Strona 1 z 1

[Ender-3] pewna liczba bliżej nie sprecyzowanych problemów

: 07 kwie 2019, 23:04
autor: Lahim
Moi mili, i u mnie pojawił się taki problem.
Po prostu aż żal słuchać jak dysza lata po wydruku.
A zauważyłem bądź lepiej, usłyszałem przy próbie wydruku wież do retrakcji gdzie wypełnienie jest 100%.
Oczywiście ender ma:
- sprawdzoną rureczkę
- skalibrowany ekstruder
- skalibrowany flow ( https://mattshub.com/2017/04/19/extruder-calibration/ )

Rzeczy przy infil 20% wydawało mi się, że drukuje dobrze.
Kostki kalibracyjne ze ścianką 1x0.4 wyszły ładnie (ta z podwiniętymi narożnikami to testowanie).

Oczywiście kalibrowałem stół kilka razy, zmieniałem ustawienia w cura (cobining mode itp). I już nie wiem co gdzie szukać i zmieniać.

// Temat wydzielony z: viewtopic.php?f=67&t=4128
// FR

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 08 kwie 2019, 00:29
autor: Gmeracz
Ale masz echa od driverów na prawej kostce...

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 08 kwie 2019, 08:18
autor: Lahim
Hm, echa. Ok a jest opcja na wyeliminowanie tego?

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 08 kwie 2019, 10:06
autor: Berg
1. używasz funkcji z-hop (szybkie unoszenie głowicy przy retrakcji)
2. bed-leveling, czy mesh-leveling ?

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 08 kwie 2019, 10:15
autor: Lahim
1. miałem zaznaczone przy paru wydrukach ale nie udało mi się zaobserwować by cokolwiek to zmieniało. Przy ostatnim było nieużywane.
2. kilku punktowy bed leveling.

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 08 kwie 2019, 10:16
autor: virgin71
Przy kolejnych warstwach też trze? Na drugiej zawsze moze to występować.

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 08 kwie 2019, 10:19
autor: Lahim
Wygląda to tak, że trze gdzieś na 4tej i później.
Pierwsze 3 idą fajnie
Spróbuję nagrać film.

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 08 kwie 2019, 10:36
autor: Berg
pytałem o ten z-hop, bo bywa też tak, że przy z-hopie gubi kroki albo ślizga się niedokręcona śruba trapezowa. Ślizga się tylko przy dynamicznym ruchu, co nie występuje przy tym jak powoli się podnosi w trybie wazy.

Testowo leveling też był wyłączył. Masz z resztą szybę, która powinna być prosta, więc dobrze się go całkiem pozbyć.

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 08 kwie 2019, 10:41
autor: Lahim
Testowo leveling też był wyłączył.
W jakim sensie? Ja zawsze poziomuję używając prontface i oczywiście kartki papieru.

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 08 kwie 2019, 10:55
autor: Lahim
Codziennie się czegoś uczę :) i teraz przeglądam gcode i tak w wersji z Z-hop
;LAYER:3
;MESH:CE3_Retraction.3mf
G0 X123.6 Y136.1 Z1.65
M204 S500
M205 X20 Y20
;TYPE:WALL-INNER
G1 F300 Z0.65
a kolejna warstwa:
;LAYER:4
;MESH:CE3_Retraction.3mf
G0 X111.599 Y99.154 Z0.8
Już nie ma tego podniesienia i tu zaczyna się robić problem.
Nie ma z-hop bo drukarka już nie leci do "punktu początkowego" tylko zaczyna od miejsca gdzie skończyła. Głowica się podnosi ale zaczyna zahaczać o wcześniejszą warstwę.

Aha - jakość 0.15

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 08 kwie 2019, 10:56
autor: Berg
aha, czyli jednak nie masz automatycznego (lub półaut.) levelingu ;) (btw: to się powinno nazywać jakieś surface correction albo adaptation bo korekta też nie do końca oddaje to jak to działa )

Faktycznie na tym zdjęciu widać dziwne rzeczy. Na filmiki z ustawień Cury zabrakło jednej rzeczy. Tego co masz na zakłądce Extruder w konfiguracji drukarki, chyba, że gdzieś było potem w wątku, nie czytałem wszystkiego.
Zrzut ekranu 2019-04-08 o 10.53.39.png

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 08 kwie 2019, 10:59
autor: Berg
FlameRunner pisze: Karabińczyk, podobnie jak wcześniej pokazana kostka, ma tragiczny niedobór podanego materiału. Pisałeś, że ustawiłeś flow na 70% - i to faktycznie wygląda, jakby było tak ze 30% za mało materiału.
Włąsnie to jest dziwne bo na nim jednoczęśnie widać jakby było za mało i za dużo :D Za mało bo jakby linie są za daleko od siebie za dużo bo widać jakby dysza ryła "błoto"

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 08 kwie 2019, 11:02
autor: Lahim
To nie moje fotki choć efekt końcowy bardzo podobny.

