Strona 1 z 1

Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 12:52
autor: Kama
Powitać!

Stworzyłem jakiś tam układ z plataniną kabli - Arduino UNO, Mostki H, RTC itede...

Chciałbym aby to jakoś wyglądało i co więcej - działało!

Oczywiście mogę zaprojektować jakąś prostą PCB ze złączem rastrowym w który będę wpinał poszczególne komponenty, ale to nie to...

Chciałbym iść poziom dalej i zaprojektować własne PCB na którym osadzę np. sam mikrokontroler ATmega238p i tylko te rzeczy, które wymagają bezproblemowego działania całego układu.

Znacie jakąś dobrą literaturę ewentualnie inne źródła, które pomogły by mi to ogarnąć?

Stan mojej wiedzy - mocno mocno podstawowy (możemy uznać, że zerowy aby było prościej) :)

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 12:58
autor: dragonn
https://www.youtube.com/watch?v=5CF0Q81nGzY
ja polecam ten kurs,
co do tego co potrzebuje same AVR to zerknij może tu https://mirekk36.blogspot.com/2012/04/m ... lanie.html

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 13:11
autor: dziobu
Polecam jeszcze rozważyć dwie opcje: Nie twierdze że są lepsze, ale dopóki nie ma się żadnych projektów i można wybrać, to może warto spróbować. Eagle jest fajny (co kto lubi; mnie nie leży (*1)) i na pewno ma wszystko co potrzeba, pytanie na ile jest to niezbędne do zabawy w domu.
I tak formalnie nie jest darmowy. A to że dają go za darmo... to trzeba tylko pamiętać że w każdej chwili mogą przestać.


(*1) Moja opinia jest bardzo istotna, gdyż nie mam o tym pojęcia i jestem obecnie na poziomie "0" lub odrobinę niżej ;P

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 14:08
autor: szendo
A ja polecam DipTrace na darmowej wersji idzie dość dużo zrobić.

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 15:08
autor: Holgin
EAGLE jest fajnym narzędziem, używam go od kilku lat, jest dość szeroko wspierany, także z mojej strony - polecam :)

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 15:18
autor: Trójgraniec
Jak na początek to może rzuć okiem na Friting'a. Trochę bardziej zabawka, ale darmowa i do zaprojektowania czegoś wielkości shielda daje radę. Ew jeszcze Flatcam, jeśli planujesz ją sobie samemu wykonać.

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 15:29
autor: Kama
Dzięki za odpowiedzi! :)

Eagle - no tak, wiem, rozbudowany... Zrobiłem raz podejście z jakimś tutorialem i po 3 godzinach stwierdziłem, że chyba z trudniejszego oprogramowania nie korzystałem :D

Friting - o tak! Interfejs w sam raz dla mnie, ale obawiam się że jest zbyt prosty do tego co chcę zaprojektować :)

KiCAD - ściągnę i zobaczę - dam znać.


Obecnie próbuję korzystać z EasyEDA i bez żadnego tutoriala coś mi się udało nawet narysować. Jakiś taki sympatyczniejszy w obsłudze jest niż Eagle.

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 15:43
autor: dziobu
Kama pisze:KiCAD - ściągnę i zobaczę - dam znać.
Ja się właśnie nad tym pastwię. W sumie to jest dość prosty, da się obsługiwać go w 90% skrótami klawiszowymi (jak Sketchup); nie wiem tylko czy bardziej obijam się o wady (cechy?) programu czy o moją nieznajomość elektroniki ;)
Sprawdź (https://www.youtube.com/watch?v=4NIhF-RH3R4) bo imho warto.

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 16:02
autor: chemik72
Tak jak koledzy wspominali też polecam KiCAD ma wszystko co potrzeba aby zaprojektować i wykonać PCB :good:
Co do wytworzenia płytki PCB też nie ma wielkiej filozofii.
1. Drukarka laserowa
2. Papier transferowy
3. Izopropanol
4. Aceton
5. Papier ścierny
6. Wytrawiacz np. B327
Z resztą niezbędnych rzeczy jak wiertarka, pojemnik na wytrawiacz czy inne sprzęty to chyba nie ma co się rozpisywać bo wiadomo :git:
Można iść krok dalej i zrobić nawet soldermaskę w domowych warunkach i też nie jest to zbyt skomplikowany zabieg :rotfl2:
Kama pisze:Znacie jakąś dobrą literaturę ewentualnie inne źródła, które pomogły by mi to ogarnąć?
W googe znajdziesz kompletnie lub prawie wszystko co jest potrzebne w tym temacie :friends:

Powodzenia :good:

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 16:13
autor: Zepco
KiCAD do chałupniczej roboty zdaje egzamin, od schematu po wykonanie płytki.

