Strona 1 z 1

CNC - Początki

: 05 maja 2019, 14:47
autor: freitag
Witam Wszystkich,
Mam pytanko dotyczące pierwszego plotera CNC. Drukarkę 3D, chyba udało mi się opanować...choć czasami jeszcze mnie straszy. Tak jak ostatnio, zaczęła przerywać po godzinie druku. Byłem przekonany że trzeba będzie wymienić elektronikę (3 letnia chińszczyzna). Zmieniłem zasilacz bo myślałem że brakuje jej prądu, okazało się że to nie to...więc pomyślałem że poszła płytka , zajrzałem do obudowy :shock: a tam kurzu od grzmota. Po oczyszczeniu - EUREKA! Działa i już drugi dzień pracuje bez zarzutu. Więc kasy nie muszę wydawać na nową płytkę :D. To wtedy automatycznie wrócił pomysł aby wykonać jakiś ploter frezujący i właśnie pytanie do kolegów, którzy mieli już styczność z takimi maszynkami, aby pomogli mi wybrać projekt. Są do wyboru trzy:
1 - "Nie zatapialny" i chyba najpopularniejszy: MPCNC
2 - ten wygląda "porządniej" od mpcnc czyli: ROOT 3
3 - I ostatni który biorę pod uwagę, wydaje mi się przemyślaną konstrukcją... i najważniejszy powód: "podoba się mojej pani" : RS-CNC link: https://www.youtube.com/watch?v=GDAvwm39IsU
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 06 maja 2019, 07:59
autor: freitag
Witam,
do administracji: Proszę o zamknięcie tematu. Połówka zdecydowała: RS-CNC 32 w kolorze czarno pomarańczowym.
pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 06 maja 2019, 09:28
autor: Berg
nie ma co zamykać. Zrobisz, to pokażesz jak działa :D

Re: CNC - Początki

: 06 maja 2019, 16:43
autor: Zepco
Wrzucaj tu zdjęcia z postępów prac i własne przemyślenia na temat projektu, może do czegoś trzeba podejść w sposób specyficzny. Jesteśmy głodni każdej takiej wiedzy. :-)

Re: CNC - Początki

: 06 maja 2019, 23:00
autor: freitag
OK tematu w taki razie nie zamykamy. Wydruki wystartowały: filament Devil Design PETG - kolor pomarańczowy (podobno zaprzestano produkcji tego koloru :( ) wydruki dysza 0.4 ; warstwa 0,2 ; 3 obrysy i wypełnienie 40%.
pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 08 maja 2019, 18:07
autor: Zepco
Nie wiem czy zaprzestali produkcję, ale wypuścili jasny pomarańczowy, który tamten wbija w ziemię i zostawia daleko z tyłu.

Re: CNC - Początki

: 09 maja 2019, 15:41
autor: FlameRunner
freitag pisze:Devil Design PETG - kolor pomarańczowy (podobno zaprzestano produkcji tego koloru :( )
To prawda. Ale za to jest nowy kolor. ;)
Są dwa kolory pomarańczowe: dotychczasowy ORANGE i nowy BRIGHT ORANGE.
PET-G ORANGE nie jest już produkowany, mam jeszcze trochę na magazynie, dostępny do wyczerpania zapasów.
W kolorze ORANGE w produkcji pozostają: ABS+ i PLA.
W nowym BRIGHT ORANGE dostępne są: ABS+, PLA, PET-G, ASA.

Re: CNC - Początki

: 09 maja 2019, 17:53
autor: freitag
@Zepko O gustach staram się nie dyskutować bo jak to mówi mój kuzyn: "Jeden lubi córki a drugi matki". Ja akurat nie potrzebuję żeby maszynka "waliła po oczach". A ten stary kolor marchewki dla mnie rewelacja. Dzięki @FlameRunner za zapasy :D i próbkę tego nowego koloru którą dostałem z zamówieniem... rzeczywiście daje po oczach.
pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 09 maja 2019, 18:02
autor: dziobu
freitag pisze:próbkę tego nowego koloru którą dostałem z zamówieniem... rzeczywiście daje po oczach.
Wiesz, takie były założenia :D

