Strona 1 z 1

Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 30 gru 2018, 15:44
autor: arkomania.pl
Pokazała się tania 32 bitowa płyta BigTreeTech SKR 1.1

https://pl.aliexpress.com/item/BIGTREET ... 5c0fEkwEdg

Cena płytki w okresie świątecznym dochodziła nawet do 60zł.

Docelowo płyta sprzedawana jest z firmware Smoothieware.

Płyta ma możliwość obsadzenia różnego typu stepsticków.
Pracuje na popularnym 32 bitowym LPC1768.

Dla tych, którzy są wierni Marlinowi, w ostatnim grudniowym wydaniu
bugfix-2.0.x została dodana obsługa tej płytki. Tak, że nie wiele musiałem się wysilić
aby dostosować firmware, tak aby pracował.

#define MOTHERBOARD BOARD_BIQU_SKR_V1_1

Wgrałem na płytkę w/w firmware Marlina i wszystko działa.

Z braku czasu nie sprawdziłem jak działa współpraca z wyświetlaczem, ale to kwestia tylko
wolnego czasu.

załączam pliki do Marlin bugfix-2.0.x dla BigTreeTech SKR 1.1:

Configuration.h
Configuration_adv.h
platformio.ini

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 30 gru 2018, 19:05
autor: Zepco
Przedwczoraj zamówiłem wersję z wyświetlaczem i TMC2130SPI z nadzieją, że Marlin to uciągnie. Jak nie to wymieni się stepsticki.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 30 gru 2018, 21:19
autor: spec
Kurczę rewelacja że płytka już w Marlinie. Za tą cenę 32 bity. Zamawiam.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 31 gru 2018, 05:10
autor: xpytonx
Kurcze fajna sprawa... ale dlaczego nie ma wersji jakiej kolwiek płytki z samymi złączami ARK... (po za melzi 3Dymy.. ale tam jest atmega1284...)
A może ja nic takiego nie widziałem?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 01 sty 2019, 14:50
autor: arkomania.pl
Po ciężkiej sylwestrowej nocy, ponownie usiadłem do płyty BigTreeTech SKR 1.1
aby sprawdzić działanie wyświetlacza LCD.
Na warsztat poszedł bardzo popularny wyświetlacz ReprapDiscount Full Graphic Smart Controller
(www.bigtree-tech.com).

Wyświelacz zadziałał prawidłowo.

Jedyne co zmieniłem w plikach konfiguracyjnych, to kierunek zwiększania/zmniejszania wartości liczb.
i sposób wyświetlania statusu pozycji X,Y,Z i zobrazowania pozycji w MENU.
Te ramki wokół pozycji nigdy mi się nie podobały.

Pierwsze, co sprawdziłem po podłączeniu zasilacza, to czy temperatura pomiarów nie uległa zmianie.
Wejścia termistorowe obciążyłem rezystorami 100k. Karta SD włożona do gniazda wyświetlacza.
Napięcie 5V nie przysiadło. Wskazania na wyświetlaczu nawet nie drgnęły. Prawdę powiedziawszy
to tego najbardziej się obawiałem.

Płyta posiada przy gniazdach stepsticków, złącza dające możliwość programowego ustawiania parametrów.

Podsumowując:

Jeśli producent utrzyma tak niską cenę płyty, to płyty z kontrolerami 8 bitowymi pożegnają powoli drukarki 3D.
Ja już od dłuższego czasu nie mogłem się nadziwić dlaczego płyty z kontrolerami 32 bitowymi są
w porównaniu z płytami 8 bitowymi, tak drogie. Układ scalony kontrolera 32 bitowego jest naprawdę
niedrogi, a reszta elektroniki na płycie, to niemal to samo.
Nie uwzględniam tu jakości wykonania płytki, zastosowania tranzystorów o małym napięciu przełączania Vgs
(Gate Threshold Voltage) i małej rezystancji ( Rds_on Static Drain-to-Source On-Resistance), itp .
Co można powiedzieć o SKR to, że nie ma zbyt słabych tranzystorów.
Moim zdaniem prezentuje się naprawdę dobrze.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 01 sty 2019, 14:59
autor: Marvin27
@arkomania.pl możesz wstawić kilka dobrych jakościowo fotek tej płytki ? W internecie słabo z tym jak na razie.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 01 sty 2019, 15:13
autor: arkomania.pl
Jutro jak będę w firmie, to postaram zrobić jakieś zdjęcia. Ale nie posiadam super jakości aparatu.
Alę spróbuję.

Ode mnie, to mogę tylko dodać.
płytka jest zrobiona naprawdę z bardzo dobrą jakością, to nie to samo, co RAMPS-y , gdzie można mieć
wiele do życzenia. Bądź, co bądź, stoi za nią firma BigTreeTech, a jest to raczej znana marka.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 01 sty 2019, 15:22
autor: dziobu
arkomania.pl pisze:Układ scalony kontrolera 32 bitowego jest naprawdę
niedrogi, a reszta elektroniki na płycie, to niemal to samo.
Dalej zostaje pytanie dlaczego to jest Cortex M3 a nie przynajmniej M4 (M7?). Różnica w wydajności jest kosmiczna.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 01 sty 2019, 15:44
autor: arkomania.pl
No tak, tylko pamiętajmy, że kontroler LPC1768 podobnie jak Atmegi, to sprawdzone mikrokontrolery.
Ich cena jest bardzo niska, a płyta główna musi być tania.
Zgadzam się z Tobą, ale dzięki tej taniej płycie, podobnie jak z drukarką Alfawise, zostanie
pobudzona konkurencja. Muszą coś zrobić, bo jak nie zrobią, to będą w tyle.
Dzięki takim działaniom zmaleją ceny wyrobów z górnej półki, jak Duet itp.
Gdyby "fora poświęcone drukowi 3D" nie istniały popyt na drukarki 3D byłby o wiele mniejszy, drukarki były by znacznie droższe.

Dlatego jest okazja aby z Nowym Rokiem 2019, życzyć głównym administratorom(Klaudii, Filipowi i Markowi) i moderatorom forum reprapy.pl
dużo szczęścia, zdrowia, i siły w utrzymaniu w/w forum.

uwaga:
Wśród Emotikonów brakuje całusków (czerwone usta).

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 01 sty 2019, 16:22
autor: dziobu
arkomania.pl pisze:No tak, tylko pamiętajmy, że kontroler LPC1768 podobnie jak Atmegi, to sprawdzone mikrokontrolery.
Sprawdzone? Raczej stare... Zresztą są i CM4 z podobnego okresu.
arkomania.pl pisze:Ich cena jest bardzo niska, a płyta główna musi być tania.
Pierwszy z brzegu LPC4078 w Mouserze kosztuje 2zł mniej. I to przy 1 sztuce. A dlaczego o tym wspominam? CM4 są wyraźnie wydajniejsze przy tym samym zegarze, lepiej wypozażone i mają koprocesor (float, ale zawsze).

W zasadzie nie znam żadnego sensownego powodu dla którego CM3 ma sens w drukarce. Pewnie że jest wydajniejszy od każdego AVRa, ale CM0 też są, a przy okazji są niewiele droższe (o ile) od AVRów. To czemu ktoś wybrał CM3 a nie CM0?
I na koniec - czy dołożenie <20 zł żeby tam siedział CM7, to dużo?
Albo ja mam jakieś dziwne podejście.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 01 sty 2019, 16:52
autor: arkomania.pl
Co do starości procesorów.

Jest takie powiedzenie: stare, ale jare.

Drukarkom 3D praktycznie nie potrzeba procesorów 32 bitowych, aby osiągnąć maksimum jakości wydruku.
Wystarczy kontroler 8 bitowy z zegarem powyżej 24MHz lub lepiej więcej.

Tego nie zrobił ATMEL.

A wystarczyło by, zrobić Atmegę 2560 na 32MHz lub więcej. Nie zrobili tego, bo to było by zagrożeniem dla procesorów 32bitowych.

Zamiana kontrolera 8 bitowego pracującego z częstotliwością np. 72MHz na 32bit n.. MHz nie spowoduje w zmiany jakości wydruku
(porównanie przy zwykłym tanim wyświetlaczu dotmatrix).

Najwięcej zasobów pochłania obsługa wyświetlacza, wbudowanego web serwera itp.

Co do nowości.

No tak, tylko skompiluj Marlina z nowymi procesorami, a nie wszyscy potrafią to zrobić.
Producent nowej płyty głównej dołącza odpowiedni, dedykowany firmware.
Ja przywiązałem się do Marlina, dlaczego?
Bo coś tam w nim potrafię sam zmienić lub dopisać.
Wolę być nawet pseudo fachowcem w jednej dziedzinie , niż zmieniać jak amator opcję w konfigach firmwarów,
nie czując nawet w 1% firmware-u.

Ja jestem z natury grzebaczem programistycznym: lubię coś zmienić, wyrzucić, dodać.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 01 sty 2019, 17:08
autor: arkomania.pl
Akurat, tak mi się przypomniało odnoście powiedzenia: Stare, ale jare.

