Strona 1 z 1

nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 03 kwie 2019, 17:11
autor: Holgin
Dostałem dziś paczuszkę z układami scalonymi...
1.jpg
Ale jakieś takie inne, nowe ;)
2.jpg

Re: Anet A8 TATARA - full custom

: 03 kwie 2019, 18:49
autor: Domell
2209? Co to?

Re: Anet A8 TATARA - full custom

: 03 kwie 2019, 18:51
autor: panWiadr0
TNC :rotfl:

Re: Anet A8 TATARA - full custom

: 03 kwie 2019, 18:56
autor: Holgin
Komplet danych będzie w maju, aczkolwiek na tą chwilę powiem, że to jest zebranie dobrych cech 2130/2208 + troszkę więcej amperów ;)
Do końca tego miesiąca chce złożyć nowe PCB i testować nowe układy :)

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 20 kwie 2019, 22:32
autor: Holgin
TMC2209 przetestowane, silnik się kręci :D
IMG_20190419_113807.jpg
IMG_20190419_113831.jpg

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 20 kwie 2019, 22:41
autor: Marvin27
Ile taki oscyloskop ? :P

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 20 kwie 2019, 22:52
autor: Holgin
Po pierwsze, to jest generator funkcyjny (generuje sygnał STEP), po drugie - nie wiem, nie mój, ale 1500-2000 gdzieś. Ale nie polecam go szczerze mówiąc ;)

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 20 kwie 2019, 23:04
autor: Marvin27
A jak tam testy z TMC2209 ? Możesz coś więcej opisać o tych driverach, czy jeszcze obowiązuje klauzura tajności :P

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 20 kwie 2019, 23:19
autor: panWiadr0
Te 2209 to jest jakiś fake ?! Coś w ogóle takiego wypuścił Trinamic? Pytam serio bo zero informacji w necie :]

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 21 kwie 2019, 00:08
autor: Holgin
To nie fake, dostałem te układy jako próbki inżynieryjne od Trinamic :) Nie ma informacji w necie.. bo układy nie miały jeszcze premiery.
Moje PCB pod 2208/2209 jest praktycznie identyczne i na tym będzie polegać istota testu - będę badać przepływ/zdolność oddawania ciepła.

Na drukarce ich nie testowałem, póki co Marlin ich nie wspiera (dziwne, nie? :P ), jest parę zmian i nowych opcji jeżeli chodzi o konfiguracje po UART.
Z takich najważniejszych cech:
-2.0A RMS przy takim samym wydzielaniu ciepła jak TMC2208 @ 1.2A (!)
-Stallguard4
-CoolStep
-Spreadcycle/stealthchop jak w TMC2208

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 21 kwie 2019, 00:23
autor: Bobbik1
Pracujesz w NASA , czy jak ;)

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 21 kwie 2019, 09:07
autor: Marvin27
Holgin pisze:To nie fake, dostałem te układy jako próbki inżynieryjne od Trinamic :) Nie ma informacji w necie.. bo układy nie miały jeszcze premiery.
Moje PCB pod 2208/2209 jest praktycznie identyczne i na tym będzie polegać istota testu - będę badać przepływ/zdolność oddawania ciepła.

Na drukarce ich nie testowałem, póki co Marlin ich nie wspiera (dziwne, nie? :P ), jest parę zmian i nowych opcji jeżeli chodzi o konfiguracje po UART.
Z takich najważniejszych cech:
-2.0A RMS przy takim samym wydzielaniu ciepła jak TMC2208 @ 1.2A (!)
-Stallguard4
-CoolStep
-Spreadcycle/stealthchop jak w TMC2208
Stallguard4 ? To kiedy była wersja 3 :P, bo jakoś nie widziałem w datasheet innych układów :D
Co w tej funkcji poprawili ?

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 21 kwie 2019, 17:51
autor: Holgin
Bobbik1 pisze:Pracujesz w NASA , czy jak ;)
To akurat odbyło się w 100% prywatnie - ale to dowód na to, że warto zrobić coś samemu, coś ciekawego/nowego, a nie tylko składać "klocki Lego" od Chińczyka :)
Marvin27 pisze:
Holgin pisze:To nie fake, dostałem te układy jako próbki inżynieryjne od Trinamic :) Nie ma informacji w necie.. bo układy nie miały jeszcze premiery.
Moje PCB pod 2208/2209 jest praktycznie identyczne i na tym będzie polegać istota testu - będę badać przepływ/zdolność oddawania ciepła.

