Strona 1 z 1

Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 22 gru 2019, 20:05
autor: bullseye
Hej,
zawziąłem się i planuję w tym roku A8 przenieść na profile aluminiowe (od groma mi ich zalega w pracy).
Chcę dać wiekszy stół, 350x350 i tutaj pytanie, czy dać go na jednym Vslocie czy dwóch tak jak oryginalny stół (tak wiem że tam jeździ po prętach) ?
dam pewnie dwa silniki na samym stole, chyba że lepiej kupić jeden mocniejszy ?

Do tego płyta, obecnie jadę na fabrycznej płycie, warto zmieniać na 32bit ? Nie będzie dodatkowego ektrudera ani innych tego typu bajek. Zostanie w obecnej formie, jedynie dodam dwa SSRy by stół i grzałki zasilić prądem przemiennym 24V.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 23 gru 2019, 02:05
autor: seler1500
O jednym v-slocie zapomnij, przy minimalnym luzie wszystko będzie się kiwać. Dwa minimalnie. Silniki raczej dwa, jeden mocniejszy też by zdał egzamin, ale może się pojawić problem z przedwczesnym zużyciem paska/łożysk silnika/łożysk rolki.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 23 gru 2019, 11:43
autor: Holgin
350x350? Wiesz, na co się porywasz? Tak właściwie to co zostanie wtedy z Anet A8 z części?

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 23 gru 2019, 14:23
autor: bullseye
Wiem na co, i każdy wydruk będzie i tak dość szybko mi się robił bo tak projektuje i nie są wysokie :)

Co zostanie ? W zasadzie wszystko, płyta, ekstruder (zmieniony wdg mojego pomysłu), silniki.
Krańcówki z czujnika halla.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 23 gru 2019, 19:43
autor: Zepco
Pytanie czy silniki uciągną ciężar stołu poruszający się w osi Y? Może się okazać, że Twoje wydruki będą jednak dłużej powstawać bo będziesz musiał zmniejszyć przyspieszenia i prędkości żeby na stole powstawało coś co najmniej poprawnego.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 23 gru 2019, 22:56
autor: bullseye
Bez przesady, stół nie będzie cięższy jakoś znacząco, a silniki będą dwa ;)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 23 gru 2019, 23:21
autor: Holgin
Ale zmień płytę główną bo ta spłonie zaraz :P

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 23 gru 2019, 23:38
autor: bullseye
Czemu ma spłonąć ? 2 rok działa bez problemu a nie ma nawet mosfetu zewnętrznego :P

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 23 gru 2019, 23:42
autor: Holgin
Zaufaj mi, przy takiej drukarce nowa płyta główna bardzo się przyda. Poza tym, ciche stepsticki też pokochasz, jak przejdziesz na metalową ramę, która nie tłumi wszystkiego :)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 24 gru 2019, 02:45
autor: seler1500
Nie lepiej zostawić anetkę w spokoju i zrobić coś porządnego od zera? Cenowo wyjdzie podobnie, i tak musisz szukać innych/więcej silników, śrub trapezowych, ramy, stołu, płyty, oprzewodowania...

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 24 gru 2019, 07:07
autor: bullseye
seler1500 pisze:Nie lepiej zostawić anetkę w spokoju i zrobić coś porządnego od zera? Cenowo wyjdzie podobnie, i tak musisz szukać innych/więcej silników, śrub trapezowych, ramy, stołu, płyty, oprzewodowania...
Ale dwie drukarki mi są zupełnie zbędne. Po co dodatkowe śruby trapezowej ? Na os Z mam ich wystarczająco. Profili mam tyle ile chce w pracy za darmo. Płyty nie ruszam bo nie widzę potrzeby na razie, wzmocnie tylko sekcje na silniki ale grosze to wyjdzie. Stół mam w pracy ze stali prasowanej na zimno, więc tylko wyciac na wymiar. Kable to w ogóle pomijam bo to grosze kosztuje. Więc jedyny koszt na ten czas to dodatkowy silnik, łożyska i pasek wzmacniany. Więc gdzie widzisz podobną cenę przy zostawieniu starej Anety a składaniem zupełnie nowej ?
Pomij fakt, że gdybym nie przechodził na 32bit to płyty nie ma co zmieniać, ATmega byłaby ta sama w każdym wypadku, więc po co zmieniać to samo na to samo ?
Holgin pisze:Zaufaj mi, przy takiej drukarce nowa płyta główna bardzo się przyda. Poza tym, ciche stepsticki też pokochasz, jak przejdziesz na metalową ramę, która nie tłumi wszystkiego :)
Zupełnie nie trafiony argument, drukarka nie jest w domu bo nie uważam że topiące się PLA, PETG czy ABS są zdrowe przy wdychaniu, wystarczy mi smog :D

