Strona 1 z 1

firma complex - historia ze szczęśliwym zakończeniem

: 19 sty 2019, 14:32
autor: olo2000pm
Zamówiłem w firmie http://www.complex-czestochowa.pl docięcie płyt z tubond na wymiar. W sumie 6 płyt. Każda ma błąd wymiarowy. Szczególnie jedna na której błąd jest rzędu 5mm!
Szczerze nie polecam

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 18:25
autor: rellike
Jaki warunki miałeś napisane w ofercie?

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 18:26
autor: Cosik
Reklamuj usługę, sprawdź jeszcze te pliki co im wysalałeś i jeżeli na 100% masz racje to jedziesz z nimi :P

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 18:35
autor: rellike
Na stronie nie ma albo nie znalazłem OWZ (ogólne warunki zakupów). Cosik ale na jakiej podstawie ma reklamować? Jeśli w dokumentacji miał tolerancję zaznaczoną to owszem ale jeśli nie no to jest problem.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 18:57
autor: arkomania.pl
Ja ręcznie płyty aluminiowe przycinam brzeszczotem do ciecia metalu z dokładnością do ułamków mm.
Później obrabiam pilnikiem i papierem ściernym. Wyrób jak z fabryki.
Powinny się takie firmy jak pisze Paweł wstydzić.

Panowie, jest coraz gorzej. Nikt z drobnymi zleceniodawcami nie chce rozmawiać.

Mam 5 szybek, różnych do zrobienia. Pojechałem do szklarza, u któremu zawsze to zlecałem.
Zakład Usługowy piękny, czynny od 9.00 do 18.00.
Trzy razy zamknięta furtka. Za trzecim razem, w oddali widzę dwóch około 30 latków i pytam się czy otwarte.
Krótka odpowiedź, zamknięte. Już tam nie pojadę. W brzeszczocie mam wprawę, ale w cięciu szkła to raczej nie.
Znalazłem w internecie następne 2 zakłady. Ale już jeden miał opinię taką, że nie chce mi się jechać.

Sam tnę blachy, szlifuję, poddaję obróbce chemicznej, maluję dobrymi, nie tanimi farbami stosowanymi w motoryzacji
(w spray-u), podkład plus farba docelowa. Wszystko kosztuje mnie, to więcej niż bym to zlecił firmie zewnętrznej.
Ale co mam zrobić. Fakt, że z mojej roboty jestem zadowolony. Ale ja sam prowadzę firmę i mamy klientów którzy
nam płacą za gotowość serwisową, co miesiąć (tzw. abonament), ale nigdy nie lekceważę drobnego klienta z ulicy.
Lepiej mieć 100 drobnych klientów z ulicy niż czasami 1 dobrego klienta, którego upadek może nas pogrążyć.

Przypomniał mi się kawał.
Chodzi w tę i nazad pracownik z pustą taczką. Woła go szef i pyta. czemu tak jeździsz
po placu z pustą taczką.
Pracownik odpowiada.
Bo ku.. szefie jest tyle roboty, że nie mam czasu jej załadować.

Mam wrażenie, że podobnie jak z tą taczką wiele osób nie dorosło do prowadzenia działalności usługowej.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 19:09
autor: Cosik
Ale skoro masz zamówienie cięcia na wymiar według projektu no to jak sobie wyobrażasz, że domyślnie ma się +-5mm? Przecież nawet jak nie ma tolerancji na rysunku, zwłaszcza przy exportach no to nie zgadza się z zamówieniem i wymiarami. Zrozumiałbym jakby się nie zgadzał wymiar X/Y to znaczy że wkradło się skalowanie, ale olo o tym nic nie pisał.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 19:14
autor: kretu
Teoretycznie domyślnie przyjmuje się dokładność w jakiej podano wymiar i tak 10cm oznacza co innego niż 100mm i co innego niż 100,0mm i jeżeli był wymiar w cm to tak 5mm odchyłki jeszcze jest w "normie" ale zgadzam się że jest to kpina a nie dokładność.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 19:19
autor: arkomania.pl
Panowie nie mówmy o tolerancji +/- 5mm
Ja w ręku jak pisałem mam tolerancję na poziomie dziesiątków mm.

Firma dostaje zlecenie wykonania elementu. jeśli klient zlecający nic nie pisze o tolerancji,
to wykonawca powinien wykonać wyrób z przyzwoitą jak na 2019 rok tolerancją.
Ja w ręku mam tolerancję z lat 50-60 ubiegłego wieku.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 19:19
autor: arkomania.pl
Panowie nie mówmy o tolerancji +/- 5mm
Ja w ręku jak pisałem mam tolerancję na poziomie dziesiątków mm.