Na drukarce ich nie testowałem, póki co Marlin ich nie wspiera (dziwne, nie? :P ), jest parę zmian i nowych opcji jeżeli chodzi o konfiguracje po UART.
Z takich najważniejszych cech:
-2.0A RMS przy takim samym wydzielaniu ciepła jak TMC2208 @ 1.2A (!)
-Stallguard4
-CoolStep
-Spreadcycle/stealthchop jak w TMC2208
Stallguard4 ? To kiedy była wersja 3 :P, bo jakoś nie widziałem w datasheet innych układów :D
Co w tej funkcji poprawili ?
Stallguard2 pracował w trybie SpreadCycle (głośny, szybki), a Stallguard4 jest zoptymalizowany do pracy z trybem StealthChop (cichy i uwielbiany przez nas :D )

Bardzo ciekaw jestem jak sterowniki będą działać z Coolstep - teoretycznie, będzie można chwilowo wykręcić większy prąd, czy też obniżać go w sytuacjach, gdzie nie jest wymagany cały moment, więc sumarycznie powinno się dać ruszać szybciej zanim silnik pogubi kroki.

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 21 kwie 2019, 19:43
autor: Bobbik1
Też bym chętnie dostał takie próbki ;) tylko ja nie mam generatora funkcyjnego, a jedynie prosty oscyloskop cyfrowy (też Hanteka) ;)
Poza tym też czasami robię coś tylko po to, żeby pokazać że się da, ale przy cenach gotowej elektroniki czasem nie widzę sensu

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 27 kwie 2019, 00:17
autor: Holgin
Bobbik1 pisze:Też bym chętnie dostał takie próbki ;) tylko ja nie mam generatora funkcyjnego, a jedynie prosty oscyloskop cyfrowy (też Hanteka) ;)
Poza tym też czasami robię coś tylko po to, żeby pokazać że się da, ale przy cenach gotowej elektroniki czasem nie widzę sensu
Akurat oscyloskop jest tutaj dużo bardziej przydatny - zamiar generatora użyłem arduino nano do generowania stepów przy testach pierwszej płytki ;)

Ten projekt (elektronika) jest w dużej mierze edukacyjny, ale też rozwojowy w pewnym sensie - płytka driverów zaprojektowana jest w taki sposób, że można ją łatwo zastosować gdziekolwiek. Drukarka 3D to tylko jedno z zastosowań :) Patrzę na to jak na uniwersalny, 5-osiowy sterownik.

Tymczasem drukarka doczekała się oświetlenia LEDowego oraz obudowy na LCD - do tej pory cały czas walał się gdzie popadnie :P
IMG_20190427_000625.jpg
Widoczny jest też stół magnetyczny, czyli blacha 0.5 z naklejką z Ali. Mam trochę problem bo brakuje mi magnesów, więc przyleganie nie jest idealne, co skutkuje tym, że stół nie jest zbyt płaski.

Muszę w końcu odpalić auto-leveling :)

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 14 maja 2019, 09:59
autor: Holgin
Auto leveling działa, przyszła też blacha od Fysetc - średnia jakość, ale działa :)
W międzyczasie Titan Aero się składa - brakuje tylko łożysk.

Tymczasem testowane przeze mnie sterowniki silników są już dostępne :)
https://www.trinamic.com/products/integ ... mc2209-la/
Tutaj wszelkie informacje. Soft do tych układów jest już pisany/niedługo będzie, także jest spora szansa, że biblioteka będzie gotowa na premierę TMC2209 w formie stepsticków :)

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 14 maja 2019, 19:34
autor: Berg
No to może coś opiszesz? Coś praktycznego. Co nowego w stosunku do 2208.

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 14 maja 2019, 20:15
autor: Holgin
Podstawowe cechy już rozpisałem, ale tak w praktyce:

-lepsze MOSFETy, co przekłada się na znacznie mniejsze RDS, co dalej znaczy - około 50% większy prąd przy tej samej ilości ciepła co w 2208. Dobrze chłodzony i zaaplikowany 2209 da 2.0A RMS. I nie na zasadzie jak w 2130, że w praktyce 1A to maks - podejrzewam, że minimum 1.5A na standardowym stepsticku nie powinno być problemem. Dokładne porównanie wydzielanego ciepła vs prąd będę robić na PWr w tym miesiącu :)
-Bajery tj Stallguard oraz Coolstep - czyli: Sensorless homing, wykrywanie zgubionego kroku, aktywna regulacja prądu w zależności od obciążenia.

