Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: JGFTW »

kbryk pisze: 11 kwie 2024, 11:34 Retrakcja 4,5 mm.
Chyba mamy przyczynę blokady ;)

To albo jak pisał wcześniej Andrzej_W wentylator.

Tam (w KE) jest połączenie all-metal, więc nie ma rurki bowdena między łącznikiem a dyszą.
kbryk
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 06 kwie 2024, 14:24

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: kbryk »

Czyli w pierwszej kolejności zmniejszyć retrakcję ? Np. do ilu mm, i jak się zorientuję że jest zbyt duża, wystąpi duże nitkowanie ?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: JGFTW »

Ja mam wersję SE z głowicą o przedłużonej strefie gorącej (TUN Pro) - bardzo podobnej albo większej jak w KE - i mam ustawione w ten sposób:
e3v3se-retraction.PNG
e3v3se-retraction.PNG (11.36 KiB) Przejrzano 368 razy
Po tym, że jest zbyt duża wartość zorientujesz się, że blokuję filament w głowicy, a że jest zbyt mała to zobaczysz nitkowanie i możesz wtedy lekko zwiększyć (+0.2mm długości albo +5-10mm/s prędkości więcej względem powyższych wartości), ale to jest fragment mojego profilu dla PETG, więc nie nitkuję mi przy tych wartościach, a dla PLA to już w ogóle powinno być dobrze.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 1796
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: Andrzej_W »

Wielkość retrakcji dobieramy doświadczalne. Są generatory testów już nawet slicerach.
Zacząłbym od nawet 0.2 mm i co te 0.2 - 0.1 mm zwiększał wartości. Potem dodatkowo prędkości retrakcji.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1371
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 742

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: JGFTW »

Jak najbardziej powinno się dobierać samemu, ale akurat mam bardzo podobną drukarkę i można założyć, że podane przeze mnie ustawienia będą ok.
Na pewno 4.5mm to dla ekstrudera bezpośredniego za dużo.
Andrzej_W
Tombitto
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 16 kwie 2024, 00:05

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: Tombitto »

Witam zapoznałem się z tematem i czy hotend od e3d v6 rozwiąże problem z przerwą czy jednak lepiej zakupić łącznik od tdi-cad?
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 4
Posty: 492
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: Igor »

E3dV6 chodzi w Prusach znakomicie. Podobno zużywa się teflonowa rurka ale w moich po tysiącach godzin nie widzę zużycia. Łącznik od Tomka jest świetnym rozwiązaniem, Twój hotend z nim nie będzie gorszy od V6.

Do Endera, jak na mój gust, obowiązkowo należy dokupić Ekstruder Aluminiowy Dual Drive. Przekładasz go Plug&play, zmieniasz ilość kroków/mm dla E (łatwe nawet dla laika). To drugi, po szparce, powód kłopotów z drukiem w tych maszynach. Oryginalny jest po prostu kiepski, często się ślizga lub przeskakuje. I nie nadaje się do TPU nawet po przeróbce na Direct. Którą też serdecznie polecam, kilka wydrukowanych elementów i masz kurtularnie chodzącą maszynę.

W ramach tuningu hotendu, polecam przedłużkę M6, robiącą z każdego Volcano. Skok prędkości druku największy jaki się da uzyskać małym kosztem a druk jest zawsze za wolny. Ale volcanizacja tylko przy Direct, bo przy Bowdenie będzie nitkować niemiłosiernie.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Tombitto
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 16 kwie 2024, 00:05

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: Tombitto »

Igor pisze: 16 kwie 2024, 07:22 E3dV6 chodzi w Prusach znakomicie. Podobno zużywa się teflonowa rurka ale w moich po tysiącach godzin nie widzę zużycia. Łącznik od Tomka jest świetnym rozwiązaniem, Twój hotend z nim nie będzie gorszy od V6.

Dziękuję za rozjaśnienie i kilka ciekawych porad . A jak wygląda sytuacja z klonem E3dv6 ? Warto czy raczej celować w oryginał
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 3239
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: morf »

Warto celować w orginal.
Chociaż pewnie podniosą się głosy że klony są ok. Od paru lat montuje e3d Ori i one "po prostu działają".
Aczkolwiek otwórz nowy wątek jeśli chcesz rozpocząć dyskusję.
Done is better than perfect.
kbryk
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 06 kwie 2024, 14:24

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: kbryk »

Wielkie dzięki.
Zmniejszyłem retrakcje, obecnie 0.8 mm i na razie wszystko ok. Będę próbował jeszcze ją zmniejszać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”