BMG Dual Drive Extruder (klon Bondtech) w CR-10

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

BMG Dual Drive Extruder (klon Bondtech) w CR-10

Post autor: @GUTEK@ »

Witam!

Ponieważ oryginalny ekstruder w CR-10 nie nadaje się do filamentów TPU oraz czasami potrafi się w nim ślizgać filament, postanowiłem zaszaleć i kupiłem na AliExpress ekstruder "BMG extruder Cloned Btech Dual Drive" od Triangelab.
Link: https://www.aliexpress.com/item/triangl ... 29058.html

1. Przesyłka:
Triangelab wysłało przesyłkę jakieś 4 dni po zakupie. Jako metodę wybrałem Aliexpress Standard Shipping. Wcześniej ta metoda skutkowała wysyłką przez Omnivę i paczka trafiała do firemki Meest, która ambitnie kierowała większość przesyłek do kiosków Ruchu. Teraz widzę to się zmieniło, przesyłka dostaje numer Poczty Polskiej. Paczka najpierw trafiła do Francji, potem do naszych Komorników (miejscowość pod Poznaniem), a na następny dzień przywiózł ją kurier Pocztex 48. Oczywiście ta metoda przesyłki może się za kilka dni znów zmienić i paczki będą wysyłane czymś innym.
Co do samej paczki, mały kartonik z polską etykietą (w ogóle nie było naklejki z deklaracją), jako nadawca widnieje "Sinotrans w imieniu i na rzecz Cainiao". Wewnątrz owinięte folią bąbelkową plastikowe pudełko (coś na wzór śniadaniowych), a w nim w woreczkach foliowych ekstruder i części.

2. Ekstruder:
Jak wyżej, ekstruder przychodzi bardzo dobrze zapakowany. W kilku foliowych woreczkach dostajemy ekstruder, zębatkę na silnik, klipsy, uchwyt do bowdena, śrubki oraz klucze imbusowe do montażu. Dodatkowo jest też uchwyt do montażu silnika. Czyli to co w opisie u sprzedawcy. Ja dostałem 5 śrubek do przykręcenia ekstrudera (potrzebne są 3), z czego 2 były lekko wygięte. Jeśli chodzi o jakość wykonania to wg mnie przy tej cenie jest ona marna. Pomijając same krzywe śrubki, radełko zamontowane na ruchomym ramieniu ma dość duży luz w pionie, co widać na zdjęciu. Dodatkowo całe ramie trochę się wygina gdy trzeba je przesunąć podczas wkładania filamentu. Sam filament bardzo ciężko włożyć. W komplecie była dołączona kilku centymetrowa rurka PTFE, którą zakłada się na wejściu. Niestety musiałem z niej zrezygnować ponieważ nie szło włożyć filamentu. Bez niej jest to łatwiejsze.
IMG_20181228_121303.jpg
IMG_20181228_121307.jpg
IMG_20181228_121316.jpg
IMG_20181228_121324.jpg
3. Montaż:
Niestety, w przypadku CR-10 montaż ekstrudera jest utrudniony. Ponieważ jest on większy niż oryginalny przeszkadza śruba z osi Z. Można oczywiście zastosować dołączony uchwyt do silnika i zamontować ekstruder obrócony o 90 stopni. Mnie jednak takie rozwiązanie się nie podobało. Dlatego też przesunąłem cały ekstruder o kilka mm. Wiązało się to jednak z powiększeniem otworu na silnik i wywierceniem dodatkowego na śrubkę. Wyszło całkiem ok i po złożeniu całości wygląda estetyczniej. Wygodniejsza jest też wymiana filamentu. Minusem jest jednak to, że ponieważ nowy ekstruder jest wyższy, zmniejszyła się maksymalna wysokość wydruku do ok. 380mm.
Dodatkowo wymieniłem też standardową rurkę PTFE na niebieską o średnicy wewnętrznej 1.9mm.
IMG_20181228_160110.jpg
IMG_20181228_134152.jpg
IMG_20181228_160117.jpg
IMG_20181228_160127.jpg
4. Konfiguracja i wydruk:
W konfiguracji musiałem zmienić ilość kroków dla silnika ekstrudera, domyślnie w CR-10 ustawiona jest wartość 93.00. Dla oryginalnego Bondtecha podają wartość 415.00 i taką też ustawiłem w Marlinie. Po sprawdzeniu czy ekstruder pobiera dobrą ilość filamentu wyszło, że na 10cm pobiera około 2mm więcej. Jednak na razie zostawiłem wartość 415.00 kroków. O ile przy oryginalnym ekstruderze, silnika nie było praktycznie słychać (jedynie przy retrakcji) to teraz jest on dość głośny. Dlatego zastanawiam się nad wymianą sterownika na TMC2208, jak to zrobiłem dla silników osi X i Y - viewtopic.php?f=34&t=3318
Próbny wydruk jak widać na poniższych zdjęciach wyszedł ok. Specjalnie wybrałem srebrny filament, aby było dobrze widać wszelkie niedoskonałości.
Wracając jeszcze do niebieskiej rurki PTFE. Ponieważ jej wewnętrzna średnica jest mniejsza niż zwykłej białej, na poprzednim ekstruderze potrafił blokować się filament. Działo się to dlatego, że oryginalne radełko dość mocno wbijało się w niego i powstawały zadziory. Tu z tego co widzę nie ma tego problemu i podczas próbnego wydruku problem nie wystąpił. Specjalnie wyłączyłem tryb kombinowania w Curze, aby zwiększyć ilość retrakcji - wtedy powstawało najwięcej zadziorów.
IMG_20181228_201601.jpg
IMG_20181228_201650.jpg
IMG_20181228_201658.jpg
IMG_20181228_201710.jpg
5. Ocena:
Puki co ekstruder działa ok. Oczywiście aby w pełni go ocenić potrzeba czasu i wydruków. Na pewno jednak uważam, że cena jest zbyt wygórowana. Jednak tu moim zdaniem bardziej płaci się za myśl techniczną niż za cenę produkcji.