Czyli - połączenie zalet 2130 oraz 2208 i rzeczywiste 2.0A RMS prądu. Na razie nie testowałem płytki w drukarce ze względu na brak wsparcia w Marlinie, ale kręciłem już silnikiem na 2 Amperach i daje rade :)

Ktoś mógłby zwrócić uwagę, że maksymalne napięcie pracy zostało obniżone do 28V. Podejrzewam, że właśnie dlatego udało się obniżyć RDS MOSFETów, bo regułą jest, że rezystancja rośnie wraz z dozwolonym napięciem. W ogromnej większości przypadków, sprzęt działa na 24V, choć nie ukrywam, że trochę żałuję, bo chciałem podbić trochę napięcie powyżej 24V.

Aha, jeżeli chodzi o footprint - pad pod spodem układu jest większy, by lepiej odprowadzać ciepło, więc niekoniecznie uda się zrobić przelut 1:1 z A4988/TMC2208. Dużo zależy od projektu PCB - ja musiałem zamówić nowe. Ale ogółem jest to krok naprzód.

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 14 maja 2019, 21:05
autor: Berg
Rzuciłem okiem na DS i widzę że podobnie do 2130 można korygować sinusoidę.
Szkona że 2226 zmieniło pinout a 2225 nigdy nie powstało.

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 19 maja 2019, 19:30
autor: Holgin
IMG_20190519_172537.jpg
Trzy silniki @ 1.92A (max dla rezystorów 0.1R) + dwa na ~0.5A bo innych nie miałem wolnych, radiatorki tylko góry. Temperatura najgorętszego sterownika, czyli tego na środku, to ~65 stopni zmierzone na spodzie Die Attach Pad. Podejrzewam, że krzem miał 70-75 stopni, czyli gorąco, ale jak najbardziej akceptowalnie. No i w docelowej aplikacji będzie też radiatorek od spodu, który będzie znacznie bardziej efektywny od tego na górze, nie mówiąc już o wiatraczku, który teraz robi taką delikatną bryzę - także ogólnie ogłaszam sukces ;)

Noo, prawie. Domyślnie silniki chodzą w StealthChop, więc do sprawdzenia został jeszcze tryb SpreadCycle, ale to jak będzie biblioteka gotowa.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 22 maja 2019, 20:30
autor: Marvin27

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 29 maja 2019, 18:36
autor: Marvin27
Panowie (i Panie) już jest:
https://www.aliexpress.com/item//33028054557.html
BIGTREETECH TMC2209 !
In order to thanks for your support ,we set a discount for our members in BIGTREETECH Group.
Date of activity:2019/5/29-2019/5/30,UTC+8
we will give you -1 USD discount to you for purchase 1 to 3 PCS BIGTREETECH TMC2209.
We will give you -3 USD discount to you for purchase above 4PCS BIGTREETECH TMC2209.(include 4PCS)
Pls give this screenshot to seller when you take the order,they will ajust the price for you.
Thank you!
If customers want to reduce the amount, they should submit the order before payment.So that we can adjust the final payment price.Otherwise, we can not adjust the price for the order. Check with this picture.

Re: Prusa na ramie TATARA (bo Anet to to już nie jest)

: 21 cze 2019, 21:09
autor: Marvin27
Holgin pisze: Noo, prawie. Domyślnie silniki chodzą w StealthChop, więc do sprawdzenia został jeszcze tryb SpreadCycle, ale to jak będzie biblioteka gotowa
@Holgin, jest Marlin 2.0 RC1 i widzę że już umieścili w pliku Configuration.h te TMC2209, więc możesz sprawdzać. :)

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 22 cze 2019, 11:00
autor: FlameRunner
Nie ma RC1.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 22 cze 2019, 13:52
autor: Marvin27
FlameRunner pisze:Nie ma RC1.
Fakt, ale pobrałem sobie wczoraj paczkę z marlinem i jest już możliwość z TMC2209.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 22 cze 2019, 16:13
autor: tig33r
Gwoli ścisłości nie działa jeszcze sensorless homing na tmc2209.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 22 cze 2019, 20:56
autor: Holgin
Rozmawiałem trochę z developerem biblioteki Trinamic i staram się przeforsować parę fajnych funkcji związanych z SG2/SG4 - marzy mi się, by użytkownik miał pełną kontrolę nad CoolStep, żeby regulować prąd "on the fly". Co do sensorless homing, to jak dotąd nie było niusów w tej sprawie, ale myślę, że to kwestia czasu. A tak w ogóle to jak ktoś chce 2209 uruchomić bez nowych funkcji to soft skonfigurowany pod 2208 też powinien działać.