Firma dostaje zlecenie wykonania elementu. jeśli klient zlecający nic nie pisze o tolerancji,
to wykonawca powinien wykonać wyrób z przyzwoitą jak na 2019 rok tolerancją.
Ja w ręku mam tolerancję z lat 50-60 ubiegłego wieku.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 19:27
autor: olo2000pm
Wysłałem im plik w pdf. Podane były wymiary, owszem nie było napisane z jaką dokładnością to ma być zrobione. Dla mnie to jest oczywiste, że jak podaje 550mmx650mm, to tak ma być. I rozumiem błąd 1mm.
Ale na tej jednej płycie jest różnica prawie 5mm mierząc bok z obu stron.
Jak przyłożyłem do drukarki to z jednej strony było poniżej profila, a z drugiej strony powyżej.
Nie chcę już tego reklamować, wyrównałem bok pilnikiem, a na końcu będę zakładał narożniki. Ja nie rozumiem jak to jest możliwe, że cięcie na maszynie może mieć taki błąd, oni chyba tną recznie.
Zupełnie inne podejście ma człowiek u którego zamówiłem wycięcie stołu jest idealny. Czyli da się
Arek, ja tobie zazdroszczę, gdybym miał warsztat też wszystko robiłbym sam.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 19:35
autor: rellike
Oczekiwania vs rzeczywistość to tak nie działa. Nie zrozum mnie źle. Nie zaznaczyłeś na rysunku czy w zamówieniu z jaką tolerancją ma być wykonane. Żeby nie było nie mam nic z tą firma coś wspólnego ale pracuję w podobnej branży i jeśli klient nie oznaczy na rysunku czy też w zamówieniu z jaką tolerancją ma być wykonane to nie ma podstaw od uznania reklamacji. Ogólne warunki zakupu ma w przedstawionej ofercie i ją akceptuje i na jej podstawie może reklamować zakupioną usługę.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 19:37
autor: epon
Po prostu nie utrzymano przekątnej, wymiar niby jest ale za nic nie pasuje.Komuś nie chciało się sprawdzić kątownikiem czy jest przekątna

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 19:37
autor: rellike
arkomania.pl pisze:Panowie nie mówmy o tolerancji +/- 5mm
Ja w ręku jak pisałem mam tolerancję na poziomie dziesiątków mm.

Firma dostaje zlecenie wykonania elementu. jeśli klient zlecający nic nie pisze o tolerancji,
to wykonawca powinien wykonać wyrób z przyzwoitą jak na 2019 rok tolerancją.
Ja w ręku mam tolerancję z lat 50-60 ubiegłego wieku.
Nie ma czegoś takiego jak przyzwoitość na rok 2019. Nie obraź się ale tak to nie działa.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 19:39
autor: dziobu
Panowie... to jest spieprzone i tyle, na ch* drążyć temat?
Nagle w 2019 roku zdaliście sobie sprawę że nie ma rąk do pracy i po firmach usługowych zasuwają socjolodzy i historycy sztuki?

I jakie tu ma znaczenie obsługa klientów w ulicy?
olo2000pm pisze:jak podaje 550mmx650mm, to tak ma być. I rozumiem błąd 1mm.
I to jest imho logiczne. Jakbyś zamówił płytę np 10x5m to wtedy można by rozkminiać czy 5mm jest akceptowalne.
olo2000pm pisze:Ja nie rozumiem jak to jest możliwe, że cięcie na maszynie może mieć taki błąd, oni chyba tną recznie.
Powód jest prosty i niestety powszechny: obsługiwać maszynę też trzeba umieć. Jak ustawisz wszystko jak trzeba to ręcznie też dotniesz. Ale jak wspomniałem - trzeba umieć.
rellike pisze:jeśli klient nie oznaczy na rysunku czy też w zamówieniu z jaką tolerancją ma być wykonane to nie ma podstaw od uznania reklamacji.
Czyli jak zamówię płytę 100x100cm to wyślecie mi 95x102 i będzie OK?

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 19:40
autor: rellike
epon pisze:Po prostu nie utrzymano przekątnej, wymiar niby jest ale za nic nie pasuje.Komuś nie chciało się sprawdzić kątownikiem czy jest przekątna
Nie że nie chciało. Klient nie zaznaczył w zamówieniu tolerancji ani raportu pomiarowego.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 19:44
autor: rellike
Dziobu nie ma znaczenia jaki operator naciska "zielony przycisk" na maszynie.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 19:49
autor: olo2000pm
Dla mnie to jest nauczka. Teraz jak będę zamawiał cokolwiek to bedę pisał np 550,00001mm:)
Tak swoją drogą, nie ma sie co dziwić że wole kupować u chinczyka, taka k...a prawda! Jak kiedyś zamówiłem profile to mi przysłał idealnie dociete i nie pytał się czy ma być to z tolerancją 10%. czy 0%

