Strona 1 z 1

Zakup Delty

: 27 sty 2019, 18:27
autor: Tomasz99
Witam. Ostatnio pytałem się o tronxy i inne drukarki co wybrać. Poczytałem po forum i w oko wpadły mi wasze delty i zabawa z nimi przejrzałem yt i postanowiłem kupić anycubic kossel linear. Drukarka ma przyjść jutro. Macie jakieś porady na początek na co zwrócić uwagę co warto wymienić :D . Mam na stanie w szufladzie sterowniki TMC2208 warto by je do niej założyć ? A może coś innego zmodować przemyślę wszystkie opcje. :friends:

Re: Zakup Delty

: 27 sty 2019, 18:33
autor: dziobu
A doszedłeś do tego fragmentu:
// Uwaga! Autor wątku jest doświadczonym reprapowiczem. Jeśli dopiero wkraczasz w świat druku 3D, Twoje doświadczenia z tą drukarką mogą się drastycznie różnić. Nie polecamy tej drukarki początkującym.
??

Bo jeśli tak to pewnie widziałeś też kilka wątków, w tym jeden zbiorczy, w którym jest wszystko napisane ;)

Re: Zakup Delty

: 27 sty 2019, 18:38
autor: Tomasz99
Tak czytałem.

Re: Zakup Delty

: 27 sty 2019, 18:40
autor: dziobu
No to wszystko co ma sens jest zawarte tutaj:
viewtopic.php?f=66&t=3332

Re: Zakup Delty

: 28 sty 2019, 19:02
autor: Tomasz99
No to delta złożona. I pierwsze pytanko mam zamiar zrobić chłodzenie sterowników silników krokowych bo pod łóżkiem mają jednak ciepło. Co by było lepszym wyborem tunel z turbinką 50x10 czy z wentylatorem 40x40

Re: Zakup Delty

: 28 sty 2019, 19:06
autor: dziobu
Odizoluj stół od elektroniki - wtedy to nie będzie miało znaczenia a i resztę na dole ochronisz.
Jak nie - to tunel, żeby stołu od spodu nei chłodzić.

Re: Zakup Delty

: 29 sty 2019, 08:31
autor: Tomasz99
A czy na izolację co przyjechała z drukarką można nakleić taśmę aluminiową ? Mam w domu cała rolkę trzeba by było ja wreszcie wykożystać.

Re: Zakup Delty

: 29 sty 2019, 11:38
autor: morf
Jak zyje to aluminium akurat ma dosc dobra przewodnosc cieplna wiec na izolacje to chyba raczej sie nie nada...
Korek moze z "domowych" sposobow.

Ogolnie to nie widze sensu odkrywac kola po raz kolejny.
Poszukaj z watkach Kolegow dot tej delty. Przy plytce trigorilla warto odwrocic ja stepstikami do dolu (patrz np rafaljot) oraz dac nadmuch od spodu (patrz np watek dziobu) warto wtedy dac nozki (niekoniecznie te na pilkach).

Re: Zakup Delty

: 29 sty 2019, 14:33
autor: Tomasz99
Znaczy się to jest taśma aluminiowa do izolowania kominków. Ma wartswę aluminium siatkę z jakiegoś sznurka i jakiś materiał podobny do tego co jest orgnalnie pod stołem

Re: Zakup Delty

: 29 sty 2019, 18:44
autor: Tomasz99
Koledzy powiecie mi czemu repetier host nie widzi mojej delty. W cura widzi a tu nie i nie mam pomysłu co gdzie zmienić.

Re: Zakup Delty

: 29 sty 2019, 18:44
autor: dziobu
Port wybrałeś dobry? Szybkość ustawiłeś?

