Strona 1 z 1

BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 27 maja 2019, 22:03
autor: Berg
Pierwsze zdjęcie nowego SKR
- prawdopodobnie STM32F4
- 6 driverów (w sumie gniazd 7 silników)
- 4 albo 5 MOSFET
- USB
- Ethernet

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 27 maja 2019, 22:06
autor: Jakub
Jak cena takiego cudeńka? :D

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 28 maja 2019, 00:09
autor: Dawid.S
Myślę że dałoby radę załatwić kilka sztuk do testów przedpremierowo.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 04 cze 2019, 09:56
autor: Dawid.S
Obrazek
PRO będzie prawdopodobnie odstępne jeszcze w tym tygodniu.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 04 cze 2019, 13:54
autor: cyfron
Widzę ESP8266 na pokładzie :)

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 12 cze 2019, 07:57
autor: Marvin27
64259532_395331464524370_9141456294576652288_n.jpg

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 12 cze 2019, 08:07
autor: cyfron
Skolka dienieg?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 13 cze 2019, 11:32
autor: Dawid.S
Ciekawą opcja w tej płytce jest osobne wejście zasilania silników. Cyfron cena ma być około 110-130zł

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 15 cze 2019, 15:15
autor: tig33r

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 15 cze 2019, 15:47
autor: Marvin27
"Limited Price" czyli co już wyprzedane na niższej cenie ?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 15 cze 2019, 16:52
autor: Dawid.S
Marvin27 pisze:
"Limited Price" czyli co już wyprzedane na niższej cenie ?
Tak już poleciało

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 15 cze 2019, 17:25
autor: Berg
+1

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 15 cze 2019, 17:32
autor: Marvin27
rafaljot pisze:+1
Już zakupiłeś ? :P

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 15 cze 2019, 17:37
autor: Berg
ja wiem? normalnie. Czegoś nie zauważyłem ?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 16 cze 2019, 12:54
autor: Berg
@Marvin27 pytałeś z jakim stepstikami?
Myślę, że połączenie tej elektroniki z prostymi, mocnymi driverami może dać fajną, optymalną kosztowo konstrukcję pod silniki 2-2.5 Amp.
Np S802 w trybie native 1/256 . Może ona da radę. Wówczas po co mi patenty od tmc i kombinowanie z SPI, tuningiem

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 16 cze 2019, 19:16
autor: Dawid.S
Jest nowy promocyjny rzut za 140zł https://pl.aliexpress.com/item/33042699 ... 5c0fOpLk1p

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 17 cze 2019, 09:46
autor: cyfron
Już po promocji.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 17 cze 2019, 11:53
autor: Dawid.S
Rzucają tylko po 10-20 sztuk, sam wziąłem 5 na odsprzedaż więc nie ma się co dziwić. Swoją drogą agresywnie majfriendy atakują rynek, choć w tym wszystkim słuchają o dziwo czego chce środowisko

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 17 cze 2019, 14:23
autor: panWiadr0
Czy sterowanie 2208/2209 po UART na tej płycie nadal wymaga zrobienia "pająka"?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 17 cze 2019, 14:36
autor: Dawid.S
panWiadr0 pisze:Czy sterowanie 2208/2209 po UART na tej płycie nadal wymaga zrobienia "pająka"?
Nie, ale to już skr 1.3 poprawili

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 17 cze 2019, 15:03
autor: panWiadr0
Dawid.S pisze:
panWiadr0 pisze:Czy sterowanie 2208/2209 po UART na tej płycie nadal wymaga zrobienia "pająka"?
Nie, ale to już skr 1.3 poprawili
1.3 - zwykłej czy pro?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 18 cze 2019, 17:28
autor: Jackoboo

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 18 cze 2019, 18:03
autor: Berg
wiecie jaki moduł ESP32 pasuje ?

EDIT: już wiem ESP8266 ESP-01S ESP01S 7zł64gr https://pl.aliexpress.com/item/33040500358.html

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 18 cze 2019, 22:14
autor: cyfron
Tylko jaki soft ma mieć wgrane ESP? Oryginalny espressif z komendami AT czy jakiś wynalazek od bigtreetech?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 18 cze 2019, 22:29
autor: dragonn
Patrząc na filmik to pewnie to https://github.com/luc-github/ESP3D lub coś pochodzącego od tego.

EDIT

Mogę się mylić ale raczej wątpię że to będzie miało szybko upload.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 18 cze 2019, 23:41
autor: Berg
921600bps

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 19 cze 2019, 06:09
autor: cyfron
rafaljot pisze:921600bps
Po przeliczeniu 112kB/s czyli bardzo bez szału, wręcz w slimaczym tempie.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 19 cze 2019, 09:05
autor: Berg
dragonn pisze: Mogę się mylić ale raczej wątpię że to będzie miało szybko upload.
Ty chyba rozkminiałeś jak transmisja działa w Duet wifi.
Normalnie UART rx/tx?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 19 cze 2019, 09:29
autor: dragonn
rafaljot pisze:
dragonn pisze: Mogę się mylić ale raczej wątpię że to będzie miało szybko upload.
Ty chyba rozkminiałeś jak transmisja działa w Duet wifi.
Normalnie UART rx/tx?
Nie, tam leci SPI z DMA chyba na 24MHz jeśli dobrze pamiętam.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 10 lip 2019, 12:50
autor: Berg
z tym uploadem to wygląda to tak:
(czyli cięcie :cry: )
https://youtu.be/pJGBRriNc9I?t=1127

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 18 wrz 2019, 19:04
autor: Tomasz_K
Tutaj można kupić płytę pro v1.1 :
https://www.banggood.com/BIGTREETECH-SK ... 29291.html
A tu wersę v1.3
https://www.banggood.com/BIGTREETECH-SK ... 76462.html

Widziałem że klipper ma równierz wsparcie dla obu płyt.

Pozdrawiam
Tomasz

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 18 wrz 2019, 23:41
autor: Berg
@Tomasz_K a kto się pytał, kto nie wiedział gdzie można kupić PRO1.1 lub nie-pro 1.3 ?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 21 paź 2019, 12:04
autor: Dawid.S
Czy komuś udało się skonfigurowac poprawnie korzystanie w budowanego slotu kard SD? nie mam pomysłu dlaczego to nie działa..

