Zmiana filamentu w trakcie druku / problem z M600

Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1197
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 424

Re: Zmiana filamentu w trakcie druku / problem z M600

Post autor: emartinelli »

mcxmcx ma raczej racje ale może źle wytłumaczył, to raczej problem za małej ilości filamentu w dyszy po zmianie. Na ogonie widać, że dobrze się trzyma. Niestety przy zmianie filamentu zanim zacznie się druk często zdąży wypłynąć sporo plastiku z dyszy i pierwsza warstwa po zmianie nie zgrzewa się z poprzednią. Może zmniejsz temperaturę aby tak nie płynęło albo po prostu po zmianie dopychaj ręcznie filament cały czas aż do startu druku tak aby dysza były wypełniona filamentem.
Najlepiej tak zaprogramować koniec pauzy aby po dojechaniu do pozycji startu była dodatkowa ekstruzja kompensująca ten filament co wypłynął.
Awatar użytkownika
Perełka
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2023, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 5 pro

Re: Zmiana filamentu w trakcie druku / problem z M600

Post autor: Perełka »

Witam.
Dołączę się i odświeżę temat. Ja również mam problem z drukiem pierwszej warstwy po zmianie filamentu. Zaczęło się od konieczności odblokowania opcji wymiany filamentu w mojej drukarce Ender 5 pro (Pisałem o tym tutaj: viewtopic.php?t=10266). Kiedy już się z tym uporałem przy pierwszym wydruku zauważyłem że pierwsza warstwa nie drukuje sie. Dla jasności na próbę drukuję ramkę 20x20 ze ścianką 0,8 na dwie ścieżki. Zauważyłem ze po skończeniu czyszczenia hotendu ze starego koloru na koniec jest ruch jakby retrakcji -2 mm po czym pauza, podjazd do wydruku i tu zamiast podjechać filamentem z powrotem +2 mm znowu jest ruch exrudera jakby +2mm i zaraz potem -2 mm przez co po rozpoczęciu druku nie ma czym drukować bo przedtem był wycofany. Załączam film pokazujacy mniej więcej jak to wygląda (zwolniony o połowę). Niestety w jednej ręce miałem telefon w drugiej szpulkę filamentu...

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=WMUN9umNCqI
Czy mogę coś zmienić w konfiguracji by nie było tego efektu?
moja konfiguracja:

Kod: Zaznacz cały

* Advanced Pause for Filament Change
 *  - Adds the G-code M600 Filament Change to initiate a filament change.
 *  - This feature is required for the default FILAMENT_RUNOUT_SCRIPT.
 *
 * Requirements:
 *  - For Filament Change parking enable and configure NOZZLE_PARK_FEATURE.
 *  - For user interaction enable an LCD display, HOST_PROMPT_SUPPORT, or EMERGENCY_PARSER.
 *
 * Enable PARK_HEAD_ON_PAUSE to add the G-code M125 Pause and Park.
 */
#define ADVANCED_PAUSE_FEATURE
#if ENABLED(ADVANCED_PAUSE_FEATURE)
  #define PAUSE_PARK_RETRACT_FEEDRATE         60  // (mm/s) Initial retract feedrate.
  #define PAUSE_PARK_RETRACT_LENGTH            2  // (mm) Initial retract.
                                                  // This short retract is done immediately, before parking the nozzle.
  #define FILAMENT_CHANGE_UNLOAD_FEEDRATE     10  // (mm/s) Unload filament feedrate. This can be pretty fast.
  #define FILAMENT_CHANGE_UNLOAD_ACCEL        25  // (mm/s^2) Lower acceleration may allow a faster feedrate.
  #define FILAMENT_CHANGE_UNLOAD_LENGTH       25 // (mm) The length of filament for a complete unload.
                                                  //   For Bowden, the full length of the tube and nozzle.
                                                  //   For direct drive, the full length of the nozzle.
                                                  //   Set to 0 for manual unloading.
  #define FILAMENT_CHANGE_SLOW_LOAD_FEEDRATE   6  // (mm/s) Slow move when starting load.
  #define FILAMENT_CHANGE_SLOW_LOAD_LENGTH     0  // (mm) Slow length, to allow time to insert material.
                                                  // 0 to disable start loading and skip to fast load only
  #define FILAMENT_CHANGE_FAST_LOAD_FEEDRATE   6  // (mm/s) Load filament feedrate. This can be pretty fast.
  #define FILAMENT_CHANGE_FAST_LOAD_ACCEL     25  // (mm/s^2) Lower acceleration may allow a faster feedrate.
  #define FILAMENT_CHANGE_FAST_LOAD_LENGTH     0  // (mm) Load length of filament, from extruder gear to nozzle.
                                                  //   For Bowden, the full length of the tube and nozzle.
                                                  //   For direct drive, the full length of the nozzle.
  //#define ADVANCED_PAUSE_CONTINUOUS_PURGE       // Purge continuously up to the purge length until interrupted.
  #define ADVANCED_PAUSE_PURGE_FEEDRATE        3  // (mm/s) Extrude feedrate (after loading). Should be slower than load feedrate.
  #define ADVANCED_PAUSE_PURGE_LENGTH         50  // (mm) Length to extrude after loading.
                                                  //   Set to 0 for manual extrusion.
                                                  //   Filament can be extruded repeatedly from the Filament Change menu
                                                  //   until extrusion is consistent, and to purge old filament.
  #define ADVANCED_PAUSE_RESUME_PRIME          0  // (mm) Extra distance to prime nozzle after returning from park.
  #define ADVANCED_PAUSE_FANS_PAUSE             // Turn off print-cooling fans while the machine is paused.

