Strona 1 z 1

Fiberlogy PP (polipropylen)

: 27 lis 2019, 21:44
autor: dziobu
Witam,

Wszedłem w posiadanie takiego materiału. Przyznam szczerze że nie wiem po co, no ale może będzie fajny. I jest.
Bardzo miły w dotyku. Elastyczny. Wygląda na dość wytrzymały. Przy obróbce się ciągnie także wiercenie to może jeszcze ale gwintowania to tu nie widzę. Raft odszedł książkowo.

Pierwsze dwa wydruki, na profilu z ABSu...
pp1.jpg
pp2.jpg
pp3.jpg
Jak widać chłodzenie wymaga na takich zasadach jak i inne detale z ABSu. Co ciekawe - nie widać skurczu. Kolumny na zdjęciu są krzywe bo wyginałem detal.Podobny wydruk z Nylonu potrafił mi kiedyś odejść od stołu.
Cóż. Nastawiłem się na wielogodzinną kalibrację... oleję to - PMMA jeszcze czeka ;)

Re: Fiberlogy PP (polipropylen)

: 28 lis 2019, 08:47
autor: xyzyx
Ciekawe czy to samo PP czy kopolimer PP/PE - dotychczas firmy sprzedawały kopolimer i jest bardzo dobry filemon (testowałe Verbatim i jakiejś 2 firmy nie pamiętam teraz nazwy) w moim przypadku w szczególności do dużej ilości nietypowych zastosowań, ale szukam też czystego PP który powinien być "twardszy". Nie było gdzieś na opakowaniu co to jest konkretnie? Trzeba poszukać karty charakterystyki.

Re: Fiberlogy PP (polipropylen)

: 28 lis 2019, 09:01
autor: xyzyx
Wg karty wygląda na CAS 9010-79-1, czyli kopolimer - to samo co Verbatim (nie wiadomo czy w takich samych udziałach %) + inne dodatki i wypełniacze.

Re: Fiberlogy PP (polipropylen)

: 28 lis 2019, 18:45
autor: dziobu
Autorskie porównanie sztywności filamentu:
sztywnosc.jpg
Wszystkie supełki zawiązałem z ~jednakową siłą.
  • Zielony - DD ABS+
  • Czarny - DD TPU
  • Biały - Fiberlogy PP

Re: Fiberlogy PP (polipropylen)

: 19 cze 2021, 19:59
autor: mobile4you
dziobu pisze:[...] Raft odszedł książkowo.

Pierwsze dwa wydruki, na profilu z ABSu...
[...]
Czy to oznacza profile z ZMorf czy Zortrax? Co użyłeś na stół? U mnie działa taśma z PP ale syf po niej mnie wk.. denerwuje.

Re: Fiberlogy PP (polipropylen)

: 19 cze 2021, 20:17
autor: dziobu
Skąd tu Zortrax?

Na stół (100°C) kładę klej Scotch. Sam wydruk leci na rafcie.

Re: Fiberlogy PP (polipropylen)

: 19 cze 2021, 20:26
autor: mobile4you
dziobu pisze:Skąd tu Zortrax?
Jakoś tak skojarzyłem zwrot "na profilu z ABSu" ;-)

Re: Fiberlogy PP (polipropylen)

: 19 cze 2021, 20:28
autor: dziobu
Bo początkowe wydruki puściłem na profilu na jakim leci ABS.

Re: Fiberlogy PP (polipropylen)

: 19 cze 2021, 22:41
autor: S3b
Ze swojej strony polecam ten materiał do zadań specjalnych - drukowałem z niego tunele do śmigieł drona typu RaceWhoop (tak naprawdę te tunele stanowiły główną konstrukcję ramy całego drona). Materiał sprawdził się wyśmienicie pod względem wytrzymałości. Dron walił w ziemię wiele razy, nawet śmigło miało możliwość zahaczyć o drukowany element - jest blizna, ale 3 obrysy dały radę - nie zastąpiła ani perforacja ani rozwarstwienie. Super rzecz.

Re: Fiberlogy PP (polipropylen)

: 20 cze 2021, 11:28
autor: morf
Jest jakoś klej magigoo rzekomo mikstura do pp
https://magigoo.com/products/magigoo-pp/
Cena masakra więc nie wiem na ile to "markietyng"

Re: Fiberlogy PP (polipropylen)

: 20 cze 2021, 12:09
autor: Grzesinski
Drukowałem Fiberlogy PP na przezroczystej taśmie pakowej. Inaczej nie chciał się trzymać (nie pamiętam czy próbowałem klejów).
Za to od taśmy nie idzie go oderwać, trzeba ją zeszlifować ew. zostawić.

Re: Fiberlogy PP (polipropylen)

: 20 cze 2021, 12:31
autor: dziobu
morf pisze:Jest jakoś klej magigoo rzekomo mikstura do pp
https://magigoo.com/products/magigoo-pp/
Cena masakra więc nie wiem na ile to "markietyng"
Gdzieś mi mignęły testy że akurat do PP te specyfiki (m.in powyższy) się dość dobrze sprawdzają. Pewnie jak ktoś drukuje z tego dużo to ma sens, bo zabawa z raftem raczej jest upierdliwa w tym wypadku.

Ale sam takich nie używam, to nie wiem.

Re: Fiberlogy PP (polipropylen)

: 20 cze 2021, 19:37
autor: mobile4you
morf pisze:Jest jakoś klej magigoo rzekomo mikstura do pp
https://magigoo.com/products/magigoo-pp/
Cena masakra więc nie wiem na ile to "markietyng"
Testowałem obydwa (PP i PA) na M300 Plus ze standardowym stołem, mnie się nie udało wykorzystać ich możliwości a szkła jeszcze nie mam :-(

Re: Fiberlogy PP (polipropylen)

: 12 cze 2023, 09:53
autor: lukk
Dostałem próbkę PP do zamówienia. Materiał dość miękki, gdy chciałem drukować szerokością 0.8 na dyszy 0.4 to musiałem sporo zejść z prędkością, bo potrafił plątać się w ekstruderze. Bardzo dobre wiązanie między warstwami, a materiał znacznie sie rozciąga zanim pęknie. Drukowałem zatyczki do otwartych puszek i do tej roli jest idealny.
Dobrze trzyma się stołu z FR4 rozgrzanego do 70C.

Re: Fiberlogy PP (polipropylen)

: 12 cze 2023, 14:30
autor: ethanak
Dajesz tam jakiś klej na FR4? Bo mam dość walki z taśmą i raftami, a trochę drobiazgów mam do wydrukowania.