Obsługujemy firmy w których pracują niemieckie i japońskie maszyny odlewnicze do aluminium, oraz obrabiarki 3D.
Technologia "kosmos". Firma robi półprodukty dla firmy z branży motoryzacyjnej, elementy do korpusów i obudowy
do silników hybrydowych i elektrycznych. Nie raz miałem możliwość zobaczenia jak zbudowany jest układ sterowniczy
takich maszyn. I ku zdziwieniu powiem, tam nie ma najnowszych sterowników, płyt głównych ATX itp.
Dlaczego, bo to muszą być elementy sprawdzone w życiu na przestrzeni paru lat. Tam niemożna pozwolić sobie na eksperymenty
i oprogramowanie w wersji Beta.

Dla mnie drukarka musi być w pracy stabilna,. To jest podstawa jej pracy.
Resztę można zawsze zmienić.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 01 sty 2019, 18:06
autor: dziobu
arkomania.pl pisze:Co do starości procesorów.
Jest takie powiedzenie: stare, ale jare.
Ale to forum o reprapach a nie FajneStarocie.pl.
8051 też jest stare ale jare. Ale zwyczajnie się nie nadaje - formalnie da radę i wciąż pracują urządzenia gdzie ten procesor obsługuje dotykowy (!!!) 320x240x1 i jeszcze sporo peryferiów (w tym silnik krokowy i swój ADC), tylko mamy już 2019 rok. Można zrobić to samo szybciej, łatwiej, wydajniej, taniej i prościej.
arkomania.pl pisze:Drukarkom 3D praktycznie nie potrzeba procesorów 32 bitowych, aby osiągnąć maksimum jakości wydruku.
Wystarczy kontroler 8 bitowy z zegarem powyżej 24MHz lub lepiej więcej.
16MHz też może być. A i przy 8 pójdzie. W końcu nie mówimy o szybkości druku, tylko z jakiegoś powodu przywołałeś jakość.
I czemu to dowodzi - niczemu. Zwłasza w kontekście wątku o płycie z 32-bitowym CM3@100MHz.
arkomania.pl pisze:A wystarczyło by, zrobić Atmegę 2560 na 32MHz lub więcej. Nie zrobili tego, bo to było by zagrożeniem dla procesorów 32bitowych.
Żadnym zagrożeniem. To pozycje walczące ceną. Poza tym jedyny plus AVRów (tych "klasycznych") to obsługa 5V. Jest do tego na rynku dużo klocków i można sobie fajnie coś podkładać samemu (ARMy, czy inne nowsze uC, wymagają już jakiegoś konwertera stanów co podraża i komplikuje projekt).
Jeśli zaś chodzi o wydajność - też nie masz racji. Są XMega pracujące do 32MHz. Są AVRy 32-bitowe - te, oidp - zasuwają do 66MHz. Przy większości jednocyklowych rozkazów, jest to sporo. Tyle że przy ARMach to i tak wysiada. Do tego to niszowe zabawki z marnym waparciem programistycznym i produkowane przez jedną firmę (Microchip). Cenowo też wypadają blado.
Swego czasu chciałem żeby było inaczej, bo trochę na te AVRy pisałem. Teraz widzę że to była ślepa uliczka.

Zupełnie przy okazji - mam (fizycznie) zestaw uruchomieniowy uC z rdzeniem '51 marki SI (C8051). Uruchamiałęm go na równo z ARMem7 (SAM7S/X który akurat również miał 72MHz). Machanie nóżką w pętli było w '51 prawie 2x szybsze. Oczywiście uC nic więcej nie robił. I to tyle. Po odpaleniu peryferiów, a tych leciwy ARM miał dużo więcej, rdzeń się nudził, podczas gdy w '51 trzeba było w prawie wszystkim uczestniczyć programowo.
Także sam zegar to nie wszystko. Architektura daje dużo, ale peryferia jeszcze więcej. Oczywiście o ile potrafi się to wykorzystać.

Zupełnie przy okazji #2 - ADuCM360, czyli przyzwoity przetwornik ADC uzbrojony w rdzeń CM3, potrafi z zatrzymanym rdzeniem przetwarzać dokładniej i nie wolniej - i jeszcze te dane wysłać np UARTem - niż CM4 z osobnym ADC. I jeszcze zmieniać konfigurację przetwornika w tzw "międzyczasie". Tyle są warte peryferia.
(uprzedzając pytania - wszystko załatwia sprytne DMA i wewnętrzny multiplekser linii synchronizujących)
arkomania.pl pisze:Ja jestem z natury grzebaczem programistycznym: lubię coś zmienić, wyrzucić, dodać.
Tym bardziej nie rozumiem dlaczego nie doceniasz możliwości jakie mógłby dać znacząco lepszy sprzęt.


Dobra, z tego się już zupełnie OT zrobił ;)
Wracaj odpalać tamtą płytę, pokłócimy się innym razem - może na zlocie ;p

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 01 sty 2019, 18:34
autor: arkomania.pl
Podejście masz dobre. Tylko zobacz, że te twoje pytania i moje spostrzeżenia nie są do nas, tylko do producentów,
którzy produkują płyty główne do drukarek. My jesteśmy tylko ich odbiorcą. Co nam dadzą w dopuszczalnych dla nas cenach, to bierzemy.
Dlatego chwalę SKR i U30, bo może one wymuszą reakcję innych producentów. Nie jestem z racji tego w skowronkach. Ale może coś zaczyna się dziać.
Musi być ktoś, kto im trochę utrze nosa. Z resztą o tym pisałem wcześniej.

U30 swoim zainteresowaniem już pokazało swoje różki dla konkurencji Ender3 i to nawet w wersji Pro.
My pośrednio jako odbiorcy produktów, mamy na to wpływ.

Gdy producent oferuje nam płytę po zaporowej dla nas cenie, to jej od razu nie kupujemy. Nie mamy funduszy i koniec.
Nie ma konkurencji, to zbieramy grosz do grosza i w końcu z ciężkim bólem dokonujemy zakupu.
Na to liczy producent.

Ale, gdy przychodzi alternatywa, to wtedy producent mięknie.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 01 sty 2019, 23:29
autor: Zepco
Pamiętajcie, że koszt płyty to nie tylko PCB i to co jest przylutowane do niego, ale także praca ludzi którzy to projektują i testują, a potem ewentualnie piszą firmware.
A teraz trzeba się skoncentrować na kompleksowym odpaleniu naszej płyty z tytułu tematu z udziałem Marlina. :-)

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 02 sty 2019, 06:50
autor: arkomania.pl
Dołączam, jak obiecałem zdjęcia płyty SKR.
Nie jest to zbyt dobra jakość zdjęć, ale mój aparat
z przybliżenia nie robi zbyt rewelacyjnych zdjęć.

Wiadomo, styki MOSFET-ów jak w każdej płytce są do przelutowania
większą ilością cyny.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 02 sty 2019, 07:43
autor: Jackoboo
Da się na tej płycie podciągnąć na tym UART do tmc 2208?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 02 sty 2019, 08:32
autor: kospan
Warto w to iść ? Wczoraj padła mi płyta ori płyta ANet V1.5 i zastanawiam się czy iść w MKS czy w SKR ? SKR będzie na pewno bardziej przyszłościowa.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 02 sty 2019, 08:53
autor: spec
Ja zamówiłem i zastanawiam się czy nie zmienić też wyświetlacza. Trochę już mi się znudził niebieski kolor. Co tutaj można bezproblemowo zamontować i czy jest sens przy Marlinie?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 02 sty 2019, 14:45
autor: kospan
Zmień na to samo tylko np inny kolor lub OLED :) A czy inne działają to pewnie graficzny będzie działał.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 02 sty 2019, 20:21
autor: Zepco
Myślicie, że Marlin + TMC2130 SPI polecą na tym?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 02 sty 2019, 22:03
autor: arkomania.pl
Powinno, pójść.

Z punktu sprzętowego warunki są spełnione, dalej to kwestia skonfigurowania firmware.
Na SKR jest złącze o nazwie LCD/SD/SPI
tam są wyprowadzone sygnały SPI i dodatkowe piny, które można
wykorzystać. Są opisane numery portów na PCB.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 02 sty 2019, 23:01
autor: tig33r
TMC lecą też na software spi, więc jeśli tylko znajdziesz dowolne wolne piny to bez problemu.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 03 sty 2019, 00:31
autor: MarCiu
A TMC2208 Na serialu?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 05 sty 2019, 20:24
autor: kospan
I co z ekranem od anet a8 tym z klawiszami ? Testowal ktos ?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 05 sty 2019, 21:49
autor: artur_n
Skoro LCD od anet działa z rampsem powinien bez problemu działać i tu.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 06 sty 2019, 02:28
autor: kospan
Dobra zamówione teraz czekać na przesyłke :D Dla mnie LCD jest dość ważne bo drukuje z karty pamięci. Przyjdzie to przetestuje jak to z tym lcd :)

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 08 sty 2019, 00:40
autor: Assur92
Dzisiaj płytka doszła do mnie.
Na pewno przy sofcie Smoothie sporo pinów trzeba zmienić w konfigu więc radzę na wszelki wypadek sprawdzać też pod marlina czy nie ma niespodzianki.
Po szybkim przetestowaniu Smoothie mogę wrzucić też marlina, tyle że mam do dyspozycji ekran 2004 z enkoderem, a nie przyciskami.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 08 sty 2019, 08:35
autor: spec
Assur92 pisze:o szybkim przetestowaniu Smoothie mogę wrzucić też marlina, tyle że mam do dyspozycji ekran 2004 z enkoderem, a nie przyciskami.
Testu :-) Czekam na płytkę i też mam taki ekran.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 09 sty 2019, 21:44
autor: Assur92
Na razie z płytką dość mocno przegrywam. Ze Smoothie przegrałem bitwę na ten moment, nie mogę się zbazować pomimo poprawnie działających endstopów, silniki zaczynają kręcić ale wywala błąd max_travel error. Temat na później sobie zostawiam.