TMC2209 będę chyba wsadzać na drukarkę dopiero jak będę mieć nową płytę główna na LPC. Póki co nie mam potrzeby podmieniać sterowników, będą potrzebne dopiero do nowych silników/jak będzie 100% funkcjonalności softu, a silniki zamontuję razem z płytą główną :) Od kilku tygodni i tak mało co drukuję.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 24 cze 2019, 23:19
autor: Marvin27
https://github.com/teemuatlut/TMCStepper/pull/37
add slave address, tmc2209 slave address can be set in 0x00-0x03, so 4 tmc2209 can be mounted on one UART port
Jakoś wcześniej nie zwróciłem na to uwagi, wygląda że można zredukować liczbę pinów potrzebnych do działania połączenia TMC2209 z UART

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 25 cze 2019, 21:39
autor: Gmeracz
Holgin pisze:A tak w ogóle to jak ktoś chce 2209 uruchomić bez nowych funkcji to soft skonfigurowany pod 2208 też powinien działać.
Tak zrobiłem, obsługuje je ta sama biblioteka dla Trinamic.

Przyglądam się na razie ich pracy. So far so good...

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 17 sie 2019, 13:22
autor: Holgin
Testowałem wczoraj sensorless homing. Działa fajnie :) Czerwona dioda mryga przy "uderzeniu", drukarka się ładnie bazuje. Strojenie idzie dość łatwo, w moim przypadku dla silników 42BYGHM809 @ 1.4A czułość ustawiona na 195 (zakres od 0 do 255) sprawdza się dobrze :)

Może pożyczę z pracy czujnik zegarowy i sprawdzę powtarzalność..
IMG_20190816_170817.jpg

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 18 sie 2019, 01:50
autor: Gmeracz
Po paru tygodniach pracy mogę dodać to, że nie zmieniałem nic w konfigach. Jest dobrze, bardzo dobrze, albo subiektywnie lepiej niż dobrze.
Jakoś mi się wydaje, że wydruki są teraz nie do zabicia. Wszystko ładnie i bez defektów (na mój poziom oczekiwań). Jednym słowem - jestem zadowolony, i to bardzo...
Mam tunel z cichym wiatrakiem na nie, ale nie wiem szczerze, czy się jakoś grzeją. Może wsadzę czujnik, żeby z ciekawości zmierzyć. Ale silniki po długim czasie są ledwo ciepłe, nie ma defektów na wydrukach, czyli robią swoją robotę.
Ustawiłem je gdzieś w okolicach 1V.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 20 sie 2019, 22:01
autor: Holgin
A dziś trochę pobawiłem się kamerą termowizyjną:
4.jpg
2.jpg
flir_20190820T163412.jpg
Taśma kaptonowa na radiatorze była konieczna, bo emisyjność złotej warstwy na radiatorze zaburza wyniki :)

Na razie w sumie zabawa, ale jakieś wnioski już są :) Może w piątek zrobię porównanie z 2208.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 06 sty 2020, 23:19
autor: japim
Koledzy (i koleżanki jeżeli są takowe na forum).

Przyszły do mnie układy 2209 od Fysteca - v3.0.
Czy ktoś może poradzić jak uruchomić je w wersji standalone. Mam zwykłego Rampsa 1.4 w moich maszynach i chciałbym metodą plug and play zacząć zabawę z cichymi sterownikami.
Ktoś miał je może w rękach i może coś doradzić?

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 06 sty 2020, 23:58
autor: Marvin27
japim pisze:Koledzy (i koleżanki jeżeli są takowe na forum).

Przyszły do mnie układy 2209 od Fysteca - v3.0.
Czy ktoś może poradzić jak uruchomić je w wersji standalone. Mam zwykłego Rampsa 1.4 w moich maszynach i chciałbym metodą plug and play zacząć zabawę z cichymi sterownikami.
Ktoś miał je może w rękach i może coś doradzić?
Ja bym spróbował UART, na jednej linii (potrzebujesz 2 piny GPIO), TMC2209 ma to do siebie że może pracować na jednym UART do 4 szt. tylko każda sztuka musi mieć inaczej zworki dla MS1 i MS2. Przykład 00, 01, 10, 11.

Więcej w dokumentacji na stronie 17 sekcja "4.3 UART Signals"
https://www.trinamic.com/fileadmin/asse ... t_V103.pdf

I jakiś poradnik dla TMC2208, ale dla TMC2209 wystarczy jeden taki kabel Y i potem szeregowo do następnych. Przynajmniej tak to powinno wyglądać w teorii.
https://www.instructables.com/id/UART-T ... s-With-th/

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 07 sty 2020, 10:41
autor: japim
Dzięki za info.
Ja jednak wyraźnie napisałem, że na chwilę obecną potrzebuje pilnie uruchomić drukarkę i nie chcę bawić się w konfigi itd. Wystarczy mi "zwykłej kalibracji" a co do piero grzebania w UARtach itd itp. Dlatego potrzebuje info jak odpalić je w trybie Standalone z konfiguracją przez zworki i potencjometr.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 07 sty 2020, 13:19
autor: Berg
japim pisze:Koledzy (i koleżanki jeżeli są takowe na forum).

