jigi stolarskie

Czasem trzeba się pochwalić.
świeżak
x 8

jigi stolarskie

Postautor: świeżak » 13 sty 2019, 11:17

Jestem stolarzem hobbystą. Przeszło to na mnie po dziadku i bardzo lubię się w to bawić. Jigi, to takie urządzenia, które ułatwiają życie amatorom, a niekoniecznie są konieczne profesjonalistom. Jest ich od metra do kupienia w amerykańskich sklepach. Są pożyteczne i przydatne, ale drogie, jak pierun, a trzeba dołożyć jeszcze cło i transport. Właśnie pod tym kątem kupiłem drukarkę 3 d. A ponieważ wszyscy w rodzinie z tego mojego hobby korzystają, to uznałem, że co pożyteczne dla mnie, to i dla rodziny :smile2:
Załączniki
20190113_095328.jpg
tzw. docisk w wersji mini. dwuelementowy. Śruba i tzw. knob dołożone/
20190113_095259.jpg
zacisk do budowy ramek trzyelemntowy. Brakuje śrubki do zaciśnięcia, bo akurat nie mam. Ale dokupię
Martin, poharatek, chemik72, rafaljot, dziobu, jarekb
mcxmcx
x 42

Re: jigi stolarskie

Postautor: mcxmcx » 14 sty 2019, 01:02

Poszukaj na eBay albo normalnie w sklepie w UK.

Koszt right angle clamp / corner clamp jig to £8-10.

Ale zwykle załatwia się to dwoma ściskami i formatka z MDF.
świeżak
x 8

Postautor: świeżak » 14 sty 2019, 12:45

Wiem, sam kupowałem w Axminster. Ale to, co widać na fotach, to już wydrukowałem. Co więcej, wydrukuję jeszcze po trzy takie dociski, zrobię platformę z t-trackami ustawionymi w X i mam uniwersalny zestaw do ramek, które sklei każdy. Nawet moja żona, bo to ona się ramek domaga. Ja wiem, że zawodowcy robią to prościej, ale amatorzy robią to ładniej i bardzie pomysłowo.
rafaljot, olo2000pm
świeżak
x 8

Postautor: świeżak » 15 sty 2019, 07:58

Bardzo pomysłowy docisk. W wersji wydruku z PLA nie nadaje się jednak do zastosowań stolarskich. Zbyt delikatny i nie wytrzyma silnego docisku uniemożliwiającego przesuwanie dokręconego do niego materiału. Do innych - nie pracujących - mocować można go jednak wykorzystać.
Załączniki
20190115_074820.jpg
Awatar użytkownika
morf
Drukarka: X3D XL
x 135

Postautor: morf » 15 sty 2019, 08:23

Mysle ze jest troche slabo zaprojektowany jesli chodzi o wytrzymalosc.
Nie mam zupelnie wyksztalcenia w temacie materialow i wytrzymalosci ale mysle ze pod druk3D mozna by to przeprojektowac tak aby wieksza powierzchnia "uchwytu" stykala sie z "baza" np jakies stopniowane kliniki po bokach tego odwroconego "L".

PS.Oprocz zdjec wrzucaj linki do thingi lub innych platform, jesli Ktos w przyszlosci bedzie zainteresowany ulatwi mu to znalezienie modelu.
Awatar użytkownika
poharatek
Drukarka: Creality Ender 3
x 28

Postautor: poharatek » 15 sty 2019, 08:50

A bo jest tak dziwny "trynd" w projektowaniu pod druk 3D (przynajmniej na Thingi), że dana rzecz ma być gotowa do użytku natychmiast po ściągnięciu ze stołu drukarki ;) Żadnego sklejania, skręcania.
W tym docisku wystarczyłoby podzielić "bazę" na dwa elementy, podstawę i uchwyt, wydrukować je osobno, a potem np. skleić. Wyszłoby całkiem wytrzymałe, nawet z PLA.
dziobu
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 807
Kontaktowanie:

Postautor: dziobu » 15 sty 2019, 10:37

poharatek pisze:A bo jest tak dziwny "trynd" w projektowaniu pod druk 3D (przynajmniej na Thingi), że dana rzecz ma być gotowa do użytku natychmiast po ściągnięciu ze stołu drukarki ;) Żadnego sklejania, skręcania.
A wiesz ilu ludzi nie ma w domu prawie żadnych narzędzi poza zestawem śrubokrętów z promocji w supermarkecie? Oni sobie tego nie skręcą, nie skleją i w ogóle nie będą się brudzić czyściutką drukarką stojącą w salonie dla szpanu. Ma być w jak w filmie promocyjnym - wsadzasz kartę i po X godzin wyciągasz działający detal.
poharatek pisze:W tym docisku wystarczyłoby podzielić "bazę" na dwa elementy, podstawę i uchwyt, wydrukować je osobno, a potem np. skleić. Wyszłoby całkiem wytrzymałe, nawet z PLA.
Klejenie nie jest aż tak dobre. Lepiej lekko to zmodyfikować i w uchwycie dodać klin który oprze się o podstawę. No i imho całe ramię powinno być drukowane poziomo (na boku) - wtedy wytrzyma najwięcej.

