Strona 1 z 1

Drukarka do figurek i gier planszowych

: 11 mar 2019, 07:47
autor: koti_pl
Witam serdecznie
W związku z tym że udało mi się wreszcie wyprowadzić poza miasto ;), będę miał wreszcie miejsce na drukarkę 3d :)

Pytanie mam dosyć nietypowe. Dobro-tania (tak do 1500) drukarka która dobrze się spisze dla początkującego na potrzeby wydruku figurek.
Chodzi o różne usprawniacze gier planszowych jak np https://www.thingiverse.com/thing:1919056

Potrzebuję relatywnie przyzwoitą jakość wydruku dla drobnicy, ale nie potrzebuje dużego pola wydruku.
Materiał PLA, chociaż teoretycznie miałbym osobne pomieszczenie na ABS (kotłownia)

Składania kit'a się absolutnie nie boje , dodrukowania elementów drukarki też.
Za to regulacja i troubleshooting mnie trochę martwi.

Czyli podsumowując
Drukarka dobra, mała, i niezbyt droga

Z góry dziękuje

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 11 mar 2019, 07:50
autor: FlameRunner
Witaj na forum!

Brzmi jakbyś potrzebował nie pluć filamentem, a utwardzać żywicę. Czy interesowałeś się drukarkami takimi jak Anycubic PHOTON? Praca z żywicą ma swoje wady i jest wymagająca, ale efekt IMO powala na łopatki. Jeśli chcesz o tym poczytać, mamy dział o drukarkach nie-FFF, który w praktyce stał się działem o tanich żywicówkach: https://reprapy.pl/viewforum.php?f=35

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 11 mar 2019, 11:37
autor: dziobu
Dokładnie. Są i tańsze rozwiązania niż Photon (OIDW wymagają do pracy komputera, a do niektórych oprogramowanie na PC działa w przeglądarce...) ale ogólnie to też bym polecał żywicę. Tutaj spotkasz wszystkie problemy FDMu i żadnych zalet (może poza ceną).

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 11 mar 2019, 16:24
autor: kapi
Zobacz tu : https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=9&t= ... =40#p55300

..... i kup coś na żywice. Jak radzą koledzy.

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 11 mar 2019, 19:05
autor: koti_pl
Myślałem trochę o żywicy. Ale myślałem że jest poza moją cena.
I niestety moja wiedza o nich ogranicza się do jednego filmu z dark archona. A to co mówił o toksycznosci tego stuffy trochę mnie martwi. Mam małe dzieci w domu. Opary ABS to jedno. Ale ta żywica to już inna liga.
Jestem ostrożny. Ale kurcze o wypadek czasem łatwo.
Rolka filamentu jednak wydaje się bezpieczniejsza :)

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 11 mar 2019, 19:15
autor: dziobu
To nie tak.
Łatwiej zabezpieczyć drukarkę żywiczną (nawet możesz ją szczelnie w szafie zamknąć) niż drukarkę w której poruszają się 3 osie, jest gorący stół i hotend. Żywice też są różne; i to też nie tak z tą szkodliwością, że jak Ci spadnie kropla na rękę to umrzesz w męczarniach. Środki czystości pewnie szkodzą bardziej ;)

No i druga sprawa - chcesz drukować figurki. Do tego FDM się po prostu nie nadaje. Za to żywica jest idealna, tj najlepsza z dostępnych opcji. Po co Ci drukarka która może i będzie bezpieczniejsza ale nie spełni swojej funkcji? ;D

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 11 mar 2019, 19:34
autor: koti_pl
Hmm A faktycznie są drukarki żywiczne w rozsądnych pieniądzach?