Wrzuciłem marlina, bez problemów skompilował się i wgrał, delta normalnie się bazuje, termistory poprawnie sczytane, hotend się grzeje, ale niestety LCD nie działa. Zapala się ekran z białymi prostokącikami i tak sobie stoi więc trzeba się pobawić niestety.

Kod: Zaznacz cały

/**
 * Smart LCD adapter
 *
 * The Smart LCD adapter can be used for the two 10 pin LCD controllers such as
 * REPRAP_DISCOUNT_SMART_CONTROLLER.  It can't be used for controllers that use
 * DOGLCD_A0, DOGLCD_CS, LCD_PINS_D5, LCD_PINS_D6 or LCD_PINS_D7. A custom cable
 * is needed to pick up 5V for the EXP1 connection.
 *
 * SD card on the LCD uses the same SPI signals as the LCD. This results in garbage/lines
 * on the LCD display during accesses of the SD card. The menus/code has been arranged so
 * that the garbage/lines are erased immediately after the SD card accesses are completed.
 */

Taka notka jest w pins_BIQU_SKR_V1.1.h

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 09 sty 2019, 21:54
autor: dziobu
A kontrast sprawdziłeś?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 09 sty 2019, 22:00
autor: tig33r
Z sbase były takie same problemy i trzeba było kabel na pająku robić.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 09 sty 2019, 22:06
autor: Assur92
Pewnie tutaj będzie to samo. Domyślnie będzie tam siedział klipper to i tak wszystko z telefonu będę robił, ale jednak jakoś lubię mieć też wyświetlacz fizyczny :)
Kontrast był też sprawdzany czy aby na pewno czegoś nie pokręciłem.
Pod smoothie wyczytałem że robi się adapter: https://github.com/wolfmanjm/universal-panel-adapter

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 10 sty 2019, 11:21
autor: spec
Skoro ReprapDiscount Full Graphic Smart Controller działa bez problemów to czemu ten nie działa? Przewody nie są tak samo prowadzone?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 10 sty 2019, 12:25
autor: Assur92
A graficzny nie działa po innym interfejsie? Chyba że trzeba jak w którymś MKSie obrócić wtyczki, ale w takiej sytuacji raczej by wyświetlacz nie podświetlił się.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 11 sty 2019, 14:28
autor: Assur92
Nie widzę opcji edycji więc piszę post pod postem.
Doszedł mi dziś wyświetlacz graficzny, po odkomentowaniu odpowiedniej linijki i podpięciu wtyczek działa prawidłowo.

Obrazek

Jakby kogoś interesowała jakaś konkretna rzecz to piszcie, jestem amatorem który lubi się bawić różnymi zabawkami i nie wiem co potencjalnie zainteresowane osoby chciałby wiedzieć o płytce :)

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 11 sty 2019, 16:36
autor: jagus
To ja mam pytanie czy taki set jak ten wyświetlacz LCD Full Graphic i ta płyta będzie dobrym wyborem do Hypercube EVO chyba że jest coś lepszego (na dueta mnie nie stać a i tak jego potencjału bym nie wykorzystał )
Śledzę wątek i troszkę mnie zmartwiłeś z tym wyświetlaczem 2004 bo taki posiadam i myślałem że jednak zadziała z tą płytą :(

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 11 sty 2019, 16:50
autor: Assur92
Myślę że do hypercube będzie dobre, albo nawet aż za nadto. Ja szukałem przystępnej cenowo 32bitowej płytki bo jednak delta potrzebuje ciut więcej i wyświetlacz graficzny by "zajechał" 8bitowca. Wyświtlacz GLCD drogi nie jest, a zdaje mi się że jest praktyczniejszy, po prostu więcej widać chociażby w menu.
Minus który uważam na tą chwilę za istotny to brak wyjścia pod wentylator na radiator hotendu. Mam teraz podłączony pod "FAN", ale nie ma sterowania, idze tam napięcie takie jak wejściowe do płytki. CNC FAN jest tylko programowalne. W marlinie skonfigurowany jest ten wentylator pod wejście na 2 grzałkę.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 11 sty 2019, 16:51
autor: fakcior
Assur92 pisze:Nie widzę opcji edycji więc piszę post pod postem.
Doszedł mi dziś wyświetlacz graficzny, po odkomentowaniu odpowiedniej linijki i podpięciu wtyczek działa prawidłowo.

Obrazek

Jakby kogoś interesowała jakaś konkretna rzecz to piszcie, jestem amatorem który lubi się bawić różnymi zabawkami i nie wiem co potencjalnie zainteresowane osoby chciałby wiedzieć o płytce :)
Czy enkoder działa? Opiszesz jak podłączyłeś i co dodałeś w configu?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 11 sty 2019, 17:14
autor: Assur92
Enkoder działa, buzzer mi się jeszcze nie odezwał, ale na siłę nie próbowałem sprawdzać czy działa. W configuration.h odkomentowałem linijkę #define REPRAP_DISCOUNT_FULL_GRAPHIC_SMART_CONTROLLER, podłączyłem pod AUX1 i AUX2 tak jak zwykle i od razu zaprażył.
Cały czas mowa o marlin 2.0 jak coś.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 16 sty 2019, 21:21
autor: arkomania.pl
Ostatnio pracowałem nad podłączeniem do BIQU SKR V1,1 kolejno wyświetlaczy:

1. RepRapDiscount Full Graphic Smart Controller.
2. MKS MINI 12864 V1.0/V2.0

Ogólnie podsumowując płytę BigTreeTech SKR V1.1.
Fajna, tania płytka 32bitowa, praktycznie nic nie można jej zarzucić poza
jedną rzeczą jaką jest obsługa chyba najbardziej popularnych prostych wyświetlaczy
jakimi są RepRapDiscount Full Graphic Smart Controller, RepRapDiscount Smart Controller
i MKS MINI 12864 V1.0/V2.0

Problemem jest złącze EXP1, które zostało tak doposażone w porty wyjściowe, aby nie można
ich bezpośrednio połączyć z dowolnym wyświetlaczem LCD, bez przeróbki kabla.
EXP1 posiada małą ilość portów wyjściowych i dwa porty, które pokrywają się z dwoma portami
z gniazda EXP2. Są to porty 0.15 i 0.18

EXP1 na tej płycie, to porażka projektantów.
Ale cena płyty jest kusząca, a przeróbka firmware i kabelka praktycznie darmowa.

Złącze EXP2 jest dobrze zaprojektowane, stosujemy standardowe połączenie kabelkiem 10pin 1:1

Opracowałem kabelki i stosowny do nich plik: pins_BIQU_SKR_V1.1.h

W Configuration.h wybieramy stosowny wyświetlacz.

#define REPRAP_DISCOUNT_FULL_GRAPHIC_SMART_CONTROLLER

lub

#define MKS_MINI_12864

_________________________

Pisałem wcześniej, że wyświetlacz RepRapDiscount Full Graphic Smart Controller pracuje ze standardowymi
kablami.
Pracuje, ale na ekranie pojawiają się często migające linie (wpływ powtórzonego portu 0.15 który w EXP2 używa CLK).

Dlatego mój kabel eliminuje w/w zjawisko.

Na rysunkach żyłę 10 pinu zaznaczam jako lekko czerwony (zależnie jak kto ma zaciśnięty kabel).
Postępujemy w/g numeracji żył i pinów.
Czytniki kart SD pracują poprawnie (testowano wydruki w tzw. powietrzu, chmurze).

Następny cel, to demontaż chwilowy wyświetlacza z AnyCubic Delta Kossel i podłączenie do BIQU SKR V1.1

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 16 sty 2019, 21:59
autor: jagus
Następny cel, to demontaż chwilowy wyświetlacza z AnyCubic Delta Kossel i podłączenie do BIQU SKR V1.1
O widzisz było by świetnie bo to właśnie wyświetlacz 2004 o ile sie nie mylę jest w tych deltach a taki mam w zapasach. Chcę kupić tą płytę do HCEvo i zastanawiam sie cały czas czy warto( może jednak lepiej mks gen L1.0 lub 1.4 ) czy będą z nią problemy jeśli chodzi o konfigurację pod marlinem.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 16 sty 2019, 22:43
autor: arkomania.pl
Właśnie teraz siedzę nad wyświetlaczem z AnyCubic Delta Kossel.

Chodzą słuchy w internecie, że producent przygotowuje się do wersji BigTreeTech SKR V1.2
z poprawionym EXP1. Ale najpierw zanim wypuści wersję 1.2 musi sprzedać wyprodukowane 1.1

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 16 sty 2019, 22:46
autor: fakcior
A czy sprawdziliście działanie czytnika SD na płytce na Marlinie? Mi nie wykrywa kart...

