Strona 1 z 1

Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 31 sty 2019, 21:25
autor: morf
Hejo,

tak mnie natchnelo i troche w nurcie forumowej mody na wydruki z filamentow z brokatem postanowilem zamowic sobie Prusament PLA Galaxy Black.
Poniewaz nie znalazlem zbyt duzo informacji na forum dot tego materialu kilka komentarzy z mojej strony.

TL;DR:
Jestem poki co bardzo zadowolony

wersja nieco dluzsza:

1. Na dziendobry przywitalo mnie dosc proste kartonowe pudelko w stylu pseudo-eco
2. Pudelko ma male okienko oraz jego najwieksza ciekawostka jest QRcode w ktorym zaszyty jest skrot do URL z informacjami dot tej konkretnej szpulki (czytalem wczesniej w necie a teraz moglem sprawdzic sam.
IMG_20190131_204417.jpg
3. Po zeskanowaniu mozna odczytac podstawowe dane dot szpuli np date produkcji oraz pomiary srednicy nitki filamentu na calej dlugosci zawinietej szpuli. Prusa reklamuje sie ze dzieki krzyzowemu pomiarowi laserowem sa w stanie kontrolowac srednice z odchylkami +- 0.02mm.
Moja szpula wg danych ma 1.75 +- 0.013mm. Jak dla mnie temat na duzy plus. Fakt ze rownie dobrze mogliby wrzucic tam jakis random 0-0.02 i nikt chyba nie bylby w stanie tego zweryfikowac, anyway poki co mozna powiedziec ze firma zbudowala sobie zaufanie klientow wiec dla mnie pomiar dosc wiarygodny. Byc moze nie dorzucaja tez groszku PETg :rotfl2:
Screenshot_20190131-204455.png
Screenshot_20190131-204510.png
Dodatkowym ciekawym ficzerem jest szybki kalkulator, ktory przeliczy nam orientacyjnie ile metrow zostalo jeszcze na szpuli po podaniu wagi produktu (razem ze szpulka). Niby duperelek a cieszy (przynajmniej mnie) :mrgreen:

4. Sama szpulka jest wytloczona mega estetycznie, boczki sa zrobione jako plaster miodu a srodek jest kartonowy.
IMG_20190131_203159.jpg
5. Szpulka ma w jednym z boczkow specjalne wglebienie do ktorego mozna wcisnac koncowke filamentu zeby sie nie odwiazal (zegnajcie drukowane spinki) :thumbup:
IMG_20190131_211340.jpg
6. Kolejny mily dodatek - foliowe opakowanie prozniowe ma nieduzy "rekaw" na ktorym jest takie zamkniecie zaciskowe (sorki nie wiem jak to sie nazywa takie cos co czasami sa w drozszych torebkach do zywnosci) dzieki ktoremu mozna zamknac dosc szczelnie szpulke.

6. Jesli chodzi o "look and feel" -> zylka jest chropowata, lekko matowa. Kolor rewelacyjny jak dla mnie. Po wydruku blyszczacy a za razem dosc intensywny czarny ladnie kontrastuje z brokatem. Az korci mnie zeby zakupic jeszcze jakis PLA kameleon od nich.

7. Wiadomo ze temperatura zalecana to jedno a druku to drugie ale tutaj co ciekawe zalecana temperatura druku jest wyzsza niz przyzwyczaili mnie inni producenci (zazwyczaj 190-210) tutaj jest baza 215 +-10C. Drukowalem na 218, plynelo bardzo przyjemnie.
IMG_20190131_211143.jpg
IMG_20190131_211128.jpg
IMG_20190131_211227.jpg
8. Nie chcialbym zeby nasi rodzimi producenci poczuli sie urazeni ale mysle ze moze warto przemyslec wprowadzenie kilku przydatnych ulepszen jak chociazby foli na szpulke z (prawie) hermetycznym zamknieciem.

Podsumowujac to tylko moja niesponsorowana opinia dot tego materiału. W zasadzie to tylko garść spostrzeżeń.
Poki co jedne z lepszych PLA, z jakich mialem przyjemnosc drukowac.
Zdecydowanie zachecili mnie to kolejnych zakupow.

Chetnie wyslucham opini innych, ktorzy uzywali Prusamentu.

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 31 sty 2019, 22:28
autor: Wioletowy
To jest zamykanie strunowe, chyba o to Ci chodziło ? A powiedz jak z samym kolorem, dużo jest perły ?

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 31 sty 2019, 22:43
autor: McKee
Faktycznie, kod daje się zeskanować i są informacje o tej konkretnej szpuli.
Fajny bajer!
:git:

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 31 sty 2019, 22:47
autor: morf
Wioletowy pisze:To jest zamykanie strunowe, chyba o to Ci chodziło ? A powiedz jak z samym kolorem, dużo jest perły ?
Oczywiscie, ze STRUNOWE! Dzieki, zabraklo mi slowa, zmeczenie daje o sobie znac :)

Perly jest sporo, na moje oko wiecej niz w probce PLA od DD, jesli cos Ci to powie, moge zrobic jutro lepsze zdjecia aparatem a nie kalkulatorem :D

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 31 sty 2019, 23:09
autor: Wioletowy
Było by super :D sam zastanawiałem się nad tym filamentem ale widzę już po dzisiejszych testach że dłużej nie będę, tylko zamawiam na dniach :)

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 31 sty 2019, 23:15
autor: greg

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 01 lut 2019, 12:18
autor: morf
+ benchy
20190201_120331.jpg
20190201_120524.jpg

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 01 lut 2019, 13:34
autor: artur_n
Kolorki fajne tylko ta cena... Gdzie w PL można kupić najtaniej?

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 01 lut 2019, 15:09
autor: Julian
artur_n pisze:Kolorki fajne tylko ta cena... Gdzie w PL można kupić najtaniej?
Nigdzie. I nie będzie taniej.
Polityka Prusy. Nie zdzwiłbym się jakby w PL było drożej.

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 01 lut 2019, 15:59
autor: anraf1001
Julian pisze:Nigdzie.
No ja nie wiem czy takie nigdzie. https://blackfrog.pl/filament-prusament ... -1615.html

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 01 lut 2019, 16:21
autor: Julian
anraf1001 pisze:
Julian pisze:Nigdzie.
No ja nie wiem czy takie nigdzie. https://blackfrog.pl/filament-prusament ... -1615.html
Pytanie było, gdzie najtaniej.
Materiał jest tylko u Wojtka. Być może będzie u nas - kiedyś ;)

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 01 lut 2019, 16:23
autor: anraf1001
Julian pisze:Być może będzie u nas - kiedyś ;)
W takim razie czekam :D

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 01 lut 2019, 18:45
autor: Zepco
Trochę drogo. To już lepiej kupić fiberlogy lub nowość od DD.

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 01 lut 2019, 18:59
autor: morf
Drogo czy niedrogo to już temat na inną dyskusje. Ja tylko chciałem przedstawić swoje spostrzeżenia bez porównywania do innych materiałów

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 03 lut 2019, 15:17
autor: Zepco
@morf, masz może galaxy od DD dla porównania? Wydaje mi się że DD wygląda dość blado jeśli chodzi o ilość świecidełek na tle konkurencji.

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 03 lut 2019, 22:07
autor: morf
Mam sampla, drukowalem kiedys kostke 20x20 ale chyba wywalilem.
Jak zlapie wolne przerwanie to pokaze side-by-side.

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 03 lut 2019, 23:07
autor: McKee
Zepco pisze:Wydaje mi się że DD wygląda dość blado jeśli chodzi o ilość świecidełek na tle konkurencji.
Wydaje mi się, że to inna kategoria cenowa. Ale też z chęcią zobaczę porównanie.

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 04 lut 2019, 15:53
autor: Zepco
Dla porównania Vertigo Gray od Fiberlogy i to już podobna kategoria cenowa co DD a jednak świecidełek nadźgane aż miło.
viewtopic.php?f=51&t=3436&p=62459&hilit=3dgence#p62453

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 04 lut 2019, 19:40
autor: morf
Obiecalem to slowa dotrzymuje.
20190204_193330.jpg
20190204_193410.jpg
20190204_193416.jpg
Mysle ze jesli Ktos szukal ciemnego grafitu + brokat to ten kolor jest wlasnie taki.

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 04 lut 2019, 19:43
autor: dziobu
To jest DD Galaxy i ta Prusament? Dobrze śledzę wątek?

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 04 lut 2019, 20:02
autor: morf
Tak Ogolnie o Prusamencie :-)
A powyzej porownanie do DD Galaxy zgodnie z prosba

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 04 lut 2019, 21:25
autor: artur_n
Cóż tu dużo pisać, przepaść w ilości brokatu.

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 12 lut 2019, 22:59
autor: morf
Tak po przedrukowaniu z polowy szpuli stwierdzam ze bardzo polubilem ten material.
Maly komentarz z mojej strony:
w wygladzie jest w lekko matowy (tak, mam dobra temperature), zupelnie jak nie PLA ktore zazwyczaj charakteryzuja się mocnym połyskiem.
W dotyku podobnie dosc "matowy", jesli mozna tak powiedziec, troche jakby nubuk :)

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 14 lut 2019, 13:31
autor: marek91
morf pisze:Obiecalem to slowa dotrzymuje.
Mysle ze jesli Ktos szukal ciemnego grafitu + brokat to ten kolor jest wlasnie taki.
Przed chwilą miałem spotkanie z dostawcą, pokazałem twoje zdjęcia, będzie wersja 2.0 :cool2:

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 14 lut 2019, 13:43
autor: mcxmcx
I to jest właściwa postawa.

I jeszcze pet z brokatem.

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 14 lut 2019, 13:56
autor: morf
marek91 pisze:
morf pisze:Obiecalem to slowa dotrzymuje.
Mysle ze jesli Ktos szukal ciemnego grafitu + brokat to ten kolor jest wlasnie taki.
Przed chwilą miałem spotkanie z dostawcą, pokazałem twoje zdjęcia, będzie wersja 2.0 :cool2:
Czuje sie zaszczycony, ze przyczynie sie do rozwoju produktu :D
Od razu zapisuje sie na "probke" :)

@Marek swoja droga co moze powodowac takie fajne odczucia dotykowe "nie sliskie","lekko porowate","zupelnie jak nie PLA", "matowe" ? :) Wiekszosc znanych mi PLA swieci sie jak psu ... echm :) No chyba ze ktos ma zbyt niska temperature :DD (ale o tym nie mowimy)
Jest matteforge, ktore robi "matowe pla" aczkowiek nie probowalem wiec sie nie wypowiem.

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 14 lut 2019, 14:12
autor: FlameRunner
mcxmcx pisze:I jeszcze pet z brokatem.
Przecież jest.

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 14 lut 2019, 14:55
autor: marek91
morf pisze:"matowe pla"
Mam gdzieś dodatek matujący do PLA, może pora go przetestować? :cool2:

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 14 lut 2019, 15:06
autor: morf
marek91 pisze:
morf pisze:"matowe pla"
Mam gdzieś dodatek matujący do PLA, może pora go przetestować? :cool2:
Jak to mowia w internetach
takemymoney.jpg

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 14 lut 2019, 15:30
autor: FlameRunner
marek91 pisze:
morf pisze:Obiecalem to slowa dotrzymuje.
Mysle ze jesli Ktos szukal ciemnego grafitu + brokat to ten kolor jest wlasnie taki.
Przed chwilą miałem spotkanie z dostawcą, pokazałem twoje zdjęcia, będzie wersja 2.0 :cool2:
Co tam knujesz? Jednak będziesz brał udział w konkursie "kto dowali więcej brokatu"? :D

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 14 lut 2019, 15:51
autor: jarekb
Mniej świecące PLA to rzeczywiście fajny i oczekiwany pomysł...

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 14 lut 2019, 16:30
autor: Berg
Ciężko zrobić mniej świecące.... ? to zrobimy .... bardziej świecące, z brokatem :D, a co.

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 14 lut 2019, 16:48
autor: morf
Wlasnir miałem to napisać Taki trochę paradoks biegunki : )
Możnaby wydzielić później do nowego wątku

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 04 mar 2019, 18:39
autor: artur_n
marek91 pisze:
morf pisze:Obiecalem to slowa dotrzymuje.
Mysle ze jesli Ktos szukal ciemnego grafitu + brokat to ten kolor jest wlasnie taki.
Przed chwilą miałem spotkanie z dostawcą, pokazałem twoje zdjęcia, będzie wersja 2.0 :cool2:
Kiedy można się spodziewać wersji 2.0? :D

Re: Prusament PLA nieobiektywne spojrzenie

: 13 paź 2019, 19:40
autor: morf
marek91 pisze:
morf pisze:"matowe pla"
Mam gdzieś dodatek matujący do PLA, może pora go przetestować? :cool2:
Poproszę o złotą łopatę ale czy ten dodatek matujący był testowany?myślę że paru chętnych się znajdzie:)