Strona 1 z 1

Ultimaker / jenny printer

: 28 kwie 2019, 14:46
autor: Marek79
Witam szanownych kolegów

Ostatnio zamówiłem z Chin drukarkę teoretycznie ultimaker (teoretycznie ponieważ wykorzystuje mechanikę Ultimakera ,jaki model trudno powiedzieć (wymiary obiektów drukowanych ( 340x205x205 ) elektronika była jennyprinter )
Problemów ze złożeniem oraz przeróbek jakie musiałem wprowadzić nie będę opisywał bo szkoda klawiatury ,aby o tym pisać .
Gdy zobaczyłem stepstick osobno wkładane na płytę oraz na wyświetlaczu chinskie znaczki , od razu stwierdziłem że zamówię oryginalną elektronikę Ultimakera .

Po podłączeniu oryginalnej płyty um drukarka chce wypoziomować stół , i tu pojawia się problem, bo głowica drukująca porusza się po stole tak jak by w hardware wpisany był obszar roboczy 10x10 cm , po próbie próbie wydruku stół jadąc do góry uderzył w dyszę , więc chyba w hardware jest żle wpisany obszar roboczy ..

Pomoże ktoś jak to skonfigurować ....??

Re: Ultimaker / jenny printer

: 28 kwie 2019, 15:28
autor: Berg
1. Wrzuć dokładne fotki elektroniki, podłączenia. silników. Opisany przez Ciebie problem może mieć kilka przyczyn. Wystarczy, że masz 400 krokowe silniki a nie 200. Skąd masz firmware? Wgrywałeś sam?
2. Myślę, że zupełnie niepotrzebnie zamówiłeś na oryginalną elektronikę. Wsadzane stepstiki nie są złe. Dają możliwość podłączenia lepszych stepstików niż były w oryginale, cichych, a język (znaczki) można było zmienić.
No chyba, że porównujemy z DuetWIF, gdzie drivery są wlutowane na stałe, ale są to bardzo dobre drivery. Jak już chciałeś na coś zmieniać, to właśnie na Dueta

spoko na pewno da się to uruchomić.
Poszukaj standardowego opisu konfiguracji krok po kroku firmware Marlin 1.1.9
https://github.com/MarlinFirmware/Marlin

czyli tu:
http://marlinfw.org/docs/configuration/ ... ation.html

Re: Ultimaker / jenny printer

: 28 kwie 2019, 18:45
autor: Marek79
Z silnikami to możesz mieć racje bo jakieś bardzo duże i wtyczke mają na 6 pinów , ale wiązka jest 4 kablowa.
Firmoware do oryginalnej plyty pobrałem ze strony Ultimaker , do płyty jennyprinter dostałem na karcie sd od producenta ale języka innego jak chinski nie ma . Więc wolałbym oryginalną płyte prze konfigurować , zastanawiam się tylko czy oryginalna płyta elektr. wytrzyma grzanie tak dużego stołu?
Zainstalowałem już na pc ardurio z marlin ale nie mam zabardzo pojęcia co pozmieniać ?
Będe wdzięczyny za każdą radę....
Załączam zdjęcia

Re: Ultimaker / jenny printer

: 28 kwie 2019, 19:19
autor: Berg
Tak. to są silniki 400 krokowe ale nie świadczy o tym kształt wtyczki, czy liczba kabelków ;) , te masz zupełnie typowe.
Twój problem jest absolutnie typowy. Konfiguracja tego typu drukarki, to jest coś, co przeszedł każdy jej użytkownik. Tej jak i niemal każdej innej, które posiadają forumowicze. Towja drukarka jest absolutnie typowa, zarówno z chińską jak i nie chińską elektroniką.


musisz wykonać komendę, która zmieni liczbą mikrokroków na mm, prawdopodobnie masz (80 a przy tych silnikach powinno być 160:
M92 X160.00 Y160.00

potem jeśli będzie działać ok, zapisać te ustawiania do EEPROM komendą:
M500

Możesz do tego użyć programu
https://www.pronterface.com

Możesz też na nowo skonfigurować cały firmware używając Arduino. Docelowo pewnie tak będzi najlepiej, bo będziesz wiedział jak wgrywać fajne uaktualnienia. Akurat do tej drukarki masz w przykładach gotową lub niemal gotową konfigurację.
Na razie możesz zrobić tylko tyle co napisałem wyżej.

Nie jest to jakaś złośliwość, ale na prawdę musisz zacząć od jakiegoś poradnika krok po kroku inaczej będziesz co 5 minut zadawać pytania o absolutnie podstawowe, dobrze opisane sprawy.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 28 kwie 2019, 19:34
autor: Berg
jeśli chodzi o to, że stół uderzył w dysze, to może być:
- źle wypoziomowany stół, może po prostu powinien być nieco obniżony
- źle wyregulowany włącznik krańcowy stołu
- źle podpięte przewody do wył. krańcowego
- źle skonfigurowane oprogramowanie

czyli też całkiem typowe rzeczy, które są opisane w poradnikach "jak zacząć"...

Re: Ultimaker / jenny printer

: 28 kwie 2019, 20:41
autor: Marek79
A gdzie znajdę taki poradnik ?


rafaljot pisze:Tak. to są silniki 400 krokowe ale nie świadczy o tym kształt wtyczki, czy liczba kabelków ;) , te masz zupełnie typowe.
Twój problem jest absolutnie typowy. Konfiguracja tego typu drukarki, to jest coś, co przeszedł każdy jej użytkownik. Tej jak i niemal każdej innej, które posiadają forumowicze. Towja drukarka jest absolutnie typowa, zarówno z chińską jak i nie chińską elektroniką.


musisz wykonać komendę, która zmieni liczbą mikrokroków na mm, prawdopodobnie masz (80 a przy tych silnikach powinno być 160:
M92 X160.00 Y160.00

potem jeśli będzie działać ok, zapisać te ustawiania do EEPROM komendą:
M500

Możesz do tego użyć programu
https://www.pronterface.com

Możesz też na nowo skonfigurować cały firmware używając Arduino. Docelowo pewnie tak będzi najlepiej, bo będziesz wiedział jak wgrywać fajne uaktualnienia. Akurat do tej drukarki masz w przykładach gotową lub niemal gotową konfigurację.
Na razie możesz zrobić tylko tyle co napisałem wyżej.

Nie jest to jakaś złośliwość, ale na prawdę musisz zacząć od jakiegoś poradnika krok po kroku inaczej będziesz co 5 minut zadawać pytania o absolutnie podstawowe, dobrze opisane sprawy.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 28 kwie 2019, 20:44
autor: Marek79
Tu nie jest problem z poziomowaniem stołu ,bo stół ma kilka mm regulacji , a u mnie stół uderza w dyszę i silnik wyje bo chce dalej stół podnosić




rafaljot pisze:jeśli chodzi o to, że stół uderzył w dysze, to może być:
- źle wypoziomowany stół, może po prostu powinien być nieco obniżony
- źle wyregulowany włącznik krańcowy stołu
- źle podpięte przewody do wył. krańcowego
- źle skonfigurowane oprogramowanie

czyli też całkiem typowe rzeczy, które są opisane w poradnikach "jak zacząć"...

