Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

To dobre miejsce na pytania i worklogi
Awatar użytkownika
Dawid.S
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 198
Rejestracja: 13 lut 2019, 19:11
Lokalizacja: Gdańsk/Olsztyn/Inowrocław
x 42

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: Dawid.S »

MrFraxis pisze:Czyli podsumowując lepiej na tą chwilę kupić coś gotowego? A jak się uprę to da się kupić gotowe części tylko złożyć, skalibrować i lecieć z tematem?
Jak już tak bardzo musisz zaczynać od budowania (rozumiem ;) ) to przynajmniej pobaw sie troche u kolegów z tym drukiem, może coś pożycz na kilka dni jak masz dostęp
Akademickie rozważania zawsze bywają korzystne dla studiujących temat :geek:
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2015
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: Pjoter »

Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: FlameRunner »

MrFraxis pisze:W takim razie co proponujecie? Generalnie trochę "zajarałem się" wizją budowania więc preferowałbym gotowe kity do złożenia :P
Ile masz pieniędzy przeznaczonych na ten cel?
Czy masz jakiekolwiek konkretne wymagania, poza wspomnianym standardowym obszarem roboczym około 200 mm w każdej osi? Jeśli nie, po prostu przejrzyj inne wątki typu "co kupić".
MrFraxis
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2019, 18:06

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: MrFraxis »

JGFTW pisze:Powinieneś zmienić nazwę tematu na coś w stylu jakie "Doradzcie jakie sa fajne gotowe projekty drukarek 3d z modelem CAD" Bo to chyba o to chodzi, ale zarówno ja jak i reszta pomyślała co innego ;) Rozumiem, że "budowanie samemu drukarki" nie musi wiazac sie z projektowaniem od zera drukarki ;)
Pewnie masz rację co do tematu :sad: Propozycja Prusa i Dash-x wyglądają ciekawie, poczytam sobie o nich za moment :)
Dawid.S pisze:
MrFraxis pisze:Czyli podsumowując lepiej na tą chwilę kupić coś gotowego? A jak się uprę to da się kupić gotowe części tylko złożyć, skalibrować i lecieć z tematem?
Jak już tak bardzo musisz zaczynać od budowania (rozumiem ;) ) to przynajmniej pobaw sie troche u kolegów z tym drukiem, może coś pożycz na kilka dni jak masz dostęp
Niestety póki co najbliższa drukarka mieszka kilkaset km ode mnie więc kolega może jedynie napisać z własnego doświadczenia co i jak albo nagrać jakieś filmiki :/
FlameRunner pisze:
MrFraxis pisze:W takim razie co proponujecie? Generalnie trochę "zajarałem się" wizją budowania więc preferowałbym gotowe kity do złożenia :P
Ile masz pieniędzy przeznaczonych na ten cel?
Czy masz jakiekolwiek konkretne wymagania, poza wspomnianym standardowym obszarem roboczym około 200 mm w każdej osi? Jeśli nie, po prostu przejrzyj inne wątki typu "co kupić".
Szczerze mówiąc nie zastanawiałem się nad górną granicą budżetu. Wiedziałem, że to nie będzie 100 czy 200 zł ale patrząc na ceny oryginalnych projektów na stronach producentów miałem nadzieję, że to nie będzie też 3000 i więcej :) Zakładając, że niektóre elementy jestem w stanie zorganizować sobie w lepszej cenie (profile, śruby... takie podstawowe rzeczy) myślę, że z 1000 byłbym w stanie z czystym sumieniem zainwestować, powyżej to już kwestia jak bardzo efekty końcowe będą się różniły od tańszego projektu. Nie jest też ważny czas pracy - może być dłuższy byle efekt był zgodny z założeniami.

Konkretne wymagania... hmm no poza tym obszarem roboczym na pewno chciałbym, żeby margines błędu nie przekraczał 1mm, na pewno zaletą też byłaby możliwość wydrukowania elementów o grubości 0,3mm (miałem taki drobny element do laptopa, który się połamał) ale to może być niewykonalne przy zakładanym budżecie.

EDIT: Ewentualnie jeśli te 1000 to trochę za mało oczywiście mogę odwlec trochę zakupy, żeby odłożyć większą sumkę ;)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8960
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5876
Kontakt:

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: dziobu »

MrFraxis pisze:Niestety póki co najbliższa drukarka mieszka kilkaset km ode mnie więc kolega może jedynie napisać z własnego doświadczenia co i jak albo nagrać jakieś filmiki :/
Ujmę inaczej to co piszą inni:
Budowa i uruchomienie drukarki to połowa sukcesu. I to czasem ta mniejsza.
MrFraxis pisze:Szczerze mówiąc nie zastanawiałem się nad górną granicą budżetu.
To dobrze bo jej nie ma :D
MrFraxis pisze:Konkretne wymagania... hmm no poza tym obszarem roboczym na pewno chciałbym, żeby margines błędu nie przekraczał 1mm,
Przy poprawnie skalibrowanej drukarce i standardowej dyszy 0.4mm możesz osiągnąć spokojnie 0.1mm i mniej.
MrFraxis pisze: na pewno zaletą też byłaby możliwość wydrukowania elementów o grubości 0,3mm (miałem taki drobny element do laptopa, który się połamał)
To może być jazda po bandzie. Wliczając w to opcję "nie da się" ale też "można ten detal zaprojektować inaczej". Ale bez doświadczenia w druku sam tego nie ocenisz.


A rozważałeś zakup używanej drukarki?
Bo wiesz, jak już jakąś kupisz...to wcale przecież nie znaczy że nie możesz budować drugiej. Nie ma limitu ilości drukarek na osobę, to nie wódka na granicy :D
MrFraxis
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2019, 18:06

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: MrFraxis »

dziobu pisze: A rozważałeś zakup używanej drukarki?
Bo wiesz, jak już jakąś kupisz...to wcale przecież nie znaczy że nie możesz budować drugiej. Nie ma limitu ilości drukarek na osobę, to nie wódka na granicy :D
Nie myślałem nad tym bo bardziej nastawiłem się na budowanie od podstaw
Używki są "bezpieczną" inwestycją? W sensie czy tydzień po zakupie nie zdechnie mi :D
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: McKee »

Jak zdechnie to naprawisz. Przecież sam chciałeś budować, a naprawa jest prostsza.
Spójrz na to: https://allegro.pl/oferta/athorbot-budd ... 8478701490 - to konstrukcja sprzed 2 lat, ale wtedy kosztowała >500$.
Składa się tak: https://www.youtube.com/watch?v=VPRTw-1te_s
(I bierz - nie czekaj aż ktoś ci ją "podprowadzi" ;-))
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1379
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 755

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: JGFTW »

WIesz apropos budżetu to powiem Ci tak, jeżeli komfortowo czujesz sie inwestując 1000 w projekt budowania drukarki od podstaw to albo wyjdziesz ze strefy komfortu albo bardzo szybko się zorientujesz że śnisz, te projekty, które Ci sie spodobały Dash-x i Prusa jakby dalo sie je zrobic za 1000 to co najmniej pare osob tutaj mialoby po 10 szt. Weźmy przykład tej Prusy MK3 :
Kontroler 428zł : https://allegro.pl/oferta/einsy-rambo-1 ... 8270228147
Rama 274zł : https://allegro.pl/oferta/rama-v-slot-f ... 8502274196
Silniki 308zł : https://allegro.pl/oferta/zestaw-silnik ... 8215968880
I twój budżet skończył się 10zł temu ;) A spójrz ile jeszcze części brakuje :D

Przy Dash-x za ramę na V-slotach dla pola roboczego 300x300x300 (licząc ze tylko tam gdzie masz rollery są vsloty a reszta to zwykłe konstrukcyjne alu 2020) wychodzi koło 400- 500zł :D Dodaj do tego silniki, sterowniki i kontroler i znów zabrakło do wszystkiego innego.

Liczyłem kiedyś również BOM Endera 3 dla siebie - chciałem zrobić reworka podobnego jak z zamieszczonego przeze mnie modelu - nie chciałem jednak kupować kita bo wydawało mi się, że z przeróbkami, które chciałem zrobić byłoby mniej roboty "zbudować od zera" niż "przerabiać". Wyszło mi 950 zł przy czym trochę rzeczy już miałem (jak kontroler, zasilacz, głowica ekstrudera ), więc je pominąłem a i tak wyszło więcej niż cały kit. Także nie ma opcji żebyś skompletował samemu z osobnych części Endera w tym budżecie co Chińczyki, raczej w swoim budżecie też się nie zmieścisz.
Jeżeli mi nie wierzysz to spójrz na oficjalny BOM https://github.com/Creality3DPrinting/E ... %20BOM.XLS
I policz sobie czy dasz rade się w 1000 zmieścić.
Najbardziej ekonomicznym wariantem jest jednak wciąż kupienie endera i dodanie paru popularnych ulepszeń albo po prostu alfawise u30, które jest znane z bycia "ulepszonym klonem Endera" (przynajmniej porównując do endera 3 nie w wersji pro, która ma magnetyczny stół i chyba TMC2208).


