Strona 1 z 1

Problem z temperaturą stołu

: 30 paź 2019, 09:32
autor: Maruno
Witam, zbudowałem drukarkę na Arduino I ramps 1.4. Problem jest w tym, że po podłączeniu karty SD z plikiem kostki kalibracyjnej I włączeniu wydruku temperatura pierwszej warstwy jest prawidłowa czyli 60 stopni, zaś gdy drukarka przechodzi do drugiej warstwy stół zaczyna się grzać ile wejdzie/na maksa. Dodam że w slicerze ustawiłem temperaturę na pozostałe warstwy, takie jak na pierwszej. Próbowałem ustawiać na różnych slicerach.

Re: Problem z temperaturą stołu

: 30 paź 2019, 09:50
autor: FlameRunner
Na wyświetlaczu drukarki powinny być wyświetlane dwie wartości: odczyt temperatury i temperatura zadana. Czy wyświetlana temperatura zadana jest cały czas zgodna z oczekiwaniami?

Re: Problem z temperaturą stołu

: 30 paź 2019, 11:35
autor: Maruno
Tak, 60 stopni zadana jest cały czas zgodnie z planem

Re: Problem z temperaturą stołu

: 30 paź 2019, 11:41
autor: FlameRunner
A co się dzieje, gdy tylko włączysz drukarkę, nie zaczniesz nic drukować i zostawisz tak na jakiś czas?

Re: Problem z temperaturą stołu

: 30 paź 2019, 17:36
autor: Maruno
Nie dzieje się nic, termistory głowicy I stołu, wskazują ciągle temperaturę pokojową

Re: Problem z temperaturą stołu

: 30 paź 2019, 18:19
autor: @GUTEK@
A co się dzieje gdy włączysz wentylator chłodzący wydruk ?

Re: Problem z temperaturą stołu

: 30 paź 2019, 23:47
autor: Maruno
Wentylator podpięty mam bezpośrednio do zasilacza

Re: Problem z temperaturą stołu

: 31 paź 2019, 06:45
autor: Wawok
Maruno pisze:Wentylator podpięty mam bezpośrednio do zasilacza
Z wydruku bezpośrednio do zasilacza ? :shock: Może chodzilo Ci o wentylator chłodzący radiator.

Co do stołu to sprawdź czy aby napewno masz poprawnie podpięte przewody ?
Stół masz podpięty bierze zasilanie z zasilacza czy bezpośrednio z 240V ?

Re: Problem z temperaturą stołu

: 31 paź 2019, 09:13
autor: Maruno
Sorki, tak, mówię o wentylatorze do radiatora głowicy, A nie mam w ogóle wentylatora chlodzacego wydruk, ponieważ nie zdążyłem jeszcze wydrukować mocowania.

Zasilanie stołu mam z rampsa, czyli zasilacz.

Re: Problem z temperaturą stołu

: 31 paź 2019, 09:53
autor: @GUTEK@
No to właśnie domyślnie wentylator chłodzący wydruk włącza się po pierwszej warstwie. Więc bardzo możliwe, że masz coś źle podłączone, albo skonfigurowane w Marlinie.

Re: Problem z temperaturą stołu

: 31 paź 2019, 12:50
autor: Wawok
@GUTEK@ pisze:No to właśnie domyślnie wentylator chłodzący wydruk włącza się po pierwszej warstwie. Więc bardzo możliwe, że masz coś źle podłączone, albo skonfigurowane w Marlinie.
Dokładnie, nie wiem jakiego slicera używasz ale możesz jeszcze dodatkowo spróbować od tej strony jeżeli Twój slicer ma taka opcje do ustawienia przy ilu pierwszych warstwach nie włacza sie wentylator chłodzenia wydruku, to ustaw np 10 i obserwuj do tej 10 warstwy co sie dzieje czy dalej grzeje do oporu. Jak zacznie grzać dopiero po 10 warstwie do oporu to masz cos nie tak powpinane.

Re: Problem z temperaturą stołu

: 31 paź 2019, 12:59
autor: dziobu
A po co tak kombinować.
Można wysłać z peceta "M106 S255" albo puścić gcode z takim poleceniem. Nie trzeba do tego odpalać całego wydruku.

btw.
Też obstawiam że coś jest źle podpięte/skonfigurowane i fizycznie/logicznie zwiera wyjście wentylatora i grzałki.

Re: Problem z temperaturą stołu

: 01 lis 2019, 07:30
autor: McKee
Uprzejmie proszę o czytanie ze zrozumieniem. Fajnie, że pomagacie, ale wentylatora do chłodzenia wydruku nie uda się wam włączyć bo:
Maruno pisze:A nie mam w ogóle wentylatora chlodzacego wydruk, ponieważ nie zdążyłem jeszcze wydrukować mocowania.
Proponuje skupić się na grzaniu stołu.
:rotfl:

Re: Problem z temperaturą stołu

: 04 lis 2019, 12:58
autor: Maruno
Podłączyłem wentylator wydruku do ramps, niestety nie pomogło to. Stół dalej grzeje się tak samo. Teraz zauważyłem, że stół zaczyna grzać się od wysokości 1mm osi Z.

Re: Problem z temperaturą stołu

: 04 lis 2019, 13:26
autor: FlameRunner
Zafiksowałeś się na tym, czy masz ten wentylator podpięty, czy nie - a to nie ma żadnego znaczenia.

Chodzi o to, czy przypadkiem włączenie zasilania wentylatora nie powoduje również włączenia zasilania stołu. Wszystko wskazuje na to, że masz właśnie taki problem. Na początku druku włącza się grzanie stołu i wszystko działa normalnie. A na wysokości 1 mm włączane jest zasilanie wentylatora (to domyślne zachowanie różnych slicerów, chodzi o to żeby nie chłodzić początkowych warstw wydruku) i stół zaczyna się grzać cały czas.

Wróć do tego, co już Ci kilka dni temu pisano:
dziobu pisze:Można wysłać z peceta "M106 S255" albo puścić gcode z takim poleceniem.
A skąd taki problem może się brać? A być może stąd, że tranzystory stykają się obudowami.

Re: Problem z temperaturą stołu

: 05 kwie 2020, 22:33
autor: Maruno
Przepraszam, że szybciej nie odpisałem, ale rozwiązałem problem. Chodzilo o mosfety na rampsie. Bardzo się grzały. Mocne chłodzenie zneutralizowało ten problem, ale i tak w końcu wymieniłem na nowy ramps i jest bez problemu. Dzięki wszystkim