Przyszły do mnie układy 2209 od Fysteca - v3.0.
Czy ktoś może poradzić jak uruchomić je w wersji standalone. Mam zwykłego Rampsa 1.4
Pewnie, tylko jak to robisz zgodnie z instrukcją producenta to co się nie udaje ?

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 07 sty 2020, 13:51
autor: japim
Jeszcze nic. Na szybko uruchomiłem maszynę z tym co miałem wcześniej pod ręką - czyli DRV8825 i mam taki jazgot, że mi uszy więdną.
Więc zanim wsadzę 2209 i niechcący je upalę to wolałbym wiedzieć czy mam wyciągać jakieś zworki czy nie. To moje pierwsze TMC i szkoda byłoby zrobić jakiś głupi błąd. Natomiast ze sterownikami nie dostarczono żadnej instrukcji - jest tylko to: https://wiki.fysetc.com/Silent2209/

Czyli jeżeli dobrze rozumiem to co czytam to zostawiając zworki MS1 i MS2 mam 1/16 kroku, a ustawiając MS3 mam włączony SpreadCycle a bez zworki mam StealthChop.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 07 sty 2020, 14:24
autor: Tomash
Zainstalowałem niedawno w Enderze 3 płytkę SKR Mini E3 v 1.2 -- wchodzi plug-and-play w oryginalną obudowę, ma właśnie silniki TMC2209. To co zwraca uwagę to o wiele mniejsze radiatory niż dołączane do płytek z TMC2208. Jest cichutko i dobrze. Przy czym mówię to z perspektywy świeżaka i amatora.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 07 sty 2020, 14:42
autor: Berg
@japim dokładnie. Najważniejsze to nie pomylić się i nie wsadzić ich odwrotnie. trzeba sprawdzić opisy "nóżek" i NIE kierować się tym po której stronie jest potencjometr bo bywa różnie.
Dwa razy sprawdzić, czy czasem nie wsadziło się stepa przesuniętego o np jeden pin.
Nie regulować vref gdy silniki są włączone.

vref można ustawić metodą na czuja. najpierw dać mały a potem zwiększać tak by silniki były ciepłe(ok 45-50'C) po ok. pół godziny druku.

DRV8825 - to normalne, dlatego je od dawna odradzamy.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 07 sty 2020, 22:17
autor: japim
rafaljot pisze:@japim dokładnie. Najważniejsze to nie pomylić się i nie wsadzić ich odwrotnie. trzeba sprawdzić opisy "nóżek" i NIE kierować się tym po której stronie jest potencjometr bo bywa różnie.
Dwa razy sprawdzić, czy czasem nie wsadziło się stepa przesuniętego o np jeden pin.
Nie regulować vref gdy silniki są włączone.

vref można ustawić metodą na czuja. najpierw dać mały a potem zwiększać tak by silniki były ciepłe(ok 45-50'C) po ok. pół godziny druku.

DRV8825 - to normalne, dlatego je od dawna odradzamy.
Sterowniki założone. Pasują 1:1. Dziwne, że Vref podkręca się tylko do 2.5V max co daje 1.7RMS (dokładnie tyle co na wiki Fysteca). Trochę mało - niby TMC2209 mają 2A RMS i 2.8APeak - ale tym Fystecowym daleko do wykorzystania pełnych możliwości układu...

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 07 sty 2020, 22:35
autor: Holgin
2A RMS, ale w z ograniczonym duty cycle - trzeba doczytać datasheet ;) Na stepstikach nigdy nie osiągniesz 100% możliwości układu scalonego. 2.5V to maks co można podać na Vref, maksymalny prąd wyznaczany jest przez rezystory 0R100/0R110.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 07 sty 2020, 22:43
autor: japim
Rozumiem.
Dałem 2.4V bo mam spore silniki. Zobaczymy jak będą sobie radzić. Mam oczywiście aktywny nadmuch wentylatorem 80mm.
Czy ktoś może doradzić czy należy stosować do nich tzw "protectory" - te podstaweczki z zestawem diód?

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 07 sty 2020, 22:46
autor: Berg
Nie ma tu niczego ciekawego Policz to albo ustaw na temperaturę, jak pisałem Ci wcześniej. A ty od razu 2.5V.... dokładnie odwrotnie niż pisałem. To po ch. pytasz.

"The maximum settable motor current is 1.77A RMS (0.11Ohm sense resistors), but the SilentStepSticks can only be used up to 1.2A RMS."

(....)