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 16:42
autor: Cosik
Zepco pisze:KiCAD do chałupniczej roboty zdaje egzamin, od schematu po wykonanie płytki.
Nie prawda :P Wiele zaawansowanych projektów używa KiCADa ;) np Olimex wszystko robi w KiCADzie.

A co do eagla, to uważaj. Zależy jaką dużą płytkę będziesz robił, kiedyś robiłem prawie maksymalną i odbiłem się o problem że jak rozmieściłem juz elementy to nie mogłem ich poprzestawiać bo nie było miejsca a na zewnątrz nie mogłem wyciągnąć bo program nie pozwalał bo wersja free :D

Ja wszystkie swoje projekty robię w KiCAD i jestem zadowolony.

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 16:45
autor: dragonn
Cały Duet jest w KiCAD zrobiony ;).

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 16:51
autor: Cosik
Zapomniałem dodać, KiCAD ma fajny wbudowany manual.

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 17:06
autor: sp6vgx
Cosik pisze:
Zepco pisze:KiCAD do chałupniczej roboty zdaje egzamin, od schematu po wykonanie płytki.
Nie prawda :P Wiele zaawansowanych projektów używa KiCADa ;) np Olimex wszystko robi w KiCADzie.
Generalnie w każdym programie idzie zrobić na upartego wszystko, tutaj bardziej kwestia ile chcemy wydać i ile chcemy się męczyć :)
W sumie oba te programy są raczej do prostych zastosowań (proste = mało warstw, mało szybkich magistral w stylu pamięci DDR, USB 3.0 itd. brak dużych układów BGA itd.) - czyli to co robią hobbyści i niewielkie projekty.

Jednak do hobby spokojnie Eagle w darmowej wersji czy KiCAD wystarczy... Ja bym wybrał właśnie na zasadzie który bardziej przypasuje i na komputerze który się posiada działa szybko (tak aby się nie denerwować).

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 17:13
autor: Cosik
sp6vgx pisze:(proste = mało warstw, mało szybkich magistral w stylu pamięci DDR, USB 3.0 itd. brak dużych układów BGA itd.) - czyli to co robią hobbyści i niewielkie projekty.
Nie pisał że będzie robił płytkę z 30 warstw bądź więcej, do tego jest tylko jeden wybór. A jak się tym nie zajmował nigdy to nie ma co mu pisać o warstwach bo nie będzie robił na więcej niż dwóch.

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 17:25
autor: Kama
Cosik pisze:
sp6vgx pisze:(proste = mało warstw, mało szybkich magistral w stylu pamięci DDR, USB 3.0 itd. brak dużych układów BGA itd.) - czyli to co robią hobbyści i niewielkie projekty.
Nie pisał że będzie robił płytkę z 30 warstw bądź więcej, do tego jest tylko jeden wybór. A jak się tym nie zajmował nigdy to nie ma co mu pisać o warstwach bo nie będzie robił na więcej niż dwóch.
Dokładnie tak :)

2 warstwy w zupełności wystarczą

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 17:59
autor: Ubi
Ja do prostych projektów używam "Sprint Layout"

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 18:50
autor: sp6vgx
Cosik pisze:
sp6vgx pisze:(proste = mało warstw, mało szybkich magistral w stylu pamięci DDR, USB 3.0 itd. brak dużych układów BGA itd.) - czyli to co robią hobbyści i niewielkie projekty.
Nie pisał że będzie robił płytkę z 30 warstw bądź więcej, do tego jest tylko jeden wybór. A jak się tym nie zajmował nigdy to nie ma co mu pisać o warstwach bo nie będzie robił na więcej niż dwóch.
Może inaczej - łagodnie napisałem że oba programy należą do tych prostych i nie używa się ich w naprawdę zaawansowanych projektach ;) Więc oba spokojnie można opanować w amatorskich zastosowaniach, tutaj to co napisałem warto wybrać taki który bardziej przypadnie do gustu.

BTW 30 warstw nigdy nie używałem, przykładowo płyta główna z Intel Pentium N3710, M2, USB 3.0, 8 GB DDR3 itd. mieści mi się na 10 warstwach ;)

Natomiast 4 czy 6 używam amatorsko ;) bo bez tego trudno np. z STM32 w LQFP144 dobrze wyprowadzić i odfiltrować zasilania czy zrobić poprawnie Ethernet lub USB HS.

Natomiast co do wyboru jest więcej programów np. takie darmowe "Altium" https://www.altium.com/circuitmaker/overview ;) - ale odradzam :) można by jeszcze kilka innych wymienić.

Generalnie z programami to jest tak im lepszy to nie jest nagle 1000 opcji nie wiadomo do czego, tylko te lepsze bardziej ułatwiają pracę - przez co robi się wszystko szybciej i unika błędów - do tego działają szybko nawet przy dużej liczbie komponentów. Natomiast każdy trzeba opanować i tutaj w sumie jest podobnie z czasem jaki trzeba na to poświęcić (mowa o używaniu podstawowej funkcjonalności).

