Strona 1 z 1

Problem z osią Z

: 19 kwie 2019, 14:43
autor: Ra-V
Witam,

Buduję Prusę Full steel Cordobesa. Niestety pojawił się problem z którym nie mogę sobie poradzić. Silniki osi Z wariują. Objawia się to tym że podczas pracy jeden potrafi stanąć i piszczeć do czasu zakończenia przejazdu. Dzieje się to losowo,albo lewy albo prawy, najczęściej podczas zmiany kierunku.To czego próbowałem to:

zwiększenie prądu,
zmiana stepsticka,
zmiana silnika,
uruchamianie tylko 1 silnika,
podłączałem też te silniki na innych osiach tam działały dobrze.

Żaden z tych zabiegów nic nie dał. Do sterowania używam Arduino + Ramps 1.6 + DRV8825.

Re: Problem z osią Z

: 19 kwie 2019, 14:49
autor: FlameRunner
Jakie śruby? Jak liczba kroków na mm (i jaki microstepping)? Jaka szybkość przesuwu (zadana)?
Czy przy wyłączonym zasilaniu, można ręcznie obracać śrubami Z? Czy ruch jest płynny i bez dziwnych oporów?

Czy stepstick wsadzony na oś Z, przełożony na inną oś działa poprawnie?

Re: Problem z osią Z

: 19 kwie 2019, 15:26
autor: Ra-V
Silniki stają nawet bez śrub. Prędkość taka jak w standardzie w Marlinie nie zmieniałem chyba 5 a nie mogę teraz sprawdzić. Mikrokroki to 1/16. Ilość kroków to 8000/mm. Silnikami da się obracać bez zasilania. Stepstic na innej osi działa.

Re: Problem z osią Z

: 19 kwie 2019, 15:38
autor: dziobu
A jakie masz przyspieszenie dla Z?

Re: Problem z osią Z

: 19 kwie 2019, 15:43
autor: Ra-V
Też standardowe nie zmieniane. 100.

Re: Problem z osią Z

: 19 kwie 2019, 15:52
autor: dziobu
Czy wolniejsza jazda działa? Coś typu 1mm/s czy nawet 0.1mm/s.

A jesteś pewien tych 8000 kroków/mm? Bo to trochę dużo (i w sumie bez sensu).

Re: Problem z osią Z

: 19 kwie 2019, 16:01
autor: Ra-V
8000 wyszło mi z równania (kroki na obrót*mikrokrok)/skok śruby czyli 400*16/0,8 mniejszych prędkości nie próbowałem. Tylko przy zerowaniu osi drukarka sama zwalnia i wtedy się nie wieszalo.

Re: Problem z osią Z

: 19 kwie 2019, 16:14
autor: dziobu
Zjedź mikrokrokiem do 1/2 albo w ogóle 1/1 i wtedy spróbuj.

Re: Problem z osią Z

: 19 kwie 2019, 16:44
autor: Berg
Czy Z lekko chodzi? To znaczy, czy na wyłączonej drukarce można lekko palcami kręcić śrubami, oś płynnie się przesuwa
Czy oba silniki są podpięte do tego samego stepstika?

Jeśli 2 x tak, to mi to trochę wygląda na problem z kablami, ew. ukruszone, słabo przylutowane kable wewnątrz silnika, ew. źle zaciśnięte przewody na pinach we wtyczce.

Re: Problem z osią Z

: 19 kwie 2019, 20:27
autor: Bobbik1
U mnie na śrubach M5 stawały dęba jak były za wysokie maxy . Działały poprawnie -jesli nic nie kręcę z pamięci- przy Vmax =3 ; max acceleration 30; max jerk 0.2

Re: Problem z osią Z

: 20 kwie 2019, 13:03
autor: Ra-V
Zejście do pełnych kroków spowodowało to że silniki tylko lekko drgają raz jakby robiły jeden krok i potem piszczą do końca zadanego dystansu. Zmniejszenie szybkości itd też nie pomogło dalej stoją w miejscu.

Są podpięte do jednego stepsticka i dają się łatwo obracać. Podłączałem też inny porzyczony silnik i on w ogóle nie działał na tej osi.

Re: Problem z osią Z

: 20 kwie 2019, 13:36
autor: Bobbik1
Czy dobrze rozumiem, że jak podłączasz te silniki do innych osi, TYM SAMYM kablem , to działają?

Re: Problem z osią Z

: 20 kwie 2019, 13:47
autor: Ra-V
Dokładnie tak. Innymi kablami nie mogę bo są na stałe z silnikami. Niestety jak kupowałem zagapilem się.

Dziwi mnie jedna rzecz jak sprawdzałem w internecie piny to os Z, nóżka enable jest na pinie 62 czyli masie, natomiast pozostałe osie są na jakichś pinach sygnałowych czy na pewno tak być powinno?

Re: Problem z osią Z

: 20 kwie 2019, 17:06
autor: Bobbik1
Przynajmniej w 1.4 wszystkie silniki są tak samo

Re: Problem z osią Z

: 20 kwie 2019, 17:24
autor: Ra-V
Czy to może być problemem? Jeśli tak to jaki pin powinien tam być?

