Strona 1 z 1

Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 09:48
autor: ysk
hej,

orientuje sie ktoś co może być przyczyną że po uruchomieniu drukarki grzałka hotendu zaczyna grzać na maksa i nie wyłącza się?
Raczej nie jest to problem grzałki bo grzeje :) Płyta?

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 10:23
autor: Artu
Raczej mosfet.... do wymiany :git:

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 10:53
autor: ysk
Artu pisze:Raczej mosfet.... do wymiany :git:
tak myślałem.. zobaczymy jak gwarancja GB działa.. a czym to mogło być spowodowane? drukuje do 230 stopni maksymalnie po 8-10h

domyślam się że to któryś z tych oznaczonych niebieską lub zółtą strzałką?

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 11:23
autor: dragonn
Dobrze myślisz ale od grzałki to raczej któryś z tych bez radiatora.

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 11:23
autor: Artu
ysk pisze:...zobaczymy jak gwarancja GB działa...
Wątpię aby "uznali" taką usterkę, ale próbować warto :git:
Nowa płyta, to koszt około 140zł Alfawise 3D Printer Main Board, ale jeśli już, to bym pomyślał o zmianie na przykład na BIGTREETECH SKR V1.3 :git:
ysk pisze:...domyślam się że to któryś z tych oznaczonych niebieską lub żółtą strzałką?
Obstawiam ten zaznaczony żółtą strzałką. Powinien być koło niego LED sygnalizujący pracę.

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 11:33
autor: Zepco
Przelutowanie nowego będzie jeszcze tańsze.

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 11:36
autor: Artu
Niemniej jest to "okazja/pretekst" na modernizację drukarki :mrgreen:

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 11:38
autor: RaveOn
Artu pisze:Niemniej jest to "okazja/pretekst" na modernizację drukarki :mrgreen:
Dokładnie :D Jednocześnie można się pozbyć zamkniętego FW z oryginalnej płyty ;)

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 11:54
autor: toomas08
Panowie zrobię lekki OT. Możecie napisać co trzeba by dokupić oprócz płyty (np BIGTREETECH SKR V1.3)? Ja na elektronice zbytnio się nie znam ale jestem skłonny się czegoś nauczyć bo U30 do cichych drukarek nie należy i może taka modernizacja była by warta kosztów i nauki.

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 11:56
autor: ysk
RaveOn pisze:
Artu pisze:Niemniej jest to "okazja/pretekst" na modernizację drukarki :mrgreen:
Dokładnie :D Jednocześnie można się pozbyć zamkniętego FW z oryginalnej płyty ;)
Widzę Prusę już odebrałeś :) Ja swoją w poniedziałek mam dostać :)


BTW. ten z niebieską strzałką chyba padł :? wlasnie wymieniam..

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 12:45
autor: Zepco
SKR jest sprzedawana jako
- sama płyta
- płyta + drivery
- płyta + drivery + wyswietlacz
Pytanie do posiadaczy AU30 czy wyświetlacz da się wykorzystać?
Jeśli tak to wybrałbym drugi zestaw z TMC2208

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 12:59
autor: toomas08
Zepco pisze:SKR jest sprzedawana jako
- sama płyta
- płyta + drivery
- płyta + drivery + wyswietlacz
Pytanie do posiadaczy AU30 czy wyświetlacz da się wykorzystać?
Jeśli tak to wybrałbym drugi zestaw z TMC2208
Jeżeli by zakładał, że wyświetlacza nie da się wykorzystać to coś takiego trzeba liczyć https://tiny.pl/tgvql ?

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 13:12
autor: Artu
Zepco pisze:Pytanie do posiadaczy AU30 czy wyświetlacz da się wykorzystać?
Myślę, że jeśli uda się Tobie wgrać firmware z Alfawise U30 na płytę BIGTREETECH SKR V1.3, to pewnie zadziała, ale obawiam się, że nie będzie to proste, jeśli w ogóle wykonalne :P

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 13:36
autor: Zepco
Miałem bardziej na myśli zintegrowanie z istniejącym wyświetlaczem ale pod wodzą Marlina 2.0. Jednak nie znam tej konstrukcji, więc trudno jest mi się wypowiedzieć co tam siedzi.

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 15:40
autor: ysk
Dzięki za pomoc, ogarnięta :)

Działa jak wściekła :)

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 15:49
autor: virgin71
toomas08 pisze:U30 do cichych drukarek nie należy
Mogę się mylić, ale głośny jest wentyl, a nie silniki. Moim zdaniem trzeba przebudować chłodzenie.