Re: CNC - Początki

: 10 maja 2019, 10:00
autor: freitag
OK @dziobu nie neguję tego, że takie były założenia. Ale jak dla mnie wystarczający kontrast, jest z "starego pomarańczu" taki lubię na potwierdzenie parę zdjęć. Tylko proszę nie bijcie za brudną folię ochronną, ale jeszcze nie zdjęta...z lenistwa ;)
Zawias (2).jpg
;
zamkniecie-paneli-zew.jpg
;
zamkniecie-paneli-wew.jpg
;
zawias.jpg
pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 22 maja 2019, 07:53
autor: freitag
Ciąg dalszy następuje: Drukarka wypluwa:
IMG_20190522_071339.jpg
pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 21 lip 2019, 18:10
autor: freitag
Troszkę to trwało ... ale nie zarzuciłem tematu. Przyczyna była bardzo prozaiczna, po prostu brak czasu. Połówka uparła się na ułożenie kostki przed domem, chyba okopy które młody owczarek kopał co noc ją denerwowały :D . No ale troszkę podgoniłem i maszynka już jest poskładana i jak zwykle zabrakło mi 8 śrub M6 z nakrętkami. Ale jutro nabędę drogą kupna i skończę. Ważną myślą która nasuwa mi się po dotychczasowej budowie to taka że wszędzie gdzie są mocowania skręcane dodałem wzmocnienia tak aby można by było skręcić naprawdę mocno Teraz wygląda tak jak na zdjęciach. Teraz będzie znowu przestój,bo kostka wypłukała nas finansowo, więc dalsze zakupy części będą jak się odbijemy. A i sorki za jakość zdjęć z telefonu. jeżeli ktoś będzie chciał to zrobię lepsiejsze.
pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 17 paź 2020, 08:42
autor: freitag
Sorry panowie że to tyle trwało... Ale troszkę się działo w moim życiu. Nareszcie mogłem poświęcić troszkę czasu i środków i skończyć projekt, no może skończyć to troszkę na wyrost słowo. Poprzychodziły zakupy z z aliexpres więc ubrałem maszynkę, aby można było uruchomić. Elektrykę i elektronikę przeniosłem na zewnątrz, żeby się nie kurzyła i taka mała foto relacja:

Re: CNC - Początki

: 17 paź 2020, 12:31
autor: freitag
Sorrki, że post pod postem ale już nie mogę edytować poprzedniego. mam pytanko co skopałem bo jak próbuję przesunąć silnikiem z panelu to mam taki objaw jak na filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=cucKY2zPjSE . pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 17 paź 2020, 13:09
autor: freitag
Już doszłem koledzy z chin inaczej opisali kabelki a inaczej podłączyli do wtyczki...

Re: CNC - Początki

: 18 paź 2020, 01:00
autor: freitag
Na dziś koniec pierwszy "home" (https://www.youtube.com/watch?v=KIBRFl0 ... e=youtu.be ) zrobiony jutro cdn.
pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 18 paź 2020, 10:12
autor: arkomania.pl
Wykonałeś kawał, fajnej roboty.
Zastanawia mnie tylko dźwięk przy poruszaniu w osi XY.
Czy to hałas z silników, czy tych białych pasków, czy łożysk kręcących się po prowadnicach.
Kiedyś kupiłem białe zbrojone paski do corexy, to była porażka. Druty było widać
we wgłębieniach paska.
Na jakich chipach wykonane są sterowniki silników?

Re: CNC - Początki

: 18 paź 2020, 10:51
autor: Berg
No właśnie to samo chciałem napisać. Strasznie wyje. Co to za sterowniki? Jakim napięciem je zasilasz?

Jakie oprogramowanie, grbl?

Re: CNC - Początki

: 18 paź 2020, 11:33
autor: jagus
Wyje, bo kolega ma ustawione złe parametry (przyspieszenia i najazdów na krańcówki) pewnie standardowe od grbla do bazowania osi a one są właśnie takie bardzo powolne, lepiej jest właśnie je zmienić na troszkę szybsze raz, że bardzo powoli to działa a dwa właśnie, że mocno wyją silniki przy tak małych parametrach pracy. Z mojego małego doświadczenia mogę polecić zmianę na inne paski napędowe, pomyśl o nieco szerszych 10-15mm (choć wydaje mi się, że już tam masz 10mm właśnie) . Te białe, jeśli są z tym sztywnym drutem w środku, szybko Ci popękają.

Re: CNC - Początki

: 18 paź 2020, 11:56
autor: arkomania.pl
Na podanym pierwszym linku:

https://www.youtube.com/watch?v=GDAvwm39IsU

nie bez powodu podkład muzyczny jest baaaa.....rdzo głośny.