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 11 mar 2019, 19:38
autor: FlameRunner
Przecież nie zmyślamy. :P

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 11 mar 2019, 20:12
autor: koti_pl
:D :DD :DD :DD
FlameRunner pisze:Przecież nie zmyślamy. :P

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 11 mar 2019, 20:17
autor: dziobu
FlameRunner pisze:Przecież nie zmyślamy. :P
Oczywiście że nie:
koti_pl pisze:Pytanie mam dosyć nietypowe. Dobro-tania (tak do 1500) drukarka która dobrze się spisze dla początkującego na potrzeby wydruku figurek.
https://allegro.pl/oferta/drukarka-3d-a ... 7697768043
Używany Photon, 1 499,00 zł :)

Wszystko się zgadza ;)

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 11 mar 2019, 20:20
autor: koti_pl
Na razie go nie mam gdzie postawić. Będę miał za 3-4 miesiące :) (w zależności jak się wykończeniowe pracę skończą)
No i wolałbym nowy :)

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 11 mar 2019, 20:23
autor: dziobu
Jak nowy to już nie w tej cenie. Zresztą kto wie, przez 3-4 miesiące wiele się może zmienić. Wtedy zapytaj ;)

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 11 mar 2019, 20:26
autor: koti_pl
dziobu pisze:Jak nowy to już nie w tej cenie. Zresztą kto wie, przez 3-4 miesiące wiele się może zmienić. Wtedy zapytaj ;)
Ale ja się nie mogę doczekać :) :yahoo:
Planowałem od lat wejść w druk 3d, ale po prostu nie miałem warunków.
Teraz już widzę światełko :good:

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 15 lip 2023, 13:47
autor: rastula
tereny wyjdą na fdm barfzo przyzwoicie, do ludzików żywica...

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 16 lip 2023, 23:57
autor: RevanitaPL
No ci powiem, refleks jak u szachisty :D

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 17 lip 2023, 07:50
autor: rafly
RevanitaPL pisze: 16 lip 2023, 23:57 No ci powiem, refleks jak u szachisty :D
Ale przynajmniej już wiemy co do czego :)

BTW. Jak ktoś szuka w podobnym temacie to moge wtrącić 3 grosze. Jakis miesiac temu nabyłem w promo za 1600 drukarkę ze strony creality Halot Mage, ta cena zaczyna być regularna.
https://www.creality3dofficial.eu/produ ... kdEALw_wcB
Drukarkę używam i po za tym, że jest nieco wolniejsza od topowych konstrukcji złego słowa o niej nie powiem. Wielkość przestrzeni roboczej jest już dość duża by drukować większe rzeczy - 228x128x230mm, więc spokojnie pozwoli tworzyć, i figurki, i tereny do gier. Drukarka ma fajne rozwiązanie z odchylanym kapturem (kto dużo drukuje w żywicy to wie jakim upierdliwstwem może być wymagające dodatkowego miejsca ciągłe przekładanie kaptura od drukarek i myjki w rękawiczkach, ktore mogą być brudne itp.). No i przede wszystkim fajnie drukuje. Nie widzę raczej lepszej opcji do takich celów na ten moment.

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 20 wrz 2023, 13:17
autor: 2pacjg
Małe pytanie... jak jest z oparami i zapachem/smrodem z drukarek żywicznych? Konieczne jest trzymanie tego w nieużytkowej piwnicy czy może spokojnie stać w osobnym pokoju normalnego mieszkania?

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 20 wrz 2023, 13:39
autor: bukszpryt
próbowałem robić testy filtrowania powietrza węglem aktywnym, ale niewiele z tego wyszło.
trafilem niedawno na YT na film, na którym jakiś typ dokładnie taki test przeprowadził. wynika z niego, że filtry z węglem aktywnym usuwają zapach żywicy, ale nie usuwają lotnych związków organicznych.
trzeba więc mieć porządną wentylację pomieszczenia do zabaw żywicą.

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 20 wrz 2023, 13:45
autor: 2pacjg
Dzięki za podsumowanie. Dylematów więcej brak:) Nic tylko filament ;)

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 20 wrz 2023, 14:00
autor: Artu
Wystarczy wyprowadzić rurę na zewnątrz, lub do pokoju teściowej :mrgreen: :rotfl2:

Re: Drukarka do figurek i gier planszowych

: 27 wrz 2023, 12:56
autor: 2pacjg
Zawsze myślałem, że należę do grona szczęśliwców którzy nie mieszkają z teściową ale teraz mnie zainspirowałeś :D