Strona 1 z 1

Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 01 lis 2019, 22:37
autor: Janek_Porzycz
Siema wszystkim!

Postanowilem zbudowac sobie drukarke w oparciu o profile OpenBuilds C-Beam. Na poczatku wszystkie osie mialy byc poruszane srubami trapezowymi, ba nawet byly :) Szybko wybilem sobie z glowy ten pomysl i tylko Z1 i Z2 sa obecnie na trapezowkach. Aktualnie mam gotowa os X i Z oraz pierwsze szlify Marlina 2.0.x. Jestem w trakcie projektu i druku systemu prowadzenia i napinania paska osi Y.

Glowne elementy i zalozenia projektu:
Plyta glowna Skr Pro v1.1 32bit
stepsticki tmc 5160 v 1.2
diamond hotend
bl touch
BigTreeTech TFT35 v 3.0
Stol roboczy 33x33 - 230v ok 700 W ssr (chyba za duze pole robocze w sumie jak na ruchomy stol w osi Y)
3 Ekstrudery typu BGM Dual Drive na bowdenie (chyba ze ktos poleci cos lepszego)
SONOFF Basic jako glowny zdalny wlacznik sterowany apka na telefonie
Octoprint na Raspberry Pi 4 jako zdalny serwer
Logitech c920 kamerka do niej jakis pantilt sterowany octo
jakies oswietlenie ledowe sterowane octo

Co chce osiagnac?
Stabilna konstrukcje
Wieksze predkosci druku w porownaniu z moim pomodowanym enderem 3 ;)
Druk 3 filamentami na raz / miksowanie kolorow
doswiadczenie i fun z budowy
Ma byc cicho
Sensorless Homing (bardzo fajnie to dziala :)

Post pisany na szybko, Zapraszam do dyskusji. Linkuje w miare aktualny filmik - zajawke z postepu prac. Sorry za balagan! :D

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=7Oe0YjIWNmo

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 01 lis 2019, 22:43
autor: Janek_Porzycz
W tym poscie bede dodawal zdjecia

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 01 lis 2019, 23:16
autor: Berg
nie no, jeśli masz jeszcze te śruby, to dokończ, chętnie zobaczymy jak drukuje na śrubach ;) a potem po zmianie. A może przełożenie z paskiem na silniki jakoś między 2:1 ~ 4:1 coby szybciej śrubami kręcić?

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 01 lis 2019, 23:29
autor: Janek_Porzycz
rafaljot pisze:nie no, jeśli masz jeszcze te śruby, to dokończ, chętnie zobaczymy jak drukuje na śrubach ;) a potem po zmianie. A może przełożenie z paskiem na silniki jakoś między 2:1 ~ 4:1 coby szybciej śrubami kręcić?
Jakos to malo kulturalnie pracowalo i nie uzyskalbym takich predkosci jakie sobie zalozylem. Przy srubie mialem 3200 krokow/mm a przy pasku z zebatka 20T mam 640 krokow/mm :D Microstepping 128. Nie chce mi sie juz tego skladac znowu ale mam chyba filmiki jak to chodzilo i test sensorless homing i bl touch na malych predkosciach.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=dYJs3lDGg4w

Halas z druku endera slychac i wentylator zasilacza :)

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 02 lis 2019, 09:54
autor: Janek_Porzycz
GŁOWICA
20191102_090516.jpg
20191102_090501.jpg
20191102_090438.jpg
20191102_090414.jpg
OŚ Y
20191102_085744.jpg
20191102_085342.jpg
20191102_084721.jpg
20191102_091532.jpg
ELEKTRONIKA
20191102_085835.jpg
20191102_091218.jpg
20191102_085903.jpg
20191102_085912.jpg
OŚ X
20191102_090039.jpg
20191102_090030.jpg
20191102_090021.jpg
20191102_090015.jpg
OŚ Z
20191102_085955.jpg
20191102_085948.jpg




I BONUSOWO Ender w akcji drukujacy napinacz osi Y
20191102_091031.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 03 lis 2019, 19:43
autor: Janek_Porzycz
Oś Y wydrukowana i zmontowana :)

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 03 lis 2019, 21:19
autor: JGFTW
Fajne rzeczy ;) Sczególnie podoba mi sie nawiew na chłodzenie wydruku.

A co do diamond hotend to puszczałeś już na nim jakieś wydruki ? (niekoniecznie na tej drukarce)
Chodzi mi oczywiście o to całe mieszanie kolorów, bo właśnie dlatego zapewne go kupiłeś.
Czy ewentualnie planujesz rozwiązanie typu MMU albo Mosaic Palett ?