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 19:53
autor: rellike
Tak też to nie zadziała. Sprzedawca odmówi Ci zrealizowania usługi lub zaproponuje własne.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 19:59
autor: Cosik
rellike pisze:Tak też to nie zadziała.
To proszę weź nas oświeć jak to działa, może też się czegoś nauczę.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 20:06
autor: Jakub
Mi to się wydaje że jak klient chce mieć wymiar płyty 100mm x 100mm to powinien dostać od tych ludzi płytę coś ok. tych 100x100. Jak np. będzie 99,7mm i 100,2mm no to wedlug mnie w miare ok. Ci ludzie też powinni mieć w sobie coś z ludzi. A nie że ktoś daje 50x200 i mówi że dobrze jest(no, wyolbrzymiam).poza tym ja sie nie znam.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 20:07
autor: olo2000pm
Najgorsze w tym wszystkim jest, to że wszyscy tylko czekają na kasę, nie liczą się w ogółe z kupującym. Powymyślali tolerancje i nic nie zrobisz. Powie Ci, że przecież cięcie mieści sie w tolerancji i spadaj człowieku. To tak jakbyś przyjął zlecenie na wydrukowanie kwadratu, a Ty wydrukowałbyś lekko kopniety rąb:) Masakra.
A ja sie przejmuje, że po przekątnej mam błąd 0,6mm:) i się zastanawiam, czy nie rozkęcic drukarki żeby wyeliminowac ten błąd.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 20:11
autor: epon
rellike pisze:
epon pisze:Po prostu nie utrzymano przekątnej, wymiar niby jest ale za nic nie pasuje.Komuś nie chciało się sprawdzić kątownikiem czy jest przekątna
Nie że nie chciało. Klient nie zaznaczył w zamówieniu tolerancji ani raportu pomiarowego.
Klient nie musi zaznaczać tolerancji, mnie uczono o tzw.tolerancji warsztatowej i wykonanie w h10 nie jest problemem a tym bardziej zachowanie przekątnej. Chyba cudów się nie wymaga a jedynie minimum przyzwoitości wykonania.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 20:19
autor: rellike
Tak jak napisałem wcześniej ale napiszę to jeszcze raz.
Składasz zamówienie w firmie X na kwadraty 100x100mm. Firma w ofercie daje Ci warunki usługi. Ty potwierdzasz i tym samym akceptujesz.
Na rysunku nie było zaznaczonych wymiarów tolerowanych ale w ofercie było że wykonują w tolerancji C. Jeśli wymiary kwadratu będą 101.5x100 to masz prawo do reklamacji. Druga sytuacja klient zamawia kwadrat w tolerancji M to firma jeśli jest w stanie wykonać to zlecenie to akceptuje to i klient ma prawo do reklamacji mimo ogólnych warunków, w innym przypadku informuje klienta że nie są w stanie wykonać w tolerancji M tylko w C i reszta już zależy od Ciebie czy potwierdzisz czy nie. Mam nadzieje że nie zakręciłem tego...

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 20:26
autor: olo2000pm
Z tego co piszesz to w zasadzie powinienem złozyc reklamacje. Odnoszac się do Twojego przykładu ja mam 97mmx102mm. Ale nie po to zakładałem ten watek. Ja to wyprowadzę, niemniej jednak jest to bulwersujące.
Po prostu uważajcie na firmę complex

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 20:28
autor: McKee
Jeżeli nie podano tolerancji to obowiązuje to: https://www.e-darmet.pl/wymiary-nietole ... d-124.html
... czyli przy zleceniu Ola tolerancja powinna być +/- 0.55mm a nie 5mm.
Skopane wykonanie zlecenia i już.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 20:28
autor: rellike
Jesteś w stanie pokazać zamówienie i potwierdzenie zamówienia?

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 20:30
autor: rellike
McKee pisze:Jeżeli nie podano tolerancji to obowiązuje to: https://www.e-darmet.pl/wymiary-nietole ... d-124.html
... czyli przy zleceniu Ola tolerancja powinna być +/- 0.55mm a nie 5mm.
Skopane wykonanie zlecenia i już.
Tak jeśli to było w zamówieniu lub rysunku.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 20:31
autor: tig33r
Gwoli ścisłości to nie da się w 99,99% przypadków wykonać jakiejś części w nominale. Zawsze jest jakaś tolerancja wykonania. W tym przypadku wystarczyło dołożyć +/-0,5 dla pewności wszelkiej.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 20:33
autor: olo2000pm
rellike pisze:Jesteś w stanie pokazać zamówienie i potwierdzenie zamówienia?
Ale to niczego nie zmieni. Mam juz powycinane otwory na wywiew, ekstrudery, wentylatory. Jestem juz mocno posuniety w pracach.
Wczoraj zakładałem płytę i jak zobaczyłem jak się układa na profilach to mi podskoczyło ciśnienie.
Nie chcę tego reklamować, bo szkoda mi czasu i nerwów.

Ale dobrze, żeby wszystko było jasne. Wysłałem takiego maila jak na zdjęciu. Na drugi dzień do mnie zadzwonili i potwierdzili wymiar oraz podali cene. Nie rozmawialismy o toleracji, nie wspomniali że mają rozkalibrowaną maszyne:)

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 20:42
autor: rellike
tig33r pisze:Gwoli ścisłości to nie da się w 99,99% przypadków wykonać jakiejś części w nominale. Zawsze jest jakaś tolerancja wykonania. W tym przypadku wystarczyło dołożyć +/-0,5 dla pewności wszelkiej.
Dokładnie, po to ktoś wymyślał tolerancje wymiarów, kątów, wykończenia powierzchni obrabianych itp itd.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 20:51
autor: dziobu
rellike pisze:Dziobu nie ma znaczenia jaki operator naciska "zielony przycisk" na maszynie.
Ma znaczenie. Maszynę trzeba przygotować do pracy a materiał trzeba sprawdzić. Po drugie - maszyna nie jest mądra; ona zrobi to co się jej każe. I nic więcej.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 21:09
autor: kapi
Osobiście widzę to tak :
1. Olo zamawia towar o określonym rozmiarze, i nie ma wiedzy o tolerancjach
2. Firma przyjmuje zamówienie i wykonuje wg swoich standardów. W domyśle przyjmuję że żadne owu nie zostały przesłane bo Olo by reagował.
3. Coś na maszynie poszło nie tak, lub mieli jakiś odpad i go użyli...
4. "produkt" został wysłany i temat się zakończył.
5. Olo stwierdza wade a firma zasłania się owu.

