Strona 1 z 1

Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 16 kwie 2019, 14:54
autor: hipps
Dzień dobry,
Proszę o zaproponowanie drukarki do firmy specjalizującej się w wytwarzaniu urządzeń elektronicznych głównie w obudowach z metalu oraz plastiku. Drukarka ma służyć do wytwarzania prototypów obudów bądź ich części składowych.

Oto wymagania:
1. Budżet 8-20tys;
2. Zastosowanie: firma, do wytwarzania prototypów obudów urządzeń elektronicznych, elementy drukowane z jednolitego materiału, żądane minimalne pole robocze w mm to 250x250x250;
Dodatkowe wymagania: drukarka powinna pochodzić z rynku krajowego, a jej producent powinien zapewniać dobre wsparcie techniczne i serwis, powinna być łatwa i wygodna w obsłudze, szybkość i dokładność będą dodatkowymi atutami;
3. Nie mam doświadczenia z tego typem urządzeniami, kilka razy trzymałem drukowane elementy w rękach i wiem jakie są ograniczenia druku 3D.

Podsumowując chodzi o drukarkę wygodną i łatwą w obsłudze, współpracującą z programami 3D (SolidWorks) pracującą w kilkuosobowym biurze. Myślałem o Zortrax M300 Plus, niestety nie znalazłem wielu opinii na jej temat, może ktoś ma i doradzi czy warto, czy lepiej może jednak coś innego?

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 16 kwie 2019, 16:19
autor: Julian
Cześć,
Z urządzeń Plug&Play, wydaje się, że M300 plus będzie jednym z lepszych urządzeń z takim polem roboczym. Możesz spojrzeć jeszcze na maszyny Raise3D, ale ja chyba stawiałbym na Zortraxa - bardziej pewny.
I nie przejmuj się małą ilością opinii. Znając słyną już konstrukcję m200, raczej jest dobrze ;)
Dodatkowo, użytkownicy m300 plus raczej rzadko zaglądają w takie miejsca. Jest to związane z tym, ze pracują na nich a nie dłubią ;)



Na PW wysłałem ofertę na dostawę.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 16 kwie 2019, 19:01
autor: bialy_worek
Dziwne, że nikt nie zasugerował Zmorph VX - fakt troche mniejsze pole robocze, ale jest to dobre rozwiązanie - jest jeszcze laser i końcówka CNC. Na pewno ja bym to rozważył.

Jednak budżet 20 k aż prosi się o kupienie Formlabs Form 2. ;)

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 16 kwie 2019, 19:33
autor: virgin71
20k, PLA/ABS i 250x250. Ani formlabs, ani VX. M300 jest odpowiednią propozycją, ja nie podbijam, bo jedna oferta wystarczy, niech Julian dzieli i rządzi;)

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 16 kwie 2019, 20:21
autor: dziobu
bialy_worek pisze:Dziwne, że nikt nie zasugerował Zmorph VX - fakt troche mniejsze pole robocze, ale jest to dobre rozwiązanie - jest jeszcze laser i końcówka CNC. Na pewno ja bym to rozważył.
Ale to nie Ty kupujesz :D Dla kogoś kto chce drukować obudowy, taki laser jest bezwartościowy. A i CNC z tego żadne. Oba to raczej bajer ;)
Dla kogoś kto chce wcisnąć guzik i przyjść jak się skończy, to jednak Zortrax będzie lepszy. Natomiast Zmorph pozwala więcej grzebać, o ile ktoś chce/umie/potrzebuje.

(poza tym Zmorph ma 16cm w Z, czyli dużo za mało).
bialy_worek pisze:Jednak budżet 20 k aż prosi się o kupienie Formlabs Form 2. ;)
Żywicówka do obudów?

Też uważam że M300 będzie najlepszą propozycją.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 16 kwie 2019, 20:37
autor: FlameRunner
A może URBICUM DX? Te drukarki za każdym razem na targach robią na mnie wrażenie szybkością druku.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 17 kwie 2019, 07:24
autor: hipps
Dziękuję za wszystkie sugestie. Niestety budżet trochę stopniał i szukamy jednak czegoś bliżej 8k niż 20. Jesteśmy więc skłonni do ograniczenia pola roboczego, nasuwa mi się więc mniejszy brat M300 Plus czyli model Zortrax M200 Plus. Czy oprócz wymiarów zadruku istnieją jeszcze jakieś różnice pomiędzy tymi modelami? Czy w mniejszym przedziale cenowym jednak szukać już czegoś innego?