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 21:34
autor: Kama
Zrobiłem pierwszy tutorial z KiCAD'em i jest nieźle :git:

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 21:40
autor: dziobu
[OT]
sp6vgx pisze:Natomiast 4 czy 6 używam amatorsko ;) bo bez tego trudno np. z STM32 w LQFP144 dobrze wyprowadzić i odfiltrować zasilania czy zrobić poprawnie Ethernet lub USB HS.
A gdzie robisz PCB?
Używamy uC w takich (i większych) obudowach ale wszystko na 2 warstwach.

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 13 lut 2019, 23:47
autor: Holgin
dziobu pisze:[OT]
sp6vgx pisze:Natomiast 4 czy 6 używam amatorsko ;) bo bez tego trudno np. z STM32 w LQFP144 dobrze wyprowadzić i odfiltrować zasilania czy zrobić poprawnie Ethernet lub USB HS.
A gdzie robisz PCB?
Używamy uC w takich (i większych) obudowach ale wszystko na 2 warstwach.
Co prawda pytanie nie do mnie, ale - przejście z dwóch warstw (w moim przypadku TOP to Signal/Power a BOTTOM to Ground Plane) na cztery warstwy (Signal/Ground Plane/Power Plane/Signal) niesamowicie ułatwia projektowanie PCB (nie trzeba się męczyć z prowadzeniem zasilania) i poprawia wszystkie parametry, nie wchodząc w szczegóły za bardzo.

Do zamawiania płytek polecam PCBWay - bardzo dobre ceny i dobra jakość :)

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 14 lut 2019, 08:43
autor: dziobu
[OT]
Holgin pisze:Do zamawiania płytek polecam PCBWay - bardzo dobre ceny i dobra jakość :)
A jak w praktyce wygląda przesyłka? Tj czas oczekiwania i cło? I FV?

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 14 lut 2019, 09:56
autor: jarekb
A znacie porównywarkę cen płytek?
https://pcbshopper.com/

Trzymam w ulubionych...

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 14 lut 2019, 10:09
autor: Holgin
dziobu pisze:[OT]
Holgin pisze:Do zamawiania płytek polecam PCBWay - bardzo dobre ceny i dobra jakość :)
A jak w praktyce wygląda przesyłka? Tj czas oczekiwania i cło? I FV?
Produkcja to kilka dni, 3-5, zależy ile PCB i ile warstw, wysyłka też zależy od Ciebie jaką wybierzesz, ja korzystam z kuriera DHL i też kilka dni to trwa, cło około 23% i FV idzie dostać, u mnie w pracy czasem od nich zamawiamy :)
jarekb pisze:A znacie porównywarkę cen płytek?
https://pcbshopper.com/

Trzymam w ulubionych...
Niby znam, ale jakoś się przyzwyczaiłem do PCBWay, mam jakieś kupony rabaty... support mają super, można negocjować i tak dalej :) Zbyt dużych różnic cenowych i tak nie mam.
No i $20 bonusu jak ktoś zamówi z ref-linka jest bardzo miłe ;)

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 14 lut 2019, 12:51
autor: sp6vgx
dziobu pisze:[OT]
sp6vgx pisze:Natomiast 4 czy 6 używam amatorsko ;) bo bez tego trudno np. z STM32 w LQFP144 dobrze wyprowadzić i odfiltrować zasilania czy zrobić poprawnie Ethernet lub USB HS.
A gdzie robisz PCB?
Używamy uC w takich (i większych) obudowach ale wszystko na 2 warstwach.
A to różnie :) Jak mi się śpieszy to Eurocircuits ( https://www.eurocircuits.com/ ) - ceny w sumie może nie najlepsze ale szybko i wysyłka z europy tak że po wyprodukowaniu na drugi dzień jest u mnie (często potrafią wysłać szybciej niż wybrany termin realizacji). Natomiast jak mam czas to Chiny i tutaj różnie zależy od wymagań co do PCB (czasami robię coś z w.cz. od 10GHz w górę więc laminaty Rogers-a lub jakieś rozbudowane gdzie muszę mieć kontrole impedancji, zagrzebane czy zaślepione przelotki itd. itp. ), ale między innymi też czasem zamawiam w PCBWay.

Natomiast co do dwóch warstw to owszem można tylko często nie da się tego zrobić zgodnie ze sztuką i wychodzi ogromny pająk. Ostatnio robiłem PCB i ze względu na koszta ustaliłem cztery warstwy (STM32F777) i prawdę mówiąc zrobiłem ale nie jestem z tej PCB do końca zadowolony. Musiałem użyć power plane do prowadzenia sygnałów. Ot powinna być na sześciu warstwach - zapewne w kolejnej wersji tak będzie...

