Strona 1 z 1

Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 10:11
autor: Kama
Cześć,

Temat poważny! Trzeba kupić laptopa, który będzie głównym narzędziem pracy dla kobiety.

Wymagania:

1. Lekki (okolice 2kg).
2. Do renderowania wizualizacji wnętrz (dużo światła, odbić etc.).
3. Budżet do 7 000 zł
4. Nie apple

Mam pewne przemyślenia i typy:

1. ASUS Vivobook Pro 15 N580GD i7-8750/32G/480SSD+1T/W10PX

https://www.x-kom.pl/p/458638-notebook- ... w10px.html


2.Dell Inspiron G3 i7-8750H/32GB/256+1000/Win10 GTX1060

https://www.x-kom.pl/p/485129-notebook- ... x1060.html


3. MSI GS65 i7-8750H/16GB/256/Win10 GTX1070 144Hz - ten wykracza trochę poza budżet ale ma to być inwestycja na jakieś 5 lat, więc go nie wykluczam...

https://www.x-kom.pl/p/432616-notebook- ... 144hz.html


Czy zauważymy podczas renderowania znaczną różnicę posiadając 32GB RAMu zamiast 16GB?

Jak to czujecie?

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 10:12
autor: FlameRunner
Panowie, tym razem serio: NIE APPLE. Nie mam ochoty na wywalanie kolejnego wątku na hasiok.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 11:38
autor: Hejterro
Przy renderowaniu raczej nie uświadczysz różnicy w RAMie - tam głównie działa procesor, ew. karta graficzna. Odczujesz za to różnicę w samym modelowaniu przy większej ilości elementów.
Z tych trzech brałbym Della ze względu na szybki serwis w razie "W". Można też zastanowić się nad modelem G5, jednak jest odrobinę cięższy.
Z w/w to Asusa po prostu nie lubię, a MSI to chyba przerost formy nad treścią. O ile nie będzie na nim grane to IMO nie potrzebne to 144Hz.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 11:49
autor: Kama
Hejterro pisze:Przy renderowaniu raczej nie uświadczysz różnicy w RAMie - tam głównie działa procesor, ew. karta graficzna. Odczujesz za to różnicę w samym modelowaniu przy większej ilości elementów.
Z tych trzech brałbym Della ze względu na szybki serwis w razie "W". Można też zastanowić się nad modelem G5, jednak jest odrobinę cięższy.
Z w/w to Asusa po prostu nie lubię, a MSI to chyba przerost formy nad treścią. O ile nie będzie na nim grane to IMO nie potrzebne to 144Hz.
Dzięki!
Kilkanaście minut temu uświadomiono mi, że nie potrzebuję jakiejś zajebistej karty graficznej do tego co pewnie znacznie obniży koszt zakupu.

Podsumowując:

Proces i7- 8gen.
RAM - 16GB +
SSD

i powinno hulać?

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 12:10
autor: tig33r
Pewnie nawet i5 powinno styknąć pod warunkiem, że nie będzie to wersja niskonapięciowa! Trzymaj się od takich z daleka.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 12:12
autor: Kama
tig33r pisze:Pewnie nawet i5 powinno styknąć pod warunkiem, że nie będzie to wersja niskonapięciowa! Trzymaj się od takich z daleka.
Jak to poznać?

Patrzyłem na Intel Core i7-8750H (6 rdzeni, od 2.20 GHz do 4.10 GHz, 9 MB cache)

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 12:15
autor: cardjunk
wersje niskonapięciowe mają indeks U, tutaj jest pełna legenda https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/ ... mbers.html

ogólnie jak sam mówisz, że ma być to sprzęt na te 5 lat, to nie widzę powodu ograniczania ani ramu, ani schodzenia do i5, tylko dlatego, że teraz to wystarczy, ten dell w konfiguracji i7/32 jest super, i mają fajną politykę gwarancyjną

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 12:15
autor: dragonn
Wersje niskonapięciowe mają literkę U na końcu. I tak, od nich trzymaj się z daleka bo nawet i7 w wersji U to g*****.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 12:16
autor: Minik
Przy renderowaniu raczej nie uświadczysz różnicy w RAM
Nieprawda, zależy co się renderuje i jakim silnikiem. 32 gb to dziś podstawa a nie standard np przy renderowaniu Vray w 3dmax.
Nie wiem czy będziesz to wykorzystywać w praktyce (nie wiem jak skomplikowane sceny zamierzasz renderować) ale na ramie bym nie oszczędzał chcąc używać modeli Hipoly.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 12:17
autor: carving85
Poznać można po Literce na końcu i7-8750H ma H więc - High performance graphics

Niskonapięciowe to na pewno U – Ultra-low power i Y – Extremely low power

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 14:08
autor: dziobu
Kama pisze:Kilkanaście minut temu uświadomiono mi, że nie potrzebuję jakiejś zajebistej karty graficznej do tego co pewnie znacznie obniży koszt zakupu.
Zacznij od tego co wspiera Twój render.
Normalnie mam Twilight który używa tylko CPU. Działa jak działa i faktycznie karta leży i śpi (wspomaganie obliczeń jest dopiero przy filtracji obrazu).
Natomiast testowałem Thea Rener który po przełączeniu na kartę graficzną dostawał ostrego kopa.

