Strona 1 z 1

Zabudowa

: 22 sty 2020, 08:38
autor: grego
Witam

Chciałem się poradzić z jakiego materiału zrobić zabudowę drukarki (Ender 3), Zasilacz i elektronikę chcę dać na zewnątrz, myslałem o plexi tylko jaka minimalna grubość aby było w miarę stabilnie, nie planuje żadnego stelażu.

Re: Zabudowa

: 22 sty 2020, 08:45
autor: Adinfo
Znajomy ma obudowę zrobioną z pleksi - cienkiej - nie jestem pewny grubości - przypuszczam, że poniżej 0.5mm, narożniki ma z kątowników aluminiowych + zawiasy zwykłe stalowe na przednie drzwiczki z pleksi, nie widziałem aby mu się to topiło/wyginało itp., spód oraz lewą ścianę ma z płyty MDF i tam przykręconą na długich śrubach elektronikę, natomiast sama drukarka luzem włożona do tej obudowy, aby można ją było łatwo wyjąć. Tylną ściankę z tego co pamiętam oraz prawą ma ściąganą w razie czego aby mieć dostęp do drukarki. Na forum jest sporo osób co mają zrobione fajne obudowy do drukarek, na pewno się wypowiedzą. Czyli stelaż z kątowników ALU i do tego pleksi.

Re: Zabudowa

: 22 sty 2020, 09:00
autor: sagittario
Napiszę jedno słowo i rozpocznie się dyskusja - karton. :D

A poza tym można zrobić z MDFu, HDFu, na bogato z aluminium albo z poliwęglanu. Ile osób tyle pomysłów :)

Re: Zabudowa

: 22 sty 2020, 09:05
autor: japim
sagittario pisze:Napiszę jedno słowo i rozpocznie się dyskusja - karton. :D

A poza tym można zrobić z MDFu, HDFu, na bogato z aluminium albo z poliwęglanu. Ile osób tyle pomysłów :)
Dokładnie tak. Tu wszystko zależy od upodobań.
Najprostsze i zarazem dobre właściwości termoizolacyjne ma zwykła tektura falista po dużym kartonie. Puste przestrzenie pomiędzy kolejnymi warstwami działają jak izolacja.
A każda alternatywa ponad to jest
a) cięższa
b) bardziej upierdliwa
c) ładniejsza
d) droższa
(wybierz jedno lub wszystkie)

Re: Zabudowa

: 22 sty 2020, 09:09
autor: olo2000pm
Tubond, 3mm wystarczy.
Jest tani, w różnych kolorach, łatwy do obróbki nawet w domowych warunkach.

Re: Zabudowa

: 22 sty 2020, 09:17
autor: FlameRunner
Zdecydowanie zachęcam do wybrania materiału niepalnego.

Re: Zabudowa

: 22 sty 2020, 09:18
autor: grego
karton mam aktualnie ;), sprawdza się nawet ale mało estetyczne i niewygodne.

Re: Zabudowa

: 22 sty 2020, 11:23
autor: Berg
wszystkie rozwiązania podzielił bym na palne małopalne, samo gasnące i niepalne. Conajmniej posortował w tej kolejności i zgodnie z nią dokonał wyboru.

Re: Zabudowa

: 22 sty 2020, 11:27
autor: panWiadr0
Najtańsza płyta meblowa laminowana jest trudnopalna. Zamontuj w środku granat gaśniczy za 40pln i po temacie.

Re: Zabudowa

: 22 sty 2020, 13:45
autor: grego
Ale gdzie jest największe ryzyka pożaru? Elekronika, Zasilacz czy środek, nie wiem hotend, silniki? Zasilacz i elektronikę chce na zewnątrz dać bo pochodziła trochę w kartonie i wentylatory już hałasują. Zresztą zawsze pilnuje wydruku

Re: Zabudowa

: 22 sty 2020, 13:50
autor: panWiadr0
Największe ryzyko to wylatana z bloku grzałka lub pęknięty kabel prądowy od stołu.

Re: Zabudowa

: 25 sty 2020, 15:37
autor: grego
A nikt nie próbował zrobić "akwarium"? Szkło wydaje się niepalne, sztywne, no nie wiem jak cenowo, ale u mnie go w bród tylko pociąć ;). Na razie chyba odpuszczę bo wpadła mi w oko anycubic 4max.