Strona 1 z 1

Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 03 wrz 2019, 08:26
autor: gamzaj
Witam. Wczoraj dotarła do mnie drukarka od Creality a dokładnie ender 3. Po złożeniu jej i wypoziomowaniu stołylu( 0.1mm wysokości dyszy nad stołem przy średnicy 0.4mm) zrobiłem swój pierwszy wydruk. Początkowe warstwy wyglądały ładnie ale im wyżej tym gorzej.... warstwy miały braki. Próbowałem różnych profili w Curze. Różne prędkości wydruku, flow, temperatury i na nic. Zero poprawy. Modele na zajęciach to rurki o wysokości 2cm i średnicy 1 cm. Grubość ścianki to 1mm. Ma ktoś pomysł co może być nie tak? Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam
20190902_233316.jpg

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 03 wrz 2019, 08:47
autor: dragonn
Za mało informacji:
1. Jaki to filament
2. Jakie parametry próbowałeś
3. Sprawdzałeś czy nie ma tzw. "przerwy w głowicy"? Popularny problem w Enderze.

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 03 wrz 2019, 08:52
autor: gamzaj
Filament PLA 1.75mm firmy devil design. Co do parametrów to zmianilem flow od 90 do 150% ale bez różnicy. Próbowałem tez wyższą temperature do 220 stopni nawet. Szerokość wastwy od 0.12 z profilu CHEP CAT PROFILE do 0.4 z domyślnych w curze. Bawiłem się również z retrakcja i jej prędkościami ale wtedy było aby gorzej. Przerwa w głowicy o której mówisz z czym jest związana?

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 03 wrz 2019, 09:00
autor: dragonn

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 03 wrz 2019, 09:13
autor: gamzaj
Super, dzieki dziś spróbuje to sprawdzić. Zauważyłem też że czasami jakby "strzela" filament w głowicy. Podobny dźwięk do pękających bąbelków. Może rzeczywiście jest to spowodowane tą szparą....

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 04 wrz 2019, 09:19
autor: gamzaj
Dragonn było dokładnie tak jak mówiłeś :D :D piwo leci do Ciebie. Winna była rurka teflonowa. Wydruki wychodzą teraz już ładnie (załączam foto). Jedyny problem jaki teraz mam to "stopa słonia " z tym że robi się ona na gorze i na dole wydruku. Środek jest zgodny z wymiarami. Próbowałem obniżyć stół ale to nic nie dawało....

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 04 wrz 2019, 13:27
autor: virgin71
Za gorący stół.

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 05 wrz 2019, 09:57
autor: gamzaj
Standardowo drukuje na 50 stopniach. Obniżałem do nawet 30 ale efekt dalej pozostaje. Da sie w curze jakoś ustawić żeby pierwsze warstwy były drukowane z mniejsza ilością materiału?

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 05 wrz 2019, 12:43
autor: FlameRunner
Można zmienić współczynnik ilości podawanego materiału dla pierwszej warstwy, ale to nie powinno być konieczne. Spróbuj jeszcze bardziej obniżyć stół, może nadal zaczynasz drukować zbyt blisko stołu?

Temperatura stołu 50°C jest odpowiednia dla PLA, a przy 30°C to już w ogóle nie ma mowy o deformacji z powodu zbyt ciepłego stołu. Swoją drogą na tej powierzchni chyba mógłbyś drukować PLA całkiem bez grzania stołu?

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 05 wrz 2019, 15:01
autor: virgin71
Może Z jest walnięta? Bo efekt jest dość dziwny. Zawsze powstaje w tym samym miejscu? Niezależnie od wielkości elementu?

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 05 wrz 2019, 16:21
autor: gamzaj
Udało się rozwiązać i ten problem :brawo: wczesniej wysokość warstwy była ustawiona na 0.2 a wysokość warstwy początkowej 0.12. Przestawiłem wysokość pierwszek warstwy na 0.2 i problem praktycznie całkowicie zniknął. Dzięki za pomoc Panowie :D

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 06 wrz 2019, 13:42
autor: gamzaj
Panowie pomocy :shout: problem stopy słonia znowu się pojawił...jest tylko na pierwszych warstwach. Zdarza się że czasem przy wyższych wydrukach jest delikatne poszerzenie na 2-3 warstwy na innych wysokościach. Ale na samym dole jest masakra...założyłem podkładki na silnik osi Z i naciągnąłem paski i na nic...

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 06 wrz 2019, 14:00
autor: FlameRunner
FlameRunner pisze:Spróbuj jeszcze bardziej obniżyć stół, może nadal zaczynasz drukować zbyt blisko stołu?

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 06 wrz 2019, 14:01
autor: gamzaj
Spróbuje jeszcze bardziej...a czy możliwe, że to wina słabego nadmuchu?

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 06 wrz 2019, 17:26
autor: gamzaj
Stół obniżony... stopa troszkę się zmniejszyła ale teraz wydruk prawie za każdym razem odkleja się od stołu :unknown:

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 06 wrz 2019, 17:28
autor: emartinelli
A jak wychodzą wymiary kostki kalibracyjnej 20x20x20 w osi Z?

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 06 wrz 2019, 17:54
autor: gamzaj
Kostka właśnie się drukuje :) a mógłby ktoś wysłać mi gotowy gcode takiej kostki lub innego niedużego przedmiotu żeby zobaczyć czy przypadkiem wina nie leży po stronie ustawień cury?

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 06 wrz 2019, 19:03
autor: gamzaj
Kostka trzyma wymiary idealnie oprócz ten stopy na osi Z...Zauważyłem też, że stopa nie jest jednorodna na obwodzie kostki bo na jednej ścianie jest zdecydowanie mniejsza

Re: Ender 3 źle drukuje jakie ustawienia

: 17 sie 2020, 21:26
autor: itepe
Cześć!
Borykam się z tym samym problemem, jednak mam spore postępy ;)
- Zmieniłem sprzęgło osi Z - nie pomogło lub w niewielkim stopnu, niezauważalnie
- zmieniłem nakrętkę śruby trapezowej na samokasująca luz (wymaga niewielkien przeróbki) - duuuża poprawa
- wypionowałem oś Z o ok. 0.8 mm - jeszcze lepiej
- skalibrowałem retrakcję
- nowe chłodzenie - tu zdecydowanie warto wydrukowac sobie coś lepszego niż daje producent
- eksprymentuję z temperaturami.

Moim największym problemm nie był fakt, że dolne warstwy sa szersze (minimlnie, ale jednak), a nietrymanie wymiaru osi Z. Teraz przy 50 warstwach mam 9,85 mm. Ćwiczę różne filamenty, ale DD wydaje się być gorszy (LOL) od Colorfila!
Im mniejszy wydruk, tym bardziej to zjawisko sie rzuca w oczy. Dla większych, powiedzmy, kilkucentymetrowych, jest praktycznie niezauważalne.