Strona 1 z 1

ECO wydruki!

: 13 sty 2020, 18:45
autor: Justyna G.
Cześć,

zapraszam do wsparcia mojego projektu na PolakPotrafi!
Cel: zakup drukarki i rozpowszechnienie wydruków w technologi DLP z żywic roślinnych!

LINK -> https://polakpotrafi.pl/projekt/drukarka-3d-eco-druk

Za wsparcie obiecuje dowolne wydruki!
Dzięki!
-Justyna

Re: ECO wydruki!

: 13 sty 2020, 19:11
autor: FlameRunner
A jak ja wczoraj pisałem na SB, żeby mi kupili drukarkę, to się śmiali!

Re: ECO wydruki!

: 13 sty 2020, 19:20
autor: @GUTEK@
Bo Ty źle do tego podchodzisz :D

Re: ECO wydruki!

: 13 sty 2020, 19:40
autor: Julian
Justyna G. pisze:Cześć,

zapraszam do wsparcia mojego projektu na PolakPotrafi!
Cel: zakup drukarki i rozpowszechnienie wydruków w technologi DLP z żywic roślinnych!

LINK -> https://polakpotrafi.pl/projekt/drukarka-3d-eco-druk

Za wsparcie obiecuje dowolne wydruki!
Dzięki!
-Justyna

Nie rozumiem.
Pewnie kilka osób się zastanawia tak jak ja, przed inwestowaniem swoich ciężko zarobionych pieniędzy.
1)W jaki sposób będzie rozpowszechniana ta technologia? Bo jak wnioskuję chyba nie stać Cię na sprowadzanie i sprzedaż oraz promowanie na PL rynku.
2)Co oferujesz nam/środowisku/komukolwiek - że mamy zafundować Ci tą maszynę?
3) Adnotacja porządkowa - żywice były dostępne u nas - niestety - były tak chodliwe że się przeterminowały :D

Sorry, że tak krytycznie od tego podchodzę, ale wychodzę z założenia, że skoro mam jakieś hobby to mam na to pieniądze.

Re: ECO wydruki!

: 13 sty 2020, 20:44
autor: aaannnd
też chcę być ECO, więc kto mi zasponsoruje wymianę silnika z V6 na jedynie słuszne V8 a i jeszcze dołoży się do rejestracji, w zamian przewiozę po okolicy :D

Re: ECO wydruki!

: 13 sty 2020, 21:13
autor: panWiadr0
aaannnd pisze:też chcę być ECO, więc kto mi zasponsoruje wymianę silnika z V6 na jedynie słuszne V8 a i jeszcze dołoży się do rejestracji, w zamian przewiozę po okolicy :D
Mówiłem sąsiadowi bier S500 to wział S350 i... teraz żałuje :]

Re: ECO wydruki!

: 13 sty 2020, 22:19
autor: seler1500
Ja też jestem ECO, drukuję z PLA na zimnym stole, a drukarkę napędzam siłą mięśni ;)

Re: ECO wydruki!

: 13 sty 2020, 23:23
autor: Justyna G.
Witam Wszystkich!

hahaha - post z silnikiem dobry!

też mam PLA i DLP, z tym, że biodegradacja PLA w Polsce nie działa, więc nie jest Pan do końca EKO ;) polecam -> http://prostemiasta.pl/tworzywo-pla/

umówmy się, nie chodzi tylko o kasę na najtańszą chińską drukarkę ( chodź bardzo precyzyjną), tylko o promowanie ECO żywic, niestety najwięcej ( z tego co udało mi sie znaleźć ) oferują Chińczycy. Kontaktowałam się z anycubic/suen ching/3dresyns w sprawie ECO żywic ( nie są wcale najtańsze chodź w porównaniu do formlabsa... ).
Moim celem było własnie dotarcie do największej ilości osób dzięki portalowi PolakPotrafi.pl, a w zamian za drobne wsparcie dostaniecie model.
Mój projekt opublikowany dosłownie kilka godzin temu już ma prawie 500 odsłon. Jeśli nie zbiorę odpowiedniej kwoty - kasa wraca do was!

Z "No printer. No problem" nie zgadzam się. Jak wiecie druk 3D rozwija się z zastraszającym tempie, wybierając żywice do modelu/prototypu który jest średnio używany kilka dni, zamiast chemicznych substancji, możemy wydrukować go z żywicy roślinnej.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 00:39
autor: Julian
Justyna G. pisze:
też mam PLA i DLP, z tym, że biodegradacja PLA w Polsce nie działa....
Justyna G. pisze: ...Jak wiecie druk 3D rozwija się z zastraszającym tempie, wybierając żywice do modelu/prototypu który jest średnio używany kilka dni, zamiast chemicznych substancji, możemy wydrukować go z żywicy roślinnej.
Sraty taty.
Konkrety.
Przypominam się z pytaniami z powyższego postu.
Bo ja tu nie widzę w żaden sposób planu działania.
No chyba że patrzę na to zbyt "biznesowo".

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 00:45
autor: JGFTW
Liczę na to, że w przyszłości uda się wyeliminować wszystkie plastikowe rzeczy, które nas otaczają na rzeczy przyjazne dla środowiska!
Chcesz zamienić jedne plastiki na inne - dobrze rozumiem ? ;)

Oczywiście te "plastikowe rzeczy" które są obecnie wyrzucisz do śmieci i wylądują na hałdzie, aż zagadkowo spłoną :D ...
Lepiej naprawisz problem "Eco" przerabiając obecnie wyprodukowane plastiki a nie dokładając nowych. Tak tylko mówię. Bo rozumiem, że to tylko chwytliwe hasełko, żeby wypromować się na fali popularności bycia eko.
Jeśli projekt wypali chce założyć strone internetową na której będzie możliwość zakupu w bardzo dobrej cenie rzeczy codziennego użytku wykonanych z naturalnych żywic w cenie konkurencyjnej do tych samych rzeczy oferowanych z najtańszych i najbardziej szkodliwych dla środowiska materiałów!
Justyna G. chce zrobić zbiórke na drukarkę dla niej, żeby mogła drukować i sprzedawać rzeczy z żywicy (szkoda, że projekty też z neta a nie własne). Nie wiem jak do tego ma się promowanie żywic. Trochę to naciągane.

No to jest genialne, po cholerę oszczędzać na maszynę - lepiej napisać jakieś farmazony i zebrać hajs od naiwniaków ;) . I tu bez cienia uszczypliwości szanuję za pomysł i wykonanie, ja nie miałbym sumienia, żeby tak zrobić. Tym bardziej, że nie wygląda na to jakbyś miała generować konkretne wartości dodane, masz tylko pełno pustych sloganów i coś jak myśl przewodnią (na upartego wszystko możesz pod nią podciągnąć), a nie konkretny plan działania.

Mam wrażenie, że całość ma podtekst wciskania ciemnoty - nie wiem czy na tym forum ktoś ten pomysł kupi ;)

Jeżeli uda Ci sie zebrać całość to zwątpie w ludzkość trochę bardziej. Powodzenia :D .

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 01:31
autor: panWiadr0
Justyna, błądzisz i nawet nie wiesz jak bardzo. Po pierwsze policz sobie ile na tym forum jest drukarek FDM, a ile żywicówek :] Potem dodaj do tego różnicę cenową materiałów używanych w obu technologiach.

Myślisz że tu ludzie przerabiają hektolitry żywic? Wątpie.