Tutaj podczas dociskania siła działa na rozrywanie warstw i to jeszcze z jednej strony (wygina kolumnę uchwytu a nie ciągnie równo za cały przekrój). Pod względem wytrzymałości - gorzej się już nie da tego zrobić.
FlameRunner
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D | Inne
Awatar użytkownika
poharatek
Drukarka: Creality Ender 3
x 28

Postautor: poharatek » 15 sty 2019, 11:13

dziobu pisze:A wiesz ilu ludzi nie ma w domu prawie żadnych narzędzi poza zestawem śrubokrętów z promocji w supermarkecie? Oni sobie tego nie skręcą, nie skleją i w ogóle nie będą się brudzić czyściutką drukarką stojącą w salonie dla szpanu. Ma być w jak w filmie promocyjnym - wsadzasz kartę i po X godzin wyciągasz działający detal.

Oj tam oj tam.
Nie mówimy o podstawce na telefon, figurce Pikaczu, czy wazoniku.
To ma być narzędzie stolarskie, używane przez stolarza (amatora). Wydaje mi się, że zasadne jest założenie, iż taki człek, ma w chałupie jakieś tam śruby, kleje, lub przynajmniej wie, gdzie je kupić.
Inna rzecz, że to, jak ten ścisk jest zaprojektowany źle wróży innym jego dziełom...

Co do klejenia - to wyobrażałem sobie to w ten sposób, że podstawa jest lekko podwyższona, ma od spodu podcięcie na uchwyt , z boku - podcięcie, żeby ten uchwyt wsunął sie na grubość, Uchwyt oczywiście drukowany na boku, tak, żeby ścieżki pracowały na rozciąganie/zginanie.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 807
Kontaktowanie:

Postautor: dziobu » 15 sty 2019, 11:25

To co to ma być to jedno, a to jako co to ktoś zaprojektował - drugie. Całkiem możliwe że zrobił to ktoś kto z tego nie korzysta. Czy go ktos poprosił, czy miał taki pomysł - obojętne. Przecież nie każdy musi mieć zmysł mechaniczny i ogarniać jak się siła rozkłada. Albo po prostu założył że plastik jest słaby i nie można mocno dociskać.

Tak czy owak wymaga to modyfikacji żeby spełniało swoją rolę ;)
Pozdrawiam
Paweł

Moje twory w 3D | Inne
świeżak
x 8

Postautor: świeżak » 15 sty 2019, 13:54

morf pisze:Mysle ze jest troche slabo zaprojektowany jesli chodzi o wytrzymalosc.

PS.Oprocz zdjec wrzucaj linki do thingi lub innych platform, jesli Ktos w przyszlosci bedzie zainteresowany ulatwi mu to znalezienie modelu.

Faktycznie, aspołeczny ze mnie typ, ale zdążyłem się już zorientować, że jestem w większości. Prawie nikt linków nie podaje. U mnie będzie o to o tyle trudniej, że nie lubię tych "chmur" i ściągam pliki. Te pierwsze dwa projekty - w pełni funkcjonalne - udało mi się jednak ponownie odnaleźć. Podaję linki.

https://www.youmagine.com/designs/variable-corner-clamp
https://www.youmagine.com/designs/hold-down-clamp
poharatek pisze:W tym docisku wystarczyłoby podzielić "bazę" na dwa elementy, podstawę i uchwyt, wydrukować je osobno, a potem np. skleić. Wyszłoby całkiem wytrzymałe, nawet z PLA.

Ja myślę, że to jest przypadłość materiału, czyli PLA. po prostu z tego nie da się pewnych rzeczy zrobić. To nie jest tak, że ten docisk nie trzyma, ale on powinien nie tylko trzymać, ale i wytrzymać np. szarpanie w wyniku heblowania. To wymaga bardzo mocnego zamocowania materiału do bazy i tu docisk z PLA pęknie, a jak nie pęknie, to się rozwali już przy heblowaniu. Ale ja już mam zastosowanie dla tego docisku i wcale nie ma ono żadnego związku ze stolarką.

Ps.

A jakiego kleju użyć, żeby PLA połączyć ze sobą albo przykleić go do drewna?

Wróć do „Nasze wydruki”