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 16 sty 2019, 23:05
autor: Assur92
fakcior, a zmieniłeś w pins_BIQU_SKR_V1.1.h by korzystało z zewnętrznego czytnika? Trzeba odkomentować tam jedną linię.
Drukowałem maksymalnie 5 godzinne druki, w sumie 8 detali więc 40h druku za mną, podłączona karta pamięci była pod wyświetlacz więc wszystko poprawnie chodzi.

arkomania.pl, w sumie rzeczywiście pojawiają się od czasu do czasu te paski na wyświetlaczu, co prawda zbytnio mi nie przeszkadzają bo pojawiają się u mnie tylko podczas drukowania, ale jak rozpracowałeś dlaczego tak się dzieje to spróbuję u siebie kabelek też zmienić i zobaczę czy będzie ok.

Co do tych nowych płytek to na grupie fejsowej bigtreetech został zamieszczone rendery wersji "pro". Ma mieć wifi, port lan i poprawione niedoróbki skr 1.1 Być może mówisz o tym samym, tyle że słyszałeś pod inną nazwą. Podoba mi się że na facebooku gość spytał o sugestie co do nowej płytki, to się ceni że chcą ją dostosować by społeczność była zadowolona.

Obrazek

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 16 sty 2019, 23:07
autor: dragonn
Tutaj jest inny procesor, STM który nie jest wspierany tak dobrze przez Marlina i obstawiam że na 99% to będzie lecieć na zamkniętym sofcie coś jak Ledgre. Tak że SKR 1.1 nadal pewnie będzie lepszym wyborem ;p

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 16 sty 2019, 23:09
autor: Assur92
Wsparcie to kwestia czasu, będą płytki to będzie i wsparcie pewnie ;)

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 16 sty 2019, 23:13
autor: arkomania.pl
Po zrobieniu kabelka, pamiętaj o zmianie portu z 0.15 na 2.6 dla LCD_PINS_D4

#define LCD_PINS_D4 P2_06

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 16 sty 2019, 23:16
autor: fakcior
Assur92 pisze:fakcior, a zmieniłeś w pins_BIQU_SKR_V1.1.h by korzystało z zewnętrznego czytnika? Trzeba odkomentować tam jedną linię.
Drukowałem maksymalnie 5 godzinne druki, w sumie 8 detali więc 40h druku za mną, podłączona karta pamięci była pod wyświetlacz więc wszystko poprawnie chodzi.

arkomania.pl, w sumie rzeczywiście pojawiają się od czasu do czasu te paski na wyświetlaczu, co prawda zbytnio mi nie przeszkadzają bo pojawiają się u mnie tylko podczas drukowania, ale jak rozpracowałeś dlaczego tak się dzieje to spróbuję u siebie kabelek też zmienić i zobaczę czy będzie ok.

Co do tych nowych płytek to na grupie fejsowej bigtreetech został zamieszczone rendery wersji "pro". Ma mieć wifi, port lan i poprawione niedoróbki skr 1.1 Być może mówisz o tym samym, tyle że słyszałeś pod inną nazwą. Podoba mi się że na facebooku gość spytał o sugestie co do nowej płytki, to się ceni że chcą ją dostosować by społeczność była zadowolona.

Obrazek
Mi właśnie nie działa wewnętrzny czytnik. Próbowałem kilku kombinacji w pins i bez zmian. Podzieli się ktoś działającym configiem?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 17 sty 2019, 00:20
autor: Assur92
Nie będę udostępniał swojego konfigu bo pracuję na delcie więc i tak Ci za dużo chyba nie pomoże ;)

W pins_BIQU_SKR_V1.1.h odkomentuj

Kod: Zaznacz cały

#define LPC_SD_LCD
a zakomentuj

Kod: Zaznacz cały

#define LPC_SD_ONBOARD 
Bez problemu mi ruszył na reprap GLCD

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 19 sty 2019, 17:48
autor: arkomania.pl
BIQU SKR V1,1 podłączenie wyświetlaczy.

Okazuje się, że tym prostszy z wyglądu wyświetlacz, tym trudniej zaadoptować go do pracy z nową płytą.
Na warsztat poszedł wyświetlacz REPRAP_DISCOUNT_SMART_CONTROLLER, który zastosowano chyba
w najbardziej przebojowej drukarce ostatniego sezonu, czyli AnyCubic Delta Kossel.
Gdyby, drukarka ta została przez producenta wypuszczona z elektroniką 32 bitową
z zachowaniem dotychczasowej ceny, to konkurencja zostałaby powalona na kolana (mówimy tu o drukarkach
oscylujących w tych samych widełkach cenowych, do 1000zł). Ale zapewne AnyCubic ma coś w zanadrzu,
aby znowu Nas czymś zaskoczyć.

Ale wracam do tematu.
Wyświetlacz klasy REPRAP_DISCOUNT_SMART_CONTROLLER (tekstowy ekran 20x4 znaki, sterowany pokrętłem, czytnik SD)
potrzebuje do wysterowania 6 linii na szynie EXP1. Dodatkowo 2 linie dla beepera i klikacza. Razem 8 linii + 2 zasilające.
Linia 3 Port P0_18 zajęta jest przez obsługę karty SD i akurat obsługa wyświetlacza jest w konflikcie z czytnikiem SD,
co nie miało miejsca w przypadku wyświetlacza REPRAP_DISCOUNT_FULL_GRAPHIC_SMART_CONTROLLER.
Praktycznie musimy pozyskać 5 linii z wolnymi portami. 3 zapożyczyłem ze złącza E1, służącego do programowania
stepsticka ekstrudera drugiego E1 (P0_0, P0_01, P0_10), jedną linię ze złącza LCD/SD/SPI port P2_06, jedną
linie zapożyczyłem z linii Beeper-a P1_30 .



#if ENABLED(REPRAP_DISCOUNT_SMART_CONTROLLER)

#undef BEEPER_PIN
//#define BEEPER_PIN P1_30 //EXP1 pin1
#define BTN_EN1 P3_26 //EXP2 pin5
#define BTN_EN2 P3_25 //EXP2 pin3
#define BTN_ENC P2_11 //EXP1 pin2
#define LCD_PINS_ENABLE P1_30 //EXP1 z pin3 EXP1 z LCD
#define LCD_PINS_RS P0_16 //EXP1 pin4
#define LCD_PINS_D4 P2_06 //LCD/SD/SPI z pin5 EXP1 z LCD
#define LCD_PINS_D5 P0_00 //E1 z pin6 EXP1 z LCD
#define LCD_PINS_D6 P0_01 //E1 z pin7 EXP1 z LCD
#define LCD_PINS_D7 P0_10 //E1 z pin8 EXP1 z LCD

#endif


Przy okazji zaimplementowałem obsługę wewnętrznego czytnika kart SD

Dołączam dodatkowo rysunek z trzema kabelkami EXP1 wyświetlaczy LCD.
Kabelek EXP2, to standard.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 20 sty 2019, 16:01
autor: kospan
A więc tak mojego SKR już mam chinczyk nawet dał kartę 128MB ! :D

Tutaj jest schemat anetowskiego panelu LCD :
pobrane.png

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 20 sty 2019, 16:14
autor: spec
To który wyświetlacz pasuje bez problemów do tej płyty?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 20 sty 2019, 16:33
autor: kospan
Teoretycznie Anetowski pasuje pod złącze LCD tylko trzeba osobno ciągnąć zasilanie.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 20 sty 2019, 16:35
autor: Assur92
Reprap GLCD działa prosto z pudełka, pojawiają się od czasu do czasu tylko paski, mi akurat to niezbyt przeszkadza, ale robisz mod jaki arkomania.pl zaproponował i hula aż miło.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 20 sty 2019, 16:56
autor: kospan
A więc tak LCD Anet A8 z przyciskami czerwony w taśmie to GND zaraz obok to VCC 5V.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 20 sty 2019, 21:59
autor: arkomania.pl
Do "kospian"

Widzę, że jesteś świeżym forumowiczem, stąd moje objaśnienie.

Cod do tasiemek EXP1 EXP2 (numeracja żył od 1 do 10) .
Czy na tasiemce 1, to przewód czerwony, czy 10, to kwestia umowna.
Ja sporo kabli do LCD robię samodzielnie wykorzystując taśmy ze starych napędów FDD i zaciskam je wtyczkami kupionymi na Ali...
https://pl.aliexpress.com/item/50PCS-ID ... 5c0fuOwGw3.
Większość tasiemek ma kolorową żyłę oznaczającą Pin1.
Ja mam zasadę, że zapinam tak złącza na taśmie, aby kolorowa żyła była na pinie nr 10, czyli dla EXP1 zasilanie.
Pamiętam, gdzie w gnieździe EXP1, jest zasilanie i tym się kieruję.
Ale ponieważ niektórzy producenci płyt (np. seria MKS) odwróciła znaczenie złącza o 180 stopni.
Dlatego ja robię kabel, tak aby 10pin EXP1 był na żyle kolorowej (czerwonej) a i tak profilaktycznie usuwam
delikatnie nożykiem wypust środkowy na złączach, wtedy wtyk mogę dowolnie odwracać niezależnie,
na jaką płytę trafiłem.


W EXP1 pin 10 i 1 są tak przyporządkowane, aby ich odwrócenie o 180 stopni nie powodowało uszkodzenia płyty.

Dlatego praktycznie możemy wtyk EXP1, który dostarcza zasilania wpinać dowolnie, nie bojąc się że, uszkodzimy
płytę, czy wyświetlacz. Zapali się podświetlenie wyświetlacza, to znaczy, że wtyk jest prawidłowo włożony.
Czy dalej poprawnie pracuje to zależy tylko od tego, jak wysterujemy jego piny.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 20 sty 2019, 22:24
autor: arkomania.pl
Co do wyświetlacza ANET A8 2004 z przyciskami.