Za to filamenty idą w tonach. Napiszę wiec to co już pisałem wiele razy na shoutboxie...

Jak chcesz promować EKO to wpłyń na producentów i odbiorców tak aby:
  • promowano szpule wykonane z materiałów bio (celuloza/tektura) bo NIKT tego nie skupuje, a wywala się tego również na tony!
  • odwrócić trend durnych opakowań papierowo/plastikowych/z dziurami których nie da się wykorzystać w gospodarstwie domowym powtórnie. Tego typu opakowania są "ułomne" i lecą od razu... na hasiok. Poza tym stosunkowo mało sprzedaje się stacjonarnie żeby świecić filamentem przez te okienka/otwory w opakowaniu. Osobiście wolałbym na sklepie obejrzeć na żywo jakiś testowy wydruk niż oglądać kolor na szpuli bo te potrafią się różnić.
  • bezmyślnego ładowania do niemalże każdego zamówienia losowych próbek, gdzie 2-3m drutu jest spiętego 5 trytytkami i zapakowanego w jednorazowy worek próżniowy. Większość z nas rzyga już tymi próbkami! Znaczna cześć tego pewnie też leci na hasiok.
Co do zanieczyszczania środowiska nieudanymi/niepotrzebnymi wydrukami to proponuje po najbliższych większych zakupach ogólnospożywczych rozłożyć sobie na blacie to co się kupiło i policzyć ilość plastiku w samych opakowaniach!

Przy okazji wprowadzenia recyklingu w podziale na 5 frakcji zacząłem się temu przyglądać i złapałem się za głowę. Wyszło mi, że sam "produkuje" ~150kg odpadów tworzyw rocznie tylko z samych opakowań po jedzeniu czy chemii gosp. dom.! Ile wywalisz rocznie wydruków? Kilo? Dwa? Pięć?

Daj spokój. ಠ_ಠ

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 01:49
autor: Jakub
Chyba wiem o jakich kartonikach mowa... :shh: :silent:
viewtopic.php?f=55&t=3501&hilit=Nowe+kartoniki

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 01:51
autor: seler1500
Tia, #praktycznekartoniki były... lepsze :D

No i proszę Cię - w zamian model wydrukowany w 3d - na forum, gdzie każdy większość ma drukarkę i sobie ten model wydrukuje w 20 minut - no nie, po prostu nie :D

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 06:34
autor: olo2000pm
Justyna, nie chcę Cię martwić, ale w naszym kraju nie ma szans na wsparcie tego typu projektu. Wiem, bo sam kilka lat temu byłem na polakpotrafi z swoim pomysłem na druk 3d. Skończyło się na tym, że sam finansuje swoje drukarki, a mój plan upadł :)
Nie załamuj się wpisami kolegów z forum.
Gratuluję pomysłu i oczywiście skromnie dorzuciłem się do projektu :)

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 07:45
autor: virgin71
Szczerze życzę szczęścia. U mnie te żywice również się przeterminowały, tak wszyscy są eko. Poza tym, używasz tam zdjęć i obrazków, do których nie posiadasz praw, zrewiduj swoje podejście do całego przedsięwzięcia.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 11:43
autor: marek91
Jakub pisze:Chyba wiem o jakich kartonikach mowa... :shh: :silent:
Jałowa dyskusja, dystrybutorzy są zachwyceni tymi kartonikami.
Jeśli ja będę miał brzydkie kartoniki, to nie będę się rozwijał, spadnie sprzedaż i za jakiś czas z dobrze prosperującej firmy zrobi się nierentowna masakra. A na moje miejsce, przyjdzie taki który zrobi kartoniki z szybką za mnie.

Sorry Greta. :cry:

Justyna, nie oczekuj że ktoś sfinansuje ci zabawkę, kup ją sobie sama, to nie jest jakiś duży koszt.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 11:54
autor: panWiadr0
Skąd to wiesz? Robiłeś badania rynku pod tym kątem?

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 11:58
autor: marek91
panWiadro0, wymiana tych kartoników ze starych na nowe odbiła się na wyniku sprzedaży bardzo wyraźnie.
Badań nie robiłem ale prowadzę firmę od 2012 roku i nie potrzebuję doradztwa w tym zakresie.

A jak potrzebuję opinii to pytam, jak nie potrzebuję to nie wciskajcie mi jej na siłę.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:02
autor: mata-on
A mnie ciekawi jak produkuje się żywicę roślinną EKO?
Czy do tego nie trzeba użyć żadnej maszyny, nie wykorzystuje się żadnych silników, energii elektrycznej ani nic co by mogło nadużywać środowiska ?
Bo jeśli produkcja żywicy wiąże się z wykorzystaniem maszyn i elektryczności to dla mnie to nie jest EKO i szczerze bardzo drażni mnie ogólna otoczka wszystkich EKO na około... Jak ktoś chce być EKO to niech nie używa komputera, telefonu, internetu, samochodu, nie zapala światła itd. etc.

Co do samej zbiórki... hm. Chyba prędzej uzbierasz kwotę wykonując jakąś pracę (nie wiem... np. miesiąc... na magazynie, w biedronce na kasie, cokolwiek). Kwota nie jest oszałamiająca i chcąc brać się za projekty tego typu chyba lepiej mieć kapitał na starcie ?
Ale to tylko moje luźne rozkminy ;)
Tak czy siak życzę powodzenia w uzbieraniu kwoty i zakupu drukarki :)

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:03
autor: Julian
panWiadr0 pisze:Skąd to wiesz? Robiłeś badania rynku pod tym kątem?
Na pewno sprzedawcy ręczą tym. Bo klient kupuje oczami. I tu DD wypada najlepiej. Umówmy się, jeżeli DOBRZE segregujesz śmieci to calość trafia do recyklingu. Jedynie trzeba oderwać okienko i wyrzucić do innego kubła.

Ja jestem zadowolony też z innego powodu. Z daleka osoba pakująca czy szukająca, widzi dany produkt.

Tak czy siak, właśnie robimy koleżance mały oftop.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:05
autor: panWiadr0
Julian pisze:
panWiadr0 pisze:Skąd to wiesz? Robiłeś badania rynku pod tym kątem?
Na pewno sprzedawcy ręczą tym. Bo klient kupuje oczami. I tu DD wypada najlepiej. Umówmy się, jeżeli DOBRZE segregujesz śmieci to calość trafia do recyklingu. Jedynie trzeba oderwać okienko i wyrzucić do innego kubła.

Ja jestem zadowolony też z innego powodu. Z daleka osoba pakująca czy szukająca, widzi dany produkt.

Tak czy siak, właśnie robimy koleżance mały oftop.
Wiesz ile jaki procent odpadów podlega recyklingowi w RP? 34% (dla komunalnych) :problem:

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:06
autor: dziobu
A mnie wciąż zastanawia - tu bez złośliwości żadnej - kto wybiera filament kierując się pudełkiem.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:08
autor: dragonn
panWiadr0 pisze:Skąd to wiesz? Robiłeś badania rynku pod tym kątem?
Bez przesady, nie trzeba robić żadnych badań żeby wiedzieć że większość ludzi kupuje oczami i gdzieś ma "ekologię". Praktycznie jedyną dziedziną gdzie dotarła moda na ekologię to żywność.
Też uważam że stare kartoniki były lepsze ale co z tego? Dobrze wiem że większość ludzi idąc do sklepu szukając dobrego filamentu i mając do wyboru DD w starym pudełku i np. Fiberlogy wybierze to drugie bo pudełko wygląda lepiej i bardziej profesjonalnie. To że my na forum myślimy inaczej o niczym nie świadczy bo jesteśmy raczej dość "specyficzną grupą".