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 21 paź 2019, 12:21
autor: Berg
wystarczyło włączyć obsługę karty w configu jak zwykle i działała.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 21 paź 2019, 12:38
autor: Dawid.S
Dawid.S pisze:kard
kart*
rafaljot pisze:wystarczyło włączyć obsługę karty w configu jak zwykle i działała.
Raczej wyygląda to tak jakby obsługa tych kart z wbudowanego czytnika w ogóle nie została zaimplementowana?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 21 paź 2019, 13:58
autor: Berg
aaaaa. Sorki. Wbudowany. Nie nie próbowałem. Z tym, że to nie ma dużego sensu, bo ten rodzaj gniazda na kartę raczej nie wytrzymuje wielu włóż/wyjmij.

prędzej może trzeba ożywić port USB

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 21 paź 2019, 14:17
autor: Berg
z tego kawałka configa co wkleiłeś raczej znaczy, że jest zaimplementowane, a nie, że nie jest :) trzy typy połączenia karty SD są podane.

Możliwe, że wystarczy piny skonfigurować

Kod: Zaznacz cały

    #define SD_DETECT_PIN  PF12
    #define LCD_SDSS       PB12

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 21 paź 2019, 14:24
autor: Dawid.S
rafaljot pisze:aaaaa. Sorki. Wbudowany. Nie nie próbowałem. Z tym, że to nie ma dużego sensu, bo ten rodzaj gniazda na kartę raczej nie wytrzymuje wielu włóż/wyjmij.

prędzej może trzeba ożywić port USB
OK jakich zmian musze dokonać by nie mieć błędu z połaczeniem TMC gdy pod gniazdo rozszerzeń spi wpinam tego typu zewnetrzny czytnik? (ta sama linia MOTO_MOSI, MOTO_MISO,MOTO_SCK)

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 21 paź 2019, 14:43
autor: Berg
ale czemu nie chcesz użyć przewidzianego do tego EXP2 ?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 21 paź 2019, 15:53
autor: Dawid.S
rafaljot pisze:ale czemu nie chcesz użyć przewidzianego do tego EXP2 ?
Albo mój czytnik jest walnięty albo popełniam jakiś głupi błąd ale nie moge zainicjalizować karty SD, dlatego próbuje podejść do tego na kilka sposobów. Z podłączeniem do EXP2 też klapa

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 21 paź 2019, 17:32
autor: Dawid.S
Odpowiedź z supportu BTT:
"Hello,friend.
Sorry, the onboard SD card printing function and the SD card printing function of the display cannot be in the same firmware. If you want to print on an onboard SD card, you will need to modify the firmware.We have no such revision manual yet, sorry."
..rozczarowujace

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 21 paź 2019, 23:09
autor: Berg
Niby czemu. To akurat mnie nie dziwi, że nie mają każdej możliwej, w tym bezsensowne, wersji firmware jaką sobie wymyśli użytkownik.
Ale zapewne możesz to sam zrobić i opublikować. W końcu od tego jest open-source.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 22 paź 2019, 09:48
autor: Dawid.S
rafaljot pisze:Niby czemu
Nie jest to produkt taki jakim go przedstawiano. OK BTT zrobiło przez ostatnie miesiące fajny postęp z tymi płytkami i potrzebują czasu(oni/społeczność) by dopracować je firmware'owo. Ale gdy mamy takie kwiatki jak to że wszystkie magistrale spi korzystaja z tej samej szyny i defacto expansion spi jest bezuzyteczny w przypadku korzystania z TMCspi to nieco psuje obraz przemyslanego projektu. Raczej nakreslonego na szybko przez Chana na kolanie i wysłanego do produkcji bo ludzie pytają :)

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 03 gru 2019, 12:43
autor: Berg
Nie potrafię rozkminić o co chodzi z home na tmc2209 i SKR-PRO. Drukarka Prusa mk3s po przeróbkach. Napięcie 28V.

Po pierwsze jest maga różnica na silnikach. Na Y ma jakiś silnik 1.5Amp. prowydopodonie średnia indukcyjność.
Na Y sensorless homing działa niemal niezależnie od prędkości, prądu, czułości. Czułość mogę ustawić w zakresie 0-100 i jest ok.

Na Z para jakiś tragicznych silników, co do niczego się nie nadawały, też działają idealnie, cicho, precyzyjnie wykrywa koniec. Chyba nawet dało by się zrobić na tym mechleveling.

Na X silnik 400 kroków 1.7Amp, noname, prawdopodobnie niska indukcyjność. Udało mi się znaleźć ustawienie 20mm/s , prąd 200mA, czułość 82.
Przy 80 wali i ni chce zidentyfikować gubienia kroków, przy 85 identyfikuje "krańcówkę" w przypadkowych miejscach.

Było by ok. bo w powyższym ustawieniu wygląda, że działa 10/10. Choć znalezienie zajęło mi chwilę.

Niestety jak robię meshleveling z użyciem PINDA2 to przy pierwszym punkcie drukarka wykonuje jakiś ruch w X, zapala się kontrolka od krańcówki X i silnik X przestaje działać. Tak jakby TMC2209 stale miało wykryte "zgubienie kroków" nawet jak silnik stoi dioda się świeci cały czas.

Poza tym wszystko inne działa. Puszczenie wydruku bez meshlevela też idzie. X/Y pracują normalnie.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 08 gru 2019, 12:46
autor: czosnekltd
Witam
Podzielę się uwagą na temat tej płyty: na na laminacie płyty SKR PRO 1.1 błędnie (odwrotnie) oznaczono polaryzację wyjście dla grzałki HOT_BED - i niestety osobiście to odczułem gdy podłączyłem SSRa , który w tym momencie uległ uszkodzeniu.
Po ponownym poprawnym podłączeniu SSRa dioda sygnalizująca wyzwolenie SSRa świeci się co prawda, ale na wyjściu mam około 5,5kOhma, co wg mnie świadczy o uszkodzeniu tego elementu.

Po fakcie znalazłem wątek opisujący tę wadę:
https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... /issues/57

ps: czy moja diagnoza dot.SSRa jest poprawna i czy kiedykolwiek naprawialiście SSRy?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 08 gru 2019, 18:54
autor: Berg
@czosnekltd jakiego masz SSR i jaką grzałkę stołu?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 08 gru 2019, 19:44
autor: cyfron
Niektóre SSR potrafią przełączać tylko i wyłącznie prąd przemienny. Wrzuć zdjęcia swojego SSR.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 08 gru 2019, 20:53
autor: czosnekltd
ten SSR działał do tej pory na starej elektronice(RAMPS 1.6+ i RepetierFirmware) i z grzałką 230V/500W. Jestem na etapie przeszczepu ze starej elektroniki(Rampsa) na nową (SKR PRO1.1) i właśnie teraz przestał działać :( po podłączeniu odwrotnie napięcia DC12V na wejście Vin.