Re: Ultimaker / jenny printer

: 28 kwie 2019, 20:56
autor: FlameRunner
Gdzie masz krańcówkę Z? Na dole?
Może masz źle zdefiniowaną liczbę kroków/mm dla osi Z lub źle zdefiniowaną wysokość obszaru roboczego?
A może masz zdefiniowaną krańcówkę Z na górze i nigdy do niej nie dojedzie (bo jej tam nie ma)?

A może masz krańcówkę Z na górze, ale nie może do niej dojechać, bo się zatrzymuje na dyszy?

Re: Ultimaker / jenny printer

: 28 kwie 2019, 22:54
autor: Julian
Tak poza konkurencją. Pokazałbyś jak wygląda cała konstrukcja i obudowa?

Re: Ultimaker / jenny printer

: 29 kwie 2019, 00:59
autor: Marek79
Najprawdopodoniej tak jak piszesz żle kroki są ustawione oraz oczszar roboczy ,ściągnołem już marlin ale nie wiem gdzie mam to zmienić...?
Krańcówka Z jest tylko na dole , wszystko jest tak jak w Ultimaker 2 tylko że obszar roboczy jest powiększony , wiem to napewno bo mam już ultimaker 2 działający , a tą zamówiłem bo miała wiekszy obszar roboczy
FlameRunner pisze:Gdzie masz krańcówkę Z? Na dole?
Może masz źle zdefiniowaną liczbę kroków/mm dla osi Z lub źle zdefiniowaną wysokość obszaru roboczego?
A może masz zdefiniowaną krańcówkę Z na górze i nigdy do niej nie dojedzie (bo jej tam nie ma)?

A może masz krańcówkę Z na górze, ale nie może do niej dojechać, bo się zatrzymuje na dyszy?

Re: Ultimaker / jenny printer

: 29 kwie 2019, 01:03
autor: Marek79
Proszę zdjęcia, stół 340x205x205 , dwa extrudery

Julian pisze:Tak poza konkurencją. Pokazałbyś jak wygląda
cała konstrukcja i obudowa?

Re: Ultimaker / jenny printer

: 29 kwie 2019, 01:28
autor: Berg
Marek79 pisze:Najprawdopodoniej tak jak piszesz żle kroki są ustawione oraz oczszar roboczy ,ściągnołem już marlin ale nie wiem gdzie mam to zmienić...?
Przecież napisałem Ci wcześniej, jak to zrobić.
Albo poleceniem
M92 X160.00 Y160.00

jeśli Z też jest źle, to analogicznie.
Komendą M503 możesz sprawdzić, jakie wartości są aktualnie ustawiony. Pewnie trzeba zwiększyć x2

albo na stałe w firmware zgodnie z instrukcją, do której wysłałem linka w pierwszym poście pod Twoim, nawet tam był filmik na ten temat. Tam jest wszystko opisane w rozdziale "Default Steps per mm". Jak czegoś nie rozumiesz, to daj znać czego.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 29 kwie 2019, 08:21
autor: bafunio
Ja niestety ci nie pomogę bo się nie znam, ale jak już wszystko ogarniesz to daj zdjęcia wydruków i jakieś swoje wrażenia i porównania do um2 - oczywiście jeśli to nie problem bo zainteresowała mnie ta drukarka.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 29 kwie 2019, 13:09
autor: virgin71
Masz zamiennik ultimaker 5s rozmiarowo i potrzebujesz zadać wartości ultimaker 5s do oprogramowania 2+, ponieważ reszta opiera się o 2+. Żeby tego dokonać musisz wgrać TinkerGnome dla 2+ i poustawiać wartości dla nowego pola roboczego i innych silników. Wszystko to jest bardzo proste i zajmie Ci 5 minut. Tinkergnome jest w formacie .hex i wgrywa się przez Curę. Niestety w samej Cura musisz wybrać drukarkę Custom.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 29 kwie 2019, 21:06
autor: Marek79
Pobrałem to oprogramowanie w hex ze strony ultimaker , niestety nie działa wyświetlacz , drukarka nie daje znaku życia ,przywróciłem oryginalne oprogramowanie znowu działa tyle że nie jest poprawnie ustawiony obszar roboczy

Re: Ultimaker / jenny printer

: 29 kwie 2019, 21:13
autor: Marek79
Przez marlin jest chyba dostęp do płytki , czy ktoś wie gdzie to pozmieniać załączam print screen

Re: Ultimaker / jenny printer

: 29 kwie 2019, 22:50
autor: Marek79
Może głupie pytanie ,ale jak przesłać tą komende bo w cura w ustawieniach drukarki to wpisuje to nic się nie zmienia ?
A drukarka chce cały czas poziomować stół tylko głowica porusza się po polu 10x10 cm


https://youtu.be/aiL4FfJxMM0


rafaljot pisze:
Marek79 pisze:Najprawdopodoniej tak jak piszesz żle kroki są ustawione oraz oczszar roboczy ,ściągnołem już marlin ale nie wiem gdzie mam to zmienić...?
Przecież napisałem Ci wcześniej, jak to zrobić.
Albo poleceniem
M92 X160.00 Y160.00

jeśli Z też jest źle, to analogicznie.
Komendą M503 możesz sprawdzić, jakie wartości są aktualnie ustawiony. Pewnie trzeba zwiększyć x2

albo na stałe w firmware zgodnie z instrukcją, do której wysłałem linka w pierwszym poście pod Twoim, nawet tam był filmik na ten temat. Tam jest wszystko opisane w rozdziale "Default Steps per mm". Jak czegoś nie rozumiesz, to daj znać czego.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 29 kwie 2019, 22:50
autor: virgin71
Pokaż wyświetlacz.

Kody wpisz do .gcode i odpal plik do którego to zapiszesz.

Kod: Zaznacz cały

M92 X160.00 Y160.00
M500
voilà

Re: Ultimaker / jenny printer

: 30 kwie 2019, 00:07
autor: Berg
Marek79 pisze:Może głupie pytanie ,ale jak przesłać tą komende bo w cura w ustawieniach drukarki to wpisuje to nic się nie zmienia ?
:D
Pisałem przedwczoraj czym to zrobić:
rafaljot pisze: musisz wykonać komendę, która zmieni liczbą mikrokroków na mm, prawdopodobnie masz (80 a przy tych silnikach powinno być 160:
M92 X160.00 Y160.00
potem jeśli będzie działać ok, zapisać te ustawiania do EEPROM komendą:
M500
Możesz do tego użyć programu
https://www.pronterface.com

Re: Ultimaker / jenny printer

: 30 kwie 2019, 15:10
autor: Marek79
Ten programce który podałeś niestety nie chce się łączyć z tą drukarką ...
ten kod wpisałem na kartę sd i już stół nie ma kolizji z dyszą
Puściłem próbny wydruk , ale drukarka drukuje pomniejszony obiekt


rafaljot pisze:
Marek79 pisze:Może głupie pytanie ,ale jak przesłać tą komende bo w cura w ustawieniach drukarki to wpisuje to nic się nie zmienia ?
:D
Pisałem przedwczoraj czym to zrobić:
rafaljot pisze: musisz wykonać komendę, która zmieni liczbą mikrokroków na mm, prawdopodobnie masz (80 a przy tych silnikach powinno być 160:
M92 X160.00 Y160.00
potem jeśli będzie działać ok, zapisać te ustawiania do EEPROM komendą:
M500
Możesz do tego użyć programu
https://www.pronterface.com

Re: Ultimaker / jenny printer

: 30 kwie 2019, 16:28
autor: Berg
powinien się łączyć. Może być kilka przyczyn tego że nie chce.
1. masz otwarty w tym samym czasie inny program, który automatycznie się łączy. Na przykład Cura tak robi.
2. wybrałeś złą prędkość połączenia powinno być 115200 albo 250000

Pomniejszony we wszystkich kierunkach, czy tylko x/y ?