Ze schematu widać, że powinno dać się zrobić kabel do tego typu wyświetlacza.
EXP1 wyświetlacza podobnie jak miało to miejsce w REPRAP_DISCOUNT_SMART_CONTROLLER
potrzebuje 8 żył, w tym jedna musi być linią przetwornika analogowo-cyfrowego. Akurat linia 9 EXP1 (port P1_30)
jest zarówno portem przetwornika AD0.4

Kabelek będzie niemal taki sam jak dla REPRAP_DISCOUNT_SMART_CONTROLLER
bez potrzeby krosowania linii 1 EXP1 Board z linią 3 EXP1 LCD.

Moje dzieci mają A8, może pod koniec tygodnia zdemontuję wyświetlacz i zrobię próbę (jak mi szarańcza pozwoli).
Jak mi nie pozwoli, to ją przekupię. Ale to będzie już kosztowało.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 21 sty 2019, 00:27
autor: kospan
Mi bardzo zależy aby odpalić anetowski ekran :D ale z braku czasu tylko tyle doszedłem że czerwona żyła oryginalnego kabla anet to masa a zaraz obok to vcc.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 21 sty 2019, 21:07
autor: spec
Dotarła do mnie płyta. Wygląda nieźle. Próbuję skonfigurować Marlina. O ile kompilacja poszła bez problemów to w jaki sposób wgrać oprgramowanie na płytę? Pierwszy raz mam okazję używać Plaformio. Płytka podpięta jest pod port 4.

Kod: Zaznacz cały

Configuring upload protocol...
AVAILABLE: blackmagic, cmsis-dap, jlink, mbed
CURRENT: upload_protocol = mbed
Looking for upload disk...
Error: Please specify `upload_port` for environment or use global `--upload-port` option.
For some development platforms it can be a USB flash drive (i.e. /media/<user>/<device name>)
*** [upload] Explicit exit, status 1

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 21 sty 2019, 21:52
autor: arkomania.pl
Wgrywanie firmware-u polega na umieszczeniu na karcie SD pliku o nazwie firmware.bin
Po włączeniu zasilania lub jeśli mamy włączone zasilanie, naciśnięciu przycisku RESET
Bootloader umieszczony w procesorze szuka na karcie pliku o nazwie firmware.bin
Programuje jego zawartością procesor i zamienia plik na firmware.cur (bieżący)
Plik ten można skasować lub nie.

Ja do kompilowania programu używam platformy ATOM, ale podobnie wygląda
kompilowanie w Visual Studio.
Plik firmware.bin jest wgrywany w katalog \.pioenvs\LPC1768\
profilaktycznie przed każdym wygenerowaniem pliku firmware kasuję poprzednie wersje (pliki firmware.*)

Kompiluję program. Kopiuję metodą kopiuj/wklej plik na napęd zmontowany dla czytnika SD
w Windows i naciskam reset na płycie.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 22 sty 2019, 08:06
autor: spec
Dzięki za wytłumaczenie. Wrócę z pracy to będę działał. Mam wyświetlacz graficzny to użyję go z tą płytą.
Sporym plusem płyty jest rozstaw otworów montażowych. Bez problemu będzie można ją zamontować w delcie.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 24 sty 2019, 20:24
autor: spec
Zamontowałem dziś płytę do mojej delty. Wymiana dość prosta. Wykorzystałem oryginalny uchwyt na płytę główną. Użyłem wyświetlacza graficznego bez przerabiania taśmy. Jedyny minus to co jakiś czas pojawia się pojedyncza linia podczas drukowania. Wszystko działa bez problemów. Jedyna różnica to brak sterowania wentylatora chłodzenia hotendu - działa cały czas.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 25 sty 2019, 00:50
autor: kospan
Napisze ktoś krotka instrukcje jak skompilować soft na skr ? :)

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 25 sty 2019, 08:09
autor: artur_n
Czyli na tej płycie nie ma możliwości sterowania wentylatorem ekstrudera oraz elektroniki?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 25 sty 2019, 09:19
autor: pacy
kospan pisze:Napisze ktoś krotka instrukcje jak skompilować soft na skr ? :)

viewtopic.php?f=14&t=2999&view=unread#unread

Zamiast arduino due wybierasz przy imporcie lpc1768, w platformio tez wybierasz lpc1768 zamiast arduino
a dalej to wiaodmo opisane jest. W sumie prosta sprawa.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 25 sty 2019, 10:34
autor: spec
Tylko końcówka jest inna. Nie robisz upload tylko tak jak arkomania.pl pisze wrzucasz plik na kartę.
Okazuje się, że jest to wygodniejsza forma. Drukarkę mam w innym pomieszczeniu, przy Arduino musiałem biegać z laptopem i kablem żeby coś wgrać., teraz wsysaczy przenieść kartę SD.
artur_n pisze:Czyli na tej płycie nie ma możliwości sterowania wentylatorem ekstrudera oraz elektroniki?
Tylko podłączenie na stałe pod 12V ewentualnie dołożenie dodatkowego układu sterowanego z któregoś wolnego pinu.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 25 sty 2019, 12:07
autor: pacy
spec pisze:Tylko końcówka jest inna. Nie robisz upload tylko tak jak arkomania.pl pisze wrzucasz plik na kartę.
Okazuje się, że jest to wygodniejsza forma. Drukarkę mam w innym pomieszczeniu, przy Arduino musiałem biegać z laptopem i kablem żeby coś wgrać., teraz wsysaczy przenieść kartę SD.
artur_n pisze:Czyli na tej płycie nie ma możliwości sterowania wentylatorem ekstrudera oraz elektroniki?
Tylko podłączenie na stałe pod 12V ewentualnie dołożenie dodatkowego układu sterowanego z któregoś wolnego pinu.

Przy jednym hotendzie podlaczamy wentylator pod wyjscie HE1, jak wiecej hotendow no to wtedy dopiero pod wyjscie FAN

#define HEATER_0_PIN P2_07
#if HOTENDS == 1
#define FAN1_PIN P2_04
#else
#define HEATER_1_PIN P2_04
#endif
#define FAN_PIN P2_03
#define HEATER_BED_PIN P2_05

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 25 sty 2019, 12:53
autor: spec
Tego nie zauważyłem. Czyli działa wszystko jak w oryginale. Dzięki.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 26 sty 2019, 00:27
autor: arkomania.pl
Co do wyświetlacza ANET A8 2004 z przyciskami.

Jak obiecałem zrobiłem próby z wyświetlaczem od ANET A8 LCD2004 5 buttoms.
Wyświetlacz dało się zaadoptować przez wykonanie odpowiedniego kabelka.
Problem natomiast wystąpił w 5 przyciskowym panelu, który zależnie od naciśnięcia
podaje na wejście przetwornika analogowo-cyfrowego różne napięcia.
Brak naciśnięcia klawisza daje stale Vcc, czyli +5V. Najwyższe naciśnięte napięcie jest dla
klawisza UP, 3.4V .
I tu zaczynają się zgrzyty, bo przetworniki kontrolera LPC1768 mierzą
napięcie 0..3V. Czyli przycisk UP już jest powyżej możliwości pomiarowych.
Można przerobić keypad zmieniając rezystor R7 (patrz schemat) z 4.7k na 8.2k.
Wówczas UP będzie przyjmował napięcie 2.7V, analogicznie pozostałe klawisze zmniejszą swoją
wartość napięć.

To nie koniec, bo zmiany musimy wprowadzić w oprogramowaniu, w pliku: ultralcd.cpp

szukamy zmiennej ADC_BUTTONS_VALUE_SCALE

#define ADC_BUTTONS_VALUE_SCALE 1.0 // for the power voltage equal to the reference voltage

i przeskalowujemy poziomy pomiaru napięć.

#define ADC_BUTTONS_VALUE_SCALE 0.795 // wystarczy 0.8

Można się tylko zastanowić, czy warto taki wyświetlacz przerabiać.
Moim zdaniem lepiej wylutować przyciski, zamontować enkoder i zdefiniować dla niego porty w gnieździe EXP2.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 26 sty 2019, 08:56
autor: spec
Czyli nadal niewiadomo pod jaki wyświetlacz projektowana była ta płyta. Żaden nie działa w 100% bez przerabiania.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 26 sty 2019, 11:20
autor: kospan
jest jeden ktory działa bez przerabiania, wystarczy przeczytać temat :)

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 26 sty 2019, 13:40
autor: spec
Który?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 26 sty 2019, 19:41
autor: Zepco
Ja kupiłem taki zestaw i dali 2 tasiemki, co teoretycznie powinno zadziałać
https://www.aliexpress.com/item/BIGTREE ... 95261.html

Czy można testowo odpalićć płytkę bez stepperów z podpiętym samym wyświetlaczem i uruchomić to z USB? Po prostu chciałem sprawdzić czy działa prawidłowo zanim złożę drukarkę (a to potrwa) ale niczego nie zepsuć.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 26 sty 2019, 20:31
autor: spec
Jasne, że możesz. Ten ekran zadziała ale tak jak było tu opisane pojawia się na nim co jakiś czas kreska. Dlatego pisałem, że nie ma ekranu działającego idealnie bez przeróbek.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 26 sty 2019, 20:54
autor: Zepco
Faktycznie odpalił. :-) A kreski nie są mi straszne, bo nie gapię się na ekran przez cały wydruk tylko przy jego przygotowaniu i od czasu do czasu na postęp procentowy, także jest to do zaakceptowania.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 26 sty 2019, 21:45
autor: Artu
Od zawsze się zastanawiam, po jakiego grzyba wyświetlane są pozycje osi X i Y :roll: Z jestem w stanie zrozumieć, ale po co X i Y :shock:

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 26 sty 2019, 21:56
autor: arkomania.pl
Koledzy, przeróbka kabli zajmuje parę minut.