"
Irms -> RMS (Root Mean Square) current per phase (Irms = Imax / 1.41)
Imax -> Maximum current per phase (Imax = Irms * 1.41)
"

Protectory - nie, po co?

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 07 sty 2020, 22:52
autor: japim
rafaljot pisze:Nie ma tu niczego ciekawego Policz to albo ustaw na temperaturę, jak pisałem Ci wcześniej.

"The maximum settable motor current is 1.77A RMS (0.11Ohm sense resistors), but the SilentStepSticks can only be used up to 1.2A RMS."

(....)

"
Irms -> RMS (Root Mean Square) current per phase (Irms = Imax / 1.41)
Imax -> Maximum current per phase (Imax = Irms * 1.41)
"
To czytałem - tylko jak to mam dokładnie rozumieć?
Mogę na pokrętle ustawić nawet 1.77A - ale jak ustawię więcej niż 1.2A RMS to co - pójdzie z dymem?

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 07 sty 2020, 22:57
autor: Berg
może i czytałeś ale nie zrozumiałeś. Pójdzie/nie pójdzie zależy od silników.

Nie pisałeś jakie masz silniki. Jeśli typowo 1.7Amp to Irms powinieneś ustawić 0,95Amp czyli vref ok 1,35V

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 07 sty 2020, 23:14
autor: japim
Mam teraz Novomoteki NOV42STH60-2004.A 60mm długości, 2A.
Ale na osi Z też mam takie - podłączone równolegle. Chyba będę musiał połączyć je szeregowo.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 07 sty 2020, 23:24
autor: Berg
no to dla tych 2A ustaw vref 1,55V

A co to za drukarka ? Jest sens dawać takie silniki na Z ?

Wszystko jedno, czy równolegle, czy szeregowo.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 08 sty 2020, 00:09
autor: japim
rafaljot pisze:no to dla tych 2A ustaw vref 1,55V

A co to za drukarka ? Jest sens dawać takie silniki na Z ?

Wszystko jedno, czy równolegle, czy szeregowo.
Drukarka to własny reprap. Taki szalony pomysł na wałkach 20mm i tulejkach slizgowych z POM. Pole pracy 35x35x35cm - układ kartezjański.
Możliwy montaż wrzeciona do frezowania o mocy 700W.
Masa samej bramy to ok 3.5kg... (bez wrzeciona).

Dlaczego wszystko jedno czy równolegle czy szeregowo? Przecież łącząc silniki równolegle pod 1 sterownik to całkowity prąd rozpływa się na dwa silniki. Przy połączeniu szeregowym cały prąd idzie na obydwa silniki - bo przepływa najpierw przez jeden a potem przez drugi.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 08 sty 2020, 00:16
autor: Berg
Jak masz szklankę pełną wódki to nie rozlejesz jej do dwóch szklanek tak by obie były pełne. Niezależnie od kolejności, sposobu przelewania.

Chyba, że zamienisz wódkę na spirytus (zwiększysz napięcie) :D. Wtedy też nie będą pełne ale tak jakby były :D

Ale zadam inaczej pytanie. Jaki efekt chcesz osiągnąć zmieniając konfigurację ?

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 08 sty 2020, 00:35
autor: japim
Mowa o podłączeniu 2 silników do sterownika, a nie konfiguracji uzwojenia wewnątrz silnika (unipolarne, bipolarne).

Obrazek

Obrazek
Stare silniki 1.2A 48mm długości (przed wymianą na Novomoteki) nie miały siły ruszyć bramy. Osiągałem max 2mm/sek... i jazgot...

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 08 sty 2020, 11:00
autor: Berg
O Jezu, proszę. Nie ciągnij tego wątku odkrywania Ameryki po raz setny. Temat jak sam widzisz jest dobrze opisany i przedyskutowany.

Nie bez powodu pytałem co chcesz osiągnąć. Zupełnie inaczej te wykresy wyglądają dla 12V. Zakładam, że masz 12V skoro masz RAMPSa. Ale może przerobiłeś. Nie wiadomo jakie tam masz przełożenia, skok śruby, więc jakie prędkości.
Taka dyskusja nie ma sensu. Jak kapiesz informacjami na temat tego swojego setupu. Jak chcesz, to załóż wątek o swojej konstrukcji w dziale rep rapy. Opisz wszystko dokładnie, wrzuć zdjęcia itp. Wtedy będzie można pogadać. Szkoda zaśmiecać tematu tmc2209 bo ciężko to będzie się czytać.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 08 sty 2020, 12:28
autor: japim
Rafał - spoko.

To moja kolejna własna maszyna.
Jedyną niewiadomą były nowe sterowniki 2209. Reszta to offtop na zadawane pytania. Nie jest moją intencją pisać w tym konkretnym temacie o tej maszynie. Ja doskonale wiem jak rozwiązać pojawiające się problemy.