Z innej beczki pierwszy całkiem fajny ekran ten od BTT, a że jest przy okazji 12864 (graficzny) to można się pokusić o dodanie własnego ekranu powitalnego.

Jest to moim zdaniem taki swoisty programowy stempel ukonorowujący wysiłek włożony w budowanie własnego sprzętu ;)

I jest to też chwila roboty tyle co napisac, wybrać czcionke i wyeksportować Np coś takiego;
CIUTECH.png
CIUTECH.png (1.3 KiB) Przejrzano 6755 razy
Albo to :
CIUTECH2.png
CIUTECH2.png (1.3 KiB) Przejrzano 6755 razy
Ale można sie bardziej pobawić, wedle gustu :D

Pewnie wiesz jak to się robi, ale jakbys nie wiedział;
Robi się to prosto - wystarczy w pliku czarnobiałym (monochromatycznym) o wymiarach 128 x 64 piksele wrzucić logo (svg czy gif) lub napis (wybierając własną czcionkę, http://www.dafont.com jest dobrym źródłem) - liczba pikseli mocno ogranicza, ale i tak można jakąś prostą, własną grafikę wrzucić ;0

Zapisujesz jako png i wrzucasz do programu : https://digole.com/tools/PicturetoC_Hex_converter.php

Zbierasz reprezentacje pikseli zapisana w formacie C
i kopiujesz do _Bootscreen.h

Później tylko plik należy wrzucić do tego samego folderu, gdzie jest Configuration.h, a w samej konfiguracji odznaczyć w okolicy wiersza 91:
#define SHOW_CUSTOM_BOOTSCREEN

Wczucę Ci nawet gotowca, ale nie czuj się zobowiązany go wykorzystywać : ;)
_Bootscreen.h
(5.33 KiB) Pobrany 221 razy

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 04 lis 2019, 00:25
autor: Janek_Porzycz
JGFTW pisze:Fajne rzeczy ;) Sczególnie podoba mi sie nawiew na chłodzenie wydruku.
A dziekuje bardzo! Troche sie z tym pomeczylem :)
JGFTW pisze:A co do diamond hotend to puszczałeś już na nim jakieś wydruki ? (niekoniecznie na tej drukarce)
Chodzi mi oczywiście o to całe mieszanie kolorów, bo właśnie dlatego zapewne go kupiłeś.
Czy ewentualnie planujesz rozwiązanie typu MMU albo Mosaic Palett ?
Co do mieszania kolorow i drukowania nim to nie mam jeszcze zadnego doswiadczenia poza ogladaniem filmow na YT np tego:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=saryph9t9L8

Czym jest rozwiązanie typu MMU albo Mosaic Palett?
JGFTW pisze:Z innej beczki pierwszy całkiem fajny ekran ten od BTT


Fajny fajny! Mozna sie przelaczac pomiedzy trybem dotykowym a tym klasycznym poprzez przytrzymanie guzika endkodera. No i obsluguje modul wifi. Ma slot karty pamieci i usb do druku. Oczywiscie mi nie potrzebne bo oktopi bedzie :)


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=yD5uWGoKY8g
JGFTW pisze:, a że jest przy okazji 12864 (graficzny) to można się pokusić o dodanie własnego ekranu powitalnego.Jest to moim zdaniem taki swoisty programowy stempel ukonorowujący wysiłek włożony w budowanie własnego sprzętu ;)

I jest to też chwila roboty tyle co napisac, wybrać czcionke i wyeksportować Np coś takiego;
CIUTECH.png
Albo to :
CIUTECH2.png
Ale można sie bardziej pobawić, wedle gustu :D

Pewnie wiesz jak to się robi, ale jakbys nie wiedział;
Robi się to prosto - wystarczy w pliku czarnobiałym (monochromatycznym) o wymiarach 128 x 64 piksele wrzucić logo (svg czy gif) lub napis (wybierając własną czcionkę, http://www.dafont.com jest dobrym źródłem) - liczba pikseli mocno ogranicza, ale i tak można jakąś prostą, własną grafikę wrzucić ;0

Zapisujesz jako png i wrzucasz do programu : https://digole.com/tools/PicturetoC_Hex_converter.php

Zbierasz reprezentacje pikseli zapisana w formacie C
i kopiujesz do _Bootscreen.h

Później tylko plik należy wrzucić do tego samego folderu, gdzie jest Configuration.h, a w samej konfiguracji odznaczyć w okolicy wiersza 91:
#define SHOW_CUSTOM_BOOTSCREEN