Zdjęcia nastaw

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 08 kwie 2019, 14:42
autor: Berg
tu wygląda wszystko dobrze. to może masz ten sam kłopot co kolega @greenmediapl tzn wadliwa dysza. Jako że i tak wszyscy tu polecają w każdej chińskiej drukarce wymianę na markową to niezależnie, czy to jest przyczyna, czy nie należało by zmienić.

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 08 kwie 2019, 14:57
autor: Lahim
A możesz od razu coś polecić?

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 08 kwie 2019, 18:00
autor: Berg
Nie mam Endera. Dlatego się upewnij, czy ludzie zamieniają na najbardziej typowe e3d (nieco niższe)
https://blackfrog.pl/dysza-e3d-lite6-i- ... p-907.html
czy te:
https://www.aliexpress.com/store/produc ... 15324.html

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 19 kwie 2019, 13:58
autor: Lahim
Ok, głowica wymieniona na E3D, poszła rurka capricorna.
Skalibrowany ekstruder.
Efekt - jest gorzej niż było. Druk był z odpowiednią retrakcją a teraz same włoski.
Za każdym razem, jedna wierza jest rozjeżdżana przez głowicę.

Re: Głowica mechanicznie zaczepia o wydrukowaną warstwe

: 19 kwie 2019, 16:14
autor: Abys
Sprawdź kąty, zrób pomiar osi X po obu stronach wyżej i niżej.Posprawdzaj dokręcenie śrub, czy wózki ci nie latają.

Re: [Ender-3] pewna liczba bliżej nie sprecyzowanych problemów

: 20 kwie 2019, 12:27
autor: FlameRunner
Czy w ogóle kiedyś coś dobrze się wydrukowało? Choćby załączony na karcie test-dog.gcode, zaraz po złożeniu drukarki?

Re: [Ender-3] pewna liczba bliżej nie sprecyzowanych problemów

: 20 kwie 2019, 15:12
autor: Lahim
I tak i nie. Piesek poszedł na start ale na oryginalnym kawałku filnamentu więc wydrukował się w 1/3. W mojej ocenie fajnie. Później miałem problem z odkejajacymi wydrukami więc poszło lustro. Wydruku znowu wydawały się ładne. Choć zawsze był widoczny pasek na górnej powierzchni tam gdzie jechała dysza. Zaczęło się chrzanić po sprawdzeniu rurki w głowicy. Wtedy wydrukowałam ten test do retrakcji ze 100% wypełnieniem i zauważyłem problem z dyszą. Dziwne wrażenie odnoszę, że im bardziej próbuje ją polepszyć tym gorsze wychodzą wydruki.

@Abys sprawdzę to.

Ewentualnie czy ktoś może się podzielić sprawdzonym profilem z Cura?

Re: [Ender-3] pewna liczba bliżej nie sprecyzowanych problemów

: 20 kwie 2019, 15:58
autor: kamilxxg
Lahim pisze:Ewentualnie czy ktoś może się podzielić sprawdzonym profilem z Cura?
Domyślny jest ok, zarówno na fabrycznej drukarce jak i po zmianie płyty na MKS Gen L korzystałem z domyślnego profilu dla Ender-3 w Cura 3.6 i wydruki wychodziły bez problemów. Ogólnie lubię majsterkować i sporo wymieniłem w drukarce ale myślę, że najwięcej daje staranne złożenie drukarki i powinien być to pierwszy "mod" tak samo domyślny profil w Cura zawsze dawał mi dobrą bazę. A jak patrzę na "magiczne" profile w internecie to często są prawie identyczne z tymi domyślnymi albo zmienione są np. prędkości retrakcji i jej długość co może dać Ci inne wyniki na Twojej drukarce.

Widziałem wieże retrakcji, które drukowałeś i u mnie na domyślnym profilu wyszło to dobrze, więc być może coś jest z mechaniką jeszcze nie tak. Jak chcesz sprawdzić czy ustawienia slicera czegoś nie poprawią to możesz wydrukować tą wieżę z https://www.thingiverse.com/thing:3071464 masz tam gotowe pliki .gcode tylko pobierz te bez ABL czyli poziomowania przez drukiem.
Lahim pisze:Wydruku znowu wydawały się ładne. Choć zawsze był widoczny pasek na górnej powierzchni tam gdzie jechała dysza.?
Wypróbuj opcje Combing mode - not in skin.