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 24 gru 2019, 11:05
autor: seler1500
bullseye pisze:Stół mam w pracy ze stali prasowanej na zimno, więc tylko wyciac na wymiar.
Zamierzasz drukować samym PLA?

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 24 gru 2019, 12:55
autor: bullseye
W zasadzie samym PETG drukuje, zawsze mogę pod stołem ułożyć drut oporowy i będzie grzanym :)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 26 gru 2019, 20:16
autor: Zepco
Próbowałem znaleźć gotowe drukarki w tej kinematyce z takim stołem i jakoś wujek google milczy. Także z wymiarami profili będziesz musiał sam kombinować. Z mojej strony jest taka prośba, żebyś od czasu do czasu wrzucił jakieś informacje, bo temat ciekawy dla mnie bo mam anetę bez ramy i zastanawiam się co z nią zrobić.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 27 gru 2019, 07:24
autor: bullseye
Czekam na silnik, wozki, łożyska i paski, wtedy założę stosowny temat :)

Profile już pocięte mam od dawna ;)
IMG_20191224_131444962_HDR.jpg

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 27 gru 2019, 18:06
autor: seler1500
bullseye pisze:Stół mam w pracy ze stali
bullseye pisze:Bez przesady, stół nie będzie cięższy jakoś znacząco, a silniki będą dwa ;)
:mrgreen:

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 27 gru 2019, 18:28
autor: seler1500
A tak poważniej, stół ma znacznie większą powierzchnię, więc łatwiej się będzie uginać, sensownie by było wykonać go z przynajmniej 2,5 mm płyty, przy tej powierzchni i tej grubości będzie na pewno cięższy, stół Anet waży około 380g + formatki mocujące czyli jakieś 450g, a teraz nowy stół powiedzmy 2,5x350x350 ze stali czarnej będzie ważył 2,4 kg, dla blachy 1,5 mm to będzie 1,4 kg. Wątpię, że dwa silniki anety dają radę uciągać ten stół przy sensownych przyspieszeniach.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 27 gru 2019, 19:54
autor: bullseye
seler1500 pisze:A tak poważniej, stół ma znacznie większą powierzchnię, więc łatwiej się będzie uginać, sensownie by było wykonać go z przynajmniej 2,5 mm płyty, przy tej powierzchni i tej grubości będzie na pewno cięższy, stół Anet waży około 380g + formatki mocujące czyli jakieś 450g, a teraz nowy stół powiedzmy 2,5x350x350 ze stali czarnej będzie ważył 2,4 kg, dla blachy 1,5 mm to będzie 1,4 kg. Wątpię, że dwa silniki anety dają radę uciągać ten stół przy sensownych przyspieszeniach.
Hm, tak tego nie przemyślałem z racji że stół będzie ostatnią częścią układanki - cóż stal byłaby idealnie płaska stąd na nią padło, ale nie widzę problemu by użyć PA38 (2,7KG/dm3 vs 7,6KG/dm3), wtedy przy 2mm będzie to jakiś 1kg, i wtedy faktycznie zamiast dwóch silników kupię mocniejszy.

Pytanie bardziej, czy pasek przy ruchu masą taka nie będzie się lekko rozciągał ? nie lepiej zastosować jakis inny patent ?