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 17 kwie 2019, 08:39
autor: Abys
Na stronie producenta masz opis, wystarczy sobie porównać. https://zortrax.com/pl/3d-printers/m200-plus/
A najlepiej jak zadzwonisz, chyba dokładniejszej informacji nie dostaniesz.
Nie miałem Zortraxa ale czytałem bardzo dobre opinię o nim że jest bezobsługowy i bezawaryjny, jeżeli miałbym możliwość jak ty zakupu Zortraxa to bym się nie zastanawiał bo jest to sprawdzony sprzęt.Jeżeli odpowiada ci/wam pole robocze M200 to bierz w ciemno.

Dodatkowe wymagania:
"drukarka powinna pochodzić z rynku krajowego" - jest
"a jej producent powinien zapewniać dobre wsparcie techniczne i serwis"- a co tutaj serwisować? :crazy:
"powinna być łatwa i wygodna w obsłudze"- na pewno jest łatwa w obsłudze,a z wygody masz np. przygotowane profile i dobrane filamenty pod drukarkę
"szybkość i dokładność będą dodatkowymi atutami" - dokładność i powtarzalność jest
Zadzwoń,napisz do nich po prostu.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 17 kwie 2019, 09:49
autor: Berg
To ja doradzę. W cenie 8 tys by kupił 2 * Prusa i3 MK3S:
https://www.3drukarki.pl/Prusa-Research-c69
https://shop.prusa3d.com/en/3d-printers ... inter.html#

Pole robocze ma w podstawie 250x210 na wysokoś 210

Na jednej będziesz drukować górę, na drugiej dół. W ciągu tego samego dnia dasz radę poprawić projekt, zobaczyć wynik. Po prostu wydruki, zwłaszcza obudów będziesz miał dwa razy szybciej w tej samej cenie niż na Zortraxie
Do prototypów obudów do eklektroniki nie trzeba zamkniętej.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 17 kwie 2019, 09:54
autor: Zepco
Myślisz że większa obudowa z ABS wydrukuje się bez problemu?

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 17 kwie 2019, 09:58
autor: Berg
@hipps nic nie mówił że chce drukować akurat z ABSu większe obudowy.
Z PLA albo PETG sobie wydrukuje.

Prusa Mk3S jest na full metal tak że z dobrym ABSem o małym skurczu sobie poradzi. Jednak nie powiem jaki maksymalny rozmiar a ABSu da radę.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 17 kwie 2019, 10:04
autor: Zepco
W tytule podał PLA/ABS. Z PETG nie ma problemu, sam takie drukuję na prusie i dają radę w codziennym użytkowaniu.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 17 kwie 2019, 10:05
autor: Berg
W sumie to jestem ciekaw, czy na M200 da się wydrukować kostkę np 200x200x100 z ABS.
Nikt nigdy się tu nie chwalił takim wydrukiem z ABS na M200 czy w sumie jakiejkolwiek innej z komorą....

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 17 kwie 2019, 10:06
autor: Julian
To ja auto reklamę wrzucę. Mamy ostatnią sztukę m200 za 6999 zł. Dokupisz Microswiss (do pla i petg) i panele boczne (do abs) i zmieścisz się w 8000 zł brutto . Zostanie na dobre piwo.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 17 kwie 2019, 10:11
autor: FlameRunner
Zortrax Hotend v3 pasuje do starego M200 i nieźle działa, w końcu mogę na tej drukarce swobodnie drukować z PET-G, a nawet PLA. Naprzemiennie z ABS.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 17 kwie 2019, 13:36
autor: mobile4you
Teraz bez problemu można kupić: M200 Plus za 6900 netto lub M300 Plus 12200 netto. Wersje Plus mają hotend v3 i panele boczne w zestawie. Mam M300 Plus w pracy i na Z-ABS elementy na 1/2 komory wychodzą (oczywiście ze wsparciem supportu). W domu mam Prusę MK3 i takie elementy nie dałbym rady puścić.
Popieram zdanie rafaljot, że do prototypów obudów wystarczy Prusa. Z tym, że użyłbym PETG. Druk bez problemu a jest to główny składnik materiału Z-ESD w Zortraxie na obudowy elektroniki.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 17 kwie 2019, 19:52
autor: virgin71
Przy mniejszym polu, to już Ultimakera mogę polecić. ABS drukuje bez żadnych pokrywek, praktycznie na całą komorę. Jakkolwiek kartonem zasłania przód zazwyczaj, jak nie zapomnę.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 08:24
autor: hipps
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Proszę jeszcze o poradę czy warto kupić XYZ PartPro300 xT (wersję z 2 głowicami)? Wprawdzie przekroczymy zakładany budżet, natomiast może taki wybór jest bardziej przyszłościowy?