Wczucę Ci nawet gotowca, ale nie czuj się zobowiązany go wykorzystywać : ;)
_Bootscreen.h
A dziekuje bardzo za poswiecony czas! Super pomysl! Powiem szczerze ze nie wiedzialem:) Jutro postaram sie to stestowac i wgrac boota od Ciebie! Z kazdym elementem tej drukarki i z kazda zmiana w marlinie ucze sie czegos nowego, a nie mam zadnego wykształcenia w tym kierunku. Jestem samoukiem z niewielkim doswiadczeniem (modyfikowanie Endera) ale to wlasnie sprawia ze chce mi sie to robic i uczyc sie nowych rzeczy :)

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 04 lis 2019, 04:34
autor: JGFTW
Nie wiedziałem, że ten wyświetlacz można jeszcze dotykać - jestem zaskoczony, że to taki bajer :D
mem-generator_9a6063d48dfe89f5b8b44cb1f72c7dce-1.jpg
Pytanie o rozwiązanie typu MMU czy Mosaic Palette, chciałem zapytać czy robisz po prostu wersje z 3 silnikami ekstruderów ( trochęjak w MMU1 prusy https://blog.prusaprinters.org/original ... e-release/) czy jakiś mechanizm dzielenia i podawania kolorów (https://www.mosaicmfg.com/) ?

Teraz widzę że SKR pro ma 6 sterowników silników, więc pewnie to pierwsze ale moje pytanie wciąż obowiązuje, bo
jest dobry powód, żeby chcieć mieć wiecej niż 3 kolory - albo chociaż możliwość dodania 4tego.

Ale jeżeli zakładając, że nie chcesz nic zmieniać ( dodawać jakiegoś mechanizmu ) to z tego co czytałem jak sam chciałem zrobić drukarkę z tym hotendem (i w sumie dalej chce) to powinieneś korzystać z palety nie RGB tylko RYB
2febb4d21217ee25b9a1f4c0d87c9d81.jpg
Widać na obrazku, że zamieniając kolor żółty z zielonym efektywnie zmienia się sposób tworzenia barw. W metodzie mieszania addytywnego im więcej kolorów mieszasz, tym jasniejszy kolor powstaje.

Na filmiku, który podesłałeś gościu drukuję w palecie RGB i można zawuażyć bladość kolorów.
Metodą subtraktywną powinieneś otrzymać większe nasycenie koloru (teoretycznie).

Natomiast jak chodzi o to dlaczego nie CMY a RYB to z dwóch powodów :
1. Łatwiej jest znaleźć czerwony i niebieski niż cyan i magenta w ofercie producentów filamentu (mówie tu raczej o PETG i bardziej egzotycznych aniżeli PLA)
2. Przy palecie CMY kolor czarny może być za mało wyraźny(będzie wyblakły), dlatego też producenci tuszu dają kolor czarny (K) osobno, żeby podbijał saturacje.

Skrótowo od strony praktycznej fajnie to podsumowuje grafika :
color.jpg
Generalnie to jak wszyscy wiemy RGB jest wyświetlaczach, właśnie dlatego, że specyfika tego rodzaju mieszania kolorów sprawdza się gdy tworzy się je światłem i zapewne sprawdziłoby się prędzej w drukarkach SLA/DLP

Mieszanie kolorów FDM natomiast w mojej ocenie własnie powinno być za pomocą RYB lub CMY(k), ponieważ powstają za pomocą mieszania się pigmentów i jest to patent szeroko rozpracowany przez producentów drukarek 2d ;)

Wszystko jednak jak zawsze zależy od tego co chcesz osiągnąć, ale jak będziesz chciał polecieć już całkowicie w CMYK jako palete kolorów to wtedy musiałbyś wykombinować jak do jednego z wejść zrobić rozdzielacz do podawania samego czarnego filamentu (żeby też nie tracić wszystkich kolorów podczas robienia czerni).

Fajne rozwiązanie zaproponował jeden gościu pt 3dchameleon (https://www.3dchameleon.com/), który przełącza pomiędzy silnikami ekstrudera poprzez krańcówki na bokach. Jest to rozwiązanie komplementarne z Prusą MMU. Dobre jak na płytce brakuje Ci sterowników a np chcesz sobie więcej kolorów mieszać, żeby uzyskać pełnie barw. Samemu też raczej łatwo byłoby to zrobić.