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 27 gru 2019, 21:12
autor: seler1500
Właśnie dlatego pisałem o masie stołu ;) na dwóch silnikach nie powinno być problemu, bo będą dwa paski. Poza tym są dostępne paski gt2 ze stalowym zbrojeniem (zamiast włókna szklanego). Koszt pasków, zębatek i rolek jest tak niski, że najprościej będzie po prostu przetestować, a w razie niepowodzenia możesz pomyśleć o innych paskach niż standardowe gt2. Z tego co widzę dostępne są też paski gt2 o szerokości 10 mm.
Przy 2 mm 660g, przy 2,5 mm 827g, a przy 3 mm 992g. Z tym, że przy aluminium nawet nie ma co myśleć o schodzeniu poniżej 3 mm.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 27 gru 2019, 23:21
autor: bullseye
Stół muszę w takim razie dobrze przemyśleć, tak samo jak napęd, bo nie jestem pewny czy dwa paski z dwoma oddzielnymi silnikami będą działały wystarczająco równo - chyba że końcowe rolki połączyć jednym wałem tak by działały w tandemie na raz.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 27 gru 2019, 23:44
autor: Holgin
Cóż, powodem, dla którego nie ma w ogóle (prawie?) konstrukcji w tej kinematyce i z takim stołem jest to... że to po prostu słabo działa ;)
-jakiej średnicy/długości planujesz prowadnice na X/Y?
-jak chcesz podeprzeć stół?
-jakie prędkości/przyśpieszenia planujesz?
-jak chcesz podgrzewać stół?
-masz w planach czujnik i auto leveling stołu? Przy takim rozmiarze nie masz szans na uzyskanie płaskości +/-100 um na całej powierzchni
-pasek zbrojony drutem stalowym wymaga dużego profilu gięcia, czyli zębatki 16/20T odpadają - najlepiej 32T - co zabije małe Nema17 z Anety.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 28 gru 2019, 07:17
autor: bullseye
XY będą na Vslotach 2040 przykręconych na obecną ramę 4040 - długość X i Y to około 400mm.
Stół ma jeździć na Vslocie (teraz widzę że pewnie powinny to być dwa Vsloty. Będzie złapany spawem do wózka na sztywno, podgrzewanie to drut oporowy na silikon wysokotemperaturowy, moc grzania około 80W, prąd przemienny 24V.
Czujnik autopoziomowania jest, i nie wyobrażam sobie pracy bez niego, stąd sztywny stół może byc chyba.
Co do prędkości jeszcze nie wiem, może 25% większe niż fabryczna Prusa Mk3 (obecnie na jej profilu drukuje A8 i efekty są zadowalające).

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 28 gru 2019, 13:54
autor: seler1500
Jak będziesz spawał to oddaj stół po spawaniu do splanowania, wygnie się.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 28 gru 2019, 14:48
autor: Holgin
bullseye pisze:...moc grzania około 80W, prąd przemienny 24V...
Nie zabrakło Ci jednego zera? 80W to trochę za mało na taki stół :)
bullseye pisze: Co do prędkości jeszcze nie wiem, może 25% większe niż fabryczna Prusa Mk3 (obecnie na jej profilu drukuje A8 i efekty są zadowalające).
Powodzenia :P

Dobrze rozumiem, że prowadzenie tego stołu będzie tylko na jednym profilu, tak jak w Ender 3?

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 28 gru 2019, 14:53
autor: Pjoter
Prąd przemienny 24v?
Stol 80W?
Predkosci szybsze niż Mk3s?
Andrzeju, to jebnie.
Jak masz profile to rób CoreXY. Wtedy to i 500x500 możesz zrobić bez zmniejszania prędkości.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 28 gru 2019, 15:00
autor: Zepco
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajdzie się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi."
I nie jest to złośliwość z mojej strony, wręcz przeciwnie chętnie zobaczę w pełni działający projekt.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 28 gru 2019, 15:14
autor: Holgin
Zepco pisze:"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajdzie się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi."
I nie jest to złośliwość z mojej strony, wręcz przeciwnie chętnie zobaczę w pełni działający projekt.
Cóż, też chętnie zobaczę, ale to dlatego, że za niego nie płacę. Pewnie uda się zrobić coś, co będzie drukować, ale mając takie materiały/środki/narzędzia/wymagania, można by zrobić coś zdecydowanie lepszego.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 07:29
autor: bullseye
Holgin pisze:Cóż, też chętnie zobaczę, ale to dlatego, że za niego nie płacę. Pewnie uda się zrobić coś, co będzie drukować, ale mając takie materiały/środki/narzędzia/wymagania, można by zrobić coś zdecydowanie lepszego.
Dlatego pytam na forum, by nie iść zla droga, napracować się i wyjdzie karakan który wydrukuje w 5h co najwyżej kostkę kalibracyjna :D
Pjoter pisze:Prąd przemienny 24v?
Tak, co w tym złego ? :)
Holgin pisze:Nie zabrakło Ci jednego zera? 80W to trochę za mało na taki stół :)