No i oba żarły RAMu ile wlazło - ale to zależnie od złożoności obiektu (drzewa, trawa). Maksymalnie doszedłem do 30GB :)

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 14:11
autor: virgin71
A Lenovo Yoga dla Pań i takiego zastosowania nie jest najlepszym rozwiazaniem?

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 14:33
autor: dragonn
virgin71 pisze:A Lenovo Yoga dla Pań i takiego zastosowania nie jest najlepszym rozwiazaniem?
Z tego co widzę to szukamy woła roboczego a nie przenośną, energooszczędną popierdułkę. Chyba że są jakieś bardziej hardkorower wersji Yogi o których nie wiem.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 14:33
autor: Kama
dziobu pisze: Zacznij od tego co wspiera Twój render.
Po weekendzie ze Sketchupem, wyrwanymi włosami, toną ku#$#@#...
Przeszliśmy na PCON.planner, który rendery wykonuje o ile się nie mylę przy użyciu OSPRay lub Yafaray.
virgin71 pisze:A Lenovo Yoga dla Pań i takiego zastosowania nie jest najlepszym rozwiazaniem?
Yoga odpada. Szukamy 15,6"

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 16:12
autor: panWiadr0
Nie jestem jakoś ostatnio specjalnie na bieżąco ale wg. mnie Asus nigdy nie robił porządnych laptopów.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 18:59
autor: to.masz
Wybór oprogramowania i rendera powinien iść przed kupnem laptopa. Dopiero wtedy będziesz wiedział czy maszyna jest w stanie to pociągnać. Druga sprawa to kwestia czy wizualizacja ma powstać na miejscu u klienta czy będzie mogła się w nocy na spokojnie przeliczyć?
Z mojego doświadczenia wychodzi że praca z rozbudowanym renderem to długa historia prób i błędów oraz poświęconego czasu na sensowne zrównoważenie jakości w stosunsku do czasu wykonania renderu. W budżecie podobnym do Twojego kupiłem kilka lat temu komputer stacjonarny do 3ds max + Vray i nie powiem żeby szybkość mnie powalała na kolana.

Myślę że warto też rozważyć płatne programy przeznaczone stricte do tego -> tak kiedyś trafiłem na Cad kuchnie od Cad Project - wiem że mają też oprogramowanie do wizualizacji wnętrz. To oczywiście temat na inny wątek ale wspominam o tym ponieważ z tego co pamiętam render szedł tam dużo szybciej przy zachowaniu całkiem dobrej jakości (prawdopodobnie maszyna za 5-7 k sobie z tym poradzi w rozsądnym czasie).

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 20:59
autor: Kama
to.masz pisze:Wybór oprogramowania i rendera powinien iść przed kupnem laptopa. Dopiero wtedy będziesz wiedział czy maszyna jest w stanie to pociągnać. Druga sprawa to kwestia czy wizualizacja ma powstać na miejscu u klienta czy będzie mogła się w nocy na spokojnie przeliczyć?
Z mojego doświadczenia wychodzi że praca z rozbudowanym renderem to długa historia prób i błędów oraz poświęconego czasu na sensowne zrównoważenie jakości w stosunsku do czasu wykonania renderu. W budżecie podobnym do Twojego kupiłem kilka lat temu komputer stacjonarny do 3ds max + Vray i nie powiem żeby szybkość mnie powalała na kolana.

Myślę że warto też rozważyć płatne programy przeznaczone stricte do tego -> tak kiedyś trafiłem na Cad kuchnie od Cad Project - wiem że mają też oprogramowanie do wizualizacji wnętrz. To oczywiście temat na inny wątek ale wspominam o tym ponieważ z tego co pamiętam render szedł tam dużo szybciej przy zachowaniu całkiem dobrej jakości (prawdopodobnie maszyna za 5-7 k sobie z tym poradzi w rozsądnym czasie).
Słuszne uwagi!

Co do oprogramowania i renderów - nie będzie to główne źródło dochodu. Ma to być robione w domu na kanapie i może zostać puszczone na noc.
Wybór padł na PCON.Planner ponieważ druga połówka od razu chwyciła jak to działa - proste i intuicyjne, a efekty jak niżej.

Ps. Ich efekt przekracza moje oczekiwania :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 21:18
autor: to.masz
Kama pisze: Wybór padł na PCON.Planner ponieważ druga połówka od razu chwyciła jak to działa - proste i intuicyjne, a efekty jak niżej.
Renderki rewelacyjne. Świat poszedł do przodu. W 3ds max takie coś to było kilka dni siedzenia ;-)
Jeśli dokonaliście już wyboru programu to będzie łatwiej, szczególnie że producent określa wymagania dla sprzętu na swojej stronie, wychodzi również na to (http://help.pcon-planner.com/en/help/in ... l_tips.htm), że liczy to jednak karta graficzna a nie procesor

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 18 mar 2019, 23:44
autor: Kama
to.masz pisze:
Kama pisze: Wybór padł na PCON.Planner ponieważ druga połówka od razu chwyciła jak to działa - proste i intuicyjne, a efekty jak niżej.
Renderki rewelacyjne. Świat poszedł do przodu. W 3ds max takie coś to było kilka dni siedzenia ;-)
Jeśli dokonaliście już wyboru programu to będzie łatwiej, szczególnie że producent określa wymagania dla sprzętu na swojej stronie, wychodzi również na to (http://help.pcon-planner.com/en/help/in ... l_tips.htm), że liczy to jednak karta graficzna a nie procesor
Teraz to zgłupiałem.
Jak wchodzę w menedżer urządzeń to podczas renderu użycie procesora jest 100%, przy karcie graficznej 1%.