Albo od razu domówić : https://www.reprap.me/diamond-fullcolor-hotend.html


Już nie chcę Ci robić za bardzo offtopu ale warto wspomnieć w ramach ciekawostki :
Jest też firma, która robi spoko drukarki z ich autorskim hotendem specjalnie pod CMYK - QuadFusion :
https://store.printm3d.com/products/the ... print-head

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 04 lis 2019, 07:54
autor: morf
Rozwiązanie ciekawe ale w praktyce wiadomo że różne kolory filamentów nawet jednego rodzaju i producenta mają nie raz różne temperatury druku (właśnie z m.in z powodu dodatków pigmentów).
Tak sobie myślę że możnaby zrównać do temperature druku do temperatury odpowiedniej dla materiału który wymaga najwyższenaj ale może być problem z jakoscia.
Swoją drogą ciekawe na ile dobrze ten filament się tam wymiesza w małej komorze.
Chyba nie było takiego przypadku na forum póki co :)

Swoją drogą można po prostu wysuwać i wsuwać filament i drukować jak "normalnie" w wielokolorowych wydrukach

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 04 lis 2019, 08:57
autor: Janek_Porzycz
Hej ;)

Po pierwsze:
boot.jpg
:))

No i po 2 macalna wersja:
1.jpg
2.jpg
3.jpg
i po 3:

Planuje 3 ekstrudery BGM Dual drive od trianglelabs. To mieszanie kolorow bede traktowal jako eksperyment. Mysle ze na poczatku 3 filamenty wystarcza - zobaczymy :) Mysle ze druk 3 filamentami nawet bez miksowania kolorow moze byc wygodny i przydatny. Po glowie chodzi mi np druk rozpuszczalnych supportow ale nie wiem czy temperatury sa kompatybilne np z PLA


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=XpcJkaysb3Y

Ma ktos doswiadczenie z #define EXPERIMENTAL_I2CBUS? Chcialbym "chyba" podlaczyc arduino z plyta glowna za pomoca i2c by za pomoca M260 sterowac servami od pan tilta kamery i przekaznikami od oswietlenia i innych bajerkow. Moglbym to zrobic troche inaczej za pomoca raspberry jak w enderze ale chcialbym sprobowac w ten sposob.

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 04 lis 2019, 21:01
autor: Janek_Porzycz
Powoli przychodzi pora na skrecanie osi Y z rama. Mialem inny pomysl, ale nie chce mi sie juz czekac na profile wiec zaprojektowalem cos takiego: Infill jak wszystkie czesci 100%. Wydaje sie byc bardzo solidne. Zobaczymy jak sie wydrukuje 2 sztuka ;)
20191104_204630.jpg
20191104_204621.jpg
20191104_204515.jpg
20191104_204507.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 05 lis 2019, 04:42
autor: JGFTW
Rozwiązanie ciekawe ale w praktyce wiadomo że różne kolory filamentów nawet jednego rodzaju i producenta mają nie raz różne temperatury druku (właśnie z m.in z powodu dodatków pigmentów).
Tak sobie myślę że możnaby zrównać do temperature druku do temperatury odpowiedniej dla materiału który wymaga najwyższenaj ale może być problem z jakoscia.
Znalezienie producenta, rodzaju materiału (niekiedy nie tych samych producentów) i do tego jeszcze kolorów, żeby dobrać ustawienia i jakościowo mnie to zadowalało zajęło mi bardzo wiele czasu a dobierałem to dla jednej dyszy ;) Kolega Janek_porzycz musi to zrobić dla 3 naraz i to tak żeby ze sobą współgrały po wymieszaniu w odpowiednich proporcjach. Bedzie to ciekawe o ile procent zmieszania bedzie trzeba zmieniac parametry np retrakcji,temperature itp o ile w ogóle.

Ale jak chodzi o temperaturę to przy PLA raczej nie zaobserwowałem, żeby to była taka tragedia tzn wszystkie kolory na 3 drukarkach wrzucam na tyle samo 215/60 (więc ja dostosowuje do najwyższej temperatury) i efekt jest zadowalający jedyne co te kolory różni to wykończenie powierzchni (bardziej/mniej połyskujący) Więc mam podejrzenie, że jak namierzysz odpowiedniego producenta i rodzaj materiału to przy podstawowych kolorach (bo jakieś specjalne typu galaxy czy złoty to nawet nie wspominam) to parę stopni nie powinno aż tak wpłynąć na efekt końcowy - ale to nie znaczy że nie może i zgadzam się że to coś, co należy mieć na uwadze, szczególnie przy wybieganiu w kolory egzotyczne.

