Strona 1 z 1

Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

: 25 sty 2019, 00:13
autor: Armeht
Klon płytki Duet 2 WiFi
A może być coś takiego wpakować do endera ?
https://pl.aliexpress.com/item/Najnowsz ... 49443a84-3

czy lepiej klona Re-Arma
https://pl.aliexpress.com/item/Klon-pon ... 02f73107-6

Re: Ciekawostki z aliexpress

: 25 sty 2019, 08:25
autor: dragonn
Duet zdecydowanie lepszy.

Re: Ciekawostki z aliexpress

: 25 sty 2019, 09:31
autor: morf
Sorry za OT ale zastanowiłbym się nad sensem takiej inwestycji do endera

Re: Ciekawostki z aliexpress

: 25 sty 2019, 09:57
autor: SanFable
dragonn pisze:Duet zdecydowanie lepszy.

w czym? bo za tą cenę to ja mam garść re-armów, wsadzę stepsticki jakie chcę, jedyny - to RAMPS, który musi być dobry i tyle

Re: Ciekawostki z aliexpress

: 25 sty 2019, 10:17
autor: dragonn
SanFable pisze:
dragonn pisze:Duet zdecydowanie lepszy.

w czym? bo za tą cenę to ja mam garść re-armów, wsadzę stepsticki jakie chcę, jedyny - to RAMPS, który musi być dobry i tyle
Poza ceną to w wszystkim :P, lepsze drivery których nawet nie wsadzisz do re-arm bo nie ma ich w formie stepsticków.
Wbudowane drivera to moim zdaniem nawet nie jest wada tylko zaleta - jeden punkt na popełnienie błędu użytkownika mniej i nie trzeba się w końcu bawić śrubokrętem do ustawiania prądu (tak wiem że można zrobić na Re-ARM SPI/UART dla 2130/2208 i stworzyć ogromnego pająka z kablami którego strach ruszać).
Do tego zdecydowanie najlepszy firmware który aktualnie jest dostępny i porządna funkcjonalność sieciowa.

I nie mówię że Re-ARM jest zły, ale w porównaniu z Duet to no cóż, nie ta liga.

Re: Ciekawostki z aliexpress

: 25 sty 2019, 10:32
autor: SanFable
stepsticki mam takie o i złego słowa nie powiem http://www.panucatt.com/product_p/sd6128.htm po prostu działają, jest moc, jest cicho (nie jak tmc, ale nie ma pisku)

ethernet możesz dołożyć takim modułem http://www.panucatt.com/product_p/lan8720.htm albo kupić na aliexpress za 2$ i tylko przelutować piny aby pasowały

jeden punkt mniej na popełnienie błędu użytkownika - kto kupuje płytki za taką kasę? na pewno nie nooby, tylko ludzie, którzy już coś tam ogarniają i wszystko ustawią bez karygodnych błędów, a raz pokręcić potencjometrem to nie tragedia

funkcjonalność sieciowa na procku co ma ~100Mhz? kupiłem sobie ethernet, ale nie mam zamiaru zabijać performance tej płytki bo octoprint robi to samo, a nawet lepiej bo na serwerze mam kamerkę


firmware do re-arma ja wrzucam normalnie z githuba smoothie, regularnie wychodza nowe
https://github.com/Smoothieware/Smoothi ... irmwareBin



tak przejrzałem tego dueta, fakt, ma więcej portów wyprowadzonych i może być bardziej user friendly, no i re-arm supportu praktycznie nie ma (chociaż na forum smoothie da się uzyskać odpowiedź, ludzie nie ganiają w przeciwieństwie jak ktoś przyjdzie z MKSem xD), ale jeszcze nie zdarzyło się, abym czegoś nie mógł zrobić na tej plytce. Mam skrypty napisane do zmiany filamentu/koloru podczas druku, wlasny gcode wyłączający zasilacz od ps3, dodanie obsługi tego gcode do menu w 12864 lcd.

wyświetlacz, mam nadzieję, że lcd z dueta działa lepiej niż MKSowe? bo szczerze mówiąc nie laggujący (jak na atmegach) lcd 12864 z takimi możliwościami konfiguracji jest genialny.