Re: [Ender-3] pewna liczba bliżej nie sprecyzowanych problemów

: 20 kwie 2019, 16:03
autor: FlameRunner
Lahim pisze:Choć zawsze był widoczny pasek na górnej powierzchni tam gdzie jechała dysza.
https://przyrostowo.pl/3980-skosne-lini ... h-wydruku/

Re: [Ender-3] pewna liczba bliżej nie sprecyzowanych problemów

: 23 kwie 2019, 19:55
autor: Lahim
@FlameRunner - czytałem już, ale fakt, zupełnie mi to z głowy wypadło.
Niestety, próbując wykręcić i nieco podnieść rurkę pomiędzy radiatorem a blokiem grzejnym, zmiażdżyłem ją a ona nawet nie ruszyła.
Zatem czeka mnie zakup.
W międzyczasie wydrukowałem testowy gcode z Maker's mouse ( https://www.youtube.com/watch?v=_QRb54zVPfQ )

A najgorze, że drukowała te wieże ślicznie.

Re: [Ender-3] pewna liczba bliżej nie sprecyzowanych problemów

: 28 kwie 2019, 20:02
autor: barcwik
Sprawdź na moich ustawieniach to przynajmniej jedna rzecz wyeliminujesz.
PLA Ender 3 barcwik.curaprofile
(1.58 KiB) Pobrany 199 razy

Re: [Ender-3] pewna liczba bliżej nie sprecyzowanych problemów

: 28 kwie 2019, 20:30
autor: Lahim
Dzięki wielkie. Jutro powinienem dostać łącznik od TDI-CADa więc spróbuję.
Ale muszę jeszcze sprawdzić połączenia na płycie. Problemy zbiegły się z momentem po wsadzeniu i przepięciu wentylator elektroniki a przeczytałem, że ktoś miał problemy z wydrukami przy uszkodzony sterowniku silnika.

Re: [Ender-3] pewna liczba bliżej nie sprecyzowanych problemów

: 08 maja 2019, 19:28
autor: Lahim
Po dłuższej chwili nieobecności, drukarka złożona na nowo tj. wymienione szybkozłączki, łącznik od TDI-CADa z ptfe w środku.
W załączeniu wydruk - dokładnie to co wcześniej, z tym, że teraz nie kalibrowałem jeszcze ekstrudera i flow.
Ewidentnie jedna "wieża" jest problematyczna tylko czemu?
Wydruk oczywiście na Twoim profilu Barcwik.

Re: [Ender-3] pewna liczba bliżej nie sprecyzowanych problemów

: 10 maja 2019, 13:01
autor: halif
Jeżeli ktoś chciałby się pobawić to tutaj jest nowa wersja CreawsomeModa do Cury 4.0 w której jest też Ender 3. Parę fajnych usprawnień i jakość na prawdę wzrasta (ale spada prędkość druku.. takie rozsądne kompromisy, ale np. jest tam propozycja zwiększenia line width do 0.5 i zmniejszenie flow, I takie tam... Mas zmian...

Instaluje się to tak, że podmienia zawartość katalogu Resources Cury i potem dodając drukarkę ma się Creality->Ender (dział dla innych, popularniejszych CR-ów)
Polecam dla tech co nie lubią sami eksperymentować w ciemno...

https://github.com/trouch/CreawsomeMod

Re: [Ender-3] pewna liczba bliżej nie sprecyzowanych problemów

: 31 maja 2019, 20:17
autor: Lahim
No dobra, płytka zmieniona na SKR v1.3 + TMC2208v3.0 - poprawa w jakości jest, wieże wychodzą o niebo lepiej, poziome płaszczyzny również. Ale nie mogę sobie poradzić z takimi krzaczkami jak na zdjęciach.
Retrakcja zmieniana (od 4 do 8 mm / prędkości od 25 mm do 80 mm), wyłączony Z hop i cały czas są obecne. Co jeszcze próbować zmieniać?

Re: [Ender-3] pewna liczba bliżej nie sprecyzowanych problemów

: 31 maja 2019, 20:22
autor: bialy_worek
Lahim pisze: Co jeszcze próbować zmieniać?
Z bowdena na directa :lol:

Re: [Ender-3] pewna liczba bliżej nie sprecyzowanych problemów

: 31 maja 2019, 20:28
autor: Lahim
Pewnie i na to przyjdzie czas ale na starcie drukowało to dobrze. Wieże wychodziły idealnie.

Re: [Ender-3] pewna liczba bliżej nie sprecyzowanych problemów

: 31 maja 2019, 20:32
autor: virgin71
Lahim pisze:Co jeszcze próbować zmieniać?
Temperaturę.

Re: [Ender-3] pewna liczba bliżej nie sprecyzowanych problemów

: 31 maja 2019, 20:36
autor: Lahim
Hm, zmieniłem ale w ograniczonym zakresie (z 220 na 210, PLA eko od DD), ale ok, będę testował, dzięki.

Re: [Ender-3] pewna liczba bliżej nie sprecyzowanych problemów

: 31 maja 2019, 21:38
autor: aaannnd
Schodź co 5 do 190