Procesor i7-5gen.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 19 mar 2019, 00:01
autor: dragonn
Nie polegalbym na menedżer zadań, lepiej odpal jakiś monitor temperatur i zobacz czy temperatura grafiki idzie mocno w górę.
A i pytanie czy jeśli odpalasz to na laptopie to program renderujacy ma faktycznie przydzielona dedykowaną kartę grafiki a nie zintegrowaną.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 19 mar 2019, 00:03
autor: Kama
dragonn pisze:Nie polegalbym na menedżer zadań, lepiej odpal jakiś monitor temperatur i zobacz czy temperatura grafiki idzie mocno w górę.
A i pytanie czy jeśli odpalasz to na laptopie to program renderujacy ma faktycznie przydzielona dedykowaną kartę grafiki a nie zintegrowaną.
Obecnie testujemym program na lapie z zintegrowaną grafiką i 8Gb RAM.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 19 mar 2019, 00:07
autor: dragonn
No to test jest bez sensu bo najprawdopodobniej grafika zintegrowaną nawet nie obsługuje potrzebnych instrukcji których wykorzystuje render i program kompletnie olewa je istnienie.
Trzeba doczytać jaką grafikę render potrzebuje, żeby się nie okazało czasem że musi to być jakies Quadro

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 19 mar 2019, 16:09
autor: virgin71
Nie używa CUDA, liczy na OpenGL. Nowe integry sobie poradzą, pod warunkiem, że dodano ich obsługę.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 19 mar 2019, 16:25
autor: dragonn
Gen5 trochę już ma tak że może mieć braki. Gen4 na Linuksie wisi na OpenGL 3.0 a jak strzelam to ten render pewnie używa czegoś 4.X

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 19 mar 2019, 16:32
autor: virgin71
Ale nowy laptop, czyli szukamy gen 7, 8

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 19 mar 2019, 16:51
autor: dragonn
Odniosłem się do testów Kama które robił na Gen5, ale jak brać coś nowego to moim zdaniem nadal lepiej jak będzie jakaś dodatkowa karta graficzna.
Chyba żeby wziąć coś z stajni AMD, zintegrowane karty graficzne AMD dużo mniej odbiegają od tych dedykowanych.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 19 mar 2019, 20:24
autor: grzybu
Jak to ma być do renderowania to nastawiałbym się jednak na GPU. Praktycznie wszystkie dzisiejsze silniki korzystają z GPU i robią to naprawdę nieźle, np. wspomniana Thea, która jest przy okazji bardzo dobrze zintegrowana ze SU.
Różnice w szybkości są znaczne przy porównaniu CPU vs. GPU.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 19 mar 2019, 20:32
autor: dziobu
@grzybu
Technicznie masz rację - tylko, że:
Kama pisze:Po weekendzie ze Sketchupem, wyrwanymi włosami, toną ku#$#@#...
Przeszliśmy na PCON.planner, który rendery wykonuje o ile się nie mylę przy użyciu OSPRay lub Yafaray.
Ale fakt, Sketchup + Thea + GPU -> CUDA ;)

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 08:49
autor: Wioletowy
Ja od siebie mogę polecić, Lenovo Carbon X1 genV/VI. Oby dwie generacje działają jak marzenie :)

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 13:06
autor: Kama
Dzięki za odpowiedzi!

Pokazałem lubej Della - brzydki, ciężki i ogólnie blee. Nosz %$#54%# mać...

Słuchajcie - sorry za zamieszanie ale będą 2 laptopy.

1. Ultrabook do jej torebki
2. Drugi do renderowania (może być cięższy i brzydszy).

Priorytetem jest ultrabook - ładny, lekki (mniej niż 2kg), do www, poczty - coś sensownego w okolicach 3 000 zł?

Myślę, że niżej niż i5-8gen i 8Gb RAM nie ma co schodzić.

Większość tych sprzętów jest niestety z prockami niskonapięciowymi (będzie to przeszkodą dla kobiety)?

Ps. Nie chcemy dotykowego wyświetlacza.

Jej propozycja: http://www.vivobook.pl/s430.html

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 13:08
autor: dragonn
Kama pisze: Większość tych sprzętów jest niestety z prockami niskonapięciowymi (będzie to przeszkodą dla kobiety)?
do www, poczty to niskonapięciowy przeszkodą nie będzie. A wręcz zaletą - czas pracy na baterii na niskonapięciowych jest dużo większy.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 13:15
autor: Kama
Taki też się podoba...

https://www.x-kom.pl/p/465876-notebook- ... win10.html

Tak to jest z tymi babami :unknown:

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 13:17
autor: dragonn
Tia, ale wziąłbym coś z przynajmniej 16GB RAM-u.
Pamiętaj że zazwyczaj w ultrabookach RAM jest wlutowane i nie dołożysz go więcej. A 8GB już teraz łatwo zapchać otwierając dużo stron na raz.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 13:56
autor: jarekb
Ja już się nauczyłem, że kobiety zwracają uwagę na zupełnie inne rzeczy niż mężczyźni i nie ma co ich na siłę przekonywać do rozwiązań które my uważamy za słuszne. Skoro laptop ma być ładny, to czy będzie trochę wolniej lub szybciej pracował nie jest takie istotne.....

