Strona 1 z 1

zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 23 lis 2019, 22:09
autor: fesou
Witam

Po zmianie płyty i stepsticków na skr V1.3 i TMC2208 oraz ekstrudera BMG nastała cisza. Filament podawany jest cicho, silników praktycznie nie słychać - aż tu nagle następuje retrakcja. Hałas okropny - jakby metalowe części o siebie tarły. Tylko podczas retrakcji. Smarowałem osadzenie obu osi przed złożeniem ekstrudera, ale może o czymś zapomniałem?

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 23 lis 2019, 22:19
autor: morf
Rozumiem ze przed zmiana plyty miales tez inny ektruder?
BMG Dual gear? U mnie tez glosno chodzil, szczegolnie przy linear advance wlaczony szlag mnie trafial.
Zdemontowalem po 1 dniu :)

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 23 lis 2019, 22:33
autor: fesou
Przy podawaniu do druku jest chicho. przy cofaniu jest mega hałas. Spróbuję zmienić prędkości retrakcji, bo coś przestawiałem przy kompilowaniu marlina - chyba x3 właśnie prędkość, żeby zachować właściwą prędkość filamentu po przełożeniu. Hałas jak przy kręceniu krzywą i zardzewiałą korbą w obudowie bez łożyska. Zaraz kończy się drukowanie pudła na płytę to zaglądnę co się dzieje w ekstruderze. znalazłem info na innym forum, że niektóre egzemplarze mają przesunięty otwór wyjścia filamentu za dual gear'em i może to właśnie jest powód hałasu.

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 24 lis 2019, 02:58
autor: dziobu
Może to problem związany z czymś opisanym tutaj:
viewtopic.php?p=87037#p87037

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 24 lis 2019, 09:11
autor: Abys
Kupiłem niedawno Bondtecha, słychać cichy dźwięk jak robi retrakcję.
Ale nie przeszkadza mi to, na pewno nie są to trzaski,zgrzyty, tylko dźwięk pracujących zazębionych zębatek z większą prędkością.
Wentylatory są głośniejsze, po chwili zapominam o tym nawet i nie zwraca się na to uwagi bo ten dźwięk nie przeszkadza.
fesou pisze:znalazłem info na innym forum, że niektóre egzemplarze mają przesunięty otwór wyjścia filamentu za dual gear'em i może to właśnie jest powód hałasu.
To, prawda widziałem że niektóre klony mają krzywo radełka skręcone, może tutaj jest problem w hałasie.
Może kwestia zazębienia do silnika, wykonanie zębatek.

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 24 lis 2019, 11:52
autor: fesou
Rozebrałem, nasmarowałem wszystkie osadzenia osi, dodałem podkładkę między dużą zębatką a korpusem, skręcałem wstępnie z przeprowadzonym przez urządzenie kawałkiem filamentu i po znalezieniu środka między skrajnymi przesunięciami obu części ekstrudera dokręciłem śruby. Jest ciszej. Nie wiem jeszcze czy akceptowalnie cicho. Zmniejszyłem jeszcze dopuszczalne przyspieszenie. Drukuje model już 6 godzine i da się wytrzymać. Musze zapuścić jakiś model z dużą ilością retrakcji.

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 24 lis 2019, 12:04
autor: kamilxxg
fesou pisze:Jest ciszej
A masz włączone Linear Advance?

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 24 lis 2019, 12:23
autor: fesou
Musze sprawdzić, ale chyba tego nie odkomentowywałem w marlinie

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 24 lis 2019, 12:53
autor: fredator
Nie wysiliłeś się zbytnio przy opisie swojego problemu, więc trudno zgadnąć co może być źle. Nie podałeś ustawień druku i retrakcji, prądu stepsticka oraz tego gdzie kupiłeś ten ekstruder (to jakiś totalny noname czy np. Trianglelab?).