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:10
autor: Julian
panWiadr0 pisze: Wiesz ile jaki procent odpadów podlega recyklingowi w RP? 34% (dla komunalnych) :problem:
Egzakli. Dla segregowanych trochę lepiej, ale nie wiele.
Współpracuję z firmą która zajmuje się zbiórką i segregowaniem odpadów. Sprzedają posegregowane plastiki i papiery do norwegii. Norwegia ma tak rozwinięty przemysł recyklingu, że maszyny nie mają co robić i skupują z ue.
Firma spala około 9% odpadów które do niej trafią. Więc można, trzeba chcieć.
dziobu pisze:A mnie wciąż zastanawia - tu bez złośliwości żadnej - kto wybiera filament kierując się pudełkiem.
No są tacy ...

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:11
autor: panWiadr0
Inaczej. Jaki jest poziom sprzedaży filamentu dla sklepów stacjonarnych i online? W sieci fota pudełka mówi tyle co nic.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:11
autor: carving85
Mnie tam w sumie nowe pudełko się podoba od razu widać co jest w środku.
Stare było trochę bardziej użyteczne bo można było wykorzystać żeby coś w środku zapakować no ale to ile takich pudełek mi się przydało 5-6 i więcej nie potrzebuję.

A tak to będąc w sklepie i widząc te pudełka weźmiesz to ładniejsze/nowocześniejsze/bardzie "pro". Szczególnie kiedy produkty są w podobnej cenie i o podobnej jakości

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:12
autor: marek91
dziobu pisze:A mnie wciąż zastanawia - tu bez złośliwości żadnej - kto wybiera filament kierując się pudełkiem.
Jakieś 96% populacji. Tak wygląda rzeczywistość.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:13
autor: morf
Dla mnie akurat ten "projekt" jest cienki jak barszcz z pustej torebki.

Bylbym w stanie to jeszcze zrozumiec gdyby celem projektu bylo popularyzowanie druku z eko-zywic albo "wprowadzenie na PL rynek ekozywic".
A po przeskanowaniu tekstu wyszlo mi ze jest to zbiorka z cyklu "zasponsorujcie mi drukarke" a bede mogla sobie podrukowac. Sorry.

Ogolnie wszystko, niby eko-sreko ale
1) drukarka pewnie od chinczyka (taaaam to sie trzymaja ekozasad xD)
2) wysylka pyrpyrpyr tankowcem przez pol globu
3) hmm a jak bardzo eko wyglada proces wytwarzania tej "ekozywicy", czy tez jest eko?
3) Ekozywica przychodzi w butelkach eko wytlaczanych z korka czy zwyklych plastykowych?

Nie wspominajac juz o "zapozyczonych" materialach/zdjeciach o ktorych Ktos wczesniej juz wspominał.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:14
autor: marek91
panWiadr0 pisze:Inaczej. Jaki jest poziom sprzedaży filamentu dla sklepów stacjonarnych i online? W sieci fota pudełka mówi tyle co nic.
Tak, ale inaczej poczujesz się jak dostaniesz paczkę z której wypakujesz ładną zawartość a inaczej jak wypakujesz coś brzydkiego, za tą samą kasę. To się chyba fachowo nazywa customer experience.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:16
autor: Julian
panWiadr0 pisze:Inaczej. Jaki jest poziom sprzedaży filamentu dla sklepów stacjonarnych i online? W sieci fota pudełka mówi tyle co nic.
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć.

To jest bardziej złożone niż myślisz. Wpłynie na to:
-lokalizacja sklepu,
-wyniki w google,
-opinie na allegro ebay itp,

Dodatkowo każdy będzie miał inny sposób i pomysł na handel więc żeby to określić trzeba by mieć kilkadziesiąt sklepów internetowych, tyle samo stacjonarnych i sprzedaż na poziomie EURO, MEDIA EXPERT itp.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:19
autor: dziobu
dragonn pisze:Praktycznie jedyną dziedziną gdzie dotarła moda na ekologię to żywność.
Akurat EKO w żywności to mit.
marek91 pisze:Jakieś 96% populacji. Tak wygląda rzeczywistość.
Tak, pisałeś już kiedyś.
Ciesze się że należę do tej reszty ;)

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:21
autor: marek91
Eko w żywności - kurde, ostatnio moja kupiła laskę wanilii, o taką, w plastikowej fiolce:
Zrzut ekranu 2020-01-14 o 12.21.21.png
Zrzut ekranu 2020-01-14 o 12.21.21.png (142.52 KiB) Przejrzano 2890 razy

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:26
autor: panWiadr0
Ekologiczne i przydatne opakowanie można zrobić z najzwyklejszego kartonu, to kwestia dobrego designu.

https://www.google.com/search?q=cardboa ... design+box

Obrazek

I nikt mnie nie przekona, że opakowanie tak technicznej rzeczy jak filament musi być "świecić" na półce. To tak jakbym poszedł do sklepu z tonerami i kupił toner w odblaskowym opakowaniu :crazy:

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:30
autor: marek91
Błędnie przyjąłeś że ktoś będzie cię przekonywał ;)

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:30
autor: Julian
panWiadr0 pisze:To tak jakbym poszedł do sklepu z tonerami i kupił toner w odblaskowym opakowaniu :crazy:

Będziemy szukać pracowników, możesz złożyć CV xD
Przekonasz się na własne oczy jak ludzie robią zakupy. :D

A nie daj "borze" kobieta kupująca chłopakowi na urodziny :D

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:37
autor: dziobu
marek91 pisze:
dziobu pisze:A mnie wciąż zastanawia - tu bez złośliwości żadnej - kto wybiera filament kierując się pudełkiem.
Jakieś 96% populacji. Tak wygląda rzeczywistość.
@panWiadr0
Siadaj obok w tych 4% i gapimy się na resztę :D
Julian pisze:Przekonasz się na własne oczy jak ludzie robią zakupy.
Chwile pomyślałem...i mi wyszło ze nic do drukarek 3D nigdy nie kupiłem osobiście. Ani szpuli, nawet dyszy :D

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:40
autor: panWiadr0
Julian pisze:
panWiadr0 pisze:To tak jakbym poszedł do sklepu z tonerami i kupił toner w odblaskowym opakowaniu :crazy:
Będziemy szukać pracowników, możesz złożyć CV xD
Nie stać Cie na mnie :]

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:40
autor: marek91
dziobu pisze: Chwile pomyślałem...i mi wyszło ze nic do drukarek 3D nigdy nie kupiłem osobiście. Ani szpuli, nawet dyszy :D
Co ty? My w zeszłym tygodniu wywiesiliśmy kartki że nie prowadzimy sprzedaży detalicznej bo ludzie nam tu wbijają prosto z ulicy a później zdziwienie że tu sklepu nie ma :rotfl:

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:44
autor: dziobu
Chętnie bym się kiedyś wbił tam do Was... paletę jak coś to mam czym zabrać, tylko na ch* mi tyle filamentu :D