Prawdopodobnie głośna praca jest jednak sumą składową pochodzącą od wspomnianych
przeze mnie wielu czynników.

Nie podoba mi się na końcu urządzenia zamocowanie kół zębatych.
Przeniesienie napędu (oś Y), zbyt delikatne jak na urządzenie CNC,
które dobrze by było, aby mogło coś wyciąć z blachy aluminiowej.

Re: CNC - Początki

: 18 paź 2020, 14:59
autor: freitag
Witam,
Panowie to moje pierwsze spotkanie z CNC z elektroniką jestem na bakier więc będzie to przeprawa przez morze wiadomości...Ja uważam że to jest cud że w ogóle udało mi się odpalić. zwłaszcza jak Chińczycy sprytnie rzucali kłody pod nogi zamienili kolorami kabelki środkowe w wtyczkach z tym co było w opisie. A ja jak ten palant z schemaciku po podłączałem i zdziwko że szarpią zamiast pracować... Jeśli chodzi o maszynkę to jest na gbrl, silniki i sterowniki z tej aukcji: https://pl.aliexpress.com/item/32789295 ... 5c0fTegRNb , zasilanie 24 V, a paski 10 mm. Zmiany pewnie że będą bo to chyba normalne. Pierwszy napis udało się narysować, jeszcze tylko stół i zaczniemy frezować, a na razie: https://www.youtube.com/watch?v=hROQJo0snvo . Jeśli chodzi o kulturę pracy to na pewno będę potrzebował waszej pomocy, bo sam raczej przegram walkę z nią.
Pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 18 paź 2020, 22:37
autor: arkomania.pl
Ten odgłos przypominający grzechotkę, to praca tych pasków i kół zębatych.
Taki sam efekt miałem jak zastosowałem kiedyś, te białe paski z widocznymi drutami.
Powiększyłem jedną z klatek, aby przyjrzeć się paskowi. To te, paskudne.
Widać druty. Druty trą o aluminiowe koła zębate.
Kupuj nowe, bez drutu.

Re: CNC - Początki

: 18 paź 2020, 22:52
autor: arkomania.pl
Zauważyłem, że zastosowałeś już nieco przestarzałe technologicznie sterowniki silników TB6600.
Ale zauważyłem, że możesz jeszcze zwiększyć mikrokroki z 16 do 32.
SW1 na off i zmiany w firmware.

zobacz również:

https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=40&t=6492

Re: CNC - Początki

: 19 paź 2020, 16:31
autor: freitag
Cześć, Dzięki Arek za rady, zastosowałem to co sugerowano w projekcie, Jak mówiłem to moje początki i jeszcze sporo nauki przede mną. Ale będę wdzięczny za każdą radę i pomoc. Na razie grzebanie w programie to czarna magia i jak mam problem to pomaga mi kolega poznany przy budowie drukarki, niestety takie czasy, że ma mnustwo roboty i nie za bardzo ma czas. Dla tego sam "oram" jak mogę. najbardziej jestem nieszczęśliwy że silnik osi Z jest tak samo ustawiony w sterowniku i pięknie gra a X i Y pracują tak że zęby bolą. Paski zamówię po wypłacie i wymienię. Tak więc wszystkie uwagi mile widziane. na razie coś czego się nie boję, czyli stół i jakieś trzymadełka.
pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 19 paź 2020, 17:29
autor: Berg
Skoro już masz mocny zasilacz 24V to najprościej dołożyć przetwornicę step-up do zasilania silników i napędzić je maksymalnym napięciem, albo prawie. To też powinno je nieco uciszyć no i co najważniejsze pozwoli na wyższe prędkości, ja mam tę:
https://allegro.pl/oferta/przetwornica- ... 9256712795?

Re: CNC - Początki

: 19 paź 2020, 22:27
autor: maglo18
Dziwi mnie dlaczego na siłę bierzecie oprogramowanie drukarki do frezarki. Polecam estlcam. To cam i wsad do kontrolera. Posiada współrzędne maszynowe i materiałowe, pomiar wysokości materiału, długości narzędzia i ma fajną obróbkę trochoifalną. Film z opisem nie mój https://youtu.be/y_1rj-ZksV4

Re: CNC - Początki

: 20 paź 2020, 00:00
autor: Berg
@maglo18 tak to nie jest najdoskonalszy soft, za to prosty
ale tak z ciekawości jaką znasz drukarkę pracującą na grbl?