Dobrze rozumiem, że prowadzenie tego stołu będzie tylko na jednym profilu, tak jak w Ender 3?
1. Doczytaj, pisałem że drukuje w zasadzie tylko PETG, czasem (bardzo sporadycznie, bo nie wiem czemu ale model wygląda gorzej niż przy PETG) tylko PLA. Więc do tych materiałów grzanie stołu do niczego nie jest potrzebne :)

2. Też źle rozumiesz, pytałem od początku ile powinno być, i będą dwa Vsloty pod stołem.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 10:02
autor: Pjoter
Mam stół 165x165 o mocy 110W. To nadal mało.
Dziwi mnie też 24v przemienny. Nie jestem elektrykiem ale wyobrażam sobie ze wstawiasz transformator między gniazdkiem a stołem (plus ofc jakieś SSR do sterowania i inne zabezpieczenia). Takie rozwiązanie to trochę tak jakby brać najgorsze elementy stołu na 24V DC i stołu na 230V AC. Mała moc i niebezpieczeństwo prądu przemiennego. Te 80W to tak na prawdę nic.
A co do kinematyki to nadal uważam że wszystko większe od 300x300 to tylko stół w osi Z ma sens. W kinematyce i3 będziesz musiał mieć zawsze miejsce na 2x(wymiar stołu w osi Y) wokół drukarki.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 10:15
autor: bullseye
Pjoter pisze:Mam stół 165x165 o mocy 110W. To nadal mało.
Dziwi mnie też 24v przemienny. Nie jestem elektrykiem ale wyobrażam sobie ze wstawiasz transformator między gniazdkiem a stołem (plus ofc jakieś SSR do sterowania i inne zabezpieczenia). Takie rozwiązanie to trochę tak jakby brać najgorsze elementy stołu na 24V DC i stołu na 230V AC. Mała moc i niebezpieczeństwo prądu przemiennego. Te 80W to tak na prawdę nic.
A co do kinematyki to nadal uważam że wszystko większe od 300x300 to tylko stół w osi Z ma sens. W kinematyce i3 będziesz musiał mieć zawsze miejsce na 2x(wymiar stołu w osi Y) wokół drukarki.
Dalej nie doczytałes, drukuje z PETG który grzania stołu nie wymaga, jedyny PETG który tego wymagał był od ROSA ale więcej go nie kupię. Stąd grzanym stół będzie tylko lekko, choć pewnie nigdy nie użyje tego.
Dalej nie powiedziałeś co złego jest w 24V AC (tak, to napięcie jeszcze mieszczące się jako bezpieczne).
Dla elementów oporowych przemienne jest lepsze, daje mniejsze straty więc jest bardziej efektywne w grzaniu.

Niezbyt rozumiem o najgorszych elementach stołu :)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 10:40
autor: Pjoter
Ja bym się bał że coś się rozwalił i nagle na stół dostanę 230V AC. Przy DC to uznaje że rozwalił się zasilacz i po prostu drukarka nie zadziała, zamiast podawać na stół 230V AC. Jak jesteś pewny swego to spoko. Ale nadal pozostaje Ci zasilenie grzałki hotendu - 40W DC. Ja bym kupił zasilacz 350W 24V jak do endera (bo są bardzo popularne i przez to tanie) i do tego odkupił grzalke silikonowa 24V na tyle mocy ile zostanie w zasilaczu. Jakby się okazało że brakuje mocy na stół bo za chwilę chcesz ABS to wystarczy wtedy wymienić grzalke na AC. Tak ja bym zrobił. Te 80W to może Ci wystarczy by dobić do 30C na stole. To tyle w temacie.
Żeby nie było, nie chce dawać wrażenia że hejtuje i uznaje za glupka. Po prostu chciałem doradzić i powiedzieć co ja uznaje za lepsze rozwiązanie. Ale też znam się na elektryce tylko hobbystycznie (czyt. wiem by wyłączyć korki przed zmianą żarówki).
Życzę powodzenia ;)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 10:57
autor: bullseye
Pjoter pisze:Ja bym się bał że coś się rozwalił i nagle na stół dostanę 230V AC. Przy DC to uznaje że rozwalił się zasilacz i po prostu drukarka nie zadziała, zamiast podawać na stół 230V AC.

