Strona 1 z 1

Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 lut 2019, 12:40
autor: @GUTEK@
Witam brać drukującą :)

W zeszłym tygodniu kupiłem 2 szpule filamentów 3DActive. W kolorach antracyt oraz biały marmur. Powody tego są dwa, pierwszy widziałem tu na forum wydruki białego marmuru i bardzo mi się ten filament spodobał. A niestety DD nie ma nic podobnego. Drugi powód, to byłem ciekaw jak bardzo zły jest ten filament.

1. Zakup i wysyłka
Filamenty kupiłem za pośrednictwem serwisu Allegro, jako przesyłkę wybrałem kuriera DPD, gdyż paczkomatów Inpostu moja dzielnica jeszcze się nie dorobiła. Po zakupie i płatności wieczorem, następnego dnia rano otrzymałem 3 wiadomości e-mail od sprzedawcy. Pierwsze dwa było to standardowe podziękowanie za zakup – dla każdego filamentu osobno. Dodatkowo zawierały uwagi na temat realizacji zamówienia. Nie będę tutaj przeklejał ich treści, ale ona sama jak i ich wygląd bardziej przypominają byle jaką firemkę niż produkującą filamenty „numer 1 w Polsce” – o czym niżej. Trzeci mail była to informacja o wysłaniu zamówienia. Zawierał numer przesyłki DPD, paragon imienny w formie pdf oraz uwagę, aby sprawdzić przesyłkę „w obecności kuriera InPost” (?).

Tu pierwszy moim zdaniem większy zgrzyt jeśli chodzi o paragon (jest on w formie standardowej faktury formatu A4). Jest w nim napisana kwota „Razem do zapłaty” oraz metoda zapłaty „Sposób zapłaty : PAYU”. Nie ma natomiast żadnej informacji o tym, że płatność została wykonana. Powinien był napis w styłu „ZAPŁACONO PRZEZ PAYU” lub chociaż samo „ZAPŁACONO”.
Przesyłka przyszła następnego dnia około południa. Sposób zapakowania… budżetowy. Dwa kartony z filamentem obwinięte jedynie czarną folią pakową. Zero chociażby folii bąbelkowej. Kupowałem już filamenty na Allegro, różnych marek – Fiberlogy, Colorfill, DevilDesign i zawsze było to chociaż zapakowane w dodatkowym kartonie. Nie mówiąc już o zakupach w Filasklep, gdzie z ostatnich zakupów karton wraz z wypełnieniem w którym były zapakowane filamenty zajął mi praktycznie cały worek na śmieci papierowe :D

2. Opakowanie i szpule
Same filamenty zapakowane są w kolorowe kartoniki z wycięciem przez które widać kolor filamentu. W oczy rzucają się też napisy „POLSKI PRODUCENT” oraz „NUMER 1 W POLSCE”. Z boku kartonu naklejka z parametrami, średnica wraz z tolerancją, temperatura druku, waga oraz kolor. Co ciekawe wszystkie informacje są w języku polskim, po za kolorem który jest napisany po angielsku. Różne są też zalecane temperatury dla obydwu kolorów. Minimalna temperatura dla białego marmuru to 180C, natomiast dla antracytu to 200C.
Same szpule są dość standardowe, takie same jakie stosuje np. Colorfill. Są zafoliowane wraz z pochłaniaczem wilgoci. Naklejka na szpulach zawiera informację o temperaturach druku (tu co ciekawe dla obydwu szpul podane są takie same temperatury 180-220C), adresie www producenta (również w formie kodu QR) oraz średnicy. Zapakowane w folii szpule ważyły: Biały marmum 1385g, Antracyt 1394g.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
3. Wygląd flamentu
I tu zaczyna być bardzo ciekawie. Sam filament ma strukturę chropowatą. Coś jak Colorfill lub Fiberlogy, filamenty DevilDesign są natomiast gładkie i błyszczące. Jest też twardszy i sztywniejszy niż DD PLA. Dużo łatwiej też ślizga się w ekstruderze (o czym niżej). Jeśli chodzi o średnicę to... niech zdjęcia powiedzą wszystko. (Myślałem o nagraniu filmu z mierzenia, ale powiem wprost – nie chce mi się, kto będzie chciał mi uwierzy kto nie, jego sprawa.) Dla porównania zmierzyłem też filamenty DD PLA jasny zielony oraz DD Ekofilament PLA biały.
3D Active PLA Antracyt
antracyt 1.jpg
3D Active PLA Antracyt
antracyt 2.jpg
3D Active PLA Biały marmur
marmur 1.jpg
3D Active PLA Biały marmur
marmur 2.jpg

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 lut 2019, 12:50
autor: @GUTEK@
DevilDesing PLA Zielony
wszystkie.jpg
DevilDesing PLA Zielony
zielony 2.jpg
DD Ekofilament PLA Biały
eko bialy 1.jpg
DD Ekofilament PLA Biały
eko bialy 2.jpg
fragment, który zablokował się w rurce
(3D Active PLA Antracyt)
antracyt 3 blokniety.jpg
mierzone kawałki
zielony 1.jpg
TAK, TEN FILAMENT W OGÓLE NIE TRZYMA WYMIARÓW. TAK, TEN FILAMENT MA KSZTAŁT OWALNY. Przypomnę to co jest napisane na pudełkach ”Tolerancja +/- 0.03mm”. Przed napisaniem tego tekstu, przedrukowałem każdym z kolorów około 50gr. Średnica cały czas odbiegała od właściwych parametrów. Plusem jest chociaż to, że jest w miarę stała. I jak widać na zdjęciach, kolor biały marmur jest cieńszy od koloru antracyt. Który to, potrafi momentami mieć nawet 1.80mm. Co powodowało u mnie dodatkowe problemy z blokowaniem się filamentu w rurce PTFE.

4. Wydruki.
Tu może opowiem krótko o mojej drukarce. Jest to popularny model CR-10 z paroma modyfikacjami. Mam poprawione chłodzenie wydruku. Wymienioną rurkę PTFE na klona Capricorn’a o średnicy wewnętrznej 1.9mm. Ekstruder natomiast to BMG Dual Drive od Trianglelabs, o którym pisałem w tym temacie: viewtopic.php?f=50&t=3602
W przypadku koloru antracyt nierówna średnica powodowała, że filament dwukrotnie podczas wydruków zablokował mi się w rurce. Co ciekawe, pomimo, że ekstruder który posiadam w porównaniu do fabrycznego w drukarce trzyma bardzo mocno filament, ten zamiast blokować ekstruder (przeskakiwanie silnika) zaczynał się ślizgać. Pomijając natomiast średnicę, która już skreśla filament. Sam filament źle się nie drukuje. Wydruki wykonałem w temperaturze 205C. Ścianki obydwu kolorów są mocno błyszczące, a warstwy mocno sklejone ze sobą. Z tym akurat nie było problemów. Uwidacznia się jednak problem nieprawidłowej średnicy filamentu. O ile przy grubych i pionowych ścianach wydruki wyglądają ok, to przy większych kątach to wychodzi. Najlepiej zobaczyć na zdjęciach. Miałem też problem z kolorem antracyt, który w pewnym momencie zaczął mocno nitkować przy retrakcjach, by po kilku warstwach przestać. Nie znam się na produkcji filamentu, ale może coś zostało niedokładnie wymieszane? Natomiast kolor biały marmur doskonale kryje wszelkie niedoskonałości. Wydruk może być z wadami, a nawet po dokładnym przyjrzeniu się będą one trudno do zauważenia. Wydruki wykonane są z tego samego gcode i przy tych samych ustawieniach drukarki. Zważyłem je dla porównania.
waga wydruku DevilDesing PLA Zielony
waga marmur.jpg
waga wydruku 3DActive PLA Antracyt
waga antracyt.jpg
waga wydruku 3DActive PLA Biały marmur
waga zielony.jpg
nieudany wydruk przez zacięcie filamentu w rurce
antracyt nieudany.jpg

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 lut 2019, 13:00
autor: @GUTEK@
wydruk z 3DActive PLA Antracyt
antracyt 1.jpg
wydruk z 3DActive PLA Antracyt
antracyt 2.jpg
wydruk z 3DActive PLA Antracyt
antracyt 3.jpg
wydruk z 3DActive PLA Biały marmur
marmur 1.jpg
wydruk z 3DActive PLA Biały marmur
marmur 2.jpg
wydruk z 3DActive PLA Biały marmur
marmur 3.jpg
wydruk z 3DActive PLA Biały marmur
marmur 4.jpg
wydruk z DD PLA Zielony
zielony 1.jpg
wydruk z DD PLA Zielony
zielony 2.jpg
wydruk z DD PLA Zielony
zielony 3.jpg
wszystkie.jpg

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 lut 2019, 13:02
autor: @GUTEK@
Dodatkowo wydrukowałem też kostkę w trybie wazy z domyślnym profilem i szerokością ścieżki 0.4mm. Dla porównania taka sama kostka wydrukowana jest z filamentu DD PLA jasny zielony.
IMG_20190209_120314.jpg
IMG_20190209_120333.jpg
IMG_20190209_120355.jpg
IMG_20190209_120527.jpg
5. Podsumowanie
Kupując filament znałem opinie na jego temat i liczyłem się z jego bardzo niską jakością. Myślałem jednak, że problemem będzie dobór temperatury druku oraz słabe sklejanie się warstw. Okazało się, że jest zgoła odmiennie. Największym problemem filamentu jest jego nieprawidłowa średnica.
Uprzedzając pytania, nie kontaktowałem się z producentem w sprawie tej wady. Ponieważ obydwa kolory mają taką samą wadę, sądzę że nie jest to wada jednej partii. I po bojach z producentem i odsyłaniu zapewne na mój koszt nie otrzymam cudownie filamentów o prawidłowej średnicy.
Niech to będzie przestroga dla tych, którzy chcą kupić filament marki 3DActive.