EDIT: no przepraszam za zamęt ale teraz po kolejnym uruchomieniu drukarki...SSR zaczął przełączać grzałkę.....jeszcze raz sorki za zamieszanie

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 09 gru 2019, 20:46
autor: czosnekltd
walczę w swojej CORE-XY z czujnikiem 3DTOUCH( klon bltouch) , podłączenia elektryczne mam za sobą (działają wszystkie komendy testowe bltoucha) ale raczej niepoprawnie skonfigurowałem sam AutoLeveling (3 punktowy). Objawia się to tym że :
- po komendzie g29 stół opada (powiedzmy o 15mm) , czujnik zajmuje pierwszą pozycję pomiarową, stół unosi się ale powiedzmy tylko 10mm, powoduje to że nigdy nie udaje mu się zmierzyć stołu i proces poziomowania się zatrzymuje.
-Co ciekawe gdy podkładam dystans(jakieś 10mm) na stół(by zwiększyć było te bazowe 10mm + dystans) to po zmierzeniu w pierwszym punkcie karetka robi kolejne pomiary (wtedy również pomagam sobie dystansem).

W RepetierFirmware nie było tego problemu, ale w Marlinie nie mogę tego ogarnąć ...ale wychodzi na to że system nie pozwala podnieść stołu powyżej pozycji jaką miał podczas uruchomienia drukarki i pomiaru. podejrzewam że odpowiada za to jakiś parametr....ale nie mogę go odnaleźć.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 09 gru 2019, 21:50
autor: czosnekltd
a może tu jest jakiś problem że "logiczny "Z-min jest ciągle w alarmie?

Kod: Zaznacz cały

Connecting...
Printer is now online.
>>>m280 po s10
SENDING:M280 PO S10
>>>m119
SENDING:M119
Reporting endstop status
x_min: open
y_min: open
z_min: TRIGGERED
z_probe: open
>>>M280 PO S90
SENDING:M280 PO S90
>>>m119
SENDING:M119
Reporting endstop status
x_min: open
y_min: open
z_min: TRIGGERED
z_probe: TRIGGERED
W repetierFirmware Z_min nie było w konfigugu (bo faktycznie był wyłączony) i miałem tylko bltoucha. Przy tej elektronice tez nie mam krańcówki Z_min ale w konfigu już występuje?!?!? W tutkach najczęściej występuje info by tylko zakomentować
//#define Z_MIN_PROBE_USES_Z_MIN_ENDSTOP_PIN

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 09 gru 2019, 22:29
autor: Janek_Porzycz
czosnekltd pisze:a może tu jest jakiś problem że "logiczny "Z-min jest ciągle w alarmie?

Kod: Zaznacz cały

Connecting...
Printer is now online.
>>>m280 po s10
SENDING:M280 PO S10
>>>m119
SENDING:M119
Reporting endstop status
x_min: open
y_min: open
z_min: TRIGGERED
z_probe: open
>>>M280 PO S90
SENDING:M280 PO S90
>>>m119
SENDING:M119
Reporting endstop status
x_min: open
y_min: open
z_min: TRIGGERED
z_probe: TRIGGERED
W repetierFirmware Z_min nie było w konfigugu (bo faktycznie był wyłączony) i miałem tylko bltoucha. Przy tej elektronice tez nie mam krańcówki Z_min ale w konfigu już występuje?!?!? W tutkach najczęściej występuje info by tylko zakomentować
//#define Z_MIN_PROBE_USES_Z_MIN_ENDSTOP_PIN
Ja u siebie mam to odkomentowane wlasnie a samego bltoucha mam podpietego jako z min a nie w miejscu probe i dziala

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 09 gru 2019, 22:33
autor: Berg
Kluczowe pytanie jest: A jakie masz stepstiki i jak podłączone.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 09 gru 2019, 22:36
autor: czosnekltd
Stepstiki TMC2209 z UART ale nie to jest problemem.... bo drukarka mechanicznie/eleltrycznie już działa....ostatnią rzeczą jaka mi została to poziomowanie

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 09 gru 2019, 22:55
autor: czosnekltd
Janek_Porzycz pisze: Ja u siebie mam to odkomentowane wlasnie a samego bltoucha mam podpietego jako z min a nie w miejscu probe i dziala
a co masz w takim razie w pinsach?
bo ja mam:

Kod: Zaznacz cały

#ifndef Z_MIN_PROBE_PIN
  #define Z_MIN_PROBE_PIN  PA2
#endif

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 09 gru 2019, 23:34
autor: Berg
czosnekltd pisze:Stepstiki TMC2209 z UART ale nie to jest problemem.... bo drukarka mechanicznie/eleltrycznie już działa....ostatnią rzeczą jaka mi została to poziomowanie
Skoro jesteś pewien to ok. Jednak kontrolne jeszcze zapytam. Wiesz, że tam pin DIAG, ten dodatkowy, na krótkim boku tmc2209 zwarty jest właśnie z z-min i przy takiej konfiguracji trzeba go obciąć?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 09 gru 2019, 23:49
autor: Berg
*nie DIAG tylko ten bliżej środka, INDEX
Dlatego lepiej się wpiąć w to gniazdko od bltoucha zamiast obcinać piny.
Ja mam tak PINDA2 i działa mi zarówno sensorless homeing na Z jak i czujnik zbliżeniowy

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 10 gru 2019, 16:25
autor: czosnekltd
Witam
Znowu się pomyliłem...bo mam TMC2208 :(
Dostałem kilka wskazówek na facebookowej grupie SKRPRO....i jak tylko sprawdzę tamte wskazówki..... nieomieszkam podzielić się swoimi doświadczeniami.
SKR Pro 1.1 posiada zworkę którą wymusza się tryb UART... więc w mojej wersji TMC2208v.2.1 (z BTT) wystarczy zalutować odpowiednią zworkę na spodniej części laminatu.... w wolniejszej chwili opiszę co i jak.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 10 gru 2019, 17:06
autor: Berg
wrzucił byś zdjęcie z widocznymi jumperami, stepem i tym co gdzie podłączyłeś, to by było warte 1000 słów. ;)
(nie wlutowałeś tych dodatkowych pinów, o których pisałem wcześniej, w 2208 też są ? )