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 08:39
autor: SQ9KRD
Jako fanboy XYZ ( a przynajmniej jeden z nielicznych zadowolonych użytkowników ) powiem Ci że w PL będzie raczej słabe wsparcie choć tak naprawdę są to maszyny bardzo bezobsługowe . Na firmę AEMCA nie masz co liczyć że będą pomocni. XYZ to jedna z bardzie liczących się marek w świecie profesjonalnego druku 3D.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 09:00
autor: hipps
SQ9KRD, posłałem Ci prywatną wiadomość, bo chyba jesteśmy z jednego regionu.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 10:09
autor: FlameRunner
hipps pisze:XYZ PartPro300 xT (wersję z 2 głowicami)
Co to znaczy: "Heated Chamber"? Poważnie pytam.
Czy jest tam dmuchawa z grzałką, aktywnie dogrzewająca komorę w kontrolowany sposób?
Czy tylko wsadzili duży grzany stół roboczy do zamkniętej obudowy, co w naturalny sposób nagrzewa wnętrze urządzenia, i to nazywają grzaną komorą?
hipps pisze:SQ9KRD, posłałem Ci prywatną wiadomość, bo chyba jesteśmy z jednego regionu.
Ale jak się nie umawiacie na wódkę, to nie uciekajcie na PW. :P
To, co napiszecie sobie na PW, zostanie między Wami i nie przyda się nikomu innemu.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 10:14
autor: hipps
FlameRunner umówiliśmy się na pokaz tylko, mamy do siebie bardzo, bardzo blisko ;)
Co do Twoich pozostałych pytań: "Nie wiem, ale się dowiem."

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 10:19
autor: SQ9KRD
FlameRunner jakby co to flaszkę wypijemy na zlocie :D jak się znów nie wymigasz
Jak się okazało mamy do siebie jakieś 700m w lini prostej :D

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 10:27
autor: SQ9KRD
FlameRunner pisze:
hipps pisze:XYZ PartPro300 xT (wersję z 2 głowicami)
Co to znaczy: "Heated Chamber"? Poważnie pytam.
Wygląda na to że mają jakiś własny system grzania komory
"Max. Heating Chamber Temp. 70 °C / 158 °F"

Tego nie uzyskasz grzejąc samym stołem.
Jest osobna grzałka i dmuchawa powietrza

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 10:35
autor: FlameRunner
Tak wygląda, ale chciałbym dotrzeć do konkretnych informacji, a nie się domyślać. ;)

edit
https://vimeo.com/294001955 - w 00:30 widać coś, co może być nagrzewnicą.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 11:01
autor: Berg
mają unoszone głowice ? Tzn czy jak jedna drukuje to czy druga jest wyżej.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 11:08
autor: SQ9KRD
Wygląda tak jakby były na sztywno. Natomiast mają automat poziomujący stół - mega podoba mi się to rozwiązanie.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 11:18
autor: hipps
SQ9KRD pisze:FlameRunner jakby co to flaszkę wypijemy na zlocie :D
Zaczyna mi się tu podobać.

Jak będę miał szczegółowe informacje dotyczące PartPro300 to na pewno się nimi podzielę.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 11:45
autor: Holgin
W pracy mam Da Vinci Pro 1.0. Nie polecam nikomu ;)

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 11:48
autor: SQ9KRD
Holgin pisze:W pracy mam Da Vinci Pro 1.0. Nie polecam nikomu ;)
W domu mam Da Vinci Pro 1.0 - chętnie odkupię waszą :D

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 11:49
autor: Holgin
SQ9KRD pisze:
Holgin pisze:W pracy mam Da Vinci Pro 1.0. Nie polecam nikomu ;)
W domu mam Da Vinci Pro 1.0 - chętnie odkupię waszą :D
Gdyby się tak dało, z miejsca bym to załatwił ;)
Chyba, że mnie uświadomisz - jak drukować z PLA bez nadmuchu?
Swoją drogą, robi się mały offtop :P

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 11:50
autor: bafunio
Niewiem czy te dwa modele można porównywać... Jeśli niema podnoszonej drugiej głowicy to lekka lipa bo u mnie mimo podnoszonej nieraz znajdę nitke podporowego w modelu...

