Strona 1 z 1

Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 16 sty 2020, 23:28
autor: Marek_Sp
Podczas druku drukarka się zatrzymała pisnęła i wyświetlacz zrobił się biały, po ponownym załączeniu słychać tylko pisk i wyświetlacz nadal biały, sprawdziłem ze może się połączyć z repetierem poprzez USB i dotykając w miejsca gdzie powinny być ikony słychać pip, więcej testów nie zrobiłem, jak stwierdzić czy to soft czy padnięty wyświetlacz ? oprogramowanie drukarki Marlin 2.0 BLtouch.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 16 sty 2020, 23:36
autor: dziobu
Jeśli pika tam gdzie miał pikać, to panel dotykowy działa. Czyli uC też.
Sprawdź okablowanie, a konkretnie - tasiemkę do panelu LCD.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 16 sty 2020, 23:48
autor: Marek_Sp
Tasiemka ok, nie widać uszkodzeń wypiąłem i z powrotem wpiąłem tylko dlaczego przerwała drukowanie ?

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 16 sty 2020, 23:55
autor: dziobu
Masz dwie płytki w drukarce - jedną z Marlinem i inną, z drugim uC i panelem?
Drukowałeś z karty? Karta wchodzi do której płytki?
Czy teraz po tym wpięciu/wypięciu - działa?
Czy sprawdziłeś tasiemkę łączącą panel LCD z płytką do której jest wpięty?

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 00:20
autor: Jakub
Marek_Sp pisze:Tasiemka ok, nie widać uszkodzeń wypiąłem i z powrotem wpiąłem tylko dlaczego przerwała drukowanie ?
Jeżeli wyświetlacz ma zintegrowany czytnik sd to drukarka nie miała skąd brać dalszych ,,rozkazów" i stanęła po wykonaniu ostatniego.

Może kontrast masz zbyt niski? Kiedyś na forum o tym było, tylko że z innym wyświetlaczem.

Tasiemka na pewno jest ok? Najlepiej pomierzyć, pin mógł być słabo zaciśnięty i się poluzował.

Wcześniej działało, robiłeś coś z drukarką w międzyczasie? Tj. przenosiłeś, sprawdzałeś co siedzi w środku, ścierałeś kurz itp.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 12:41
autor: Marek_Sp
W drukarce jest tylko jeden komplet elektroniki oczywiście czyli płyta główna MKS Robin Nano v1.2 połączony taśmą z wyświetlaczem, czytnik kart jest na płycie. Wyglada tak
https://pl.aliexpress.com/item/40003091 ... lsrc=aw.ds.
Owszem to przypomina brak kontrastu, Nic nie robiłem z drukarką zrobiłem pare małych wydruków wcześniej

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 13:38
autor: Jakub
@dziobu chodziło o płytkę na której jest wyświetlacz

Pomierzyłeś taśmę? Jakaś ścieżka mogła się połamać.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 13:41
autor: dragonn
Te wyświetlacze nie mają regulacji kontrastu, tak ze na pewno to nie to (a przynajmniej nie w takiej formie jak stare jednokolorowe)

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 13:45
autor: dziobu
Biały wyświetlacz i pikanie sugerują ze jedyne co nie działa to wysyłanie danych do wyświetlacza. Czyli padła przynajmniej jedna z linii sygnałowych. Tasiemka może być pęknięta, może jakiś paproch spadł przy złączu i zwiera jakieś linie, może zacisk w złączu się poluzował. Szansa że panel po prostu padł oczywiście też jest, ale tak żeby to stało się "samo z siebie" to się nigdy nie spotkałem.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 13:50
autor: Marek_Sp
No to co sprawdzić ? próbuje wgrać oryginalne oprogramowanie i coś nie wychodzi,wgrywa sie z sd.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 13:55
autor: dragonn
Soft sam z siebie też nie pada raczej. A co masz sprawdzić, jasno było już pisane, posprawdzaj wszystkie taśmy, nie tylko te łączące płytą główną z wyświetlaczem ale też taśmę która idzie od samej płyty wyświetlacza do LCD bo na pewno jakaś jest.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 13:58
autor: Jakub
Pomierz taśmę :D

