Strona 1 z 1

Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 16:37
autor: XisD
Witam,

Jako że od kilku miesięcy posiadam drukarkę Ender3 która ulepszyłem pod każdym kątem, chce zbudować większą i stabilniejszą, wybór padł na HyberCube.
Wymiary które chce osiągnąć to 400x400, zrobiłem sobie wstępną liste potrzebnych rzeczy podkreślam słowo wstępną jest ona zrobiona na szybko by wiedzieć miej więcej co bede potrzebować za jaka kwotę oczywiście da sie kupic niektóre rzeczy taniej wiem o tym :)
https://wklejaj.pl/KhRMCCVOlgXX

Pytanie do właścicieli owej drukarki, ile wyniósł was koszt budowy oraz czy uzywacie prowadnic liniowych czy wałków.

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 17:45
autor: Cosik
Dobra ja jestem w trakcie budowy, szczerze to poszukaj na allegro śrub i nakrętek, bo wychodzą taniej :P Jak chcesz modę udostępnić Ci mój bom planuję na wałkach zrobić, w zasadzie prawie wszystko mam, brak mi stołu i część rzeczy jest w drodze.

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 17:53
autor: Artu
Cosik pisze:... szczerze to poszukaj na allegro śrub i nakrętek, bo wychodzą taniej :P...
W sklepach internetowych jeszcze taniej, bo bez doliczanej przez sprzedawców prowizji Alledrogo :bad:
Na przykład e-nierdzewne.pl :git:

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 17:54
autor: Kamino
Też się przymierzam do HyperCube Evolution o takim polu roboczym :D

Nie bierz białych pasków - na małych kołach zębatych szybko się niszczą.

Jaką głowicę planujesz kupić?

Dlaczego akurat ta elektronika?

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 18:27
autor: XisD
Ta elektronike polecił mi kumpel który wymienił na enderze z 2208 i jest naprawde cichutko.
Glowicy jeszcze nie wybralem ale moze e3dv6 bo na enderku sprawuje sie niezle :)

I jakie paski polecacie?
ogólnie jak spis częsci cos pominąłem ważnego? ;D
@cosik
a jaki rozmiar stołu? ja sie zastanawiam o co caman z tym bed_bracket

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 19:09
autor: XisD
Z tym po prawej nie do konca czaje o co chodzi, raczej jak chce stoł 400x400 to musze dac wiecej bo stol grzany nie ma otworow i tak samo by lustro lezalo na stole i nie haczyło śrubki.
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.png

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 19:12
autor: virgin71
Do śrub polecam https://www.art-nierdzewne.pl/ - wielokrotnie robiłem tam zakupy, zawsze wszystko mają na stanie i oferta jest bardzo bogata (często u innych brakuje śrub z hex, a ja jakoś je lubię).

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 20:24
autor: szendo
A może wykorzystaj LMK12L ?
Z tą mocą stołu to bym tak nie szalał :D 1000W wystarczy

PS. Dlaczego nie duet?

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 20:52
autor: XisD
szendo pisze:A może wykorzystaj LMK12L ?
Z tą mocą stołu to bym tak nie szalał :D 1000W wystarczy

PS. Dlaczego nie duet?

Tak patrze że -50% to co tam, tylko nie wiem własnie czy nie za mocne bedzie, duet? chodzi ci o dwie głowice?

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 20:54
autor: szendo

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 21:07
autor: XisD

swoje kosztuje ;P

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 21:12
autor: szendo
Ok, a dlaczego wałki liniowe a nie prowadnice?

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 21:15
autor: XisD
szendo pisze:Ok, a dlaczego wałki liniowe a nie prowadnice?

W projekcie są wałki, bym musiał projekt przerobić na prowadnice hmm, też są droższe no chyba że te od chińczyka :D

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 21:35
autor: szendo
XisD pisze:
szendo pisze:Ok, a dlaczego wałki liniowe a nie prowadnice?
W projekcie są wałki, bym musiał projekt przerobić na prowadnice hmm, też są droższe no chyba że te od chińczyka :D
Też kminie ostatnio taki twór z takim polem robaczym :)
Ostatnio w necie znalazłem https://www.instructables.com/id/Vulcan ... -3D-Print/
Można jakieś idee skopiować :D

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 21:50
autor: dragonn
XisD pisze:

swoje kosztuje ;P
Tak ale naprawdę warto, nie ma rynku aktualnie moim zdaniem lepszej elektroniki niż Duet.
A przy okazji mówiąc o jego cenie, pamiętaj że do takiej taniej elektroniki musisz doliczyć cenę stepsticków. Jak dodasz takie 2208 to już różnica w cenie maleje.