Dzięki za pomoc z tymi 2209.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 20 sty 2020, 22:34
autor: lazurx
Panowie. Kto z was ma doświadczenia ze sterownikami TMC2209 na klipperze (do ideału jeszcze brakuje MCU rumba+). Od kilku dni testuję te drivery i zaobserwowałem, że niemiłosiernie hałasują kiedy tylko ustawiam w configu jakikolwiek threshold dla stealthchop'a (ma się rozumieć jakakolwiek niezerowa wartość uruchamia ten tryb dla prędkości mniejszej lub równej zadanej wartości). Ustawiałem odcięcie na 100mm/s, 80mm/s, 60mm/s i ten sam efekt silniki strasznie "klikają" i wibrują, że to poezja. Gdy ustawiam odcięcie na zero (czyli wchodzi w spreadcycle) to sytuacja wygląda już dużo lepiej ale też bez szału bo na 1.7A (mam silniki 42BYGHW609) też mocno wibrują ale przynajmniej nie "klikają" (przy 1A jest już cacy ale to prawie 50% rated current dla tych silników). Czy odcięcie rzędu 60mm/s jest po prostu za wysokie dla tych driverów czy tutaj jest jakaś poważniejsza sprawa?

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 20 sty 2020, 22:37
autor: dragonn
lazurx pisze: (przy 1A jest już cacy ale to prawie 50% rated current dla tych silników).
W sensie że to dużo?? :roll: Silniki powinno się zasilać prądem mniej więcej 80% rated current lub inaczej - powinny być zauważalnie ciepłe przy pracy

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 20 sty 2020, 22:45
autor: Holgin
Mam silniki BYGHM809 i na 2209 mam dużo paskudnych rezonansów. Zmniejszenie prądu faktyczne pomaga, ale potem kroki się gubią...

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 20 sty 2020, 22:49
autor: Berg
Nie, nie 0.9-1A RMS to całkiem dobre ustawienie dla silników 1.7Amp.
Po drugie SpreadCycle najlepiej całkiem wyłączyć ma chodzić tylko w StealthChop. Poza tym w Klipperze ustawia się go w mm/min a nie na sekundę. Jak wpisywałeś 60, 100 to to było bardzo wolno.
Najlepiej ustawić na jakąś wartość wysoką rzędu 60*300=18000 tak by faktycznie przy dużych prędkością dopiero się włączał lub nigdy.

BTW: niektórzy raportowali gubienie kroków w momencie przejścia z jednego trybu w drugi

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 20 sty 2020, 23:26
autor: lazurx
Skopiowane z Extra Configa dla klippera:

#stealthchop_threshold: 0
# The velocity (in mm/s) to set the "stealthChop" threshold to. When
# set, "stealthChop" mode will be enabled if the stepper motor
# velocity is below this value. The default is 0, which disables
# "stealthChop" mode.

Jeżeli jest tak jak mówisz rafaljot to mają byka w dokumentacji. Bo z tego wynika, że mam ciszej gdy stealthchop jest całkiem disabled

A jeśli chodzi o prąd to na prusie i3 latały mi te silniki na 1.5A na driverach DRV8825 i były ledwo ciepłe a na pewno nie były głośniejsze niż to co teraz.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 20 sty 2020, 23:42
autor: Berg
ale w DVR8825 ustawiałeś max a w tmc2209 RMS. Tak jak dragonn pisał ustaw tak by były ciepłe po 0,5h druku.

mm/s vs mm/min - do sprawdzenia . Ja w każdym razie ustawiam dużą wartość, tak by nigdy nie wchodził w agresywny tryb.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 21 sty 2020, 11:21
autor: japim
Kilka obserwacji z krótkiego użytkowania tych sterowników 2209 Fystec V 3.0 https://wiki.fysetc.com/Silent2209/ (w zamian za A4988).
Drukarki typu Reprap, konstrukcja drewniana z blatu 28mm.

