Strona 1 z 1

HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 20:29
autor: MisiekOsw
Witam
Tak jak w temacie - chce połączyć pasję i pracę inżynierską - zbudować swoją pierwszą drukarkę.
Jednak jak to za pierwszym razem bywa pytań jest wiele...
Mam od roku Anycubic i3 mega I coś tam już wiem, mam również możliwość korzystania z drukarki Omni3D Factory 2.0 - I na niej chciałbym się wzorować

Założenia :
- Profile aluminiowe V-slot (chciałbym zamówić o długości 50-60cm)
- Pole robocze 350x350x350
- Stół grzany, pod prąd zmienny (ominięcie zasilacza)
- Komora zamknięta pleksi, elektronika oddzielnie
- Zastosowanie prowadnic liniowych z wózkami
- Oś Z na 2 lub 3 prowadnicach
- Głowica 1 - ewentualnie w późniejszym czasie druga do np. supportów
- Autopoziomowanie stołu

I teraz pytania które mam ..
- Jakie profile V-slot wybrać? Myślałem o 40x40 aby konstrukcja była bardzo sztywna - Oprócz tego różnią się "wersjami" - tj. T6, T8 . Które wybrać ?
- Czy jest duża różnica pomiędzy 2 prowadnicami osi Z A 3 ? W Omni3D występuje takie rozwiązanie (3 prowadnice) I wygląda to bardzo dobrze.
- Czy 350x350x350 wymiary robocze nie są zbyt niestandardowe ? Tzn nie znalazłem silikonowej maty grzewczej na taki wymiar.
- Jakieś inne kłopoty czy problemy które napotkam ? :crazy:

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 20:53
autor: spec
Po co Ci V-slot jak chcesz użyć prowadnic liniowych?

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 21:03
autor: MisiekOsw
Stalowa rama będzie lepszą opcją ?

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 21:06
autor: spec
V-slot to profile typowo pod rolki. Są "zwykłe" profile, które można użyć.

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 21:08
autor: FlameRunner
MisiekOsw pisze:Stalowa rama będzie lepszą opcją ?
Profile konstrukcyjne to dobry wybór, po prostu nie muszą być V-slot, mogą być zwykłe T6.

Reklama:
Jeśli mogą być troszkę krótsze (460 mm), to możesz tanio kupić tuzin 2040: https://filasklep.pl/profile-aluminiowe ... 60-mm.html , oczywiście miej na uwadze sprawę nakrętek młoteczkowych.

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 21:09
autor: dragonn
MisiekOsw pisze:Stalowa rama będzie lepszą opcją ?
Nie o to chodzi, będę może chamski ale jeśli ma być to praca inżynierska to rób trochę rozeznań sam. Są różnego typu profile, v-slot to tylko jeden rodzaj i tutaj też warto dodać że nawet oryginalne Hypercube nie jest na v-slotach ale t-slot. Czym się różnią polecam dojść do tego samemu :piwo: .

I nie że na forum nie należy pytać, po prostu uważam że jeśli mówimy o pracy inżynierskiej to podstawy trzeba ogarniać w miarę samodzielnie. Jak by nie było podejrzewam że masz może z rok na wykonanie pracy i jej napisanie. Wbrew pozorom to nie jest dużo czasu nawet na projekt drukarki opartej o gotowy projekt

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 21:28
autor: FlameRunner
To ja dodam ku przestrodze: viewtopic.php?f=10&t=3193

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 21:45
autor: panWiadr0
Nic personalnego ale czy tylko ja mam wrażenie, że edukacja w tym kraju już doszczętnie padła na pysk. Budowanie gotowego projektu prostej maszyny tylko żeby go zbudować robiło się kiedyś góra w technikum.

Co ma być celem twojej pracy? Z reguły powinno być to zgłębienie wiedzy o rzeczach i zjawiskach będących przedmiotem jakiegoś badania. Nie wiem... np wpływ użytego materiału do budowy ramy na tłumienie drgań harmonicznych :mrgreen:

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 22:10
autor: offroad
panWiadr0 pisze:Nic personalnego ale czy tylko ja mam wrażenie, że edukacja w tym kraju już doszczętnie padła na pysk. Budowanie gotowego projektu prostej maszyny tylko żeby go zbudować robiło się kiedyś góra w technikum.