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 22:18
autor: szendo
dragonn pisze:
XisD pisze:
swoje kosztuje ;P
Tak ale naprawdę warto, nie ma rynku aktualnie moim zdaniem lepszej elektroniki niż Duet.
A przy okazji mówiąc o jego cenie, pamiętaj że do takiej taniej elektroniki musisz doliczyć cenę stepsticków. Jak dodasz takie 2208 to już różnica w cenie maleje.
No właśnie ja tak myśle i myśle i nadal nie wiem co jest lepszym wyborem... duet ma mocniejsze drivery ale głośniejsze od 2208, ma webowy interface przez co też musi mieć szybszy procesor, a no i szybszy odczyt z karty sd no i to chyba tyle z jakichś wielkich rzeczy

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 22:22
autor: cardjunk
trzymam kciuki, ja bym nie żałował na duet

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 22:23
autor: dragonn
szendo pisze: No właśnie ja tak myśle i myśle i nadal nie wiem co jest lepszym wyborem... duet ma mocniejsze drivery ale głośniejsze od 2208, ma webowy interface przez co też musi mieć szybszy procesor, a no i szybszy odczyt z karty sd no i to chyba tyle z jakichś wielkich rzeczy
Jest jeszcze dużo mniejszych rzeczy, generalnie w dużym skrócie Duet ma najbardziej elastyczny soft który można rekonfigurować w locie.
Jest to bardzo przydatne jak chcesz używać różnych głowic, lasera itp. czy np. ustawić zachowanie po przejściu pracy UPS na akumulator.
A jeśli przeszkadza Ci głośność 2660 to zobacz na Duet Maestro, tańsza wersja Duet Wifi ale ma parę wad jak np. tylko Ethernet zamiast Wi-Fi.

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 22:45
autor: szendo
dragonn pisze:
szendo pisze: No właśnie ja tak myśle i myśle i nadal nie wiem co jest lepszym wyborem... duet ma mocniejsze drivery ale głośniejsze od 2208, ma webowy interface przez co też musi mieć szybszy procesor, a no i szybszy odczyt z karty sd no i to chyba tyle z jakichś wielkich rzeczy
Jest jeszcze dużo mniejszych rzeczy, generalnie w dużym skrócie Duet ma najbardziej elastyczny soft który można rekonfigurować w locie.
Jest to bardzo przydatne jak chcesz używać różnych głowic, lasera itp. czy np. ustawić zachowanie po przejściu pracy UPS na akumulator.
A jeśli przeszkadza Ci głośność 2660 to zobacz na Duet Maestro, tańsza wersja Duet Wifi ale ma parę wad jak np. tylko Ethernet zamiast Wi-Fi.
No tak ale czy jakaś inna elektronika + raspberry pi nie dadzą mi tego samego?
W octoprint swój własny gcode też da się zrobić np OCTO10 to coś tam coś tam... odpalane są zwykłe sktypty konsolowe więc można kontrolować cały świat. Octoprint daje też dostęp do eepromu więc hmm modyfikować go też można z gcodu. Podsumowując kontroluje cały świat z gcodu a nie tylko drukarke.

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 22:53
autor: dragonn
szendo pisze: No tak ale czy jakaś inna elektronika + raspberry pi nie dadzą mi tego samego?
Nie, absolutnie nie. Tak używałem Octoprinta i jest on ok ale w porównaniu z Duetem to jest nic.
Naprawdę w Duet nie chodzi o to że ma on webinterface tylko o to że wszystko jest z sobą ściśle zintegrowane. Duet Web Interface bije na głowę Octoprinta prawie pod każdym względem (brakuje jedynie obsługi timelapsów ale to oczywiste ograniczenie sprzętu już).

Jako przykład podam moją konfigurację z UPS-em - w jakim sofcie zrobisz to że jak UPS przejedzie na akumulator to drukarka pauzuje wydruk, zapisujesz pozycję w jakiej zrobiła pauzę, wyłącza grzanie głowicy i zmniejsza prąd na silnikach. Zostawia tylko grzanie stołu, następnie czeka na powrót zasilania, jeśli zasilanie wróci zanim UPS padnie to sama kontynuuje wydruk. A jak padnie mam możliwość ręcznego wymuszenia kontynuowania wydruku.
I to wszystko bez napisania linki kodu, kompilowania czegokolwiek. Jedynie jakieś 1 linia w pliku konfiguracyjnym + parę linii w plikach "triggerów".

Do tego pamiętaj że Octoprint ma jedną istotną wadę - drukowanie z Octoprinta to jest to samo co drukowanie po USB z punktu widzenia firmware drukarki. A to czasem przy skomplikowanych modelach i dużych szybkościach potrafi nie wyrabiać.

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 23:05
autor: szendo
No trudno się w wielu kwestiach nie zgodzić duet daje dużo z pudełka w konfiguracji z raspberry pi trzeba było by trochę naklepać kodu no i wada jeśli chodzi o samą komunikacje. To zostaje pytanie czy autor tematu zamierza takie rzeczy z drukarką integrować:)

Re: Kolejna drukarka

: 29 gru 2018, 23:11
autor: XisD
OctoprintA moze kiedys bym nabył na chwile obecna o tym nie mysle.

Re: Kolejna drukarka

: 02 sty 2019, 11:17
autor: XisD
Witam, chce już kupować części, byście coś zmienili lub dodali ? Bo nie wiem czy nie zapomniałem o czymś ważnym

Re: Kolejna drukarka

: 16 sty 2019, 15:02
autor: XisD
Tak to wygląda na chwilę obecną
Rozmiar 400x400

IMG_20190116_135105.jpg
IMG_20190116_135054.jpg

Re: Kolejna drukarka

: 16 sty 2019, 16:34
autor: cardjunk
to te sławne białe paski?

Re: Kolejna drukarka

: 16 sty 2019, 17:30
autor: XisD
cardjunk pisze:to te sławne białe paski?
tak te sławne paski ;p zobacze jak bedzie na nich pracować, łozyska misumi, śruba tr8x2- nakrętka bezluzowa

Re: Kolejna drukarka

: 16 sty 2019, 17:32
autor: dragonn
XisD pisze:zobacze jak bedzie na nich pracować
Napisałbym raczej - jak długo będzie na nich pracować :lol:

Re: Kolejna drukarka

: 16 sty 2019, 18:15
autor: XisD
dragonn pisze:
XisD pisze:zobacze jak bedzie na nich pracować
Napisałbym raczej - jak długo będzie na nich pracować :lol:

wytrzymają chociaż miesiąc?;d

Własnie wgrywam marlina i próbuje go skonfigurować na mks

Re: Kolejna drukarka

: 16 sty 2019, 18:33
autor: dragonn
XisD pisze:
dragonn pisze:
XisD pisze:zobacze jak bedzie na nich pracować
Napisałbym raczej - jak długo będzie na nich pracować :lol:

wytrzymają chociaż miesiąc?;d

Własnie wgrywam marlina i próbuje go skonfigurować na mks
Mi padały po paru dłuższych wydrukach :P

Re: Kolejna drukarka

: 16 sty 2019, 19:02
autor: XisD
dragonn pisze:
XisD pisze:
dragonn pisze: Napisałbym raczej - jak długo będzie na nich pracować :lol:

wytrzymają chociaż miesiąc?;d

Własnie wgrywam marlina i próbuje go skonfigurować na mks
Mi padały po paru dłuższych wydrukach :P
I jakie załozyles?

Obliczam kroki i napięcie na stespticki nie wiem czy czegoś nie palnąłem bo dziwne wyniki ;p
Płyta: MKS Gen LV1.0
Stepsick: TMC2208
Silniki: 17HS4401 1.7A
Krok 1.8 stopnia
Kroków na obrót 200

Zworki:
Pod płyte mks
1 1 0 16 step

V-ref
1.7A x 8 x 0.1 =1.36V

Kroki (X i Y):
200(pełen obrót) / 1.8(mikrokrok) = 111.111
111.111 x 16(krok) = 1 777.777
2 (skok paska) x 20 (liczba zębów) = 40
1 777.777 / 40 = 44.444

Kroki (Z):
Z = (200 * 16) = 3200 /2 = 1 600

Pewnie coś źle policzyłem, a jak mam dual Z to muszę inaczej policzyć kroki?

Re: Kolejna drukarka

: 16 sty 2019, 19:05
autor: dragonn
Gatesy :P

Re: Kolejna drukarka

: 16 sty 2019, 19:26
autor: Artu
XisD pisze:
dragonn pisze:
XisD pisze:wytrzymają chociaż miesiąc?
Mi padały po paru dłuższych wydrukach :P
I jakie załozyles?
Podobno ten jest teraz "numero uno" Pasek zębaty GATES 2GT2 :git:

Re: Kolejna drukarka

: 16 sty 2019, 19:28
autor: XisD
Dzieki na pewno zamowie :p a jak te obliczenia? zastanawiam sie gdzie sie ustawia w marlinie by dual Z był, bo podepne drugi silnik osi Z pod E1

Re: Kolejna drukarka

: 16 sty 2019, 19:48
autor: dziobu
W konfigu (_adv) jest "Z_DUAL_STEPPER_DRIVERS".
Oidw potem musisz zdefiniować komplet pinów dla "Z2_*", czyli przepisz konfig z E1 lub podmień tylko etykiety.

Re: Kolejna drukarka

: 16 sty 2019, 20:01
autor: XisD
dziobu pisze:W konfigu (_adv) jest "Z_DUAL_STEPPER_DRIVERS".
Oidw potem musisz zdefiniować komplet pinów dla "Z2_*", czyli przepisz konfig z E1 lub podmień tylko etykiety.

Z_dual znalazłem dzieki, ale o co chodzi z tymi pinami? nie rozumiem jak to zrobić

Re: Kolejna drukarka

: 16 sty 2019, 20:08
autor: dziobu
Chcesz zdefiniować drugi napęd. Musisz mu powiedzieć gdzie on jest. Dla tej płyty nie masz jego definicji więć musisz ją dodać.
Domyślnie jest tak że drugi napęd "Z" korzysta z pierwszego nieuzywanego ekstrudera:
// The Z2 axis, if any, should be the next open extruder port
Czyli teoretycznie nic nie musisz robić i automatycznie zostanie użyty port E1.

A o co chodzi:
masz Płyta: MKS Gen LV1.0, cyzli konfig pinów w "pins_Ramps.h".
W kodzie:

Kod: Zaznacz cały

// Steppers
(...)
#define E1_STEP_PIN        36
#define E1_DIR_PIN         34
#define E1_ENABLE_PIN      30
#ifndef E1_CS_PIN
  #define E1_CS_PIN        44
#endif
To definicja portu silnika - jeśli tego nie wykorzysta automatycznie i bedzie się drzeć o piny "Z2*" to podmień teksty "E1" na "Z2".

Re: Kolejna drukarka

: 16 sty 2019, 20:17
autor: XisD
A tutaj musze dopisać kolejną oś Z?

#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT { 44.44, 44.44, 1600, 500 }

Ekstruder wtedy podpinam pod E2?

Re: Kolejna drukarka

: 16 sty 2019, 20:30
autor: dziobu
XisD pisze:A tutaj musze dopisać kolejną oś Z?
#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT { 44.44, 44.44, 1600, 500 }
Oidw - nie. Ale to Ci kompilator powie. Od tego jest.
XisD pisze:Ekstruder wtedy podpinam pod E2?
Ekstruder podpinasz pod E0 (czyli normalnie pierwszy ekstruder).
To port E1 (drugi ekstruder) jest użyty jako Z2 (druga oś Z). Tu jest taki burdel z nazewnictwem, bo "Z2" do niczego nie pasuje a opis "Z1" wyjątkowo by nie pasował.

Re: Kolejna drukarka

: 16 sty 2019, 20:45
autor: XisD
dziobu pisze: Ekstruder podpinasz pod E0 (czyli normalnie pierwszy ekstruder).
To port E1 (drugi ekstruder) jest użyty jako Z2 (druga oś Z). Tu jest taki burdel z nazewnictwem, bo "Z2" do niczego nie pasuje a opis "Z1" wyjątkowo by nie pasował.
A no tak co ja gadam za bzdury :p dzieki wielkie za pomoc jutro spróbuje uruchomić.

Re: Kolejna drukarka

: 17 sty 2019, 10:55
autor: XisD
Kolejny problem to że poprzez wyświetlacz nie mogę ruszać żadna z osi podpiąłem termistor na próbę i też nie wykrywa temperatury

Płyta
MKS gen L V1.0
Wyświetlacz
MKS tft32 L V3.0
IMG_20190117_105410.jpg

Re: Kolejna drukarka

: 30 sty 2019, 10:10
autor: XisD
Pierwszy wydruk ;-) nie jest najgorzej. Wymiary nawet są tylko nie równa powierzchnia. Wszystkie silniki mam ustawione na 1V i są zimne. Ustawie ma 1.2V oraz naciagne pasek zębaty lepiej
IMG_20190130_010632.jpg
IMG_20190130_015540.jpg
IMG_20190130_015617_Bokeh.jpg

Re: Kolejna drukarka

: 30 sty 2019, 10:16
autor: dziobu
To mam kilka uwag:
  • obracaj zdjęcia :D Jak na PC masz dobrze to znaczy że w EXIF jest informacja o obrocie; ściągnij np XmView (darmowy) i ją wywal (PPM->Bezstratne przekształcenia JPEG->Obróź bazując na wartości EXIF;
  • biały pasek - moge się mylić ale sporo osób tu wspominało że jest kiepski,
  • ekstruder...podobny jak w popularnej delcie; jeśli bedziesz miał problemy z wydrukami to od niego zacznij,
  • mocowanie PTFE - rozglądnij się za skręcanymi złączkami; to nie prawda objawiona, ale kilka osób (w tym ja) na takie narzekało.
A tak, poza kablami, to wygląda fajnie :)

Re: Kolejna drukarka

: 30 sty 2019, 10:28
autor: XisD
dziobu pisze:To mam kilka uwag:
  • obracaj zdjęcia :D Jak na PC masz dobrze to znaczy że w EXIF jest informacja o obrocie; ściągnij np XmView (darmowy) i ją wywal (PPM->Bezstratne przekształcenia JPEG->Obróź bazując na wartości EXIF;
  • biały pasek - moge się mylić ale sporo osób tu wspominało że jest kiepski,
  • ekstruder...podobny jak w popularnej delcie; jeśli bedziesz miał problemy z wydrukami to od niego zacznij,
  • mocowanie PTFE - rozglądnij się za skręcanymi złączkami; to nie prawda objawiona, ale kilka osób (w tym ja) na takie narzekało.
A tak, poza kablami, to wygląda fajnie :)

Wrzucałem prosto z telefonu dla tego tak wyszło :# na kompie już zacząłem je obracać przed wrzuceniem tutaj.
Tak słyszalem o tym pasku ale jak już zamowilem te 6 metrów to co ma sie zmarnować ;P Założyłem i zobaczymy jak bedzie.
Taki sam ekstruder mam w enderz3 i nie sprawia mi problemów dla tego go kupiłem :)
Dzis podziałam trochę z jakością i postaram ogarnac sie kable.