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:53
autor: Julian
marek91 pisze:
Co ty? My w zeszłym tygodniu wywiesiliśmy kartki że nie prowadzimy sprzedaży detalicznej bo ludzie nam tu wbijają prosto z ulicy a później zdziwienie że tu sklepu nie ma :rotfl:
Wiem, że do Sosnowca kawałek, ale możecie nasz adres wywiesić :D

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 12:57
autor: epon
Julian pisze:
marek91 pisze:
Co ty? My w zeszłym tygodniu wywiesiliśmy kartki że nie prowadzimy sprzedaży detalicznej bo ludzie nam tu wbijają prosto z ulicy a później zdziwienie że tu sklepu nie ma :rotfl:
Wiem, że do Sosnowca kawałek, ale możecie nasz adres wywiesić :D
pewnie i paszporty od razu wydawać :)

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 13:02
autor: kapi
Julian pisze:
marek91 pisze:
Co ty? My w zeszłym tygodniu wywiesiliśmy kartki że nie prowadzimy sprzedaży detalicznej bo ludzie nam tu wbijają prosto z ulicy a później zdziwienie że tu sklepu nie ma :rotfl:
Wiem, że do Sosnowca kawałek, ale możecie nasz adres wywiesić :D
tylko godziny otwarcia letko przesuńcie. :piwo:

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 13:03
autor: dziobu
kapi pisze:tylko godziny otwarcia letko przesuńcie. :piwo:
Nie mogą. Tam jest inna strefa czasowa :D

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 13:05
autor: Julian
dziobu pisze:
kapi pisze:tylko godziny otwarcia letko przesuńcie. :piwo:
Nie mogą. Tam jest inna strefa czasowa :D

No niestety :P
dziobu pisze:Chętnie bym się kiedyś wbił tam do Was... paletę jak coś to mam czym zabrać, tylko na ch* mi tyle filamentu :D
Po paletę i o nas możesz.
Albo nie.
Cło na granicy :D

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 13:06
autor: Berg
Firmy, które idą w kierunku redukcji masy opakowań wzbudzają moją sympatię, która objawia się zmianą preferencji dot. zakupów.
To nie muszą być rewolucyjne zmiany. Oczekuję że zauważalne będzie to, że producent w ogóle dostrzega temat. Myślę, że to działa w obie strony. Konsument dostrzega, że producent dostrzega, więc zaczyna dostrzegać bardziej, wymagać bardziej.... jest szansa by zmierzało w stronę lepszego.
To już nie jest kwestia tego, czy to robić tylko jak.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 13:24
autor: dziobu
Marek ma tu niestety rację. To tak nie działa.
Tam gdzie towar leży w sklepie i czeka na klienta - tam ma wyglądać. Uważam że to bzdura (kupować się powinno po składzie/cechach a nie kolorach pudełka), no ale żyjemy szybko, umierały młodo - a to zobowiązuje. No i klasyk - wygodnie jest oddać myślenie innym; przecież skoro pudełko ma modny wygląd to towar nie może być zły.

A to co zamawiasz zdalnie, co nie leży w Tesc* na regale, pakują w formy z recyklingu. Laptop HP (raczej wyższej klasy; mam 3-4 takie i wszystkie były w foremkach), oscyloskopy, analizatory (Agilent, Tektronix, R&S) - to wszystko kosztuje tyle że pudełko mogło by być mahoniowe z ręcznym grawerem, ale mimo to sprzęt przychodzi zapakowany jak jajka, w szarym brzydkim pudełku.
I nikt takim pudełkiem nie walczy z Rigolen czy innym Hantkiem (choć mój Rigol też miał już zwykłe pudełko).

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 13:29
autor: balgator
marek91 pisze: Co ty? My w zeszłym tygodniu wywiesiliśmy kartki że nie prowadzimy sprzedaży detalicznej bo ludzie nam tu wbijają prosto z ulicy a później zdziwienie że tu sklepu nie ma :rotfl:
Hehe, pamiętam, jak w okolicach 2014-2015 r. sam tak do Was wbiłem z ulicy i jakie to było kłopotliwe by sprzedać mi detalicznie. Ale się udało.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 13:30
autor: dragonn
dziobu zapominasz o jednej najważniejsze rzeczy - oscyloskopy, analizatory itp. takiego pokroju nie kupują "zwykli śmiertelnicy" tylko ludzie którzy faktycznie w 99% przypadków popatrzą tylko i wyłączenie na parametry sprzętu.
Druk 3D może nie jest chlebem ale zdobył już na tyle dużą popularność że filament kupują często ludzie którzy są dużo mniej techniczni niż ludzie siedzący tu na forum czy osoby który kupują oscyloskopy itp.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 13:34
autor: Berg
filamenty to i tak w miarę rzadka sprawa. Choć opakowanie wentylatora Noctua doprowadza do szału, choć jest jeszcze rzadsze w moim koszyku. Za to ostatnio widziałem kostkę masła zapakowaną dodatkowo w blister.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 13:39
autor: dziobu
dragonn pisze:dziobu zapominasz o jednej najważniejsze rzeczy
Nie, nie zapomina. Zresztą wspomniałem o tym, może tylko zbyt niejasno.

Filamenty - jak wcześniej @ panWiadr0 wspomniał, są elementem technicznym i wybieranie ich po kolorze pudełka jest przynajmniej głupie. To tak jakby ktoś kupował zestaw śrubokrętów bo maja fajne niebieskie pudełko (które i tak zaraz leci w kosz).
Choć niestety zdaje sobie sprawę że to tak działa ;/

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 13:40
autor: panWiadr0
Filtr oleju do auta też kupujecie po opakowaniu? Come on!

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 13:41
autor: marek91
Byś ty widział jak się sprzedawca poci jak proszę o filtr do któregoś z moich samochodów xD

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 13:45
autor: dziobu
Myślisz że jest mu wstyd że filtry są w kartonikach? :D

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 13:45
autor: dragonn
panWiadr0 pisze:Filtr oleju do auta też kupujecie po opakowaniu? Come on!
Tutaj na pewno nie ma takiej osoby tak samo jak pewnie nie ma tu osoby który kupiłaby filament bo ma fajniejsze pudełko.
A osoba która kupi filament z względu na pudełko to auto odda do mechanika na wymianę i nawet nie zobaczy w jakim pudełku był filtr oleju.

Zbyt bardzo patrzysz przez pryzmat siebie i osób tutaj na forum na ten problem. Musisz się wczuć w zwykłego Janusza który kupił sobie w jakimś celu drukarkę.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 14:06
autor: Wawok
JGFTW pisze:
Liczę na to, że w przyszłości uda się wyeliminować wszystkie plastikowe rzeczy, które nas otaczają na rzeczy przyjazne dla środowiska!
Chcesz zamienić jedne plastiki na inne - dobrze rozumiem ? ;)

Oczywiście te "plastikowe rzeczy" które są obecnie wyrzucisz do śmieci i wylądują na hałdzie, aż zagadkowo spłoną :D ...
Lepiej naprawisz problem "Eco" przerabiając obecnie wyprodukowane plastiki a nie dokładając nowych. Tak tylko mówię. Bo rozumiem, że to tylko chwytliwe hasełko, żeby wypromować się na fali popularności bycia eko.
Jeśli projekt wypali chce założyć strone internetową na której będzie możliwość zakupu w bardzo dobrej cenie rzeczy codziennego użytku wykonanych z naturalnych żywic w cenie konkurencyjnej do tych samych rzeczy oferowanych z najtańszych i najbardziej szkodliwych dla środowiska materiałów!
Justyna G. chce zrobić zbiórke na drukarkę dla niej, żeby mogła drukować i sprzedawać rzeczy z żywicy (szkoda, że projekty też z neta a nie własne). Nie wiem jak do tego ma się promowanie żywic. Trochę to naciągane.