Re: Zakup Delty

: 29 sty 2019, 18:49
autor: Tomasz99
port dobry szybkość mam na 250000

Re: Zakup Delty

: 08 lut 2019, 23:30
autor: Tomasz99
Powiem tak . Była delta nie ma delty. Ludziska sprawdźcie swoje wentylatorki przy drukarkach głównie przylutowane kabelki. U mnie okazało się że minus nie był dobrze przylutowany i podczas ruchu kabla zrobiło się zwarcie i płytę główną szlak trafił :shout: . Jednym słowem pech. Macie jakiś dobry zamiennik za orginalny w przyzwoitej cenie. :smile2:

Re: Zakup Delty

: 09 lut 2019, 11:03
autor: Berg
@Tomasz99 , mam oryginał ze swojej Delty. 170zł z przesyłką inPostem.
czyli taka
https://pl.aliexpress.com/item/ANYCUBIC ... 34194.html?

Re: Zakup Delty

: 09 lut 2019, 13:32
autor: Tomasz99
rafaljot pisze:@Tomasz99 , mam oryginał ze swojej Delty. 170zł z przesyłką inPostem.
czyli taka

Z oryginalnym oprogramowaniem czy wgrane inne ?

Re: Zakup Delty

: 09 lut 2019, 15:38
autor: Berg
Może być z takim jakie chcesz.

Re: Zakup Delty

: 09 lut 2019, 15:50
autor: sp6vgx
Tomasz99 pisze:Powiem tak . Była delta nie ma delty.
Jak coś ja chętnie odkupię tą uszkodzoną - jak chcesz się jej pozbyć w jakiejś rozsądnej cenie ;)

Re: Zakup Delty

: 09 lut 2019, 15:57
autor: Berg
Tomasz99 pisze:Koledzy powiecie mi czemu repetier host nie widzi mojej delty. W cura widzi a tu nie i nie mam pomysłu co gdzie zmienić.
Może dlatego nie widział bo w tle była włączona Cura

Re: Zakup Delty

: 09 lut 2019, 16:34
autor: Tomasz99
sp6vgx pisze:
Tomasz99 pisze:Powiem tak . Była delta nie ma delty.
Jak coś ja chętnie odkupię tą uszkodzoną - jak chcesz się jej pozbyć w jakiejś rozsądnej cenie ;)
Płytę oddałem znajomemu elektronikowi powiedział że zobaczy co dokładnie siadło i spróbuje naprawić ale nic nie obiecuje.
rafaljot pisze:Może być z takim jakie chcesz.
Poczytałem na forum że warto go zmienić. Ja tam w programowanie nie chcę się zbytnio bawić uważam że lepiej oryginalny chyba że dobrze skalibrowany marlin tak żebym nie musiał się później bawić ;)

rafaljot pisze:
Tomasz99 pisze:Koledzy powiecie mi czemu repetier host nie widzi mojej delty. W cura widzi a tu nie i nie mam pomysłu co gdzie zmienić.
Może dlatego nie widział bo w tle była włączona Cura
Być może tu był problem.

Re: Zakup Delty

: 09 lut 2019, 16:59
autor: Berg
warto zmienić na najnowszy 1.1.9
to daj znać, na priv jak będziesz zainteresowany.

Re: Zakup Delty

: 09 lut 2019, 17:00
autor: Tomasz99
rafaljot pisze:warto zmienić na najnowszy 1.1.9
to daj znać, na priv jak będziesz zainteresowany.

W poniedziałek kumpel wraca z nart to się dowię co i jak. A marlina w razie czego mógł byś wgrać i ustawić jak należy bo ja w te klocki jestem zielony :unknown:

Re: Zakup Delty

: 09 lut 2019, 17:15
autor: FlameRunner
Może Ci wgrać Marlin z ogólnym konfigiem dla tej delty, ale (auto)kalibrację pod swój egzemplarz będziesz musiał Ty zrobić.
Niby wszyscy mamy tę samą Anycubic Kossel Linear Plus, ale gdy się dostatecznie przyjrzeć, one wszystkie są troszkę różne. Przedmiotem dyskusji jest nawet tak podstawowa kwestia jak długość ramion.

Re: Zakup Delty

: 09 lut 2019, 17:15
autor: Berg
pewnie. choć zawsze jest ryzyko, że potem jeszcze coś trzeba poprawić bo ekstruder kręci się w złą stronę.
Mam konfiga, którego sobie wcześniej zrobiłem. Tylko nie pamiętam, czy przed zmianą ekstrudera i silników, czy po. Jakkolwiek wiadomo co poprawić, to jest prosta sprawa.
jest też wersja Dzioba którą już chyba kilka osób wgrywało.