Re: Ultimaker / jenny printer

: 30 kwie 2019, 17:03
autor: Jakub
A masz sterowniki? I czy masz wybrany w arduino ide procesor?

Re: Ultimaker / jenny printer

: 30 kwie 2019, 18:14
autor: Marek79
udało się wgrać nową konfigurację bed size drukarka nie raguje wyświetlacz czarny

jak próbuję znowu coś po ustawiać to brak komunikacji

Re: Ultimaker / jenny printer

: 30 kwie 2019, 18:18
autor: Marek79
Aktualizacja oprogramowania przez cura przywraca stan początkowy..

Re: Ultimaker / jenny printer

: 30 kwie 2019, 18:24
autor: Marek79
Miałeś racje cura była otwarta i nie łączył się
Pomniejszony tylko x i y z- jest ok


rafaljot pisze:powinien się łączyć. Może być kilka przyczyn tego że nie chce.
1. masz otwarty w tym samym czasie inny program, który automatycznie się łączy. Na przykład Cura tak robi.
2. wybrałeś złą prędkość połączenia powinno być 115200 albo 250000

Pomniejszony we wszystkich kierunkach, czy tylko x/y ?

Re: Ultimaker / jenny printer

: 30 kwie 2019, 18:28
autor: Marek79
A czy da się za importować wsad który jest już na płytce ?
Mam oryginalnego ulitmakera 2 z innym polem roboczym więc porównał bym oba i tylko wprowadził zmiany dotyczące stołu roboczego

Bo pierwszy próbny wydruk nie doj że pomniejszony to trochę jakby filament przegrzany

Re: Ultimaker / jenny printer

: 30 kwie 2019, 18:55
autor: Zepco
Sprawdź komendą M503 czy masz nowe wartości kroków, bo prawdopodobnie trzeba będzie je wrzucić do flash.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 30 kwie 2019, 21:21
autor: FlameRunner
Marek79 pisze:A czy da się za importować wsad który jest już na płytce ?
Mam oryginalnego ulitmakera 2 z innym polem roboczym więc porównał bym oba i tylko wprowadził zmiany dotyczące stołu roboczego

Bo pierwszy próbny wydruk nie doj że pomniejszony to trochę jakby filament przegrzany
Zgodnie z regulaminem, proszę o więcej staranności przy pisaniu postów zamieszczanych na forum. Tylko w tym jednym poście zrobiłeś cztery błędy (wyróżnione w cytacie czerwonym kolorem) oraz zabrakło kilku przecinków i kropek. Zerknij tu: viewtopic.php?f=20&t=3266.

Dodatkowo, postaraj się dostarczać więcej informacji w swoich postach. Piszesz na przykład: "Puściłem próbny wydruk , ale drukarka drukuje pomniejszony obiekt" i... i tyle. Nie wiemy, czy pomniejszony we wszystkich osiach, czy w X i Y, czy w Z. Nie wiemy, czy pomniejszony o około połowę, czy o 0,5 mm, czy o 15%. Podałeś te kluczowe informacje dopiero po kilku godzinach, gdy ktoś dopytał.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 30 kwie 2019, 22:50
autor: virgin71
Zainstaluj TinkerGnome na płytce oryginalnej, pokaż jaki jest wyświetlacz, jaką ma taśmę itp.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 01 maja 2019, 14:26
autor: Marek79
Poniżej zdjęcie wyświetlacza
Udało się połączyć programem Pronterface , ( wcześniej najprawdopodobniej Cura blokowała połączenie),
wysłałem komendę M92 X160.00 Y160.00
Pole robocze z 5x5cm zwiększyło się do 10x10cm , więc dalej za mało zwiększyłem do M92 X520.00 Y380.00
Podczas kalibracji stołu głowica jedzie mniej więcej na środek stołu i zatrzymuje się ,ustawiam odstęp od dyszy ,potwierdzam manipulatorem , dysz znowu głowica jedzie do prawego narożnika , ponownie ustawiam stół i potwierdzam , następnie głowica jedzie do lewego narożnika i ma kolizję z obudową

Co do Tinker Gnome tak jak pisałem drukarka zachowuje się jak martwa ,próbowałem uruchomić ruch któregoś z silników ,ale nic nie działa
virgin71 pisze:Zainstaluj TinkerGnome na płytce oryginalnej, pokaż jaki jest wyświetlacz, jaką ma taśmę itp.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 01 maja 2019, 22:07
autor: Marek79
Udało się ustawić komendą M92 X473.00 Y297.00 pole robocze 340x205mm , wcześniej głowica miała kolizję ,ponieważ po M500 trzeba było wyłączyć i włączyć sprzęt.
I niby wszystko ok , ale teraz drukowany element jest owalem a powinien być okręgiem , próbowałem w Cura ustawić jako drukarkę ultimaker 2+ ,S5 ,Custom , i inne cały czas obiekt jest zniekształcony ...
Ręce opadają...

Re: Ultimaker / jenny printer

: 01 maja 2019, 22:13
autor: FlameRunner
Marek79 pisze:Ręce opadają...
Faktycznie.

M92 nie służy do ustawiania obszaru roboczego. Wydajesz się kompletnie nie rozumieć, co i dlaczego robisz. Przeczytaj ten wątek jeszcze raz. Od samego początku. Powoli.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 01 maja 2019, 22:25
autor: Marek79
Przeczytałem jeszcze raz , kolega rafaljot napisał mi ,aby ustalić M92 X160.00 Y160.00 , jak to ustawiam to objekt jest pomniejszony, tak jak na zdjęciu. Obiekt w kolorze transparentnym to oryginał...
FlameRunner pisze:
Marek79 pisze:Ręce opadają...
Faktycznie.

M92 nie służy do ustawiania obszaru roboczego. Wydajesz się kompletnie nie rozumieć, co i dlaczego robisz. Przeczytaj ten wątek jeszcze raz. Od samego początku. Powoli.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 01 maja 2019, 22:28
autor: dragonn
Marek79 pisze:Przeczytałem jeszcze raz , kolega rafaljot napisał mi ,aby ustalić M92 X160.00 Y160.00 , jak to ustawiam to objekt jest pomniejszony, tak jak na zdjęciu. Obiekt w kolorze transparentnym to oryginał...
I gidzie niby rafaljot napisało że to służy do ustawiania obszaru roboczego? Zresztą czasem warto wykazać trochę samodzielności i samem sprawdzić co co robi https://reprap.org/wiki/G-code#M92:_Set ... s_per_unit

Re: Ultimaker / jenny printer

: 01 maja 2019, 23:27
autor: Marek79
Ok . To ustawiłem te M92 X160.00 Y160.00 , aby teraz pójść dalej musze wgrać tego Tinkergnome , i tak też robię , po czym wyświetlacz drukarki nie działa .....
Więc co proponujesz ?