Czy ta głośna retrakcja ma wpływ na jakość druku, tzn. czy po retrakcji nie ma "kleksów" albo przerw w ekstruzji?
Ten hałasujący ekstruder to może być efekt gubienia kroków silnika po zmianie stepsticka na TMC2208. Z tego co wiem to wiele osób ma z tym problem po zmianie i często wybierają inne "ciche" sterowniki na ekstruderze, np. LV. jeśli masz jakiś inny stepstick (najlepiej A4988) to spróbuj zamienić i zobacz czy dalej będzie głośno przy retrakcji. Jeśli nie masz to możesz spróbować zmniejszyć przyspieszenie, jerk i prędkość retrakcji i zobaczyć czy dalej będzie tak głośno. Upewnij się że stepstick jest dobrze chłodzony i ma założony radiator. Sprawdź czy silnik ekstrudera się nie przegrzewa.

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji + silnik X >60stopni

: 04 gru 2019, 10:41
autor: fesou
Aktualizacja: Ustawienie prądu dla TMC2208 w menu drukarki wyeliminowało hałas. pozostał akceptowalny mocny szum pochodzący z przyspieszającej zębatki radełka. To oznacza, że działa ustawione na zworkach UART :) ale tez oznacza, że jest kolejny problem - korekta prądu na wszystkich silnikach nie wyeliminowała rozgrzewania się silnika X do temperatury 68 stopni. Silnik jest gorący w czasie 3h wydruku - przez pierwszą godzinę sie rozgrzewa, ale dalej jest gorący.

Czytałem posty o obliczaniu prądu dla silników - nic mi nie mówi przeglądnięcie datasheet silników, TMC2208 v3 ani płyty skr v1.3. Czarna magia. Myślałem nawet, że coś pomyliłem przy zworkach i UART, no ale dla ekstrudera działa, więc zakładam, że działa dla wszystkich silników. Na francuskim forum znalazłem przyporządkowanie prądów dla silników stockowych i TMC2208 na 710 dla X i Z oraz 920 dla Y i E0. Standardowo było ustawione wyżej (900 i 1000).

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji + silnik X >60stopni

: 04 gru 2019, 12:11
autor: fredator
fesou pisze:Aktualizacja: Ustawienie prądu dla TMC2208 w menu drukarki wyeliminowało hałas. pozostał akceptowalny mocny szum pochodzący z przyspieszającej zębatki radełka. To oznacza, że działa ustawione na zworkach UART :) ale tez oznacza, że jest kolejny problem - korekta prądu na wszystkich silnikach nie wyeliminowała rozgrzewania się silnika X do temperatury 68 stopni. Silnik jest gorący w czasie 3h wydruku - przez pierwszą godzinę sie rozgrzewa, ale dalej jest gorący.
Te 68C jest akceptowalną temperaturą pracy silnika. Jeżeli masz możliwość ją obniżyć, np. przez zmniejszenie prądu na stepsticku - to dobrze, jak nie to albo się z tym pogódź, albo załóż radiator :-)
fesou pisze: Czytałem posty o obliczaniu prądu dla silników - nic mi nie mówi przeglądnięcie datasheet silników, TMC2208 v3 ani płyty skr v1.3. Czarna magia. Myślałem nawet, że coś pomyliłem przy zworkach i UART, no ale dla ekstrudera działa, więc zakładam, że działa dla wszystkich silników. Na francuskim forum znalazłem przyporządkowanie prądów dla silników stockowych i TMC2208 na 710 dla X i Z oraz 920 dla Y i E0. Standardowo było ustawione wyżej (900 i 1000).
Obliczanie maksymalnego prądu dla silnika jest bardzo proste - musisz dowiedzieć się jaki prąd znamionowy mają Twoje silniki, a potem ustawić taki prąd pomniejszony o wybrany margines bezpieczeństwa (z tego co wiem Creality przyjmuje 90% prądu znamionowego silnika). Nie mam co do tego pewności, ale na 99% silniki Endera 5 to są te same silniki, które zostały wykorzystane w Enderze 3. Jest tylko pewna różnica - w Enderze 5 silnik osi Y jest taki sam jak silnik ekstrudera.
Tutaj jest informacja na temat prądów znamionowych silników w Enderze 3:
https://gist.github.com/knoopx/e6c40a00 ... a3ed6a5ab8