Rynek używanych drukarek 3d jest taki, że wszystkie te sprzęty zazwyczaj są poniżej ich wartości zakupu, dlatego że ciężko jest ocenić co jest faktycznie sprawne (drukuje dobrze) a co jest sprzedawane z szerokopojętych przyczyn jakościowych (wydruki nie wychodzą dobrze ), przyczyn tego drugiego jest wiele ponieważ taka jest specyfika tych urządzeń (dużo zależy od części i ich stanu jak i od samego użytkownika) - najgorzej jest trafić na sprzęt, w którym zbyt wiele elementów się zużyło albo były wadliwe od samego początku). Ale jest to ogólnie ryzyko tanich drukarek FDM.

Co do bezpieczeństwa inwestycji i niekiedy przyczynach niskich cen sprzętu to wydaje mi się, że prawie wszystkie te ogłoszenia (z rąk prywatnych) kojarzą się z tym, że właściciel sobie nie poradził / stracił cierpliwość / stracił ochotę albo po prostu chce wymienić na lepszy model i wtedy pojawia się uzasadniona obawa że przegrał w loterii chińskiego QC i sprzęt będzie potrzebował dużo roboty (w najgorszym wypadku tak dużo że już jedna osoba sobie nie poradziła). Taka wątpliwośc powodują, że używane drukarki nie schodzą, bo jednak jak już ryzykować taki sprzęt to lepiej mierzyć swoje szanse tylko z QC chińskim a nie drugi raz w loterii pt "czy poprzedni właściciel nie pogorszył sprawy i teraz chce się pozbyć?". Rozumiem dlaczego ludzie wolą kupić potencjalny chiński szit, ale taki którego nikt przed nimi nie ruszył. Co innego są używane części do drukarek tutaj ryzyko zdaje się być mniejsze. Ale nawet ryzykując te parę stów za używaną drukarkę możesz trafić na dobry sprzęt a dodatkowo jak napisał kolega Mckee te drukarki to prostę sprzęty w budowie i łatwo je naprawić, inną rzeczą jest, że nawet przy "dobrym" sprzęcie to Twoje umiejętności zdecydują o równie "dobrym" wydruku.

Jeżeli więc nie zniechęciłem Cię i wciąż będziesz chciał budować drukarkę to wydaje mi się, że powinieneś sie zapoznac z Prusą Mk2s :
https://grabcad.com/library/prusa-i3-mk2-2

Ja osobiście zrobiłem takiego klona za ok 1500zł, sądzę, że Tobie też by się w tym budżecie udało. Nawet mniej jeżeli powynajdujesz używane części.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1438
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Lokalizacja: lubuskie
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 372

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: cyfron »

Ja jednak zaproponuję coś innego.
Jako, że jak sam przyznałeś masz 0 doświadczenie z drukiem 3D. Kup średniego Chińczyka za kilkaset zł, np. Alfawise U30 lub Ender 3. Podrukujesz trochę, dowiesz się w praktyce o co w tym chodzi, co jest ważne w drukarce, na co zwrócić szczególną uwagę. Jeżeli po pół roku drukowania nie przejdzie Ci zapał budowania drukarki - zbuduj. Dodatkowo będziesz miał na czym wydrukować niektóre części, które mogą być wydrukowane, jeżeli beðziesz zadowolny ze swojego "dziecka", to po prostu sprzedasz chinczyka a stratę, którą poniesiesz przy sprzedaży używanej drukarki zrekompensują Ci samodzielnie wydrukowane elementy oraz części, które kupiłbyś niepotrzebnie z powodu braku doświadczenia.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Pierwsza drukarka - wybór, pomoc

Post autor: FlameRunner »

Co do budowania klona Prusa i3 MK2 / MK2S / MK3 / MK3S, proszę mieć na uwadze, że jak się zacznie tam wstawiać inne części, to to będzie inna drukarka. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „RepRap - buduję”