dragonn pisze:
Marek79 pisze:Przeczytałem jeszcze raz , kolega rafaljot napisał mi ,aby ustalić jak to ustawiam to objekt jest pomniejszony, tak jak na zdjęciu. Obiekt w kolorze transparentnym to oryginał...
I gidzie niby rafaljot napisało że to służy do ustawiania obszaru roboczego? Zresztą czasem warto wykazać trochę samodzielności i samem sprawdzić co co robi https://reprap.org/wiki/G-code#M92:_Set ... s_per_unit

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 07:05
autor: McKee
Marek79 pisze:Więc co proponujesz ?
Poczytać trochę i zrozumieć co trzeba zrobić i dlaczego.
To jest dobra sugestia:
dragonn pisze:Zresztą czasem warto wykazać trochę samodzielności i samem sprawdzić co co robi https://reprap.org/wiki/G-code#M92:_Set ... s_per_unit
Owal ci wyszedł, bo źle policzyłeś (?) i ustawiłeś kroki dla osi X i Y (po chłopsku: chodzi o skalę obiektu a nie pole robocze czy wielkość stołu).
Policz i ustaw poprawnie (tak, żeby wymiary w obu osiach się zgadzały).
A przy okazji: dragon nie prosił żebyś zmieniał cokolwiek. :rotfl:

PS.: Tu robisz podstawowy błąd:
Marek79 pisze:Udało się ustawić komendą M92 X473.00 Y297.00 pole robocze 340x205mm
Rozumiesz o co chodzi?

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 10:00
autor: Marek79
Jak ustawię obie osie na tą samą wartość to jest kolizja z obudową ...


Ok .zapytam na inny forum , bo tu to tylko jest bicie piany...

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 10:16
autor: Berg
1. Pole robocze ustawiasz w Cura. w okienku dialogowym od konfiguracji drukarki po prostu wpisz wymiary stołu. Komenda m92 nic do tego nie ma.

2. Jeśli masz plik cośtam.gcode z innej drukarki, o innym rozmiarze stołu, to na nowej drukarce wydruk nie będzie na środku. Tak ma być i to jest ok.

3. Tą komendą M92 ustawiasz liczbę kroków silnika krokowego na 1mm, która jest zależna od średnicy kół zębatych, rodzaju silnika i elektroniki. Inaczej można to nazwać przeskalowaniem. Dobierz te wartości tak by Twój obiekt miał ten wymiar co trzeba. Raczej na pewno wartość X i Y powinna być taka sama i raczej będą to okrągłe liczby. Wielokrotność 80
Jeśli ustawisz dobrze to w prontface po home i po wybraniu ruchu w którymś kierunku np 100mm ma głowica przesunąć sie o 100mm.
To jest podstawa. JEśli tak zacznie działać to zapisz ustawienia komendą M500 i już nie ruszaj.

Jeśli w Prontface pojedziesz na przykład o 250mm a twój obszar roboczy ma np 200mm to będzie kolizja z obudową - to normalne.

Musisz tak ustawić wartości M92 by ruch o 100mm był ruchem faktycznie o 100mm.

EDIT Dobrze jest zweryfikować, czy po restarcie drukarki zapisane wartości faktycznie są zapisane (komenda M500 ). I dalej ten ruch o 100mm jest dobry. Gdyby się nie zapisało, to trzeba to zrobić trochę inaczej.

EDIT2: Metoda z TinkerGnome też jest pewnie dobra ale nie wszystko na raz. Może uda Ci sie ogarnąć bez tego.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 10:27
autor: FlameRunner
Marek79 pisze:Jak ustawię obie osie na tą samą wartość to jest kolizja z obudową ...


Ok .zapytam na inny forum , bo tu to tylko jest bicie piany...
Przy M92 X160 Y160 wydruk wychodził w obu osiach o połowę za mały - to wiemy z tego tematu, bo sam napisałeś.
Komendą M92 ustawiasz liczbę (mikro)kroków, które drukarka wykona, gdy każemy jej przesunąć oś o 1 mm - to również wiemy z tego tematu, już na pierwszej stronie napisał to rafaljot.
Skąd więc pomysł, żeby jedną wartość zwiększyć do niemal 300%, a drugą do niemal 200%? Albo raczej: skoro przy X160 Y160 wydruk miał dobre proporcje, to skąd zdziwienie, że po zmianie na X473.00 Y297.00 wydruk stał rozciągnięty?

W temacie jest już niemal czterdzieści postów, z których większość dotyczy problemu z drukarką. Ludzie chcą pomóc. A Ty? Nie dość, że Twój wkład w rozwiązanie problemu jest bardzo mały, to zachowujesz się jakbyś nie za bardzo czytał, co ludzie piszą i w ogóle nie chciał zrozumieć, co i dlaczego robisz. Do tego znowu trzeba Cię ciągnąć za język, co strasznie utrudnia pracę. Piszesz: "Jak ustawię obie osie na tą samą wartość", ale nie napisałeś, jaka to wartość. Taka sytuacja jest cholernie frustrująca dla każdego, kto się zaangażował w ten wątek. A gdyby tego było mało, wyjeżdżasz z komentarzami, że zapytasz gdzie indziej, bo tu jest "tylko (...) bicie piany" - to już wygląda jakbyś nie tylko miał nas w dupie, ale jeszcze napluł w mordę.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 10:45
autor: Berg
Albo kup dobrą flaszkę i poszukaj kogoś w Twojej okolicy kto Ci to ogarnie.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 11:00
autor: FlameRunner
No właśnie.

@Marek79, jeśli masz podejście, że drukarka ma po prostu działać, a konfiguracja i wgrywania firmware to nie jest zabawa dla Ciebie - to w sumie też spoko, zresztą oryginalny Ultimaker 2 chyba był dla Ciebie zadowalający pod tym względem?

Moim zdaniem popełniłeś dwa błędy:
1. Kupując chińskiego klona-przeróbkę.
2. Licząc, że uda Ci się bezproblemowo samodzielnie (czy też z pomocą forumowiczów, ale jednak własnymi rękoma) wsadzić do tej drukarki inną elektronikę, mimo że nie masz potrzebnej wiedzy ani zapału i cierpliwości, by ją zdobyć.

Widzę dwa wyjścia z sytuacji:
1. Pierwszy błąd możesz naprawić sprzedając tę drukarkę jak jest.
2. Jeśli nie chcesz sprzedawać, drugi błąd możesz naprawić dając tę drukarkę na serwis komuś, kto przygotuje i wgra firmware z odpowiednimi ustawieniami, przetestuje drukarkę i powie Ci, jak ją ustawić w Cura. Tyle, że to będzie kosztować. W najlepszym razie - flaszkę po znajomości. Bez znajomości - gdzieś między 100 a 1000 złotych netto, w zależności od zakresu prac wykonanych przez serwis. A potem... a potem musisz trzymać kciuki, że nie wynikną nowe problemy, niezwiązane z samym firmware.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 11:21
autor: Marek79
To nie głupie rozwiązanie , mam zapytać na forum ?

rafaljot pisze:Albo kup dobrą flaszkę i poszukaj kogoś w Twojej okolicy kto Ci to ogarnie.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 11:25
autor: FlameRunner
Marek79 pisze:mam zapytać na forum ?
Tak.
Jeśli interesuje Cię normalna usługa serwisowa z fakturą, to nawet nie musisz dalej szukać - możesz ją wysłać do mnie.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 11:47
autor: Marek79
Ad.1 Robiłem kilka krotnie ustawiałem jak S5 , jako 2+ i w ustaweniach zmieniając pole robocze , nie przyniosło rezultatów

Ad2. Zmieniłem pole robocze w cura ,następnie ponownie pociełem obiekt nic to nie zmieniło


Ad.3 szkoda że wcześnie nie napisałeś że m92 ustawia tylko kroki .które przekładają się na przesów głowicy w mm , doszłem do tego teraz ...