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 12 gru 2019, 22:30
autor: czosnekltd
Podzielę się swoimi doświadczeniami dot. podłącznia czujnika 3DTouch(klon BLTOUCH) do płyty SKR Pro.1.1.
Płyta SKR Pro 1.1 dla stepsticków TMC2208 w trybie komunikacji UART wymaga zwarcia tylko dwóch pinów (obudowa w kolorze czarnym)-fotki w załączeniu.
DOdatkowo same stepsticki z BigTreeTechTCM2208 w wersji 2.1 nalezy skonfigurować do trybu UART i wymaga to wykonania zworki dwóch pinpadów po spodniej stronie stepsicka. fotki w załączeniu ( Uwaga: jeśli nie wykonamy tej zworki na wyświetlaczu pojawi się komunikat o "błędzie komunikacji z TMC") a ha i jeszcze uwaga bo instrukcja z BTT w pdfie błędnie informuje o konieczności zwarcia innych padów.

Na płycie znajduje się 4-pinowe złącze oznaczone jako BLTOUCH
Pin1-5V
Pin2-PA1
Pin3 – GND
Pin4-PA2
I aby je wykorzystać należy odpowiednio zmienić plik pins_BTT_SKR_MINI_V1_1.h - gdzie redefiniujemy numer pinu dla Z_Min

Kod: Zaznacz cały

#define Z_MIN_PIN PA2 // BLTouch Header Pin
Połączenia wykonujemy wg załączonej tabeli ( w moim przypadku musiałem przedłużyć przewody, stąd pojawiła się przedłużka, o zmienionej kolorystyce przewodów).

W głównym pliku konfiguracyjnym Configuration.h wprowadzamy zmiany:

Kod: Zaznacz cały

In Configuration.h
#define Z_MIN_PROBE_ENDSTOP_INVERTING true
#define Z_MIN_PROBE_USES_Z_MIN_ENDSTOP_PIN //aby Z-probe korzystało z PA2 czyli dedykowanego pinu w SKR_PRO w złączu dla BLTOUCH
#define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { -5, -48, 1 }
#define MIN_PROBE_EDGE 25 //10 by oddalić pierwszy punkt pomiarowy od krawędzi stołu, przy której nie na naklejki adhezyjnej
#define LCD_BED_LEVELING
#define Z_SAFE_HOMING
#define AUTO_BED_LEVELING_BILINEAR
#define DEBUG_LEVELING_FEATURE
dodatkowo można wg uznania:

Kod: Zaznacz cały

#define Z_PROBE_SPEED_SLOW (Z_PROBE_SPEED_FAST / 4) //(Z_PROBE_SPEED_FAST / 2)
#define MULTIPLE_PROBING 3 //
#define EXTRA_PROBING    1  //#define EXTRA_PROBING    1   -odrzucanie najbardziej skrajnego wyniku odbiegającego od pozostałych(prawdopodobnego błędu pomiarowego
#define RESTORE_LEVELING_AFTER_G28
Można sprawdzić działanie:
//#define PROBING_FANS_OFF          // Turn fans off when probing
//#define NO_MOTION_BEFORE_HOMING  // Inhibit movement until all axes have been homed
//#define UNKNOWN_Z_NO_RAISE // Don't raise Z (lower the bed) if Z is "unknown." For beds that fall when Z is powered off.
//#define Z_HOMING_HEIGHT 4  // (mm) Minimal Z height before homing (G28) for Z clearance above the bed, clamps, ...// Be sure you have this distance over your Z_MAX_POS in case.
W dodatkowym pliku konfiguracyjnym configuration_adv.h wprowadziłem kolejne zmiany:

Kod: Zaznacz cały

I w configuration_adv.h
  #define BLTOUCH_SET_5V_MODE
#if PROBE_SELECTED && !IS_KINEMATIC
  #define MIN_PROBE_EDGE_LEFT MIN_PROBE_EDGE
  #define MIN_PROBE_EDGE_RIGHT MIN_PROBE_EDGE
  #define MIN_PROBE_EDGE_FRONT MIN_PROBE_EDGE
  #define MIN_PROBE_EDGE_BACK MIN_PROBE_EDGE
#endif
i to wszystko, możemy się cieszyć z autopoziomowania z poziomu menu

ps: stepstiki z BTT TMC2208 v.3 mają wyprowadzone dodatkowe piny z góry laminatu i wg instrukcji trzeba dwa z nich zewrzeć by wprowadzić te stepstiki w tryb UART....ale przy płycie SKR Pro nie jest to konieczne bo załatwiamy to wyżej opisaną zworką na płycie głównej.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 12 gru 2019, 22:56
autor: Berg
nie trzeba modyfikować pliku pins_BTT_SKR_MINI_V1_1.h
niepotrzebnie użyłeś tej dyrektywy #define Z_MIN_PROBE_USES_Z_MIN_ENDSTOP_PIN

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 12 gru 2019, 23:03
autor: czosnekltd
rafaljot pisze:nie trzeba modyfikować pliku pins_BTT_SKR_MINI_V1_1.h
niepotrzebnie użyłeś tej dyrektywy #define Z_MIN_PROBE_USES_Z_MIN_ENDSTOP_PIN
Gdy miałem ją zakomentowaną, to działy się takie hece....jak kilka moich postów wcześniej. Ale chyba faktycznie masz rację...w wolnej chwili sprawdzę to jeszcze

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 12 gru 2019, 23:09
autor: Berg
no to coś jeszcze zakombinowałeś. Ważne że działa, jednak lepiej nie stosować twojej instrukcji jako pierwszej próby ;)