Co ma być celem twojej pracy? Z reguły powinno być to zgłębienie wiedzy o rzeczach i zjawiskach będących przedmiotem jakiegoś badania. Nie wiem... np wpływ użytego materiału do budowy ramy na tłumienie drgań harmonicznych :mrgreen:
Nie tak dawno znajomy inżynier (z tych młodszych) zaprojektował platformę dla kolegi, kolega monter popatrzył, wskazał miejsce na planie i powiedział" przecież to tutaj się złamie" na co pan inżynier po fukaniach stwierdził, że przecież jest inżynierem ma od tego programy to policzone itd., kolega ok w sumie jestem tylko monterem, konstrukcja zrobiona ocynk, te sprawy koszt kosmiczny, montaż w ulewie w nocy na wysokości itd sama radość i co? Ano dokładnie w tym miejscu, w którym kolega wskazał, platforma się złamała, szukanie spawarki elementów po nocy, bo robotę trzeba zrobić na wczoraj koniecznie, leje noc , ile brzydkich słów zostało wypowiedzianych w stronę inżynierów tej nocy...

Ale cóż pokoloruj drwala...

Sorry za offa, ale tak mi się jakoś przypomniało...

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 22:19
autor: M4G1K
Co do profili 40x40 to miałem takie zapędy na Hevo i skończyło się to inną drukarką na tych profilach bo Hevo nie miało racji bytu przez to ,że większość rzeczy i tak trzeba było przerobić powstało coś zupełnie innego z Hevo została kinematyka Corexy. Profile 30x30 konstrukcyjne aluminiowe są ok. Pole 350x350x350 moim zdaniem jak na pracę inżynierską totalny bezsens bo pójdziesz w koszta niepotrzebnie ,a to kilka cm nic nie zmieni jak ma być to coś pokazowego. Co do wózków bardzo fajna opcja ,ale też ciągnie za sobą koszta i to nie małe kolejny bezsens w założeniu pracy inżynierskiej... Profile T6 , T8 poczytaj sobie bo to tylko kwestia rowka pod jaki nakrętki wchodzą ile ma mm... V slot , T slot itp poczytaj sobie i zdobądź profile 30x30 pod V slot będziesz mocny. A tak naprawdę oznaczenie T8 jest częściowo błędne bo T5 , T6 --> temper czyli stop użyty aluminium przeważnie T5 jest używane do profili konstrukcyjnych , T6 bardzo rzadko realnie korzyści niewielkie za to rowek 6 jest najlepszym rowkiem pod profile 30x30 bo jest to norma europejska takich profili.

Prócz tego tak jak kolega wyżej ( mam nadzieję ,że za kolegę się nie obrazi :D ) napisał bierzesz gotowy projekt ,a nie zagłębiłeś nawet podstaw materiałów z jakich się składa i różnic plus jako praca inżynierska bierzesz gotowca ,który jest już w dziesiątkach różnych wersji wymyślony i raczej nic nowego nie wniesiesz. A po prostu zbudujesz kolejną drukarkę to prawie jakbyś kupił model i go skleił jako praca inżynierska :P

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 22:36
autor: olo2000pm
Misiek, V slot to dobry wybór bo nie musisz pamiętać ile nakrętek powkladać, bo w v slotach nakrętki sie obracają :)
I to że chcesz zastosować prowadnice liniowe w ogóle się nie kłóci z tym, że v sloty są pod rolki. Bo niby dlaczego?
One mają tą przewagę nad zwykłymi profilami, że są bardziej uniwersalne. W każdej chwili możesz zastosować rolki..

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 22:41
autor: dragonn
olo2000pm pisze:Misiek, V slot to dobry wybór bo nie musisz pamiętać ile nakrętek powkladać, bo w v slotach nakrętki sie obracają :)
I to że chcesz zastosować prowadnice liniowe w ogóle się nie kłóci z tym, że v sloty są pod rolki. Bo niby dlaczego?
W t-slotach też nie musisz pamiętać jak użyjesz nakrętkę młoteczkowych :roll:

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 22:51
autor: olo2000pm
Misiek, ramy stalowej bym Ci odradzal, chyba że masz kogoś zaufanego, kto pospawa Ci tą ramę bardzo dokładnie. A profile? A nie myślałeś o 20x40 lub 20x60?

