Strona 1 z 1

Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 11 lut 2019, 12:42
autor: Owner
Mam problem z drukarką Anycubic i3 Mega.

Silnik krokowy od ekstrudera gubi kroki i "cofa" filament. Usterka objawia się chwilę po uruchomieniu wydruku, czasem dopiero po 30min.
Film obrazujący problem: https://youtu.be/bobpjBt2xb4?t=11

Wymieniłem:
- Sterowniki silników krokowy na TMC 2208
- Zmieniałem napięcie na sterownikach od 0.86V do 1.2V
- Hotend na V6 E3D
- Wymieniłem "złotą śrubę" z ekstrudera
- Zwiększenie przepływu powietrza przez sterowniki silników krokowych
- Zamiana silnika krokowego z osi X


Od 2 miesięcy kontaktuję się z supportem od Anycubic i jeszcze nie udało się znaleźć przyczyny problemu.

Co może być przyczyną tej usterki?

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 11 lut 2019, 12:48
autor: dragonn
V6 E3D jest oryginalny czy podróbka?

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 11 lut 2019, 13:55
autor: Owner
Oryginalny z silikonową skarpetą. Po wymianie kalibrowałem również współczynniki DEFAULT_Kp DEFAULT_Ki DEFAULT_Kd.
Korzystałem z pomocy tutoriala: https://youtu.be/lMmpn39Hdko?t=1681

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 11 lut 2019, 14:34
autor: sp6vgx
Wiem że zmieniłeś hot-end, ale ja bym dobrze sprawdził PTFE bo to wygląda jak by ci się gdzieś ten filament czopował i ekstruder nie daje rady. To zresztą można ręcznie sprawdzić tzn. w momencie jak się blokuje sprawdzić ręką czy jaką trzeba użyć siłę do przepchania filamentu.

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 12 lut 2019, 10:10
autor: Owner
@sp6vgx Faktycznie jak wsuwam filament to na ostatnich 5cm czuję lekki "przeskok/opór". Tak jakby rurka była zagięta albo jakbym nie wcisnął jej do końca.

Rozebrałem cały hotend. Hotend jest w środku czysty, mogę przejrzeć całą głowicę na wylot. Nie wiem skąd ten opór, mógł się brać.
Po złożeniu wszystko wydawało się ok. Chwilę po uruchomieniu drukarki ekstruder ładnie podawał filament. Wypływał piękną spiralą (załącznik IMG_20190211_174912.jpg). Już byłem pewien, że może to było to...

...ale po ~30min znowu zaczął przeskakiwać. Z początku raz na 30sec, później coraz częściej co ~3sec. Ale jak się blokuje, to nawet gdy ręcznie pomagam dopychać filament to czuję, że jest jakiś opór. Więc myślę, że to jest dobry trop.

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 12 lut 2019, 10:19
autor: dragonn
Silnik lub stepstick się czasem nie przegrzewa?
Jakie wartości retrakcji ustawiłeś?

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 12 lut 2019, 14:57
autor: Owner
@dragonn wartości retrakcji faktycznie miałem ustawione za duże (4 mm). Podczas składania Hotendu V6 pominąłem krok nr 33, aby zmniejszyć długość retrakcji do 1 mm.
"Do not increase the retraction length more than 2mm as this can lead to molten plastic being pulled into the heat break, increasing the likelihood of jams."
https://e3d-online.dozuki.com/Guide/V6+Assembly/6#s570

Wygenerowałem nowy gcode i wszystko szło gładko do 23minuty (akurat ostatnie 3 warstwy). Gdy od razu wystartowałem nowy wydruk, to silnik momentalnie zaczął gubić krok. Nie dziwie się, bo nawet ręcznie ciężko jest wypchnąć filament. Faktycznie jakby coś się blokowało w głowicy.
IMG_20190212_141919.jpg
IMG_20190212_144254.jpg
Silnik wydaje się ok, ledwie wyczuwalne ciepło.
Co do stepstick, to próbowałem już zwiększyć przepływ powietrza przez zdemontowanie dolnej pokrywy i postawienie drukarki na 5cm podwyższeniu. Sprawdzę jeszcze raz napięcie referencyjne na sterowniku do silnika krokowego, czy przypadkiem nie zostawiłem na 1.2V. Jak coś to zmniejszę do ~0.86V i zamienię go ze stepstick z innej osi i jeszcze raz zdemontuję dolną pokrywę.

