Strona 1 z 1

Delta - jaki kontroler i soft

: 25 sty 2020, 19:15
autor: kiepuri
Czesc,

Od 4 lat mam deltę anycubik. Ze starej drukarki zostały jedynie profile i narożniki. Po przepuszczeniu PARU kilogramów filamentu zacząłem mieć problem z EEPROMem w Atmedze 2560. Poszukuje nowego serca dla mojej drukarki. Moje założenia:

- 32bity
- ekran dotykowy + ew. wifi
- żeby się to udało upchąć pod stół

Ogólnie bardzo chciałbym uniknąć całej tej żmudnej konfiguracji delty - czy teraz są już jakieś automaty, które wszystko wypoziomują i wyliczą? Chodzi mi sensowny soft. Bardzo źle wspominam konfigurację mojej delty. Potem każda wymiana dyszy czy effectora powodowała zabawę od nowa.

Obecnie korzystam z Repetiera + Atmega 2560 spięta z rampsem.

Pozdrawiam,
kiepuri

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 25 sty 2020, 19:30
autor: morf
Duet 3d wifi
Jeśli tylko masz jakiś czujnik przy efektorze całość sprowadza się do "Auto delta calibration"

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 25 sty 2020, 19:46
autor: kiepuri
O rany jakie to drogie. Z ekranem LCD to jest 200Ł... Sorki, ale aż tak bardzo nie kocham swojej drukarki :DD
Jaki soft na to?

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 25 sty 2020, 20:26
autor: arkomania.pl
Ja proponuję SKR 1.3/ TMC2208 lub LV8729/ LCD MKS 2.8

SKR 1.3 sprawdzony przez wielu użytkowników.

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 25 sty 2020, 20:58
autor: morf
kiepuri pisze:O rany jakie to drogie. Z ekranem LCD to jest 200Ł... Sorki, ale aż tak bardzo nie kocham swojej drukarki :DD
Jaki soft na to?
Ekranu nie trzeba wszystko sterujesz z przeglądarki. Można kupić klona dobrej jakości na Ali w rozsądnej cenie.
Raz spróbujesz to się zakochasz, taka jest moja subiektywna opinia ;)

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 25 sty 2020, 21:01
autor: Berg
1. Ekrany dotykowe ładnie wyglądają ale są do dupy - rozczarujesz się.
2. Jak chcesz tanio i ma być sprawniej i z wifi zostaw tę elektronikę, co masz, dodaj raspberryPi lub jakiś klon, Klipper i opcjonalnie od razu lub kiedyś 4 sztuki tmc2209

opcja 2
SKR 1.3 lub lepiej PRO 1.1 + TMC2209 no i ten wyświetlacz co masz.

opcja wifi:
viewtopic.php?t=4895

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 25 sty 2020, 22:05
autor: kiepuri
arkomania.pl pisze:Ja proponuję SKR 1.3/ TMC2208 lub LV8729/ LCD MKS 2.8

SKR 1.3 sprawdzony przez wielu użytkowników.
SKR 1.3 wychodzi 3 razy taniej od klona Dieta :mrgreen:

Nie zależy mi jakos super ani na wifi ani na ekranie LCD. Fajnie by mieć, ale wolę wydać stówkę za cały kontroler niż 5 czy 10 razy tyle.

Co do softu, to co teraz jest na topie? Pamiętam że te każda większa zmiana w repetierze (wymiana step stickow) to kompilowanie źródeł raz jeszcze. Moje źródła Repetiera straciłem.

Jaki sensor do autolelingu jest najlepszy? Faktycznie zdaje to egzamin? Jeśli tak to z jakim softem?

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 25 sty 2020, 22:15
autor: arkomania.pl
Jeśli nie chcesz bawić się w kompilowanie firmware, to
zostaje Ci do wyboru smoothieware, gdzie wszystko konfigurujesz
przez zmiany w pliku config lub config.txt.


http://smoothieware.github.io/Webif-pac ... othie.html

smoothieware jest dołączany na karcie SD z zakupioną płytą SKR.

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 25 sty 2020, 22:26
autor: morf
Duet też sterujesz wszystko z poziomu gcode.
Nie trzeba nic kompilować ew update softu polega na wrzuceniu odpowiedniego zipa i kliknięciu update lub wgraniu na kartę.
Kto co woli :)

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 20 lut 2022, 16:35
autor: LISS
Odgrzeje trochę kotleta. Do delty wystarczy mi Arduino Mega + Ramps? Czy jest coś 32bitowego w podobnej cenie? Strasznie dużo tego na rynku, nie wiem co wybrać w cenie do 200-300 pln za całą elektronikę, tj sterownik i wyświetlacz z gniazdem SD. Delta będzie wysokości ok 70cm, chce drukować z gliny (ceramikę) na niej. Extrudera do plastików nie będę montował, dużych prędkości w związku z tym nie będzie.