Re: CNC - Początki

: 20 paź 2020, 05:23
autor: freitag
Cześć,
Tak jak pisze kol. rafaljot płytka sterująca I zapewne soft jest z pod znaku grbl, a g.kod wygenerowałem w Estlcam. Właśnie dla tego że jest prościutki. Jeszcze raz Wielkie dzięki kolegom za porady i kierunki w których powinienem iść. Dla laika to jest bardzo duże wyzwanie widzisz kol. maglo18 koledzy zapodali mi pomysły jak poprawić prace tej maszynk,i ale dla mnie samo zrozumienie o co im chodzi jest wyzwaniem o ile sterowniki od kol. Arka rozumiem i ze zmianą/podłączeniem nie będzie problemu to i tak nie wiem jak rozwiązać to w oprogramowaniu. A już naprawdę ciężkie dla mnie jest zrozumienie podbicia prądu które podrzucił kol. rafaljot . Pierwsze wrażenie: " zjaram wszystko"... ale skoro podaje takie rozwiązanie osoba z większym doświadczeniem to przysiądę i poczytam i dowiem się czy chodzi o to żeby podbić prąd na same sterowniki i jak to mi pomoże. Ze mną możecie porozmawiać o przyprawach, bo przy nich pracuje od 25 lat, nie mamy niestety, dzieci oboje pracujemy z żoną więc pieniążki mniejsze większe są, a druk 3D jak i teraz CNC to moje Hobby, i tak je traktuje. To jest coś nowego, innego, fascynującego... od tego czym się zajmuję na co dzień w pracy.
pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 20 paź 2020, 08:12
autor: jagus
Kolega "Maglo18" wyżej wrzucił Ci linka do mojego filmu o estlcam może nie jest jakiś super, bo nie nagrywam zawodowo, ale myślę, że po obejrzeniu na spokojnie 2 razy powinieneś zrozumieć jak go ustawić pod sterowanie maszyną, tym bardziej że masz chyba identycznie zrobiony sterownik, jaki miałem ja też na 24V. Polecam Ci przesiadkę z grbla na estlcama sterowanie maszyną odbywa się przyjemniej, a i sama frezarka działa jakoś lepiej płynniej w stosunku do grbl, choć jeśli dalej chciałbyś przy nim pozostać, polecam poczytać https://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=108&t=8124 (mam nadzieję, że admin nie zlinczuje mnie za link) jest tu chyba wszystko, co potrzebne, jeśli chodzi o ustawienia.
I nie poddawaj się powoli dojdziesz do wiedzy o swoim hobby ja też jestem tylko prostym kuchcikiem, który ma podobne hobby zresztą jak większość tu na forum.

Re: CNC - Początki

: 20 paź 2020, 08:49
autor: maglo18
Wybranie ESTLcam podpowiadam ze własnych doświadczeń. Zbudowałem drukarki 3D oraz do użytku domowego 2 frezarki CNC. Pierwsza plastikowo drewniana jak twoja druga metalowo-aluminiowa. Wszystkiego nauczyłem się sam więc i tobie się uda. Koniec reklamy :).
Nie bardzo wiem dlaczego koledzy radzą zmienić mikrokok i zmieniać napięcie? Jeżeli elektronika jest dobrze podłączona to sprawdź jak szybkie przejazdy jałowe czyli G0 uda ci się uzyskać na każdej osi (X,Y,Z). Napięcie zwiększa się gdy prędkości uzyskiwane przez silniki są za małe u Ciebie tego nie wiemy. Jak ustalisz max prędkości dla każdej osi to potem sprawdza się jakie przyśpieszenia max da się uzyskać na każdej z osi. Uzyskane wyniki pomniejszamy o 15% i wpisujemy do ustawień.
Na frezarkach CNC powinno się używać jak najmniejszego mikrokroku. Ja duże silniki mam wysterowane na 1/5. Im większy mikrokrok to mniejsza siła na silniku. Frezarki nie pracują tak cicho jak drukarki bo tu ważny jest max moment z silników. Moja obecna jest na śrubach tocznych i cicha nie jest.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=6KcPZM6lqg0

Re: CNC - Początki

: 20 paź 2020, 09:25
autor: arkomania.pl
Zwiększenie napięcia zasilania sterownika silnika zwiększa dynamikę silnika i lepszą pracę.
Daje to też, możliwość uzyskania większych prędkości.

Zwiększenie mikrokroków poprawia jakość pracy silnika.