No to jest genialne, po cholerę oszczędzać na maszynę - lepiej napisać jakieś farmazony i zebrać hajs od naiwniaków ;) . I tu bez cienia uszczypliwości szanuję za pomysł i wykonanie, ja nie miałbym sumienia, żeby tak zrobić. Tym bardziej, że nie wygląda na to jakbyś miała generować konkretne wartości dodane, masz tylko pełno pustych sloganów i coś jak myśl przewodnią (na upartego wszystko możesz pod nią podciągnąć), a nie konkretny plan działania.

Mam wrażenie, że całość ma podtekst wciskania ciemnoty - nie wiem czy na tym forum ktoś ten pomysł kupi ;)

Jeżeli uda Ci sie zebrać całość to zwątpie w ludzkość trochę bardziej. Powodzenia :D .
Zgadza się ...
Jak ktoś nie jest w temacie to zapłaci ...

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 14:58
autor: marek91
dziobu pisze:Myślisz że jest mu wstyd że filtry są w kartonikach? :D
On nie ma głowy do myślenia o kartoniku, przeszukuje nerwowo katlogi w celu dobrania numeru części, a to bywa niełatwe :rotfl:

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 15:43
autor: Julian
mata-on pisze:A mnie ciekawi jak produkuje się żywicę roślinną EKO?
Czy do tego nie trzeba użyć żadnej maszyny, nie wykorzystuje się żadnych silników, energii elektrycznej ani nic co by mogło nadużywać środowiska ?
Bo jeśli produkcja żywicy wiąże się z wykorzystaniem maszyn i elektryczności to dla mnie to nie jest EKO i szczerze bardzo drażni mnie ogólna otoczka wszystkich EKO na około... Jak ktoś chce być EKO to niech nie używa komputera, telefonu, internetu, samochodu, nie zapala światła itd. etc.
Litości. Przecież w linku jest napisane dlaczego jest eko. Jest oparta na Soi. To taki odpowiednik "kukurydzianego" PLA.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 15:57
autor: mata-on
Julian pisze:
mata-on pisze:A mnie ciekawi jak produkuje się żywicę roślinną EKO?
Czy do tego nie trzeba użyć żadnej maszyny, nie wykorzystuje się żadnych silników, energii elektrycznej ani nic co by mogło nadużywać środowiska ?
Bo jeśli produkcja żywicy wiąże się z wykorzystaniem maszyn i elektryczności to dla mnie to nie jest EKO i szczerze bardzo drażni mnie ogólna otoczka wszystkich EKO na około... Jak ktoś chce być EKO to niech nie używa komputera, telefonu, internetu, samochodu, nie zapala światła itd. etc.
Litości. Przecież w linku jest napisane dlaczego jest eko. Jest oparta na Soi. To taki odpowiednik "kukurydzianego" PLA.
Litości. Rozumiem czeka się na polu z wiaderkiem aż samo się upłynni ? Zadałem konkretne pytanie o wykorzystanie maszyn i elektryczności w procesie produkcji tego typu żywicy.
Ale litości... musiałeś odpowiedzieć konkretnie na temat. :good:

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 16:02
autor: dziobu
No ale w sumie jakiej odpowiedzi oczekiwałeś? Przecież dobrze wiesz ile to EKO jest warte :D

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 16:07
autor: carving85
mata-on pisze: Bo jeśli produkcja żywicy wiąże się z wykorzystaniem maszyn i elektryczności to dla mnie to nie jest EKO i szczerze bardzo drażni mnie ogólna otoczka wszystkich EKO na około... Jak ktoś chce być EKO to niech nie używa komputera, telefonu, internetu, samochodu, nie zapala światła itd. etc.
Ale eko to nie jest tylko nie używanie komputera i maszyn do wyprodukowania czegoś. Eko jest też robienie czegoś w sposób który mniej zagraża środowisku. Czyli często to może być właśnie wytwarzanie czegoś z wykorzystaniem maszyn bo jest bardziej wydajne i przez to bardziej ekologiczne.
Albo z innej definicji ekologiczny to będzie wytworzony ze składników naturalnych i tam też nic nie ma o tym że nie można używać elektryczności ani maszyn.

Eko to nie jest życie bez prądu tylko staranie się zminimalizowania tego jak oddziałujemy na naturę ale nadal będąc człowiekiem w 21 wieku a nie w średniowieczu.

Całkowicie pomijam i zgadzam się że z tym 3/4 EKO jest całkiem bezsensu i jest o tylko chwyt marketingowy

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 16:50
autor: Julian
mata-on pisze: Ale litości... musiałeś odpowiedzieć konkretnie na temat. :good:

Ależ odpowiedziałem, wszytko było napisane w linkach udostępnionych przez autorkę postu. Jedyna różnica, to że podstawowy składnik żywicy nie jest chemiczny, a jest pochodzenia SOYowego - nie znaczy, że jest w 100%. Używanie stwierdzenie "ECO" jest nadużyciem. Nazwałby to, "przyjaźniejsza środowisku".
Ot, cała umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 17:18
autor: Julian
Dodatkowo, są branże w których wyprodukowanie produktu "eko" jest droższe i dużo mniej ekologiczne niż produkowanie zwykłego modelu. Mam na myśli np. branżę motoryzacyjną. Wyprodukowanie EKO auta (elektrycznego), jest dużo mniej EKO niż produkcja zwykłego.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 18:22
autor: Pjoter
Ale w aucie to akurat chodzi o eksploatację a nie produkcję by była EKO...

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 18:25
autor: Justyna G.
Cześć!

nie spodziewałam się, że tyle osób będzie uczestniczyło w tej dyskusji :)
hejt mile widziany!

Może nie wyraziłam się jasno, celem projektu jest zakup drukarki i rozpowszechnienie druku z żywic przyjaznych dla środowiska, jeśli się uda to dystrybucja żywic roślinnych ( nie tylko od Chińskich producentów). I tak, jest to pomysł na mini biznes, ale umówmy się, moje życie od tego nie zależy. Nie uda się to trudno i tak warto było spróbować. Na PolakPotrafi większym powodzeniem cieszą się publikacje czasopism/komiksów/książek/albumów. Niestety był to chyba nietrafiony pomysł i forum :sorry: .

Ten projekt pozwoli mi się rozeznać czy w ogolę będzie na takie druki zapotrzebowanie, dlatego wybrałam najtańszą drukarkę, chętnie ją przetestuje tak btw i powiększę swój "park maszynowy" . Mam FormLabsa i FDM wiec nie jest to, żebranie o PLN na drukarkę - szkoda, że tak to odbieracie. Wydruki w symbolicznych kwotach.

Chciałabym, żeby te żywice były lepiej postrzegane na naszym rynku, jak nasze zainteresowanie będzie większe to i zainteresowanie producentów wzrośnie, taką mam przynajmniej nadzieje.

Miłego popołudnia!

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 20:41
autor: Julian
Justyna G. pisze:Cześć!

