Strona 1 z 1

Repetier - SD read error

: 16 gru 2016, 22:44
autor: emartinelli
Mam problem z którym nie daję rady mimo poszukiwaniach na innych forach, przynajmniej te kilka wątków na reprap.org i repetier forum nie rozwiązuje problemu :(
Mam Rampsa z oryginalną płytką Arduino Mega i do tej pory był na niej Marlin i wszystko śmigało jak należy. Ale jak to bywa chciałem sobie "polepszyć" i wgrałem repetiera. Niby wszystko OK, ale przy próbie druku z karty SD po wybraniu pliku drukarka homuje, nagrzewa się i po przejechaniu na środek stołu zatrzymuje się po czym pojawia się błąd "SD read error" i koniec.
Pod marlinem nigdy nie było takich problemów więc odrzuciłem problem z kablami. Zmniejszałem też prędkość odczytu karty if(!fat.begin(SDSS, SPI_FULL_SPEED)) ale to też nic nie pomaga. Testowałem też różne karty, co ciekawe repetier nie widzi nowych kart SDHC, jedynie na starej karcie SD widać pliki do wyboru.
Macie może jakiś pomysł gdzie może leżeć problem?

Re: Repetier - SD read error

: 16 gru 2016, 23:42
autor: kaworu
A jak sformatowane są te karty? (system plików i jego parametry).

Re: Repetier - SD read error

: 17 gru 2016, 10:19
autor: marek91
"po kablu" idzie normalnie?

Ja pamiętam że miałem podobne problemy w gate 1, tylko nie pamiętam jak problem rozwiązałem...

Re: Repetier - SD read error

: 17 gru 2016, 12:46
autor: samezrp
Do zweryfikowania poprawności sformatowania karty polecam:
http://filehippo.com/download_hp_usb_di ... rmat_tool/
niestety karta musi być pod USB podpięta. Leczy wszelkiego rodzaju problemy, szczególnie jeśli tablica partycji na karcie jest uwalona.

Re: Repetier - SD read error

: 17 gru 2016, 14:07
autor: emartinelli
Karty formatowałem kilkukrotnie, testowałem FAT32, FAT16 i NTFS (tego w ogóle nie widzi). Bez względy na rodzaj formatowania efekt ten sam :(

Re: Repetier - SD read error

: 17 gru 2016, 15:46
autor: samezrp
To bym sprawdził zasilanie. Masz tam stabilizator 1117 3.3V, zobacz jakie daje napięcie. Z 5V robi 3.3V.

Re: Repetier - SD read error

: 17 gru 2016, 19:06
autor: FlameRunner
Ja bym mimo wszystko spróbował z innymi kablami. ;)

Re: Repetier - SD read error

: 17 gru 2016, 22:54
autor: emartinelli
samezrp pisze:To bym sprawdził zasilanie. Masz tam stabilizator 1117 3.3V, zobacz jakie daje napięcie. Z 5V robi 3.3V.
Mowa o stabilizatorze na wyświetlaczu? Mam tam 3,3V
FlameRunner pisze:Ja bym mimo wszystko spróbował z innymi kablami. ;)
Tylko trzeba jeszcze te te inne kable mieć :(

Re: Repetier - SD read error

: 17 gru 2016, 23:10
autor: samezrp
Tylko trzeba jeszcze te te inne kable mieć :(
Skoro 3.3V jest to zasilanie odpada. A zamień kabel LCD (ext1) z kartą (ext2).

Re: Repetier - SD read error

: 17 gru 2016, 23:29
autor: emartinelli
Właśnie przed chwilą zamieniłem kable, praktycznie bez zmian, czasami rusza wydruk ale na pierwszej lub drugiej warstwie się zatrzymuje z takim samym komunikatem :(

A z innej beczki... ma ktoś może sprawdzony/pewny firmware Marlin do prusy i3? Nie mam tego co był wgrany oryginalnie a nie wiem czy przy konfigurowaniu od nowa nie skopie czegoś i znowu będę szukał po omacku błędów.

Re: Repetier - SD read error

: 18 gru 2016, 10:18
autor: MosfetN
Powodem problemu najprawdopodobniej są zakłócenia indukujące sie w taśmie od karty SD. Należy maksymalnie skrócić ten przewód , położyć maksymalnie daleko od przewodów prądowych (stół,silniki,zasilanie) i założyć filtr ferrytowy na ten przewód : http://allegro.pl/filtr-ferrytowy-ferry ... 50642.html .U mnie ta kombinacja pomogła ;) .