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 14:09
autor: tig33r
Jest.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 14:12
autor: dragonn
jarekb pisze: szybciej pracował nie jest takie istotne.....
Zazwyczaj po fakcie się jednak okazuje że jest :roll:

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 14:14
autor: dziobu
Nie jest.
Jeśli kobieta chce "Ultrabook do jej torebki" to on ma pasować do jej torebki. I to ona o tym decyduje.
Święty spokój jest wart więcej niż te 4-5k za zabawkę.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 14:59
autor: Kama
Szybki musi być - inaczej będzie pyszczyć ;)

Tak czy inaczej zabieram ją do sklepu i ma sobie wymacać co jej się tam spodoba ;)

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 16:24
autor: Wioletowy
Kama pisze:Szybki musi być - inaczej będzie pyszczyć ;)

Tak czy inaczej zabieram ją do sklepu i ma sobie wymacać co jej się tam spodoba ;)
Jak zaczyna pyszczyć to zabierasz laptopa na tydzień i jest spokój :rotfl:

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 17:09
autor: panWiadr0
Kama pisze:Szybki musi być - inaczej będzie pyszczyć ;)

Tak czy inaczej zabieram ją do sklepu i ma sobie wymacać co jej się tam spodoba ;)
Sam się prosisz o problemy. Wyślij ją SAMĄ do sklepu przecież jest doradca... doradzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Inaczej będziesz wysłuchiwać przez najbliższe pół roku pi...nia jaki to h...wy laptop jej wybrałeś (╯°□°)╯︵ ┻━┻

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 21:18
autor: Kama
Co Wy baby w domu nie macie?

A potem będzie lament, że ma chłopa w domu, a kogoś innego musi o pomoc prosić :pardon:

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 21:30
autor: kapi
spróbuj tak : pozwól jej wybrać to co się podoba - wizualnie, a później szukaj najmocniejszej konfiguracji w tej obudowie.
wiadomo - dziś trzeba kompa "dotknąć" - jak klawisze działają, jak wygląda, jakie ma materiały... to ma się podobać. polecam też zastanowić się nad matową matrycą. czasem się przydaje ;) szczególnie jak jest się gdzieś u klienta a ekran robi za lustro i nic w nim nie widać.

przykładowo - dla mnie ważne było to że zawias pozwala na 180* otwarcia no i matowa matryca. ;)

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 22:37
autor: virgin71
Kup ultrabooka i stację do renderowania.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 22:43
autor: dziobu
@virgin71

Dwie strony wcześniej :D
Kama pisze:Słuchajcie - sorry za zamieszanie ale będą 2 laptopy.

1. Ultrabook do jej torebki
2. Drugi do renderowania (może być cięższy i brzydszy).
Kama pisze:A potem będzie lament, że ma chłopa w domu, a kogoś innego musi o pomoc prosić :pardon:
I tak będzie Twoja wina ;)

Zacznij faktycznie od tego żeby pokazała co się jej podoba. A potem to kup :D

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 20 mar 2019, 22:45
autor: FlameRunner
Virgin, do ciężkiej cholery, zobacz co wcześniej napisał autor tematu:
Kama pisze: Słuchajcie - sorry za zamieszanie ale będą 2 laptopy.

1. Ultrabook do jej torebki
2. Drugi do renderowania (może być cięższy i brzydszy

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 21 mar 2019, 06:26
autor: virgin71
No i co, że tak napisał, jak to głupie podejście. W rezultacie będzie miał ultrabooka i średnio-wydajny laptop stacjonarny, którego nie będzie przenosić. Za kasę na lapka z dedykiem, można kupić stację i spokojnie posługiwać się ultrabookiem z podpiętym np. teamviewerem.
Wcześniejsze napisałem, po przeczytaniu cytowanego fragmentu.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 21 mar 2019, 09:10
autor: Kama
FlameRunner pisze:Virgin, do ciężkiej cholery, zobacz co wcześniej napisał autor tematu
Tak naprawdę to kolega Virgin71 nie chce źle :)

Problemem u nas jest brak miejsca żeby postawić stacjonarkę - serio...
Znalazłem stojąc w korkach taki wynalazek jak format mini itx - pytanie tylko czy da się w tym zamknąć stosunkowo wydajnego PCta nie rujnującego aż tak budżetu...

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 21 mar 2019, 09:27
autor: panWiadr0
Postaw maszyne w cloudzie Amazon EC2

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 21 mar 2019, 09:28
autor: dziobu
Kama pisze:Problemem u nas jest brak miejsca żeby postawić stacjonarkę - serio...
To zacznij od końca - powód kupna laptopa to tylko brak miejsca czy chcesz móc go nosić?
Bo to wiele zmienia - przede wszystkim można mieć tą samą wydajność za ~1/2-3/4 ceny laptopa.
Kama pisze:Znalazłem stojąc w korkach taki wynalazek jak format mini itx - pytanie tylko czy da się w tym zamknąć stosunkowo wydajnego PCta nie rujnującego aż tak budżetu...
Nie. Rujnując budżet - też nie ;)
Wydajne pudło z wydajną grafiką wymaga chłodzenia. Natomiast te małe obudowy nadają się do biura gdzie PeCet się nudzi przez 99.9% czasu pracy.