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 05 sty 2020, 00:27
autor: czosnekltd
Witam ponownie
Po przesiadce na Marlina i SKR-PRO przyszedł czas na większe/dłuższe wydruki i tu wyszła mi jakaś lipa. Kilka razy zapuszczałem wydruk z SD(podłączonej do wyświetlacza LCD1264) elementu obudowy, który powinien się drukować około 5h...i niestety po 2h...3h nagle drukarka drastycznie gubi kroki (wydruk przesuwa się tak 1cm...2cm) i byłem zmuszony przerywać drukowanie. Raczej wykluczam problem zasilacza,silników, mechaniki,TMC2208 i okablowania, bo przy RAMPS/Repetier wszystko działało bez zarzutu (najdłuższy mój ówczesny wydruk trwał około 20h).
Po trzecim nieudanym wydruku zmieniłem kartę SD na inną(podejrzewałem uszkodzenie karty SD) i na nowo slicernąłem model w IdeaMakerze ale niestety drukarka znów zgubiła kroki tak o 2cm.
Na Rampsie stepsticki TMC2208 pracowały w trybie "stanalone" a tu mam je podłączone z UARTEM i odpalonym STEALTCHOP.
SKR pro jest w obudowie i razem se stepstickami jest chłodzony wentylatorem 80mm.....niestety nie wpadłem na to by sprawdzić czy przypadkiem nie przegrzewa się jakiś element (procesor czy coś) płyty.
Co byście proponowali po kolei sprawdzać by określić co tu jednak nie gra?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 05 sty 2020, 10:04
autor: cyfron
Sprawdź czy silniki się nie grzeją. Procesor ma nałożony jakiś radiator?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 05 sty 2020, 11:03
autor: Berg
~~lepsze jest wrogiem dobrego~~

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 05 sty 2020, 12:26
autor: czosnekltd
1)silniki są chłodne (po pierwszej zgubieniu kroków..zwiększyłem im programowo prąd z 750mA do 850mA)
2)procesor nie ma ćhłodzenia :(

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 05 sty 2020, 15:38
autor: dragonn
czosnekltd pisze: Na Rampsie stepsticki TMC2208 pracowały w trybie "stanalone" a tu mam je podłączone z UARTEM i odpalonym STEALTCHOP.
W "stanalone" pewnie działały w spreadcycle lub trybie hybrydowym (powyżej jakieś prędkości wchodzą na spreadcycle. Tryb STEALTCHOP jest dużo bardziej podatny na zgubienie kroków.
850mA brzmi jakoś mało i tak, jakie masz silniki? Dodatkowo gubienie kroków w STEALTCHOP może być kwestią zbyt agresywnego acl i jerk.
Co do chłodzenia procesora..... no bez przesady :roll:

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 05 sty 2020, 16:33
autor: czosnekltd
Silniki to 42BYGHM809 (wg datasheta mają 1.7A) to może faktycznie może za mały prąd - jakie byście sugerowali ustawić?
ACCELERATION mam 3000
jerk > JunctionDEV. =0,013

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 05 sty 2020, 19:45
autor: dragonn
zdecydowanie za mały prąd, w normalnych przypadkach prąd silnika ustawia się na około 80% prądu według datashetu.
Acl też dość duże ale to zależy od mechaniki. Zacząłbym w okolicach 1500.
W wartościach JunctionDEV się nie orientuję

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 05 sty 2020, 19:55
autor: Berg
ustaw tak by silniki były ciepłe po pół godziny. Ciepłe to 40-50'C

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 06 sty 2020, 00:12
autor: czosnekltd
Drukarka to COREXY i teraz sprawdziłem że na stepstikach w Rampsie miałem ustawiony prąd ok.900mA przy czym silniki były zimne i nie gubiły kroków.
stepsticki BTT TMC2208 v.2.1 mają znamionowy prąd 1.4A więc te 80% to aż 1360mA

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 24 lut 2020, 17:57
autor: Berg
@Dawid.S @Janek_Porzycz @Marvin27 kto tam jeszcze ma SKR-PRO

1. działa wam komunikacja po USB z komputerem ?
2. w ostatniej wersji Marlina z 22.02.2020 nie działa mi komunikacja z tmc

macie podobnie ?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 24 lut 2020, 18:02
autor: Marvin27
rafaljot pisze:@Dawid.S @Janek_Porzycz @Marvin27 kto tam jeszcze ma SKR-PRO

1. działa wam komunikacja po USB z komputerem ?
2. w ostatniej wersji Marlina z 22.02.2020 nie działa mi komunikacja z tmc

macie podobnie ?
Mogę za chwilę skompilować i zobaczę czy działa, chodzi ci dokładnie czy jest TMC ERROR na wyświetlaczu ?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 24 lut 2020, 18:13
autor: mpk
1: tak. ale na skr jest póki co wybór max 2 spośród USB|TFT|ESP
2: po uart? u mnie ok.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 24 lut 2020, 18:30
autor: Berg
ad 1 chodzi mi o podleczenie komputera do drukarki po usb-serial, np z print prontface
ad 2 tak ,tmc2209 po UART , (mam tic connection error, jeden co zrobiłem to nowe kody, te same wpisy w configu)

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 24 lut 2020, 19:00
autor: Marvin27
Skompilowałem z najnowszym Marlin-em 2.0.4.3 , żadnego TMC ERROR, tylko że nie wpinałem TMC2209 - jak co mogę jeszcze skompilować z nimi.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 24 lut 2020, 19:25
autor: Berg
dzięki, a działa komunikacja po kablu USB z PC ?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 24 lut 2020, 19:48
autor: Marvin27
rafaljot pisze:dzięki, a działa komunikacja po kablu USB z PC ?
Działa:

Kod: Zaznacz cały

Connecting...
Printer is now online.
>>>M503
SENDING:M503
echo:  G21    ; Units in mm (mm)
echo:  M149 C ; Units in Celsius
echo:; Filament settings: Disabled
echo:  M200 D1.75
echo:  M200 D0
echo:; Steps per unit:
echo: M92 X320.00 Y320.00 Z400.00 E1660.00
echo:; Maximum feedrates (units/s):
echo:  M203 X200.00 Y200.00 Z30.00 E120.00
echo:; Maximum Acceleration (units/s2):
echo:  M201 X2000.00 Y2000.00 Z200.00 E5000.00
echo:; Acceleration (units/s2): P<print_accel> R<retract_accel> T<travel_accel>
echo:  M204 P2000.00 R2000.00 T3000.00
echo:; Advanced: B<min_segment_time_us> S<min_feedrate> T<min_travel_feedrate> J<junc_dev>
echo:  M205 B20000.00 S0.00 T0.00 J0.01
echo:; Home offset:
echo:  M206 X0.00 Y0.00 Z0.00
echo:; Auto Bed Leveling:
echo:  M420 S0 Z0.00
echo:; Material heatup parameters:
echo:  M145 S0 H180 B70 F0
echo:  M145 S1 H240 B80 F0
echo:; PID settings:
echo:  M301 P16.13 I1.16 D56.23
echo:  M304 P126.13 I4.30 D924.76
echo:; Z-Probe Offset (mm):
echo:  M851 X23.00 Y5.00 Z0.00
echo:; Stepper driver current:
echo:  M906 X750 Y750 Z700
echo:  M906 I1 Z700
echo:  M906 T0 E850
echo:; Hybrid Threshold:
echo:  M913 X205 Y205 Z10
echo:  M913 I1 Z10
echo:  M913 T0 E30
echo:; StallGuard threshold:
echo:  M914 X0 Y0
echo:; Driver stepping mode:
echo:  M569 S1 X Y Z
echo:  M569 S1 I1 Z
echo:  M569 S1 T0 E
echo:; Linear Advance:
echo:  M900 K0.00
echo:; Filament load/unload lengths:
echo:  M603 L70.00 U80.00