Podsumowując.
Jakby byli w porzadku to by poinformowali czy klient przyjmie taki towar NAWET W MOMENCIE gdy nie podał tolerancji. Nie musi się na nich znać.
A jeśli ktoś się na nie powołuje, to niech poda zakresy dla wymiarów wg normy. Samo podawanie klas w tym przypadku jest po prostu zbyciem klienta...

Inną sprawą jest to, że dokładne wykonanie np na maszynie cnc, nie kosztuje przysłowiowe 5 zł.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 23:24
autor: virgin71
Ja bym reklamował, wątpię, że zrobili to specjalnie i nie przyjmą. Gadałeś z nimi o tym?

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 23:29
autor: olo2000pm
virgin71 pisze:Ja bym reklamował, wątpię, że zrobili to specjalnie i nie przyjmą. Gadałeś z nimi o tym?
Nie.
W poniedziałek do nich napiszę.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 23:38
autor: virgin71
Nie obraź się, ale uważam, że postąpiłeś nieuczciwie. Zakładając, że to co dostałeś to błąd i zadecydował o tym czysty przypadek, a firma poczuje się do odpowiedzialności i przyśle Ci prawidłowo wyciętą płytę, zaraz po tym, jak zgłosisz problem, to Twoje niepolecenie jest efektem złości i frustracji (które są uzasadnione).
Można oczywiście powiedzieć, że oni mogli zmierzyć. Jeśli o błędzie zadecydował przypadek, a są pewni swojej maszyny na 100%, to mogli nie mierzyć. Pech.

Re: Nie polecam firmy complex

: 19 sty 2019, 23:54
autor: olo2000pm
Tylko, że tych płyt jest 6 i żadna nie trzyma wymiaru. Pokazałem w tym wątku najgorzej przycięta płytę. Nie wiem gdzie tu widzisz moja nieuczciwość? W tym że zapłaciłem tyle ile chcieli za coś co nie do końca spełnia moje oczekiwania?
Nie byłoby tego tematu na forum gdyby się najzwyczajniej w świecie przyłożyli do swojej pracy.
A Ty jak wykonujesz jakieś zlecenie to nie sprawdzasz czy wszystko się zgadza? Co to za podejście do życia?

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 00:44
autor: Zepco
@virgin71 ma dużo racji. Najpierw powinieneś nawiązać z nimi kontakt przedstawiając sytuację. Mogliby wysłać drugi, poprawny komplet i sprawa byłaby załatwiona pozytywnie. A tak od razu zakładasz ich całkowitą nierzetelność i wystawiasz opinie. Ja rozumiem rozgoryczenie, bo w grę wchodzi czas, którego pewnie nie masz za wiele, ale wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i popełniamy błędy. I tak jak wspomniał ktoś wcześniej coraz częściej takie maszyny obsługują osoby które nie mają odpowiedniego wykształcenia i często uczą się na błędach i brak dodatkowej kontroli prowadzi do takich kwiatków.

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 00:44
autor: carving85
No rozumiem tutaj zdanie virgina i trochę się z tym zgadzam.
Robotę mógł spaprać jeden pracownik ale jeżeli tego nie zgłosimy do firmy to szefostwo mogą się przez długi czas nie dowiedzieć że coś takiego się w firmie dzieje.
Dobrze po prostu dać firmie szansę na zrehabilitowanie się.

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 01:11
autor: Drunk_ZoZol
Dokładnie tak jak napisali panowie wyżej - Zadzwonić, powiedzieć że zabrałeś się do montażu ale nic nie pasuje, pomierzyłeś i jesteś ciut zdziwiony faktem, że nie trzyma kompletnie wymiarów, a odchyłki są na tyle wysokie, że nawet gdybyś chciał to ich sam nie poprawisz. Zobaczymy jak zareagują. Oczywiście jak wyślą poprawny komplet to myślę, że administracja i moderacja tegoż forum będą skłonni zmienić nazwę tematu i dokleić rozwiązanie tejże firmy w pierwszym poście..

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 06:52
autor: olo2000pm
Drunk_ZoZol pisze:Dokładnie tak jak napisali panowie wyżej - Zadzwonić, powiedzieć że zabrałeś się do montażu ale nic nie pasuje, pomierzyłeś i jesteś ciut zdziwiony faktem, że nie trzyma kompletnie wymiarów, a odchyłki są na tyle wysokie, że nawet gdybyś chciał to ich sam nie poprawisz. Zobaczymy jak zareagują. Oczywiście jak wyślą poprawny komplet to myślę, że administracja i moderacja tegoż forum będą skłonni zmienić nazwę tematu i dokleić rozwiązanie tejże firmy w pierwszym poście..
Tak zrobię ale nie będę dzwonił tylko wyśle do nich email.
Korespondencję wkleje do tego wątku.