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 15:01
autor: Marek_Sp
OK sprawdzę taśmę ale wątpię czy to ona, próbowałem wgrać oryginalne oprogramowane i nic to nic dało, nadal ni wiem czy to płyta czy wyświetlacz.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 17:58
autor: mpk
A czy to nie jest tak, że ten wyświetlacz to ma własny firmware, a z marlinem gada tylko po serialu, i gdyby było z nim ok, to po podłączeniu zasilania wyświetliłby menu nawet bez połączenia z drukarką? Także po mojemu to żadne zabawy z oprogramowaniem tu nie pomogą.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 18:31
autor: Marek_Sp
Jak przypuszczałem taśma jest OK, próby wgrania oprogramowania sie nie powiodły, nie widzi krańcówek podczas połączenia z PC, jutro wyjmę płytę na stół i może coś zobaczę, z jednego rogu procesor STM32F103 jakby osmalony.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 21:49
autor: Marek_Sp
Jednak wszystko wskazuje ze jest uwalony procesor, a nie widzę go w PL. może ktoś z was taki widział ? SMT32F103VT6 , Mysle nad uruchomieniem drukarki na płycie RAMPS 1.4 tyle ze na razie nie mam wyświetlacza.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 21:56
autor: Jakub
Spokojnie, możesz coś wydrukować? Z tego co zrozumiałem wynika, że tylko wyświetlanie obrazków nie działa, a poza tym funkcjonalność pozostała bez zmian. Prędzej będzie to chyba problem z samym modułem wyświetlacza.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 22:10
autor: dziobu
Nic w końcu nie rozumiem. Raz piszesz że działa, raz że nie. Weź sie zdecyduj.
Marek_Sp pisze:Jednak wszystko wskazuje ze jest uwalony procesor,
Nie wiem jak można uwalić współczesny uC tak żeby obudowa była osmolona a on jednak trochę działał.
Marek_Sp pisze:a nie widzę go w PL. może ktoś z was taki widział ? SMT32F103VT6 ,
Wpisz poprawnie nazwę to znajdziesz.
Z obrazków wynika że to STM32F103VET6 (możesz też wstawić *VF i *VG ale pewnie będą droższe).

Allegro
Conrad, TME, Botland, Kamami, Mouser, Farnell

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 22:21
autor: Marek_Sp
Czego nie rozumiesz ? w miarę testowania pojawiają się nowe informacje. Wiesz ze nie działa wyświetlacz to pisałem na początku, potem mi się połaczył z PC i poruszyłem osiami ale podczas dalszego testowania nie robił pozycji home i zauważyłem ze BLtouch nie działa bo sie dioda nie świeciła a przedtem tego nie zauważyłem bo oświetlałem drukarkę. Mam wrażenie że się czepiasz

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 22:25
autor: Marek_Sp
Jakub pisze:Spokojnie, możesz coś wydrukować? Z tego co zrozumiałem wynika, że tylko wyświetlanie obrazków nie działa, a poza tym funkcjonalność pozostała bez zmian. Prędzej będzie to chyba problem z samym modułem wyświetlacza.
Niestety nic nie mogę wydrukować.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 22:29
autor: dziobu
Bo zamiast raz a dobrze opisać problem kapiesz losowo jakimiś informacjami z których co post to wynika co innego. Co jak widzę myli nie tylko mnie i nie tylko w tym wątku.
Ale OK, więcej się nie "czepiam".

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 17 sty 2020, 22:33
autor: Jakub
Nie czepiam się (to chyba do mnie było), chce pomóc i mam wrażenie, że za bardzo się spieszysz. Napisałeś wcześniej, że wgrywałeś nowe fw, może nie zdefiniowałeś krańcówek i bltoucha i dlatego nie działają. A wyświetlacz na pewno jest na innej płytce z jakimś kontrolerem, jak każdy tft do drukarek. Raczej nie padł główny kontroler, jeżeli już to coś jest nie tak z modułem wyświetlacza. Dasz radę coś zrobić z poziomu wyświetlacza (tak, wiem nic nie widać, ale może pamiętasz umiejscowienie tych przycisków) tj. nagrzać dyszę, poruszać jakimiś osiami?