funkcjonalnością nie wiem czym re-arm może odbiegać od dueta, setupem to przyznam, że ogarnięcie topologii pinów to trochę zajęło

Re: Ciekawostki z aliexpress

: 25 sty 2019, 10:46
autor: dragonn
SanFable pisze: ethernet możesz dołożyć takim modułem http://www.panucatt.com/product_p/lan8720.htm albo kupić na aliexpress za 2$ i tylko przelutować piny aby pasowały
Że tak zapytam, jaki upload na tym uzyskujesz? :lol: :lol: , jak znam smoothie to dziobu zna odpowiedź.
Octoprinta nie lubię, powiem wprost. Głównie z powodu tego że wtedy on staje się wąskim gardłem i jeśli g-code ma bardzo dużo komend (np. drukowanie popularnych litophane) to po protu potrafi nie wyrabiać a czasem przy ładowaniu strony (szczególnie jak ma się wolne łącze) to u mnie drukarka czasem potrafiła mieć zacięcia na ułamki sekund.

A czy za taką kasę kupują nooby? Byś się zdziwił, właśnie Duet jest najlepszą elektroniką dla takiego nooba który chce coś potężniejszego niż jakiś AVR, jest najbardziej plug-and-play.

Re: Ciekawostki z aliexpress

: 25 sty 2019, 10:52
autor: SanFable
A, no i dochodzimy do clue, dlaczego nie lubisz octoprinta

ja to mam postawione na HP T610, prawilny x86 terminal od HP, 2 rdzenie i to działa, bo na malinkach to dramat jest, nawet powiem więcej, octoprinta używam jako mini chmury, aby wrzucić jakieś pliki od biedy, terminal posiada gigabitowy ethernet i złego słowa o tym nie powiem, przez octoprinta przeleciało spokojnie 10kg filamentu i żadnych problemów. Nawet skonfigurowałem sobie aby mieć guziki wyłączające/włączające zasilacz.


modułu nawet nie podpiąłem, bo octoprint wszystko ogarnia bez problemu



edit, spróbowałbym na twoim miejscu ogarnąć jakąś orange pi co ma 4rdzenie i działa zauważalnie lepiej niż malinki

Re: Ciekawostki z aliexpress

: 25 sty 2019, 11:06
autor: dragonn
SanFable pisze: edit, spróbowałbym na twoim miejscu ogarnąć jakąś orange pi co ma 4rdzenie i działa zauważalnie lepiej niż malinki
Chwilowo mam Dueta to nie widzę takiej potrzeby :P. Ale jak już bym miał z czymś wrócić do Octoprinta to zdecydowanie bym użył Klippera + jego wirtualną kartę SD. Ustawia się folder wirtualnej karty SD na folder plików Octoprinta i dzięki temu klipper może drukować bezpośrednio z pliku g-code pomijając octoprinta.

Re: Ciekawostki z aliexpress

: 25 sty 2019, 11:13
autor: SanFable
w octoprincie masz uploadowanie na system plików octoprinta i na podpiętą kartę sd do płytki, chociaż nie drukuję z karty sd, wszystko leci przez octoprinta. Transfer octoprint->sd jest "średni" bo to po serialu leci.

Re: Ciekawostki z aliexpress

: 25 sty 2019, 11:17
autor: dragonn
SanFable pisze:wszystko leci przez octoprinta. Transfer octoprint->sd jest "średni" bo to po serialu leci.
Zamieniłbym słowo "średni" na "nieużywalny" :lol: , dlatego mówiłem o Kliperze który tego problemu nie ma.

Re: Ciekawostki z aliexpress

: 25 sty 2019, 11:49
autor: McKee
To jest wątek "Ciekawostki z aliexpress" - nie róbcie bałaganu.

Ani duet ani re-arm nie są "ciekawostkami" a dyskusja na ich temat to już zdecydowany Off-Topic.

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

: 25 sty 2019, 12:36
autor: FlameRunner
Wydzieliłem.