Nie ma co z tego robić dużych problemów.

Budując drukarki ciągle rozwiązujemy jakieś problemy. Gdyby ich nie było, to po co
forum.

Masz 3 letnie dziecko, kupujesz mu kita i wtykasz wtyczki tam gdzie pasują,
a pasują tylko w jedno miejsce i wszystko gra.

Z boku tylko dla bezpieczeństwa rodzice stawiają gaśnicę.
:shout:

Chyba nie taka jest istota reprapowania.



Na koniec.

Nie po to siedziałem nad tymi kabelkami, pinami i portami, aby komuś nie chciało się poświęcić 5 minut na przeróbkę kabla.

Widzę, że moja praca poszła jednak na marne.

Tasiemki można pozyskać ze starych napędów FDD (tylko wybierać, te które mają żyły skręcane z wieli drucików)
wtyczki można kupić na Ali....
https://pl.aliexpress.com/item/50PCS-ID ... 5c0fObLyOK

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 26 sty 2019, 22:29
autor: artur_n
Z tym, że do Twoich przeróbek stara taśma jest wystarczająca. Wystarczy lekka modyfikacja. Sam zanoszę się ze zmianą swojego rampsa 1.4 na tą płytę, moje wymagania to sterowanie wentylatorem ekstrudera oraz elektroniki, bltouch, wyprowadzenia złącza SD (używam ESP8266 WebDAV), obsługa wyświetlacza graficznego (Full Graphic Smart LCD) i tyle mi do szczęścia potrzebne.

Jakie obciążenie 5V może być na tej płycie?

Ramps został skreślony u mnie paląc złącze zasilanie po roku użytkowania. Do tego multum przeróbek począwszy od mosfeta stołu skończywszy na stabilizatorze 5V.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 26 sty 2019, 22:41
autor: arkomania.pl
Trochę się powoli zmienia na przestrzeni lat, miesięcy.
Nowe, niektóre Ramps-y mają już lepsze Mosfety potrafiące nawet przełączać w technologii kontrolerów z logiką 3-3.3V.
Co do stabilizatora 5V, to sam zawsze byłem zdziwiony dlaczego stosują o tak małej wydajności prądowej.
Stosując wyświetlacz 4.3" Nextion musiałem zastosować osobny układ stabilizatora 5V.

Ja oprócz chłodzenia wentylatorem, przyklejam do mosfetów i stabilizatora 5V małe radiatorki.
Zawsze to znacznie pomaga w odprowadzaniu ciepła.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 27 sty 2019, 02:28
autor: kospan
Pod które złącze podłączyłeś anetowski LCD z przyciskami ? , Można prosić o soft ? :D Rezystor to nie problem tóż to minutka pracy do wymiany. Taśmę jak i złącza można kupić na aliexpress czy w pl :) Jest tego masa. A dla leni, to właśnie wykonanie czegoś samemu daje największą frajdę ! :)

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 27 sty 2019, 09:48
autor: spec
arkomania.pl pisze:Koledzy, przeróbka kabli zajmuje parę minut.

Nie ma co z tego robić dużych problemów.

Budując drukarki ciągle rozwiązujemy jakieś problemy. Gdyby ich nie było, to po co
forum.

Masz 3 letnie dziecko, kupujesz mu kita i wtykasz wtyczki tam gdzie pasują,
a pasują tylko w jedno miejsce i wszystko gra.

Z boku tylko dla bezpieczeństwa rodzice stawiają gaśnicę.
:shout:

Chyba nie taka jest istota reprapowania.



Na koniec.

Nie po to siedziałem nad tymi kabelkami, pinami i portami, aby komuś nie chciało się poświęcić 5 minut na przeróbkę kabla.

Widzę, że moja praca poszła jednak na marne.

Tasiemki można pozyskać ze starych napędów FDD (tylko wybierać, te które mają żyły skręcane z wieli drucików)
wtyczki można kupić na Ali....
https://pl.aliexpress.com/item/50PCS-ID ... 5c0fObLyOK
Kolego nikt nie neguje Twojej pracy. Fajnie, że temat rozgryzłeś. Moje pytanie wynikało z czystej ciekawości. Autor płytki miał na myśli któryś wyświetlacz podczas projektowania czy po prostu płytka ma błąd i żaden wyświetlacz nie będzie pasować?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 27 sty 2019, 12:26
autor: Assur92
Na grubie facebookowej producent pokazał już SKR v1.2 i szukał testerów którzy prowadzą kanał na youtube by nagrali recenzję. Pewnie za miesiąc czy 2 pojawi się w sprzedaży płytka. Niby ma mieć poprawioną obługę wyświetlaczy i jak dobrze spojrzałem to obsługę TMC2130 bez dodatkowych przewodów.

arkomania.pl, może zamieściłbym post na tamtej grupie z przerobionym kablem by szersze grono osób mogło się cieszyć obsługą wyświetlacza 2004? Dorzucę link do twojego posta tutaj na forum by było wiadomo komu to zawdzięczamy :)

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 27 sty 2019, 12:41
autor: tig33r
Może daj link do grupy?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 27 sty 2019, 12:56
autor: Artu

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 27 sty 2019, 13:05
autor: tig33r
Jak ktoś pisze wrzuć na grupę i nie podaje nawet jej nazwy to TAK, CIĘŻKO.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 27 sty 2019, 14:33
autor: dziobu
[OT]
Jak możecie korzystać z tego ryjszitu? Czytelność strony: zero; przejrzystość treści: zero. Pytania o losowe sprawy wymieszane w jednym ciągu z jakimiś zdjęciami, screenami i innymi pytaniami na kolorym tle. Tu tekst typu "łot de fak, help, thenks" a tam info że 5 osób to lubi. Istny burdel na kółkach.

W sumie to plus dla @arkomania.pl że tego tam nie wrzucił. Może lepiej będzie wrzucić na FB link do tego wątku ;)

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 27 sty 2019, 20:39
autor: arkomania.pl
Jestem zgodny co do wypowiedzi "dziobu" i poparcia "szpiglasowy", "Martin".

Nie po to jesteśmy czynnymi forumowiczami forum "reprapy.pl," aby swoje prace zamieszczać na FB i dawać
linki. Są osoby, które naprawdę sporo czasu poświęciły/poświęcają na założenie i obsługę w/w forum.

To "reprapy.pl" są i mają być źródłem: wiedzy, pomysłów, twórczej inspiracji, itp.....

Tak, prywatnie
Nie lubię FB bo już po 1 dniu zarejestrowania, żona chciała mnie wywalić z domu
jak zobaczyła, że zadaję się z jakimiś azjatkami, które wysłały mi krzaczki.
Najbardziej bolało ją to, że nie mogła przeczytać, co one do mnie napisały.
No i te setki/tysiące zaproszeń. Masakra.

Co do tego, co zamieszczam na forum, nie roszczę żadnych praw.
Moim zdaniem oddaję to forum i raczej forum "reprapy.pl"
staje się właścicielem treści umieszczonych przeze mnie.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 27 sty 2019, 20:44
autor: Kama
arkomania.pl pisze: Najbardziej bolało ją to, że nie mogła przeczytać, co one do mnie napisały.
Przepraszam za offtop ale jak będzie jakiś zlot to stawiam browar za ten tekst.
Zarąbiście poprawiłeś mi humor przed przyszłym tygodniem :piwo:

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 27 sty 2019, 20:47
autor: dziobu
To będzie zupełnie OT ale muszę.

Lubię to:
arkomania.pl pisze: Nie po to jesteśmy czynnymi forumowiczami forum "reprapy.pl," aby swoje prace zamieszczać na FB i dawać
linki. Są osoby, które naprawdę sporo czasu poświęciły/poświęcają na założenie i obsługę w/w forum.

To "reprapy.pl" są i mają być źródłem: wiedzy, pomysłów, twórczej inspiracji, itp.....

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 28 sty 2019, 20:22
autor: Zepco
Nie chciałem nikogo urazić i żeby nie było, doceniam Twoją pracę i innych. Jednak do tej pory miałem gotowe płytki z wlutowanymi sterownikami napędów i zakup wersji z SPI trochę mnie przeraża i taka kreska na ekranie jest niczym przy tym. Jednak mam ekran ze starej anety A8 i to chętnie przetestuję. Szkoda, że nie robiłem zakupu płyty później, bo ekran bym sobie odpuścił i zaadoptował ten z A8.
Odwaliłeś kawał dobrej roboty i dzięki Tobie wiem, że jak będzie mnie drażnić ten pasek to jest na to rozwiązanie.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 28 sty 2019, 20:46
autor: spec
Testuję płytę dość mocno i jak na razie działa super. Wydruki po 5-6 godzin nie robią na niej wrażenia. Powtórzę się ale jak za tę cenę rewelacja.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 28 sty 2019, 20:52
autor: panWiadr0
Paaaanie, co to jest 5-6h?! Puść 50-60 jak się nic nie wyłoży to będzie można się zachwycać :)

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 28 sty 2019, 20:59
autor: MarCiu
Panowie a jak wygląda praca z TMC2208 i podłączeniem ich pod serial(e)?
Mam podpięte pod Rampasem kabelkami, a jakoś nie mogę doszukać się informacji jak to tu rozegrać?
Sterowniki już mam i szkoda było by do szafy odłożyć.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 28 sty 2019, 21:41
autor: spec
panWiadr0 pisze:Paaaanie, co to jest 5-6h?! Puść 50-60 jak się nic nie wyłoży to będzie można się zachwycać :)
Panie a jak pilnować drukarkę przez 50-60h jak się chodzi do pracy? Zresztą aż tak dużych plików nie drukuję.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 29 sty 2019, 07:51
autor: kospan
Instalujesz na malince octoprinta, dajeez kamerke na usb i kasz podgląd w pracy co drukarka robi :) Ewentualnie bierzesz wolne w pracy :D

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 09 lut 2019, 00:12
autor: koshin
Dzisiaj podłączyłem tą płytkę pod endera 3 w komplecie z TMC 2208 oraz 12864LCD Smart Controller Display Full Graphic.
https://pl.aliexpress.com/item/BIGTREET ... 5c0fQ1gp4K
Niestety mam problem z obsługą kraty sd w ekranie. Drukarka normalnie wykrywa kartę oraz jej zawartość, ale niestety przy próbie wydruku z karty ekran się zawiesza. Natomiast bez problemu można drukować bezpośrednio z komputera po usb. Działa auto poziomowanie (halon v3). Jakieś sugestie? W marlinie mam zdefiniowane:
REPRAP_DISCOUNT_FULL_GRAPHIC_SMART_CONTROLLER
SD_CHECK_AND_RETRY

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 09 lut 2019, 08:16
autor: McKee
koshin pisze:Jakieś sugestie?
Pierwszy post na forum. Wypadałoby się przywitać, napisać dwa słowa osobie i o swojej drukarce.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 09 lut 2019, 08:34
autor: koshin
McKee pisze:
koshin pisze:Jakieś sugestie?
Pierwszy post na forum. Wypadałoby się przywitać, napisać dwa słowa osobie i o swojej drukarce.
Przepraszam pisałem to już późno w nocy. W opisie problemu jest informacja że chodzi o endera 3. Drukarkami bawię się już przeszło rok ale wcześniej tylko 8 bit. Zachęcony ceną kupiłem cały zestaw jak w poście i niestety jest problem z wydrukami z karty sd. Wyświetlacz widzi kartę i pliki na niej ale podczas próby wydruku następuje zawieszenie ekranu. Pytanie czy rozwiązanie arkomania.pl z pierwszego postu ze cięciem kabla pomoże w tej sytuacji?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 09 lut 2019, 09:13
autor: arkomania.pl
Ja robiłem wielogodzinne próby z drukiem z karty SD tylko z kablem wykonanym
przeze mnie. Nie było żadnych problemów.

Ale nie twierdzę, że ze standardowym kablem mimo pojawiających się zakłóceń na ekranie
karta jest czytana niepoprawnie.

Jak już wspomniano na forum, do zestawów z drukarkami dołączane są karty SD które w dalszych obszarach pamięci
mogą mieć uszkodzone komórki.
Jeśli drukujesz z karty takiego pochodzenia, to najpierw zrób próbę z inną kartą.

Administrator FR niejednokrotnie zachęcał nowicjuszy do czytania starych postów w celu zdobycia
wiedzy. Naprawdę warto potraktować to jak książkę, która jednocześnie jest kompendium wiedzy.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 09 lut 2019, 09:51
autor: koshin
Tylko to nie jest problem z kartą, próbowałem 3 różnych. Jednej w normalnym rozmiarze Sdhc od Kingstona i dwóch na adapterze. Ten sam efekt. Na porcie com podczas zawieszenia pojawia się komunikat sd card read error.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 09 lut 2019, 13:18
autor: arkomania.pl
No to przynajmniej wyeliminowałeś problem jakości karty.

Proponuje wykonać następujące próby:

Zamień tasiemki sygnałowe miejscami, są przecież takie same.
Jeśli masz długie taśmy sygnałowe, to zrób próbę z krótszą, np. 15cm długości, wystarczy jedna do podłączenia gniazda EXP2.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 09 lut 2019, 16:40
autor: koshin
arkomania.pl pisze:No to przynajmniej wyeliminowałeś problem jakości karty.

Proponuje wykonać następujące próby:

Zamień tasiemki sygnałowe miejscami, są przecież takie same.
Jeśli masz długie taśmy sygnałowe, to zrób próbę z krótszą, np. 15cm długości, wystarczy jedna do podłączenia gniazda EXP2.
Zrobiłem na nowo kompilacje marlina dodając definicję #define LPC_SD_LCD w pins_BIQU_SKR_V1.1 i właśnie drukuje z karty SD. Mam przygotowany także przewód według twojego opisu i spróbuję wyeliminować paski na ekranie podczas druku :

Kod: Zaznacz cały

#endif // ULTRA_LCD

//
// SD Support (as with the AZTEEG_X5_MINI_WIFI)
//
//#define USB_SD_DISABLED     // Disable host access to SD card as mass storage device through USB
#define USB_SD_ONBOARD        // Enable host access to SD card as mass storage device through USB

#define LPC_SD_LCD          // Marlin uses the SD drive attached to the LCD
//#define LPC_SD_ONBOARD        // Marlin uses the SD drive on the control board.  There is no SD detect pin
                              // for the onboard card.  Init card from LCD menu or send M21 whenever printer
                              // is powered on to enable SD access.

#if ENABLED(LPC_SD_LCD)

  #define SCK_PIN            P0_15
  #define MISO_PIN           P0_17
  #define MOSI_PIN           P0_18
  #define SS_PIN             P1_23   // Chip select for SD card used by Marlin
  #define ONBOARD_SD_CS      P0_06   // Chip select for "System" SD card

#elif ENABLED(LPC_SD_ONBOARD)

  #if ENABLED(USB_SD_ONBOARD)
    // When sharing the SD card with a PC we want the menu options to
    // mount/unmount the card and refresh it. So we disable card detect.
    #define SHARED_SD_CARD
    #undef SD_DETECT_PIN // there is also no detect pin for the onboard card
  #endif
  #define SCK_PIN            P0_07
  #define MISO_PIN           P0_08
  #define MOSI_PIN           P0_09
  #define SS_PIN             P0_06   // Chip select for SD card used by Marlin
  #define ONBOARD_SD_CS      P0_06   // Chip select for "System" SD card

#endif

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 11 lut 2019, 15:05
autor: Deez
Hej. Czy ten wyswietlacz bedzie chodzil z ta plytka?

https://blackfrog.pl/wyswietlacz-dotyko ... -1188.html

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 11 lut 2019, 17:36
autor: arkomania.pl
Według opisu Czarnej Żaby:

"Kompatybilny z Marlin / Smoothieware / Repetier, plug and play na płycie głównej open source."

Co do Marlina, to mam wątpliwości. Marlin słabo się rozwija w kwestii obsługi wyświetlaczy dotykowych.
Ale, może się mylę.

Może ktoś na forum używał takiego wyświetlacza z Marlin?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 11 lut 2019, 17:41
autor: dziobu
Tak jak i 99% innych TFT, ten jest samodzielnym urządzeniem i steruje Marlinem przez uart.
https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/issues/9633

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 13 lut 2019, 07:47
autor: Marcin1415
Kompiluję Marlina ale nie tworzy mi pliku bin tylko elf. Co robię nie tak? Korzystałem z tej instrukcji: https://www.dropbox.com/s/ppjfflhf3j5yz ... .docx?dl=0

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 13 lut 2019, 08:23
autor: Berg
buduje dwa pliki
firmware.elf
firmware.bin - ten jest do wgrania

Kliknij PlatformIO/Clean a botem jeszcze raz Build

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 13 lut 2019, 09:58
autor: kamilxxg
Nie znalazłem tego linku w wyszukiwarce w tym wątku więc podrzucam link do repozytorium na GitHub z marlinem od BigTreeTech
https://github.com/bigtreetech/BIGTREETECH-SKR-V1.1