Testuje tego filaplate

Re: Kolejna drukarka

: 30 sty 2019, 15:53
autor: XisD
Musiałem ustawić x oraz y na 0.85V
Teraz powalczyć jakoś by wydruk był gładszy

IMG_20190130_151136.jpg

Re: Kolejna drukarka

: 30 sty 2019, 17:58
autor: XisD
Chciałem stuknąć na próbę polypearl rower lecz mam takie przesunięcia warstw na nogach ;/
IMG_20190130_175753.jpg

Re: Kolejna drukarka

: 30 sty 2019, 18:26
autor: dziobu
A szybko drukujesz? Acc/jerk jakie masz?

Re: Kolejna drukarka

: 30 sty 2019, 18:48
autor: XisD
dziobu pisze:A szybko drukujesz? Acc/jerk jakie masz?
warstwa 0.2, szybkosc 60mm/s paski sa dobrze naciagniete ;/

Kod: Zaznacz cały

 * Default Axis Steps Per Unit (steps/mm)
 * Override with M92
 *                                      X, Y, Z, E0 [, E1[, E2[, E3[, E4]]]]
 */
#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT   { 80, 80, 1600, 88 }

/**
 * Default Max Feed Rate (mm/s)
 * Override with M203
 *                                      X, Y, Z, E0 [, E1[, E2[, E3[, E4]]]]
 */
#define DEFAULT_MAX_FEEDRATE          { 300, 300, 5, 25 }

/**
 * Default Max Acceleration (change/s) change = mm/s
 * (Maximum start speed for accelerated moves)
 * Override with M201
 *                                      X, Y, Z, E0 [, E1[, E2[, E3[, E4]]]]
 */
#define DEFAULT_MAX_ACCELERATION      { 3000, 3000, 100, 10000 }

/**
 * Default Acceleration (change/s) change = mm/s
 * Override with M204
 *
 *   M204 P    Acceleration
 *   M204 R    Retract Acceleration
 *   M204 T    Travel Acceleration
 */
#define DEFAULT_ACCELERATION          3000    // X, Y, Z and E acceleration for printing moves
#define DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION  3000    // E acceleration for retracts
#define DEFAULT_TRAVEL_ACCELERATION   3000    // X, Y, Z acceleration for travel (non printing) moves

/**
 * Default Jerk (mm/s)
 * Override with M205 X Y Z E
 *
 * "Jerk" specifies the minimum speed change that requires acceleration.
 * When changing speed and direction, if the difference is less than the
 * value set here, it may happen instantaneously.
 */
#define DEFAULT_XJERK                 10.0
#define DEFAULT_YJERK                 10.0
#define DEFAULT_ZJERK                  0.3
#define DEFAULT_EJERK                  5.0

Re: Kolejna drukarka

: 01 lut 2019, 16:00
autor: XisD
Powoli opanowuję hevo, dałem na każdy silnik 0.9V przy większym grzały się lub wysiadały.
Jakiś PLA 70mm/s 0.2 warstwa
IMG_20190201_143135.jpg
IMG_20190201_143159.jpg
IMG_20190201_155447.jpg
IMG_20190201_155511.jpg
IMG_20190201_155550.jpg

Re: Kolejna drukarka

: 25 paź 2020, 00:45
autor: XisD
Witam,

Po ponad roku wracam do remontu hevo trochę drukowała w firmie lecz komuś tam spadła ze stołu i się wszystko pochrzanilo i nie było się komu tym zająć. Od tygodnia ja remontuje i wydrukowałem większość nowych plastików oraz połączyłem osie Z napinaczem bo stół pod swoim ciężarem co chwilę się przekrzywial, po zrobieniu wszystkiego od nowa jakość mnie nie zadowala co polecacie zmienić ?

Re: Kolejna drukarka

: 25 paź 2020, 07:24
autor: JGFTW
XisD pisze: [...] co polecacie zmienić ?
Sama ciśnie się na usta odpowiedź: "drukarkę" ;)

Nie ma co pocieszać, faktycznie jest dramat.

Ghosting jest najgorszy jaki widziałem do tej pory - właściwie nawet nie jestem pewny czy to jest tylko ghosting, czy dodatkowo artefakty silników/sterowników, wytarcię/poluzowanie się pasków, jakaś wada mechaniczna, źle dobrane wartości przyspieszeń/prędkości. Kombinacja czego dokładnie czy wszystkiego na raz.