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

: 25 sty 2019, 13:42
autor: Berg
w Duet 1.04 :Changes to some layouts, and trace routing to further improve EMI performance."

To jest jakieś chore. Gość po raz kolejny poprawia ścieżki by zmniejszyć EMI. A w takim RAMPSie i stepestikach nikt nawet nie wpada na pomysł by się tym przejmować.
Ten duet, czy EinsyRamboe mają z 10 razy więcej podzespołów niż inne elektroniki. Chyba trzeba być masochistą by to robić, skoro RAMPS na RE-ARM działają idealnie.

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

: 25 sty 2019, 14:15
autor: dziobu
rafaljot pisze:To jest jakieś chore. Gość po raz kolejny poprawia ścieżki by zmniejszyć EMI. A w takim RAMPSie i stepestikach nikt nawet nie wpada na pomysł by się tym przejmować.
Nie, to nie jest chore. Dzięki takim bzdetom (bo też nie doczepisz się do jakości wykonania czy użytych częsci) DUETa można spotkać np w urządzenaich laboratoryjnych czy nawet prototypach urządzeń przemysłowych. I to takich prawdziwych, działąjących a nie druciakach garażowych w fimikach na YT.
To zupełnie inna klasa urządzeń; porównujesz dopieszczone BMW z wyklepanym Maluchem.

btw.
Mam oryginalne smoothieboardy w Zmorphach, mam szitowe MKSy w chińczykach (o płytce mosfetu firmowanej znaczkiem MakerBase nie wspominając), ale tylko jedne bałem się zostawiać na noc - zgadnij które.

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

: 25 sty 2019, 14:37
autor: FlameRunner
rafaljot pisze:A w takim RAMPSie i stepestikach nikt nawet nie wpada na pomysł by się tym przejmować.
Ale to chyba nie znaczy, że tam nie ma czego poprawiać? Tylko raczej, że wszyscy mają to w dupie, bo jest tanie i jakoś działa?

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

: 25 sty 2019, 15:36
autor: kretu
Pytanie czy to nie jest wsadzanie dopieszczonego silnika beemki do malucha. Do takiego toolchangera od e3d tylko duet za to do Endera to trochę armata na muchę

Re: Ciekawostki z aliexpress

: 25 sty 2019, 15:42
autor: kamilxxg
SanFable pisze: edit, spróbowałbym na twoim miejscu ogarnąć jakąś orange pi co ma 4rdzenie i działa zauważalnie lepiej niż malinki
Mam postawionego octoprinta na orange pi pc i czasem jak przechodzę do karty octoprinta to się zawiesza, raz tak miałem, że karta się zwiesiła i nie można było nic zrobić, jako, że to była połowa 10h druku a drukarka drukowała poprawnie to nie robiłem nic ale moje zaufanie się zmniejszyło do tego rozwiązania. Na procku mam radiator chłodzony wentylatorem więc zbijanie częstotliwości z powodu temperatury to nie problem. Poza tym, żeby wgrać jakiś mały plik na sd drukarki przez octorpinta to trzeba być jakimś buddystą zen i być oceanem spokoju, mi się to niestety nie udało i wolałem wgrać .gcode na kartę jak jakiś neandertalczyk wyjmując karte sd i wkładając ją do kompa. Octoprinta używam bardzo często ale to ma też swoje wady.

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

: 25 sty 2019, 16:56
autor: Armeht
W kwestii czy ktoś w ogóle pakuje Duet do Endera 3
https://www.thingiverse.com/thing:3323545

Sprawa ceny
- Duet - kupując mam wszystko co potrzeba nic nie muszę dokupować aby działało, żadnych slepsticków ani shieldów
- Re-Arm - trzeba dokupić shielda, slepsticki, w wypadku lepszych slepsticków trzeba robić pajęczynę itp

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

: 25 sty 2019, 18:15
autor: Berg
dziobu pisze:Nie, to nie jest chore. Dzięki takim bzdetom....
Muszę popracować nad czytelnością swojego naturalnego sarkazmu

