Strona 1 z 1

filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 08:11
autor: nubes
Witam wszystkich. Tak jak w tytule proszę o pomoc w doborze najlepszego materiału do wydruku mocowań osi x i z mojej nowej-starej drukarki. Czytałem nasze forum jednak każdy ma inne zdanie i trudno zebrać jednoznaczną odpowiedź. Moja uwaga została skupiona miedzy PETG a ABS ( pomijając wartości ustawień) czy może macie inną sugestię.
Z góry dzięki za każdy głos w sprawie.

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 08:18
autor: McKee
Dlaczego elastyczne PET-G?, dlaczego jeszcze bardziej elastyczny ABS?
Dlaczego nie najsztywniejsze PLA? (I jeszcze ASA jest warta rozważenia).
:yahoo:
Stron opisujących właściwości poszczególnych materiałów masz bez liku. Wybierz co ci najlepiej pasuje. Podziel się przemyśleniami (dlaczego taki a nie inny plastik? Twardość? Temperatura mięknięcia? Inne właściwości?)
Choć tak naprawdę bardziej liczy się procent wypełnienia i jakość wydruku niż rodzaj plastiku (bo sztywność zapewne uzyskasz dużymi rozmiarami elementów).

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 08:52
autor: nubes
Zależy mi na dobrej skrawalności raz możliwości tłumienia drobnych naprężeń. Wypełnienie w PLA stosowałem na poziomie 45-55% i warstwie 0,2 jednak nadal wydruk posiada cechy rozwarstwiania materiału i jest niestety kruchy. Nie mam doświadczenia w tworzeniu takich elementów z tworzywa stad próbuje podpytać bardziej doświadczonych Kolegów. :)

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 08:54
autor: dragonn
nubes pisze:warstwie 0,2 jednak nadal wydruk posiada cechy rozwarstwiania materiału i jest niestety kruchy.
Jeśli PLA Ci się rozwarstwia to masz problemy z drukowaniem a nie że samo PLA się nie nadaje.

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 08:55
autor: nubes
Uważacie wiec ze PLA się nada najlepiej?

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 08:57
autor: dragonn
Nie koniecznie,
jak dla mnie PLA ma zbyt niską temperaturę plastyczności, szczególnie przy silnikach to będzie problem.

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 09:00
autor: Pjoter
Osobiście wybrałem PET-G do drukowania elementów do HEVO. Łatwy w drukowaniu prawie jak PLA, jednocześnie nie tak podatny na odkształcenia w wyniku podwyższonej temperatury.
Tak jak napisał @McKee - poza materiałem ważne są także parametry druku. Ja drukowałem na 4 obrysach i 50% wypełnienia. Teraz pewnie bym zrobił 6 obrysów i 75% wypełnienia. Poza tym pamiętaj o poprawnym ułożeniu projektu na stole aby osiągnąć maks wytrzymałości w wymaganych kierunkach.
Moja "dobra rada" - najpierw do perfekcji opanuj wydruk z PET-G tak aby nie było nitkowania, element trzymał zadany wymiar itp

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 09:07
autor: artur_n
6 obrysów i 75% to nie jest przypadkiem przegięcie? Np. Prusa zaleca wydruk w 2 obrysy i 20% wypełnienia grid. Ja osbiście drukowałem w 3 obrysach i 40% wypełnienia.

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 09:12
autor: Domell
Wszystko zależy jaka drukarka, ja drukowałem na 50% i 4 obrysy, przy mniejszej ilości w momencie napinania paska plastiki strzelały.

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 09:27
autor: Wawok
Ja bym drukował z ABS jak Ci wydruki wychodzą

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 09:37
autor: nubes
Zależy mi również na minimalnym skurczu i tak jak mówicie na akceptowalnej sprężystości samego wydruku.
Mam na uwadze, że podczas naciągania paska będzie to wszystko pracować. Dodatkowo drukarka pracuje w obudowie ale chyba nie ma to większego znaczenia...

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 09:42
autor: dziobu
Wawok pisze:Ja bym drukował z ABS jak Ci wydruki wychodzą
Do "dodatków" może być, ale w istotnych miejscach to ABS jest jednak nieco elastyczny. Nawet grubo wypełniony miejscami może nie zachować kształtu pod obciążeniem. Zmorph w 2.0 miał wydrukowane z ABSu elementy konstrukcyjne drukarki. Szybciutko w 2.0S przeszli na aluminium.
nubes pisze:Moja uwaga została skupiona miedzy PETG a ABS
Z tych dwóch wybranych zdecydowanie polecam PLA na elementy sztywne i ASA na sztywne, wytrzymałe i mające kontakt z czymś ciepłym ;)

ASA - mocowanie silników osi Z: https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=34&t=2304#p39630 (oraz głowica, nadmuch i w ogóle wszystko czerwone w tej drukarce)
PLA - usztywnienie ramy - https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=34&t ... =40#p63673

ABSu użyłem tylko do jakiś pierdół (typu mocowanie ledów) i drukowanych sprzęgieł. Z PETa chyba nie mam nic.

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 09:57
autor: nubes
czyli padło na ASA...pytanie tylko jak duży będzie skurczy przy drukowaniu.. porównywalny z ABS-em?

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 09:57
autor: dziobu
Znacznie mniejszy.

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 10:08
autor: panWiadr0
Ja drukowałem prawie zawsze z dobrego ABSu bo udało mi się pod niego dobrze skalibrować drukarkę pod kątem uzyskiwanych wymiarów.

Wypełnienie ma drugoplanowe znaczenie pod kątem wytrzymałości. Większe znaczenie ma liczba obrysów.
Mechaniczne części drukuje warstwą 0.2, 4 obrysy i wypełnienie 20-30%. Wtedy nawet plastyczny ABS jest bardzo mocny. Otwory robię w CAD z zerowym luzem. Na mojej drukarce wychodzą zawsze 0.2-0.25mm ciaśniejsze ale to dobrze bo i tak zawsze rozwiercam je na nominał (przy 4 obrysach jest z czego zbierać).

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 15:02
autor: nubes
dzięki wszystkim za pomoc, po drukowaniu przedstawię rezultaty :)

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 16:16
autor: Berg
Moje Hevo jest z PLA i ABS. Czarnego ABS użyłem do wózka X, wydruku tunelu chłodzącego. Uchwyty silników, wałków mam z szarego PLA. Wózki Y z ABS akurat ten zgniły żółty kolor mi się podobał. Lubię połączenie czarnego i żółtego.
Ostanio wymieniłem tunel chłodzący na samogasnący ABS. Niestety kremowy :( ale go pomaluję na czarno :)

Oryginalne Prusy drukowane są z pomarańczowego i czarnego PETG.

Re: filament do produkcji drukarki

: 13 mar 2019, 19:04
autor: virgin71
PLA nie ma niemalże skurczu. Przy 3 obrysach i 20% wypełnienia jest to konstrukcja pancerna. Na pewno na sztywne części brałbym PLA. Jak się rozwarstwia, to problem masz z drukiem/drukarką/PLA.