Te 80W to może Ci wystarczy by dobić do 30C na stole.
1. Tak samo jak przy impulsowym, tak i przy transformatorze może się pojawić napięcie 230V na stole. Przy transformatorze szanse są znikome, ale fakt warto pamiętać.
Przy inpulsowym masz mostki prostownicze więc na wyjściu dostaniesz 320DC co jest bardzo niebezpiecznym napięciem i takie się może pojawić na stole, elementy są blisko siebie więc o przebicie dużo łatwiej. Tyle teorii :)

2. stolik Anety ma 120W ileci do 75*, więc 80 spokojnie utrzyma te 50* ( do ABS wiem że to dużo za mało ;)).
I biorę wszystko pod uwagę, na razie wyląduje 300x300x2mm stół, zgodnie z waszymi sugestiami z możliwością powiększenia - zobaczę jak to wyjdzie :)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 11:34
autor: seler1500
Przy tej powierzchni stołu obawiam się, że nawet 50 stopni nie osiągniesz, tylko w porywach 30-35. Co do zasilaczy impulsowych - nie ma tutaj opcji przebicia 315-320 vdc za transformator impulsowy - one działają tylko na prądzie przemiennym ;) W razie, gdyby rzeczywiście doszło do przebicia, to i tak nie pojawi się napięcie tych 320V, tylko obniżone o przekładnię transformatora i tylko przez krótką chwilę, później spali się tranzystor kluczujący (wyparuje ;)) i równocześnie pójdzie bezpiecznik po stronie pierwotnej. Żeby te wysokie napięcie pojawiło się po stronie wtórnej, musiałoby dojść do zwarcia uzwojeń, ale jednocześnie ich przepalenia, a to raczej mało realne :D Z transformatorem klasycznym też musiałoby dojść do podobnej sytuacji (tutaj podobnie, zanim dojdzie do przebicia, wyrzuci "eskę" lub bezpiecznik przy trafie, jeśli jest. Więc tutaj wybór wolny, co kto lubi, prądem stałym będzie łatwiej i taniej sterować, zwłaszcza przy większych prądach.
Ale jest tutaj jedno ale. Przy prądzie stałym musiałbyć mieć stół podzielony na dwie części lub np. drugi biegun na ramie, natomiast w przemiennym trzeba uwzględnić dodatkowo pojemność ziemia-użytkownik, która robi nam tu za drugi biegun, przez co finalnie przy transformatorze klasycznym łatwiej o porażenie.
Tak czy siak awaryjność zarówno zasilaczy, jak i transformatorów (mam tu na myśli dobrej jakości produkty, nie chińczyki za 5 zł z bazarku ;D) jest tak niska, że jedyne co powinieneś zrobić, to uziemić ramę i stół, jeśli masz układ sieci TN-S lub TN-C-S i tyle. Najważniejsze, z uwagi na ryzyko pożaru, jak w każdej takiej konstrukcji - odpowiednio dobrane bezpieczniki w obwodach wysokoprądowych (osobny na każdą grzałkę i ewentualnie coś na płytę, ale musiałbyś zmierzyć pobór prądu). Strasznie dużo osób olewa ten temat, a jeśli chciałbyś uniknąć pożaru czy zniszczenia drukarki, to dorzuć te 3-4 bezpieczniki, a jak masz chęci to dodaj też "termiki" wyłączające zasilanie po przekroczeniu wybranej temperatury dla stołu, hotendu i transformatora (czasem jest wbudowany termik, ale nie zawsze). Dla trafa zalecałbym coś w przedziale 70-80 stopni i raczej nie więcej. Hotend i stół - według założeń projektowych i z zapasem 20-30 stopni. Tylko nie myśl podłączać tych biednych termików bezpośrednio w obwód wysokoprądowy, jeśli już, to do sterowania grzałkami ;)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 11:59
autor: Holgin
bullseye pisze:
Pjoter pisze: 2. stolik Anety ma 120W ileci do 75*, więc 80 spokojnie utrzyma te 50* ( do ABS wiem że to dużo za mało ;)).
I biorę wszystko pod uwagę, na razie wyląduje 300x300x2mm stół, zgodnie z waszymi sugestiami z możliwością powiększenia - zobaczę jak to wyjdzie :)
300x300x2 ale stalowe, tak?