Teraz dlaczego nie da się zrobić dobrze na dwóch warstwach, pomijam już sprawy związane z EMI/EMC. Ale taki wspomniany ethernet, tutaj magistrala MII czy RMII ścieżki powinny mieć impedancję 68om, natomiast pary różnicowe powinny mieć 100om - robisz to w odniesieniu do planu masy. Załóżmy że uda ci się tak poprowadzić ścieżki że na bottom masz tą masę, to teraz wystarczy policzyć jakie będą odstępy i szerokość ścieżek dla FR4 grubości około 1.5mm... A to tylko ethernet który w zasadzie ma małe wymagania, dodając PHY do USB HS już jest weselej to samo dokładanie zewnętrznej pamięci (wyrównanie ścieżek itp.).

Owszem na dwóch warstwach można to zrobić i za zwyczaj będzie to działać. Problem w tym że czasem jednak nie działa, a objawy potrafią być bardzo trudne do zdiagnozowania (przesłuchy, gubienie pakietów, problemy z enumeracją na USB itd.).

Można zerknąć sobie przykładowo na jakieś płytki Nucleo czy Discovery - tam za zwyczaj w większych układach cztery warstwy to jest minimum.

Tutaj można sobie zobaczyć referencyjne wymagania do ethernetu w oparciu o popularny PHY LAN8700 - można sobie popatrzeć i zastanowić się czy spełni się te zalecenia na dwóch warstwach ;)

http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... cklist.pdf

No i to wszystko to jest kaszka z mleczkiem - bo jazda się zaczyna jak masz do czynienia z naprawdę szybkimi magistralami - czyli chcesz użyć pamięci DDR, wyjścia HDMI, szybszych USB itd. tutaj już nie ma zmiłuj się - jak popełnisz błędy to widać je momentalnie :)

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 14 lut 2019, 21:14
autor: dziobu
sp6vgx pisze:czasami robię coś z w.cz. od 10GHz w górę
To już znacznie więcej niż jest nam w ogóle potrzebne.

Dzięki ;)

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 14 lut 2019, 21:33
autor: sp6vgx
dziobu pisze:
sp6vgx pisze:czasami robię coś z w.cz. od 10GHz w górę
To już znacznie więcej niż jest nam w ogóle potrzebne.

Dzięki ;)
To akurat tak - ale popatrz sobie na mikrokontrolery - jeszcze stosunkowo niedawno karta sieciowa czy usb na płytce to były nieliczne przypadki, teraz jest to często standard wielu projektów amatorskich, a to będzie szło do przodu i projektując PCB będzie trzeba się do tego przyzwyczajać. Nie będę zdziwiony jak w takich "małych" Cortexach niedługo dostaniemy poza możliwością podłączenia LCD jakieś eDP, czy możliwość podłączania szybszych pamięci RAM itd. itp.

No chyba że zostaniemy na poziomie AVR czy gotowych modułów, ale tutaj prędzej czy później stwierdzimy że takie coś nas mocno ogranicza. Nie ma też co ukrywać że producenci elementów mają tendencję do miniaturyzacji więc tak samo prędzej czy później i do potencjalnie trudnych w lutowaniu obudów będzie trzeba przywyknąć (ot BGA itp.) - niestety tutaj nikt nie patrzy na hobbystów :)

Może na chwile obecną przy takich STM32 można sobie jeszcze pozwolić na jakieś niedociągnięcia bo jak wspomniałem są to stosunkowo wolne interfejsy i sporo błędów na PCB potrafią wybaczyć, ale to jest też dobre ćwiczenie aby nabrać jakiś nawyków które kiedyś mogą być przydatne.

Jest jeszcze inna kwestia - czasami człowiek chce się sprawdzić czy da radę samemu coś wykonać ;) ot i pcha się w jakiś trudny projekt (ja tak wpakowałem się w cztery warstwy pierwszy raz gdzie testowałem sobie mikrokontroler z MMU i dołożyłem DDR-y ot chciałem zobaczyć czy się uda coś takiego zrobić)...

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 14 lut 2019, 21:44
autor: dziobu
Ja siedzę w branży gdzie spokojnie mógłbym 75% zrobić na AVRach a i te czasem mogły by się nudzić. Zresztą poza uC nie wyjdę, a te jeszcze długo będą dostępne w lutowalnych obudowach. Szybsze rzeczy zdecydowanie nie są mi potrzebne; często nawet te najbardziej wypasione modele pracują z minimalnym niezbędnym zegarem ;)

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

: 15 lut 2019, 23:33
autor: Kama
Słuchajcie męczę już drugi dzień KiCAD'a i zaciąłem się w dość głupim (podstawowym) punkcie...

Jak dodać w schemacie złącza zasilające?

Tak to wygląda zgodnie z tutorialem:
Obrazek

ale nigdzie nie mogę tego znaleźć :/