A w stronę producenta kieruje jedynie ironicznie to zdjęcie:
a100_0209.JPG

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 lut 2019, 13:19
autor: FlameRunner
@GUTEK@ pisze:Uprzedzając pytania, nie kontaktowałem się z producentem w sprawie tej wady.
...

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 lut 2019, 13:51
autor: dragonn
FlameRunner pisze:
@GUTEK@ pisze:Uprzedzając pytania, nie kontaktowałem się z producentem w sprawie tej wady.
...
Wiem co masz na myśli, ale to niestety prawda - ten filament po prostu tak ma :roll: Też mam z cztery rolki 3DActive, wszystkie mają mocno zaniżoną średnicę typu ~1.66-1.68mm, pewnie zaniżają żeby w przypadku jakiegoś fuck-up dało się jeszcze tym drukować. Ale jak widać nawet to czasem nie wystarcza.
3DActive to jedyny filament który zatkał mi dyszę, w moim przypadku to nie była winna zbyt dużej średnicy ale jakieś czarnego paprocha który był w filamencie i miał ponad 0.4mm średnicy (w białym filamencie takie coś jest dobrze widoczne).

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 lut 2019, 14:01
autor: Pjoter
Nie chcę nikogo bronić ale sprawdzanie średnicy filamentu z mojego punktu widzenia wygląda bardzo nieprofesjonalnie. Podesłałeś jedynie po dwa zdjęcia dla każdego filamentu, wygląda jakbyś zbierał dane tylko w jednym punkcie. Jeśli byś chciał przedstawić poważniejsze dane to należałoby to przeprowadzić w inny sposób. Dodatkowo nie napisałeś jaka jest dokładność używanej suwmiarki (zakładam 0.02 mm bo tak mają popularne chińskie z tego co kiedyś czytałem). Przy pomiarze 1.61 lub 1.58 to oczywiście nie ma znaczenia bo widać że jest duży problem z filamentem. Ale skąd mam wiedzieć czy nie wybrałeś tylko jednego najgorszego fragmentu (który był zawinięty na samym początku) a przy DD szukałeś najidealniejszego miejsca?

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 lut 2019, 14:06
autor: dragonn
Pomiar średnicy całej rolki jest niewykonywalny w domowych warunkach.
A wrzuca się jedno zdjęcie bo co Ci udowodnij wrzucenie 10? Tutaj jest kwestia na ile ufasz autorowi.
Z swojej strony mogę powiedzieć że nie ważne jaki DD bym nie złapał i ile razy mierzył nigdy średnica nie schodzi poniżej 1.73mm. A 3dactive nie ważne ile razy i gdzie bym mierzył zawsze miał poniżej 1.7mm

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 lut 2019, 14:24
autor: Pjoter
No rozumiem ale np. na długości 1 m przeprowadzić 6 pomiarów (x 3 próby na każdym) i doliczyć błąd suwmiarki. Niby dużo czasu ale widać że autor już trochę poświecił aby zbadać ten filament. Co do zaufania to właśnie w tym tkwi problem. Nie wiem na ile można ufać obcym w internecie :D

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 lut 2019, 14:40
autor: @GUTEK@
@Pjoter, jak napisałem w moim tekście. Przedrukowałem około 50g z każdego koloru i w między czasie mierzyłem. Średnica cały czas była podobna do tego co na zdjęciach. Owszem mógłbym odwinąć pół szpuli i mierzyć co kilkadziesiąt metrów, mógłbym nagrać z tego film. Tylko jak napisałem, nie chce mi się. Albo wierzysz, albo nie w to co napisałem. Możesz też samemu kupić ten filament i sprawdzić i powiem Ci, że jeśli Twoja szpula okaże się poprawna to się z tego ucieszę. Bo mi się te kolory podobają i fajnie byłoby jakby miały dobre parametry.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 lut 2019, 14:44
autor: artur_n
@Pjoter "z gówna bata nie ukręcisz".
Filament jest badziewny wiec ile prób by nie zrobić nawet doliczając błąd pomiaru to i tak zostanie to tylko badziewie więc na uj drążyć?

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 lut 2019, 14:56
autor: Pjoter
AA okej sorry mój błąd. Myślałem że tylko raz mierzyłeś te odcinki co zrobiłeś zdjęcia.

Ja nie chcę bronić żadnego filamentu tylko chciałem zwrócić uwagę że mało obiektywne było takie mierzenie (w jednym punkcie jaka myślałem). 3DActive nigdy nie kupię bo żal mi nerwów i czasu na zły filament.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 lut 2019, 15:33
autor: kretu
A co ma obiektywność do takiego mierzenia? Jak coś to nie rzetelne. I też nie do końca bo rolka ma w każdym miejscu trzymać wymiar. Początek i koniec rolki to nie żadne szczególne miejsce to nie jest tak że maszyna się zatrzymuje i ponownie rozpędza przy każdej szpuli że te miejsca miałyby być jakoś bardziej narażone na nietrzymanie wymiarów.
Kolejnym problemem jest owalność ale tu praktycznie domowe pomiaru warunki odpadają. Chyba że ktoś z was ma odpowiednie narzędzia do takich testów.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 lut 2019, 20:57
autor: Zepco
"NR 1 W POLSCE" w nietrzymaniu wymiaru?

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 11 lut 2019, 12:05
autor: virgin71
Osobiście uważam, że po prostu powinieneś zrobić zwrot. Dopóki tak nie robicie, producent ma to w dupie, bo zarabia na sprzedaży. Kupiłeś na allegro, więc możesz wystawić opinię. Jak tego nie robisz, inni nie wiedzą, z czym mają do czynienia.
Nie mniej, cieszę się, że zrobiłeś taki wpis, szczególnie, że Ty mnie zjechałeś kiedyś, że polecałem kupić DD zamiast tego, sugerując, że to wyłącznie mój marketing.

Ciekawi mnie stwierdzenie "nr 1 w Polsce", bo na takie teksty, trzeba mieć jakieś pokrycie - inaczej jest to nielegalne i może wiązać się z dużymi karami finansowymi. Po raz kolejny ten producent pokazał swój antyprofesjonalizm - nie wiem czy pamiętacie, ale jego sklep wisiał dosyć długo bez regulaminu, co również mogłoby się wiązać z dotkliwymi karami finansowymi. Wystarczyłby ktoś złośliwy.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 11 lut 2019, 13:17
autor: rasta
Witajcie, to mój pierwszy post. Jestem początkujący w temacie druku 3d, do nabytej niedawno drukarki alfawise u30 zakupiłem filament 3dactive. Jak do tej pory jestem z niego zadowolony, ale zauważyłem że dla każdego koloru muszę dobierać inne parametry druku, np. kolor czerwony drukuje się bardzo dobrze przy domyślnych ustawieniach dla pla, biały potrzebuje 5*C więcej, a czarny aż 15*C więcej. Nie wiem czy to normalne?
Na mojej drukarce fialment od 3dactive sprawdza się dobrze, nic się nie blokuje, nie zatyka dyszy, wydruki wychodzą lepiej niż się spodziewałem. Jednak drut mi się już kończy i właśnie chciałem zakupić więcej od tego producenta, jednak po tym co tu przeczytałem
zastanawiam się czy nie zmienić dostawcy. Problem w tym, że 3dactive jako jeden z nielicznych oferuje opakowania po 0,5kg co jest dla mnie bardzo wygodne, dużo nie drukuje, głównie niewielkie obudowy do elektroniki i figurki z minecrafta dla dziecka ;).
Znacie jeszcze jakiegoś producenta oferującego półkilogramowe szpule w rozsądnej cenie? Czy jednak nie przejmować się tą "subiektywną opinią" skoro na mojej drukarce drut od 3dactive drukuje prawidłowo?

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 11 lut 2019, 13:22
autor: dragonn
Działa prawidłowo to znaczy? Ile przedrukowałeś już?

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 11 lut 2019, 13:23
autor: carving85
Ogólnie z 3d active i colorfill jest taki problem że każda partia, kolor jest inna. Możesz zużyć 10kg i nie narzekać a możesz mieć pecha i z tych 10kg tylko 2 będą się nadawały do użytku.