80W tak jak koledzy pisali nie starczy do zagrzania czegokolwiek w takim rozmiarze :P Jeżeli będziesz chciał grzać stół, to zrób to porządnie, albo nie rób w ogóle, bo 80W drut oporowy to taka prowizorka na siłę.

PS drukowałeś elementy które zajmowały cały stół 220x220 bez grzania?

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 12:26
autor: bullseye
seler1500 pisze:
Nie będę wklejał całości, napisałeś na tyle sensownie że ciężko się nie zgodzić :)
Trafo 24V 200W mam na "zbyciu", zasilacze 24V (niestety tylko 100W) mam tak samo - działają bez problemu 4lata bez przerwy zasilając panele LED w firmie więc moge im zaufać (na jakieś 3-4000 sztuk, 4 się tylko zepsuły).

Co do zabezpieczenia, zasilacze impulsowe mają o dziwo wyjście informujące o przegrzaniu (pewnie też się wyłącza) więc to wyjście wykorzystam do zabezpieczenia, toroida zgodnie z sugestią zabezpieczę na 70* (zobaczę podczas pracy ile wydziela ciepła), stół na 90*, hotend na 300*, płyta anety na 60*. Nie wiem co jeszcze mogę monitorować - ale myślałem nad poborem prądu całości, w końcu ESP i tak się nudzić będzie przy paru czujnikach i jednym ADC - i tak, owe ESP wywali przekaźniki przed całą drukarką gdy cokolwiek przekroczy zadana wartość - myślę że tyle starczy :)
Holgin pisze:PS drukowałeś elementy które zajmowały cały stół 220x220 bez grzania?
160x160 największy element, wyszedł poprawnie :)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 12:38
autor: Holgin
Spróbuj wydrukować kostkę 210x210x100 na zimnym stole :)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 12:44
autor: bullseye
Po co ? skoro przy 160 nic złego się nie stało to 5cm więcej nie zmieni tego, wydruk i tak trwał 19h :)
Pamiętaj że mam wszystko w dużej szafie RACK ocieplonej, więc w środku utrzymuje się cały czas koło 35* :P

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 13:05
autor: Holgin
bullseye pisze:Po co ? skoro przy 160 nic złego się nie stało to 5cm więcej nie zmieni tego, wydruk i tak trwał 19h :)
Pamiętaj że mam wszystko w dużej szafie RACK ocieplonej, więc w środku utrzymuje się cały czas koło 35* :P
Oczywiście że zmieni, choć to wciąż nie wydruk 300x300. Dużo zależy też od powierzchni.

O tym że drukarka stoi/będzie stać w zamkniętej komorze nie wspominałeś - to trochę poprawia sytuacje.

Słuchaj, do tej pory opinie na temat tego projektu wahają się od "to jebnie" do "a nuż widelec coś wyjdzie". Jesteś 100% pewien, że chcesz w to iść?

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 13:22
autor: bullseye
Holgin pisze:Słuchaj, do tej pory opinie na temat tego projektu wahają się od "to jebnie" do "a nuż widelec coś wyjdzie". Jesteś 100% pewien, że chcesz w to iść?
Ryzykuję całe 200zł na obecną chwilę, myślę że warto spróbować. Jak się nie uda to przerobię to na grawer laserowy i kupię Tevo Tarantulę PRO i z głowy będzie :)