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

: 25 sty 2019, 18:20
autor: dziobu
O, teraz rozumiem :D

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

: 26 sty 2019, 16:01
autor: M4G1K
To ja tak może napiszę krótkie podsumowanie

Porównam chińczyki by nie było
BIQu
RE-ARM + TMC 2208 + Ramps 1.6 Plus - 191,15 zł
Wyświetlacz 3,2" - 144,25 zł
335 zł zestaw
Klony
Duet 2 Maestro - 303 zł
Duet 2 Wifi 1.04 - 391,05 zł
Duet 2 Wifi 1.04 + Wyświetlacz 5" - 679,35 zł

Więc na sucho bez dodatków ( dodatkowe złącza na wentylatory itp)RE-ARM zestaw bez wyświetlacza wychodzi 191 zł~ ma się w tym średnie stepsticki 32 bity i brak wyświetlacza :P
W cenie 335 zł ma się to co wyżej czyli pajęczynka na sucho z super dużym wyświetlaczem 3,2" oraz dalej średnimi stepstickami bez modułu Wifi :)

Duet 2 Wifi 1.04 więc ma się za dopłatą niecałych 60 zł lepsze stepsticki , większe prądy znamionowe dla silników krokowych oraz brak panela więc sterowanie przez Wifi po jakimś czasie można dokupić zawsze jak ktoś potrzebuje lub od razu dopłacić do wersji z wyświetlaczem.

Podsumowując chcesz się narobić i przyoszczędzić troszkę grosza możesz śmiało się pchać w RE-ARM kiedy sprawia Tobie przyjemność układanie kabli i przerabianie elektroniki z 12V na 24V. Możesz olać tymczasowo wyświetlacz ,ale mieć docelową płytkę ,której nie będziesz chciał zmieniać z możliwością Tool changera kiedyś itp kup bez wyświetlacza Dueta finansowo wyjdzie to samo.

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

: 26 sty 2019, 16:18
autor: Olson
Zamiast ramps 1. 6 plus może wziąć smart-ramps które może pójść do 35v i jest przystosowane do arduino Due. Mam to od Chińczyków i się sprawdza ;)

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

: 26 sty 2019, 16:25
autor: M4G1K
No wiadomo zawsze też możesz po prostu pojechać po najmniejszej linii oporu i zostać przy 8 bitach wtedy Duet wyjdzie dwa razy drożej nawet chiński klon ,ale ta dyskusja nie na ten temat :)

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

: 26 sty 2019, 16:36
autor: Tuchajbej
Nie słyszałem jeszcze by ktoś z dueta przeszedł na coś innego. :)
Tej wygody po prostu nie da sie opisac.
Wszystkie modyfikacje softu w locie, nawet podczas wydruku. Updatey tak samo.
Żadnych kombinacji ze stepstickami, potencjometrami, spi-uart-chuje-mujami. Sensorless homing od strzała. Kreator www do wszelkich modyfikacji. Cisza ;) Slic3r wysyła gcode bezpośrednio. (cura chyba tez)

Poza tym jest coś czego nie da nikt inny. Wsparcie. Jak coś się dzieje to piszesz na oficjalnym forum i pomysłodawca tego wszystkiego najczęściej szybciutko Ci pisze co i jak.

Re: Dyskusja o wyższości Duet nad RE-ARM.

: 23 kwie 2019, 09:42
autor: tomekr
Tuchajbej pisze:Nie słyszałem jeszcze by ktoś z dueta przeszedł na coś innego. :)
Tej wygody po prostu nie da sie opisac.
Wszystkie modyfikacje softu w locie, nawet podczas wydruku. Updatey tak samo.
Żadnych kombinacji ze stepstickami, potencjometrami, spi-uart-chuje-mujami. Sensorless homing od strzała. Kreator www do wszelkich modyfikacji. Cisza ;) Slic3r wysyła gcode bezpośrednio. (cura chyba tez)

Poza tym jest coś czego nie da nikt inny. Wsparcie. Jak coś się dzieje to piszesz na oficjalnym forum i pomysłodawca tego wszystkiego najczęściej szybciutko Ci pisze co i jak.
Swięte słowa