Kod: Zaznacz cały

>>>M122
SENDING:M122
		X	Y	Z	Z2	E
Enabled		false	false	false	false	false
Set current	750	750	700	700	850
RMS current	745	745	673	673	826
MAX current	1050	1050	949	949	1165
Run current	21/31	21/31	21/31	21/31	26/31
Hold current	10/31	10/31	10/31	10/31	13/31
Global scaler	133/256	133/256
CS actual	10/31	10/31	10/31	10/31	13/31
PWM scale	9	9	3	3	3
vsense				1=.18	1=.18	1=.18
stealthChop	true	true	true	true	true
msteps		16	16	16	16	32
tstep		max	max	max	max	max
PWM thresh.	12	12	197	197	31
[mm/s]		205	205	10	10	30
OT prewarn	false	false	false	false	false
triggered
 OTP		false	false	false	false	false
off time	4	4	4	4	4
blank time	24	24	24	24	24
hysteresis
 -end		2	2	2	2	2
 -start		1	1	1	1	1
Stallguard thrs	0	0	0	0	0
DRVSTATUS	X	Y	Z	Z2	E
sg_result	0	0	0	0	0
stallguard
fsactive
stst
olb
ola
s2gb
s2ga
otpw
ot
Driver registers:
		X	0x80:0A:40:00
		Y	0x80:0A:40:00
		Z	0x80:0A:00:00
		Z2	0x80:0A:00:00
		E	0x80:0D:00:00
Testing X connection... OK
Testing Y connection... OK
Testing Z connection... OK
Testing Z2 connection... OK
Testing E connection... OK

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 24 lut 2020, 20:38
autor: Berg
podłączasz do kabel USB "kwadratowego" gniazda. a sorki USB-HOST J49 masz jak ustawione ?
Choć zapewne mam dobrze, gdybym miał źle to bym nie widział urządzenia na liście. bo działą labo jedno albo drugie gniazdo USB sądząc po schemacie.
A ja widzę tylko komunikacja nie idzie.
Zrzut ekranu 2020-02-24 o 20.36.42.png

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 24 lut 2020, 22:01
autor: Marvin27
rafaljot pisze:podłączasz do kabel USB "kwadratowego" gniazda. a sorki USB-HOST J49 masz jak ustawione ?
Może coś oczywistego - spróbuj z innym kablem USB.
J49:
2020-02-24 21.56.00kopia.jpg

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 24 lut 2020, 22:40
autor: mpk
rafaljot pisze:Choć zapewne mam dobrze, gdybym miał źle to bym nie widział urządzenia na liście.
czekaj, znaczy urządzenie ci wykrywa?
a nie masz jakichś bzdur w SERIAL_PORT / SERIAL_PORT_2 ?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 25 lut 2020, 12:26
autor: Berg
6 i 1 mam

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 25 lut 2020, 12:46
autor: mpk
USB to -1
TFT to 1
ESP to 6

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 25 lut 2020, 14:16
autor: Berg
f√€k

dzięki

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 24 kwie 2020, 23:59
autor: studzin
Poratuje ktoś może plikiem printer.cfg do Klippera dla TMC2209 z Sensorless Homing? Przerobiłem już chyba wszystkie możliwe kombinacje i nie wyzwala pinu DIAG (sprawdzane oscyloskopem). UART śmiga.
Pod Marlinem wszystko działa jak trzeba, czyli elektrycznie/pinowo jest ok.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 25 kwie 2020, 14:22
autor: studzin
Nie mogę niestety wyedytować poprzedniego postu, więc piszę post pod postem. Nie mam bladego pojęcia co było przyczyną, ale dzisiaj wrzuciłem konfigurację w wersji, którą testowałem kilkukrotnie i ruszyło od kopa. Zostawiam dla potomnych.

klucze: SKR PRO, printer.cfg, Klipper, TMC2209, UART, Sensorless Homing.

Kod: Zaznacz cały

[stepper_x]
step_pin: PE9
dir_pin: PF1
enable_pin: !PF2
step_distance: .0125
endstop_pin: tmc2209_stepper_x:virtual_endstop
position_endstop: 0
position_max: 150
homing_speed: 50
homing_retract_dist: 0

[tmc2209 stepper_x]
uart_pin: PC13
diag_pin: PB10
microsteps: 16
run_current: 0.5
hold_current: 0.5
stealthchop_threshold: 250
driver_SGTHRS: 90

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 30 maja 2020, 22:45
autor: czosnekltd
mpk pisze:USB to -1
TFT to 1
ESP to 6
A czy możliwe jest bezpśrednie połaczenie RPI<>SKRPro ....bezpośrednio za pomocą złacza UART?
SKRPRO ma takie złącze....ale czy będzie miało numer "0"?