Podmienię również rurkę PTFE, może źle ją uciąłem. Teraz robię wydruk "na zimnej" drukarce sprawdzę, czy to sterownik, czy może jednak coś się przytyka w głowicy.

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 12 lut 2019, 15:24
autor: sp6vgx
Ja akurat na ekstruder zostawiłem oryginalny stepstick (ot stwierdziłem że w tym miejscu jest mała różnica - bardziej słychać łożyska), ale to w zasadzie nie powinno przeszkadzać i TMC powinien sobie radzić. Nie pamiętam jak mam ustawione napięcia ale coś w okolicach 1V wiem że w okolicach 0.9V miałem czasem gubienie kroków na osiach (w sumie starałem się ustawić jak najmniejszy prąd dla silników aby nie gubiły kroków).

W sumie jak podmieniałeś silnik itd. ja bym raczej tutaj nie szukał przyczyny. Możesz jeszcze zamiast złączki pneumatycznej wydrukować coś takiego https://www.thingiverse.com/thing:2755127 - możliwe że nie trzyma idealnie rurki PTFE i ta się lekko cofa. Inna sprawa to wiadomo równe docięcie - ale tutaj widać że sobie radzisz i z rozbieraniem itp. więc raczej takiego babola chyba nie zrobiłeś.

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 12 lut 2019, 20:42
autor: Martin
A może to kwestia chłodzenia radiatora hotendu? Ja miałem sytuację, że jak dół radiatora się nie chłodził poprawnie to po pewnym czasie druku filament zaczynał stawiać opór. Czy jest różnica do wystąpienia objawów, jak wyciągasz filament po wydruku vs jak zostaje po druku w hotendzie i puszczasz następny wydruk?

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 12 lut 2019, 22:00
autor: @GUTEK@
A jaki masz łącznik w tym E3D V6 i z jakiego typu filamentu drukujesz ?

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 22 mar 2019, 21:05
autor: Owner
Problem faktycznie był powiązany z V6 E3D. Nie zaobserwowałem ruchu rurki PTFE w łącznikach bowden. Możliwe, że było to powiązane z ustawieniami retrakcji. Koniec końców kupiłem nową głowicę V5 J-head. Od tamtej pory problem przestał występować.

Dziękuję bardzo za pomoc :)

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 29 mar 2019, 20:43
autor: adam1004a
miałem podobnie i walczyłem, okazało się że winny jest bowden, a dokładnie to metalowe kółko z rowkiem, trzeba było śrubę poluzować i działa !!! a co się nakombinowałem.... musiał się jakoś filament blokować, bo gubiła kroki losowo, absolutnie bez powodu, a jak dawałem filament in to szło dobrze, a jak miała drukować to cyrk

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 29 mar 2019, 22:59
autor: Bobbik1
A czym się różni V5 od V6? Bo u mnie też się zdarzało gubienie kroków, tyle że V6 direct.

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 30 mar 2019, 10:37
autor: dragonn
Bobbik1 pisze:A czym się różni V5 od V6? Bo u mnie też się zdarzało gubienie kroków, tyle że V6 direct.
radiator V6 jest odrobinę krótszy i ma gęstszej żeberka oraz heatbreak ma inny gwint
W gubieniu kroków to nic nie zmienia.
Co może zmieniać to to że można jedną mieć z PTFE a drugą np. full metal. Generalnie na głowicach z PTFE aż do dyszy drukuje się łatwiej (ale oczywiście mają parę innych wad jak max temperatura ~250C).

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 30 mar 2019, 13:12
autor: TDI-CAD
Jak dla mnie to ten hotend w anycunic jest bardzo dobry. Jak nie trzeba drukować powyżej 245C to wymiana na v6 jest bez sensu.