( nie tylko od Chińskich producentów)
Tu Cię zmartwię. Zrobiłem rekonesans. Żywicę do drukarek produkuje się tylko i wyłącznie w chinach. Producentów jest trzech. Wszyscy inni, biorą od nich i przelewają w swoje buteleczki.
Chciałabym, żeby te żywice były lepiej postrzegane na naszym rynku, jak nasze zainteresowanie będzie większe to i zainteresowanie producentów wzrośnie, taką mam przynajmniej nadzieje.
Nadal nie wiemy, co zrobisz w tym kierunku.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 20:52
autor: mata-on
Julian pisze:Dodatkowo, są branże w których wyprodukowanie produktu "eko" jest droższe i dużo mniej ekologiczne niż produkowanie zwykłego modelu. Mam na myśli np. branżę motoryzacyjną. Wyprodukowanie EKO auta (elektrycznego), jest dużo mniej EKO niż produkcja zwykłego.
Do tego też dążyłem :D Luz :piwo:

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 21:09
autor: Justyna G.
Julian pisze: Nadal nie wiemy, co zrobisz w tym kierunku.
z opisu projektu:

Pojawi się strona internetowa oraz konto na portalu społecznościowym. Chcę oferować wam dowolne druki w "garażowej" cenie szerząc tym samym świadomość i udowadniając, że druk z żywic roślinnej jest tak samo dobry jak z żywicy standardowej.
Chciałabym, zaoferować wam wydruki i fachową "sąsiedzką" pomoc. Dostępną dla każdego!
W planie mam również organizowanie darmowych warszatów dot. m.in. reprap, prawidłowej paramertyzacji wydruków, kalibracji, postprocesing wydrukowanych modeli..itp + publikacja filmików.
Organizowanie i prowadzenie ( wraz z dwójką znajomych ) zajęć w szkołach zaczynając od szkół podstawowych po zajęcia na uczelniach, przekazując podstawową wiedzę na temat druku i drukarek.
Chcę publikować wyniki swoich testów np wytrzymałościowych modelu wydrukowanego z żywicy roślinnej contra model wydrukowany ze standardowej. I wiele więcej... myślę, że razem z wami moje pomysły będą ewoluowały!


ale jakie ma to w sumie znaczenie? projekt spalony na panewce :? ;)
zamysł dobry, wykonanie zrujnowało wszystko :sad:
może innym razem się uda...

tak, czy inaczej dzięki za poświęcony czas i porady!

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 21:50
autor: olo2000pm
Pani Justyno, to że kilku forumowiczów skrytykowało Pani pomysł nie powinno Pani zniechęcać do dążenia do celu.
Osobiście uważam, że przychodząc na to forum z tym projektem to był błąd, ponieważ tutaj są sami fachowcy w dziedzinie druku 3d i zawsze znajdą uchybienia w Pani projekcie tym lub jakimkolwiek osadzonym w reprapach.
Powinna Pani swoje wysiłki skierować w stronę Facebooka, youtuba, wśród znajomych bliższych i dalszych. A ten temat zamknąć i zapomnieć.

Trzymam kciuki.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 21:58
autor: Jakub
Może gdyby na początku sprecyzować parę rzeczy to kilka osób inaczej by to odebrało, niemniej jednak mam nadzieję, że uda się osiągnąć cel. :good:

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 22:06
autor: dziobu
Ho vengo, ho visto e io non credevo ai miei occhi...che merda...


Zwłaszcza fejsbuka polecam! Tam są najlepsze ludzie, najwytrwalsze rady i największe fortuny się rodzą. A tu to jakieś popierdółki co się na życiu nie znają i tylko łódki drukują! Tak trzymać!

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 22:19
autor: Justyna G.
Chodziło mi o opinie specjalistów, taką otrzymałam i za nią dziękuję.
Niezależnie od wyniku zbiórki na portalu PolakPotrafi chce swój plan zrealizować, tylko musze napełnić swinke skarbonke ;) ma jednym dlp nie pociągne.

Poruszyłam dwa takie wątki, tutaj i na fb na Druk3D.
Wszysycy wytykali błędy i fajnie, juz wiem czego nie robić.
Szkoda, tylko ze nikt sie nie podzielił swoim doświadczeniem z zywicami roślinnymi, zapewne macie większe niz ja :)

Jeszcze raz dzięki
Miłego wieczoru!
-J.

Re: ECO wydruki!

: 14 sty 2020, 22:28
autor: Julian
Justyna G. pisze: Szkoda, tylko ze nikt sie nie podzielił swoim doświadczeniem z zywicami roślinnymi, zapewne macie większe niz ja :)
Ależ ja się podzieliłem. Temat tak chodliwy i chwytliwy, że wywaliłem cały karton ;-)

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 08:06
autor: dragonn
Pjoter pisze:Ale w aucie to akurat chodzi o eksploatację a nie produkcję by była EKO...
Jeśli ktoś chce być eko to musi brać pod uwagę wszystko. Jeśli jakiś produkt jest "EKO" ale np. jego produkcja pochłania 10x więcej energii niż produkcja zwykłego odpowiednika i w ogólnym rozrachunku wychodzi na to że naprawdę bardziej EKO jest używanie produktu który nie jest EKO to taki ekologiczny produkt można sobie w **** wsadzić :thumbdown: i cała ekologia jest tylko na pokaz.

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 08:50
autor: Pjoter
Nie energia a ślad węglowy. Bo energię możesz pozyskiwać z odnawialnych źródeł. I serio wątpię by ślad węglowy auta elektrycznego był większy niż auta spalinowego w ciągu np 10 lat użytkowania (plus oczywiście produkcja) .
Za każdym razem gdy jest na forum temat EKO to powstaje gownoburza i narzekanie że EKO to zło i co za debile je wymyślili. Ja nie narzekam bo z nastawieniem że wungiel to podstawa bytu Polaków, za 30 lat będę się musiał bić o wodę pitna.
fajnie jest srac pod siebie opakowaniami plastikowymi, spalinami, a narzekać na to że produkty EKO wymagają użycia energii (no kurwa a co nie potrzebuje). Każdy chce by było jak w Norwegii tylko pracować nikomu się na to nie chce.

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 09:07
autor: mcxmcx
Kuce, kuce, wszędzie kuce.

A tak serio - energia ze źródeł odnawialnych = ślad węglowy 0.


I tylko ślad węglowy liczy się w ostatecznym bilansie.

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 09:44
autor: aaannnd
/s
Co wy się znacie, najECO produktem jest papier. Robi się go przecież z drzew :D. I to nic że idzie to w parze z nieECO wycinką drzew i chemią. Były pomysły na robienie papieru o wiele taniej i zdrowiej, i lepszej jakości, ale właścicielom hektarów lasów żyjących z tego i mających władzę ustawodawczą nie bardzo to było na rękę. Poza tym nie tylko papier ale i tworzywa sztuczne też można było wytwarzać taniej i zdrowiej dla środowiska, ale właściciele pól naftowych i rafinerii, sytuowani jak wyżej, razem z tymi od lasów uchwalili sobie prawo delegalizujące konopie. W skrócie, całe to ECO to jedna wielka ściema, a liczy się tylko kasa.