Re: Zakup Delty

: 09 lut 2019, 17:19
autor: FlameRunner
rafaljot pisze:jest też wersja Dzioba którą już chyba kilka osób wgrywało.
Przy której też trzeba doczytać, że była zrobiona już po zmianie ekstrudera. (I coś tam jeszcze.)

Re: Zakup Delty

: 09 lut 2019, 17:54
autor: Tomasz99
To chyba jak na moje potrzeby to lepiej jak by był oryginalny

Re: Zakup Delty

: 09 lut 2019, 18:01
autor: FlameRunner
Dlaczego lepiej?
Tak samo będziesz musiał zrobić (auto)kalibrację pod swój egzemplarz.

Re: Zakup Delty

: 09 lut 2019, 18:09
autor: Tomasz99
a tamta auto kalibracja co mówiliście to jak przez panel drukarki tak jak na oryginalnym czy przez arduino ?

Re: Zakup Delty

: 09 lut 2019, 18:21
autor: Berg
przez panel
a wgrać gotowy soft przez Arduino dasz radę ? Jeśli tak, to spoko. Damy radę.

Re: Zakup Delty

: 09 lut 2019, 18:30
autor: Tomasz99
rafaljot pisze:przez panel
a wgrać gotowy soft przez Arduino dasz radę ? Jeśli tak, to spoko. Damy radę.

Coś tam na adruino sobie grzebię w domu ale to tylko podstawy. Z wgraniem problemu nie będzie tylko gorzej z edycją i takimi pierdołami z nimi związanymi. W sumie to nie chciałbym wgrywać czegoś czego nie ogarniam żeby niczego nie zrypać

Re: Zakup Delty

: 09 maja 2019, 08:18
autor: halif
Podłączę się po temat.

Moja firma kupiła - omyłkowo - Kossela w wersji bez plusa. Cena dobra, więc nie odsyłaliśmy, mimo, że był ewidentny błąd w opisie produktu. Postanowiłem ją "dosprawnić" do wersji Plus. Profile zakupione, docięte i zamontowane. Wszystkie nakrętki zamienione na t-nuty itd. Zmówiłem od naszych skośnookich przyjaciół stół grzejny oraz czujnik poziomowania (tak z lenistwa). Mam szkło i Dimafixa na niego itd. (koszt dosprawnienia zamknął się w dwóch stówach... Zasilacz do montażu miałem jakiś stary, MeanWella, ale sprawny, więc nie kupowałem...

Na razie nie ma jeszcze większego stołu, więc geometrię mam robioną pod Linear Non-plus. Pewnie potem skończę na SKR + Klipper na RPi... Wymieniłem w drukarce sterowniki silników na TMC2100, bo takie walały się w warsztacie, wgrałem firmware, podrukowałem trochę modów i teraz mam wątpliwość.

Czy ramiona na których wisi efektor mają taką samą długość dla obu wersji? Z instrukcji wydaje się, że mechanicznie inne są tylko profile poprzeczne (240 vs 300mm)? W przykładowych konfigach Marlina jest różnica: Plus ma DELTA_DIAGONAL_ROD: 271.5mm a non-Plus: 218mm.

Możecie zmierzyć w swoich plusach ile macie? Thx from the mountain...

Re: Zakup Delty

: 09 maja 2019, 08:45
autor: Berg
Po prostu zmierz sobie długość ramion. Od środka do środka przegubu.

Re: Zakup Delty

: 09 maja 2019, 09:12
autor: Adinfo
halif pisze:Możecie zmierzyć w swoich plusach ile macie?
U mnie długość ramion aby wydruki wychodziły z poprawnymi wymiarami musi być ustawiona na 269mm

Re: Zakup Delty

: 09 maja 2019, 11:19
autor: halif
Dzięki za pomoc...