To zacznij od wygospodarowania miejsca na jakąś mała obudowę - choć tak na prawdę to im bardziej będzie standardowa tym lepsze i tańsze bebechy tam wepchniesz. Rozważasz składaka czy chcesz kupić gotowca?

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 21 mar 2019, 09:51
autor: dragonn
Kama pisze: Problemem u nas jest brak miejsca żeby postawić stacjonarkę - serio...
Znalazłem stojąc w korkach taki wynalazek jak format mini itx - pytanie tylko czy da się w tym zamknąć stosunkowo wydajnego PCta nie rujnującego aż tak budżetu...
Jak zwiększysz budżet zawsze możesz zrobić coś takiego https://www.youtube.com/watch?v=2UniFmPj1cs jest wiele innych takich mini konstrukcji.
Jeśli ten laptop ma tylko służyć do renderowania w domu to naprawdę zrób miejsce na stacjonarkę, nie wierzę że nie upchasz czegoś na jakimś mini-ITX a nadal to lepsza opcja niż laptop.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 21 mar 2019, 09:55
autor: dragonn
dziobu pisze: Wydajne pudło z wydajną grafiką wymaga chłodzenia. Natomiast te małe obudowy nadają się do biura gdzie PeCet się nudzi przez 99.9% czasu pracy.
Zdziwiłbyś się, ludzie potrafią zrobić mini-ITX z chłodzeniem wodnym :D, tylko wiadomo kosztuje to odpowiednio więcej.
Kanał który wrzuciłem wyżej robi dużo takich konstrukcji.

EDIT

Możesz też obczaić np. MSI Trident

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 21 mar 2019, 10:04
autor: dziobu
A to wiem. Tylko że jeśli ktoś nie ma miejsca na zwykłą obudowę, to pewnie na chłodnicę też nie będzie miał ;)

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 21 mar 2019, 10:07
autor: dragonn
dziobu pisze:A to wiem. Tylko że jeśli ktoś nie ma miejsca na zwykłą obudowę, to pewnie na chłodnicę też nie będzie miał ;)
Mówię o chłodnicy nadal w środku obudowy ;) na przykład

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=-djsBh88IgY

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=IncQzqaOkCk
To nadal jest mała obudowa, upakowana jak się da.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 21 mar 2019, 10:13
autor: dziobu
W sumie to patrząc na to jako sprzęt do renderowania... to bym już zainwestował w lepszą/drugą grafikę niż w takie cuda ;)

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 21 mar 2019, 10:17
autor: Kama
Słuchajcie chciałbym żebyście mnie dobrze zrozumieli :)

To nie będzie renderować 24/7.

Raczej mówimy tu o renderach mieszkania kilka razy w miesiącu :)

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 21 mar 2019, 10:28
autor: FlameRunner
virgin71 pisze:No i co, że tak napisał, jak to głupie podejście. W rezultacie będzie miał ultrabooka i średnio-wydajny laptop stacjonarny, którego nie będzie przenosić. Za kasę na lapka z dedykiem, można kupić stację i spokojnie posługiwać się ultrabookiem z podpiętym np. teamviewerem.
Wcześniejsze napisałem, po przeczytaniu cytowanego fragmentu.
A to się nie zrozumieliśmy. Z prostej przyczyny - sam Dell o laptopach Precision pisze: "Przenośne stacje robocze Precision". Gdy w wątku o laptopach przeczytałem o "stacji", naturalnie przyszedł mi do głowy właśnie tego typu laptop.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 21 mar 2019, 11:57
autor: jarekb
Kama pisze:Słuchajcie chciałbym żebyście mnie dobrze zrozumieli :)

To nie będzie renderować 24/7.

Raczej mówimy tu o renderach mieszkania kilka razy w miesiącu :)
To może jest dopuszczalne żeby robił te rendery trochę dłużej... Kupcie może tego lekkiego laptopa i zobaczcie jak długo on sobie radzi z przeliczaniem takiego renderu. Może jednak nie trzeba będzie kupować drugiego kompa...

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 31 mar 2019, 20:36
autor: Kama
Byliśmy dziś w chyba 6 sklepach i po macaniu wybór padł na...

HP Spectre - 1.1 kg

Ustaliliśmy, że ma być to laptop do biegania, bez renderowania.

Teraz pytanie (muszę podjąć decyzję w ciągu 2/3 godzin):

Wersja i5-8250U/8GB/SSD256GB z Media Markt za 4 226 zł

lub

Allegro i7-8550U/8/512GB SSD za 4 499

wybór niby oczywisty ale niepokoi mnie dopisek:
Informujemy, że oferowany sprzęt jest nowy i kompletny, zapakowany w pudełko producenta, pochodzi z oficjalnego programu wyprzedażowego, wyselekcjonowana oferta HP Renew Gold i Silver, końcówki serii oraz niezrealizowane zamówienia klientów. Nie posiada wad technicznych i wizualnych.
Ktoś miał styczność z tym programem? Niby nie brzmi jak "renew" ale...