Mówimy tu o urządzeniu CNC, które nie pracuje z prędkościami drukarek 3D.
Nie skupiajmy się na prędkości, tylko na jakości.

Re: CNC - Początki

: 20 paź 2020, 09:56
autor: maglo18
arkomania.pl pisze:Zwiększenie napięcia zasilania sterownika silnika zwiększa dynamikę silnika i lepszą pracę.
Daje to też, możliwość uzyskania większych prędkości.

Zwiększenie mikrokroków poprawia jakość pracy silnika.

Mówimy tu o urządzeniu CNC, które nie pracuje z prędkościami drukarek 3D.
Nie skupiajmy się na prędkości, tylko na jakości.
Akurat się z kolega nie zgadzam. Dynamikę i lepszą pracę to może poprawić lepszy sterownik. Zgodzę się że uzyskamy większe prędkości. Co to dla kolegi jest lepsza jakość na frezarce?
PS. Pytanie do autora tematu. Ile kroków na mm jest na każdej z osi?

Re: CNC - Początki

: 20 paź 2020, 11:22
autor: arkomania.pl
Jednak, trochę się zgadzamy, co do sterownika.

Moja odpowiedź co do "jakości pracy".

Chodzi mi o brak drobnych wibracji, nieprzyjemnych dźwięków, nie dźwięku pochodzącego od silników.

Wiadomo, da się jeździć do pracy Trabantem i Toyotą. Ale różnica jest.
Cel osiągnięty, za każdym razem taki sam, ale komfort przemieszczenia się inny.

Irek "Freitag" pisze o zastosowaniu domowym CNC. Dźwięk jest zapewne dla niego ważny.

Na twoim filmie (post: maglo18) nie słychać złej pracy mechanizmów (wspomnianych dziwnych dźwięków).
Dźwięk głównie pochodzi tylko z silników i jest to oczywiste dla zastosowanego sterownika.
Również masz inne prowadnice, moim zdaniem cichsze rozwiązanie niż te, co w CNC Irka.
I tu też głośność może wynikać z takiego rozwiązania prowadnic bazujących na łożyskach kulkowych.
Widać, że twoje urządzenie zrobione jest wzorcowo i działa poprawnie, a że troszkę głośno,
to tak jak wspomniałem, zależy czy mamy sąsiadów i wrażliwą żonę.

Ja zacząłbym poprawki CNC Ireneusza od zmiany tych pasków, bo chroboczą i niszczą aluminiowe
koła zębate.

Później niech się zastanawia, czy jakiekolwiek zmiany są mu potrzebne.

Poczekajmy na film po zmianie pasków.

Re: CNC - Początki

: 20 paź 2020, 15:52
autor: Berg
Poza wszystkim innym co już zostało napisane to wrócę to początku kwestii - że chodzi głośno. u mnie Samo podniesienie napięcia powoduje że chodzi ciszej.
proste - kręcę napięciem i słyszę jak zmienia się praca silnika.

btw. mam sterowniki od BTT na tmc, są ciekawe bo to najtańsze sterowniki pracujące z napięciem 70V jakie znalazłem, w dodatku z interpolacja mikrokroku 1/256, zmienny i-run(jak stoi to redukuje prąd o połowę)

Mam w planie napisać o nich osobny wątek.

coby zrozumieć o co chodzi z napięciem to najprościej wejść do noty katalogowej jakiegokolwiek markowego silnika krokowego. tam są wykresy momentu w zależności od prędkości i napięcia. wszystko będzie jasne.

Re: CNC - Początki

: 20 paź 2020, 16:11
autor: Berg
freitag pisze:. Ze mną możecie porozmawiać o przyprawach, bo przy nich pracuje od 25 lat
Gdzie kupić 1-2 kilo dobrego czarnego i zielonego pieprzu i podobne ilości innych podstawowych przypraw?