Co do małych szpul jak nie zależy ci aż tak bardzo na kolorze możesz poszukać przejściowych szpul od spektrum. One są często sprzedawane w mniejszych rozmiarach.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 11 lut 2019, 13:54
autor: tpila1
Zgodzę się, że każda partia i kolor u tego producenta są inne. Tak samo jak autor tematu skusiłem się na antracyt i biały marmur. Bardzo zależało mi na tym drugim, ponieważ kiedyś miałem próbkę z DD i bardzo fajnie się tym drukowało. Niestety nie udało mi się ukończyć jakiegokolwiek wydruku z tego koloru, zawsze kończyło się zatkaniem dyszy i to w ten sposób, że pomagał tylko cold pull. Natomiast z antracytu drukuje się super, wydrukowałem z niego popiersie Thanosa na prezent i wyszło rewelacyjnie. Przyznam tylko, że po wydruku materiał za bardzo błyszczy, porównywałem go z Fiberology Vertigo Grey - ten po wydruku wychodzi ładny matowy.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 11 lut 2019, 14:06
autor: rasta
dragonn pisze:Działa prawidłowo to znaczy? Ile przedrukowałeś już?
przedrukowałem zaledwie około 3kg (6 szpul po 0,5kg) i to wyłącznie drut od producenta o którym piszemy, czyli jestem bardzo początkujący i nie mam doświadczeń z innym materiałem. Być może moje "zachwyty" są na wyrost i na droższym filamencie uzyskam duże lepsze rezultaty.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 11 lut 2019, 14:15
autor: virgin71
rasta pisze: Jak do tej pory jestem z niego zadowolony, ale zauważyłem że dla każdego koloru muszę dobierać inne parametry druku, np. kolor czerwony drukuje się bardzo dobrze przy domyślnych ustawieniach dla pla, biały potrzebuje 5*C więcej, a czarny aż 15*C więcej. Nie wiem czy to normalne?
To właśnie nie jest normalne. Normalne jest wybranie, że używasz PLA i klikasz drukuj. Jakbyś zapodał jakieś zdjęcia, to byśmy wiedzieli, jaki masz próg akceptacji wydruków.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 11 lut 2019, 14:42
autor: sp6vgx
virgin71 pisze:Osobiście uważam, że po prostu powinieneś zrobić zwrot. Dopóki tak nie robicie, producent ma to w dupie, bo zarabia na sprzedaży. Kupiłeś na allegro, więc możesz wystawić opinię. Jak tego nie robisz, inni nie wiedzą, z czym mają do czynienia.
Problem jest inny ;) zawsze znajdzie się ktoś kto chce trochę zaoszczędzić na filamencie i taki kupi :) Walka z wiatrakami - ja tam uważam że jak ktoś lubi mieć niespodzianki to niech kupuje co chce, ja przynajmniej znajomym którzy zaczynają zabawę z drukiem 3d zawsze mówię aby kupowali dobry filament bo tutaj albo oszczędzasz kasę, albo czas i nerwy... Dla mnie osobiście to pozorne oszczędności... Sam tak samo tylko sprawdzone firmy czyli DD, Spectrum itp. - szkoda czasu i nerwów na eksperymenty...

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 11 lut 2019, 16:22
autor: virgin71
sp6vgx pisze:Problem jest inny ;) zawsze znajdzie się ktoś kto chce trochę zaoszczędzić na filamencie i taki kupi :) Walka z wiatrakami
Nie prawda! Na allegro są opinie dla produktów i dla sprzedawców. Możesz nie krzywdzić sprzedawcy, jeśli spisał się na medal i dać mu 5/5, ale towar możesz zjechać jak jest do kitu. Taki towar później każdy sprzedawca ma problem sprzedać.

Weźmy na przykład rękawiczki taktyczne do strzelania. Kupiłem ostatnio w e-militaria rękawiczki polskiego producenta. Sprzedawca spisał się wzorowo i dałem 5/5 za wszystko, ale same rękawiczki zwróciłem, bo okazało się, że są tak źle skrojone, że szew znajduje się na palcu wskazującym w miejscu, gdzie dotykasz spustu. Jak go przesuniesz, to wbija się pod paznokieć przy jakimkolwiek ruchu. Towar to dno i dałem mu 1/5 z odpowiednim opisem ze swojej strony. Sam czytam takie opisy i gdyby ktoś wcześniej był uprzejmy o tym wspomnieć, to od razu kupiłbym inny model, a tak, ostatnie zawody zaliczyłem ze zmrożonymi paluchami, śmierdzącymi prochem.

Gdybym nie zwrócił towaru, to producent uważałby, że jest ok. Sprzedawca też. Co by mi dało obrabianie im dupy na forum?

Zasięg tego forum jest za mały. na dodatek zawsze pojawią się osoby, które będą uważać, że tak ma być i wydruki 3D są po prostu słabe...

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 11 lut 2019, 16:31
autor: @GUTEK@
virgin71 pisze:Osobiście uważam, że po prostu powinieneś zrobić zwrot. Dopóki tak nie robicie, producent ma to w dupie, bo zarabia na sprzedaży. Kupiłeś na allegro, więc możesz wystawić opinię. Jak tego nie robisz, inni nie wiedzą, z czym mają do czynienia.
Producent też ma w ... czy mu jedna osoba zwróci czy nie, a jak widzisz ludzie z tego drukują. Opinia na Allegro też wg guzik da, bo jak ktoś będzie chciał coś o tym filamencie znaleźć to Google już zindeksowało ten temat. Więc jak ktoś będzie miał to go przeczyta przed zakupem.
I jeszcze do Twojego wpisu powyżej - na Allegro sprzedaje sam producent i wybacz, ale nie wmówisz mi, że nie wie co sprzedaje.
carving85 pisze:Ogólnie z 3d active i colorfill jest taki problem że każda partia, kolor jest inna. Możesz zużyć 10kg i nie narzekać a możesz mieć pecha i z tych 10kg tylko 2 będą się nadawały do użytku.

Co do małych szpul jak nie zależy ci aż tak bardzo na kolorze możesz poszukać przejściowych szpul od spektrum. One są często sprzedawane w mniejszych rozmiarach.
Kupiłem kilka miesięcy temu 4 szpule Colorfilla i temu filamentowi nie mam nic do zarzucenia. Drukuje się ok, średnice trzyma równie dobrze jak DD. Możliwe, że inne partie są gorsze, bo takie głosy były na forum
Mają też szpule 0.5kg.
rasta pisze:przedrukowałem zaledwie około 3kg (6 szpul po 0,5kg) i to wyłącznie drut od producenta o którym piszemy, czyli jestem bardzo początkujący i nie mam doświadczeń z innym materiałem. Być może moje "zachwyty" są na wyrost i na droższym filamencie uzyskam duże lepsze rezultaty.
Wrzuć zdjęcia wydruków - najlepiej załóż własny temat. Jak Ci ten filament drukuje poprawnie to dobrze. Z ciekawości, masz może suwmiarkę i możesz zmierzyć średnicę? Ewentualnie w przypadku tych moim 2 szpul to że są owalne też bardzo łatwo wyczuć obracają w palcach kawałek filamentu.
Co do mniejszych szpul, ma też takie Colorfill, wg mnie o wiele lepszy jakościowo niż ten.
sp6vgx pisze:Problem jest inny ;) zawsze znajdzie się ktoś kto chce trochę zaoszczędzić na filamencie i taki kupi :) Walka z wiatrakami - ja tam uważam że jak ktoś lubi mieć niespodzianki to niech kupuje co chce, ja przynajmniej znajomym którzy zaczynają zabawę z drukiem 3d zawsze mówię aby kupowali dobry filament bo tutaj albo oszczędzasz kasę, albo czas i nerwy... Dla mnie osobiście to pozorne oszczędności... Sam tak samo tylko sprawdzone firmy czyli DD, Spectrum itp. - szkoda czasu i nerwów na eksperymenty...
To jedna strona medalu, druga to to, że w przypadku kolorów które ja kupiłem inny producent ich nie oferuje. A szczególnie biały marmur wygląda zajebiście, zobacz - viewtopic.php?p=61943#p61943
Ja już sobie z tymi filamentami poradzę, a dla początkujący to zgadzam się kupować sprawdzone i dobrej jakości. O czym też wielokrotnie pisałem na forum.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 11 lut 2019, 16:55
autor: sp6vgx
virgin71 pisze:
sp6vgx pisze:Problem jest inny ;) zawsze znajdzie się ktoś kto chce trochę zaoszczędzić na filamencie i taki kupi :) Walka z wiatrakami
Nie prawda! Na allegro są opinie dla produktów i dla sprzedawców. Możesz nie krzywdzić sprzedawcy, jeśli spisał się na medal i dać mu 5/5, ale towar możesz zjechać jak jest do kitu. Taki towar później każdy sprzedawca ma problem sprzedać.
Ale ja takiego filamentu nie kupuję, więc mu opinii nie wystawię. Natomiast ci co kupują to im widocznie taki towar pasuje więc i dobrą opinię wystawią. Dlatego to walka z wiatrakami :) Nawet jak @GUTEK@ da negatywa to co to jeden negatyw na sporo osób zadowolonych :)
@GUTEK@ pisze: To jedna strona medalu, druga to to, że w przypadku kolorów które ja kupiłem inny producent ich nie oferuje. A szczególnie biały marmur wygląda zajebiście, zobacz - viewtopic.php?p=61943#p61943
Hmm może i tak. Ja takich bajerów nie potrzebuję do własnych wydruków. Ok córce drukowałem to kupiłem od Spectrum Stone Age (też coś w tym stylu). Inna sprawa poza takim DD czy Spectrum jest jeszcze sporo solidnych firm robiących filamenty i mających ciekawe kolory itp. (choć tutaj za zwyczaj trzeba też więcej zapłacić).

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 15 lut 2019, 11:32
autor: dementor76
rasta pisze:
dragonn pisze:Działa prawidłowo to znaczy? Ile przedrukowałeś już?
przedrukowałem zaledwie około 3kg (6 szpul po 0,5kg) i to wyłącznie drut od producenta o którym piszemy, czyli jestem bardzo początkujący i nie mam doświadczeń z innym materiałem. Być może moje "zachwyty" są na wyrost i na droższym filamencie uzyskam duże lepsze rezultaty.
Mam podobnie jak Ty też przedrukowałem zestaw startowy PLA i nie było większych problemów po za różnymi (wyższymi niż zalecane) temperaturami hotendu w zależności od koloru.Odnośnie średnicy filamentu to też robiłem wyrywkowe pomiary na długości kilku metrów i nie było aż takich dużych odchyłek, a do slicera wpisywałem średnią z tych pomiarów.Ale skoro udało mi się skalibrować drukarkę pod filament tego producenta i wydruki są zadowalające to co dopiero będzie jak zamówię jakiś z wyższej półki cenowej :D

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 17 lut 2019, 11:23
autor: dementor76
Jak obiektywnie to obiektywnie.
Do wczoraj było OK z ty 3DActive , ale w końcu pojawił się problem - poplątany filament na szpuli zablokował ekstruder i przerwał wydruk w połowie .Będę musiał go przewinąć żeby zlikwidować problem:(.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 17 lut 2019, 12:07
autor: Zepco
Pytanie czy przy zakładaniu/zdejmowaniu szpuli z drukarki nie puściłeś końca? Bo tak często kończy się splątanie filamentu.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 17 lut 2019, 12:35
autor: FlameRunner
Filament bardzo łatwo samemu poplątać nawet nie zdając sobie sprawy z tego, jak i kiedy się to zdarzyło.

Filament bardzo trudno poplątać przy normalnej produkcji, gdy wytłaczarka ciągle pracuje i tylko zakłada się nowe szpule na nawijarkę. Przy poprawnie działającej nawijarce i poprawnej jej obsłudze, poplątanie nawijanego drutu powinno być w zasadzie niemożliwe.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 17 lut 2019, 12:49
autor: dementor76
Wszystkie szpulki traktuję tak samo - czyli po zdjęciu z drukarki koniec przekładam przez te oryginalne dziurki w bokach szpulki i obcinam po skosie obcinaczkami .

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 02 mar 2019, 23:10
autor: pioterzero
Żałuje, bo zamówiłem dwie szpule filamentu tej marki.

Nowy, prosto z kartonu Ender 3 na próbce dołączonej bez najmniejszych problemów potrafił trzymać się stołu i kończył nawet 8h test wydruku.
Przesiadka na 3dactive i nie zrobiłem ani jednego wydruku do końca. Nie ukrywam, jestem laikiem w kwestii filamentów, ale przeleciałem dziesiątki opcji, możliwości w jaki sposób podawać filament.(nawet 220 stopni) Nic nie pomogło. Ogólnie mam wrażenie, że wychodzi z dyszy połowa tego co przy próbce (dysza cała, nie zapchana), standardowej płytki endera niestety się nie trzyma i przez co trzeba wstrzymywać wydruk i czyścić dysze z plastiku.

Ktoś ma jakiś pomysł co zrobić żeby chociaż nie stracić paru złotych, a jakoś wydrukować ten filament?

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 02 mar 2019, 23:21
autor: kamilxxg
8h na dołączonej próbce to stanowczo za długo, ta próbka starcza na jakieś pierdółki, może dostałeś coś od sprzedawcy?

Widziałeś ten wątek i sprawdziłeś czy nie masz tego problemu u siebie?
https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=67&t=3805

BTW być może lepiej założyć nowy temat.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 02 mar 2019, 23:24
autor: McKee
Odłóż na półkę, do szczelnego worka (żeby ew. wilgoci nie zaciągnęło). Wróć do niego za ~pół roku jak nabierzesz doświadczenia. Teraz szkoda Twojego i naszego czasu. Kup po prostu jakiś porządny filament i na nim się ucz. Na eksperymenty będzie czas jak już dobrze opanujesz drukowanie.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 03 mar 2019, 00:11
autor: FlameRunner
pioterzero pisze:kończył nawet 8h test wydruku.
No bez jaj, to jest nic.
Opis Twoich problemów pasuje do co najmniej tuzina innych przyczyn i ich kombinacji.
Na podstawie dostarczonych informacji, powiedziałbym nawet, że filament to tu jedna z mniej prawdopodobnych przyczyn.

Co konkretnie udało Ci się do tej pory wydrukować?
Czy między wydrukami udanymi a nieudanymi coś zmieniałeś? Ruszałeś coś przy ekstruderze lub głowicy? Ruszałeś coś przy stole? Dotykałeś powierzchni stołu? Zmieniłeś slicer?
Co się dzieje, gdy próbujesz wydrukować coś z gcode, który przy poprzednim filamencie pozwolił na uzyskanie udanego wydruku?

PS Podejrzewam, że filamentu wychodzi nie połowa, lecz 37,7% potrzebnej ilości - ale nie wybiegajmy za bardzo w przyszłość tej dyskusji. ;)

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 03 mar 2019, 00:14
autor: dziobu
FlameRunner pisze:PS Podejrzewam, że filamentu wychodzi nie połowa, lecz 37,7% zamierzonej wartości - ale nie uprzedzajmy wydarzeń. ;)
Jeśli inne wydruki mu wychodziły to tu bym raczej nie szukał problemu.
Niemniej...

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 17 mar 2019, 23:21
autor: pioterzero
Z czystej ciekawości chwyciłem po suwmiarkę, wyniki zdumiewające. :D

Producent podaje, że tolerancja może wynosić +/- 0.03 mm

Co najciekawsze mierzyłem w kilku miejscach z taką samą siłą docisku, tolerancja wynosiła 0.03 mm, szkoda, że od tych wyników poniżej.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 22 mar 2019, 21:15
autor: Marvin27
Takie tam "wężyki" na rolce:
2019-03-22 11.13.03.jpg

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 25 mar 2019, 22:15
autor: @GUTEK@
Napisałem dziś na czacie, że mi się dobrze drukuje nawet z tego filamentu 3DActive.
Szybko mnie pokarało:
PHO00005a.JPG
PHO00002a.JPG

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 25 mar 2019, 22:43
autor: Zepco
Używasz czyścika do filamentu?

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 26 mar 2019, 07:06
autor: @GUTEK@
Oczywiście, że używam.
Tu jak widać dyszę zatkały te "włoski", które udają marmur. Widocznie jakaś kumulacja się trafiła i nie przeszło przez dyszę.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 26 mar 2019, 07:26
autor: Abys
Tragiczny filament, oni nawet zwykłego bez dodatków nie potrafią zrobić a pchają się do takich. Nie chciałbym go nawet za darmo, przecież to strata czasu i nerwów. Nic nie jest warty, dostanę próbkę to wywalę ja do kosza.
Najlepsze jest to że widziałem na aledrogo aukcje filamentów 3d Active bez opisu marki/firmy, zdjęcie zdradzało z czym mam doczynienia. Nie przyznają się nawet do tego co sprzedają.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 24 kwie 2019, 17:29
autor: cyfron
Używam filamentów 3DActive i albo mam małe wymagania albo poprawili jakość. Mam kilka kolorów tego filamentu i jak do tej pory nie przysporzył mi problemów. Załączam wydruk białego marmuru na który najbardziej narzekaliście. Warstwa 0.1, dysza 0.6 CURA 4.0, Alfawise U30.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 24 kwie 2019, 17:33
autor: @GUTEK@
cyfron pisze:...dysza 0.6...
Widocznie przy takiej dyszy ten syf przechodzi. Przy standardowej 0.4 nie byłem wstanie tych duży królików wydrukować.

A druga rzecz, mierzyłeś wymiary tego filamentu ? Bo zapychanie dyszy to tylko jeden z jego problemów.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 24 kwie 2019, 22:46
autor: cyfron
Mierzyłem suwmiarką "analogową" i wielkich odchyleń nie zauważyłem - fakt jest cieńszy od Ecofilament o ok 0,05mm ale wg. mnie w miarę trzyma rozmiar. Ecofilament czarny ma wg mojej starej polskiej suwmiarki prawie 1.8mm a 3DActive trochę powyżej 1.7mm. Jeden i drugi wg. mnie trzyma swój rozmiar. Ecofilament pcham na ustawieniu 1.8 w CURA, bo na 1.75 za dużo go było a 3DActive na ustawieniu 1.74 jest w sam raz. Przez dyszę 0.4 też drukowałem 3DActive ale kolor biały i srebrny, również bez problemów. Tak czy siak, dla mnie liczy się efekt końcowy, który dla mnie jest zadowalający. Zauważyłem natomiast, że 3DActive lepiej mi się scala niż Ecofilament - próbowałem różnych temperatur oczywiście.

Ps. dyszy 0.6 używam w większości wydruków że względu na szybszy wydruk przy niewielkiej stracie jakości. 0.4 zakładam tylko wtedy gdy 0.6 jest niezadowalające - czyli żadko.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 24 kwie 2019, 22:47
autor: virgin71
Dysza 0.6 wybacza wiele błędów. Często na takiej drukuję, jak nie mam czasu na ew. powtórki. Na 0.6 jeszcze nie miałem druku do poprawki, zyskuję czas, ale gubię mosty.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 25 kwie 2019, 08:17
autor: cyfron
Zastanawia mnie jeszcze precyzja pomiaru suwmiarką no-name od majfriendów. Po oglądnięciu tego materiału:

https://www.youtube.com/watch?v=j6A8UKkt8GU

bardziej wierzę mojej starej polskiej suwmiarce :)

EDIT:
druga jeszcze bardziej "dokładna" suwmiarka z dalekiego wschodu:

https://www.youtube.com/watch?v=xZDD1ChyPHY

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 25 kwie 2019, 10:04
autor: @GUTEK@
Na szczęście ja mam suwmiarkę z Lidla i z tego co widzę po tych filmikach jednak jest różnica w wykonaniu (mimo takiego samego wyglądu).
A co do dokładności to jak obracając filament w palcach czuję, że on nie jest okrągły to nawet suwmiarka nie potrzebna :)

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 25 kwie 2019, 10:50
autor: virgin71
Myśmy mierzyli na poprzednim zlocie i Lidlowa miała odchyłkę 0.02

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 30 kwie 2019, 09:24
autor: cyfron
Nie twierdzę, że filament jest idealny ale jak widać da się z 3DActive sensownie drukować:
viewtopic.php?f=9&t=3314&p=57515&hilit=3DActive#p58450

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 01 maja 2019, 00:57
autor: mcxmcx
A dlaczego tam na końcu coś takie zgrubienie?

To wygląda na 2x średnica.

Normalnie masz max 2mm zgrubienie, albo 1.85mm...

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 02 maja 2019, 15:03
autor: xpytonx
Mi dziś odkryła się spodnia warstwa rolki....
Kolor żółty poszedł bez problemów...
Czarny od początku szwankuje.. zapychał dysze itd...

Szpulka kupiona w grudniu... Ciekawe czy przyjmą zwrot...

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 02 maja 2019, 23:40
autor: Zepco
Wygląda jakby był podziurkowany.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 03 maja 2019, 11:58
autor: xpytonx
No i w dodatku jajo... 1,61mm 1,89mm

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 03 maja 2019, 12:26
autor: Abys
"Parametry produktu:

Materiał PLA
Średnica filamentu [mm] 1.75
Waga filamentu [g] 1100
Tolerancja średnicy [mm] +/- 0.03
Tolerancja krągłości [%] 3
Stół grzewczy [°C] 0-60
Temp. druku [°C] 180-220
Kolor BIAŁY
Producent 3DACTIVE"
Aledrogo - "49,00 zł"


"Diabelnie dobry filament od Devil Design.
Materiał PLA
Średnica 1,75mm
Tolerancja wymiarowa +/-0,05mm
Krągłość +/-0.02mm
Waga netto 1kg (+/- 50g)
Waga brutto około 1,3kg
Zalecenia
Temperatura głowicy 195 stopnie
Temperatura stołu 70 stopni
Prędkość druku 55mm/s
Zaleca się stosowanie gąbki czyszczącej filament.
Wymiary szpuli
Średnica 200 mm
Szerokość około 70 mm
Średnica otworu montażowego 52 mm"
Filasklep.pl - "78-90,00 zł"

Wybór dla większości jest prosty..
Ten temat tylko potwierdza *jakość tego materiału.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 03 maja 2019, 12:49
autor: @GUTEK@
Ekofilament masz za 60zł, więc tylko 11zł różnicy. Po za tym jest jeszcze Colorfill w tej samej cenie co 3DActive, a on trzyma parametry ok.
Z 3DActive jest to samo co z Manta, GoClever itp - guano w ładnym pudełeczku i ładnie opisane i ludzie się na to łapią.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 03 maja 2019, 14:17
autor: xpytonx
Ja wziąłem bo potrzebowałem na szybko... a tylko to było dostępne...
Szkoda ze dużo później znalazłem Vakkui... Dobre filamenty i blisko... (to tak na wszelki wypadek jak braknie mi zapasów od DD)
Właśnie śmigam na Ekofilamencie... jednak po tym 3DActive chyba rurka PTFE znów umarła...

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 03 maja 2019, 21:41
autor: cyfron
xpytonx pisze:Mi dziś odkryła się spodnia warstwa rolki....
Kolor żółty poszedł bez problemów...
Czarny od początku szwankuje.. zapychał dysze itd...

Szpulka kupiona w grudniu... Ciekawe czy przyjmą zwrot...
Po Twoich zdjęciach widzę, że z 3DActive jest totalna loteria i ja po prostu miałem szczęście trafić na lepsze partie :) To co Ty dostałeś to jakaś porażka.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 03 maja 2019, 21:49
autor: Abys
cyfron pisze:
xpytonx pisze:Mi dziś odkryła się spodnia warstwa rolki....
Kolor żółty poszedł bez problemów...
Czarny od początku szwankuje.. zapychał dysze itd...

Szpulka kupiona w grudniu... Ciekawe czy przyjmą zwrot...
Po Twoich zdjęciach widzę, że z 3DActive jest totalna loteria i ja po prostu miałem szczęście trafić na lepsze partie :) To co Ty dostałeś to jakaś porażka.
Tak jest, niektórzy mają bez problemów a niektórym zapycha dysza i inne cyrki.
Nie mają powtarzalności, zależy na jaką partię trafisz tak będziesz miał.
Ja omijam takie firmy, jak idą na ilość a nie na jakość to ich wybór ale na tym tylko stracą.
Jest taki wybór że nie ma sensu liczyć że się trafi dobra szpula,kupujesz inny i tyle w temacie.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 03 maja 2019, 21:56
autor: cyfron
Nie musisz mnie przekonywać: powyższe zdjęcia są warte więcej niż 1000 słów.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 05 maja 2019, 09:52
autor: chemik72
U mnie 3DActive czarny antracyt z biegiem rolki (około połowa rolki ) traci kolor. Robi się transparentny.
No i standardowo fatalnie nawinięty.
IMAG1393.jpg

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 23 maja 2019, 23:01
autor: xpytonx
Dostałem nowy filament:)

Poprosiłem o inny niż czarny, obojętnie jaki tylko PLA.

Był drobny problem weryfikacji bo mi nazwy ulicy zmienili z PRL'owskich na "normalne" ale to wszystko trwało 1 e-mail więcej... (ogólnie trwało to ze 2 tygodnie ale z mojej winy bo miałem totalny zawrót głowy - z strony 3D Active był bardzo dobry kontakt) ogólnie wymianę oceniam na pozytywną mimo że filament kupiłem w listopadzie chyba, może początkiem grudnia... i nie było problemu z reklamacją. (wysłałem zdjęcia.. zapytali czemu tak późno dałem im znać... i od razu poprosili o adres wysyłki nowego filamentu)

Mam nadzieje że nowy filament przeleci bez problemu i była to jakaś jednorazowa "buba" bo żółty przeleciał bez problemów....

Odnoszę wrażenie że te filamęty są bardziej kruche i mniej elastyczne... ale jednak twardsze ... ale potwierdzę to za kilka szpul...


Mam zapas z DD ale prototypy lecę po "taniości"...

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 24 maja 2019, 00:02
autor: cyfron
Są twardsze i odrobinę bardziej kruche niż Ekofilament ale za to lepiej spajają moim zdaniem. Jakość niestety losowa jak widać. Od 3DActive mam jeszcze srebrny, złoty i biały. Dwa pierwsze są w miarę ale biały na tyle słabo trzyma wymiar, że czasami widać to na wydruku, zwłaszcza jak jest większa pionowa ścianka.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 23 lut 2020, 08:44
autor: lazer00
Rok temu, jakby jakość 3DActive byłą lepsza. Drukowałem z różnych kolorów i nie było problemów.
Teraz na szybko zamówiłem czerwony, czarny i niebieski. No i rozczarowanie. O ile czerwony drukuje naprawdę dobrze, to czarny nie jest czarny, tylko lekko transparentny, a niebieski to już tragedia. Nadaje się do śmietnika. Dysza zapchana co kilka minut.
Szkoda kasy, nerwów i czasu, bo tak jak piszą koledzy to jest loteria.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 23 lut 2020, 10:39
autor: kamilxxg
Z 3DActive to problem jest taki, że ludzie wyciągają opinie po przedrukowaniu zestawu startowego na małych szpulkach albo np 2-3 szpulach 1kg i wtedy 3Dactive jest (można zalosować):
  • Bardzo dobry jak za cenę, drukuje się bez problemów
  • Zapycha dyszę, nie trzyma wymiaru, koloru, same problemy itp
I takie opinie zdarzają się nieprzerwanie, komuś drukuje się super białym a potem kupi znowu biały trochę później albo z innej partii i nagle jest problem a inna osoba ma wręcz przeciwne wrażenia z drukowania tego filamentu.

Śmiem twierdzić, że jakość teraz jest taka sama jak rok, czy dwa lata temu i dorównuje kontroli jakości producentów chińskich drukarek. Czyli po prostu występuje rozrzut jakości, ktoś kupi czerwony i jest ok a ktoś nie może nim drukować.

Ja np już chyba ponad rok temu drukowałem z czerwonego, który wtedy był transparentny, miał masę bąbelków i mam go do teraz bo mimo, że nauczyłem się nim drukować dobierając odpowiednie parametry to szkoda mi czasu na niego.

Czarny też miałem (zakupiony ponad rok temu) i miał wtedy ładny kolor... gdy nie stawał się matowy i nawet przy temperaturze w zakresie PET-G nie było do końca dobrze, wykluczam wahanie temperatury bo ten filament testowałem w kilku konfiguracjach sprzętowych, na blok nic nie wieje itp poza tym tylko z jedną rolką miałem taką sytuacje.

Finalnie po przeliczeniu kosztów biorąc pod uwagę złe szpulki wychodzi trochę taniej niż np DD, z którym to nie miałem jeszcze żadnych problemów. A jeśli chodzi o cenę to z tych tańszych zawsze jest Plast-Spaw i Colorfill, które wydaje mi się, że są lepsze jakościowo niż 3DActive ale nie wiem czy miałem z nimi szczęście czy rzeczywiście lepiej trzymają jakość.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 23 lut 2020, 11:19
autor: poharatek
Nie wiem, czy coś się przez ten ponad rok zmieniło z filamentami 3DActive, ale moje napoczęte szpule se leża na warsztacie jak niemy wyrzut (i w końcu będę musiał zebrać się w sobie i je na hasiok wyciepać ;)), bo odkąd zmieniłem ekstruder na taki z dociskiem na śrubach, nie da rady nim drukować z powodu pływającej średnicy.
Natomiast to, co się zmieniło - to na rynku pojawiło się całkiem sporo tanich, bezproblemowych filamentów i argument o cenie filamentów 3DActive po prostu nie ma już racji bytu.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 sie 2020, 11:33
autor: bleble6300
Ja kupiłem pierwszy raz filament tej firmy o kolorze srebrnym i stwierdzam, że jakoś jest bardzo zła. Cały czas mam problem z retrakcją, na wszystkich projektach masa nitek. Próbowałem już różnych ustawień i dalej nic, nitek nie da się pozbyć.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 sie 2020, 11:47
autor: dziobu
@bleble6300

Jak ja widzę Twoją opinię w tym wątku:
  • Trochę ogólników: jest,
  • Potwierdzone umiejętności: brak,
  • Konkrety: brak,
  • Zdjęcia: brak.
  • Wiarygodność: zero.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 sie 2020, 12:41
autor: morf
@dziobu, dodaj jeszcze
Liczba postów poza tym tematem: 1

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 sie 2020, 15:25
autor: bleble6300
Sensowność dwóch powyższych komentarzy: zerowa

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 sie 2020, 15:26
autor: dziobu
Potrafisz to jakoś uzasadnić?

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 sie 2020, 20:04
autor: artusiek
Jeśli można się wtrącić ... do zażartej dyskusji ... miałem 3 szpule ... jak każdy inny , parametry trzeba było dobrać i jakoś się drukowało . Teraz w szafce leżą różne , głównie PLA i trochę ABS ( PETG poszedł na przyłbice ) , czasem wydruk lepszy , a czem trzeba dopieścić . Tak myśle , że jak ktoś chce mieć super powtarzalne parametry to są dwa wyjścia
1. Profesjonalna drukarka z filamentem dedykowanym
2. Drukować na swojej , ale kupić dużo filamentu z jednej serii ( 10 kg to nie jest dużo :D )
I w tym jest zabawa by się udał wydruk ...

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 sie 2020, 20:25
autor: ethanak
Jest trzecie wyjście: kupić filament. Wyjdzie taniej niż zabawa z 3da.
Może komuś tam się udało, ale nie będę ryzykował 50 PLN tylko po to aby stwierdzić, że udało mi się zapchać dyszę 1mm (autentyczne). Jakoś DD wychodzi taniej.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 sie 2020, 20:34
autor: Abys
Niektórzy może czerpią przyjemność z tego ;)
Lubią mieć po kilka profili PLA na różne kolory, kto co lubi :)

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 sie 2020, 21:26
autor: czosnyk1
Przedrukowałem kilka kilogramów PLA od 3DActiv i jak dla mnie jakiejś ogromnej tragedii nie ma. Przy cenie 49zł za 1.1kg. całkiem dobrze sprawdza się przy wydrukach przemysłowo-użytkowych, gdzie wygląd nie jest tak ważny. Chociaż przy dobrze dobranych parametrach można osiągnąć całkiem dobre efekty. Największy problem to zaniżona średnica, ale przynajmniej na całej długości szpuli, więc wystarczy flow podbić.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 sie 2020, 21:40
autor: Abys
Ale jeden kolor?
Oni potrafią mieć różnice w zależności od koloru, partii,..

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 sie 2020, 22:00
autor: Pjoter
Jakbym miał mieć podstawowe kolory PLA (powiedzmy 3 kolorów) w dwóch zestawach, do druków "technicznych" i "ładnych", do tego kilka kolorów (kolejne 3) to pierdółek ozdobnych, i do tego taka sama mieszanka PETG... to bym utonął w szpulach :D
Drukarka ma operować w taki sposób bym się nią nie przejmował. W slicerze wybieram profil i materiał, do drukarki wsadzam odpowiedni materiał, wybieram plik z karty, pilnuje pierwszej warstwy i w tym momencie mogę od drukarki odejść na czas trwania wydruku. Nie może być tak że nie wiem czy za chwilę się dysza nie przytka, nie może być tak że muszę dla każdej szpuli PLA wykonywać kalibrację.
A powiem nawet więcej, im ktoś więcej drukuje tym materiał lepszy jakościowo powinien kupić. Czemu? W momencie gdy dużo drukujesz nie możesz marnować czasu (główne ograniczenie druku 3D). Każdy błąd wynikający ze złego materiału lub niepewnego sprzętu to starty czasu i/lub pieniędzy. Przy wydrukach 10-20h (a to wcale nie są wielkie wydruki, ot zwykły uchwyt "Ludzik LEGO" na papier toaletowy) i wadze elementu 200-300 g, zatkana dysza pod koniec wydruku, to strata 250g materiału i konieczność przedrukowania kolejnych 250g. Chytry płaci 2 razy :P

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 10 sie 2020, 23:02
autor: cyfron
Każdy swoje zdanie ma, więc i ja wtrącę swoje 3 grosze. 3DActive może nie jest filamentem najwyższych lotów ale tak jak napisał czosnyk1 tragedii nie ma. Trochę tego przepuściłem już przez dyszę i jeszcze nigdy nie zdążył mi się klog. Największym mankamentem tego filamenty jest nietrzymanie wymiaru na całej długości, ale do zastosowań "przemysłowych" spokojnie się nadaje. Co ciekawe PLA 3DActive po wydrukowaniu ma dla mnie lepsze właściwości mechaniczne niż DD, tzn IMHO jest wytrzymalszy - to oczywiście tylko moje subiektywne spostrzeżenia.
Tak na marginesie to ostatnio moim ulubionym PLA jest stajnia HMF :)

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 11 sie 2020, 10:50
autor: bleble6300
Ma ktoś sprawdzone ustawienia na ten Filament, aby nie nitkował i nie ciągnął się po całym wydruku? Drukarka: Ender 3.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 11 sie 2020, 13:12
autor: Pjoter
Skalibruje profil na materiale od polecanego producenta. Tyle powinno wystarczyć aby ogarnąć retrakcję.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 paź 2020, 13:03
autor: bleble6300
W pewnym momencie używając tego fillamentu zaczęły się problemy z ekstruzją, niesklejone warstwy itp. zacząłem kombinować z różnymi opcjami na łódce, po 3 łódce, dałem większy flow i temperaturę. Moim oczom ukazały się 4 czarne twarde obiekty na wydruku, wystają ponad wydruk...