Drukarkę miałem w firmie i chciałem wykorzystać Waszą wiedzę w tzw. międzyczasie :) Teraz sprawdziłem, że ramiona mają 218. Więc wydrukuję sobie efektor i wózki pod magnetyczne ramiona i zrobię własne... Kurcze to może zrobię ją pod szybę fi300mm i pod spodem stół 240mm (skoro taki już zamówiłem)... Powyżej tych wielkości pewnie będzie już strata na jakości. Szczególnie, że chcę ją szybciej popędzić...

Jak liczyłem na kalkulatorach delty to wystarczy profil horyzontalny na bok 400 mm zamiast 300 oraz ramię 285 mm zamiast 269/218mm. Skoro i tak będę je kleił...

Re: Zakup Delty

: 09 maja 2019, 15:25
autor: FlameRunner
halif pisze:Moja firma kupiła - omyłkowo - Kossela w wersji bez plusa. Cena dobra, więc nie odsyłaliśmy, mimo, że był ewidentny błąd w opisie produktu.
Rzekomy Anycubic Kossel Linear Plus sprzedawany na Allegro po 699 zł brutto?

Re: Zakup Delty

: 09 maja 2019, 15:30
autor: Berg
A czy na pewno potrzebny Ci większy stół? Bo ja to w sumie wolałem mniejszy tylko bez "plus" nie było w promo.

Re: Zakup Delty

: 09 maja 2019, 16:04
autor: dziobu
FlameRunner pisze:Rzekomy Anycubic Kossel Linear Plus sprzedawany na Allegro po 699 zł brutto?
Jeśli tak to warto dorzucić odnośnik do tego wątku:
viewtopic.php?f=66&t=4204&p=73202
Bo tam jest wyjaśnienie co to konkretnie za model.

Re: Zakup Delty

: 10 maja 2019, 11:35
autor: halif
dziobu pisze:
FlameRunner pisze:Rzekomy Anycubic Kossel Linear Plus sprzedawany na Allegro po 699 zł brutto?
Jeśli tak to warto dorzucić odnośnik do tego wątku:
viewtopic.php?f=66&t=4204&p=73202
Bo tam jest wyjaśnienie co to konkretnie za model.
Ten sam. Patrząc na całość to jakieś leżaki magazynowe z 2017r. Ze starą instrukcją obsługi. Jeszcze werska gdzie dolną i górną deltę się samemu skręcało. Teraz to tylko tzeba wstawić profile pionowe i włączyć do prądu :P
Biorąc pod uwagę, że nowe Linear Plusy to koszt 1350zł to i tak ta oferta jest ciut tańsza. Tylko więcej zabawy i tutaj trzeba mieć ciut większy dryg do mechaniki i elektroniki. Jako, że drukarkami bawię się od już z siedem lat to mam masę części i one zmniejszą skalę wydatków.

Już teraz wiem, że wymienię przy okazji zasilanie na 24V, by stepsticki nie jęczały. Mam gdzieś takie wiatraki i chyba nawet turbina na 24 się znajdzie. A jak nie to mam gdzieś garść step-down bucków. Zostanę jednak przy wymiarach horyzontalnych takich, jak w Plusie, czyli 300mm dla poprzecznego 2020 oraz ramiona do efektora 269mm. Zastanawiam się tylko nad wymianą profili pionowych. Przy zachowaniu prowadnic liniowych wychodzi mi, że jest sens je wydłużać o mak 100mm, wtedy pole robocze będzie, tak "szacunkowo" na poziomie fi240 x 380 ale uczciwie mówiąc nigdy nie miałem potrzeby drukowania wyższych rzeczy niż 200mm. Z drugiej strony mam m.in. sprzęt, który ma pole robocze 300x300 więc ew. aby ta drukarka miała rację bytu to zrobię jej głęboką modyfikację....

Przy okazji. Leży u mnie i się kurzy klon BMG. Ktoś robił pod Anycubica flying extruder na tym?

Re: Zakup Delty

: 10 maja 2019, 13:30
autor: Berg
halif pisze: Przy okazji. Leży u mnie i się kurzy klon BMG. Ktoś robił pod Anycubica flying extruder na tym?
viewtopic.php?f=66&t=3139&start=113