Linki:

MediaMarkt: https://mediamarkt.pl/komputery-i-table ... ny#js-sets
Allegro: https://allegro.pl/oferta/dotyk-hp-spec ... 7869653499

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 31 mar 2019, 23:56
autor: Kama
Kupiony HaPek z MM.

Temat do zamknięcia, dziękuję :)

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 01 kwie 2019, 11:20
autor: jarekb
Tak z ciekawości - puście jakiś render na tym lapku i dajcie znać czy czas jest akceptowalny czy nie....

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 01 kwie 2019, 11:36
autor: Kama
jarekb pisze:Tak z ciekawości - puście jakiś render na tym lapku i dajcie znać czy czas jest akceptowalny czy nie....
Tak zrobimy :good:

@Admin - nie zamykaj jeszcze :DD

Jak nie będzie wystarczający to wrócimy do tematu, choć podoba się nam HP Z2 G4...

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 02 kwie 2019, 17:39
autor: Kama
Wygospodarowaliśmy trochę miejsca na stacjonarkę (trochę kosztem mojej drukarki...)

Przeglądałem sklepy pod kątem stricte stacji roboczych i dostałem taką propozycję:

Procesor: Intel Core i9-9900K
Płyta Główna: Gigabyte Z390 AORUS PRO
Pamięci Ram: 32GB Aegis DDR4 2x16GB 3000MHz CL16 XMP2
Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1660 6GB OC
Dysk SSD M.2 NVMEe: Adata XPG SX8200 PRO 256GB
Dysk SSD: Crucial MX500 1TB
Dysk HDD: Toshiba P300 1TB
Zasilacz: SeaSonic Focus Plus 550W Gold
Obudowa: SilentiumPC Signum SG1 TG Pure Black
Chłodzenie procesora: SilentiumPC Grandis 2 XE1436

Cena: 7 150 zł brutto

W cenie złożenie, odpalenie, testy pod obciążeniem, konfiguracja - więc chyba nie jest tak źle, prawda?

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 02 kwie 2019, 17:49
autor: Pjoter
Hmm, tylko że to jest obudowa midi tower i płyta ATX normalna. Jeśli zależy na miejscu to szukajcie rozwiązania w formacie ITX - to są najmniejsze płyty na których możecie zrobić takiego muła z kartą graficzną. Co do karty graficznej to w tej cenie bym szedł w GTX 20XX. Jednak niech ktoś mądrzejszy się wypowie lub zapytajcie się w sklepie czemu nie najnowsza generacja. No i czy faktycznie niezbędne są dwa dyski SSD? Pamiętaj że taki dysk służy do szybkiego uruchamiania programów a nie do przechowywania danych.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 02 kwie 2019, 17:54
autor: tig33r
Kama pisze:W cenie złożenie, odpalenie, testy pod obciążeniem, konfiguracja - więc chyba nie jest tak źle, prawda?
CO XD

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 02 kwie 2019, 18:05
autor: FlameRunner
Pjoter, GTX1660 to jest najnowsza generacja, tyle że z uciętymi rdzeniami RT i Tensor.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 02 kwie 2019, 18:18
autor: Kama
Pjoter pisze:Hmm, tylko że to jest obudowa midi tower i płyta ATX normalna. Jeśli zależy na miejscu to szukajcie rozwiązania w formacie ITX - to są najmniejsze płyty na których możecie zrobić takiego muła z kartą graficzną. Co do karty graficznej to w tej cenie bym szedł w GTX 20XX. Jednak niech ktoś mądrzejszy się wypowie lub zapytajcie się w sklepie czemu nie najnowsza generacja. No i czy faktycznie niezbędne są dwa dyski SSD? Pamiętaj że taki dysk służy do szybkiego uruchamiania programów a nie do przechowywania danych.
Wiesz, jak już się udało wygospodarować miejsce to nie wiem czy jest sens iść w ITX - zawsze przy midi tower będzie trochę większy przepływ powietrza (tak mi się wydaje).
tig33r pisze: CO XD
Cutując sklep: Przeprowadzimy testy stabilności i sprawdzimy temperatury poszczególnych podzespołów w spoczynku oraz pod obciążeniem.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 02 kwie 2019, 19:15
autor: tig33r
Jezu, że też ludzi naciągają na testy stabilności. :DD

Co do konfiguracji to ssd crucial albo samsung pewnie i nie wiem czy potrzebujesz aż dwóch, chłodzenie modne teraz to noctua D15 lub Dark Rock Pro 4, zastanów się czy lepiej nie dołożyć do 2060, zastanowiłbym się też czy nie wziąć o rząd wyżej zasilacza. To tylko lekkie sugestie do zagłębienia się w temacie.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 02 kwie 2019, 20:35
autor: virgin71
Nie naciągają. Ktoś bierze pieniądze w zamian za odpowiedzialność. Tak to działa przy pewnym pułapie cenowym. Od początku mówiłem, że stacja robocza;)
Do RTX nie ma co dopłacać, bo nie będzie wykorzystana.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 02 kwie 2019, 21:07
autor: McKee
Pjoter pisze:No i czy faktycznie niezbędne są dwa dyski SSD? Pamiętaj że taki dysk służy do szybkiego uruchamiania programów a nie do przechowywania danych.
To nie są dwa dyski SSD tylko dysk NVMe i dysk SSD.
NVMe jest nawet ~5 razy szybsze od "zwykłego" SSD (SATA).
SSD przy NVMe to taki sam żółw jak HDD przy SSD - czyli w tej konfiguracji są 3 znacząco różne prędkości dysków - a czy to ma sens to już pytanie do kupującego (może samo 256GB wystarczy).
Ja bym brał NVMe i SSD do tej stacji a do tego jakiegoś NAS-a (zwykłe HDD) do backupu obu komputerów..