Re: Problem z osią Z

: 20 kwie 2019, 19:02
autor: Bobbik1
Enable : stepstick jest aktywny przy stanie niskim.
(A ściślej podanie stanu wysokiego dezaktywuje wyjscia mocy)

Re: Problem z osią Z

: 21 kwie 2019, 16:11
autor: Ra-V
Dziś dla próby włączyłem tryb dual z stepper i gniazdo E1 wykorzystałem jako sterownik osi Z niestety jest to samo silnik tylko drga raz i koniec. Żaden z silników nie działa na os Z natomiast na X i Y działają wszystkie które bym nie podłączył. Czy to może być problem z Arduino?

Re: Problem z osią Z

: 21 kwie 2019, 21:48
autor: Berg
takie pojedyncze szarpnięcie jest typowe przy niewłaściwym kablu no ale to już przetestowałeś.
To może coś pozmieniałeś w pliku pins_xxxx.h albo wybrałeś zły typ płytki w configuration.h

jaki masz vref na dvr8825 od Z ?

Re: Problem z osią Z

: 22 kwie 2019, 12:01
autor: Ra-V
Nic w pinach nie zmieniałem. Płytkę wybrałem Ramps 1.4 EFB. Napięcie ref. na osi Z to 1.7V przy 2 silnikach. Tyle wynosi prąd maksymalny dla jednego silnika.

Re: Problem z osią Z

: 22 kwie 2019, 13:11
autor: morf
Może coś nie tak z płytką albo stepstikiem.
Próbowałeś wpiąć ten problematyczny silnik np w gniazdo X lub Y? Może gniazdko przy silniku uwalone albo gdzieś jest zwarcie pomiędzy uzwojeniami

Re: Problem z osią Z

: 22 kwie 2019, 13:32
autor: Berg
Ra-V pisze:Nic w pinach nie zmieniałem. Płytkę wybrałem Ramps 1.4 EFB. Napięcie ref. na osi Z to 1.7V przy 2 silnikach. Tyle wynosi prąd maksymalny dla jednego silnika.
1.7V ? to zdecydowanie źle. Sprawdź na 0.9V

Re: Problem z osią Z

: 24 kwie 2019, 18:17
autor: Ra-V
Zmniejszenie Vref do 0,9 nic nie daje. Czy przy dwóch silnikach nie powinno być 2 razy więcej prądu czyli 2 razy wieksze Vref?

Re: Problem z osią Z

: 24 kwie 2019, 18:54
autor: malyhenio1
Nie wiem czy to moja przypadłość, ale w osi z muszą być takie samej marki silniki

Re: Problem z osią Z

: 27 kwie 2019, 17:21
autor: Berg
Może i powinno ale nie może.
0.9 to maksymalne vref dla dvr8825 po prostu. Nigdy nie można ustawiać więcej. Powyżej zadziała zabezpieczenie overcurrent. Możliwe też że się przegrzewa. Ustaw jeszcze mniej.

Re: Problem z osią Z

: 30 kwie 2019, 18:30
autor: Ra-V
W karcie katalogowej podają: Vref powinno być między -0,3 do 4V najlepiej między 1 a 3,5V.

Poza tym odkryłem że mój multimetr kłamie i to bardzo dużo przynajmniej X3 więc tak naprawdę nie wiem co mam teraz ustawione. Pożyczę gdzieś drugi i dopiero przysiąde do tego.

Re: Problem z osią Z

: 30 kwie 2019, 19:20
autor: Berg
Trzeba czytać ze zrozumieniem całość. Bzdury piszesz. Jeszcze ktoś to przeczyta i też będzie tyle ustawiać.

Jest tak jak napisałem wyżej.
już dziś drugi raz w drugim wątku muszę wklejać to samo:
viewtopic.php?f=19&t=4078

Re: Problem z osią Z

: 01 maja 2019, 08:21
autor: Ra-V
Czy mógłbyś mi wytłumaczyć czego nie doczytałem i nie zrozumiałem? Tabele w data sheet układu drv8825 podają tak jak napisałem.

Re: Problem z osią Z

: 02 maja 2019, 09:15
autor: Berg
proszę bardzo:
@Ra-V dokładnie to tego jaki jest wzór określający vref (str 19), maksymalny prąd, który można ustalić korzystając z tego wzoru oraz nie sprawdziłeś schematu Pololu by wiedzieć jaką podstawić wartość R-sense. Ani pewnie też tego, że prąd powinien wynosić ok 80% tego co podaje producent silnika.
Innymi słowy jest kilka zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę jeśli chce się  temat rozkminić głębiej korzystając z dokumentacji producenta chipa a nie po prostu sięgnąć do dokumentacji producenta gotowego stepstika, czy porad kolegów z forum.

Wcale bym się nie zdziwił gdybyś już spalił te stepstiki, choć może i nie bo akurat drv8825 są dość pancerne. A nawet jeśli spaliłeś to i tak nie jest to specjalny problem bo są a) tanie b) głośne i nierówno pracują lepiej użyć np tmc2208