Drukarka 1 (kartezjańska, wałki 12mm + łożyska liniowe kulkowe)
Mega 2560 + Ramps 1.4
Zasilanie 12V
Aktywne chłodzenie wentylatorem 80x80
Zostawiłem wszystkie zworki czyli mam włączony spreadcycle w całym zakresie prędkości.
Silniki Nema17 60mm długości, 2A, novomotec.
Accel 1000, Jerk x 10, y 10.
Vref ustawiony na 1.35V -> RMS 0.95A -> imax 1.33A (67% Imax). Temperatura pracy: silnik osi Y 48stC, Silnik osi X 40 stC. Mierzone termoparą i termometrem na podczerwień). Są wyraźnie ciepłe/gorące przy złapaniu ręką - szczególnie oś Y.
Oś Y (stół 20x30) strasznie rezonuje dla bardzo małej (~10 mm/s) i bardzo dużej prędkości (>100mm/s). Przy druku z prędkością 40mm/s jest cicho, oprócz kreślenia okręgów, przy ruchach jałowych 150mm/s strasznie wyje.
Na A4988 nie było takiego rezonansu dla niskiej prędkości ani wysokiej (tzn był w całym zakresie prędkości ale innego rodzaju) a silniki były dużo chłodniejsze - w sensie po dotknięciu czuć było, że są delikatnie cieplejsze od temperatury otoczenia.

W drugiej drukarce (kartezjańska, wałki 20mm + tuleje ślizgowe)
To samo: Mega + Ramps 1.4, 12V, wentylator 80x80, wszystkie zworki - spreadcycle.
Silniki Nema23 2A, długości korpusu 54mm
Accel 1000, Jerk x 10, y 10.
Vref ustawiony na 1.55V -> RMS 1.1A - Imax 1.55A (78% Imax silników). Temp pracy silników: oś Y 45 st C, oś X: 38stC).
Oś Y (stół 30x30 - na razie samo szkło 3mm bez grzałki) też strasznie rezonuje dla niskiej prędkości (ok 10mm/sek). Identycznie jak w drukarce powyżej słychać to przy kreśleniu okręgów/ łuków gdy oś Y zmienia prędkość z zatrzymania na prędkość druku.

Wczoraj spotkała mnie też niemiła niespodzianka - gdy po 3 godzinach druku podkręciłem manualnie prędkość druku w większej drukarce ze 100% na 110% (w sumie niewiele) silnik osi Y zgubił kroki przy ruchu jałowym (150mm/s -> 165mm/s). Co dziwniejsze wcześniej robiłem testy ile jestem w stanie osiągnąć, aby ustawić poprawnie limity w firmware i bez problemu z poziomu Pronterface uzyskiwałem 300mm/s.

Jakieś pomysły?
1. rezonans dla niskich prędkości - czy tylko wyższe napięcie jest rozwiązaniem? Czy zmienić na stealtchop usuwając trzecią zworkę?
2. zgubione kroki - coś co ostatni raz przytrafiło mi się kilka lat temu... zły Vref (za niski? sądząc po temperaturze pracy jest chyba jeszcze zapas).

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 21 sty 2020, 13:36
autor: lazurx
rafaljot pisze:ale w DVR8825 ustawiałeś max a w tmc2209 RMS. Tak jak dragonn pisał ustaw tak by były ciepłe po 0,5h druku.

mm/s vs mm/min - do sprawdzenia . Ja w każdym razie ustawiam dużą wartość, tak by nigdy nie wchodził w agresywny tryb.
Spróbuję jak mówisz aczkolwiek w moim przypadku kupy to się nie trzyma. Bo gdy daję wartość niezerową to powyżej 40mm/s już zaczyna mi "klikać".
KIedy z kolei daję zero robi się ciszej co by wskazywało na to, że wtedy jest stale w stealthchopie ale to stoi w sprzecznosci z configiem. Nawet gdyby błąd dotyczył jednostki velocity i miałbym za nisko ustawiony threshold to przy wyższych prędkościach i tak jest ciszej niż jak ustawie threshold na zero. Dzisiaj zrobię kolejne eksperymenty z tym tresholdem i zobaczymy czy będzie lepiej.

A tak na marginesie. Dla 2209/2208 jak to w końcu jest z tymi zworami Microsteppingu przy trybie UART? One mają być wszystkie zwarte, otwarte czy coś pomiędzy? Aktualnie mam wszystkie otwarte ( rumba ma ma takie dupne microswitche) i z tego co wyczytałem to tak właśnie powinno być ale dla pewności zapytam.

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

: 21 sty 2020, 23:12
autor: lazurx
Dzięki za uświadomienie mi faktu, że w tych driverach prąd ustawia się RMS a nie max. To mi umknęło. Zmieniłem threshold na 7200 i rzeczywiście zaczęły jeszcze ciszej chodzić. Dokładniej mówiąc to mniej wibrują bo rejest wysokich częstotliwości jest tak jakby bardziej słyszalny niż na tym "głośniejszym trybie". Zachodzę w głowę jakim cudem do tej pory nie poprawili tego configa w klipperze. Chyba założę issue na githubie w tej sprawie to się wyjasni. Sam nie wiem czy to ja czegoś nie ogarniam ale wszystko wskazuje na to, że mają złą jednostkę velocity podaną.