PLA od DD biały ekofilament

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
samoogon
Postów w temacie: 6
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2017, 14:59
x 7

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: samoogon »

Jakiś rok temu też się skusiłem na biały ekofilament, niestety nic nie mogę z niego wydrukować :(
Zatyka hotend, próbowałem kilkanaście razy, bez sukcesów, dałem sobie spokój, zobaczę może jako żyłka do kosiarki się sprawdzi :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: FlameRunner »

Leszek pisze:Może po to żeby było mniej kruche? Nie wiem czy to PETG
Ja wiem - nie. ;) To jest PLA, z całą pewnością bez PET-G.
Nawet jeśli można dodać PET-G do PLA i da to poprawę właściwości, to takich rzeczy się nie robi ot tak, po kryjomu - taki produkt by się nazywał jakoś w stylu "PLA+" i był odpowiednio droższy.
Leszek pisze:wydruki były na początku matowe a teraz są matowe tylko miejscami a miejscami się błyszczą
Czy filament wygląda jakoś inaczej?

Czy masz pewność, że Twoja drukarka poprawnie działa? Twoje problemy równie dobrze można by wyjaśnić na przykład niestykającym kabelkiem od termistora.
Leszek pisze:O temperaturze pisali na stronie fabrykatora:
http://fabrykator.pl/board/viewtopic.php?t=660
Nie "pisali", tylko pisał. Jeden.
Na tej samej zasadzie można by powiedzieć: "na reprapach pisali, że do PLA dodaje się PET-G". :P
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: dziobu »

Leszek pisze:zielony PLA od innego producenta
A jaki to materiał?

samoogon pisze:Jakiś rok temu też się skusiłem na biały ekofilament, niestety nic nie mogę z niego wydrukować :(
Z czego drukujesz na codzień?
Leszek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 15
Rejestracja: 29 sty 2019, 20:57

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: Leszek »

Druki były robione przy 220 i 230 stopniach. To nie jest mało jak na PLA. Testowałem na niższych temperaturach niż 220 i warstwy były za słabo sklejone. Temperaturę 220 stopni ustaliłem doświadczalnie. Skoro temperatura jest za niska dla matowych warstw to dla czego są one bardziej rozlane a te błyszczące mniej? Jednorodny filament nie powinien się skręcać. Może w zależności od temperatury i wilgotności mieć inną szerokość i długość. Czemu przy ustalonej doświadczalnie temperaturze 220 stopni Celsjusza wydruki na początku były matowe? Czemu na początku nie było z nimi problemów? Problemy zaczęły się i zaczęły się błyszczące warstwy. Są producenci, którzy robią matowe PLA a więc nie każde PLA jest błyszczące. Kwestia dodatków do PLA.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: dziobu »

A sprawdziłeś czy Twoje 220 stopni to faktycznie 220 stopni na dyszy?
Skręcanie filamentu nie ma nic wspólnego z jego jednorodnością.
samoogon
Postów w temacie: 6
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2017, 14:59
x 7

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: samoogon »

Wtedy głównie z Marwiola, teraz pla colorfill i pet od DD.
Cały czas się uczę, jakoś tam jest, ale tego jednego białego nie potrafię ugryźć. Ostanio w przypływie optymizmu znów go założyłem, skończyło się na rozbiórce hotendu i godzinnym usuwaniu tego g...a z radiatora. Jakieś krótsze wydruki dało się zrobić kilka razy, ale po jakieś godzinie występują problemy z ekstruzją i częściowe bądź całkowite zatkanie dyszy.
Cudowałem z temperaturą, obniżałem mocno, zmieniłem wentylator na wydajniejszy i nic, chyba na full metalu ta rolka nie pójdzie.
Leszek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 15
Rejestracja: 29 sty 2019, 20:57

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: Leszek »