Stopa słonia - czy to kwestia niedobrania wartości czy ich pływania?

Dodatkowo masz chyba Z-wobble.

Wygrałeś na loterii problemów.

Zastanowiłbym się nad sprzedaniem całości jako uszkodzona. ;)


Jednakże zakładam, że jesteś zdeterminowany, żeby pogrzebać, więc sądzę, że trzeba działać wielotorowo.

Przede wszystkim wymień w końcu ten biały pasek, sprawdź dokładnie łożyska na X,Y (czy nie ma uszkodzeń, prowadnice chodzą gładko bez paska oraz przy okazji czy nie ma połamanych plastików), a następnie wszystko wyczyść, przesmaruj i złóż od nowa.

Wydaję mi się, że cały napęd osi Z wygląda niedobrze.

Na forum było mówione, że ciężar osi nie powinien spoczywac na elastycznych sprzęgłach, połączenie dwóch silników paskiem, będzie powodować ich walczenie ze sobą, a naciąg paska powinien być rozwiązany inaczej - zdaję mi się, że w obecnej formie pasek ściąga pręty trapezowe (niezabezpieczone w żaden sposób)

Może zrób to na jednym silniku tak jak tu:
https://www.thingiverse.com/thing:2761562
lub
viewtopic.php?f=10&t=6516&hilit=trove&start=30#p111116

Ewentualnie dwa silniki na osi Z, ale bez paska i najlepiej na drukowanych sprzęgłach, wtedy dodatkowo mógłbyś korzystać z opcji Marlina Z_STEPPER_AUTO_ALIGN (https://marlinfw.org/docs/gcode/G034.html), żeby je wypoziomować.

Prawdopodobnie stół wciąż będzie opadał pod swoim ciężarem po wyłączeniu zasilania, więc albo dodajesz G34 jako gcode startowy albo zmieniasz pręty trapezowe na Tr8-4 (jeżeli masz TR8-8) lub będziesz musiał zastosować przełożenie.

Re: Kolejna drukarka

: 25 paź 2020, 11:37
autor: XisD
Dzieki za odpowiedz :)
Wiesz na poczatku nawet jakos drukowala tylko stala poonad rook cala okurzona i wgl połaamana :#
Ona nie musi drukowac super, tylko jakies uchwyty mocowania, na pewno nie bedzie do figurek itp, tylko takie podstawowe elementy w firmie typu pudełko na cos tam. W koncu wypierdzieliłem tenn pasek bialy bo mam Trianglelab GATES-LL-2GT dobrej jakosci ale przed założeniem patrze jak os chodzi i jakby cos szarpalo delikatnie i sie zacinało, nie chodzi idealnie gładko.

Filmik OS Y
https://youtu.be/cV-3IDYRu1E

Re: Kolejna drukarka

: 25 paź 2020, 12:45
autor: mcxmcx
Łożyska do wymiany. Mogą być do prześladowania, ale lepiej wymienić.

Re: Kolejna drukarka

: 25 paź 2020, 15:01
autor: XisD
Wymienilem pasek, łożyska już nie hałasują okazało się że miałem je za mocno dokręcone i po generowaniu prusaslicer jest lepiej ale nie jest to jeszcze to

Re: Kolejna drukarka

: 25 paź 2020, 15:21
autor: Holgin
Rozpiąłeś pasek na Z? to tragiczny pomysł to co masz tam zrobione.

Re: Kolejna drukarka

: 25 paź 2020, 16:07
autor: XisD
Holgin pisze:Rozpiąłeś pasek na Z? to tragiczny pomysł to co masz tam zrobione.

Tak przy połowie kostki rozpiale, od połowy szła bez spietej osi Z

Re: Kolejna drukarka

: 25 paź 2020, 23:09
autor: XisD
Wydrukowałem kostkę i walec w trybie wazy i wychodzi pięknie..ale na normalnej kostce są prążki

Ps. Zdjęcia robię przy Prusice bo lepsze oświetlenie xd

Re: Kolejna drukarka

: 26 paź 2020, 09:31
autor: JGFTW
Ogólnie jest poprawa w stosunku do wcześniejszych zdjęć, ale jest jeszcze sporo do zrobienia.
Daję to umiarkowanie optymistyczne poczucie, że jak poprawisz wszystko o czym było pisane wcześniej to coś z tego będzie ;)

Rozumiem, że oś X,Y już ogarnięta? Pasek zamontowany i odpowiednio napięty? Skoro nie wymieniasz łożysk i wystarczyło tylko je odpowiednio dokręcić to przy okazji są wyczyszczone i nasmarowane?

Przechodząc do kolejnych rzeczy; W pierwszej kolejności zdejmij te sprzęgła z osi Z (przy okazji sprawdź również czy łożyska chodzą gładko i bez zacięć) wydrukuj te plastikowe (https://www.thingiverse.com/thing:602481) i zamontuj.

