Strona 1 z 1

Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 13 sty 2020, 22:52
autor: h4nt
Witam forumowiczów,

Jestem od niedawna posiadaczem kultowego Endera 3,

Ostatnie dwa wydruki powstały z charakterystycznymi rozwarstwieniami (mam zdjęcia tylko ostatniego wydruku projektu z Thingiverse - wstawiam w załączniku). Wydruk z PLA.

Tutaj moje pytanie - co może być tego powodem? Słabe utrzymanie temperatury? Słaba jakość filamentu? Coś z kalibracją? Problem techniczny w drukarce?

Dodam na marginesie, że drukuje na szkle z klejem adhezyjnym. Stół kalibrowany z wykorzystaniem kartki.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam ;)

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 13 sty 2020, 23:03
autor: FlameRunner

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 14 sty 2020, 10:26
autor: h4nt
Zamówione. Zobaczymy czy to pomoże ..

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 27 lut 2020, 14:13
autor: h4nt
Próbowałem dziś wymienić złączkę jednak mam z tym problemy. Po pierwsze rurka teflonowa nie chce za cholerę wyjść z szybkozlaczki (foto) mimo użycia dosc dużej siły. Nie chce jednak wyciągać jej na maksa bo po prostu jest zbyt duży opór. Robię to na rozgrzanej dyszy. Czy robię coś nie tak ?

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 27 lut 2020, 14:15
autor: h4nt
IMG_20200227_140540.jpg

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 27 lut 2020, 14:40
autor: kapi
dopchnij rurkę, wciśnij kołnierzyk, i probuj wyjąć rurkę. zobacz czy możesz kołnierzyk docisnąć do samego korpusu, czy nie ma tam jakiejś blokady, pierścienia itp.

na zapas proponuję od razu zamówić nową szybkozłaczke bo tą możesz uszkodzić. Ciągnąc na siłę, ząbki wewnątrz już tak mocno się wbiły w wężyk, że bez uszkodzenia (chyba) sie nie obejdzie.

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 27 lut 2020, 14:47
autor: h4nt
Nie mogę tego kołnierzyka docisnąć, mimo że nie widzę tu żadnej blokady

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 27 lut 2020, 14:48
autor: h4nt
Prawdopodobnie uszkodzę też rurkę wtedy

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 27 lut 2020, 15:22
autor: h4nt
kapi pisze:dopchnij rurkę, wciśnij kołnierzyk, i probuj wyjąć rurkę. zobacz czy możesz kołnierzyk docisnąć do samego korpusu, czy nie ma tam jakiejś blokady, pierścienia itp.

na zapas proponuję od razu zamówić nową szybkozłaczke bo tą możesz uszkodzić. Ciągnąc na siłę, ząbki wewnątrz już tak mocno się wbiły w wężyk, że bez uszkodzenia (chyba) sie nie obejdzie.
Wyciągnąłem na siłę. Ząbki były tak wbite że by nie wyszło. Od razu zapytam: gdzie kupić szybkozłączka żeby pasowała do endera ? :-|

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 27 lut 2020, 15:26
autor: revo123
Rozgrzej głowice / Hotend / Nozle czy jak tam zwał bo to pojęć ma dużo to temp roboczej filamentu. Wykręć duszę, wyjmij czarne zabezpieczenie tak aby pierścień opadł w dół i dopiero wyciągaj. Natomiast miałem podobny przypadek, że za każdym razem w jednym wydruku miałem przesunięcie pomógł format karty SD i od nowa wgranie STL-a :) musiał być jakiś błąd na karcie.

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 27 lut 2020, 15:34
autor: h4nt
Faktycznie, to moglabyc kwestia karty, ale w innych wydrukach też coś się rozwarstwialo czasem. Ale dobra... Co mam rozkręcać żeby wyjąć łącznik i nie zepsuć wszystkiego :)

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 27 lut 2020, 16:32
autor: FlameRunner
revo123 pisze:pomógł format karty SD i od nowa wgranie STL-a :) musiał być jakiś błąd na karcie.
Wgrywasz STL-e na kartę do druku?
Domyślam się, że to pomyłka w piśmie lub skrót myślowy i chodzi rzecz jasna o cięcie STL-a i zapisywanie na karcie pliku .gcode. Musisz jednak mieć na uwadze, że forum czytają także bardzo początkujący użytkownicy, którzy faktycznie miewają problemy typu "chcę wydrukować figurkę, wgrałem model STL na kartę i drukarka nie widzi pliku".

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 27 lut 2020, 16:48
autor: revo123
FlameRunner pisze:Wgrywasz STL-e na kartę do druku?
Domyślam się, że to pomyłka w piśmie lub skrót myślowy i chodzi rzecz jasna o cięcie STL-a i zapisywanie na karcie pliku .gcode. Musisz jednak mieć na uwadze, że forum czytają także bardzo początkujący użytkownicy, którzy faktycznie miewają problemy typu "chcę wydrukować figurkę, wgrałem model STL na kartę i drukarka nie widzi pliku".
Dobra mój błąd przeskoczyłem myślami chodziło mi o g-code.

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 27 lut 2020, 17:15
autor: h4nt
No to Panowi wytłumaczcie początkującemu co dalej :smile2:

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 27 lut 2020, 17:32
autor: h4nt
revo123 pisze:Rozgrzej głowice / Hotend / Nozle czy jak tam zwał bo to pojęć ma dużo to temp roboczej filamentu. Wykręć duszę, wyjmij czarne zabezpieczenie tak aby pierścień opadł w dół i dopiero wyciągaj. Natomiast miałem podobny przypadek, że za każdym razem w jednym wydruku miałem przesunięcie pomógł format karty SD i od nowa wgranie STL-a :) musiał być jakiś błąd na karcie.
Jakie czarne zabezpieczenie ? ;)

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 27 lut 2020, 19:44
autor: revo123
Na złączce stykowej do której wkładasz rurkę teflonową było zabezpieczenie czarne taka plastikowa podkłada z ząbkiem przecięta ale to już dawno rozebrałeś :P
Dobra sadzę że po tym filmie sobie poradzisz :)

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=BniN-EdTNww

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 01 mar 2020, 16:06
autor: h4nt
Dzięki za pomoc. Gdzie zamówić dobra i pasująca szybkozlaczke do endera :)?

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 01 mar 2020, 23:26
autor: Andrzej_W
Ja aktualnie używam takiego wynalazku https://www.thingiverse.com/thing:3348742
Od miesiąca się sprawdza.

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 02 mar 2020, 11:29
autor: h4nt
A widzisz. Zamówiłem na allegro, w piątek będzie. A rurka teflonowa? Na allegro są różne opinie, że nie trzymają wymiarów itd. ???

Re: Pojedyncze rozwarstwienie Problem Ender 3

: 02 mar 2020, 21:02
autor: Andrzej_W
U mnie siedzi znaleziona pierwsza z brzegu z alledrogo ale ostatnio obejrzałem film w którym autor testował długości rurek PTFE i się okazało że jak w życiu ze długość nie ma znaczenia tylko jakość wykonania.