Re: CNC - Początki

: 21 paź 2020, 05:15
autor: freitag
Witajcie,
Sorki że późno odpowiadam ale mam w pracy urwanie głowy, bo przenoszą nam produkcję z fabryki z UK, dla jednej z korporacji która ma w swoich udziałach fabryki chipsów. Więc produkcje próbne już lecą a wszyscy się trzęsą aby wyszły OK. Jeśli chodzi o zmiany to już paski wczoraj zakupione i jadą. Kolega podpowiedział mi że jeżeli silnik osi Z pracuje przyzwoicie o żeby podmienić wtyczki w sterownikach i zobaczyć czy zmieni się praca silnika na osi która będzie podmieniona na tym sterowniku... ale to po południu dopiero. Jeśli chodzi o zakup pieprzu i przypraw to ciężko mi stwierdzić zajmuje się sterylizacją, mieleniem i mieszaniem mieszanek przyprawowych. Z handlem nimi nie mam niestety nic wspólnego, Wiec przepraszam i nie będę mógł pomóc,
pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 24 paź 2020, 04:47
autor: freitag
Cześć,
Sorki za przerwę ale czekałem na pasek gumowy, wczoraj późnym wieczorem wymieniłem na osi Y i sprawdziłem... różnicy przy robieniu bazowaniu nie słychać. Po prostu przy takich małych prędkościach Silniki drrrrżą i wibracje przenoszą się na całą konstrukcję a ż zbudowana jest z profili pustych w środku to i rezonują jak pudło w gitarze. Jak przesówam silniki z pilotem czy z panelu to jest OK. tylko przy bazowaniu, ale frezuje się raczej wolniutko więc... Nie chce mi się ale chyba porozkręcam ją i wypełnię profile choć by pianką ... albo zbuduje coś nowego. Jak wrócę z pracy to coś nagram.
pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 24 paź 2020, 09:43
autor: jagus
Już pisałem w poprzednim poście jeśli chcesz by te drgania były mniejsze pod czas bazowania zmień te parametry:
$19 = 25.000 (homing feed, mm/min)
Prędkość dla posuwu homing w celu znalezienia krańcówki "limit" i ustawieniu maszyny na 0. Najpierw wykorzystuje się następne ustwienie homing seek a po znalezieniu krańcówki w celu dokłądnego ustawienia homing feed.
Zazwyczaj feed($4) jest ustawiany mniejszy od seek($5). Program najpierw steruje w kierunku początku układu właśnie z prędkością seek($5) a następnie po znalezieniu krańcówki zwalnia do prędkości feed($4) dojeżdżając do zera (0,0)

$20 = 250.000 (homing seek, mm/min)
Może być ustawiony szybszy niż nasza najwyższa prędkość dla G1

Jeśli masz nowszego grbla to tam zmienił się numer komendy za to odpowiedzialny:
$24=50.000 (homing feed, mm/min)
Poprzednio był to parametr $19, opis bez zmian.

$25=635.000 (homing seek, mm/min)

Poprzednio był to parametr $20, opis bez zmian
P. S opis z tej stronki https://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=108&t=8124
A zalanie czymś profili również nie zaszkodzi :)

Re: CNC - Początki

: 13 lis 2020, 19:13
autor: freitag
Witam
Ma początku posta wielkie podziękowania dla Was panowie za porady dla nowicjusza niestety początki są ciężkie... ale też i ekscytujące jak nie wiem co :D . Wymieniłem paski ale efekt słyszalny nie był powalający. Ale próbowałem uruchomić niestety po zapuszczeniu Gkodu przerywało co chwilkę. Przy rozmowie telefonicznej usłyszałem od kolegi że W Bibonie też miał takie problemy i okazało się że były to zakłócenia z kabli od silników krokowych. W między czasie popytałem na francuskim forum i tam poradzono mi a bym ekrany kabli od krańcówek, połączył z GND na płytce STP32. Niestety również nie pomogło. Nadal przerywało pracę, więc zakupiłem ekranowane kable. Wypierdzieliłem zwykłe kable założyłem nowe i po między frezarką a skrzynką sterującą, porozdzielałem je: a nie upychałem w peszlu jak to było wcześniej... i działa. Acha i przy okazji wymiany kabli wypełniłem profile aluminiowe pianką montażową. Teraz przy bazowaniu około 55 dB w najgłośniejszym punkcie 62 dB. Przesyłam link do pierwszego frezowania i zdęcie kabli. https://youtu.be/RcR1V6EvWAI
Przede mną założenie przetwornicy ale to jak kupię jakąś obudowę od kompa bo w mojej skrzyneczce się nie zmieszczę i wymiana płytki STM32 bo nie mogę połączyć się kablem z komputerem żeby zmienić prędkości bazowania w GrbL, które zapodaliście wcześniej. Jeszcze raz dzięki i
pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 15 lis 2020, 19:10
autor: freitag
Cześć
Jednak za wcześnie się cieszyłem nadal przerywa frezowanie. jednak nie poradzę sobie z tą frezarką. Myślałem że jak projekt jest opisany krok po kroku to potrafił będę go odpalić. No i się i się udało :) ale jest w niej coś nie tak, a z moją wiedzą o elektronice i jej programowaniu...a właściwie powinienem napisać z jej brakiem. chyba sobie nie poradzę. Jak znacie kogoś kto chce takie coś po kosztach materiałów to oddam to w pi..u.
pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 15 lis 2020, 19:54
autor: maglo18
Nie poddawaj się. Z tego co opisałeś możesz mieć problem ze wzbudzającymi się krancòwkami. Spróbuj zbazować frezarkę i odłączyć wszystkie krańcówki i zacząć frezowanie. Zobacz czy wtedy będzie przerywać.