Reasumując zmiana pola roboczego w cura nie działa , testowałem wielokrotnie , jako drukarka custom , 2+ , S5 i inne


rafaljot pisze:1. Pole robocze ustawiasz w Cura. w okienku dialogowym od konfiguracji drukarki po prostu wpisz wymiary stołu. Komenda m92 nic do tego nie ma.


2. Jeśli masz plik cośtam.gcode z innej drukarki, o innym rozmiarze stołu, to na nowej drukarce wydruk nie będzie na środku. Tak ma być i to jest ok.



3. Tą komendą M92 ustawiasz liczbę kroków silnika krokowego na 1mm, która jest zależna od średnicy kół zębatych, rodzaju silnika i elektroniki. Inaczej można to nazwać przeskalowaniem. Dobierz te wartości tak by Twój obiekt miał ten wymiar co trzeba. Raczej na pewno wartość X i Y powinna być taka sama i raczej będą to okrągłe liczby. Wielokrotność 80
Jeśli ustawisz dobrze to w prontface po home i po wybraniu ruchu w którymś kierunku np 100mm ma głowica przesunąć sie o 100mm.
To jest podstawa. JEśli tak zacznie działać to zapisz ustawienia komendą M500 i już nie ruszaj.

Jeśli w Prontface pojedziesz na przykład o 250mm a twój obszar roboczy ma np 200mm to będzie kolizja z obudową - to normalne.

Musisz tak ustawić wartości M92 by ruch o 100mm był ruchem faktycznie o 100mm.

EDIT Dobrze jest zweryfikować, czy po restarcie drukarki zapisane wartości faktycznie są zapisane (komenda M500 ). I dalej ten ruch o 100mm jest dobry. Gdyby się nie zapisało, to trzeba to zrobić trochę inaczej.

EDIT2: Metoda z TinkerGnome też jest pewnie dobra ale nie wszystko na raz. Może uda Ci sie ogarnąć bez tego.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 12:19
autor: Berg
Ad, Ad 1 Ad 2 . Nie wiem o jakim rezultacie mówisz. Jakiej zmiany się spodziewałeś, której nie zauważyłeś :D Tam po prosto ma być wpisane tak jak trzeba i już.

Ad, Ad 3 Nieprawda. Cytat z mojego posta z pierwszej strony tego wątku:
rafaljot pisze: musisz wykonać komendę, która zmieni liczbą mikrokroków na mm, prawdopodobnie masz (80 a przy tych silnikach powinno być 160:
M92 X160.00 Y160.00

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 13:09
autor: morf
Ja tam bym juz zamknal ten temat.
Marek79 chyba po prostu nie chce uruchomic tej drukarki (przynajmniej nie sam)
Miec pretensje ze wklepany na slepo G-code robic cos innego niz by sie chcialo (gdzie dokumentacja do gcode jest akurat na wyciagniecie reki) to juz jest przesada.

Marek79 brakuje Ci podstaw i tu jest problem.
Zamiast samemu "grzebac" i sie doczuczyc, denerwujesz sie na innych. Jesli faktycznie nie lubisz grzebac przy firmware, a wgranie/zmiana parametrow czegkokolwiek jest dla Ciebie uciazliwe proponuje sprzedaj od razu ten zestaw. W swiecie reprapow w mniejszym lub wiekszym stopniu bedziesz to ciagle robil.
Jesli chcesz czyjejs pomocy bez wlasnego wkladu a) odplatnej b)nieodplatnej c) innej formy to po prostu napisz ogloszenie.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 13:26
autor: Marek79
Nie denerwuję się , odczuwam że niektórzy nie do końca chcą przekazać swoją wiedzę ,a raczej sprzedać swoją wiedzę , a forum raczej do tego są ,aby sobie pomagać i dzielić się informacjami. Wysyłka do serwisu i usługa za 1000zł odpada , taniej byłoby do chin odesłać ten sprzęt , więc będe walczył sam

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 15:43
autor: FlameRunner
Fora rzeczywiście są po to, żeby sobie nawzajem pomagać, ale jednak taka pomoc ma swoje granice (i to dotyczy wszystkich for dla hobbystów, łącznie z wynaturzeniami takimi jak fejsbukowe grupy). Taka pomoc nie będzie udzielana bezwarunkowo i absolutnie nie można myśleć o niej w kategoriach, że się komuś należy. Pamiętaj, że nikt tu nie pracuje na etacie. To nie jest pomoc techniczna producenta drukarki ani płatny serwis drukarek. Pytania na forum zadajesz całkiem za darmo. Musisz brać pod uwagę, że ludzie na forum pomagają innym w swoim wolnym czasie. W zamian oczekujemy chociaż minimum zaangażowania, samodzielności i zrozumienia tematu. To przede wszystkim Tobie powinno zależeć na rozwiązaniu swojego problemu, bez tego ciężko ruszyć do przodu.

Nie obraź się, ale Ty po prostu nie łapiesz. To nie jest wina żadnego z nas, że potrzebowałeś kilku dni na zrozumienie działania komendy M92, mimo że Rafał od razu napisał, co ona robi.

Próbowałeś poradzić sobie całkiem sam - drukarka nie działa.

Od kilku dni próbujesz poradzić sobie z pomocą forum, gdzie osoby takie jak Rafał wykazują się IMO anielską cierpliwością - drukarka nadal nie działa.

Pojawiła się kwestia oddania komuś drukarki do ogarnięcia - oburzasz się, że ktoś nie chce przekazywać wiedzy, a usługa za 1000 zł odpada. Pytanie skąd wziąłeś tę kwotę? Czy próbowałeś się z kimkolwiek dogadać co do zakresu prac i ceny? Bardzo możliwe, że usługa w zakresie "dobra, wgram ci firmware z poprawnymi parametrami i dalej już sobie sam radź" jest faktycznie do ogarnięcia za flaszkę. Zresztą tyle to i ja, działając jako firma, zrobiłbym za kwotę zdecydowanie bliższą 100 niż 1000 złotych.

A drukarka nadal nie działa...

Mam przykre wrażenie, że ten temat to jest tylko strata czasu dla wszystkich zaangażowanych.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 17:46
autor: Marek79
Jeżeli ktoś zaklada 100-1000 , to na ogół myśli od 500 w górę .
Że nikt tu nie jest na etacie i pomaga w wolnym czasie to wiem dlatego też nie oczekuje że odpowiedź dostanę w ciągu 15min , tylko jak ktoś , bedzie miał czas na to...
Nigdy nie pisałem w sposób że mi się coś należy
Tak to prawda nie łapię ,lub stawiam pierwsze kroki w tym temacie , więc dlatego się tu zalogowałem

Ok , skoro strata czasu to faktycznie może zamknij temat .