RE: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 30 maja 2020, 23:01
autor: Berg
SKR Pro ma trzy UART opisane jako USB, TFT i ESP. Jak wyżej. Nie wiem o czym piszesz ani skąd wziąłeś akurat to "0"

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 30 maja 2020, 23:15
autor: czosnekltd
Mówię o tym złączu na laminacie SKRPRO1.1

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 31 maja 2020, 10:27
autor: czosnekltd
a tu fragment schematu (wg niego... to UART3)

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 31 maja 2020, 11:40
autor: Berg
zapomniałem o tym złączu. jakkolwiek Marlin obsługuje na raz tylko dwa (SERIAL_PORT / SERIAL_PORT_2) . Tak że i tak mamy na płytce "klęskę urodzaju" i nie ma potrzeby sięgać po to złącze, skoro są jeszcze trzy inne . Pamiętam, że na początku , jak powstawał HAL dla stm32 był problem z implementacją SERIAL 6 . Trzeba było lekko zmodyfikować plik platform.ini gdzieś o tym pisałem jak to zrobić. Zdaje się potem ludzie od Marlina to poprawili i port 6 jest obsługiwany. czy jest 3, możliwe, chyba nikt tego nie sprawdzał, no bo nie było po co, skoro działa -1(USB), 1, i 6 czyli i tak o jeden za dużo a one niczym się nie różnią.

możesz spróbować, tylko to jest to samo, co port 1 (TFT):
#define SERIAL_PORT_2 3

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 31 maja 2020, 19:07
autor: czosnekltd
Tak sobie tylko kombinuję.....bo nadal nie korzystam z seriala pod TFT2.4 ( bo zdarzają mi się freezy drukarki przy graficznym interfejsie i druku z SD i co najgorsze.... drukarka staje z włączonym HOT-endem) i na tę chwilę boję się zostawiać drukarkę bez nadzoru. Znalazłem wątek dot. co prawda SKR1.3 opisujący że można osiągnąć lepsze parametry połączenia RPI-druarka przy bezpośrednim połączeniu UARTem. Poza tym gniazdo USB w płycie jest na tyle luźne że wtyczka lata w nim luźnawo co przy drganiach może powodować przerwy w połączeniu.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 31 maja 2020, 19:18
autor: Berg
ale roi możesz po każdym z tych portów. np tym od wyświetlacza.

Różnica jest tylko taka, że używając USB można uploadować plik na kartę znacznie szybciej.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 09 lip 2020, 14:21
autor: czosnekltd
Witam po przerwie i niestety z mizernym rezultatem, moja oś XY nadal gubi mi kroki.
Ponieważ we wcześniejszych waszych wskazówkach wskazywaliście na to że TMC2208 mogą mieć za słabą wydajność prądową dla moich prądożernych silników, więc dla Osi XY wymieniłem je na TMC2209 a prąd ustawiłem na 1450 i w trybie STEALTCHOP w trakcie wydruku gubi kroki :(
Dodatkowo:
- w kolejnym etapie zwiększyłem zasilacz 12V/22A (zasilacz serwerowy HP) - gubi kroki
- w konfiguracji Marlina zwiększyłem prąd dla stanu spoczynku #define HOLD_MULTIPLIER na 1 - gubi kroki

Powoli brakuje mi pomysłów co jeszcze można zmienić sprzęcie/firmware

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 09 lip 2020, 14:51
autor: dragonn
Zasilacz 12V?
Podstawa do dobrego działania STEALTCHOP to 24V.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 09 lip 2020, 22:14
autor: czosnekltd
dragonn pisze:Zasilacz 12V?
Podstawa do dobrego działania STEALTCHOP to 24V.
Serio?!?! Nie wiedziałem o tym?
1)Z czego to konkretnie wynika?

2)W takim razie sprawy się komplikują bo cały osprzęt w drukarce (grzałki/wentylatory ekstrudera i wentylator nadmuchu) mam na 12V a patrząc na schemat to napiecie wejściowe oznaczone Power(12 lub 24v) jest podawane na wyjścia wentylatorów/grzałek (kluczowane Mosfetami).
Napięcie podawane do silników (na wejście oznaczone MotoPower) jest osobne na płycie i podawane na nóżkę nr 1(VMOTO) stepsticków.
Czy ktoś może próbował zasilać SKRPro z dwóch napięć: 12V (logika płyty głównej) i 24V dla stepsticków/silników krokowych?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 09 lip 2020, 22:29
autor: dragonn
1) Dokładnie Ci nie wyjaśnię ale z tego powodu właśnie Prusa robiąc MK3 przeszła na 24V gdzie MK2 było na 12V. Najprawdopodobniej chodzi coś z generowanym przez silnik tzw. BackEMF, które jak jest zbyt wysokie powoduje że stepstick nie daję radę napędzić silnika i gubi się kroki. Zazwyczaj objawia się to przy wysokich prędkościach ale STEALTCHOP ma swoje własne zasady (generalnie jest po prostu słabsze od zwykłego trybu).
Przy 24V stepstick ma dużo, dużo większy zapas napięcia żeby przeciwdziałać generowanym przez silnik BackEMF.

2) Powinno się właśnie udać, masz to szczęście że masz SKR-PRO i jest osobno MotoPower które załatwi sprawę i właśnie po to jest.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 09 lip 2020, 23:32
autor: Berg
Ja w SKR-PRO mam vmot 29V.
Możliwość podpięcia osobnego zasilania silników jest główną zaletą tej płytki. Dlatego ją kupiłem.

Czemu? Popatrz na specyfikację jakiegokolwiek markowego silnika. Np moons. Na wykresy zależności momentu/rpm przy różnych napięciach.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 09 lip 2020, 23:42
autor: mpk
dragonn pisze:2) Powinno się właśnie udać, masz to szczęście że masz SKR-PRO i jest osobno MotoPower które załatwi sprawę i właśnie po to jest.
niby tak, ale albo wchodzi jazda na dwa zasilacze, albo step down, który na taki amperaż będzie pewnie w cenie zasilacza;)

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 09 lip 2020, 23:51
autor: Berg
Najpierw myśleć, albo pytać, potem robić.

Poza tym to nie wiadomo czemu Ci te kroki gubi. Za duże przyspieszenie, jerk, prędkości, włączony treshold a może po prostu się przegrzewają i włącza się termal protectuon.