Mam wrażenie, że to najbardziej jest widoczne przy filamentach różnych producentów np Spectrum PLA a Ekofilament od DD (oba czerwone) to u mnie było 15 stopni rożnicy - dlatego ja proponowałbym znalezienie jednego producenta bo przynajmniej ten podstawowy granulat będzie ten sam i to już Ci dużo ułatwi.
Swoją drogą ciekawe na ile dobrze ten filament się tam wymiesza w małej komorze.
No ja również jestem ciekawy, jak obserwowałem na filmiku 2 posty wyżej to dość szybko zmienia się kolor z czarnego na biały na tym purge tower ( jedna warstwa czegoś w stylu kostki 20x20 ) i już jest mocna zmiana, a są to skrajnie konstrastujące kolory i nie widać odcieni szarości na docelowym modelu. Wydaje się że ta komora mieszania jest faktycznie niewielka.

Znalazłem wyszukiwarką jeden temat z jednym zdjęciem ;)
viewtopic.php?f=5&t=952&hilit=diamond+hotend

Jedyna sensowna informacja to, że autor miał być problemy z retrakcją - co jest w sumie ciekawe, bo jak się taka retrakcja będzie odbywać; Czy wszystkie 3 ekstrudery wycofują filament ? Czy moze w zaleznosci o procentowego zmieszania kolorów wartośc długości retrakcji też jest dzielona ?

Także mam nadzieję, że nie przestaniesz informować o postępach. Sczególnie czekam na informacje o mieszaniu kolorów.
Po glowie chodzi mi np druk rozpuszczalnych supportow ale nie wiem czy temperatury sa kompatybilne np z PLA
Masz 2 opcje materiałowe (które znam) na supporty HIPS i PVA, z nich dwóch to PVA jest w zakresie temperatur pokrywającym się z PLA tj 185-200
https://www.simplify3d.com/support/materials-guide/pva/
Hips jest do materiałów o wyższej temperaturze Tg : https://www.simplify3d.com/support/mate ... uide/hips/
Nie korzystałem z rozpuszczalnych materiałów to się nie wypowiem. Co do mieszania to wydaje mi się, że jak podczas drukowania np PLA materiał podporowy nie będzie dobrze przepuszczony( zmiesza się w docelowym obiekcie ) to rozpuszczajac podpory rozpuścisz trochę model. Do tego oczywiście temperaturę musisz dobrać taką, żeby pasowała do obu materiałów co już na pewno będzie większą wymagało testowania.


Swoją drogą patrząc na zdjęcia mam nadzieję, że nie drukujesz części użytkowych drukarki z PLA ? ;)
Zazwyczaj wykończenie PETG jest bardziej połyskujące, natomiast ABS na Enderze na 100% wypełnieniu nie brzmi prawdopodobnie.

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 05 lis 2019, 10:47
autor: Janek_Porzycz
Drukuje z tego : https://fiberlogy.com/pl/filamenty/filament-hd-pla/


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=68w9abK5xoY

Dziala :) Pozniej odpisze bardziej obszernie!

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 05 lis 2019, 16:56
autor: Janek_Porzycz
Skrecone. Przy macaniu bardzo solidne. Jeszcze jakies nogi trzeba dodrukowac.
20191105_163807.jpg
20191105_163307.jpg
No i potestowalem troche ten bootscreen :) Tak na szybko:
Dzieki JGFTW
20191105_085114.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 05 lis 2019, 17:35
autor: panWiadr0
Idea modułów z osiami Z do mnie przemawia. Ciekawe czy dałoby radę je wpasować w ramę Tatary :devil:

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 08 lis 2019, 22:16
autor: Janek_Porzycz
Troche aktualnosci:
Nogi podrukowane. Jest stabilnie
20191107_072831.jpg
20191107_072822.jpg
Powoli biore sie za mocowanko zasilacza i obudowy od plyty, przekaznikow maliny itd. Jak na razie slabo z czasem i mam tyle :
20191108_154816.jpg
20191108_154838.jpg
I takie cos do uporzadkowania ptfe
20191107_093447.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 08 lis 2019, 22:52
autor: panWiadr0
Weź ją odpal i sprawdź jak drukuje. Żeby potem się może okazać że to bardzo dobrze wyglądająca maszyna z jakością druku na poziomie starej Anety :]

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 08 lis 2019, 23:20
autor: Janek_Porzycz
No nie moge sie doczekac zeby sprawdzic ale nie mam wszystkich gratow. Moze okazac sie ze bedzie tak jak mowisz ;) Ale co podlubane to moje

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 09 lis 2019, 08:39
autor: morf
Może ogituj cały projekt, no chyba że nie chcesz udostępniać stl ale zaczyna wyglądać b.fajnie

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 09 lis 2019, 12:11
autor: Janek_Porzycz
morf pisze:Może ogituj cały projekt, no chyba że nie chcesz udostępniać stl ale zaczyna wyglądać b.fajnie
Mysle ze udostepnie calosc. Czemu nie :) Dzieki!