Postanowiłem że rozgryzę temat , bez znaczenia jak długo to potrwa i z czyją pomocą

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 18:02
autor: bafunio
tym myśleniem robisz z nas naciągaczy... Trochę zaufania do ludzi.... Ja prowadzać firmę i jak mówię że coś będzie kosztowało 1000 - 5000 zł, a robota była dużo szybsza i tańsza to biorę nawet mniej niż dolne widełki bo w między czasie wpadłem na pomysł jak mocno obniżyć koszty tej produkcji... więc nie każdy jest naciągaczem , a myślę że FlameRunner jest uczciwy i policzy cie uczciwie za swoją pracę nawet dlatego że prowadzi sklep z filamentami i chciałby abyś został u niego na dłużej...

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 18:19
autor: Marek79
Znowu mnie źle zrozumiałeś ,poprostu przesyłka zwrotna do Chin to ok. 200 zł , więc nie opłaca się wysyłać na serwis .
Poza tym chcialem samenu do tego dojść ,(przejżałem całe menu cura , przez malina zmieniłem rozmiar stołu - wyświetlacz umarł ) i skończyly mi sie pomysły , więc wykazałem zangażowanie.

Proszę zamknij temat ..

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 19:34
autor: Berg
Drukarka nie jest uszkodzona, więc serwis w Chinach Ci niczego nie napoprawi. :D
A za drugą elektronikę, zupełnie niepotrzebnie bo akurat ta chińska jest lepsza, zapłaciłeś więcej niż całkiem niezła flaszka. :D

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 22:49
autor: Marek79
Rafaljot dziś zrobiłem dokładnie tak jak napisałeś x i y ustawiłem na 160 , następnie w cura obszar roboczy ustawiłem na 340 x 205 x 200 , pociełem model 3d , drukarka ponownie drukuje pomniejszony element .

Co do Chińskiego dostawcy , to otrzymałem gotowy produkt , miałem tylko samemu złożyć , złożyłem bez instrukcji ,dostałem kartę sd z firmower w formacie hex , wgrałem po który cuda się dzieją nie bede nawet tego opisywał , otwory na endstopy w złych miejscach nawiercone -poprawiłem , silnik osi y miał kolizje z platformą stołu - wyciełem 3 mm platformy stołu , teraz problem z elektroniką ,więc zgłosiłem spór ze sprzedawcą już 3 dni się nie odzywa , do jutra ma czas na kontakt , jak się nie odezwie to otrzymam zwrot kwoty za te poprawki .Tym bardziej że to był dość drogi sprzęt...
Ultimakera 2 też musiałem sobie złożyć ,ale tam wszystko działalo odrazu , kalibracje stołu tylko wykonałem .
To był.gotowy produkt tylko do złożenia taki sam jak np. szafa z ikea , a nie budowa drukarki od zera ,czyli przycinanie profili alu , konstruowanie mechanizmów itd.

Nie obraź się , bo to nie do ciebie ,ale odnoszę wrażenie że niektórzy rejestruja się na forach ,aby klientów zdobyć , i boją się napisać pewne rzeczy łopatologicznie ,żeby może im ktoś chleba nie odebrał .....tacy ludzie są prawie na każdym forum , tylko nie którzy potrafią to w twarz powiedzieć inni nie.

Mogę flaszkę postawić /skrzynkę browara za pomoc , lub sam bedę walczył , a jak nie dojdę co jest źle to porąbię ją ,a nie wyślę na żaden płatny serwis .


rafaljot pisze:Drukarka nie jest uszkodzona, więc serwis w Chinach Ci niczego nie napoprawi. :D
A za drugą elektronikę, zupełnie niepotrzebnie bo akurat ta chińska jest lepsza, zapłaciłeś więcej niż całkiem niezła flaszka. :D

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 23:08
autor: FlameRunner
M92 X320 Y320

Mimo całej dyskusji o M92, nadal nie przyszło Ci do głowy, że jak drukarka drukuje przedmiot o połowę za mały, to może warto sprawdzić jaki będzie efekt po podwojeniu liczby kroków na milimetr? Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 02 maja 2019, 23:17
autor: Zepco
Wklej tu wynik komendy M503 i screeny z ustawieniami drukarki w Cura. Może poza polem roboczym masz źle ustawiony punkt początkowy?

Re: Ultimaker / jenny printer

: 03 maja 2019, 13:33
autor: Marek79
Zmieniłem X i Y na 320 obiekt jest teraz w właściwym rozmiarze , sam się śmieję że na to nie wpadłem ,tu podziękowania za pomoc ,
lecz nie jest to sukces na 100% , ponieważ drukarka podczas kalibracji stołu wykonuje trzy ruch głowicą , pierwszy powinien być na środku osi x i przy osi y krawędzi śruby stołu ( w moim przypadku jest to 1/3 stołu ) , drugi do lewego narożnika przy froncie drukarki ( tu jest ok ) , trzeci do prawego narożnika przy froncie drukarki ( u mnie jest to 3/4 stołu ) i następnie powtarza jeszcze raz procedurę.

Więc ten rozmiar stołu jest jeszcze gdzieś zapisany ?
Poza tym mam duży stół , więc mam 4 śruby od stołu , a elektronika ma zapisane 3 śruby ,więc wykonuje kalibrację w trzech punktach , a chciałbym ,aby to robiła w czterech , i w odpowiednich punktach

Kod: Zaznacz cały

SENDING:M500
echo:Settings Stored
>>> m503
SENDING:M503
echo:Steps per unit:
echo:  M92 X320.00 Y320.00 Z200.00 E369.00
echo:Maximum feedrates (mm/s):
echo:  M203 X300.00 Y300.00 Z40.00 E45.00
echo:Maximum Acceleration (mm/s2):
echo:  M201 X9000 Y9000 Z100 E10000
echo:Acceleration: S=acceleration, T=retract acceleration
echo:  M204 S3000.00 T3000.00
echo:Advanced variables: S=Min feedrate (mm/s), T=Min travel feedrate (mm/s), B=minimum segment time (ms), X=maximum XY jerk (mm/s),  Z=maximum Z jerk (mm/s),  E=maximum E jerk (mm/s)
echo:  M205 S0.00 T0.00 B20000 X20.00 Z0.40 E5.00
echo:Home offset (mm):
echo:  M206 X0.00 Y0.00 Z-22.35
echo:PID settings:
echo:   M301 P10.03 I1.50 D70.00

Re: Ultimaker / jenny printer

: 03 maja 2019, 14:12
autor: Berg
https://maciejdrukuje.pl/2017/05/24/jen ... -extended/

O jakich punktach mówisz?
Czy chodzi o punkty do ręcznego poziomowania stołu śrubeczkami. Jeśli tak to można sobie tym d. nie zawracać, ustawić ręką głowice w punkcie, gdzie chcesz zmierzyć odległość stołu i tyle.

Możliwe, że te punkty są zapisane w firmware i niestety niezbędne będzie jednak użycie TinkerGnome by to zmienić.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 04 maja 2019, 00:13
autor: Marek79
Ten artykuł czytałem dlatego , też nie chciałem słuchać jak mówiłeś o tej super chińskiej elektronice i od razu zamówiłem oryginał ...co do głowicy to jest identyczna z um2 jedynie mam zastrzeżenia do wkładu teflonowego ... może go wymienię(bo pierwsze próbne wydruki nie są złe , ale w porównaniu z um2 to tyłka nie urywa -może kalibracja kroków extrudera -pewnie znowu będzie walka ), oryginalny um2 ma wentylator chłodzący elektronike , tu jest tylko otwór na wentylator , wentylatora brak. Reszta identyczna jak w um , z extruderem nie ma problemu może dlatego że wybrałem wersje na filament 2.85 .