Wynika z tego, że prądy znamionowe silników X i Z to 0.84A, natomiast Y i E 1A. Pomnóż to przez 0,8-0,9 i wyjdzie Ci maksymalny prąd pracy. Ustawiasz taką wartość w Marlinie/Menu. Wszystko oczywiście na Twoją odpowiedzialność ;)

P.S.: Upewnij się jeszcze, że dobrze ustawiłeś opór rezystora Rsense w Marlinie. Jak nie wiesz ile powinno być, to sprawdź w opisie sprzedawcy, od którego kupiłeś, lub po prostu odczytaj oznaczenie z rezystora.

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 04 gru 2019, 13:22
autor: dragonn
68 stopni to nie jest za dużo dla silnikam martwiłbym się kiedy by miał ponad 80-90C

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 04 gru 2019, 19:03
autor: japim
Mam podobny problem z klonem BMG (od Fysteca). Przy retrakcji bardzo głośno hałasuje zębatka. Dzisiaj nagram fimlik i wrzucę. Może coś doradzicie.

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 04 gru 2019, 20:57
autor: Holgin
z TMC2208 polecam wyłączyć interpolacje mikrokroków i zobaczyć :)

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 04 gru 2019, 23:42
autor: japim
Tak to wygląda : https://youtu.be/ruGw7W8jHWY

Tylko nie mówcie mi że ogólnie jest głośno bo to oczywistość. Wkurza mnie to klikanie. Jakieś pomysły? Podejrzewam że takie dźwięki wydaje zużyta zebatka gdy zęby sa juz zjechane i zęby zamiast slizgac sie po swojej krzywiznie uderzają. Ale on tak hałasuje od nowości. Gdybym mógł to bym chętnie docisnął tą białą zębatkę w stronę silnika - ale się nie da.

Kiedyś moje dzieci dużo ścigały się samochodami i tam halasujace zębatki to była norma. Oczywiście tam było to bardziej intensywne no i jednostronne (na wyścigach nie ma biegu wstecznego).

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 06 gru 2019, 00:18
autor: japim
Nikt? nic? :unknown:

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 06 gru 2019, 07:35
autor: jarn
japim pisze:Nikt? nic? :unknown:
Za duża prędkość retrakcji. Ile tam masz ?

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 06 gru 2019, 09:48
autor: grykom
Według moich obserwacji na klonie od Trianglelabs to im większy silnik tym bardziej hałasuje ;)
Pancake był praktycznie bezgłośny ale chyba nie dawał rady.
Enderowski ekstruderowy 42-40 był zdecydowanie najgłośniejszy i w dodatku ciężki, a przy DD ma to znaczenie.
Ostatecznie działam na 42-34 i jest dla mnie wystarczająco cichy i lekki.

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 06 gru 2019, 10:06
autor: japim
Silnik mam duży 47mm długości i prędkość retrakcji ok 70mm/sec - dokładnie nie pamiętam.

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 06 gru 2019, 10:18
autor: grykom
No właśnie, do BMG wystarczy o wiele mniejszy. Jeśli masz możliwość to podmień. No i prędkość retrakcji 20-30mm/s

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 06 gru 2019, 10:52
autor: japim
Ok. Dzięki za wskazówki. Zmniejszę prędkość i zobaczę czy coś pomogło. A podmianę silnika będę mógł zrobić dopiero za kilka tygodni jak skończę aktualne projekty.

Re: zamiennik BMG - hałas podczas retrakcji

: 19 gru 2019, 21:43
autor: japim
Zmniejszyłem prędkość retrakcji z 60 na 30mm/sek i słychać tylko ciche brzęczenie. Nie ma klikania. Jak załaduje filmik to wrzucę tutaj dla potomności.