PLA od DD biały ekofilament

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: dziobu »

samoogon pisze:Przeczytałem właśnie na sb krzywdzące opinie o swojej osobie :)
Wyjaśnił bym to tam, ale mimo, że widzę czat nie mogę na nim pisać.
Nie ma przecież blokady na czata dla nikogo...
samoogon pisze:Nie wiem dlaczego taka alergiczna reakcja, jakoś powód pewnie jest, ale w zasadzie nie ma to dla mnie znaczenia(...)Po prostu ja nie potrafię na swojej drukarce z tej szpuli drukować. Ten temat już jakiś czas temu zamknąłem i nie będę do niego wracał, szpula leży na półce, czeka na nową drukarkę, lub inną konfigurację starej.
To ja Ci streszczę bo nie chce mi się pisać n-ty raz tego samego czy podobnego ;p

Napisałeś wcześniej zero konkretów. To nie fejsbuk że piszesz niusa i koniec. I lajki. Tutaj rozwiązuje się problemy.
Jeśli faktycznie masz trefną szpulę, to ten fakt interesuje większą grupę osób niż możesz przypuszczać, dlatego istotne jest żeby faktycznie dojść czy to problem szpuli czy drukarki. A może po prostu ten plastik tak ma - masz fullmetal i drukowanie nim jest trudne lub bardzo trudne. Tak też się zdarza. A może akurat masz dupny materiał. Trzeba to sprawdzić. Informacja typu "Zatyka hotend, próbowałem kilkanaście razy, bez sukcesów, dałem sobie spokój, zobaczę może jako żyłka do kosiarki się sprawdzi" nie jest użyteczna.

A przy okazji - zawsze w takim wypadku, jak już wyczerpią się inne możliwości, uczynny admin w osobie FlameRunnera może Ci ten plastik sprawdzić. Znająć ich podejście do tego typu spraw to spokojnie mógłbyś otrzymać inną szpulę w zamian, jeśli ta faktycznie była by walnięta.

No i popatrz na to jeszcze w jeden sposób - masz palstik z którym masz problemy. Piszesz że jest dupny, choć inne są OK. Ja przepuściłem tych szpul u siebie kilkanaście/dziesiąt (tak, konretnie białych, PLA i ekoPLA) i nie miałem żadnych problemów. To dlaczego mam arbitralnie uznać że ekoPLA Biały jest zły? Nie mam żadnego powodu żeby napisać "tak, masz rację, jestem z Tobą" ;p Zwłaszcza, że nawiązując do założyciela tego wątku, miałem takie same problemy jak on i je rozwiązałem bez czarowania o mieszaniu farb (???) czy PETa w PLA (:P). Tylko że podpowiedzi nikt nie słucha... to jak ma być miło?
FlameRunner
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: dziobu »

Leszek pisze:(...)
...bez złośliwości...

Czy zamiast dorabiać teorie spiskowe do filamentu, sprawdzałeś czy temperatura rzeczywista w dyszy to taka jak ustawiłeś? Czy nadmuch nie chłodzi Ci końcówki dyszy?
Wiesz, są tu ludzie z tą drukarką - i drukują... Są ludzie z tym plastikiem - i też drukują...

Ja nie twierdzę że Twoja szpula nie jest walnięta, tylko żeby na kogoś zwalić winę trzeba to uzasadnić bardziej niż wspomnieniami z mieszania farb modelarskich. Poważnie. A najpierw należy udowodnić że własny sprzęt nie ma wad.

A dlaczego o tym wspominam - PLA != PLA. Chińskie PLA potrafi drukować się poprawnie w zakresie temperatur rzędu 180..230 stopni. Wolfix (PlastSpaw) - 195..230. Więc temperatura moze Ci latać w dyszy a Ty i tak wydrukujesz. A tu wrzucasz DD, które lubi stabilność i dupa i pali się gdy jest za ciepło.
PLA od Orbi-Techa - to samo. Barrus - tym w ogóle jedzie się od 215 (drukuje się od ~205, ale od ~215 leci poprawnie i BARDZO lubi stabilną temperaturę). Także jest możliwość że dotychczas trafiałeś w plastiki które akurat drukowały się dobrze.

btw.
DD PET też leci poprawnie w sporym zakresie temperatur.

btw 2.
A jeśli faktycznie masz uwaloną szpulę, co też jest możliwe - to patrz mój poprzedni post.
FlameRunner
samoogon
Postów w temacie: 6
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2017, 14:59
x 7

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: samoogon »

Dzięki, trochę mi wyjaśniłeś. Faktycznie, tak jak już pisałem dałem sobie z tą szpulą spokój, więc dlatego nie podawałem konkretów. Ja uznałem tutaj za główny problem mój mały zasób doświadczenia i konkretne predyspozycje drukarki. Nie pomyślałem nawet żeby reklamować towar czy sępić nową szpulę.
Do głowy mi nie przyszło, że takie postawienie sprawy na forum wywoła konflikt.
Teraz rozumiem dlaczego mogło się tak stać.
Pozytywy są takie, że napisałem kolejne dwa posty...
Negatywy za to takie że wg statystyki powinnem milczeć przez kolejny rok...
Cóż począć?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: dziobu »

samoogon pisze:Cóż począć?
Weź to na klatę :D

Załóż temat. Opisz problem. Dodaj info co to za drukarka, jaka głowica, hotend, parametry druku, wrzuć zdjęcia (drukarki, wydruków z tego filamentu, innych wydruków). Coś się poradzi.
Może się nie da, może nie umiesz, może faktycznie jest z tym jakiś problem. Zawsze jest jakieś rozwiązanie.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: FlameRunner »

Leszek pisze:Wniosek wydaje się oczywisty zła jakość filamentu a konkretnie słabe zmieszanie składników. Tłumaczyłoby to również to, że zaczął się zwijać oraz to, co wyczytałem o nim, że trzeba ustawić temperaturę ekstruzji o 10 stopni wyższą, a konkretnie trzeba drukować przy co najmniej 220 stopniach C (ich normalny filament PLA wymaga podobno tylko 210). Czyżby tym drugim składnikiem było PETG?

Oprócz tego co widać na załączonych zdjęciach filament zaczął się przed trafieniem do ekstrudera skręcać. To również wygląda na efekt słabego zmieszania składników. Prawdopodobnie jeden ze składników ma większą rozszerzalność i próbuje wygubić nadmiar długości niejako "owijając się" wokół "krótszego" składnika.
Leszek pisze:Podnisłem do230 PLA stało się bardziej płynne a tam gdzie jest więcej dodatku (PETG?) warstwy są bardziej błyszczące.
Leszek pisze:Może po to żeby było mniej kruche? Nie wiem czy to PETG Choć z to go co piszecie jego matowość to kolejna dziwna sprawa za dużo farby?
Leszek pisze:Jednorodny filament nie powinien się skręcać. Może w zależności od temperatury i wilgotności mieć inną szerokość i długość.(...) Są producenci, którzy robią matowe PLA a więc nie każde PLA jest błyszczące. Kwestia dodatków do PLA.
Leszek pisze:Tak sobie myślę, że jeżeli tam znalazło się PETG (bo np przestawiali maszyny albo mieli zanieczyszczony surowiec albo go zawsze dają tylko słabo im się zmieszał) a ono ma temperaturę 240 stopni to być może warto spróbować na 240 stopniach.
Leszek pisze:Jest jeszcze jedna możliwość. Kiedyś dawno temu dodałem do farbki modelarskiej jakiegoś rozpuszczalnika. Ku mojemu zdziwieniu po pomalowaniu powierzchni zrobiła się matowa (oryginalnie kolor był błyszczący). Po jakimś czasie wróciłem do tej farbki bo potrzebowałem nią coś pomalować i było mi obojętne czy jet matowa czy nie. Zdziwiłem się znowu bo, po pomalowaniu powłoka była błyszcząca. Najwyraźniej rozpuszczalnik "przegryzł się" przez farbkę i dzięki temu lepiej się z nią zmieszał. Skoro nie dodają PETG i oryginalnie jest to filament błyszczący to fakt, że wydruki były matowe a teraz miejscami są błyszczące jest kolejnym dowodem na słabe zmieszanie jego składników. Nie wiem jaki wpływ na właściwości filamentu ma dodany do niego biały barwnik. A propos dodatków o farbie i jej procentowej zawartości w PLA też wprost nie piszą.
Od początku mnie to frapuje: skąd czerpiesz wiedzę na temat produkcji filamentu?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: FlameRunner »

świeżak pisze:Pzryjij wyrazy solidarności i zrozumienia. Też poznałem ten problem. Ale, jako stary użytkownik różnych for w przeszłości, poznałem zasady funkcjonowania TWA. I raczej się tym nie przejmuję.
Zabawne, że o "TWA" najwięcej do powiedzenia ma ktoś, kto nie słucha prostych rad.
Masz problemy z wydrukami idealnie dające się wyjaśnić typową wadą swojej drukarki - wysuniętą rurką teflonową w głowicy.
Pisaliśmy Ci o tym. Kilka osób. Kilka razy.
Od tygodnia nie raczyłeś się do tego odnieść.
Ale to my jesteśmy ci źli!
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: FlameRunner »

@Leszek,
Wybacz, że na czerwono, ale zauważyłem, że ludzie dobrze na to reagują. :D

Czy jesteś zainteresowany rozwiązaniem swojego problemu?
Leszek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 15
Rejestracja: 29 sty 2019, 20:57

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: Leszek »

PLA było kupione miesiąc temu. Jak go kupiłem było szczelnie zapakowane. Przez miesiąc nie powinno się zestarzeć. Zielone PLA ma około 2 miesiące czyli można powiedzieć, jest dwa razy starsze. Nie było szczelnie zapakowane. Z zielonym nie ma problemów tylko z białym.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: FlameRunner »

@świeżak, @Leszek, @samoogon:
Deklaruję oficjalnie: każdy z Was może mi wysłać do sprawdzenia filamenty DD lub EKOFILAMENT, z którymi ma problem.
Nie będę pytał, gdzie je kupiliście. Nie chcę też żadnych pieniędzy.
Jest sprawa do wyjaśnienia. Trzeba to załatwić i tyle.


Tutaj rozwiązuje się problemy. Tylko pacjent musi pozwolić sobie pomóc...
Zobaczcie, co się dzieje choćby w tym temacie. Chcemy @Leszkowi pomóc, podpowiadamy co sprawdzić w drukarce, a pacjent olewa 90% tego, co piszemy.
Leszek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 15
Rejestracja: 29 sty 2019, 20:57

Re: PLA od DD biały ekofilament

Post autor: Leszek »

FlameRunner pisze:@Leszek,
Wybacz, że na czerwono, ale zauważyłem, że ludzie dobrze na to reagują. :D

Czy jesteś zainteresowany rozwiązaniem swojego problemu?
Zależy jak zdefiniujemy problem.
Ja chcę się czegoś dowiedzieć o tym filamencie. Czy tylko jam mam z nim problem (choć z innych forów wynika, że nie tylko ja). Jak często są z nim problemy? Jakie?

Dowiedziałem się, że podobno nie jest matowy. Czy ktoś z niego drukował (z białego PLA od DD typu ekofilament)? jak mu się drukowało na jakiej temperaturze i czy wydruki były błyszczące czy matowe?
U mnie na początku wydruki były ładnie matowe i drukowałem na 220 stopniach Celsjusza. Poniżej tej temperatury warstwy nie chciały się dobrze kleić.

Co z tego jak go zareklamuje skoro największą stratą jest dla mnie czas jaki poświęciłem na wydruki? Nie chcę zakładać w domu laboratorium pomiarowego. Nie chcę tracić czasu na kolejne testy. Chcę mieć pewność, że jak kupię filament to jego parametry są stałe i powtarzalne. Dlatego pytam. Każdy może mieć pecha. Może są to rzadkie przypadki a może nie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”