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 09:51
autor: virgin71
panWiadr0 pisze:Ekologiczne i przydatne opakowanie można zrobić z najzwyklejszego kartonu, to kwestia dobrego designu.

https://www.google.com/search?q=cardboa ... design+box

Obrazek

I nikt mnie nie przekona, że opakowanie tak technicznej rzeczy jak filament musi być "świecić" na półce. To tak jakbym poszedł do sklepu z tonerami i kupił toner w odblaskowym opakowaniu :crazy:
Nie mogę podzielić się wynikami, ale uwierz mi na słowo, że od czasu tych nowych kartoników, sprzedaż w sklepie się zwiększyła znacznie. Kolory przyciągają wzrok i jak ktoś wchodzi po 1kg eko PLA czarnego, to i tak weźmie PETG zielony-transparent i ruby-red. Wcześniej tego nie było.

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 09:57
autor: panWiadr0
virgin71 pisze:Nie mogę podzielić się wynikami, ale uwierz mi na słowo, że od czasu tych nowych kartoników, sprzedaż w sklepie się zwiększyła znacznie. Kolory przyciągają wzrok i jak ktoś wchodzi po 1kg eko PLA czarnego, to i tak weźmie PETG zielony-transparent i ruby-red. Wcześniej tego nie było.
Ja to wszystko rozumiem. Tylko nadal nie wiem ile się sprzedaje filamentów stacjonarnie, a ile online. Bo jak się okaże że 80% to sprzedaż w PL jest realizowana online to nowe kartoniki nic nie wnoszą. Chodzi o skalę.

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 10:03
autor: carving85
panWiadr0 pisze:
Ja to wszystko rozumiem. Tylko nadal nie wiem ile się sprzedaje filamentów stacjonarnie, a ile online. Bo jak się okaże że 80% to sprzedaż w PL jest realizowana online to nowe kartoniki nic nie wnoszą. Chodzi o skalę.
No jak dla mnie niech i będzie tak że tylko 20% to sprzedaż lokalna i niech ta sprzedaż lokalna wzrośnie o 5% to i tak warto.

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 10:03
autor: virgin71
panWiadr0 pisze:
Ja to wszystko rozumiem. Tylko nadal nie wiem ile się sprzedaje filamentów stacjonarnie, a ile online. Bo jak się okaże że 80% to sprzedaż w PL jest realizowana online to nowe kartoniki nic nie wnoszą. Chodzi o skalę.
To nie jest tak. Stawiasz ładny kartonik z kolorem na półce i myślisz... hmm, świetnie, od razu widać co tam leży, następny też biorę Devil Design w 3LIAN :git:

Wiem, przerysowałem, bo bierze DD oraz Fiberlogy :piwo:

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 10:06
autor: Jose
mcxmcx pisze:Kuce, kuce, wszędzie kuce.

A tak serio - energia ze źródeł odnawialnych = ślad węglowy 0.


I tylko ślad węglowy liczy się w ostatecznym bilansie.
Nie istnieje coś takiego jak zerowy ślad węglowy. Wyprodukowanie wiatraka czy panelu fotowoltanicznego też obciążone jest śladem węglowym. A jeśli chcieli byśmy pominąć proces produkcji to i tak bardziej wydajny jest atom.

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 10:06
autor: marek91
Justyna G. pisze:I tak, jest to pomysł na mini biznes, ale umówmy się, moje życie od tego nie zależy. Nie uda się to trudno i tak warto było spróbować.
Na tym zdaniu można by zamknąć dyskusję.
Pjoter pisze:I serio wątpię by ślad węglowy auta elektrycznego był większy niż auta spalinowego w ciągu np 10 lat użytkowania (plus oczywiście produkcja) .
Czytałem gdzieś badania na ten temat, sprawa nie jest tak oczywista jak się wydaje na pierwszy rzut oka.
W samochodach spalinowych jedynie 7% zanieczyszczeń pochodzi z silnika, 13% to syf z klocków i opon, natomiast pozostałe 80% to tgz. "unos wtórny". Czyli ten cały syf który jest wzbijany w powietrze z ulicy przez opony.

W aucie elektrycznym największy problem masz z produkcją i utylizacją baterii, transportem litu i baterii po świecie tam i z powrotem na kontenerowcu. Baterie robią głównie w chinach, w jakich warunkach tego do końca nikt chyba nie jest świadomy.
Warto też zadać sobie pytanie skąd pochodzi prąd którym ładujesz auto, bo w polsce głównie ze spalania ciał stałych, czyli węgla. A to źle.

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 10:17
autor: mata-on
Dobrze powiedziane :cool2:
Dałem Ci piwo :)
Masz teraz już 666

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 10:24
autor: panWiadr0
carving85 pisze:
panWiadr0 pisze:
Ja to wszystko rozumiem. Tylko nadal nie wiem ile się sprzedaje filamentów stacjonarnie, a ile online. Bo jak się okaże że 80% to sprzedaż w PL jest realizowana online to nowe kartoniki nic nie wnoszą. Chodzi o skalę.
No jak dla mnie niech i będzie tak że tylko 20% to sprzedaż lokalna i niech ta sprzedaż lokalna wzrośnie o 5% to i tak warto.
Kapitalizm vs ochrona środowiska. Wybierz jedno.

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 11:10
autor: sagittario
W sumie to ja mam trochę doświadczenia z roślinnymi żywicami. Szczególnie jak sobie ręce ubrudzę przy cięciu drzewa... :D
Myślę, że zbiórka jest źle pomyślana. Jeśli faktycznie chce się coś zrobić w stronę "EKO" to kupno drukarki i zamiana żywicy na roślinną nic nie da.
A już "EKO" w druku to by było jak slicer automatycznie dzieliłby model na takie fragmenty, które nie wymagają używania podpór :D

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 21:30
autor: Julian
virgin71 pisze: Wiem, przerysowałem, bo bierze DD oraz Fiberlogy :piwo:
Więcej jest ładnych kartonów.
Print-ME - m fajne. Coś jak bombonierka. Wyjmowane do góry.
Spectrum już jakiś czas ma fajne.
Noctuo, Primat, mają chyba najsłabsze aktualnie

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 22:12
autor: Holgin
marek91 pisze:
Justyna G. pisze:I tak, jest to pomysł na mini biznes, ale umówmy się, moje życie od tego nie zależy. Nie uda się to trudno i tak warto było spróbować.
Na tym zdaniu można by zamknąć dyskusję.
Pjoter pisze:I serio wątpię by ślad węglowy auta elektrycznego był większy niż auta spalinowego w ciągu np 10 lat użytkowania (plus oczywiście produkcja) .
Czytałem gdzieś badania na ten temat, sprawa nie jest tak oczywista jak się wydaje na pierwszy rzut oka.
W samochodach spalinowych jedynie 7% zanieczyszczeń pochodzi z silnika, 13% to syf z klocków i opon, natomiast pozostałe 80% to tgz. "unos wtórny". Czyli ten cały syf który jest wzbijany w powietrze z ulicy przez opony.

W aucie elektrycznym największy problem masz z produkcją i utylizacją baterii, transportem litu i baterii po świecie tam i z powrotem na kontenerowcu. Baterie robią głównie w chinach, w jakich warunkach tego do końca nikt chyba nie jest świadomy.
Warto też zadać sobie pytanie skąd pochodzi prąd którym ładujesz auto, bo w polsce głównie ze spalania ciał stałych, czyli węgla. A to źle.
Jeżeli chodzi o auta elektryczne, lubię wtrącać tutaj jedną rzecz. Dziś, teraz, w styczniu 2020, bardzo możliwe, że podliczając wszystko, ten cały ślad węglowy dla elektryka jest większy niż dla spalinowego, być może nawet znacznie większy.
ALE - technologia aut elektrycznych, baterii do nich itp. jest stosunkowo młoda, będzie się jeszcze długo rozwijać, a najlepszym motorem rozwoju (oprócz wojny) jest pieniądz, który jest coraz większy, bo rynek takich pojazdów też jest coraz większy.