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 03 gru 2019, 07:52
autor: Pjoter
Co i na jakim wydziale studiujesz? Jak dużo czasu masz na napisanie pracy? Znalazłeś już promotora który przyjmie taka pracę?
Skąd będziesz kupować części? Jaki budżet sobie okresliles?

Pamiętaj że broniąc projekt będziesz musiał się wytłumaczyć z każdej jednej śrubki której użyjesz w tym projekcie.

IMHO fajnie że chcesz coś zrobić a nie klepac literaturę tak jak większość. Moim zdaniem jednak jedyna szansa na wyrobienie się w rok to zrobienie oryginalnego projektu. Później po obronie możesz sobie dodawać autopoziomowanie itp.

Co do poziomu edukacji w Polsce - zjebal się wtedy gdy mądrzy ludzie zrozumieli że nie warto być nauczycielem bo się za mało zarabia

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 03 gru 2019, 08:59
autor: FlameRunner
Jaki jest temat pracy?

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 03 gru 2019, 09:16
autor: spec
olo2000pm pisze: I to że chcesz zastosować prowadnice liniowe w ogóle się nie kłóci z tym, że v sloty są pod rolki. Bo niby dlaczego?
Bo 40x40 V-slot raczej kiepsko nadają się pod prowadnice liniowe. Gdyby robił z 20x20 to jeden czort.

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 03 gru 2019, 12:54
autor: MisiekOsw
Próbując odpowiedzieć na wszystko co przeczytałem :
Wiedza teoretyczna a praktyka to dwie różne rzeczy, a doświadczenia to ja za bardzo jeszcze nie mam (a tak jak jeden kolega napisał - będę musiał umieć wytłumaczyć się z każdej śrubki jakiej użyję, a mój kierunek chociaż dotyczy budowy maszyn - to o drukarkach nic się na studiach nie dowiedziałem).
Temat pracy jeszcze nie mam - ale już niedługo będę musiał złożyć podanie (w tym momencie mam przedmiot który nazywa się "projekt indywidualny - taka praca przygotowująca do inżynierki i temat pracy to "Projekt maszyny do szybkiego druku przestrzennego"
Co do samych studiów i prac inżynierskich to mam wielu znajomych, którzy pracę robią w 100% teoretyczną i w dzisiejszych czasach wystarcza to czasami nawet na 5 :crazy:
Co do samej drukarki : chcę ją zrobić dla siebie żeby mi służyła, będę jej dużo używał i przy okazji chcę żeby to była praca inżynierska - opcje miałem dwie : albo coś małego albo coś dużego (chciałbym uzyskać na tym jak najlepszą jakość druku jak na moje możliwości :git: ) więc może faktycznie lepsze będzie coś o polu roboczym 200x200x200.
Budżet to 2000 - 2500 zł
Co do profili już wiem co i jak (dziękuję za konstruktywne hejty ^^ ) jednak nie wiem jakie profile będą najlepsze (czy 40x40, czy może 20x40 ? A może 20x20 też wystarczą - chociaż jak biorę je do ręki wydają się śmiesznie małe )
Takich rzeczy raczej człowiek najlepiej uczy się w praktyce. Nie mam też tyle pieniędzy żeby budować 2-3 ramy i badać na różnych materiałach czy konstrukcjach np tłumienie drgań harmonicznych :crazy:

Cel jest taki żeby zbudować drukarkę która będzie drukowała w możliwie najlepszej jakości (może być nawet 200x200x200) i popełnić przy tym jak najmniej błędów - a myślę że tych będzie na pewno sporo - ale przy drugiej drukarce w późniejszym czasie na pewno wyszłoby to dużo lepiej :)