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 30 mar 2019, 13:41
autor: Artu
adam1004a pisze:...okazało się że winny jest bowden, a dokładnie to metalowe kółko z rowkiem...
A gdzie w plastikowej rurce, którą jest bowden, znajduje się kółko z rowkiem :shock:

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 30 mar 2019, 17:11
autor: wube
Cześć Panowie, u mnie to samo od wczoraj, zmieniłem hotend na nowy (drugi z zestawu anycubic i3 mega) ale wykręciłem tą śrubę od bowdena i założyłem na nową rurkę. Pierwszy 7 godzinny wydruk super i bez stukania extrudera. Drugi wydruk 5h i rezultat tragiczny. Stukanie extrudera jak u kolegi oraz wydruk pomierzwiony.

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 31 mar 2019, 12:17
autor: wube
Panowie, macie może jakąś poradę jak się pozbyć problemu? Ustawienia obu wydruków to Layer Hight 0.2 , infill 25% , 210C , bed 60C, Support - tak. Przypomnę że jeden wydruk wyszedł ok druki nie, oraz stukanie extrudera co kilka sekund (przy pierwszym wydruku extruder nie stukał). Hotend wymieniony na nowy (J5 z zestawu od anycubic) śruba od bowdena odkręcona, wsadzona na nową plastikową rurkę i wkręcona z powrotem do extrudera. Dziękuję z góry za zainteresowanie.

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 01 kwie 2019, 16:32
autor: corradoskj
Znam Twój problem, co jakiś czas mam to samo, rozkręcam wtedy cały hot end, czyszczę, z naddatkiem lekkim przycinam na nowo ptfe.
Co najważniejsze w moim przypadku, ograniczam retrakcję o 1 mm oraz używam combining mode all lub within infill w zależności od efektu jaki chcę uzyskać.
Zacząłem tak robić gdy zauważyłem, że ptfe zatyka się zgrubieniem filamentu z dyszy podczas retrakcji. Drukuję w wysokich temperaturach, ok 245 stopni non stop dlatego obwiniam degradację ptfe. Nie wiem czy słusznie ale to jest rozwiązanie mojego problemu, możliwe, że również Twojego.

I wiem co drukujesz, mam już ten stand ;p

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 01 kwie 2019, 21:05
autor: kapi
@wube , @corradoskj, tutaj jest instrukcja naszego administratora : viewtopic.php?p=69850#p69850
przez tą rurke (luz) też zablokowałem u siebie dysze , a PTFE może dużo wytrzymać.

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 01 kwie 2019, 21:07
autor: Bobbik1
Mi jak na razie pomogła skarpeta. Stawiam że chłodzenie wydruku schładzało sam koniec dyszy , mimo że hot end wg wskazań miał temperaturę ok.

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 02 kwie 2019, 14:38
autor: wube
Bardzo dzięki za propozycję rozwiązania, jak wykonam to dam znać czy pomogło :)

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 11 kwie 2019, 14:57
autor: wube
Cześć, trochę minęło ale też trochę czasu zajęło skompletowanie części wymyślenie co jest problemem. Problemem był zdaje się cały hotend (ten niby nowy zapasowy z kompletu od drukarki). Zakupiłem dwa nowe zamienniki V5 oraz nowy heatblock a także nową linkę bowdena i pare dysz. Najpierw wymieniłem sam heatblock, potem dyszę, potem rurkę teflonową oraz rurkę od bowdena. Nic nie pomogło, nadal lipa. W końcu się wkurzyłem i wymieniłem cały hotend. Dopiero to pomogło i na razie drukuje się pierwszy wydruk po tej zmianie. Mam nadzieje że będzie już ok. W między czasie przeciekał stary hotend, oderwał się kabelek od wentylatora chłodzącego wydruk a także musiałem przylutować stare kable z konektorami i końcówkami kablowymi do nowego hotendu i dostosować długość kabli bo nowe hotendy nie są w nie wyposażone. Ale przynajmniej wiem o wiele więcej niż przedtem :) . Pozdrawiam wszystkich!

Re: Anycubic i3 Mega - Klikający ekstruder gubiący kroki

: 11 kwie 2019, 20:45
autor: Martin
Też mi w i3 mega klikał ostatnio. Okazało się, że winna jest zdegradowana rurka w heatbreaku. Czarna i krucha, choć najwyżej drukuję PETG na 230 stopni. W i3 mega bowden dochodzi do samej dyszy. Po przycieciu i skręceniu wg instrukcji a la Ender wszystko śmiga.