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 paź 2020, 13:04
autor: FlameRunner
dziobu pisze:@bleble6300

Jak ja widzę Twoją opinię w tym wątku:
  • Trochę ogólników: jest,
  • Potwierdzone umiejętności: brak,
  • Konkrety: brak,
  • Zdjęcia: brak.
  • Wiarygodność: zero.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 paź 2020, 14:20
autor: Pjoter
Panie eks-admin - zdjęcia są dwa, proszę się poprawić.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 paź 2020, 14:27
autor: morf
bleble6300 pisze:W pewnym momencie używając tego fillamentu zaczęły się problemy z ekstruzją, niesklejone warstwy itp. zacząłem kombinować z różnymi opcjami na łódce, po 3 łódce, dałem większy flow i temperaturę. Moim oczom ukazały się 4 czarne twarde obiekty na wydruku, wystają ponad wydruk...
Nie chce wyrokować ale strzelam ze miales brudna dysze/bok/silikonowa skarpete od poprzednich wydrukow i fragment sie odkleił i zabrudził wydruk.
Takie "paprochy" nie przeszłyby przez dysze. No chyba ze masz jakas 0.8

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 paź 2020, 16:23
autor: zontar
Biały wydruk, a czarny paproch, brudna/cieknąca głowica i tyle.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 paź 2020, 17:12
autor: bleble6300
Tylko po tym wydruku problemy z ekstruzją minęły, no nic, dzięki za odpowiedź.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 paź 2020, 17:56
autor: Abys
:roll:

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 09 paź 2020, 18:20
autor: Andrzej_W
bleble6300 pisze:Ma ktoś sprawdzone ustawienia na ten Filament, aby nie nitkował i nie ciągnął się po całym wydruku? Drukarka: Ender 3.
bleble6300 pisze:W pewnym momencie używając tego fillamentu zaczęły się problemy z ekstruzją, niesklejone warstwy itp. zacząłem kombinować z różnymi opcjami na łódce, po 3 łódce, dałem większy flow i temperaturę. Moim oczom ukazały się 4 czarne twarde obiekty na wydruku, wystają ponad wydruk...
Przejrzałem tak z grubsza :smile2:

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 10 paź 2020, 20:17
autor: cyfron
morf pisze:
bleble6300 pisze:W pewnym momencie używając tego fillamentu zaczęły się problemy z ekstruzją, niesklejone warstwy itp. zacząłem kombinować z różnymi opcjami na łódce, po 3 łódce, dałem większy flow i temperaturę. Moim oczom ukazały się 4 czarne twarde obiekty na wydruku, wystają ponad wydruk...
Nie chce wyrokować ale strzelam ze miales brudna dysze/bok/silikonowa skarpete od poprzednich wydrukow i fragment sie odkleił i zabrudził wydruk.
Takie "paprochy" nie przeszłyby przez dysze. No chyba ze masz jakas 0.8
Też mi to wygląda na zapieczony syf siedzący w dyszy, który wreszcie się odkleił i wyleciał na zewnątrz. Nie żebym kochał 3DA ale syfu jeszcze nigdy nie trafiłem.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 11 paź 2020, 21:50
autor: Stanley_B
@bleble a jakich dysz używasz? Chińskich, czy może jakiś bardziej quality? Bo z chińskich też mi czasem strzelało syfem. Wyglądało to jakby filament się zapiekał w środku i wywalał ciemne grudki.
Co do białego filamentu - na nim wszystko widać. Do czyszczenia polecam miękkie stalowe igły 0.4, czy jakie tam masz średnice (wiertła łatwo pękają). Szczególnie zalecane, gdy zmieniasz np. z ABS lub TPU do PLA.
igly-do-czyszczenia-dysz-zestaw-drukarki-3d.jpg
igly-do-czyszczenia-dysz-zestaw-drukarki-3d.jpg (8.04 KiB) Przejrzano 3029 razy
Do tego można puścić czasem filament czyszczący, albo/też zrobić wyrwanie filamentu ze stygnącej dyszy.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 11 paź 2020, 22:38
autor: Pjoter
Filament czyszczący nie ma sensu. Jeśli w dyszy siedzi brud większy od średnicy dyszy to co Ci da filament czyszczący? Jeśli brud jest mniejszy to wyjdzie tak samo z innym filamentem, co Ci da wtedy filamemt czyszczący?

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 14 paź 2020, 01:20
autor: Stanley_B
Filament czyszczący ma inny skład i to jest jego działanie. I jest po to zrobiony, żeby te brudy wywalić z dyszy. Przynajmniej u mnie to działa.
A że ty tego nie widzisz, no to masz problem...

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 14 paź 2020, 05:10
autor: Pjoter
Działaniem nie może być jego skład. To sensu nie ma. Nic konkretnego nie powiedziałeś. A ja nie przyjmuje do wiadomości stwierdzenia "działa bo działa". Jeśli czegoś bronisz i polecasz to podaj fakty

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 14 paź 2020, 08:30
autor: dragonn
Nylon sobie kupcie, bardzo dobrze nadaje się do czyszczenia dyszy, przy samej ekstruzji już fajnie zbiera i najlepiej robi się z nim cold pull.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 14 paź 2020, 09:13
autor: Pjoter
Nylon mam i używam ;) rozumiem też sens cold pulla
Nie rozumiem za to sensu filamentu czyszczącego. Brzmi jak typowy skok na kase

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 14 paź 2020, 13:32
autor: FlameRunner
Teoretycznie mógłby pomóc wypłukać jakiś "nagar" z wewnętrznych ścianek dyszy zanim wystąpi jakiś poważniejszy problem.

Są też granulaty czyszczące do maszyn. Może Marek jako producent filamentu byłby w stanie coś więcej powiedzieć?

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 14 paź 2020, 14:08
autor: Zyller
Noctuo posiada w swojej ofercie czyścik. Nie zaglębiałem się w to z czego jest dokładnie zrobiony, ma śliską strukture (coś jakby PA6?) i bardzo dobrze sprawdza się kiedy wymieniam filament z PLA na TPU a nie chce mi się wymieniać dyszy.

Jeżeli chodzi o czyszczenie dyszy z "nagaru" (zdjęcie). To czegoś takiego raczej nic nie wypłuka (to jest dokładnie zdekompozytowany kawałek PETG który został niewłaściwie wyprodukowany - ostatnio coraz więcej takich materiałów spotykam...). Pozostaje jedynie wypchanie tego igłą od drugiej strony po demontażu dyszy.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 01 maja 2021, 20:22
autor: ArkadiuszWernicki
Jak najbardziej potwierdzam opinie autora. Filamenty od 3DActive(polski producent) nie trzymają parametrów. Różna średnica, nierównomierna struktura materiału, słaba przewodność cieplna. Generalnie da się z tego filamentu wydrukować ładnie ale.... prędkość ustawiamy na 20mm/s, temperatura ekstrudera 215 stopni Celsjusza, temperatura stołu 60 stopni Celsjusza i raft 5mm. Odklejać się lubi bo ma niesamowicie duży skurcz, który go wygina. Kolejne "ale" do tego filamentu to, że każda kolejna szpula tego samego materiału w tym samym kolorze ma inne parametry. Zostało mi trochę materiału i go musze jakoś wymęczyć. I koniec z tym producentem.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 01 maja 2021, 22:29
autor: ArkadiuszWernicki
Biały wydruk to 3DActive. Tyle udaje się wycisnąć jak się wolno drukuje. A wystarczy zmiana filamentu na inny - tutaj BioWood - i można spokojnie szybko drukować a efekt sporo lepszy. Także, 3DActive da się używać ale trzeba mieć więcej czasu na wydruki.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 01 maja 2021, 22:38
autor: M4G1K
ArkadiuszWernicki pisze:Zostało mi trochę materiału i go musze jakoś wymęczyć. I koniec z tym producentem.
No i to jest najsensowniejsze podsumowanie.Parę szpul na testy kupiłem by zaktualizować swoją opinię no i niestety to jest dobry filament dla tego co więcej majsterkuje przy drukarce niż drukuje i zadowoli się maksymalnie godzinnym wydrukiem i nie ważne czy się uda czy się nie uda nie wspominając o zapchaniu głowicy :P Podsumowując niestety chyba obecnie najgorszy polski producent na liście i szkoda czasu na niego.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 01 maja 2021, 23:22
autor: Abys
Ale... to numer 1 w Polsce :rotfl2: nie ma lepszych..

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 02 maja 2021, 23:19
autor: tomek_3100
Co do 3dactive... Przerabiam do dość dużo. Jak na moje jest jakby mniej śliski z zewnątrz... A przynajmniej tak to sobie tłumaczę. Na tronxy jakoś idzie w miarę(bowden 30 cm) , na poprzedniej z prawie metrowym bowdenem i prostym pojedynczym ekstruderem była bieda. Nie miał siły pchać...
Przy Direct dual drive i volcano zapier...

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 03 maja 2021, 13:03
autor: cyfron
Pytanie czy warto? Ostatnio kupiłem Colorfill w cenie 45/kg a jakość nieporównywalnie lepsza.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 03 maja 2021, 14:46
autor: japim
Drukuje 3dactive bezbarwnym wszystkie moje modele latajace i idzie bez problemu. Kupuje tylko bezbarwne bo najlepiej się kleją i nie ma ryzyka ze coś z barwnikiem nie pyknie. Drukuje od 200 do 230 i nie ma z nim absolutnie żadnego problemu. Szary i bialy to najbardziej problematyczne i nie polecam. Kiedyś męczyłem sie z 3kg szarego colorfill - do 215 bylo Ok. Później barwniki się rozkładały i dysza zatykała się co chwilę sądzą.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 10 maja 2021, 20:08
autor: ArkadiuszWernicki
Abys pisze:Ale... to numer 1 w Polsce :rotfl2: nie ma lepszych..
No może i są numer 1 ale nie napisali w czym. Napisane jest, że tolerancja średnicy +/-0,03mm. Tyle deklaracja. A ja biorę filament do ręki, odcinam kawałek, mierzę i w danym miejscu mam 1,61 a jak obrócę filament o 90 stopni to otrzymuję np. 1,72 albo 1,68, albo 1,65. Ten filament mógłby zastąpić maszyny losujące. Że nie wspomnę o bąbelkach gazu w przeźroczystym filamencie oraz o jakichś czarnych śmieciach w nim.
Mógłby ten filament być za mały, ok, ale niech ma stały wymiar. Może być nieco owalny, ok ale niech ta owalność się nie zmienia o 0,1mm.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 25 sie 2021, 22:46
autor: Asica10
Zamówiłem poraz kolejny filament od 3D Active, tym razem kolor turkusowy/ocean. Filament przyszedl w nowym poduelku, a jakie było moje ździwienie jak po dokonaniu pomiarów średnica była miedzy 1.72 a 1.77mm ( wczesniejsze rolki innych kolorów były od 1.6 do 1.8mm.
Czy ktoś z Was zamawial w ostatnich dniach filament od 3D Active i moze zmierzyć srednice ( w szczególności interesują mnie te szpule co zapakowane są w nowe pudełko.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 30 sie 2022, 12:22
autor: lukk
Kupiłem ostatnio rolkę marmurkowego białego PETG. Pierwsza wtopa - na pudełku napisane PLA :) Próba druku - elastycznością i wiązaniem warstw i nitek zachowuje się mocno jak PETG. Niestety - szybko zatkana dysza 0.4mm, problem ciągle się powtarza. Producent nie był w stanie stwierdzić na pewno czy dostałem PLA czy PETG, ale że prawdopodobnie ktoś mógł zamienić naklejkę na produkcji. Chociaż 2 problemy w jednym (zamieniona naklejka i wysyłka akurat tego materiału dla kogoś kto zamawiał PETG) wydają się mało prawdopodobne.
Na temat problemu zatykania dyszy - producent twierdzi, że do marmurkowych filamentów powinno się stosować >=0.5.
Od tego czasu druknąłem jakieś doniczki w trybie wazy na dyszy 0.8 i drukowały się OK (ustawienia jak do PETG, czyli 230C dysza i 70C stół).
Zmierzyłem teraz średnicę - 1.67-1.72mm.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 lip 2023, 05:11
autor: rastula
Może ja mam twoje PetG...bo opisane jako )LA i w 215 nie idzie drukować...

Przygodę z drukowaniem zacząłem od PLA 3DActive Jasny Szary i wszystko było OK. Fajny kolor do modeli i prototypów bo ładnie widać szczegóły...

No to kupiłem Biały Marmur...produkcja 04.07.2023...czyli prosto z fabryki.

dzieki temu "g£#nu" poznałem doglebnie budowę hot endu i sztukę wymiany dyszy.... clogging na maksa za każdym razem ...

jakże ja byłem zły...:(

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 lip 2023, 06:15
autor: Jarewa
Ale jak to przedwczoraj wyprodukowane a wczoraj drukowane, byłeś bezpośrednio w fabryce kupić??

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 lip 2023, 11:40
autor: Rozarh
Może to była "data przydatności do zużycia"? :)

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 lip 2023, 12:12
autor: lukk
rastula pisze: 06 lip 2023, 05:11 dzieki temu "g£#nu" poznałem doglebnie budowę hot endu i sztukę wymiany dyszy.... clogging na maksa za każdym razem ...

jakże ja byłem zły...:(
A na jakim rozmiarze dyszy to próbowałeś drukować? Jeżeli na 0.4 to tak jak pisałem wyżej, uderzałem do nich i twierdzą, że te ich filamenty marmurkowe trzeba drukować na dyszy >=0.5mm.
Odkąd napisałem tamtego posta to w sumie przedrukowałem już prawie całą rolkę tego materiału (już na dyszy 0.6 i większych) i w zasadzie jest ok. Zachowuje się jak PETG, wytrzymałość jest w porządku, a efekt wizualny - zależy do czego, ale czasem ten marmurek naprawdę fajnie się przedstawia. Nie próbowałem jeszcze drukować na 0.5.
Przy cenie 57zł za 1.1kg PETG z efektem marmurka to chyba i tak skuszę się na kolejną rolkę.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 lip 2023, 14:25
autor: rastula
0.4..
215

szkoda że nie powiedzieli, jak kupowałem :)...Polak mądry po szkodzie

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 lip 2023, 15:31
autor: lukk
Spróbuj wrzucić dysze 0.6 i podrukowac na nim. Te wpadki jakościowe to jest lekki wstyd, ale tak poza tym całkiem w porządku materiał:
20230706_152836.jpg

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 lip 2023, 15:59
autor: Pjoter
Wpadki jakościowe które przewijają się od początku istnienia tego tematu - 09.02.2019 - a pewnie i wcześniej, to jest coś co absolutnie dyskwalifikuje ten materiał.
"Dobry komputer, tylko trzeba go restartować co 2 godziny pracy"
"Dobre auto ale co 200 km trzeba się zatrzymać, zgasić i odpalić pchając"
"Dobre buty, tylko podeszwa się odkleja co 2 miesiące"

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 lip 2023, 19:26
autor: ethanak
Ja powiem tak: za mało zarabiam żeby bawić się w 3DA. DD czy Fiberlogy wychodzi mi taniej...

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 lip 2023, 22:33
autor: majek
Problem jest taki, że na polskim rynku nie ma innego marmurku z PET-G.

Można u chińczyka kupić, ale też ma zastrzeżenie, że najlepiej drukować dyszą 0.6mm.
W USA też coś jest dostępne, ale generalnie kombinacja czegokolwiek innego niż PLA plus marmurek jest rzadko spotykana.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 06 lip 2023, 22:45
autor: Abys
To teraz powinien wjechać on... cały na biało..
marek91 pisze: :devil: :devil:
:D

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 07 lip 2023, 13:35
autor: roman
Pjoter pisze: 06 lip 2023, 15:59 Wpadki jakościowe które przewijają się od początku istnienia tego tematu - 09.02.2019 - a pewnie i wcześniej, to jest coś co absolutnie dyskwalifikuje ten materiał.
"Dobry komputer, tylko trzeba go restartować co 2 godziny pracy"
"Dobre auto ale co 200 km trzeba się zatrzymać, zgasić i odpalić pchając"
"Dobre buty, tylko podeszwa się odkleja co 2 miesiące"
Dobrzy politycy tylko kradną jak po*ebani.
Darmowa służba zdrowia tylko nie leczą.
i tak dalej....

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 08 sie 2023, 01:26
autor: Norbas
Już miałem w koszyku :-(
Jaki polecicie niedrogi i sprawdzony filament PLA i PETG dla kogoś kto kupił pierwszą drukarkę i chce zaopatrzyć się niedrogo w kilka kolorów filamentu na przetarcie szlaku?

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 08 sie 2023, 03:43
autor: roman
Jak na pierwszy raz to raczej bym unikał tych "niedrogich", bo im tańszy tym większa szansa, że coś będzie nie tak i się będziesz zastanawiał czy to problem plastiku czy drukarki. Na pierwszy rzut to bym raczej brał sprawdzone i polecane. A jakie? ...no nie wiem, jedna taka firma jest nawet sponsorem jakiegoś forum o reprapach i robi filamenty :D

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 08 sie 2023, 05:42
autor: Abys
Ja swój pierwszy filament kupiłem Spectrum PETG Dark Black :D
Dopiero później spróbowałem PLA, nie licząc kawałka dołączonego do drukarki.
Więc kup coś znanej marki, to że w 3D Active piszą sobie że "najlepszy w Polsce","najchętniej wybierany", nie oznacza nic.

Sprawdzone: Spectrum, Devil Design, Fiberlogy, jest ich więcej...

Tylko nie kupuj koloru białego, żadnych matów, silków, najlepiej zwykle szare PLA (na szarym najbardziej widać niedoskonałości)

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 08 sie 2023, 08:27
autor: bukszpryt
z w miarę tanich najwięcej używam sunlu i jayo (ten sam producent). nie miałem z nimi żadnych problemów,ostatnio tylko musiałem petg dosuszyć, bo w końcu się dowiedziałem jak brzmi wilgotny filament w ekstruderze.
Dosyć często można je na Ali znaleźć w promocjach na 5-10 kg. Kupując taką paczke warto też zapytać sprzedającego, czy można pomieszać kolory, bo często takiej opcji teoretycznie nie ma, a można się dogadać.

Z innych marek, to ostatnio zacząłem też kupować colorfil. Żadnych problemów nie było.

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 08 sie 2023, 13:09
autor: RevanitaPL
Norbas pisze: 08 sie 2023, 01:26 Już miałem w koszyku :-(
Jaki polecicie niedrogi i sprawdzony filament PLA i PETG dla kogoś kto kupił pierwszą drukarkę i chce zaopatrzyć się niedrogo w kilka kolorów filamentu na przetarcie szlaku?
PlastSpaw :)

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 08 sie 2023, 13:09
autor: RevanitaPL
A to Colorfill też polecam, ładnie wychodzi

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

: 08 sie 2023, 18:12
autor: Artu
Kup sobie taki zestaw: Filament Devil Design 1,75 mm PETG Startpack 6*0,33kg i będziesz miał kilka kolorów dobrego filamentu. Nie wychodzi to za bardzo "ekonomicznie", ale masz kolory, a nie 1kG szpulę w jednym kolorze.
Są również takie PLA Filament Devil Design 1,75 mm PLA Startpack 6*0,33kg