Wypoziomuj stół i sprawdź czy stopa słonia zniknie.
Później sprawdź ten PID stołu. To może uda się uzyskać większą gładkość ścianek.

Mam nadzieję, że nie zabierasz się za kalibrację ustawień i zmian w profilach slicera przed ogarnięciem mechaniki?

Re: Kolejna drukarka

: 26 paź 2020, 15:34
autor: XisD
JGFTW pisze:Ogólnie jest poprawa w stosunku do wcześniejszych zdjęć, ale jest jeszcze sporo do zrobienia.
Daję to umiarkowanie optymistyczne poczucie, że jak poprawisz wszystko o czym było pisane wcześniej to coś z tego będzie ;)

Rozumiem, że oś X,Y już ogarnięta? Pasek zamontowany i odpowiednio napięty? Skoro nie wymieniasz łożysk i wystarczyło tylko je odpowiednio dokręcić to przy okazji są wyczyszczone i nasmarowane?

Przechodząc do kolejnych rzeczy; W pierwszej kolejności zdejmij te sprzęgła z osi Z (przy okazji sprawdź również czy łożyska chodzą gładko i bez zacięć) wydrukuj te plastikowe (https://www.thingiverse.com/thing:602481) i zamontuj.

Wypoziomuj stół i sprawdź czy stopa słonia zniknie.
Później sprawdź ten PID stołu. To może uda się uzyskać większą gładkość ścianek.

Mam nadzieję, że nie zabierasz się za kalibrację ustawień i zmian w profilach slicera przed ogarnięciem mechaniki?

Os X i Y ogarnieta bo wymiary wychodza rowne, pasek nowy zamontowany i napiety lozyska misumi nasmaroowałem.
Zaraz wydrukuje bo mialem sprzegla sztywne teraz zalozylem bezluzowe i nic to nie dałoo :#
Wrzucam filmik jak pracuje os Z moim zdaniem luzno i pieknie, oczywiscie paska na osi Z nnie mam zalozone po prostu nie chcialo mi sie jeszcze odkrecac tych zebatek.

https://youtu.be/0wNnWiG70vM
https://youtu.be/35moYSeC6e8

Re: Kolejna drukarka

: 26 paź 2020, 22:39
autor: JGFTW
Tak na filmiku to można zobaczyć czy nie ma zacięć i czy nie słychać ich gorzej pracy (jak dla mnie to chyba jest ok).
Musisz jednak sam wyczuć czy nie ma oporów przy jeździe.

Żeby Ci ten pręt trapezowy nie latał to mógłbyś go zabezpieczyć blokiem łożyskującym, ale tylko jeżeli jest prosty.
Przy czym mam wątpliwości czy w Twoim przypadku to cokolwiek pomoże - jednak sporo osób nie montuję i dobrze wydruki im wychodzą, więc może to być kwestia ich jakości albo zamontowania.

Skłaniam się ku zasugerowaniu porządnej nakrętku z POMu i to powinno pomóc (ewentualnie nowe pręty, jeżeli te są krzywe).

Re: Kolejna drukarka

: 27 paź 2020, 15:29
autor: XisD
JGFTW pisze:Tak na filmiku to można zobaczyć czy nie ma zacięć i czy nie słychać ich gorzej pracy (jak dla mnie to chyba jest ok).
Musisz jednak sam wyczuć czy nie ma oporów przy jeździe.

Żeby Ci ten pręt trapezowy nie latał to mógłbyś go zabezpieczyć blokiem łożyskującym, ale tylko jeżeli jest prosty.
Przy czym mam wątpliwości czy w Twoim przypadku to cokolwiek pomoże - jednak sporo osób nie montuję i dobrze wydruki im wychodzą, więc może to być kwestia ich jakości albo zamontowania.

Skłaniam się ku zasugerowaniu porządnej nakrętku z POMu i to powinno pomóc (ewentualnie nowe pręty, jeżeli te są krzywe).
ja juz sie poddaje

oodkrecilem cala os Z i skrecilem od nowa i nawet wymienilem sruby trapezowe na inne, inne nakretki i sprzegla drukowane i nic to nnie dało .. pochlastac sie idzie ... ';..;'

Re: Kolejna drukarka

: 28 paź 2020, 10:16
autor: JGFTW
ja juz sie poddaje [...]
Wiadomo było od początku, że będzie ciężko to naprawić.
Przy tej klasie sprzętu trzeba być odpornym na frustrację ;)
oodkrecilem cala os Z i skrecilem od nowa i nawet wymienilem sruby trapezowe na inne, inne nakretki i sprzegla drukowane i nic to nnie dało [...]
Skoro elementy prowadzenia zostały wymienione (zakładam, że są odpowiednie jakościowo) i nic to nie dało to znaczy, że problem może leżeć w miejscu mniej oczywistym np. w ich montażu (może plastiki za słabe albo albo uszkodzone). Skoro cała waga stołu wisi na silniku to może mocowanie jest liche?