Kalibracja stołu odbwa się w ten sposób że stół jedzie do góry i zatrzymuje się ok.15mm od dyszy ,następnie manipulatorem kręcąc , stół jest podnoszony przez silnik osi z , dokładny/precyzyjny odstęp dyszy od stołu robię już pokrętłem /nakrętką od dołu stołu , i tak w trzech punktach stołu (w trzech ,ponieważ oryginalny um ma stół do platformy mocowany przez trzy śruby z regulacją) i na koniec tego procesu potwierdzam manipulatorem "done" prawdopobnie jest to zapisywane do eeprom i stół jedzie to pozycji "home". Ja mam powiększony stól , więc stół jest osadzony na czterech śrubach wiec teraz jest problem z prawidłowym ustawieniem stołu, dodatkowo podczas kalibracji drukarka zachowuję się jak by miała obszar roboczy 20x20cm (pokazałem to na tych trzech zdjęciach w wcześniejszym poście. Więc napewno jest to zapisane w firmoware (tak jak napisałeś) .

Próbowalem przynajmniej obszar roboczy zmienić przez marlin /ardurio (w dokumentacji marlin była linia bed size ) , ale po wgraniu tej modyfikacji wyświetlacz umiera , identycznie dzieje się jak wgrywam tego tinkergnome ... może coś źle robię .
Oglądnełem jakiś filmik na youtube z konfiguracji marlin , i wygląda że powino funkcjonować , ale niestety nie funkcjonuje...





rafaljot pisze:https://maciejdrukuje.pl/2017/05/24/jen ... -extended/

O jakich punktach mówisz?
Czy chodzi o punkty do ręcznego poziomowania stołu śrubeczkami. Jeśli tak to można sobie tym d. nie zawracać, ustawić ręką głowice w punkcie, gdzie chcesz zmierzyć odległość stołu i tyle.

Możliwe, że te punkty są zapisane w firmware i niestety niezbędne będzie jednak użycie TinkerGnome by to zmienić.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 04 maja 2019, 12:53
autor: FlameRunner
Marek79 pisze:Kalibracja stołu odbwa się w ten sposób że stół jedzie do góry i zatrzymuje się ok.15mm od dyszy ,następnie manipulatorem kręcąc , stół jest podnoszony przez silnik osi z , dokładny/precyzyjny odstęp dyszy od stołu robię już pokrętłem /nakrętką od dołu stołu , i tak w trzech punktach stołu (w trzech ,ponieważ oryginalny um ma stół do platformy mocowany przez trzy śruby z regulacją) i na koniec tego procesu potwierdzam manipulatorem "done" prawdopobnie jest to zapisywane do eeprom i stół jedzie to pozycji "home".
Możesz olać tę procedurę. Ręcznie wypoziomuj stół i ręcznie ustaw offset Z.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 04 maja 2019, 13:24
autor: Berg
@FlameRunner tak, już to pisałem wyżej ;)

Re: Ultimaker / jenny printer

: 04 maja 2019, 13:33
autor: FlameRunner
Zaczynam się gubić w tym temacie, sorry. :D

Re: Ultimaker / jenny printer

: 04 maja 2019, 18:08
autor: Marek79
Pewnie administrator znowu napisze , że się nie angażuje , lub nie łapie , itd.
Ale jak mam to zrobić , nie mam endstopu w górnej pozycji stołu , dodam że po wywołaniu funkcji kalibracji stołu , stół jedzie do góry i zatrzymuje się 15mm przed dyszą , następnie wstępnie stół muszę podnieć go elektronicznie (pokrętłem na płytce elektronicznej -co realizuje silnik osi Z ) i następnie dokładnie ustawiam już ręcznie kręcąc nakrętką stołu ??? Teoretycznie mógłbym po pierwszym kroku przesunąć głowicę ręcznie (oczywiście po wyłączeniu zasilania ,bo silniki blokują głowicę w zadanym punkcie) ,ale jak się zasilanie wyłaczy to stół ma tak małe opory (tarcia ) że jak go delikatnie dotykam to jedzie na dół ??

Już myslałem ,aby ominąć tą procedurę ...

rafaljot pisze:@FlameRunner tak, już to pisałem wyżej ;)

Re: Ultimaker / jenny printer

: 04 maja 2019, 19:18
autor: Berg
O. Czyli tam dali śrubę trapezową o skoku 8mm, skoro nie hamuj. Ciekawe.

Możesz też wstępnie na oko ustawić, potem puścić wydruk dużego prostokąta i wyregulować w trakcie druku oglądając, czy ładnie wychodzi.
Czasem tak robię.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 04 maja 2019, 22:18
autor: FlameRunner
Marek79 pisze:Pewnie administrator znowu napisze , że się nie angażuje , lub nie łapie , itd.
Ale jak mam to zrobić , nie mam endstopu w górnej pozycji stołu , dodam że po wywołaniu funkcji kalibracji stołu
Bo nie łapiesz i to jest rzeczywista przeszkoda w ogarnianiu tej drukarki.
Masz nie wywoływać funkcji kalibracji stołu.
stół jedzie do góry i zatrzymuje się 15mm przed dyszą , następnie wstępnie stół muszę podnieć go elektronicznie (pokrętłem na płytce elektronicznej -co realizuje silnik osi Z
Szczerze mówiąc nie wiem, jak to jest zrealizowane, ale zakładam, że na tym etapie jest ustalany Z offset, raportowany na komendę M503:

Kod: Zaznacz cały

echo:  M206 X0.00 Y0.00 Z-22.35
Co bym w związku z tym zrobił:
  • olał wbudowaną procedurę kalibracji (co już i ja, i Rafał sugerowaliśmy);
  • ręcznie ustawił offset korzystając z komendy M206 (może już masz sensowną wartość i nie musisz ruszać);
  • nagrzał stół i głowicę do temp roboczej;
  • kazał drukarce ustawić stół w pozycji Z=0.1;
  • wyłączył silniki X i Y komendą:

    Kod: Zaznacz cały

    M84 X Y
  • ręcznie przesuwał głowicę nad śruby regulacyjne stołu i ustawiał je tak, żeby kartka zwykłego papieru do drukarki 2D przechodziła między dyszą a stołem z leciutkim oporem.
ALE UWAGA, BO TO JEST KLUCZOWA KWESTIA!
Ja NIE WIEM czy to zadziała. Ja NIE WIEM jak dokładnie zrealizowane jest wspomagane poziomowanie stołu dostępne z panelu drukarki.

Jesteś w mega chujowej sytuacji, bo:
  • za cholerę nie ogarniasz tego, za co się wziąłeś;
  • masz drukarkę, której chyba nie ma żaden z forumowiczów;
  • próbujesz zrobić zmiany, których prawie na pewno nie robił żaden z forumowiczów;
  • NIE MA gotowców ani NIE MA tutaj nikogo, kto dokładnie wie, co powinieneś zrobić i mógłby Ci to opisać.
Jestem przekonany, że gdybym ja kupił tę drukarkę, to bym sobie poradził i to dość sprawnie. Musiałbym trochę poczytać (i to kod źródłowy może?), trochę poeksperymentować, ale prawdopodobnie wymianę elektroniki, dostosowanie firmware (lub znalezienie obejścia tak jak z olaniem procedury poziomowania) i wykonanie pierwszych wydruków testowych ogarnąłbym jeszcze w dniu otrzymania przesyłki.