Osobiście uważam, że za 5, 20, 50 lat, inne metody/źródła (inne niż paliwa kopalne) wytwarzania energii będą dominować i w tym momencie auta i wszystkie inne napędy powinny być elektryczne, bo łańcuch energii będzie prawie "bezpośredni", tj:
[fuzja jądrowa/słońce/dobre chęci] -> [elektrownia] -> [przesył] -> [pojazdy] -> [energia mechaniczna]

Teraz sytuacja jest dość bez sensu:
[paliwo kopalne] -> [elektrownia] -> [przesył] -> [pojazdy] -> [energia mechaniczna]
Bo paliwo kopalne, które może z powodzeniem być magazynowane w pojazdach i zamieniane bezpośrednio na energię mechaniczną - ruch - niepotrzebnie przechodzi (drugą, stratną) konwersję na energię elektryczną.

Ogólnie rzecz biorąc, auta elektryczne będą prawdziwie eko, jak technologia i infrastruktura dojrzeje, a świat przestanie polegać głównie na paliwach kopalnych i jednocześnie wprowadzi dobrą alternatywę.

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 23:09
autor: virgin71
Primat ma "eko", bo takie jak colorfabb... hehehe

Re: ECO wydruki!

: 15 sty 2020, 23:45
autor: panWiadr0
Problem kartonów to i tak pikuś przy problemie szpul.

Re: ECO wydruki!

: 16 sty 2020, 07:17
autor: Jose
No właśnie ostatnio się zastanawiałem. Dlaczego nikt nie wprowadził kartonowych szpul? Aż tak drogie to rozwiązanie?

Re: ECO wydruki!

: 16 sty 2020, 09:40
autor: marek91
panWiadr0 pisze:Problem kartonów to i tak pikuś przy problemie szpul.

No! Brawo! :) I właśnie nad tym pracujemy :)
Bo tu warto zrobić jakiś krok w stronę ekologii.

Re: ECO wydruki!

: 16 sty 2020, 22:35
autor: Zepco
Miałem filament na kartonowej szpuli i strasznie się sypała a cały syf leciał na stół.

Re: ECO wydruki!

: 16 sty 2020, 23:28
autor: Julian
Zepco pisze:Miałem filament na kartonowej szpuli i strasznie się sypała a cały syf leciał na stół.
Dokładnie, kiedyś kupiłem kilkaset szpul czarnego i białego PLA na szpuli z metalowym rdzeniem i tekturowo-"gówno-litowymi" bokami. Leciał z niej syf.

Re: ECO wydruki!

: 16 sty 2020, 23:33
autor: dziobu
Z tych syf leciał, ale to był skrajny szit. Do tego te metalowe rdzenie to niesamowicie debilny pomysł.
Natomiast tekturowe szpule FormFutura są świetne.

Re: ECO wydruki!

: 17 sty 2020, 09:08
autor: Berg
Prusa ma fajne szpule, choć raczej nazwę to co robię "kroczek" a nie "krok".
Te pomysły, co można zrobić ze szpul są lekko z pupy a tego plastiku jest raptem trochę mniej niż w szpulach DD, No jednak pokazuje, że coś myślą, zwracają uwagę.

https://josefprusa.cz/prusament-civky-a ... e-pouziti/

Re: ECO wydruki!

: 17 sty 2020, 11:33
autor: dziobu
Mi się podobają szpule które można łatwo rozłożyć. Nie dość że zajmują wtedy znacznie mniej miejsca w śmieciach to - a tu zwłaszcza wyróżnia się Prusament - są świetne jako podstawki do malowania, szlifowania, jako stojaki dla elementów ze schnącym klejem, itp. Trochę głupio przyznać, ale na drugim miejscu były jakieś chińczyki które miały bardzo wygodne zatrzaski i rozkładały się na płasko (SST? nie pamiętam).

Chwilowo najgłupsze szpule pod słońcem ma Fiberlogy - nawet nie mam z czym ich porównać - są tak drętwe. Duże, nie da się ich składować poziomo, jedna dziura do zaczepienia drutu, dupna szpara z boku. Ale pewnie uchodzą za stylowe.
Tak jak kupuję filament dla druta a nie dodatków, tak szczerze unikam Fiberlogy. Zwyczajnie mnie denerwują ich szpule, a nie chce mi się siłować z nimi żeby każdą rozwalić (co zresztą robię).

Re: ECO wydruki!

: 17 sty 2020, 11:38
autor: sagittario
Te szpulki od Prusy są rewelacyjne. Aż się zastanowię czy z ciekawości nie kupić prusamentu. Wpadło mi teraz do głowy, że mogę nawet zrobić pojemniczki na śruby z rolki od papieru toaletowego czy rolki po ręczniku papierowym :D

Re: ECO wydruki!

: 17 sty 2020, 12:28
autor: panWiadr0
dziobu pisze:Mi się podobają szpule które można łatwo rozłożyć. Nie dość że zajmują wtedy znacznie mniej miejsca w śmieciach to - a tu zwłaszcza wyróżnia się Prusament - są świetne jako podstawki do malowania, szlifowania, jako stojaki dla elementów ze schnącym klejem, itp. Trochę głupio przyznać, ale na drugim miejscu były jakieś chińczyki które miały bardzo wygodne zatrzaski i rozkładały się na płasko (SST? nie pamiętam).

Chwilowo najgłupsze szpule pod słońcem ma Fiberlogy - nawet nie mam z czym ich porównać - są tak drętwe. Duże, nie da się ich składować poziomo, jedna dziura do zaczepienia drutu, dupna szpara z boku. Ale pewnie uchodzą za stylowe.
Tak jak kupuję filament dla druta a nie dodatków, tak szczerze unikam Fiberlogy. Zwyczajnie mnie denerwują ich szpule, a nie chce mi się siłować z nimi żeby każdą rozwalić (co zresztą robię).
Ja mam cichą nadzieje że zrobią swój ABS w refillu.

Re: ECO wydruki!

: 17 sty 2020, 12:31
autor: Berg
w szpulach Prusy fajne jest miejsce na zakończenie filamentu, by sam się nie rozwijał. bo wciska się go bez zaginania, końcówki.
Mogło by być tylko trochę ciaśniejsze i kilka takich miejsc na obwodzie. Jest tylko jedno po jednej i jedno po drugiej stronie.
Wiem, są na to patenty.
IMG_20200117_122928.jpg

Re: ECO wydruki!

: 17 sty 2020, 12:32
autor: dragonn
Ja to zazwyczaj przekładam i tak przez te otwory, bardzo wygodne że jest ich tyle w każdym miejscu.

Re: ECO wydruki!

: 17 sty 2020, 12:51
autor: Julian
panWiadr0 pisze:
Ja mam cichą nadzieje że zrobią swój ABS w refillu.

Nie miej. Nie będzie.

Re: ECO wydruki!

: 22 sty 2020, 21:40
autor: panWiadr0
https://www.portalsamorzadowy.pl/gospod ... 45544.html
Nie potrzebujemy więcej recyklingu! Potrzebujemy mniej odpadów
AMEN!