To tyle z mojej strony, krytykujcie :D
dziobu, virgin71, morf, Abys
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: BMG Dual Drive Extruder (klon Bondtech) w CR-10

Post autor: morf »

Widze ze masz podobne spostrzezenia do moich :)
On jest glosny, zajrzyj do mojego watku o delcie tez mam go (juz teraz wiem ze tylko) tymczasowo zainstalowany.
Nawet na TMC2130 jest po prostu glosny szczegolnie przy wlaczonym linear/preassure advance. Wynika to chyba z budowy ew niedoskonalosci trybow.
Generalnie bede wracal na titana :)
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: BMG Dual Drive Extruder (klon Bondtech) w CR-10

Post autor: @GUTEK@ »

Obejrzałem Twój filmik w temacie z deltą i u mnie ten ekstruder takich odgłosów nie wydaje. To co słyszę to jedynie odgłosy silnika, również przy retrakcjach. Być może silnik zagłusza inne odgłosy i dopiero to wyjdzie gdy go wycisze.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: BMG Dual Drive Extruder (klon Bondtech) w CR-10

Post autor: morf »

A pressure advance masz włączone?
Mam dość agresywny jerk I acc dla ekstrudera więc musiałem podnieść prąd dlatego pewnie jest głośniejszy niż u Ciebie.
Ale ogólnie pewnie bardziej sprawdziłby się w wersji direct
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: BMG Dual Drive Extruder (klon Bondtech) w CR-10

Post autor: @GUTEK@ »

Nie mam włączone pressure advance.
Na razie tylko wymieniłem oryginalny ekstruder na ten i w Marlinie zmieniłem ilość kroków.
Bardzo możliwe, że do directa bardziej się nadaje, nawet jest dostosowany do takiego montażu, ale do takiej przeróbki to musiałbym drukarkę najpierw przerobić na wersję CR-10S z dwoma osiami Z.
Mi chodziło głównie o te ślizganie się filamentu, jak z tym nie będzie problemów to będę zadowolony :)
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: BMG Dual Drive Extruder (klon Bondtech) w CR-10

Post autor: @GUTEK@ »

Zrobiłem test retrakcji.
Profil standardowy w Cura, warstwa 0.2, temperatura 200st.C.
DD PLA żółty
Colorfill PLA bordowy
100_0621.JPG
100_0624.JPG
100_0626.JPG
100_0628.JPG
Awatar użytkownika
Marvin27
Postów w temacie: 1
Posty: 709
Rejestracja: 26 paź 2017, 19:00
Lokalizacja: Wielka Wieś k./Wojnicza
Drukarka: Prusa MINI
x 170

Re: BMG Dual Drive Extruder (klon Bondtech) w CR-10

Post autor: Marvin27 »

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: BMG Dual Drive Extruder (klon Bondtech) w CR-10

Post autor: @GUTEK@ »

Po pierwsze nie w tej cenie, po drugie nie podoba mi się taki montaż, jak pisałem w pierwszym poście.
Awatar użytkownika
Vesp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 82
Rejestracja: 29 gru 2016, 08:09
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Detla & AM8
x 6

Re: BMG Dual Drive Extruder (klon Bondtech) w CR-10

Post autor: Vesp »

Też ostatnio montowałem tego klona na swojej AM8. Po wydruku jednej szpuli zauważyłem, że są luzy na "głównym" radełku - poluzowała się śrubka blokująca je na wałku. Daj znać czy u ciebie jest podobnie po pewnym czasie,
If an experiment works, something has gone wrong.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: BMG Dual Drive Extruder (klon Bondtech) w CR-10

Post autor: @GUTEK@ »

U mnie podczas tego testu retrakcji odkręciła się śruba na zębatce silnika, ale być może zbyt słabo ją przykręciłem przy składaniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”