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 07:55
autor: virgin71
Olo, ja rozumiem rozgoryczenie i uważam, że w tym masz rację. Ja też zatrudniam pracowników i raz mi się zdarzyła taka sytuacja, że młody chłopak, zapakował zamówienie i jeden wydruk mu spadł ze stołu. On tego nie zauważył i gdyby, ktoś napisał, że mnie z tego powodu nie poleca, to czułbym się pokrzywdzony faktem, że mnie o tym nie poinformował. Oczywiście, brakujący element dosłałem na swój koszt (no, konkretnie to koszt poniósł kolega, żeby miał nauczkę).

Kiedyś na allegro gość mi wystawił negatywną ocenę, dlatego, że gratis (nie produkt, tylko gratis!), który dołożyłem został zniszczony podczas transportu. Jakby napisał, to bym mu dosłał nowy, ale uznał, że adekwatnym zakończeniem transakcji jest negatywna ocena i brak komunikacji.

W jednym i drugim przypadku, jeśli dostanę maila/telefon w takiej sprawie, to mogę zareagować. Jeśli klient milczy, to zakładam, że wszystko jest ok i właśnie używa przedmiotu zakupu. Przypuszczam, że i w tej sprawie tak jest.

Ja nie mam możliwości sprawdzać wszystkiego co ode mnie wychodzi do klientów, bo zwyczajnie, czasowo - jest to niemożliwe. Natomiast nawet najlepszemu pracownikowi, jak i mi, zdarzają się błędy. [PS. Na tym miejscu muszę podkreślić przewagę kobiet nad mężczyznami, dziewczyny nawet jak pakują przesyłki, to wszystko jest perfekcyjne, zupełnie, jakby sposób zaklejenia foliopaku miał znaczenie...]

W Twojej sprawie, tu moje przypuszczenie, maszyna była źle ustawiona, a pracownik tego nie zauważył. Jak nikt nie zgłasza, to problem się powiela, aż do ponownej kalibracji.

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 09:36
autor: olo2000pm
virgin71 pisze:Olo, ja rozumiem rozgoryczenie i uważam, że w tym masz rację. Ja też zatrudniam pracowników i raz mi się zdarzyła taka sytuacja, że młody chłopak, zapakował zamówienie i jeden wydruk mu spadł ze stołu. On tego nie zauważył i gdyby, ktoś napisał, że mnie z tego powodu nie poleca, to czułbym się pokrzywdzony faktem, że mnie o tym nie poinformował. Oczywiście, brakujący element dosłałem na swój koszt (no, konkretnie to koszt poniósł kolega, żeby miał nauczkę).

Kiedyś na allegro gość mi wystawił negatywną ocenę, dlatego, że gratis (nie produkt, tylko gratis!), który dołożyłem został zniszczony podczas transportu. Jakby napisał, to bym mu dosłał nowy, ale uznał, że adekwatnym zakończeniem transakcji jest negatywna ocena i brak komunikacji.

W jednym i drugim przypadku, jeśli dostanę maila/telefon w takiej sprawie, to mogę zareagować. Jeśli klient milczy, to zakładam, że wszystko jest ok i właśnie używa przedmiotu zakupu. Przypuszczam, że i w tej sprawie tak jest.

Ja nie mam możliwości sprawdzać wszystkiego co ode mnie wychodzi do klientów, bo zwyczajnie, czasowo - jest to niemożliwe. Natomiast nawet najlepszemu pracownikowi, jak i mi, zdarzają się błędy. [PS. Na tym miejscu muszę podkreślić przewagę kobiet nad mężczyznami, dziewczyny nawet jak pakują przesyłki, to wszystko jest perfekcyjne, zupełnie, jakby sposób zaklejenia foliopaku miał znaczenie...]

W Twojej sprawie, tu moje przypuszczenie, maszyna była źle ustawiona, a pracownik tego nie zauważył. Jak nikt nie zgłasza, to problem się powiela, aż do ponownej kalibracji.
Już do nich wysłałem wiadomośc:
Witam.
W dniu wczorajszym zacząłem montować płyty na urządzeniu. Okazuje się, że są duże odchyłki w wymiarach, których sam nie jestem wstanie wyeliminować. Błędy są na wszystkich płytach ale największy na ostatnio zamówionej. W niej mierząc wzdłuż boku o rozmiarze 550mm stwierdziłem różnice 5mm.
Na zdjęciach widać, że z jednej strony krawędź płyty jest po niżej profilu, a z drugiej strony powyżej.
Czy w związku z tym, że wykonanie plyt nie zgadza się z moim zamówieniem wykonacie je ponownie z zachowaniem wymiarów zgodzie z zasadą:

Zgodnie z Polską Normą wszystkie wymiary na rysunkach technicznych, które są podane jako wymiary swobodne - należy traktować jako wymiary o dokładności wykonania w zakresie tolerancji warsztatowych.