Tak sobie myślę, że jeżeli tam znalazło się PETG (bo np przestawiali maszyny albo mieli zanieczyszczony surowiec albo go zawsze dają tylko słabo im się zmieszał) a ono ma temperaturę 240 stopni to być może warto spróbować na 240 stopniach. To chyba o 5 stopni wyżej niż zaleca producent dla PLA ale może pójdzie. Sam jutro spróbuję zobaczę jak to wpłynie na wydruk chyba, że felerny fragment filamentu się skończy i znowu zacznie drukować na nim normalnie.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: Berg »

a może ktoś nasikał do granulatu? Da się poradzić. Kreatynina powinna rozłożyć mocznik.
Kreatyninę masz w ślinie, dobrze poliż filament. Może zadziała a może nie ale warto spróbować.
dziobu, Cosik, FlameRunner
samoogon
Postów w temacie: 6
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2017, 14:59
x 7

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: samoogon »

A ja teraz mam wyrzuty sumienia że napisałem w tym wątku. Przeczytałem właśnie na sb krzywdzące opinie o swojej osobie :)
Wyjaśnił bym to tam, ale mimo, że widzę czat nie mogę na nim pisać. Otórz chciałbym wyjaśnić, że nie jestem żadnym przeciwnikiem produktów DD, wręcz przeciwnie :) Drukuje z petu DD i są to moje najlepsze wydruki.

Nie wiem dlaczego taka alergiczna reakcja, jakoś powód pewnie jest, ale w zasadzie nie ma to dla mnie znaczenia, ja nie z tych co czepiaja się byle przyczepić.

Za to jestem z tych co raczej czytają, próbują wyciągnąć z takiej lektury jakąś naukę i wnioski nie trując zbędne czterech liter. To pewnie stąd po rejestracji, pięknie się przywitałem i nie mając wiele do powiedzenia milczalem sobie, czytając interesujące mnie tematy. Moja wina, pewnie też dlatego, że jestem przyzwyczajony do złotej ery for internetowych kiedy to milczenie było złotem tzn szanowane były merytoryczne wpisy, reszta usuwana.
Teraz chyba jest trochę inaczej, tzn jak czytam niektóre posty i zawarte w nich roszczeniowe postawy to witki opadają, ale myślę sobie, że może czas również coś wstawić podpytac o opinie i rady. W końcu z tego co tu czytam widać, że ludzie tutaj mając chęć pomocy i niebywałą cierpliwość, a ludzie z dużą wiedzą chętnie pomagają. No i dziś taki temat, a że mam problem z tą szpulą, po prostu o nim napisałem. Tylko tyle. Żadnych podtekstów, oskarżania producentów, szukania winnych.
Po prostu ja nie potrafię na swojej drukarce z tej szpuli drukować. Ten temat już jakiś czas temu zamknąłem i nie będę do niego wracał, szpula leży na półce, czeka na nową drukarkę, lub inną konfigurację starej.

Trochę się rozpisałem, chyba niepotrzebnie, ale poczułem się dotknięty tymi wpisami na sb.
Nie, nie jestem ukrytym śpiochem, który ma atakować po roku nic nie pisania :)
Pozdrawiam wszystkich userow tego forum.
Leszek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 15
Rejestracja: 29 sty 2019, 20:57

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: Leszek »

FlameRunner napisał:
"Ja wiem - nie. ;) To jest PLA, z całą pewnością bez PET-G."
Jest jeszcze jedna możliwość. Kiedyś dawno temu dodałem do farbki modelarskiej jakiegoś rozpuszczalnika. Ku mojemu zdziwieniu po pomalowaniu powierzchni zrobiła się matowa (oryginalnie kolor był błyszczący). Po jakimś czasie wróciłem do tej farbki bo potrzebowałem nią coś pomalować i było mi obojętne czy jet matowa czy nie. Zdziwiłem się znowu bo, po pomalowaniu powłoka była błyszcząca. Najwyraźniej rozpuszczalnik "przegryzł się" przez farbkę i dzięki temu lepiej się z nią zmieszał. Skoro nie dodają PETG i oryginalnie jest to filament błyszczący to fakt, że wydruki były matowe a teraz miejscami są błyszczące jest kolejnym dowodem na słabe zmieszanie jego składników. Nie wiem jaki wpływ na właściwości filamentu ma dodany do niego biały barwnik. A propos dodatków o farbie i jej procentowej zawartości w PLA też wprost nie piszą. Z innymi filamentami nie miałem problemów z PETG od DD też. Tylko ten biały ekofilament sprawia problemy a właściwie zaczął je sprawiać bo na początku drukowało się z niego OK i był fajnie matowy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”