Przy niezbyt dużych wymaganiach prądowych Duet Maesto jest wystarczający, czyli większość drukarek na silnikach NEMA17 i im podobnych. Moge ze swojego doświadczenia powiedzieć, że na osiach to z pewnością nie problem i tam wystarczy 1-1,5A max , natomiast w extruderze z silnikiem wielkości NEMA17, długim i podwójnym radełkiem fi 8mm z napędem bezpośrednim będzie w miarę OK, chociaż ja u siebie zrobiłem extruder z 2 radełkami fi 12mm z silnikiem z demontażu wielkości 23, ponad 1.5Nm z prądem do 3A, a i tak mam ustawione na razie 1,5A, bo muszę wzmocnić mocowania bowdenów. W sumie extruder na Nema17 i nominalne 2,5A, sie wsciekle grzał, silnik gubił kroki na radełku fi12 i dużo słabiej wypadał od obecnego silnika 23 z zadanym prądem 1,5A, odnoszę wrażenie, że te 2,5A i 0.47Nm dla Nema17 to taki marketing. Generalnie to na kolejny extruder planuje silniczek właśnie wielkości 23, z prądem ok. 2A, których jest pełno po kilkanaście zł, zresztą także na napędy osi.

Poza tym podawane wyżej ceny Dueta z Ali są za najnowszą wersję, ja kilka miesięcy temu kupiłem, już w sumie 2 płytki w ver. 1.02, jedną z wyświetlaczem 5'' za niecałe 500zł i drugą gołą za niecałe 300zł, obecnie w ver. 1.03 jest za niecałe 325 zł + 2zł przesyłka, tak że nawet bym się nie zastanawiał nad wyborem. Maestro ma interpolację na driverach niezależnie od wybranego mikrokroku to chodzi cichutko, Duet WiFi ma interpolację tylko przy mikrokroku 1/16 na wszystkich driverach i wtedy jest bardzo cichy i płynny, przy innych mikrokrokach już jest trochę gorzej. Kolejna rzecz to bezproblemowa obsługa PT1000, podobno w Maestro jest precyzyjniejszy pomiar, ale u mnie w Duecie Wifi też nie ma problemu, co prawda skaczą dziesiąte części stopnia o max +-0.2C, ale w pobliżu tych 300C jakoś bardziej wierzę w charakterystykę i dokładność PT1000 niż NTC, szczególnie noname, a PT1000 idzie bez żadnych dodatkowych elementów, trzeba tylko wybrać odpowiedni kanał pomiarowy, chyba zamiast mp. nr 01 jest 501, wszystko w łatwo edytowalnym pliku config.sys z poziomu przeglądarki w smartfonie. Nawet nie zamontowałem jeszcze wyświetlacza dotykowego, chociaż leży i się kurzy. Do Vertexa trochę za duży, a nowy projekt jeszcze właśnie w projekcie (nie moge się zdecydować czy krzyżak, czy CORE XY, ale chyba krzyżak)
Ponieważ drukuję z Kisslicera, który ma bardzo fajnie rozwiązane sterowanie "presure advance", w moim wolnym tłumaczeniu sterowanie ciśnieniem filamentu, z poziomu tego slicera, to potrafi start jak i stop ścieżki rozbić na nawet 5-6 rozpędzających/hamujących odcinków w celu odpowiedniego skorelowania pracy extrudera z ruchem dyszy, to pliki do drukowania wychodzą po 20-30MB na 4-5 godzinne drukowanie to nie wyobrażam sobie przesyłanie tego pliku z prędkością kilkunastu kB/s, już obecne 200-300kB/s to wydaje się wolno, ale typowo to mam ze 400-460kB/s. Nie wspominam o prędkości procesora w Duecie, który to wszystko ciągnie bez problemu przy 200mm/s i ponad 300krokach/mm.

Jedyny minus Dueta to, że trzeba uważać na zwarcia bo stepstickow sie nie wymieni, a przelutowanie drivera to nie takie natychmiast, dlatego zaraz drugą płytkę nabyłem, a jak odpalę kolejną drukarkę to to nabęde kolejnego dueta, bo coś w zapasie trzeba mieć.