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 15:56
autor: ysk
virgin71 pisze:
toomas08 pisze:U30 do cichych drukarek nie należy
Mogę się mylić, ale głośny jest wentyl, a nie silniki. Moim zdaniem trzeba przebudować chłodzenie.
Można zastosować:

https://www.thingiverse.com/thing:3182567
https://www.thingiverse.com/thing:3443772

i już jest lepiej, ale generalnie wentylatory moim zdaniem do wymiany..

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 16:16
autor: toomas08
virgin71 pisze:Mogę się mylić, ale głośny jest wentyl, a nie silniki. Moim zdaniem trzeba przebudować chłodzenie.
Sorki za może głupie pytanie - co to ten wentyl? Wg mnie wentylatory słychać, ale oprócz tego słychać chyba silniki (albo to są te sterowniki o których niektórzy piszą że są głośne).

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 16:24
autor: FlameRunner
Wentyl to wentylator. (Chyba że mowa była o kołach, ale raczej nie. :P )

Dla ścisłości:
- Sterownika silnika krokowego nie słychać. Sterownik silnika krokowego sam w sobie głośny nie jest.
- Za hałas odpowiadają wibracje silnika krokowego.
- Jeśli ktoś pisze, że sterownik silnika krokowego jest głośny, jest to skrót myślowy i chodzi o to, że: sterownik silnika krokowego steruje silnikiem w taki sposób, że silnik głośno pracuje.
- To naturalne, że silnik krokowy hałasuje, wynika to ze sposobu jego działania.
- Hałas można ograniczyć odpowiednim sterowaniem, co w przypadku takich drukarek na ogół oznacza wymianę sterownika.

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 16:39
autor: toomas08
FlameRunner pisze:Wentyl to wentylator. (Chyba że mowa była o kołach, ale raczej nie. :P )
Chyba coś dzisiaj myślenie mi szwankuje :) Jak przeczytałem wentyl to mi wyobraźnia zaczęła szukać jakiegoś wentylka :P
FlameRunner pisze: Dla ścisłości:
- Sterownika silnika krokowego nie słychać. Sterownik silnika krokowego sam w sobie głośny nie jest.
- Za hałas odpowiadają wibracje silnika krokowego.
- Jeśli ktoś pisze, że sterownik silnika krokowego jest głośny, jest to skrót myślowy i chodzi o to, że: sterownik silnika krokowego steruje silnikiem w taki sposób, że silnik głośno pracuje.
- To naturalne, że silnik krokowy hałasuje, wynika to ze sposobu jego działania.
- Hałas można ograniczyć odpowiednim sterowaniem, co w przypadku takich drukarek na ogół oznacza wymianę sterownika.
No widzisz w końcu zrozumiałem o co chodzi jak piszą ludziska że stepstiki hałasują :) A to hałasuje silnik sterowany kiepskim sterownikiem. To mnie zastanawiało, bo w Monoprice Mini jest można powiedzieć cicho a w U30 słyszę często takie "dup dup" jak silnik zmienia kierunek. Wnioskuję z tego, że powodują to właśnie te kiepskie sterowniki :)

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 16:45
autor: dziobu
toomas08 pisze:A to hałasuje silnik sterowany kiepskim sterownikiem.
Nie. Silnik hałasuje bo taką ma naturę pracy, o czym FR wspominał. Sterownik może w pewien sposób wpłynąć na jego pracę tak, żeby ograniczyć ten hałas. Nie ma to jednak nic wspólnego z jego jakością.

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 19:13
autor: virgin71
Dup dup, to może być luz na pasku. W u30 wentyle są głośne i nie użyteczne - chłodzenie jest ustawione na blok grzejny, o czym już tutaj wspominano. Grzałka ma tyle mocy, że sobie z tym radzi, ale ja bym modyfikacje od tego zaczynał.
ysk pisze:
https://www.thingiverse.com/thing:3182567
https://www.thingiverse.com/thing:3443772

i już jest lepiej, ale generalnie wentylatory moim zdaniem do wymiany..
ten do u20 się nie nadaje, ten drugi jest do poprawki, bo jest niepotrzebna kratka wentylatora radiatora.