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 09:52
autor: adziaki
Jaką Polską Normą? Nr, rok, etc.

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 09:53
autor: rellike
dziobu pisze:
rellike pisze:Dziobu nie ma znaczenia jaki operator naciska "zielony przycisk" na maszynie.
Ma znaczenie. Maszynę trzeba przygotować do pracy a materiał trzeba sprawdzić. Po drugie - maszyna nie jest mądra; ona zrobi to co się jej każe. I nic więcej.
Miałem na myśli jako klienta.

Olo otwory montażowe wykonałeś w formatkach czy już były?

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 10:48
autor: olo2000pm
adziaki pisze:Jaką Polską Normą? Nr, rok, etc.
Zacytowałem to z tej strony: https://www.e-darmet.pl/wymiary-nietole ... d-124.html
Jak bedą dopytywać to podam im ten link.
rellike pisze: Olo otwory montażowe wykonałeś w formatkach czy już były?
Zamawiałem same płyty, wszelkie otwory wykonuje sam.

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 10:55
autor: rellike
Mogą Ci nie uznać reklamacji ale to tylko zależy jak się dogadacie. Generalnie możesz liczyć na rabat.

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 10:56
autor: adziaki
@olo2000pm, tak przeglądałem ten link i nie ma tam wzmianki o nr normy na którą miałbyś się powołać. A ty im wysłałeś rysunki wykonawcze tych płyt czy napisałeś tylko w mailu, że chcesz płyty o takich i takich wymiarach?
Bo jeśli to drugie to nie było żadnego rysunku technicznego...

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 11:06
autor: olo2000pm
adziaki pisze:@olo2000pm, tak przeglądałem ten link i nie ma tam wzmianki o nr normy na którą miałbyś się powołać. A ty im wysłałeś rysunki wykonawcze tych płyt czy napisałeś tylko w mailu, że chcesz płyty o takich i takich wymiarach?
Bo jeśli to drugie to nie było żadnego rysunku technicznego...
Nie było rysunku technicznego, bo to proste płyty były. Podałem im wymiary w mailu, oni nie prosili o rysunki. Teraz jak tak myślę, to mogłem napisać że zależy mi na dokładnym cieciu, ale wydawało mi się że to jest oczywiste, a wymiary płyt są bez dzisiątek po przecinku.

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 11:20
autor: rellike
No właśnie to nie jest tak oczywiste z poziomu wykonawcy. Tam miałeś wymiar 546mm ile on faktycznie miał?

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 11:34
autor: nevix
Jeżeli jesteśmy przy tolerancjach warsztatowych to należałoby zastosowań normę PN-EN 22768-1 lub tez bardziej aktualna ISO 2768. Niestety norma ta posiada 4 klasy dokładności f, m, c, v jeżeli chodzi o wymiary liniowe. I jeśli na rysunku nie określono klasy to wykonawca może przyjąć najgorszą czyli v której tolerancja dla zakresu 400-1000mm wynosi +/-4mm. Jeżeli teraz chcesz reklamować 1mm poza tolerancją to dochodzi jeszcze kwestia przyrządu pomiarowego, którym dokonałeś pomiaru i jego legalizacji (sprawdzenia przez odpowiednią jednostkę). Powyższą normę często stosuje się do elementów obrabianych a podanie jej na rysunku eliminuje konieczność wprowadzenia tolerancji do każdego wymiaru.
Natomiast jeżeli chodzi o cięcie termiczne (laserowe, gazowe, plazmowe) to trzeba przyjąć normę PN-EN ISO 9013, która definiuje 2 klasy cięcia w zależności od rodzaju ciecia. Dokładności powiązane są z grubością obrabianego materiału.

Dlatego tez osobą zamawiającym jakąkolwiek usługę wg. rysunku proponuje zawsze dodać jedną z powyższych norm( np: ISO 2768 mK) lub dodawanie tolerancji do każdego wymiaru, by później mieć podstawy do reklamowania ewentualnych niezgodności.

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 11:35
autor: olo2000pm
rellike pisze:No właśnie to nie jest tak oczywiste z poziomu wykonawcy. Tam miałeś wymiar 546mm ile on faktycznie miał?
Na górze 546mm na dole 544mm

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 11:44
autor: chemik72
nevix pisze:Jeżeli jesteśmy przy tolerancjach warsztatowych to należałoby zastosowań normę PN-EN 22768-1 lub tez bardziej aktualna ISO 2768. Niestety norma ta posiada 4 klasy dokładności f, m, c, v jeżeli chodzi o wymiary liniowe. I jeśli na rysunku nie określono klasy to wykonawca może przyjąć najgorszą czyli v której tolerancja dla zakresu 400-1000mm wynosi +/-4mm. Jeżeli teraz chcesz reklamować 1mm poza tolerancją to dochodzi jeszcze kwestia przyrządu pomiarowego, którym dokonałeś pomiaru i jego legalizacji (sprawdzenia przez odpowiednią jednostkę). Powyższą normę często stosuje się do elementów obrabianych a podanie jej na rysunku eliminuje konieczność wprowadzenia tolerancji do każdego wymiaru.
Natomiast jeżeli chodzi o cięcie termiczne (laserowe, gazowe, plazmowe) to trzeba przyjąć normę PN-EN ISO 9013, która definiuje 2 klasy cięcia w zależności od rodzaju ciecia. Dokładności powiązane są z grubością obrabianego materiału.