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 02 kwie 2019, 21:20
autor: carving85
NVME jest fajne i warto je brać.

Co prawda w realnym użytkowaniu nie ma takiej różnicy jak przeskok z HDD na SSD ale w stacji roboczej warto go wziąć

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 02 kwie 2019, 21:40
autor: Pjoter
Okej, to przepraszam za zamieszanie z GTX.
A co do NVM, SSD i HDD - ja bym wziął tylko dwa dyski z tych trzech. NVM i jeden to przechowywania danych.
Co do rozmiarów ITX i ATX to myślałem że nadal jest walka o przestrzeń ;)

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 04 kwie 2019, 10:21
autor: kapi
McKee pisze:....a do tego jakiegoś NAS-a (zwykłe HDD) do backupu obu komputerów..
jeśli dobrze to zrozumieć - sam NAS też do tanich rozwiązań nie należy, ale jest skuteczny i szybki na tyle, na ile pozwoli mu sieć.

np TAKI.

chyba że rozmawiamy o zwykłym-zwykłym dysku 3,5" zamkniętym w zwykłej obudowie. to inna bajka jest. :piwo: :DD

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 04 kwie 2019, 11:29
autor: panWiadr0

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 04 kwie 2019, 13:50
autor: Kama
Dostałem jeszcze propozycję na ITX.

W tabelce (dzięki @Dziobu !) zestawiłem oba zestawy. Jak patrzyłem na pierwszy to same elementy w x-komie wychodzą raptem 100 zł taniej - wolę tyle dopłacić i zepchnąć odpowiedzialność za złożenie sprzętu na sklep :unknown:

Przy ITX ogranicza mnie max. ilość RAM (32Gb vs. 64Gb). Z drugiej strony, czy ja kiedykolwiek wykorzystam chociaż 32Gb...

Jak myślicie? Zestaw wart swoich pieniędzy?
ATX ITX
Procesor Intel Core i9-9900K Intel Core i9-9900K
Płyta Gigabyte Z390 AORUS PRO ASUS ROG STRIX Z390-I GAMING
RAM 32GB Aegis DDR4 2x16GB 3000MHz CL16 XMP2 32GB Aegis DDR4 2x16GB 3000MHz CL16 XMP2
Grafika Gigabyte GeForce GTX 1660 6GB OC ASUS GeForce GTX 1660 PHOENIX 6GB OC
SSD M.2 NVMEe Adata XPG SX8200 PRO 256GB Adata XPG SX8200 PRO 256GB
SSD Crucial MX500 1TB Crucial MX500 1TB
HDD Toshiba P300 1TB Toshiba P300 1TB
Zasilacz SeaSonic Focus Plus 550W Gold SeaSonic Focus Plus 550W Gold
Obudowa SilentiumPC Regnum RG4 Frosty White Fractal Design Node 304
Chłodzenie NOCTUA NH-D15 Noctua NH-U14S
Cena 7 350 zł 7 699 zł

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 04 kwie 2019, 14:15
autor: kapi
Kama pisze: Z drugiej strony, czy ja kiedykolwiek wykorzystam chociaż 32Gb...
wierz lub nie - wiele nie trzeba by RAM zawalić.
g1.JPG
u mnie na i5 z 32GB. dłuuuugo wisiał z takim obłożeniem przy średniej wielkości modelu 3D w inventorze. ( komp jest już "wiekowy" )

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 04 kwie 2019, 14:25
autor: dziobu
Kama pisze:Przy ITX ogranicza mnie max. ilość RAM (32Gb vs. 64Gb). Z drugiej strony, czy ja kiedykolwiek wykorzystam chociaż 32Gb...
Ja mam 40GB i zawalenie tego nie jest żadnym problemem. Nawet Cura potrafi tyle zeżreć.
W sumie to rozważam dorzucenie pamięci (do 64).

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 04 kwie 2019, 14:39
autor: virgin71
Ja bym tylko tego adata na samsunga zmienił. Producent na stronie ITX podaje:
DDR4 4600+ MHz(O.C.)
‧ 2 x DIMM, dual-channel
‧ Double capacity DIMM support, Max. to 64GB
‧ XMP Support

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 04 kwie 2019, 15:53
autor: tig33r
Ten Gigabyte chyba lepszą sekcję zasilania procesora (więcej linii). Przy i9 to raczej robi różnicę.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 04 kwie 2019, 19:10
autor: panWiadr0
dziobu pisze:
Kama pisze:Przy ITX ogranicza mnie max. ilość RAM (32Gb vs. 64Gb). Z drugiej strony, czy ja kiedykolwiek wykorzystam chociaż 32Gb...
Ja mam 40GB i zawalenie tego nie jest żadnym problemem. Nawet Cura potrafi tyle zeżreć.
W sumie to rozważam dorzucenie pamięci (do 64).
To masz coś zepsute :] Ja mam w desktopie 16GB i nie jestem w stanie tego zajechać. Przeglądarka z kilkudziesięcioma zakładkami, F360, cura, slic3r (gcody po 100MB) i niecałe 8GB zjedzone.