Re: CNC - Początki

: 15 lis 2020, 20:04
autor: tapy
Nie poddawaj się, zrobiłeś większość prac i elektronika nie może być powodem jej porzucenia. Zajrzałem na tą francuską stronę i po pierwsze poszukałbym od innego producenta bluepill stm32, bo te bywają mocno kapryśne. Osobiście zrobiłbym krok wstecz i oparłbym całą elektronikę na AVR np. MKS DLC V2.0 i substytutu offline w postaci jakiego wyświetlacza TFT tej samej marki, ale jeśli sprawia to trudność to jednak spróbuj wymienić tego STM32. Osobiście mam mieszane uczucia w kwestii portu GRBL na ARM, kilkukrotnie miałem z nim problemy, ale nie drążyłem tematu, więc może w tym projekcie jest lepiej.

Re: CNC - Początki

: 16 lis 2020, 08:19
autor: jagus
Nie ma co się poddawać!
Krańcówki przy frezarkach, a już w ogóle przy grbl nie jednemu dały popalić, masz jakieś kondensatory dodane do nich?
Najlepiej zrobić taki układ jak tu w ostatnim poście https://www.cnc.info.pl/amatorski-plote ... 46-10.html
Od siebie dodam, że sam kiedyś się z tym męczyłem przy jednej z maszyn, którą zbudowałem i poległem, ale nie wiedziałem wtedy o tych kondensatorach i przewodach ekranowanych, aktualnie jestem na etapie budowy kolejnej maszynki i w niej chcę spróbować podejść do tematu ponownie.
Do tej pory uważałem i uważam, że to w sumie zbędny bajer przy tego typu frezarkach domowej roboty, jak dla mnie wystarczy sam przycisk awaryjny w razie wu.
Wiem, że fajnie jest mieć i może być przydatny taki homing, gdy zabraknie prądu lub maszyna z niewiadomych przyczyn się zatrzyma, lub gdy ma się do wykonania jakąś serię z jednego mocowania, lecz i na to jest rada, ja wtedy radziłem sobie tak, że robiłem malutki znak (dziurkę) frezem, by wyznaczyć punkt startowy w razie, problemów wracałem do niego.

Re: CNC - Początki

: 16 lis 2020, 10:19
autor: konradsdev1
jagus pisze:Najlepiej zrobić taki układ jak tu w ostatnim poście https://www.cnc.info.pl/amatorski-plote ... 46-10.html
Według mnie lepiej sprawdziły by się krańcówki podłączane na 3 kabelkach, które dają na wyjściu GND lub VCC w zależności od stanu - są odporne na zakłócenia i przewody nie muszą być ekranowane.

Re: CNC - Początki

: 16 lis 2020, 11:18
autor: etet100
Może procesor nie ma włączonych rezystorów pullup/pulldown na wejściach? Lub są za duże i trzeba dodać zewnętrzne.