Dlatego tez osobą zamawiającym jakąkolwiek usługę wg. rysunku proponuje zawsze dodać jedną z powyższych norm( np: ISO 2768 mK) lub dodawanie tolerancji do każdego wymiaru, by później mieć podstawy do reklamowania ewentualnych niezgodności.
Nic dodać nic ująć :good: Miejmy nadzieję że się dogadacie :friends:

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 12:13
autor: FlameRunner
olo2000pm pisze:
Gadałeś z nimi o tym?
Nie.
Serio...?

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 12:35
autor: Berg
Nie czytałem pilnie wątku ale nie raz zamawiam płyty wiórowe na jakieś meble. Nigdy nie podaję stolarni tolerancji ani normy. Przyzwyczajony jestem do błędu rzędu 1mm. Przy 2 był bym zły, może bym sam zrobił jakiś szlif czy frez by skorygować, a prz 3mm bym reklamował bo po prostu by to już do siebie grubo nie pasowało.

Przy dibondzie itp na mój chłopski rozum tolerancja 1mm przy cięciu piłą elementów w tym wymiarze to jest jakiś zdroworozsądkowy max dla po prosty rzetelnej profesjonalnej roboty.

Trzeba być niechlujem albo mieć marketowy sprzęt by ciąć z błędem 5mm

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 13:06
autor: olo2000pm
FlameRunner pisze: Serio...?
Panowie czytający ten wątek. Nie chciałem reklamować tego cięcia bo ostatecznie bedę zakładał narożniki, które będą maskowały wszystkie niedociągnięcia. Pod wpływem tej dyskusji postanowiłem jednak zgłosić problem.
Załozyłem ten watek tylko po to, żeby w przyszłości uważać na zamówienia w tej firmie, a przy okazji dowiedziałem sie wielu ciekawych rzeczy, które w przyszłości wykorzystam.

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 13:12
autor: FlameRunner
Póki co, nie widzę powodu, by uważać na zamówienia w tej firmie.

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 13:53
autor: olo2000pm
FlameRunner pisze:Póki co, nie widzę powodu, by uważać na zamówienia w tej firmie.
To już musi sam każdy ocenić. Nie pierwszy raz zamawiam elementy ciete na wymiar i z takimi błedami sie nie spotkałem.
Na tą chwile czekam na ustosunkowanie sie do mojego zgłoszenia w/w firmy. Gdy uzyskam odpowiedź na pewno tutaj ją umieszczę.

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 17:24
autor: mcxmcx
:crazy:

Zwyczajowo w UK jak idę do obi po płytę i tam mi facet tnie na miejscu, to rysunek rozkroku mam przykładowo z wymiarem 348mm i mam 348.
Nie 9 czy 7.

Mogę złożyć później kilka pasków i wszystkie do siebie pasują.

Jak zamawiam przez eBay to niezależnie czy chińczyk czy z UK po docięciu przychodzi na 0 lub +1mm.

Niektórzy metkuja profil lub płytę naklejka =,,> tutaj jest +1mm

(To wynika z tego, że jak mam słabo ułożony rozkroj, to nie obetną 1mm tylko minimum grubość tarczy +2mm).

Nie mam pojęcia czy Olo robi jako konsument czy firma, jako konsument może nawet po wycięciu otworów zwrócić lub poprosić i przesłanie poprawnego wymiarowo zamówienia.

I wszelkie dywagacje typu tolerancja, rozmawiałeś etc to jakiś obłęd.

Zjebało się to trzeba poprawić a nie wysyłać klientowi kiszkę.

Re: Nie polecam firmy complex

: 20 sty 2019, 20:13
autor: virgin71
FlameRunner pisze:Póki co, nie widzę powodu, by uważać na zamówienia w tej firmie.
Popieram.

Do dzisiaj nie wiedzieli, że coś było nie tak. Nie myli się ten, co nic nie robi.

Wątpię, żeby się upierali. Ja również jak zamawiałem płytę w Leroju, to pamiętam, że jak prosiłem o 2.5 m, to dostawałem 2500mm, bez pieprzenia o tolerancji itp.

Twój email, też jest taki... hmm... dziwny. Ja bym napisał, że wymiary się nie zgadzają i co teraz proponują? Koniec.
Po co im podsuwać pod nos jakieś normy, o których nie wiesz za bardzo, co i jak?

W ogóle prowadzicie tutaj dziwną dywagację, co zrobią, a czego nie zrobią.
Czasy się zmieniają. Klient nasz Pan. Ja nigdy się nie zasłaniam żadnymi normami, pierdołami itp. Zjechana robota, to poprawiam, choćby mnie to w kosztowało dołożenie sporej kwoty.