Re: Repetier - SD read error

: 18 gru 2016, 12:50
autor: emartinelli
Jutro postaram się kupić jakieś kable ekranowane, złączki i coś pokombinować z tym.
Tymczasem skonfigurowałem i wgrałem na nowo Marlina i najbardziej wkurzające jest, że na Marlinie wszystko śmiga na tych kablach co są :( żadnych błędów odczytu z karty! :mad: :wtf:

Re: Repetier - SD read error

: 18 gru 2016, 12:50
autor: samezrp
A przy okazji, obudowa tego filtra w połączeniu z gąbką idealnie się nadaje jako odkurzacz filamentu :)

I jeszcze druga rzecz. W mojej drukarce do silników idą przewody ekranowane, jak to jest w innych? To co napisał @MosfetN ma sens, szczególnie że udaje się załadować plik, zaczyna się drukowanie i nagle karta nie potrafi czytać -drukuje tylko to z bufora. Jeszcze nasuwa się pytanie czemu na Marlinie to się nie działo? I wytłumaczenie: różne SW różnie sterują silnikami. U mnie po zmianie repetiera z 0.91 na 0.92.9 - przy braku zmian w HW silniki zaczęły piszczeć jak cholera, zatem coś się zmieniło w ich sterowaniu, przy zmianie M->R mogło być to samo.

Re: Repetier - SD read error

: 18 gru 2016, 13:21
autor: Artu
samezrp pisze:A przy okazji, obudowa tego filtra w połączeniu z gąbką idealnie się nadaje jako odkurzacz filamentu :)
Taniej wyjdzie wydrukować sobie: Split filament oiler/filter/cleaner ; Snap-on Filament Filter/Oiler :git:
Wersja rozbudowana o czujnik przesuwu filamentu: Filament cleaner with jam sensor :clap:

Re: Repetier - SD read error

: 18 gru 2016, 21:40
autor: virgin71

Re: Repetier - SD read error

: 18 gru 2016, 23:54
autor: emartinelli
Myślicie, że takie wkładki na gąbki zlikwidują ten błąd karty ;)

Dzięki za pomoc, na razie kilka dni przerwy zanim nie zaopatrzę się w podzespoły - na tapetę idzie wymiana kabli. Skoro Marlin działa to przestał być pilny problem :)

Re: Repetier - SD read error

: 20 gru 2016, 02:07
autor: emartinelli
Wszystko wskazuje na to, że wina leży po stronie kabli. Zarobiłem przewody ekranowane (10x0,14mm2) i ekrany podpiąłem z obu stron pod mase. Po wgraniu Repetiera wszystko działa i właśnie skończył się pierwszy dwugodzinny wydruk bez żadnego zająknięcia :)
Dzięki jeszcze raz wszystkim za pomoc.

Re: Repetier - SD read error

: 20 gru 2016, 10:50
autor: samezrp
BTW jak odbierasz różnicę w obsłudze Repetiera vs. Marlin? Nigdy Marlina nie widziałem w akcji i się zastanawiam :)

Re: Repetier - SD read error

: 20 gru 2016, 12:18
autor: emartinelli
Dlatego walczyłem z kablami bo jak dla mnie Repetier wygodniej się obsługuje. Więcej funkcji w menu, łatwa zmiana konfiguracji w EEPROM i menu jakoś tak logiczniej ustawione (jak dla mnie).
No i Repetiera jakoś łatwiej od początku skonfigurować przez strone www (krok po kroku z dobrymi opisami). Nawet plik configuration.h łatwiej ogarnąć w Repetierze bo wszystko jest po kolei a w Marlinie trzeba skakać po całym kodzie.

Re: Repetier - SD read error

: 19 lip 2017, 13:32
autor: FlameRunner
emartinelli pisze:Wszystko wskazuje na to, że wina leży po stronie kabli. Zarobiłem przewody ekranowane (10x0,14mm2) i ekrany podpiąłem z obu stron pod mase. Po wgraniu Repetiera wszystko działa i właśnie skończył się pierwszy dwugodzinny wydruk bez żadnego zająknięcia :)
I jak wrażenia po pół roku? Problem nie wystąpił w tym czasie ani razu?
Jak zbudowanych przewodów użyłeś?