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 09 mar 2019, 20:07
autor: toomas08
virgin71 pisze:Dup dup, to może być luz na pasku. W u30 wentyle są głośne i nie użyteczne - chłodzenie jest ustawione na blok grzejny, o czym już tutaj wspominano. Grzałka ma tyle mocy, że sobie z tym radzi, ale ja bym modyfikacje od tego zaczynał.
ysk pisze:
https://www.thingiverse.com/thing:3182567
https://www.thingiverse.com/thing:3443772

i już jest lepiej, ale generalnie wentylatory moim zdaniem do wymiany..
ten do u20 się nie nadaje, ten drugi jest do poprawki, bo jest niepotrzebna kratka wentylatora radiatora.
Znalazłem jeszcze taką wersję i ona jest bez kratki ale na dwa wentylatory 40x40. Wentylator chłodzący blok trochę przekrzywiłem bo o nim czytałem, że dmucha za wysoko. Wentylatory byś wymieniał czy tylko kanały doprowadzające?

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 10 mar 2019, 09:27
autor: speedkb
toomas08 pisze: Znalazłem jeszcze taką wersję i ona jest bez kratki ale na dwa wentylatory 40x40. Wentylator chłodzący blok trochę przekrzywiłem bo o nim czytałem, że dmucha za wysoko. Wentylatory byś wymieniał czy tylko kanały doprowadzające?
Jeszcze jest takie coś, chyba najlepsze wykonanie z jakimiś już tam wyliczeniami przepływu powietrza. Niestety wszystko po francusku. Niby do U20 ale karetka ta sama jest.
https://www.lesimprimantes3d.fr/forum/t ... modulable/

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 10 mar 2019, 16:26
autor: toomas08
A możecie polecić jakiej firmy warto kupić wentylatorki 40x40 na 24V?

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 10 mar 2019, 16:45
autor: FlameRunner
Sunon.

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 16 mar 2019, 18:38
autor: cyfron
ysk pisze:
virgin71 pisze:
toomas08 pisze:U30 do cichych drukarek nie należy
Mogę się mylić, ale głośny jest wentyl, a nie silniki. Moim zdaniem trzeba przebudować chłodzenie.
Można zastosować:

https://www.thingiverse.com/thing:3182567
https://www.thingiverse.com/thing:3443772

i już jest lepiej, ale generalnie wentylatory moim zdaniem do wymiany..
Ten drugi wydrukowałem, zamontowałem i zdemontowałem - ma złą konstrukcję kanałów i strasznie tłumi przepływ powietrza. Czekam na dostawę wentylatora turbinowego 5015 i jakoś go tam zamontuję. Myślę, że będzie lepiej.
Wentylator chłodzący blok mimo wszystko wydaje się wystarczający, czy może się mylę?

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 16 mar 2019, 18:53
autor: toomas08
Wentylator na bloku chyba jest w miarę tylko hałasuje :) Hałasuje wg mnie tez wentylator w zasilaczu.

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 16 mar 2019, 21:37
autor: virgin71
virgin71 pisze: ten do u20 się nie nadaje, ten drugi jest do poprawki, bo jest niepotrzebna kratka wentylatora radiatora.
cyfron pisze: Ten drugi wydrukowałem, zamontowałem i zdemontowałem - ma złą konstrukcję kanałów i strasznie tłumi przepływ powietrza.
Nie żebym nie wspominał;)

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 17 mar 2019, 16:46
autor: cyfron
virgin71 pisze:
virgin71 pisze: ten do u20 się nie nadaje, ten drugi jest do poprawki, bo jest niepotrzebna kratka wentylatora radiatora.
cyfron pisze: Ten drugi wydrukowałem, zamontowałem i zdemontowałem - ma złą konstrukcję kanałów i strasznie tłumi przepływ powietrza.
Nie żebym nie wspominał;)
Tak, ale wspomniałeś o wentylatorze chłodzenia bloku jak sądzę a ja piszę o kanałach wentylatora chłodzącego wydruk (tam nie ma żadnych kratek).

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 18 mar 2019, 10:22
autor: virgin71
Racja! Widać tam wszystko jest źle.

Re: Alfawise U30 - Grzałka grzeje :)

: 18 mar 2019, 10:28
autor: toomas08
Ja na razie drukuje na fabrycznym rozwiązaniu bo nie ma nic innego sprawdzonego. Niestety sam nie jestem w stanie stworzyć takiego kanału bo doświadczenia brak :)