Ps: to jest wątek o SKR Pro a temat stepów, silników i generalnie Twoich problemów ciągnie się już wiele stron.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 23 sie 2020, 17:58
autor: Berg
BTT zrobiło dedykowany moduł EEPROM dla SKR.
Zwykły EEPROM, tylko ładnie pasuje bez kombinowania, krzyżowania kabelków, czy coś.
Choć nie wiem, czemu nie dali kątowego gniazda.

https://pl.aliexpress.com/item/4001299143158.html


A tu moduł wifi dla RRF:
https://pl.aliexpress.com/item/1005001280824271.html

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 03 wrz 2020, 14:20
autor: zontar
rafaljot pisze: A tu moduł wifi dla RRF:
https://pl.aliexpress.com/item/1005001280824271.html
Od nich moduł wifi ESP8266 ESP-01S jest 5x tańszy do skr, są jakieś powody by brać wersję drozszą?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 03 wrz 2020, 14:31
autor: McKee
Tak.
Ten droższy działa z RRF.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 03 wrz 2020, 16:12
autor: Mati
I zapewnia dobrą szybkość transferu plików z komputera na kartę pamięci przez sieć, czego nie można powiedzieć o wszelkich innych "konkurencyjnych" rozwiązaniach.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 03 wrz 2020, 19:56
autor: zontar
Jeśli chodzi o szybkość to jeszcze to mają:
https://pl.aliexpress.com/item/40009914 ... 2218FNbITE
Oczywiście to tylko wbicie się na kartę po wifi.
Ktoś testował może ?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 03 wrz 2020, 20:35
autor: Berg
viewtopic.php?f=39&t=5981
PS: nawet mam ale nie chciało mi się jeszcze sprawdzić, czy działa

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 03 wrz 2020, 21:48
autor: zontar
Sprzedają do skr i nie działa z 1.4 ? Ręce opadają.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 05 lut 2021, 18:53
autor: kojderek
czosnekltd pisze:
mpk pisze:USB to -1
TFT to 1
ESP to 6
A czy możliwe jest bezpśrednie połaczenie RPI<>SKRPro ....bezpośrednio za pomocą złacza UART?
SKRPRO ma takie złącze....ale czy będzie miało numer "0"?
Problem w tym Przyjacielu że Marlin umożliwia jednoczesne skonfigurowanie tylko 2 porty szeregowe a że wiec nie można mieć jednocześnie WIFI TFT i połączenia USB Host np. z Pronterface. Mało tego SKR PRO nie posiada pamięci EEPROM tylko jej emulację na karcie SD.
Z założenia świetny sprzęt ale niestety ze zmarnowanym potencjałem. Lepiej kupić Clona DuetWifi.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 05 lut 2021, 19:32
autor: mpk
I tak i nie.
Problem ograniczenia SERIAL_PORT_n w Marlinie można oszukiwać na różne sposoby.
od paździerzowych: wpinanie dowolnej liczby urządzeń na jeden port i pilnowaniu by równocześnie transmitowało tylko jedno
przez proste i prosto z pudełka: daisy chaining (wszak większość tftków ma też jakiś serial na swojej płytce)
po przekombinowane, acz eleganckie: multiplexer

@eeprom: sd albo flash. jak wszystkie, bądź prawie wszystkie płytki z 32bitowymi procami.
dla mnie dostatecznie dobre. Chcesz fizyczny eeprom? dołóż na i2c albo spi - masz wyprowadzone.
Zgodnie z taką logiką, to duet wifi to z założenia świetny sprzęt, ale stepsticki na sztywno i w dodatku nie ma RTC. zmarnowany potencjał :P

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 05 lut 2021, 20:20
autor: Mati
Jest już port RRF także na SKR Pro, także warto spróbować. Duet wifi jest świetny, ale TMC2660 są niestety dość głośne. Nową alternatywą są płytki od Mellow, które mają już wbudowane ESP i nie trzeba dokładać zewnętrznego.
https://teamgloomy.github.io/skr_pro_co ... _wifi.html

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 06 lut 2021, 07:33
autor: Cosik
Mati pisze:Duet wifi jest świetny, ale TMC2660 są niestety dość głośne.
Ile można powtarzać że Duet WiFi nie kupuje się dla cichych stepsticków. I uważam że takiego argumentu nie powinno się podawać :P Takie SKR nie do końca może się równać z Duet WiFi, port jest dobry ale posiada ograniczenia HW na którym jest odpalany. Jak chcesz zapierdalać to kupujesz sportowy samochód który nie jest cichy, no chyba że stać Cię na Teslę ;)

A tak naprawdę to obecnie warto się zastanowić czy nie lepiej wgrać Klippera niż RRF. Niestety zostali z tyłu a Klipper mocno się rozwija.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 06 lut 2021, 11:55
autor: Mati
Powtarzać trzeba do skutku :) Nie twierdzę, że jedno równa się drugiemu, ale jest ciekawą alternatywą. Ograniczenia HW oczywiście występują, ale nie dla każdego będą dyskwalifikowały te rozwiązanie. Zwłaszcza gdy ktoś już takie SKR posiada i nie ma pod ręką wolnego rPi. ESP do wifi to ułamek ceny Pi, a zyskuje się sensownej szybkości transfer plików i wygodną konfigurację z poziomu www, bez konieczności każdorazowego rekompilowania FW. Plus zachowuje się ciche drivery, których w duecie próżno szukać (niestety). I nie zgadzam się, że tego argumentu nie powinno się podawać. To jest jednak dość istotna kwestia.
Klipper może i się szybko rozwija, ale dość wysoki koszt zakupu rPi w połączeniu z niewielkimi korzyściami (w porównaniu do RRF) trochę odstrasza. Może kiedyś się skuszę, ale na razie nie przekonuje mnie :)

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 06 lut 2021, 12:24
autor: Berg
Niestety ile się zaoszczędzi na rPi tyle się wyda na graficzny LCD.

Port na LPC ma całkiem wywaloną obsługę 12864LCD ponoć ze względu na mało RAMu.
Na STM32 nie próbowałem.

Kurcze, pasowało by zrobić do RRF obsługę tekstowego wyświetlacza....

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 06 lut 2021, 12:56
autor: dragonn
Berg pisze:
Kurcze, pasowało by zrobić do RRF obsługę tekstowego wyświetlacza....
Sama osługa jest :P, przecież Duet Maestro to umożliwa.

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 06 lut 2021, 13:54
autor: Berg
@dragonn , Maestro obsługuje tekstowy? jakiś link?

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 06 lut 2021, 14:01
autor: dragonn
Ah...
byłem przekonany że właśnie obsługuje oba.
Ale znalazłem coś takiego https://translate.google.com/translate? ... pfirmware/ :D

Re: BIGTREETECH SKR-PRO v1.0

: 06 lut 2021, 14:26
autor: Berg
ok. Czyli da się :D Niestety Dmitriy nigdzie nie opublikował kodu. No i w tym wątku też zamilkł.