Strona 1 z 1

Pi-hole

: 30 gru 2018, 14:01
autor: artur_n
Witam.

Przy jednym z tematów został poruszony Pi-hole przez @McKee. Podniosłem rękawicę i zainstalowałem to ustrojstwo.
Lecz aby nie było zbyt prosto mam kilka pytań.

Jako serwery DNS w Pi-hole ustawić te co które mam od dostawcy internetu?
Całość zapytań DNS przechodzi przez router czyli DHCP jako DNS daje IP routera czy tak może zostać czy lepiej jak DHCP nada IP serwera z Pi-hole?
Na koniec z jakich list korzystacie?

Pozdrawiam
Artur

Re: Pi-hole

: 30 gru 2018, 14:22
autor: szendo
Hmm na ruterze kierujesz dns na Twój pi-hole.
Twój pi-hole może korzystać z dns dostawcy lub googlowych on sobie to przycachuje.
Jeśli ustawiasz dns na routerze to każda maszyna do niego podpięta powinna mieć domyślne ustawienia dns żeby korzystało z tych z routera.
Niestety na pi-hole nie da się 100% zablokować reklam z youtuba :(

Re: Pi-hole

: 30 gru 2018, 15:01
autor: artur_n
DNS jakoś oganiam już. Teraz kwestia z jakich list korzystać i czy trzymanie AdBlock z Pi-hole ma zasadność?

Re: Pi-hole

: 30 gru 2018, 15:20
autor: szendo
jeśli skonfigurujesz pi-hole to adblock nie ma sensu

Re: Pi-hole

: 30 gru 2018, 15:46
autor: artur_n
Na testy wrzuciłem te listy:

Kod: Zaznacz cały

https://github.com/MajkiIT/polish-ads-filter

Re: Pi-hole

: 30 gru 2018, 22:34
autor: artur_n
Pytanie co do linuxa. Jak przenieść katalog z logami np. do ramdysku. Oraz jak zrzucać/ładować ramdysk przy restarcie?

Re: Pi-hole

: 02 sty 2019, 01:20
autor: zen
Po co ci katalog z logami w ramdysku? Ta pamięć jest potrzebna w rpi jak powietrze

Re: Pi-hole

: 02 sty 2019, 07:02
autor: artur_n
Nie używam Rpi mam mały serwer na Debianie z 4GB pamięci RAM oraz 4GB SSD. Logi w pihole rosną szybko i martwię się i żywotność SSD.

Re: Pi-hole

: 02 sty 2019, 07:20
autor: szendo
normalnie ssd powinien wytrzymać z kilkadziesiat lat, skoro masz serwer niech bedzie że tylko kilkanaście ...
ale tak czy inaczej po takim czasie to ja bym mu pozwolił odejść na emeryturę xD

Re: Pi-hole

: 02 sty 2019, 09:11
autor: SanFable
A ja mam pytanie, po co bawić się w pi hole skoro na routerze mam openwrt, DNSy ustawione na googlowe 8.8.8.8/8.8.8.4, plugin adblock wgrany, który odcina reklamy, coś jeszcze te pi-hole daje czego nie mam na routerze?

Re: Pi-hole

: 02 sty 2019, 09:29
autor: tig33r
To już lepiej chyba opendns wstawić?

Re: Pi-hole

: 02 sty 2019, 20:23
autor: Zepco
Adblock coraz częściej jest wykrywany przez skrypty przez co nie ujrzysz treści póki nie dodasz domeny do wyjątków. pihole po prostu nie wyświetli elementu bo go nie załaduje. No chyba, że się mylę.

Re: Pi-hole

: 02 sty 2019, 20:43
autor: artur_n
Dokładnie tak. Poza tym skoro już trzymam ten serwer to niech się do czegoś przydaje. Router mam dość słaby i z małym flash aby trzymać tam jeszcze Adblocka.

Re: Pi-hole

: 04 sty 2019, 22:13
autor: zen
No i ma masę różnych innych rzeczy, można się dzieki analityce dowiedzieć ciekawostek.