                                                  // Filament Unload does a Retract, Delay, and Purge first:
  #define FILAMENT_UNLOAD_PURGE_RETRACT       13  // (mm) Unload initial retract length.
  #define FILAMENT_UNLOAD_PURGE_DELAY       5000  // (ms) Delay for the filament to cool after retract.
  #define FILAMENT_UNLOAD_PURGE_LENGTH         8  // (mm) An unretract is done, then this length is purged.
  #define FILAMENT_UNLOAD_PURGE_FEEDRATE      25  // (mm/s) feedrate to purge before unload

  #define PAUSE_PARK_NOZZLE_TIMEOUT           45  // (seconds) Time limit before the nozzle is turned off for safety.
  #define FILAMENT_CHANGE_ALERT_BEEPS         10  // Number of alert beeps to play when a response is needed.
  #define PAUSE_PARK_NO_STEPPER_TIMEOUT           // Enable for XYZ steppers to stay powered on during filament change.
  //#define FILAMENT_CHANGE_RESUME_ON_INSERT      // Automatically continue / load filament when runout sensor is triggered again.
  //#define PAUSE_REHEAT_FAST_RESUME              // Reduce number of waits by not prompting again post-timeout before continuing.

  //#define PARK_HEAD_ON_PAUSE                    // Park the nozzle during pause and filament change.
  //#define HOME_BEFORE_FILAMENT_CHANGE           // If needed, home before parking for filament change

  //#define FILAMENT_LOAD_UNLOAD_GCODES           // Add M701/M702 Load/Unload G-codes, plus Load/Unload in the LCD Prepare menu.
  //#define FILAMENT_UNLOAD_ALL_EXTRUDERS         // Allow M702 to unload all extruders above a minimum target temp (as set by M302)
#endif
Zmieniłem PAUSE_PARK_RETRACT_LENGTH na 0 ale i tak nic nie pomogło.
Ender 5 pro, płyta 4.2.7, Marlin 2.1.2.1, direct drive
Awatar użytkownika
Perełka
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2023, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 5 pro

Re: Zmiana filamentu w trakcie druku / problem z M600

Post autor: Perełka »

Czyli rozumiem, że nikt nie wie jak zmodyfikować procedurę rozpoczęcia druku po wymianie filamentu? Czy zachowanie mojej drukarki jest takie same jak u Was?
Ender 5 pro, płyta 4.2.7, Marlin 2.1.2.1, direct drive
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Zmiana filamentu w trakcie druku / problem z M600

Post autor: Kopytko »

JA w clonie UM2 miałem ten problem, okazało się że silnik nie był zbyt szybki i gdy dostał za dużą częstotliwość, to się zatrzymywał, wystarczyło zmniejszyć prędkość operacji.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Perełka
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2023, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 5 pro

Re: Zmiana filamentu w trakcie druku / problem z M600

Post autor: Perełka »

Patrząc na moją konfigurację zamieszczoną powyżej to prędkości nie są za duże a i akceleracja również. Nie wiem czy są jeszcze gdzieś indziej ustawienia związane z tą operacją w których mogło by być coś innego...
Ender 5 pro, płyta 4.2.7, Marlin 2.1.2.1, direct drive
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Zmiana filamentu w trakcie druku / problem z M600

Post autor: Kopytko »

Widze masz ładowanie na 50mm ustawione spróbuj zmniejszyć np na 40 i zobacz czy się coś zmieniło.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Perełka
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2023, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 5 pro

Re: Zmiana filamentu w trakcie druku / problem z M600

Post autor: Perełka »

No właśnie niby 50 mm ale jak procedura trwa to wyświetla się chyba "ręczne ładowanie" i dopiero jak kliknę w pokrętło to się zatrzymuje. Po zatrzymaniu chwila pauzy w bezczynności po czym wycofanie filamentu chyba o 2 mm bo tak to wygląda na samym początku filmu i przejazd na pozycję drukowania. Te dwa mm może są brane z retrakcji.
Może nagram cały proces z widokiem wyświetlacza...
Nie wspomniałem również że po zatrzymaniu druku i przejazdu na miejsce wymiany filamentu nie mam operacji "wyładowania", filament wyjmuję ręcznie luzując docisk i po wyjęciu jednego wkładam drugi również luzując docisk. Zatem procedura "ładowania" mogła by być krótka bo tylko dla wyczyszczenia ze starego filamentu.
Ender 5 pro, płyta 4.2.7, Marlin 2.1.2.1, direct drive
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”