W momencie, gdy to nie moja drukarka i nie mam jej w rękach, jestem w stanie co najwyżej podsuwać pomysły. To, co wyżej napisałem - to jest to, co ja bym spróbował. Ale na jakieś 80% coś po drodze pójdzie nie do końca zgodnie z moimi optymistycznymi oczekiwaniami i będzie trzeba improwizować. Mogłem też coś zwyczajnie popierdolić, bo tak to jest, jak się pisze pomysł z głowy, a nie opisuje sprawdzone rozwiązanie. Innymi słowy: zaraz znowu będziesz wymagał poprowadzenia za rączkę...

Re: Ultimaker / jenny printer

: 05 maja 2019, 16:01
autor: Marek79
Wiedziałem że nie wytrzymasz , aby nie pojechać po rajtach ....

Dla zainteresowanych link jak wygląda poziomowanie stołu :

W oryg. Um2

https://youtu.be/XBnk3vy40ew

I w tym co ma wiekszy stół (widać odrazu że dysza nie jedzie w prawy skrajny róg)

https://youtu.be/7Q6hzYP2mTo

Re: Ultimaker / jenny printer

: 05 maja 2019, 19:37
autor: FlameRunner
axe-1748305_960_720.jpg

Re: Ultimaker / jenny printer

: 05 maja 2019, 21:41
autor: virgin71
A pisałeś do chinola, że nie działa?
Jedziesz teraz na chińskiej elektronice?

Jak wgrasz chiński soft na oryginał, to LCD działa?
Jak wgrasz TinkerGnome na chińczyka, to LCD działa?

Kupiłeś to od JennyPrinter, czy podróbkę JennyPrinter, która jest podróbką UM?

Co do wpisu na blogu Maćka, uważam, że skopał całą sprawę w kilku miejscach. Ta drukarka była do kupienia, bo drukowała słabo. Sprzedający wysłał mi zdjęcia i od razu odpuściłem.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 06 maja 2019, 00:01
autor: Marek79
Tak pisalem , założylem spór na portalu ,narazie milczy ....
Jak wgram chinski soft (dostałem na sd karcie ) to wyślietlacz działa ,ale stół podczas kalibracji ma kolizje z dyszą (więc też zle zdefiniowane pole robocze w osi z) , jak wgram oryginal ze strony UM to też dziala. Identycznie zachowuje się elektronika oryginalna i ta chinska

Zamontowałem teraz oryginalną , na chińskiej będe eksperymentował....

Jak wgram TinkerGnome to lcd nie działa , podobnie dzieje się jak przez aplikację Marlin / zakładkę configuration h , i w lini bed size zmienie wartości .
Od JennyPrinter.. ,obudowa wykonana ok (niektóre otwory w złym miejscu nawiercone ) , napędy/ extrudery ok (identyczne jak w um), głowica na 90% ok (wkład teflonowy ?) Elekronika hmm?

Mechanicznie ją już dopracowalem , główny problem z konfiguracja firmoware .
Próbny wydruk (z nie dokładnie wypoziomowanym stołem ,oraz nie skalibrowanym extruderem) nie jest zły ,ale na 100 % mnie nie satysfakcjonuje

virgin71 pisze:A pisałeś do chinola, że nie działa?
Jedziesz teraz na chińskiej elektronice?

Jak wgrasz chiński soft na oryginał, to LCD działa?
Jak wgrasz TinkerGnome na chińczyka, to LCD działa?

Kupiłeś to od JennyPrinter, czy podróbkę JennyPrinter, która jest podróbką UM?

Co do wpisu na blogu Maćka, uważam, że skopał całą sprawę w kilku miejscach. Ta drukarka była do kupienia, bo drukowała słabo. Sprzedający wysłał mi zdjęcia i od razu odpuściłem.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 06 maja 2019, 09:48
autor: virgin71
Wgrywasz tinker z .hex? Ten z załącznika?

Jak LCD chodzi na sofcie UM, to na TG też musi.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 06 maja 2019, 15:33
autor: Marek79
Czy ten z załącznika to nie wiem ,wersja ta sama , próbowałem też oprogramowania ze strony
https://bultimaker.bulles.eu

Lecz też nic

Re: Ultimaker / jenny printer

: 06 maja 2019, 15:41
autor: virgin71
Marek79 pisze:Czy ten z załącznika to nie wiem ,wersja ta sama , próbowałem też oprogramowania ze strony
https://bultimaker.bulles.eu

Lecz też nic
Wytłumacz mi łopatologicznie, co mogłeś wypróbować z powyższej strony, bo chyba jestem na to za głupi. Sprawdziłeś soft z załącznika?

Masz wkurzający sposób odpowiadania na pytania - odpowiadasz na 1 z 10... (i popychasz je jakąś głupotą poza skalą - ja rozumiem, że nie masz doświadczenia, ale Ty po prostu nie czytasz ze zrozumieniem!).
Czytaj, odpowiadaj. Odpalimy tę drukarkę.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 06 maja 2019, 16:16
autor: bafunio
Virgin71 , Marek na to pytanie też Ci nie odpowie , ale za to poraz 50-ty opowie jak wygląda poziomowanie stołu w UM :D
A żeby nie robić offtopu. DOGADAJ SIĘ Z KIMŚ kto Ci ogarnie tą drukarke bo nie dasz sobie z tym rady... przez 7 stron jest wałkowane w kółko to samo a odpowiedzi miałeś na pierwszej stronie ,

Re: Ultimaker / jenny printer

: 06 maja 2019, 23:04
autor: Marek79
Ten z załącznika jeszcze nie testowałem

Na dole masz bulit firmovare następnie download ,czyli przez stronę budujesz sobie oprogramowanie w hex ten hex wgrałem do elektroniki drukarki.
virgin71 pisze:
Marek79 pisze:Czy ten z załącznika to nie wiem ,wersja ta sama , próbowałem też oprogramowania ze strony
https://bultimaker.bulles.eu

Lecz też nic
Wytłumacz mi łopatologicznie, co mogłeś wypróbować z powyższej strony, bo chyba jestem na to za głupi. Sprawdziłeś soft z załącznika?

Masz wkurzający sposób odpowiadania na pytania - odpowiadasz na 1 z 10... (i popychasz je jakąś głupotą poza skalą - ja rozumiem, że nie masz doświadczenia, ale Ty po prostu nie czytasz ze zrozumieniem!).
Czytaj, odpowiadaj. Odpalimy tę drukarkę.

Re: Ultimaker / jenny printer

: 06 maja 2019, 23:31
autor: FlameRunner
Na forum zajmujemy się rozwiązywaniem problemów i z chęcią pomagamy, gdy możemy dostrzec pozytywne rezultaty naszych starań. Jeśli jednak straciłeś resztki zainteresowania rozwiązaniem problemu, nie marnuj więcej naszego czasu.
ax-1694637_640.jpg