Strona 1 z 1

Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 02 lut 2019, 21:03
autor: Pjoter
Kończę już mechaniczną część HEVO i czas na elektrykę. Nie mam jednak dużego doświadczenia z prądem więc pytam się mądrzejszych :D
Parametry: zasilacz 24V 500W, heatbed 280W (24V,12A), grzałka głowicy 40W
Pytanie brzmi: jakie przewody wybrać jako kable zasilające na odcinkach (w nawiasie moje propozycję):
  • wtyczka AC - zasilacz (LgY 2,5 mm2)
  • zasilacz - Duet Wifi (LgY 2,5 mm2)
  • Duet Wifi - heatbed (przewód silikonowy 2,5 mm2; 13AWG)
Jeśli wszystko dobrze zrozumiałem to przyjmuje się około 8A dla 1 mm2 przewodu. Co daje limit ok. 20A dla każdego wymienionego połączenia. Powinno wystarczyć z dużym zapasem.

Pytanie bonusowe: jak powinno się wybierać zasilacz do drukarki? Chodzi mi konkretnie w jaki sposób obliczacie ile mocy musi on mieć by udźwignął heatbed, grzałkę, elektronikę i silniki?

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 02 lut 2019, 21:23
autor: artur_n
Teoria mówi aby dawać 1mm2 na każde 6A wiec do stolłu te 2.5mm2 to za mało.

Choć piszą, że przy 13AWG może być 65A :shock:

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 02 lut 2019, 21:44
autor: dziobu
Ja z teorii znam 8A/1mm, ale wiem że to jeszcze zależy i od jakości kabla i jego długości (no i od samego prądu, tj AC-DC). Ale kłócić się nie będę - dodam tylko że jestem pewien iż w chińczykach mam za cienkie kable (*1).

A więc: chińska praktyka drukarkowa wygląda tak, że w i3 (zasilacz 12V, 30A) mam do stołu 2.5mm. Ale z zasilacza do elektroniki idzie...też 2.5mm :) I taki jest problem:
kable_grz.jpg
(na zdjęciu jest elektronika złożona tak sobie żeby odpalić drukarkę; tj tak jak widziałem w sieci że inni składają i tak imho NIE należy robić; obecnie wygląda to inaczej, wszystko w tym wątku)

Wciąż mam ten sam kabel ;) Tylko że ten od stołu jest rozwinięty i chłodzony (idzie w prowadnicy, ale się tak nie grzeje), a ten do elektroniki przytuliłem do ramy. Teraz jego nagrzewanie jest ledwo mierzalne bo profile odprowadzają ciepło. Dodam że drukarka normalnie funkcjonuje.

(*1)
Zasilacz wydaje 30A na 3 kompletach styków. PCB (MKS Gen L) ma jedno małe złącze śrubowe (oidp - ono jest do 35A(?)). Zakłądajac moje optymistyczne 8A/1mm, powinienem mieć kabel...3.75mm którego fizycznie w to złącze nie wsadzę :D Nie jestem elektronikiem, ale:
  • teoretycznie - to powinno się dawno temu sfajczyć,
  • praktycznie - oprawiłem kable tak jak trzeba i drukarka działa bezproblemowo od prawie roku

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 02 lut 2019, 21:44
autor: panWiadr0
Na stół 4mm2 OFC, miękki, w izolacji silikonowej.

https://www.tme.eu/pl/details/heat180si ... l/0053000/

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 02 lut 2019, 21:55
autor: Pjoter
artur_n pisze:Teoria mówi aby dawać 1mm2 na każde 6A wiec do stolłu te 2.5mm2 to za mało.
Stól potrzebuje 12A.
2,5mm2 * 6A/mm2 = 15A
Więc wychodzi że będzie git. Ale faktycznie przy takim założeniu zbliżamy się do granicy.
panWiadr0 pisze:Na stół 4mm2 OFC, miękki, w izolacji silikonowej.
Dzięki, kupię 4mm2.

Przewody LgY 2,5mm2 są ok na dwa połączenia które wymieniłem?

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 02 lut 2019, 22:05
autor: samoogon
Instalacje, np domowe, zabezpieczenie 16A, przewody max 2.5mm2 przypadek?

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 02 lut 2019, 22:44
autor: Pjoter
samoogon pisze:Instalacje, np domowe, zabezpieczenie 16A, przewody max 2.5mm2 przypadek?
Nie znam się na elektryce. To jest powód mojego pytania. I po Twojej odpowiedzi nie rozumiem czy 2,5mm2 wystarczy czy też nie.

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 02 lut 2019, 23:15
autor: samoogon
Wiesz, wszędzie trzeba zachować zdrowy rozsądek.
Moim zdaniem spokojnie wystarczy, o ile nie będą to chińskie niby-przewody. Z drugiej strony dwa metry grubszego przewodu Cię pewnie nie zrujnuja.
I znowu nie ma jednoznacznej odpowiedzi :)

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 02 lut 2019, 23:21
autor: Pjoter
Okej, już rozumiem ;)
Dzięki!

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 02 lut 2019, 23:36
autor: tig33r
8A/1mm stosowane w przemyśle automotive, polecam. :DD

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 03 lut 2019, 02:35
autor: Gmeracz
Ja tam wierzę np. 3w zasilacz od X-Boxa. Jeżeli firma mówi, że wytrzyma 200 W to wytrzyma. I nie słychać go, chociaż dopiero po 5 latach go czyściłem. No i mogę zostawić go i pójść spokojnie do pracy. (Ostatnio robię druki po 27 godzin...) Z chińskim to zapomnij i popij wodą...