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 11:53
autor: SQ9KRD
Da Vinc + PLA = :sick:
Da Vinci + ABS,ASA,Nylon = :thumbup:
Ale to nie wątek o Da Vinci
Cieżko znaleźć bardziej szczegółowe informację o PartPro300 xT być może 3dphoenix.pl mógłby udzielić nam informacji

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 12:43
autor: hipps
Z racji, że na XYZ printing PartPro300 xT trzeba długo czekać, zastanawiamy się jeszcze nad HBOT F300. Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat tego urządzenia?

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 13:15
autor: Berg
bafunio pisze:Niewiem czy te dwa modele można porównywać... Jeśli niema podnoszonej drugiej głowicy to lekka lipa bo u mnie mimo podnoszonej nieraz znajdę nitke podporowego w modelu...
No dlatego pytam. W tej cenie to pasowało by były unoszone. Mam jedną dwugłowicową bez unoszenia ale to kiepsko działa.
Tylko tyle że sobie zrobiłęm tak że łatwo zdejmuje się jedną. Więc przynajmniej nie waży ani nie przeszkadza w druku jednym kolorem.
W tym xyz.... czy ja dobrze widzę, żę zrobili ekstrudery na nema23 i to w direct?! Przecież ta oś X to tam waży ze 3-4 kilo w sumie. Overkill. To nie może ani ładnie ani szybko drukować.
Tak że z niecierpliwością czekam na kogoś kto zasponsoruje weryfikację powyższej tezy :D , na zdjęcia wydruków.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 13:45
autor: bafunio
A czemu zrezygnowales z m300plus ? Sam jestem ciekawy hbota , bardzo mało materiałów jest na internecie o nim.

Zamów u nich wydruk próbny i zobacz jak drukuje, a o awaryjnosc bym się nie martwił w tym przedziale cenowym. Ja na tańszych drukarkach niemam żadnych problemów.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 29 kwie 2019, 18:08
autor: virgin71
HBOT to wół roboczy nie do zdarcia. Już pierwsza wersja była pancerna. Niestety są to konstrukcje na tyle niszowe, że ciężko coś znaleźć. To jest drukarka, która po prostu drukuje.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 08 maja 2019, 23:50
autor: matikyle
Jak już jestem na tym forum to dorzucę 3 grosze bo moja firma przechodziła przez wybór drukarki jakiś niecały rok temu.
HBOT F300
Po pierwsze można umówić się na wypożyczenie jej na testy (albo przynajmniej rok temu tak było). Jest niezawodna, drukuje z dużej ilości materiałów, bardzo ładne wydruki, licencja simplify 3d w zestawie. Niestety filamenty tylko od hbota w dodatku dosyć drogie (zakładam, że nie ma czasu na rzeźbienie ustawień do innych materiałów). Dodatkowo drukarka jest głośna i wolna (wiadomo że szybsza i cichsza od typowych chińczyków).

W firmie zdecydowaliśmy się jednak na drukarkę 3D Urbicum MX. W takim budżecie teraz będzie tylko DX, ale po za rozmiarem i polem roboczym to są takie same drukarki.
Zalety: Po pierwsze drukuje wszystkim, gotowe profile posiada dla filamentów od F3D filamenty i jak są jakieś problemy z filamentem można reklamować. Po drugie szybkość. Przy takiej samej jakości jak hbot, urbicum drukuje 2x szybciej, a jeśli są to proste elementy to można naprawdę robić szybie wydruki. Po trzecie cisza. Szczelnie zamykana komora z uszczelkami i wygłuszaniem. Wersja którą mamy jest na duecie wifi więc silniki są ciche, od tego roku chyba wprowadzają własną elektronikę ale nie wiem co tam w niej będzie siedzieć. Bardzo dobrze nadaje się więc do ABSU itp. "pachnących materiałów" (po skończonym wydruku można włączyć wyciąg z komory i przyjść kiedy już nie będzie toksycznie :D).