Sprawdź to czego do tej pory nie sprawdziłeś, bo to nie jest możliwe, że nie da się naprawić tego problemu - pytanie tylko czy do problematyczny element został namierzony.

Przy okazji możesz wymienić* elementy głowicy (dyszę i łącznik glowicy), żeby nie okazało się że problem dotyczy podawania filamentu i tylko maskuję się jako inne - na przykład prowadzenie osi.

*lub upewnić się, że wszystko z nimi w porządku.
Sugestia pogrzebania w głowicy nie padła wcześniej.

Nię będzie łatwo ogarnąć jakości na tym sprzęcie i będzie dużo roboty. Co zresztą już chyba sam zauważyłeś :D
Daj znać czy faktycznie sie poddajesz? ;)

Re: Kolejna drukarka

: 28 paź 2020, 22:16
autor: XisD
Tak więc od niechcenia rozebrałem już dosłownie do śrubek które przy okazji wymieniłem je na większe i z podkładkami wszystko podkręcałem na suwmiarkę mocno i solidnie oczywiście z czuciem i to co trzeba, paski napięte jak trzeba, stepsicki podkręciłem na 1.4V były na 1.1V

Moim zdaniem efekt już jest ok, wiem że nie jest to ideał jak z Prusy ale wystarczający więcej już nie wykombinuje chyba przez rozmiar tego wszystkiego, żeby było lepiej to sądzę że tylko prowadnice liniowe pomogą hmm.

Re: Kolejna drukarka

: 29 paź 2020, 07:29
autor: Pjoter
Wygląda już bardzo dobrze. Dokrecales zębatki na silnikach XY?

BTW Prusa nie ma jakości 10/10. Moim zdaniem ma 8/10. I poświęcając odpowiednią ilość godzin swojej drukarkę możesz ją spokojnie przegonić ;)

Re: Kolejna drukarka

: 29 paź 2020, 10:26
autor: XisD
Pjoter pisze:Wygląda już bardzo dobrze. Dokrecales zębatki na silnikach XY?

BTW Prusa nie ma jakości 10/10. Moim zdaniem ma 8/10. I poświęcając odpowiednią ilość godzin swojej drukarkę możesz ją spokojnie przegonić ;)
Zębatki tak dokrecilem by mogły się obracać czyli nie za mocno ale z czuciem :?

Re: Kolejna drukarka

: 29 paź 2020, 11:13
autor: Pjoter
Na silniku? Na ośce silnika nie mogą się obracać :P ale raczej mnie nie zrozumiałeś bo wydruk masz poprawny wiec muszą dobrze siedziec

Re: Kolejna drukarka

: 29 paź 2020, 11:19
autor: XisD
Pjoter pisze:Na silniku? Na ośce silnika nie mogą się obracać :P ale raczej mnie nie zrozumiałeś bo wydruk masz poprawny wiec muszą dobrze siedziec
Aaa tak to one są solidnie dokręcone :) sądzę że gdyby były liniowki zastosowane na tak dużym rozmiarze to było by lepiej no bo jednak te pręty to trochę się uginają jak się złapie załóżmy za głowice lub silnik ekstruders i się nim poruszaa

Re: Kolejna drukarka

: 29 paź 2020, 11:36
autor: Mati
Niekoniecznie.Teaching Tech na YT robił porównanie bodajże enderów 3 i 5 stock versus te same endery na prowadnicach liniowych. Efekt był słaby, poprawy praktycznie żadnej.

Re: Kolejna drukarka

: 29 paź 2020, 22:01
autor: XisD
Mati pisze:Niekoniecznie.Teaching Tech na YT robił porównanie bodajże enderów 3 i 5 stock versus te same endery na prowadnicach liniowych. Efekt był słaby, poprawy praktycznie żadnej.

No być może ale ender jest o połowę mniejszy od mojej, moja sam stół ma 400x400 a pręty liniowe z 450mm długości, ale już zostawiam
Wydruk 90mm/s

Re: Kolejna drukarka

: 02 lis 2020, 19:34
autor: XisD
Witam,

Chciałbym się pochwalić skończona budowa hevo :yahoo: rozmiar stołu 400x400. Cała drukarka ma rozmiary prawie 60cmx60cmx60cm. Łożyska misumi, pasek od triangle, Direct bmg też od triangle, wyświetlacz MKS TFT 28, całość na płycie MKS gen 1.0 stepy 2208.

Niestety os Z musiałem połączyć ponieważ ciężar stołu powoduje po wyłączeniu zasilania przekrzywienie którejś strony a tak jest zawsze idealnie równo ustawione i nic nie muszę ustawiać, wiem ze nie jest to idealna opcja ale dziala :# dzieki wszystkim za pomoc a jak cos sie za przeproszeniem zje*** to bede pytac :P