Re: CNC - Początki

: 16 lis 2020, 12:09
autor: freitag
Dzięki serdeczne wszystkim za pomoc, Chciałbym powiedzieć że przewody krańcówek mam ekranowane, w tej francuskiej płytce Grbl końcówki mikro wyłączników są podłączone bezpośrednio do płytki w pozycji otwartej więc po zwarciu się styku mikrowłącznika działa to na elektronikę, więc z puszczaniem prądu na piny płytki chyba nie będzie dobrze, więc nie chciał bym eksperymentować i ją spalić uziemiałem już ekrany do Gnd na płytce STM32 tak jak radzili mi na tym francuskim forum. Ale efektu niestety brak. Może rzeczywiście spróbuję wymienić i zaprogramować jeszcze raz STM32 i ESP32 (tylko muszę zanieść do pracy żeby mi technicy polutowali piny bo ja ze swoją transformatorówką tego nie zrobię), jak to nie pomoże to się tego pozbędę ... nie chcę dostać zawału (za stary jestem ). Zbuduję sobie coś co posiadają i na czym pracują Polscy użytkownicy i będę mógł bazować na ich doświadczeniu (myślę o ROOT3).
pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 16 lis 2020, 13:08
autor: konradsdev1
freitag pisze:więc z puszczaniem prądu na piny płytki chyba nie będzie dobrze, więc nie chciał bym eksperymentować i ją spalić
To co zasugerowałem to nie jest puszczanie prądu, jeśli już to tylko napięcia. Krańcówka zasilana jest napięciem 3,3V i takie napięcie podane na wejście STM32 nie ma prawa niczego spalić.

Re: CNC - Początki

: 16 lis 2020, 13:52
autor: freitag
Kol. konradsdev1 wytłumacz mi proszę tylko tak: "jak krowie na rowie". jak podłączyć tą trzy kablową czujkę pod tą płytkę?
Płytka francuza.jpg
Moja wiedza jest naprawdę na poziomie podstawowym i to co dla was jest oczywiste dla mnie... nie koniecznie. Ale i tak jestem wdzięczny za wsparcie i chęć pomocy.
pozdrawiam Irek

Re: CNC - Początki

: 16 lis 2020, 14:23
autor: konradsdev1
freitag pisze:jak podłączyć tą trzy kablową czujkę pod tą płytkę?
Według dokumentacji STM32F103 wszystkie piny odpowiedzialne za krańcówki na tej płytce czyli PB10-PB15 są 5V tolerant. W związku z tym zasilanie krańcówki możesz podłączyć do dowolnych pinów na płytce oznaczonych jako 5V i GND, natomiast wyjście krańcówki podłącz do pojedynczego pinu przy literce X lub Y.

GND -> czarny
5V -> czerwony
X lub Y -> zielony

Re: CNC - Początki

: 16 lis 2020, 14:36
autor: dziobu
konradsdev1 pisze:Według dokumentacji STM32F103 wszystkie piny odpowiedzialne za krańcówki na tej płytce czyli PB10-PB15 są 5V tolerant.
Nie znam tej konstrukcji i nie wiem jaki tam jest wpływ konfiguracją na cokolwiek, ale warto zapamiętać że w przypadku użycia 5V w takim wypadku należy wyłączyć podciąganie wejścia.

Re: CNC - Początki

: 16 lis 2020, 15:11
autor: mcxmcx
Pomijając, że do CNC nie potrzebujesz endsopow, to podłączasz te endstopy jako NC, czyli masa do masy, a +3.3 albo +5 do wejścia.

Jaki pin masa a który wejście zbadasz miernikiem.

Większość z endsopow zasilanych ma możliwość ustawienia na wyjściu czy jest 5V czy 3.3V, oraz jak są zasilane z 3.3 to już bez żadnych scen podłączasz bezposrednio.

Czy bez endstopow ci dobrze działa? To wywal je.

Re: CNC - Początki

: 16 lis 2020, 15:12
autor: konradsdev1
dziobu pisze:Nie znam tej konstrukcji i nie wiem jaki tam jest wpływ konfiguracją na cokolwiek, ale warto zapamiętać że w przypadku użycia 5V w takim wypadku należy wyłączyć podciąganie wejścia.
Masz rację, pull-up powinien być wyłączony. Na szczęście w STM32 włączony pull-up przy używaniu sygnałów 5V nie spowoduje uszkodzenia MCU natomiast powoduje niepotrzebne ale minimalne straty prądu.

Re: CNC - Początki

: 16 lis 2020, 15:47
autor: dziobu
Może spowodować uszkodzenie portu. Istotnie - w 99% przypadków nie dzieje się nic, niemniej mam kilka uC które nie przeżyły tego eksperymentu i mam wejścia o stałym stanie.

Re: CNC - Początki

: 16 lis 2020, 16:07
autor: konradsdev1
Najbezpieczniej było by zasilić krańcówki bezpośrednio z pinu 3V3 na Bluepill tylko nie jest on wyprowadzony na płytkę Grbl.

Re: CNC - Początki

: 16 lis 2020, 20:50
autor: spec
Zobacz sobie jeszcze oprogramowanie Estlcam. Można go postawić na zwykłym arduino.