Strona 1 z 1

Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 26 lut 2019, 11:37
autor: spec
Potrzebuję zbudować prymitywną maszynę do cięcia styropianu (na elewację). Zastanawiam się jak zasilić drut oporowy. Chcę zastosować drut o średnicy 0,8 mm i 2,69 Ohm/m. Użyję pewnie 1,5m ,opór wyjdzie 4 Ohm więc całość pociągnie jakieś 3A. Nigdy nie miałem do czynienia z takim drutem ale czy zasilanie go różni się czymś od zasilania grzałki/stołu w drukarce? Mam zasilacz Della 12V 18A czy mogę go użyć? Wszędzie czytam, że najlepiej użyć transformator ale takowego nie posiadam. Czy w przypadku zasilacza 12V konieczne jest sterowanie? Drut będzie się przepalał? Ewentualnie czy można użyć taniego sterownika PWM?

Re: Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 26 lut 2019, 12:02
autor: Cosik
Najlepiej by było mieć zasilacz regulowany, abyś mógł ograniczyć prąd i napięcie. Pomoże Ci to w nieprzepalaniu drutu

Re: Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 26 lut 2019, 14:51
autor: Berg
może podepnij zamiast stołu drukarki, termistor na drut zawinięty taśmą alu, i steruj PWMem :D

Re: Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 26 lut 2019, 15:15
autor: aaannnd
Ja się nigdy nad tym nie zastanawiałem. Wziąłem drut z zepsutej suszarki do włosów nie mierząc średnicy, ani nie oporu, podłączałem pod prostownik do akumulatora, i jazda ze styropianem.

Re: Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 26 lut 2019, 17:04
autor: spec

Re: Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 26 lut 2019, 19:14
autor: jarn
Czy te 3A wystarczą na rozgrzanie drutu, tak aby ciąć styropian ?

Re: Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 26 lut 2019, 19:33
autor: spec
3-4A wychodzi z prawa Ohma (zależeć będzie od długości). To się inaczej liczy?

Re: Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 26 lut 2019, 19:56
autor: mcxmcx
Normalnie podpinasz pod zasilacz, może być 12 może 24, drut jest bardzo "elastyczny" jeżeli chodzi o tolerancję napięcia i to wszystko ;)

Zrób ramke 1.5m drutu i 24v styka.

Może być czerwony, szybciej przetniesz.

Re: Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 26 lut 2019, 20:03
autor: Adinfo
spec pisze:Potrzebuję zbudować prymitywną maszynę do cięcia styropianu (na elewację). Zastanawiam się jak zasilić drut oporowy. Chcę zastosować drut o średnicy 0,8 mm i 2,69 Ohm/m. Użyję pewnie 1,5m ,opór wyjdzie 4 Ohm więc całość pociągnie jakieś 3A. Nigdy nie miałem do czynienia z takim drutem ale czy zasilanie go różni się czymś od zasilania grzałki/stołu w drukarce? Mam zasilacz Della 12V 18A czy mogę go użyć? Wszędzie czytam, że najlepiej użyć transformator ale takowego nie posiadam. Czy w przypadku zasilacza 12V konieczne jest sterowanie? Drut będzie się przepalał? Ewentualnie czy można użyć taniego sterownika PWM?
Jak mi dasz trochę czasu to sprawdzę wszystkie parametry tej co ja kupiłem w zeszłym roku bo nie miałem czasu na robienie własnej - ale zasilacz specjalnie słaby brałem bo wtedy drut się nie upala tak szybko. Jak miałem pożyczoną maszynkę to styrodur ciąłem ale drut upalał się często. Sprawdzę parametry jakie będą Ci potrzebne, łącznie z długością drutu. Ociepliłem pół domu styropianem grafitowym, potem siatkę sam zaciągałem i klej na to. W tym roku druga połowa domu. Temat docieplenia poznałem bardzo dobrze (jedynie tynk to nie moja bajka).

Re: Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 26 lut 2019, 20:41
autor: zouk
spec pisze:...
Kup drut KANTHAL o znanych parametrach i do tego dobierz zasilacz z zapasem mocy.
Preferowany zasilacz transformatorowy a nie impulsowy.

Re: Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 26 lut 2019, 20:54
autor: Artu
mcxmcx pisze:Zrób ramke 1.5m drutu i 24v styka.
Przy ocieplaniu chałupy, kupiłem jakiś drut w tej firmie: lepsze-zgrzewanie.pl, bo mam ich "za płotem" :DD
Powiedziałem, ze potrzebuję 2m, i mam zasilacz bezpieczeństwa 24V. Dobrali, sprzedali, a ja ciąłem, ciąłem i ciąłem :git:
Uwielbiam zapach topionego styropianu nad ranem :rotfl2:

Re: Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 26 lut 2019, 21:21
autor: Adinfo
Artu pisze:
mcxmcx pisze:Uwielbiam zapach topionego styropianu nad ranem :rotfl2:
A styrodur? heh, niezapomniane wrażenia, coś jak ABS ;) ale rano i tak Woseba rządzi :thumbup:
Na połowę domu oprócz docieplenia ścian (powyżej gruntu) w drenażu izolacja (styrodur), jeszcze druga połowa domu została. Bez maszynki do cięcia trudno by było bardzo.

Re: Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 27 lut 2019, 08:28
autor: spec
Dokładnie do tego potrzebuję taką maszynkę. Nie chcę mieć "śniegu" na działce od cięcia piłą.
To jeszcze pytanie jaką średnicę drutu brać? 0.8 mm? Mam zamiar kupić KANTHAL D. To dać sobie spokój z tym sterowaniem?

Re: Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 02 kwie 2021, 19:42
autor: dekas
spec pisze: To dać sobie spokój z tym sterowaniem?
Podłącz drut do akumulatora z samochodu. Jak będzie za gorący to kup trzy diody na prąd 5A. Wypróbuj czy dać w szeregu jedną, dwie, trzy. Diody przykręć do jakiegoś małego żelastwa bo się będą grzać. Jak chcesz być pro, to kup albo polutuj regulator PWM.

Pozdrawiam, Tomek

Re: Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 02 kwie 2021, 21:02
autor: Pjoter
Sądzisz że @spec czekał 2 lata na odp? Że do tej pory tematu nie ruszył? :D

Re: Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 03 kwie 2021, 01:21
autor: dekas
Pjoter pisze:Sądzisz że @spec czekał 2 lata na odp? Że do tej pory tematu nie ruszył? :D
Kurde...

Re: Cięcie styropianu drutem - zasilanie

: 03 kwie 2021, 13:02
autor: spec
:-) Ostatecznie zastosowałem transformator STM 160A 24V. Tnie bez problemów.