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 18 sty 2020, 14:02
autor: Marek_Sp
Możliwe ze za bardzo się spieszę,przesyłam filmik jak to wgląda moim zdaniem poleciał port a dlaczego nie mam pojęcia nie wiem czy BTtouch nie padł i nie wiem jak go na sucho sprawdzić, myfrendy się odezwały i poprosili o zdjęcia lub film no to mają :D. Myślę czy wymienić procesor bo powinien mieć wgrany bootloader.
https://youtu.be/B91joPdzzcw

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 18 sty 2020, 20:36
autor: Jakub
A dasz radę na pamięć cokolwiek odpalić?

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 19 sty 2020, 17:01
autor: Marek_Sp
Z karty sd ? nie.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 19 sty 2020, 19:51
autor: Jakub
Nie, podgrzanie stołu, poruszenie stołem, głowicą itp.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 19 sty 2020, 21:19
autor: Marek_Sp
Ale jak mam do tego dojść ? na wyświetlaczu nic nie widać a jak z repetiera najpierw ruszałem to działa ale na home x,y,z nie widzi czujników i jedzie silnikami to już testy skoczyłem, następny film posłałem majfrendom tym razem chcą czy z sd wejdzie program. ale nie instaluje się

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 19 sty 2020, 22:00
autor: Jakub
Na pamięć albo zobacz na jakichś recenzjach/ poradnikach dot. tej drukarki gdzie co jest w menu. Tak samo z wydrukowaniem czegoś, jak piszesz, że majfrendy chcą wydruku z to musisz jakiś sposób znaleźć, najlepiej tak jak piszę.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 20 sty 2020, 12:14
autor: Marek_Sp
Tak to się nie da, mayfrendy chcą nie wydruku a filmy z uszkodzenia a ostatnim oprogramowaniem był Marlin 2.0. Na razie szlag mnie trafia ze drukarka jest unieruchomiona i poważnie się zastanawiam czy jej nie uruchomić na Ramps 1.4 (na którego temat jest dużo materiałów.)

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 20 sty 2020, 13:44
autor: Jakub
Nie, jeżeli nie dostaniesz nowego wyświetlacza albo drukarki to lepiej będzie kupić np. graficzny do tego typu drukarek i skonfigurować marlina pod niego.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 20 sty 2020, 14:27
autor: Marek_Sp
Już tyle wiem że nie ma zasilania 3V3 V i jest zwarcie na linii ale 5V, jest a jaki konkretnie wyświetlacz radzisz ?
(ta informacją jeszcze może się zmienić bo przeglądam schemat i analizuje)

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 20 sty 2020, 17:08
autor: Jakub
Albo 2004 albo graficzny 12864

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 22 sty 2020, 12:36
autor: Marek_Sp
Na dzień dzisiejszy majfrendy odpowiedziały z maja święto ale stwierdzili ze może to być problem z płytą.czyli ze dwa miechy będę bez elektroniki.A płyta żre ok 1A prądu.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 22 sty 2020, 12:51
autor: Jakub
A możesz się z nimi dogadać żeby oddali Ci kasę za płytę a Ty sam w pl ją kupisz?

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 22 sty 2020, 13:13
autor: Marek_Sp
Na razie piszemy i widzę że zgadzają się że to uszkodzenie a zapomniałem napisać ze procesor się grzeje czyli raczej to co od początku podejrzewałem tylko nie wiem czy to sam procesor czy coś jeszcze padło.

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 22 sty 2020, 13:14
autor: @GUTEK@
Albo dogadaj się np. z Holginem żeby Ci tą płytę zobaczył. Jak tam jest jakieś zwarcie to może wystarczy wymienić stabilizator albo jakąś inna pierdołę.
viewtopic.php?f=27&t=4810

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 22 sty 2020, 13:19
autor: Marek_Sp
Dzięki za info ale wymienić procesor sam potrafię, od lat robie elektronikę samochodową ( może nie wglądam na to ) mam hot,mikroskop do smd i inne cuda

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 02 lut 2020, 22:03
autor: Marek_Sp
Procesor wymieniony tyle że na razie nie wiem jak go oprogramować, ktoś może wie jak ? na razie nic nie wygooglalem

Re: Sapphire Pro nie wyświetla wyświetlacz czały biały

: 16 mar 2020, 17:09
autor: Marek_Sp
Temat do zamknięcia, jest nowa płyta starej nie udało się ożywić bo nie ma wsadów.