W mojej opinii lepiej mieć dwa dooobreee zasilacze do 360, jeden do elektroniki, a drugi do grzałki, niż te wspaniałe chińskie wynalazki... 2 x po obiecane milion wat.
Się wielu napala na te cudowne skrzynki z dziurkami. Robią do tego masę uchwytów, a potem zaczną płakać.
Bo to gówno jest robione z tak prostych podzespołów, że gdy sprawdzałem 1/3 na pły
Toż to bzdura, a tylu się na to łapie. Przecież każdego oszukacie, ale nie elektrony.
Bo ta wydajność to niby skąd? Z chińskiej dupy nagle wystrzeliła???

Nie, bo z kieszeni...

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 03 lut 2019, 10:56
autor: McKee
Ale dlaczego robisz off-topic?
Zgadzam się w pełni z tym co pisałeś na temat zasilaczy ale temat jest o przewodach zasilających a nie zasilaczach.
Nie rób śmietnika. Ew. załóż wątek o zasilaczach jeżeli to dla Ciebie bardzo ważne żeby innych przekonać.

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 03 lut 2019, 11:08
autor: Pjoter
Nie no zadałem pytanie dodatkowe dotyczące zasilaczy. Jednak zasilacz od Xboxa ma tę wadę że jest na 12V i 200W czyli nie to napięcie które mnie interesuję ani nie ta moc na stół (odpada użycie pojedynczego do grzałki).
Nie ma jednak odpowiedzi jak obliczyć potrzebną moc...

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 03 lut 2019, 11:46
autor: dragonn
Jeśli nie jest to już offtopic to moim zdaniem zasilacz 12V to już nie na aktualne czasy, 24V to podstawa. A jeśli ktoś szuka porządnych zasilaczy to na pewno zakup na tme jakieś Mean-wella nie będzie złą opcją. Są nawet takie której mają wbudowany dodatkowe wyjście standby 5V i możliwość sterowania ich z elektroniką.

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 03 lut 2019, 11:46
autor: McKee
Pjoter pisze:Nie ma jednak odpowiedzi jak obliczyć potrzebną moc...
Po prostu dodaj do siebie moce poszczególnych elementów (grzałka, stół, elektronika, silniki, wiatraki, itp). Ew. dodaj potem 20% "zapasu" - nic trudnego w tym nie ma.

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 03 lut 2019, 11:54
autor: Artu
dragonn pisze:Jeśli nie jest to już offtopic to moim zdaniem zasilacz 12V to już nie na aktualne czasy, 24V to podstawa...
Pod warunkiem, że elementy drukarki (elektronika) "przyjmą" te 24V :mrgreen:

Co do przewodów, to ja w M90 (stół "pracujący" w osi Y) zastosowałem płaski przewód "głośnikowy" z żyłą plecionka miedziana OFC... Sprawował się genialnie podczas pracy stołu :git:

Obrazek

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 03 lut 2019, 12:17
autor: Pjoter
McKee pisze:Po prostu dodaj do siebie moce poszczególnych elementów (grzałka, stół, elektronika, silniki, wiatraki, itp). Ew. dodaj potem 20% "zapasu" - nic trudnego w tym nie ma.
Zastanawiałem się gdzie znajdę dane o tym ile mocy potrzebuje elektronika, silniki i wiatraki. Ofc wystarczy wpisać w google :P
dragonn pisze:A jeśli ktoś szuka porządnych zasilaczy to na pewno zakup na tme jakieś Mean-wella nie będzie złą opcją. Są nawet takie której mają wbudowany dodatkowe wyjście standby 5V i możliwość sterowania ich z elektroniką.
Na to przyjdzie pora gdy będę zmieniał stół na grzałkę silikonową. Wtedy kupię już porządny zasilacz.

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 09 lut 2019, 15:48
autor: offroad
wracając do pytania głównego myślę że na przyszłość przyda się : http://lumier.pl/kalkulator/

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 09 lut 2019, 15:52
autor: Artu
Takie kalkulatory są "z dupy wzięte", bo zależnie od materiału z którego wykonana jest żyła, obliczenia mogą się różnić :DD

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 09 lut 2019, 21:03
autor: offroad
ten akurat to uwzględnia :P wielu elektryków nie bawi się w tabelki i używa tego kalkulatora ;)

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 09 lut 2019, 21:31
autor: Artu
offroad pisze:ten akurat to uwzględnia :P
Podział na "miedź i aluminium" to stanowczo za mało :lol: Obecnie są stosowane różne rodzaje materiałów na żyły przewodów, a nawet miedź miedzi nie jest "równa" :P

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 09 lut 2019, 22:38
autor: sp6vgx
Artu pisze:
offroad pisze:ten akurat to uwzględnia :P
Podział na "miedź i aluminium" to stanowczo za mało :lol: Obecnie są stosowane różne rodzaje materiałów na żyły przewodów, a nawet miedź miedzi nie jest "równa" :P
Wystarczy kupować dobre przewody, a nie jakieś tanie chcujowe ;) i problem znika... ...ale pojawia się inny trzeba sporo zapłacić ;)

Re: Przewody zasilające - jakie wybrać?

: 25 lut 2019, 20:31
autor: offroad
kable od sprawdzonych producentów kupować trzeba, o i że kabel jest aluminiowy to wcale nie oznacza że zły, wszystko zależy od zastosowania.