Re: Repetier - SD read error

: 18 sie 2017, 05:24
autor: Marcin1415
FlameRunner pisze:
emartinelli pisze:Wszystko wskazuje na to, że wina leży po stronie kabli. Zarobiłem przewody ekranowane (10x0,14mm2) i ekrany podpiąłem z obu stron pod mase. Po wgraniu Repetiera wszystko działa i właśnie skończył się pierwszy dwugodzinny wydruk bez żadnego zająknięcia :)
I jak wrażenia po pół roku? Problem nie wystąpił w tym czasie ani razu?
Jak zbudowanych przewodów użyłeś?
Podłączam się pod pytanie. Dopadł mnie ten problem.

Re: Repetier - SD read error

: 18 sie 2017, 10:37
autor: samezrp
U mnie pomogły rdzenie ferrytowe na kablach do wyświetlacza/czytnika.

Re: Repetier - SD read error

: 21 sie 2017, 19:15
autor: Marcin1415
Zastosowałem 2 kable ekranowane po 10 żył. Ferryty również kupiłem na wszelki wypadek ale widzę że ekran wystarczy.Nie podłączałem ekranu pod masę. Teraz łyka wszystkie karty sformatowane w Windowskie i żadnych błędów podczas druku. Normalnie można przesyłać pliki na kartę z Repetier Hosta. Jest ok.

Re: Repetier - SD read error

: 21 sie 2017, 19:49
autor: FlameRunner
Mam więc do Ciebie pytanie dokładnie jak do emartinelli:
"Jak zbudowanych przewodów użyłeś?"
;)

Re: Repetier - SD read error

: 21 sie 2017, 21:14
autor: MosfetN
Są 2 przetestowane opcje:
- założyć koralik ferrytowy taki jaki podałem wcześniej na taśmy od LCD i SD
- kupić ekranowane przewody (polecam sterownicze od spec-kable np: http://allegro.pl/kabel-przewod-sterown ... 98502.html ----> LIYCY 10x0,14 )

Ps. ekran nie podłączony do masy jest "przeźroczysty"dla zakłóceń elektro-magnetycznych - w sumie tak jak by go prawie nie było.

Re: Repetier - SD read error

: 21 sie 2017, 22:37
autor: Marcin1415
MosfetN pisze: Ps. ekran nie podłączony do masy jest "przeźroczysty"dla zakłóceń elektro-magnetycznych - w sumie tak jak by go prawie nie było.
Użyłem technokabel 10x0,14. Być może chodzi bardziej o jakość przewodów. Widocznie sam oplot wystarczy aby wyłapać zakłócenia.Jak się coś będzie działo podłączę do masy.
Jeszcze tylko jeden upierdliwy problem do ogarnięcia i drukarka gotowa.

Re: Repetier - SD read error

: 03 wrz 2017, 12:56
autor: emartinelli
Na dniach sprawdzę i napisze co zastosowałem, na tych kablach co mam wszystkie napisy są nie do odczytania :(
W każdym bądź razie ja ekran podłączyłem do masy

Re: Repetier - SD read error

: 05 wrz 2017, 14:34
autor: emartinelli
Ale mnie dopadł reset po urlopie, pytanie nie do mnie a na dodatek już pisałem wcześniej w wątku jakie kable zastosowałem - to wszystko przez ten trzy tygodniowy odwyk ;)

Re: Repetier - SD read error

: 05 wrz 2017, 17:28
autor: Berg
przypomnę ten wątek:
viewtopic.php?f=10&t=539&hilit=ferryty

i filmik z ferrytem na zasilaniu w roli głównej:
https://www.youtube.com/watch?v=v9QWFiCWxc0 (memo, że jest beznadziejny ma 100% łapek w dół - heh.... )

Re: Repetier - SD read error

: 15 wrz 2017, 21:38
autor: FlameRunner
emartinelli pisze:Ale mnie dopadł reset po urlopie, pytanie nie do mnie a na dodatek już pisałem wcześniej w wątku jakie kable zastosowałem - to wszystko przez ten trzy tygodniowy odwyk ;)
W końcu nie napisałeś, jakiego dokładnie kabla użyłeś. ;) 10 skręconych żył, w jednym wspólnym ekranie wokół całości?
Pytam, bo można na przykład kupić skrętkę taką "F/FTP – skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii dodatkowo w ekranie z folii".

Re: Repetier - SD read error

: 16 wrz 2017, 20:33
autor: emartinelli
Dokładnego symbolu już nie podam bo na tych odcinkach co mam nie ma danych.
Sam kabel to 10x0,14mm2 we wspólnym oplocie