Wady: Też można umówić się na testy, ale terminy są bardzo długie i mieli trochę fuckupów przy testach (głównie z ekstruderem, problemy były już naprawione w zakupionym egzemplarzu), ale za to dostaliśmy dobrą zniżkę. Długi czas oczekiwania na drukarkę - w zamian oferują możliwość wydruku u nich lub danie drukarki zastępcze,j ale w przypadku tej jest też trzeba trochę poczekać. Kisslicer - jest to dosyć skomplikowany program dla początkujących drukarzy, (producent kombinuje z profilami do innych slicerów typu simplify 3d lub cura).

Kończąc moją wypowiedź, HBOT jest lepszym sprzętem dla początkujących, bardzo niezawodny jak się nie przesadzi z prędkością i korzysta z materiałów od producenta. Urbicum jest drukarką znacznie lepszą, ale dla bardziej zaawansowanych użytkowników, bo jest robiona przez pasjonatów takich jak CI co siedzą na tym forum :D i trzeba już wiedzieć co nieco o drukowaniu. Jeśli coś więcej się wie to można znacznie więcej z niej wycisnąć.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 09 maja 2019, 20:13
autor: virgin71
matikyle pisze:Niestety filamenty tylko od hbota w dodatku dosyć drogie (zakładam, że nie ma czasu na rzeźbienie ustawień do innych materiałów).
Muszę dopowiedzieć, że jest to totalna bzdura. Są to takie same materiały jak wszelkie inne. Na Devil Design HBOT drukuje dokładnie tak samo jak na ichnich. Ultimaker drukuje tak samo na filamentach UM, HBOT i DD. Przetestowane wielokrotnie.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 12 maja 2019, 11:39
autor: matikyle
virgin71 pisze:
matikyle pisze:Niestety filamenty tylko od hbota w dodatku dosyć drogie (zakładam, że nie ma czasu na rzeźbienie ustawień do innych materiałów).
Muszę dopowiedzieć, że jest to totalna bzdura. Są to takie same materiały jak wszelkie inne. Na Devil Design HBOT drukuje dokładnie tak samo jak na ichnich. Ultimaker drukuje tak samo na filamentach UM, HBOT i DD. Przetestowane wielokrotnie.
Nie twierdzę że są to lepsze, czy inne materiały - tworzywo to tworzywo. Producent na starcie twierdzi, że drukarka może tylko z ich filamentami drukować. Jeśli kupujący nie wie, że to drukarka jak każda inna i można drukować filamentami od innych producentów, to te od hbota są drogie. Wiadomo przecież, że jak się potestuje inne filamenty, porobi profile to będzie drukowała. Wiem jak to w firmach jest i często nie ma czasu na takie rzeczy.

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 12 maja 2019, 13:02
autor: halif
W tej cenie. Dwugłówicowa z takim polem to ja bym wybrał Raise3D Pro2: https://get3d.pl/sklep/raise3d-pro-2/ ładnie drukuje,szczególnie z poważniejszych filementów: ASA, ABS+, nylon etc.

Ogolędałem HBota podczas pracy, był przedstawiciel z urządzeneim u nas w wfirmie, zamawialiśmy wydruki próbne i szczerze mówiąc to nie przekonała nas do siebie. Pieniędze okrutne i nie do końca wiem za co... W tej cenie można kupić sprzęt dwugłowicowy (jak ktoś potrzebuje) z automatyką poziomowania etc. Mam sentyment do Arka Śpiewaka, ale ten produkt wypada blado dzisiaj. Parę lat temu byłaby pewnie bomba, a tak to już od czterech lat słyszę, że za chwilę wypuszczą dwugłowicową, co jest powoli standardem w tym sektorze odbiorców, a tutaj sprzęt jest... dyskusyjnie doposażony. Teraz np. wspomniany Raise3D zjada F300 na śniadanie... I jest tańszy o około 15%. Moim, skromnym zdaniem to HBOT jest wart maksymalnie 10-12tyś brutto...

Re: Drukarka PLA/ABS do firmy za max 20k

: 12 maja 2019, 13:18
autor: FlameRunner
Skoro ten wątek jest jeszcze aktywny, warto tutaj wspomnieć, że kilka dni temu została zaprezentowana drukarka Zortrax M300 Dual.

https://przyrostowo.pl/4278-m300-dual-c ... d-zortrax/
https://zortrax.com/pl/3d-printers/m300-dual/
https://zortrax.com/blog/building-a-lar ... d-printer/