No chyba że nie wyłączasz/restarrujesz kompa miesiącami :|

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 04 kwie 2019, 19:12
autor: tig33r
Otwórz duże złożenie (kilka GB) w tym fusion i zabraknie zaraz ramu. Ten laptop ma być stacją roboczą do renderowania wideo z tego co pamiętam i tam możliwy w przyszłości upgrade do 64GB jest raczej pożądany.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 05 kwie 2019, 09:26
autor: DoktorM
panWiadr0 pisze:
dziobu pisze:
Kama pisze:Przy ITX ogranicza mnie max. ilość RAM (32Gb vs. 64Gb). Z drugiej strony, czy ja kiedykolwiek wykorzystam chociaż 32Gb...
Ja mam 40GB i zawalenie tego nie jest żadnym problemem. Nawet Cura potrafi tyle zeżreć.
W sumie to rozważam dorzucenie pamięci (do 64).
To masz coś zepsute :] Ja mam w desktopie 16GB i nie jestem w stanie tego zajechać. Przeglądarka z kilkudziesięcioma zakładkami, F360, cura, slic3r (gcody po 100MB) i niecałe 8GB zjedzone.

No chyba że nie wyłączasz/restarrujesz kompa miesiącami :|
Kolega to chyba bardzo mało złożone projekty tworzy. 64GB to bardzo łatwo zapchać.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 05 kwie 2019, 09:37
autor: panWiadr0
Tutaj o ile pamiętam jest mowa o renderach... wnętrz.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 05 kwie 2019, 13:19
autor: virgin71
Wnętrze może być mocno złożone, więc render zje sporo. Przy i9 i 1660, szkoda, żeby RAM był wąskim gardłem. Nawet proste projekty w F360, zjadają sporo. Mam na myśli złożenia, nawet proste.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 06 kwie 2019, 21:21
autor: Kama
A czy ktoś może mi wytłumaczyć wyższość Intela nad AMD przy moich potrzebach?
Dzisiaj od słowa do słowa w Komputroniku usłyszałem, że i9 to przerost formy nad treścią i lepiej iść w AMD.

Zawsze AMD kojarzyło mi się głównie z prockami do sprzętu gamingowego, ale może się coś zmieniło...

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 06 kwie 2019, 22:52
autor: dragonn
Ło panie.... stare czasy.
Po pierwsze bardziej gamingowy to teraz jest Intel z względu na większą wydajność pojedynczego rdzenia, jak wybierzesz AMD to w podobnej cenie dostajesz więcej rdzeni ale odrobinę słabszych. Przy czym sumarycznie jeśli aplikacja dobrze skaluje się na wiele rdzeni to przy tej samej cenie AMD często wygrywa z Intelem.
To tak w dużym skrócie i uproszczeniu. Czy i9 to przerost formy nad treścią - nie powiedziałbym, to nadal jest bardzo mocny procesor tylko droższy od tego co AMD oferuje (ale różnice wcale nie są tak drastyczne).

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 07 kwie 2019, 22:48
autor: virgin71
W tym konkretnym zastosowaniu, to i9 jest przerostem formy, nie dlatego że można brać AMD, ale dlatego, że i7 będzie ciężko wykorzystać. Czy szedł bym w AMD? Nie, ale z innych powodów, które nie dotyczą 99,9% użytkowników. Czy AMD + CUDA to dobry wybór? Myślę, że świetny. Wszystko jednak należy dobierać pod zastosowanie, a nie szukać, co najlepsze w benchmarkach.

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 08 kwie 2019, 11:31
autor: Kama
Założenie jest takie, że biorę tego kompa na jakieś 5 lat. Może za rok/dwa potrzeby i umiejętności wzrosną i będziemy się przerzucać na ArciCAD'a lub coś podobnego. Szkoda by było aby komp powiedział wtedy "pas"

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 09 kwie 2019, 07:48
autor: virgin71
Kama pisze:Założenie jest takie, że biorę tego kompa na jakieś 5 lat. Może za rok/dwa potrzeby i umiejętności wzrosną i będziemy się przerzucać na ArciCAD'a lub coś podobnego. Szkoda by było aby komp powiedział wtedy "pas"
Podtrzymuję wcześniejsze. Tym bardziej chyba nawet:)

Re: Kupno laptopa do projektowania wnętrz

: 15 maja 2019, 23:22
autor: tomekr
A może jednak mobilną stację roboczą, chociażby coś takiego https://allegro.pl/oferta/dell-precisio ... 4291fbf951, lub np. https://allegro.pl/oferta/dell-precisio ... 4291fbf951, albo to https://allegro.pl/oferta/dell-precisio ... 4291fbf951
Tutaj benchmark-i zbliżonych konfiguracji https://www.notebookcheck.net/Dell-Prec ... 631.0.html . Generalnie stacje robocze są solidnie projektowane i z długim wsparciem, propozycje z mocnymi kartami i tak naprawdę niewiele drożej od stacjonarki. Karty quadro wspierają wiele programów profesjonalnych, a w programach CAD i obliczeniach wektorowych ważniejsza jest karta grafiki.