Re: Nie polecam firmy complex

: 21 sty 2019, 12:42
autor: olo2000pm
Jest odpowiedz firmy. Mam im odesłać płyty, oni je skorygują i odeślą dobre.
Czekam na informację kiedy podstawią kuriera.

Re: Nie polecam firmy complex

: 25 sty 2019, 11:07
autor: olo2000pm
Dogadałem się z firmą. Uznali moje zgłoszenie.
Zdecydowałem się na wymianę 2 najgorzej docietych płyt.
Temat do zamknięcia.

Re: Nie polecam firmy complex

: 25 sty 2019, 11:21
autor: tig33r
To jeszcze pierwszy post do edycji.

Re: Nie polecam firmy complex

: 25 sty 2019, 12:00
autor: virgin71
A ja bym prosił admina - poszło zgłoszenie, o zmianę tematu.

Re: firma complex - historia ze szczęśliwym zakończeniem

: 25 sty 2019, 12:26
autor: FlameRunner
Myślę, że komuś się należą przeprosiny?

Tytuł tematu zmieniony.

Re: firma complex - historia ze szczęśliwym zakończeniem

: 25 sty 2019, 12:27
autor: virgin71
Szkoda, że nie zmieniło tematu naszych odpowiedzi.

Re: firma complex - historia ze szczęśliwym zakończeniem

: 25 sty 2019, 13:39
autor: olo2000pm
FlameRunner pisze:Myślę, że komuś się należą przeprosiny?

Tytuł tematu zmieniony.
Nie wiem kogo mam przepraszać. Czeka mnie demontaż płyt i ponowne wiercenie.
Ale fakt, firma mnie przeprosiła

Re: firma complex - historia ze szczęśliwym zakończeniem

: 30 sty 2019, 11:14
autor: olo2000pm
Przyjechały płyty. Nawet ich nie sprawdzam wymiarowo. To jakiś żart :devil:

Re: firma complex - historia ze szczęśliwym zakończeniem

: 30 sty 2019, 11:16
autor: SQ9KRD
To się nazywa szczęśliwe zakończenie :D

Re: firma complex - historia ze szczęśliwym zakończeniem

: 30 sty 2019, 11:19
autor: olo2000pm
Admin, proszę o przywrócenie pierwotnego tematu.

Re: firma complex...

: 30 sty 2019, 11:20
autor: FlameRunner
Dobra, przekonał. xD

Re: firma complex...

: 30 sty 2019, 11:21
autor: FlameRunner
Chociaż nie wiem, czy nie powinniśmy raczej o kurierze rozmawiać w tym momencie?

Re: firma complex...

: 30 sty 2019, 11:32
autor: olo2000pm
Dziękuję

Re: firma complex...

: 30 sty 2019, 20:57
autor: Kamino
FlameRunner pisze:Chociaż nie wiem, czy nie powinniśmy raczej o kurierze rozmawiać w tym momencie?
Po części tak, ale to sprzedawca powinien odpowiednio zabezpieczyć przesyłkę. Chyba, że była zabezpieczona i faktycznie firmę kurierską poniosło :D

Re: firma complex...

: 31 sty 2019, 20:24
autor: virgin71
Teraz konkretny dramat.

Re: firma complex...

: 31 sty 2019, 20:36
autor: olo2000pm
Oni to zapakowali w papier!
Oczywiście wszystko zwalili na kuriera. Napisałem do nich, że mogli te płyty wysłac luzem, na to samo by wyszło. Ale, ale, firma wysyła jeszcze raz płyty pomimo tego, że ja już nic od nich nie chciałem i podziekowałem za współprace.

Re: firma complex...

: 31 sty 2019, 20:52
autor: Pjoter
Tzn wysłali płyty i zwrócili pieniądze? Czy tylko wysłali płyty?

Re: firma complex...

: 31 sty 2019, 22:30
autor: olo2000pm
Pjoter pisze:i zwrócili pieniądze?
O tym nie było mowy

Re: firma complex...

: 01 lut 2019, 09:12
autor: virgin71
Nie no, wysyłają nowe, to raczej o zwrocie kasy nie ma mowy na razie.

Re: firma complex...

: 01 lut 2019, 09:49
autor: olo2000pm
virgin71 pisze:Nie no, wysyłają nowe, to raczej o zwrocie kasy nie ma mowy na razie.
Ja o zwrot kasy nie występowałem bo mi zależy na dobrych płytach, a nie na pieniądzach.

Re: firma complex...

: 01 lut 2019, 11:34
autor: olo2000pm
Płyty przyjechały w idealnym stanie :yahoo:
Wystarczy pomyśleć i dobrze zapakować towar :D
Wymiary idealne.

Re: firma complex - historia ze szczęśliwym zakończeniem

: 01 lut 2019, 11:57
autor: FlameRunner
No widzisz! Może nadużyli Twojej cierpliwości, ale koniec końców dali radę. :git:

Tam też pracują ludzie. Możliwe, że szef jest całą sytuacją równie wkurwiony jak Ty. Nie wiemy, co tam się stało. Może robił to ktoś na okresie próbnym i właśnie wyleciał na kopach? Różnie bywa.

PS Zmieniłem nazwę tematu. :mrgreen: