Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: dragonn »

Do takich rzeczy najczęściej szukam czegoś od Trianglelab, czy to bezpośrednio od nich z ali czy jakieś sklepy polskie mające ich rzeczy.
Awatar użytkownika
Langista
Postów w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 17 lis 2023, 17:31

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: Langista »

Siemka, jestem tu nowy i nie chce specjalnie nowego tematu zakładać to zapytam tu, chyba odpowiedni temat.

W ramach wielu modyfikacji, kupiłem do Ender 3 V1 grzałkę 24V 60W. Przy demontażu płyty zauważyłem, że przy gnieździe, gdzie oryginalnie była podpięta grzałka jest napisane 12V. Błąd w nadruku podczas produkcji płyty, czy faktycznie powinna tam być grzałka na 12V? W zasadzie oryginalnie zamontowana została grzałka 24V..
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 2
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: konradsdev1 »

Na niektórych płytach nadruk 12V dla stołu oraz grzałki hotendu oznacza po prostu napięcie zasilania.
Jeśli masz zasilacz 24V to grzałka też powinna być na 24V.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
Langista
Postów w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 17 lis 2023, 17:31

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: Langista »

A jak to jest ze sterowaniem tej grzałki, jej pracę ogranicza koniec końców czujnik temperatury w głowicy? Czy ten czujnik temperatury jedynie działa jako zabezpieczenie przed przekroczeniem 260 stopni?
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 2
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: atom1477 »

Czujnik temperatury służy jako jeden z elementów stabilizacji temperatury.
Awatar użytkownika
Langista
Postów w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 17 lis 2023, 17:31

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: Langista »

Podsumowując, mocniejsza grzałka da mi zapas temperatury, w razie jakbym potrzebował drukować z większą temperaturą. Tak długo jak jest na 24V to temperatury będą takie same, jak przy tej, która miała 40W? Tak mi przynajmniej podpowiada logika i jako-taka znajomość elektroniki, tylko w drukarkach dopiero raczkuję i nie wiem jak skrypt steruje zasilaniem tej grzałki.
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 2
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: atom1477 »

Langista pisze: 18 lis 2023, 11:18Tak długo jak jest na 24V to temperatury będą takie same, jak przy tej, która miała 40W?
Jedno z drugim nie ma związku.
Wolty i waty to inne jednostki.
Termistor wraz z PIDem będzie stabilizował temperaturę niezależnie od napięcia zasilania i wersji grzałki, ale tylko do momentu do którego wystarczy mocy.
Langista pisze: 18 lis 2023, 11:18 Tak mi przynajmniej podpowiada logika i jako-taka znajomość elektroniki, tylko w drukarkach dopiero raczkuję i nie wiem jak skrypt steruje zasilaniem tej grzałki.
Zapas mocy będziesz miał jak grzałka będzie mogła dostarczyć większą moc (oczywiście przy założeniu że jeszcze zasilacz wydoli).
A przy niższym napięciu zasilania nie będzie mogła.
Zamiana grzałki 12V 40W na 24V 60W bez wymiany zasilacza, spowoduje spadek mocy.
Grzałka 12V 40W ma rezystancję 3.6 Ω.
Grzałka 24V 60W ma rezystancję 9.6 Ω.
Zasilając grzałkę 24W 60W z napięcia 12V uzyskasz maksymalnie moc 15W.

Żeby mieć te 60W (czyli zapas mocy) trzeba wymienić zasilacz na 24V-
No chyba że już wcześniej tam była grzałka na 24V i zasilacz 24V. Ciężko zrozumieć z Twojego opisu.
Awatar użytkownika
Langista
Postów w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 17 lis 2023, 17:31

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: Langista »

Tak, zasilacz jest regulowany 12-24V (najego płytce jest potencjometr do zmiany napięcia) i też na 24V jest cała instalacja w drukarce. Padło wcześniej 12V, bo na wyjściach na płycie widziałem taki napis pod gniazdem do zasilania grzałki i stołu.

Grzałka oryginalnie jest 24V40W (jednostki są mi znane, także tu nie macie się o co 'bać') tylko już otulina zaczyna się przerywać i zamówiłem ową grzałkę o której mowa : 24V60W.

Zasilacz na moje ma zapas mocy ale jeszcze upewnię się co tam dokładnie za tranzystory siedzą. Jestem w trakcie modyfikacji obudowy aby dodać kolejny wentylator w konfiguracji push/pull, to samo w obudowie z płytą główną.
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 2
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: konradsdev1 »

Tak jak pisałem wcześniej możesz spokojnie dać tę grzałkę. Po zmianie mocy grzałki należy wykonać PID Tuning.
Langista
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
Langista
Postów w temacie: 9
Posty: 19
Rejestracja: 17 lis 2023, 17:31

Re: Obwieszczenie dotyczące Ender-3, Ender-5, CR-10 itp.

Post autor: Langista »

A zapytam jeszcze znawców, nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na moje pytanie, a mianowicie : na jaką dokładność można liczyć ze strony Ender3 pierwszej generacji? Mam diody LED i chciałbym zrobić na nie gniazda w obudowie, aktualnie zrobiłem to za pomocą dyszy 0.4mm i rowki nawet się nie zrobiły, wybrałem dokładność druku 0,12mm.
Screenshot_2023-11-20-22-20-04-523_pl.allegro.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”