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 03 gru 2019, 13:54
autor: Berg
Ja tam nie widzę problemu w robieniu drukarki na pracę inżynierską. Lepsze to, niż... nie będę oftopował.
Jakkolwiek w trakcie pracy, pewnie wyjdzie kilka wątków, które rzetelnie można zgłębić i opisać i pewnie przed się potem w życiu.
Dobór wałków, rodzaje stali. precyzja, hartowanie, obliczenia, ugięcia i już można machnąć ze dwa - trzy rozdziały.
Tunel chłodzący - symulacje, przypływ powietrza . Własny projekt. Sam ten temat może starczyć na pracę inżynierską :D

PS: a mój HC jest z takich profili i też działa. Też nie musiałem liczyć nakrętek bo ich nie ma :D :D :D
viewtopic.php?f=63&t=1200
https://www.youtube.com/watch?v=mh3tYevU7HM

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 03 gru 2019, 13:55
autor: japim
MisiekOsw pisze: Nie mam też tyle pieniędzy żeby budować 2-3 ramy i badać na różnych materiałach czy konstrukcjach np tłumienie drgań harmonicznych :crazy:
Ale jakiegoś Ansysa (Workbench najlepszy) to chyba na wydziale macie? Wystarczy zbudować model na profilach 20x20, 20x40 w różnych orientacjach. Zamiast tracić pieniądze na różne ramy to sobie sam naukowo/inżyniersko obliczysz i będziesz wiedział która wersja najlepiej się nadaje. I właściwie to optymalizacja profili (rozmiar/orientacja) pod konkretną maszynę jest już ciekawym projektem teoretyczno/praktycznym.
A potem badanie drgań takiej maszyny i weryfikacja modelu to "czysta przyjemność" :rotfl: :devil:

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 03 gru 2019, 14:50
autor: kapi
japim pisze:Ale jakiegoś Ansysa (Workbench najlepszy) to chyba na wydziale macie? Wystarczy zbudować model na profilach 20x20, 20x40 w różnych orientacjach.
analiza jest miarodajna, pod warunkiem że znamy materiał, bo samo "amelinium" nie wystarczy. ja używam pakietu autodesku, i sama zmiana materiału czasem potrafi postawić projekt na głowie. ( na słabszy oczywiście ;) )

powodzenia w dalszych analizach zarówno projektu, jak i całej otoczki z tym związanej. :piwo:

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 03 gru 2019, 14:58
autor: japim
kapi pisze:
japim pisze:Ale jakiegoś Ansysa (Workbench najlepszy) to chyba na wydziale macie? Wystarczy zbudować model na profilach 20x20, 20x40 w różnych orientacjach.
analiza jest miarodajna, pod warunkiem że znamy materiał, bo samo "amelinium" nie wystarczy. ja używam pakietu autodesku, i sama zmiana materiału czasem potrafi postawić projekt na głowie. ( na słabszy oczywiście ;) )

powodzenia w dalszych analizach zarówno projektu, jak i całej otoczki z tym związanej. :piwo:
Nie no - to oczywiste. Ale akurat moduł Younga materiału można wyznaczyć nawet statycznie i wtedy znasz już materiał.

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 03 gru 2019, 16:18
autor: Pjoter
No to jeśli uznajesz że starczy Ci czasu to jako osoba która już drugi rok składa HEVO Ci doradzę :rotfl2:
- Robiłbym HEVO jak najbardziej zbliżone do oryginalnego projektu. Z wyjątkiem stołu który chcesz na AC. Zastanowiłbym się też czy nie zrobić go najpierw na krańcówki osi Z (teraz wiem że ja bym tak zrobił na początek, dopiero później autopoziomowanie).
- Z takim budżetem kupiłbym jak najwięcej części od Lina na Aliexpress Link!. Ja od niego kupowałem i profile były bardzo ładnie przycięte. To co kup gdzie indziej - łożyska i prowadnice liniowe kup u TDI-CAD, silniki i śruby trapezowe z nakrętkami kupowałem gdzie indziej bo Lin miał jakoś słabo opisane i nie chciałem kupować w ciemno, pasek GT2 i ekstruder z hotendem kup w Trainglelabs, grzałka silikonowa oraz wycinany stół aluminiowy oraz szkło kup gdzie indziej, zasilacz kupowałem org MW, kable kup lepsze niż to co oferuje w zestawie, no i nie kupuj 4 ostatnich pozycji ;)
Ogólnie to powodzenia życzę :piwo: