Strona 1 z 1

Kilka problemów

: 05 sty 2019, 13:23
autor: escape
Witajcie, kupiłem sobie drukareczkę ener 3, jest to moja pierwsza przygoda z drukarkami 3d więc jestem zielny w temacie. Otóż po wydrukowaniu łódeczki element wygląda tak:

Obrazek

co należy poprawić aby prawidłowo drukowała?

dodatkowym problemem jest to, że po około 1h wydruku, przestaje lecieć filament z głowicy przez co drukarka drukuje na "pusto"

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 13:26
autor: dragonn
Jaki filament?

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 13:30
autor: escape
dragonn pisze:Jaki filament?
PLA Spectrum

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 13:31
autor: dragonn
Jaka temperatura wydruku?

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 13:32
autor: escape
dragonn pisze:Jaka temperatura wydruku?

filament 200 stół 60

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 13:35
autor: artur_n
Wentylator chłodzący blok oraz wydruk działają podczas wydruku?

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 13:36
autor: dragonn
Spróbuj dać 10-15C więcej na głowicy.

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 13:36
autor: escape
artur_n pisze:Wentylator chłodzący blok oraz wydruk działają podczas wydruku?

oczywiście, obydwa pracują

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 13:45
autor: escape
dragonn pisze:Spróbuj dać 10-15C więcej na głowicy.

ok spróbuję, co z filamentem, że nie leci po 1h?

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 13:47
autor: dragonn
To samo co jest na reszcie wydruku, coś się zatyka.
Jeśli wyższa temp nie pomoże to chyba czeka Cię rozebranie głowicy.

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 14:17
autor: RaveOn
Strzelam, że przerwa pomiędzy PTFE a dyszą jest na tyle duża, że zapycha się i gotowe...

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 17:32
autor: Zepco
escape pisze:
dragonn pisze:Spróbuj dać 10-15C więcej na głowicy.

ok spróbuję, co z filamentem, że nie leci po 1h?
Na 99% to nie wina filamentu. Może to być kwestia ustawień temperatury, może być źle skręcony blok, może też za bardo nadmuch schładzać dyszę...
Skłaniałbym się przy przerwie o której napisał poprzednik i prawdopodobnie czeka cię rozkręcanie i skręcanie całego bloku, ale to akurat dobra lekcja na przyszłość

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 17:35
autor: escape
dragonn pisze:To samo co jest na reszcie wydruku, coś się zatyka.
Jeśli wyższa temp nie pomoże to chyba czeka Cię rozebranie głowicy.

jak to zrobić? bo teraz w ogóle nie drukuje...

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 17:44
autor: escape
escape pisze:
dragonn pisze:To samo co jest na reszcie wydruku, coś się zatyka.
Jeśli wyższa temp nie pomoże to chyba czeka Cię rozebranie głowicy.

jak to zrobić? bo teraz w ogóle nie drukuje...

ok coś tam idzie, ale jakość jest śmieszna

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 17:47
autor: McKee
Na gorąco trzeba dysze wykręcić, i potem przy skręcania też na gorąco.
Są tutoriale - wystarczy poszukać.
Tylko pamiętaj: bez użycia dużej siły, bo łatwo gwint ukręcić jak ktoś ma za dużo pary w łapach ;).

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 17:48
autor: RaveOn
Najprawdopodobniej przytrafiło Ci się to - https://www.youtube.com/watch?v=-vH_spN5wyw Jak sobie z tym poradzić to chyba szczególnie tłumaczyć nie trzeba, bo film dostatecznie dobrze opisuje co i jak :P

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 18:07
autor: escape
RaveOn pisze:Najprawdopodobniej przytrafiło Ci się to - https://www.youtube.com/watch?v=-vH_spN5wyw Jak sobie z tym poradzić to chyba szczególnie tłumaczyć nie trzeba, bo film dostatecznie dobrze opisuje co i jak :P


miałeś rację :piwo: miałem tego czopka w bloku, zobaczymy jak teraz pójdzie

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 18:15
autor: @GUTEK@
A rurkę dopchałeś? Bo inaczej znów będziesz miał to samo.
Najlepiej przy skręcaniu wypchaj rurkę ok. 1mm z łącznika i dopiero dokręć dyszę.