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 13 lut 2019, 11:31
autor: dziobu
Marcin1415 pisze:Kompiluję Marlina ale nie tworzy mi pliku bin tylko elf.
I zapewne .HEX. Tego też możesz załadować.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 13 lut 2019, 11:42
autor: Marcin1415
Udało się wrzucić firmware. Wyświetlacz działa. Nie mogę się połączyć z płytką w win10. Zainstalowałem niepodpisany sterownik ze strony biqu. Widzi urządzenie Marlin serial ale ani repetier host ani pointerface nie łączy się. Mieliście problemy w win10?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 13 lut 2019, 11:44
autor: Berg
@Marcin1415 "clean" zadziałał ?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 13 lut 2019, 11:53
autor: Marcin1415
rafaljot pisze:@Marcin1415 "clean" zadziałał ?
Dziwnie to się kompiluje. Najpierw wywaliło 47 błędów a za drugim razem po clean już tylko kilka ostrzeżeń. Samo wgrywanie firmware nie jest sygnalizowane żadną diodą więc nie wiadomo czy coś się dzieje.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 14 lut 2019, 16:03
autor: tig33r
Wersja 1.2 ma się rzekomo pojawić 1. marca.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 14 lut 2019, 20:23
autor: Marcin1415
Pomożecie mi skonfigurować wentylatory? Jedynie tego nie mogę ogarnąć, zawsze korzystałem z repetier firmware.
Wentylator hotendu ustawiłem na automatyczne włączanie jak głowica rozgrzej się do 40 stopni, podłączony jest pod wyjście HE1. Nie wiem jak mam uruchomić/skonfigurować wentylator wydruku.
Jest taka sekcja Part-Cooling Fan Multiplexer ale nie wiem jak to działa.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 26 lut 2019, 18:02
autor: Deez
Płytka jest bardzo fajna, ale mam z nią problem, a raczej z TL-Touch - Trianglelab. Na RAMPSie (Marlin) chodził bez problemu. Natomiast tutaj jest z nim problem. Czujnik poprawnie reaguje na wszystkie komendy, stół się poziomuje ale w losowych odstępach czasu pin sam z siebie się opuszcza i od razu chowa, ale nie w takim sensie że opada tylko tak jakby dostawał komendę do opuszczenia i schowania. Czasem robi to raz, a czasem wali całą "serie".
Połączenia sprawdzone.
Podpinałem go pod inne piny.
Dodałem opóźnienie pomiędzy poszczególnymi komendami.
Wymieniłem zasilacz na "nie chinczyka" (myślałem że to jakieś zakłócenia).
Wyeliminowałem opcję zakłóceń z sąsiadujących przewodów.
Odpięcie wyświetlacza też nic nie dało.

I tu skończyły mi się pomysły. Może ktoś jakiś ma?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 28 lut 2019, 10:25
autor: Artu
Od 1.03.219 będzie dostępna nowa wersja v1.3 Chyba warto poczekać :roll:
2019-02-28 10_32_10-BIG TREE TECH CO.,LTD Store - Small Orders Online Store, Hot Selling and more on.jpg

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 06 mar 2019, 12:56
autor: miaziol
No ja walczę właśnie z uruchomieniem zew. czytnika kart i połączeniem do octopi :D. Póki co czyta mi z karty wewnętrznej natomiast odpalić zew. czytnika nie mogę. Niby config jest ok czytnik wpięty w odpowiednie piny i nie funkcjonuje. Co do malinki kombinuje jak to ugryźć, wpiąłem się póki co pod tx i rx ale zero komunikacji jak odpalę czytnik będę dalej z tym walczył

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 06 mar 2019, 14:42
autor: Jackoboo
Nie wiem czy dobrze to zrozumiałem ale producent podaje,
że można używać tej płytki do 2208 przez UART, to prawda czy tylko taki marketingowy bełkot?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 07 mar 2019, 13:50
autor: miaziol
Nie wiem o której teraz mówisz ale tak, V1.1 potrzeba łączyć kable, V1.3 działa od strzała bez dodatkowych kabli. Wtykasz je działają :D

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 08 mar 2019, 11:47
autor: Assur92
miaziol, zmieniłeś W pins_BIQU_SKR_V1.1.h na

#define LPC_SD_LCD


a zakomentowałeś

#define LPC_SD_ONBOARD

Bez problemu ruszył mi zewnętrzny czytnik.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 08 mar 2019, 13:21
autor: miaziol
Tak już doszedłem z tym do ładu zastanawia mnie tylko czy da się z zew. czytnika wgrać soft bo dostać się u mnie do karty na płycie to duuuuużo dłubaniny :(

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 08 mar 2019, 13:24
autor: tig33r
Strzelam, że nie. Bootloader pewnie nie wie, że ma podpiętą druga kartę pod jakimiś pinami.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 08 mar 2019, 13:41
autor: Jackoboo
miaziol pisze:Nie wiem o której teraz mówisz ale tak, V1.1 potrzeba łączyć kable, V1.3 działa od strzała bez dodatkowych kabli. Wtykasz je działają :D
Nie wiem co robią nie tak, mam RE-ARM czyli ten sam procek, wpisałem te same piny co skr ma w pins.h i dalej nie łączy się ze sterownikami

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 18 mar 2019, 20:37
autor: Marcin1415
Znalazłem tutorial jak uruchomić tmc2208 po UART na skr 1.1 i 1.3 ale niewiem czy mogę tu dać linka.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 18 mar 2019, 20:45
autor: tig33r
Nie możesz :DD

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 19 mar 2019, 08:24
autor: Marcin1415
Jackoboo pisze:Da się na tej płycie podciągnąć na tym UART do tmc 2208?
Tak. https://www.instructables.com/id/TMC220 ... sebETonBLA

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 19 mar 2019, 08:44
autor: Jackoboo
Marcin1415 pisze:
Jackoboo pisze:Da się na tej płycie podciągnąć na tym UART do tmc 2208?
Tak. https://www.instructables.com/id/TMC220 ... sebETonBLA
Zdefiniowalem te same piny co ma skr na moim re-arm i dalej nie działało... '' TMC CONNECTION ERROR'' a przecież to ten sam procek.
Teraz widzę, że trzeba pobrać najnowszego bugfixa. (Ja swojego pobrałem jeszcze w 2018 roku).
Dzisiaj będę walczył ponownie.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 20 mar 2019, 09:12
autor: Marcin1415
Jackoboo pisze:
Marcin1415 pisze:
Jackoboo pisze:Da się na tej płycie podciągnąć na tym UART do tmc 2208?
Tak. https://www.instructables.com/id/TMC220 ... sebETonBLA
Zdefiniowalem te same piny co ma skr na moim re-arm i dalej nie działało... '' TMC CONNECTION ERROR'' a przecież to ten sam procek.
Teraz widzę, że trzeba pobrać najnowszego bugfixa. (Ja swojego pobrałem jeszcze w 2018 roku).
Dzisiaj będę walczył ponownie.
Udało Ci się to uruchomić?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 20 mar 2019, 19:57
autor: Jackoboo
@Marcin1415
Już jestem :D
Pełen sukces :yahoo:
Używam ATOM'a.
Wystarczyło zaktualizować bibliotekę TMC i wszystko bangla.
Skopiowałem to z pins_BUGTREE_SKR_V13.h do pins_RAMPS_RE_ARM.h
tmc.png
TX/RX w RE-ARM są zajęte więc dla osi X skopiowałem piny z osi Z.

Kod: Zaznacz cały

Send: M122

Recv: 		X	Y
Recv: Enabled		false	false
Recv: Set current	900	900
Recv: RMS current	887	887
Recv: MAX current	1251	1251
Recv: Run current	28/31	28/31
Recv: Hold current	14/31	14/31
Recv: CS actual		14/31	14/31
Recv: PWM scale	16	16
Recv: vsense		1=.18	1=.18
Recv: stealthChop	true	true
Recv: msteps		16	16
Recv: tstep		max	max
Recv: pwmRecv: threshold		79	79
Recv: [mm/s]		100.08	100.08
Recv: OT prewarn	false	false
Recv: OT prewarn has
Recv: been triggered	false	false
Recv: off time		3	3
Recv: blank time	24	24
Recv: hysteresisRecv: -end		-1	-1
Recv: -start		1	1
Recv: Stallguard thrs
Recv: DRVSTATUS	X	Y
Recv: stst		X	X
Recv: olbRecv: olaRecv: s2gb
Recv: s2gaRecv: otpw
Recv: ot
Recv: 157C
Recv: 150C
Recv: 143C
Recv: 120C
Recv: s2vsa
Recv: s2vsb
Recv: Driver registers:
Recv: 		X	0xC0:0E:00:00
Recv: 		Y	0xC0:0E:00:00
Recv: Testing X connection... OK
Recv: Testing Y connection... OK

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 22 mar 2019, 19:16
autor: Marcin1415
W tutorialu ktory podałem gość to zrobił na 1 kablu bez opornika. Jak Ty to zrobiłeś?

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 22 mar 2019, 19:28
autor: Jackoboo
Tradycyjnie: Od płyty 2 kabelki, 1k na TX

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 22 mar 2019, 20:13
autor: tig33r
Zależy czy chcesz mieć komunikację w dwie strony to dajesz ten opornik lub nie.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 22 mar 2019, 20:22
autor: Marcin1415
tig33r pisze:Zależy czy chcesz mieć komunikację w dwie strony to dajesz ten opornik lub nie.
Jest tam zdefiniowany ten sam pin do tx i rx, jeden kabelek bez opornika. Chyba tez w 2 strony ale nie w tym sym czasie.

Re: Marlin dla płyty BigTreeTech SKR 1.1

: 29 mar 2019, 22:30
autor: Cz3h
Pomocny ten wątek

Próbował ktoś software driver (SOFTWARE_DRIVER_ENABLE)? Mam TMC2130, które udało mi się odpalić w SPI, ale nie chcę poświęcać pełnego wyświetlacza ani karty. Dobrze czytam instrukcję (pins_BIQU_SKR_V1.1.h), że powinienem wylutować EN i podpiąć to miejsce stepera do masy? Mam zamiar spróbować na breadboardzie.