Za opinię dzięki, bo tak jak mówiłem dały do myślenia, pewnie wyjdą jeszcze dodatkowe kwiatki podczas budowy ale tego nie uniknę nigdy :)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 13:27
autor: Holgin
bullseye pisze:
Holgin pisze:Słuchaj, do tej pory opinie na temat tego projektu wahają się od "to jebnie" do "a nuż widelec coś wyjdzie". Jesteś 100% pewien, że chcesz w to iść?
Ryzykuję całe 200zł na obecną chwilę, myślę że warto spróbować. Jak się nie uda to przerobię to na grawer laserowy i kupię Tevo Tarantulę PRO i z głowy będzie :)

Za opinię dzięki, bo tak jak mówiłem dały do myślenia, pewnie wyjdą jeszcze dodatkowe kwiatki podczas budowy ale tego nie uniknę nigdy :)
Pieniądze to jedno, czas to drugie. Twoja decyzja ;)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 14:35
autor: japim
Tu chyba nie chodzi o złapanie króliczka. Tylko o jego gonienie :)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 15:42
autor: bullseye
japim pisze:Tu chyba nie chodzi o złapanie króliczka. Tylko o jego gonienie :)
Gdybym nie chciał gonić, wziąłbym cokolwiek fabrycznego ze stołem 300x300, ale co to za zabawa ? :)

Cały tydzień wolny, drukarka na razie nie ma żadnych zleceń, gorzej być nie będzie, więc co tam - składam :)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 15:50
autor: Holgin
japim pisze:Tu chyba nie chodzi o złapanie króliczka. Tylko o jego gonienie :)
Z tym się zgadzam w 100% - sam buduje drugą drukarkę, która jest mi do niczego nie potrzebna ;) Szkoda tylko, żeby gonitwa skończyła się rozczarowaniem, marnymi wydrukami i maszyną, która idzie na części.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 29 gru 2019, 19:49
autor: japim
Hi hi. Ja tez to doskonale rozumiem. Dlatego buduje właśnie kolejna drukarkę :) reprapa oczywiście. A enderek leży w piwnicy i się kurzy.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 30 gru 2019, 10:06
autor: bullseye
U mnie tylko sporadycznie się kurzy drukarka ;)

Ok, mam podpatrzony pomysł by stół był tylko na osi Z, co myślicie by dać go na 4 silnikach NEMA17 w każdym rogu i na 4 Vslotach ? Czy to już gruba przesada i można śmiało go dać na 4 prętach fi10 z łożyskami liniowymi (wszak na boki nie będzie jeździł, a obniży to znacząco cenę) ?
Screenshot_20191230-100251.png

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 30 gru 2019, 11:37
autor: Holgin
Lepiej 3 silniki albo trzy śruby trapezowe sprzęgnięte paskiem do jednego silnika.

Okrągłe łożyska liniowe/prowadnice mają z definicji "spory" luz, więc przy takim stole i podparciu tylko z jednej strony, spodziewałbym się, że będą się klinować.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 30 gru 2019, 11:41
autor: bullseye
Ale jak trzy silniki ułożyć w czterech rogach stołu ?
Mi chodzi by stół poruszał się na czterech trapezowych prętach i czterech silnikach a nie w jednym punkcie :)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 30 gru 2019, 11:51
autor: Holgin
Wiem o tym, ale lepiej jest podpierać w 3 punktach niż w 4. Dwie śruby w rogach i jedna na środku z drugiej strony.

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 30 gru 2019, 12:02
autor: bullseye
Cóż, zawsze to mniejsza liczba wózków Vslot :)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 01 sty 2020, 19:05
autor: bullseye
Wpadłem na genialny pomysł że stołem :D
Przy 350x350 waga wyniesie parę gram..... Części zamówione więc zobaczycie efekt już na żywo w poście na temat budowy :)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 01 sty 2020, 20:00
autor: Holgin
Balony z helem? ;)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 01 sty 2020, 21:14
autor: bullseye
Coś jeszcze prostszego :D do tego stół wystarczy raz wypoziomować i może być sztywno dokręcony, więc odejdzie czujnik do autopoziomowania więc zyskam miejsce w uC na wznawianie wydruku po zaniku zasilania :)

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

: 06 mar 2020, 00:04
autor: tomek_3100
MAGLEV....:)
Ale chyba coś poszło nie tak i cisza w temacie