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 12 lis 2019, 18:53
autor: Janek_Porzycz
Najnowsze postepy:

Mocowanko zasilacza zamontowane. Pozostalo zaprojektowac jeszcze drugi element dolnego mocowania w ktorym chce zamontowac gniazdo na kabel zasilajacy z wlacznikiem, przekaznik SonOff Basic (wlaczanie drukarki przez internet) i przekaznik SSR do grzanego stolu ( Zastanawiam czy akurat tutaj bedzie ulokowany czy moze dac go w innym miejscu).
20191112_140216.jpg
20191112_135847.jpg
20191112_135836.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 15 lis 2019, 09:43
autor: Janek_Porzycz
Hej. Tym razem mala proba zasilania. SonOff troche przerobiony. Dolutowany wlacznik chwilowy ktory z czasem bedzie w obudowie plyty. Czekam jeszcze na SSR i zamykam kwestie obudowy i zasilacza.
20191115_080806.jpg
20191115_091304.jpg
Screenshot_20191115-091355_eWeLink.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 17 lis 2019, 13:42
autor: Janek_Porzycz
Cos polepione ;) Jednak Fotek narazie. Jak sie wysypie to kupie ten polecany. SSR przykrecony do profila z termoglue wiec radiator ma ;) No i jeszcze ta obudowa... :D
20191117_133233.jpg
20191117_133216.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 20 lis 2019, 09:58
autor: Janek_Porzycz
Obudowa skonczona. Wyszlo chyba ok.
20191120_093519.jpg
20191120_093434.jpg
20191120_093425.jpg
Szykuja sie jeszcze male zmiany konstrukcyjne w celu poprawnienia sztywnosci. W zamysle bedzie to wygladalo mniej wiecej tak:
received_485141815428954.png
Element przezroczysty- alu 5mm. Myslicie ze sie sprawdzi taka konstrukcja? Moze ma ktos jakies sugestie? :)

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 20 lis 2019, 10:17
autor: Berg
coż mam powiedzieć.... u mnie sprawdzają się w HC obudowa ze zwykłych profili 40x40 2mm skręconych sześcioma szpilkami.
viewtopic.php?f=63&t=1200

Albo ramowa jak Twoja skręcona czterema szpilkami:
viewtopic.php?f=10&t=4966

Obrazek

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 30 lis 2019, 09:26
autor: Janek_Porzycz
Dzieki koledze Holginowi dokonalem przerobki zasilacza. Dodana przetwornica obnizajaca napiecie na wentylatorze (bieg pierwszy 10V) oraz przekaznik i wlacznik termiczny ktory po przekroczeniu 50 stopni puszcza pelne napiecie (24V bieg drugi). Diody prostowniczej nie mialem wiec wykorzystalem przekaznik ;P Mysle ze ta przerobka ma sens bo juz nie slychac tego wentylatora w koncu a bylo glosno.
20191130_091632.jpg
20191130_091621.jpg
20191130_091608.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 10 gru 2019, 10:42
autor: Janek_Porzycz
Dokonalem zmian konstrukcyjnych. Na tych elementach drukowanych nie bylo sztywnosci. Obecnie wszystko poustawiane i finalnie poskrecane. Teraz wyglada to tak:
20191210_081222.jpg
20191210_103127.jpg
20191210_103216.jpg
20191210_103225.jpg
W nastepnej kolejnosci: obudowa plyty glownej, nowe obudowy do ekranow i raspberry. Mocowanie kamery. Czekam na ekstrudery. Niedlugo powinny byc ;) Na koniec zostawiam stol i grzalke stolu. Bede musial zamowic grzalke 230 v ok 700W z wykonanymi odpowiednimi otworami. Polecicie jakas firme ktora sie tym zajmuje?

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 10 gru 2019, 18:31
autor: Zepco
Niezłą armatę budujesz, solidna konstrukcja. Z jakimi prędkościami planujesz drukować?

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 10 gru 2019, 23:34
autor: Janek_Porzycz
Zepco pisze:Niezłą armatę budujesz, solidna konstrukcja. Z jakimi prędkościami planujesz drukować?
Nie spodziewam sie zawrotnych predkosci. Czas pokaze :)

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 14 gru 2019, 21:57
autor: Janek_Porzycz
Siemanko Dalsze powolne postepy:
Dojechaly extrudery. Jestem pod wrazeniem jakosci. Bardzo fajnie spasowane, sprawiaja dobre wrazenie:
20191214_195305.jpg
Troche polepilem czesc elektroniki:
20191214_215039.jpg
20191214_214912.jpg
Zrobilem oswietlenie :
20191214_205557.jpg
20191214_205526.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 21 gru 2019, 12:10
autor: Janek_Porzycz
Z powodu braku wolnego czasu idzie jak krew z nosa. Powstaja powoli obudowy. Bilem sie z myslami czy zrobic tak zeby bylo widac sruby czy nie i finalnie widac ale mi to nie przeszkadza.
20191221_120257.jpg
20191221_120230.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 21 gru 2019, 16:03
autor: Janek_Porzycz
Jednak przeszkadza XD. Leci 2 bez widocznych srub z miejscem na microswitche. Dodam ladowanie i rozladowanie filamentu, power, oswietlenie i zostawie kilka przyciskow " na zas"

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 22 gru 2019, 09:12
autor: Janek_Porzycz
Wersja druga:
20191222_090753.jpg
20191222_090718.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 24 gru 2019, 14:12
autor: Janek_Porzycz
Powoli pwstaja dalsze elementy obudowy. Z tylu potencjometr do zmiany predkosci wentylatorow elektroniki i wlacznik glowny
20191224_091515.jpg
20191224_091441.jpg
20191224_091456.jpg
20191224_091452.jpg
Drukuje sie jeszcze obudowa czesci z rasp z miejscem na wentyl 6060 i zaprojektowalem mocowanie calosci do wyciecia z alu. Calosc umiejscowie po prawej stronie stolu pod katem 30°

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 28 gru 2019, 09:03
autor: Janek_Porzycz
Siemanko obudowa ulepiona i wstepnie podlaczona. Cos tam dziala (przyciski) Czekam jeszcze na paczke z zlaczkami idc i tasmy hdmi i usb do podlaczenia ekranow. Do zrobienia jeszcze mocowania z blachy alu, a w dalszej kolejnosci obudowa skr'a. Wyszlo chyba przyzwoicie :)


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=opK3gNAwYRU
20191228_082521.jpg
20191228_084605.jpg
20191228_084614.jpg
20191228_084625.jpg
20191228_084642.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 07 sty 2020, 20:50
autor: Janek_Porzycz
Przylecialy majfrendowe tasiemki. Jutro test :)
20200107_203839.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 09 sty 2020, 08:34
autor: Janek_Porzycz
Tak na szybko fota postepow (pozdrawiam balagan :)
20200109_082839.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 08 lut 2020, 11:15
autor: Janek_Porzycz
Siemanko. Projekt zyje i posuwa sie do przodu. Zaprojektowalem stol o wymiarach 330x330 i dzieki uprzejmosci kumpla udalo sie go wykonac. Stol z alu 4mm. Nawiercany co 5mm frezem 6mm w celu zmniejszenia masy. W innym poscie ten temat byl juz poruszany. Jak na moj"chlopski" rozum nie powinno byc problemu z oddawaniem ciepla na szybe. Otwory sa frezowane na glebokosc 3 mm wiec zostalo 1mm mieska od strony grzalki. Co do grzalki.... fabryka w Chinach ma sie otworzyc w przyszlym tygodniu, wiec przy bardzo dobrych wiatrach bedzie za miesiac. Stol wyszedl wzglednie prosty. Mogloby byc lepiej ale bltouch nadrobi.

Fotorelacja:
20200206_124624.jpg
20200206_132644.jpg
20200206_135842.jpg
Co do samej drukarki. Zrobiona zostala cala kablologia z wyjatkiem grzalki stolu. Obudowy itd dokończone. Poprojektowane mocowania szpul na filament itd. Powoli zaczynam skupiac sie na dopieszczeniu marlina i octo i prawdopodobnie w przyszlym tygodniu puszcze jakis pierwszy wydruk bez grzania stolu :)
20200207_084209.jpg
20200207_085914.jpg
20200207_130622.jpg
BTW! Otworow w stole wyszlo 1089 :)

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 08 lut 2020, 18:17
autor: jakubperson
A to jakaś specjalna grzałka ma być? W naszych sklepach nie ma takiego rozmiaru?

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 08 lut 2020, 21:19
autor: Janek_Porzycz
jakubperson pisze:A to jakaś specjalna grzałka ma być? W naszych sklepach nie ma takiego rozmiaru?
Rozmiar standard 30x30 ale dziury ma miec w odpowiednich miejscach gdzie stol do wozka jest przykrecony

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 13 lut 2020, 22:38
autor: Janek_Porzycz
Siemanko. Jakies tam proby druku za mna.
Powiem tak:
Nie latwo to wszystko zgrac zeby dzialalo tak jak powinno, w dodatku gdy trzeba drukowac zolwia :)

https://www.youtube.com/watch?v=aJcK9IS ... e=youtu.be
* kurna nie porafie dodac miniatury z YT XD
20200213_150451.jpg
Aktualnie bawie sie z ustawieniami retrakcji.

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 14 lut 2020, 09:49
autor: morf

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 14 lut 2020, 10:23
autor: Janek_Porzycz
Ano ze tak wlasnie ;)

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 18 lut 2020, 12:43
autor: Janek_Porzycz
Z racji tego ze przeprojektowalem chlodzenie, wpadl mi pomysl w jaki sposob je dobrze ustawic i przetestowac. Pewnie nie pierwszy na to wpadlem ale moze sie komus przyda :)

PS. do regulacji nadaje sie tylko pokrywka winiary :D


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=3kuEsTv67Nw

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 05 mar 2020, 22:07
autor: Janek_Porzycz
Przyjechaly zamowione i dlugo wyczekiwane grzalki ;) "Na krotko" wsjo robotajet.
20200305_215330.jpg
20200305_215319.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 31 mar 2020, 01:00
autor: Janek_Porzycz
Siemanko!

Dawno sie nie udzielalem z roznych powodow, ale ostatnio mialem okazje zamontowac grzalke do stolu i troche sie bawilem. Nie jest idealnie - wiadomo, nie ma "letko". Trafilem na Thingiverse na fajny model i wydrukowalem go w wysokosci ok 27 cm w trybie wazy. W sumie wyszlo chyba fajnie. Proponuje czelyndz dla kolegow budujacych swoje konstrukcje tak 4fun dla porownania :) Pewnie i tak bedzie lepiej jak u mnie, ale co tam, jestem w miare zadowolony bo od strony marlina i cury, projektu jeszcze nie skonczylem a wydaje sie byc lepiej jak z endera XD

Model : https://www.thingiverse.com/thing:2958460

Moje efekty po przeskalowaniu:
20200330_232654.jpg
20200330_235019.jpg
20200330_235020.jpg
20200331_002319.jpg
20200331_002324.jpg
20200331_002539.jpg
20200331_002714.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 04 kwie 2020, 16:10
autor: Janek_Porzycz
Jest nie najgorzej uwazam. Caly czas mam problem z ustawieniem retrakcji. W dalszych etapach planuje zmienic BMG na cos innego bo pracuje glosno przy bowdenowych ustawieniach i nie uzywam go tak jakbym chcial. Wydaje mi sie ze w tym ekstruderze za halas odpowiada przekladnia 3:1. Planuje wymienic na BMG Mini - to samo tylko bez przekladni. Moze cos Panowie doradzicie / zasugerujecie?


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=TtY4XdZYylw

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 04 kwie 2020, 19:48
autor: Andrzej_W
Nosz a ja się cieszę ze enderkiem3 cisnę teraz 55mm/s a brzęczy skubany aż miło :D

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 10 maja 2020, 09:45
autor: Janek_Porzycz
Takie tam drukowanie:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Y8kuqxXCS5U

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 02 sty 2021, 20:54
autor: Janek_Porzycz
Dzisiaj troche drukarkowo. Postanowilem zrobic probe z obroceniem ekstruderow o 180 stopni zeby podawaly odpowiednia strona (zanim przyjada bmg 2.0 od trianglelabs). Oczywiscie standardowo nie pasowalo - przeszkadzaly te aluminiowe mocowania do stojakow na szpule. Na szybkosci narysowalem "przedluzke" i udalo sie wyciac u kumpla. Oczywiscie nie chcialo mi sie zmieniac kierunku silnikow softowo i postanowilem obrocic wtyczki na plycie. W konsekwencji tego pourywalem kable i czekalo mnie zarabianie goldpinow :rotfl2:. Ale finalnie udalo sie skonczyc i wyglada to tak:
20210102_204137.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 05 sty 2021, 22:07
autor: Janek_Porzycz
Przyjechaly plastiki do ekstruderow od trianglelabs w wersji 2.0. Wrazenia pozytywne. Wszystko pracuje duzo ciszej i dodali prowadzenie do tpu itd. Jak ktos w potrzebie to mam jeszcze 3 szt w zapasie.
20210105_220244.jpg
20210105_220159.jpg

Re: Build Log Ciu-Tech V1 ;)

: 06 sty 2021, 12:08
autor: Holgin
Zazdroszczę warsztatu ;)