Re: Kilka problemów

: 05 sty 2019, 18:17
autor: escape
@GUTEK@ pisze:A rurkę dopchałeś? Bo inaczej znów będziesz miał to samo.
Najlepiej przy skręcaniu wypchaj rurkę ok. 1mm z łącznika i dopiero dokręć dyszę.
tak właśnie zrobiłem :smile2:

Re: Kilka problemów

: 10 sty 2019, 18:44
autor: grego
Niedawno zakupiłem swoją pierwszą drukarkę i padło właśnie na Endera 3. Trochę się musiałem upocic z mechaniką, bo ramiona wysokości patrzyły w rożna strony jakby ktoś je kątówką uciął :D . To sobie "przefrezowałem" w domowych warunkach, potem sporo regulacji by nie było luzów, a się lekko wszystko przesuwało i jakoś drukuje, nawet nie najgorzej moim zdaniem, ale zauważyłem jeden problem. Czasem (bo chyba nie zawsze) gdy głowica wykonuje jałowy ruch to trze po warstwie... tak jakby jej nie podnosiło wcale (nie wiem czy nawet powinno), bardzo często mi przewraca podpory. Używam Cury, chiałem też spróbowac w slicera, ale wydruk zaczyna gdzieś w połowie wysokości i nie na środku stołu...WTF?

Obrazek

Re: Kilka problemów

: 10 sty 2019, 19:30
autor: RaveOn
To sprawdź czy aby na pewno dobrze masz wypoziomowany stół i skalibrowany ekstruder/flow ;)

Edit:
Aha, u mnie te drukowane podkładki pod silnik osi Z kompletnie nie pomogły, ale może u Ciebie będzie inaczej :P

Re: Kilka problemów

: 10 sty 2019, 20:53
autor: grego
Stół się poziomuje dobrze, nie mam z tym problemu (używam też oryginalnej szyby). Mógłbyś rozwinąc o co chodzi z kalibracją ekstruder/flow? Jeszcze nie opanowałem branżowych pojęć ;). U mnie pomogły tyle, że oś nie idzie z ukosa :D

Re: Kilka problemów

: 10 sty 2019, 21:00
autor: RaveOn
A to polecam sprawdzić tutaj - https://mattshub.com/2017/04/19/extruder-calibration/ Jeśli używasz np. Cury to zamiast extrusion multiplier będziesz miał właśnie Flow w ustawieniach ;)

Re: Kilka problemów

: 10 sty 2019, 23:00
autor: grego
A to zerknę, ale czy to miało by związek, że dysza na przelocie czasem ryje?

Re: Kilka problemów

: 10 sty 2019, 23:12
autor: rellike
Jakie masz parametry druku? Warstwy, dysza...Może zapodaj plik z silencera (projekt).

Re: Kilka problemów

: 10 sty 2019, 23:31
autor: corradoskj
W cura kilku wersjach nie wiem czy też nie obecnej był skopany profil Ender-a. był tam wpisany z automatu filament o średnicy 2.75 ;> Zrób nowy profil najlepiej bazując na zwykłej CR-10 zmieniając jedynie wymiary stołu.

Re: Kilka problemów

: 10 sty 2019, 23:35
autor: rellike
Chyba 1.75. Wrzuć plik 3mf

Re: Kilka problemów

: 11 sty 2019, 17:04
autor: grego
Gdyby ktoś łaskawie zerknął na te pliki ;). Jeden jest z Cury i tu poza problemem z tarciem dyszy o warstwe na przelocie problemów nie ma, wydruki ładne. Wrzuciłem jeszcze plik z Slic3r PE, a tu już w ogóle totalny cyrk sie wyrabia, głowice ustawia kilka cm nad stołem i tak drukuje...., czasem wózek idzie na maks w prawo, aż uderza o bramę.

Re: Kilka problemów

: 11 sty 2019, 18:38
autor: zouk
grego pisze:... czasem wózek idzie na maks w prawo, aż uderza o bramę.
Banalne pytanie. Zdefiniowałeś rozmiar stołu w firmware? Jeżeli masz stół np. 20x20 a w firmware ponad te wymiary to stół jedzie aż uderzy w pierwszą napotkaną przeszkodę. Manualnie poruszając głowicą od krańcówek sprawdź gdzie stół się kończy i te wartości wpisz w firmware, kompilując
lub wpisując w eeprom. Zostaw jakiś margines.
Pozdrawiam.