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 20 lut 2022, 16:52
autor: dragonn
LISS pisze:Odgrzeje trochę kotleta. Do delty wystarczy mi Arduino Mega + Ramps? Czy jest coś 32bitowego w podobnej cenie?
Pakowanie do czegokolwiek w 2022 Mega + Ramps to czysta głupota. Po prostu nie i koniec, to jest najgorsza opcja nie tylko pod względem wydajności procesora ale i jakości elektronik, wykorzystania miejsca i wykonania okablowania.
Do tego dochodzi kwestia że robienie na tym stepsticków z komunikacją co też jest podstawą w dzisiejszych czasach to tragedia i powstaje ogromny pająk kabli.
SKR MINI E3 to chyba jedna z najtańszych sensowych opcji.

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 20 lut 2022, 18:18
autor: LISS
dragonn pisze:
LISS pisze:Odgrzeje trochę kotleta. Do delty wystarczy mi Arduino Mega + Ramps? Czy jest coś 32bitowego w podobnej cenie?
Pakowanie do czegokolwiek w 2022 Mega + Ramps to czysta głupota. Po prostu nie i koniec, to jest najgorsza opcja nie tylko pod względem wydajności procesora ale i jakości elektronik, wykorzystania miejsca i wykonania okablowania.
Do tego dochodzi kwestia że robienie na tym stepsticków z komunikacją co też jest podstawą w dzisiejszych czasach to tragedia i powstaje ogromny pająk kabli.
SKR MINI E3 to chyba jedna z najtańszych sensowych opcji.
Dzięki, masz rację. A jest wtedy opcja jakoś piąty sterownik silnika dołożyć?

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 20 lut 2022, 21:50
autor: dragonn
Jeśli potrzebujesz pięć to najlepiej brać taką która od razu to ma. SKR 1.3/1.4, FYSETC Spider itd..

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 04 maja 2022, 23:03
autor: patrzę
Podłącze się do tematu.
Ponieważ zmieniłem elektronikę w drukarce na SKR 1.4 została mi bezpańska, stara płytka.
Więc stwierdziłem, że zbuduje na niej Deltę, no i powolutku kompletowałem sobie graty, prowadnice, profile, silniki, no wszystko co tam trzeba.
Po eksperymentach z magnetycznymi ramionami z włókna węglowego, postawiłem na rurki alu z przegubami, co wymagało drukowania efektora i wózków od nowa.
Ale przecież nie śpieszy mi się;)

Grzany stół jeszcze nie jest skończony, ale skompilowałem Marlina 2.09 po jakichś tam poprawkach i w sofcie i w sprzęcie, zrobiłem autoconfig i coś tam testowo wydrukowałem.
O ile jakością jestem zachwycony i jednocześnie zaskoczony, to prędkość pozostawia wiele do życzenia. Żadne podkręcanie enkoderem prędkości, zwiększanie jej w slicerze, nie działa (jedynie w Idea Maker mam wrażenie, że jest troszkę szybciej, ale i tak "nic" nie urywa) wlecze się to to jak ślimak.
Nie śpieszy mi się, ale nie aż tak!

Płytka na Atmedze 2560 z A4988 na pokładzie, chodzi jako RAMPS 1.4

Moje pytanie, czy to tak będzie i nic się nie da zrobić?
Bo nie wyobrażam sobie, że kiedyś, gdy takie płytki były normą, ludzie tak drukowali.
Czy może soft jest "za nowy" do tego kontrolera?
Czy można cokolwiek jeszcze spróbować, czy trzeba się nastawiać na kupno mocniejszej płyty?

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 05 maja 2022, 11:56
autor: arkomania.pl
Jak powyżej pisał:

Dragonn
Pakowanie do czegokolwiek w 2022 Mega + Ramps to czysta głupota.
Proponowano Ci któregoś z SKR i to była dobra porada.

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 05 maja 2022, 14:05
autor: patrzę
Nikt mi niczego nie proponował, bo to był mój pierwszy post w tym temacie;)
Czy kiedyś Delty na RAMPS 1.4 też drukowały tak przeraźliwie wolno?
Kiedy robię bed leveling, albo home, to całkiem sprawnie to idzie, dopiero druk się ślimaczy.

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 05 maja 2022, 14:33
autor: konradsdev1
Jakiego slicera używasz? Sprawdź czy nie masz ustawionej zbyt małej akceleracji.
Możesz podejrzeć prędkości w pliku G-code za pomocą https://www.gcodeanalyser.com/.
Jeśli w pliku prędkość jest ok to powinno pomóc zmniejszenie precyzji tak żeby slicer wygenerował mniej linii kodu.

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 05 maja 2022, 14:38
autor: dziobu
patrzę pisze:wlecze się to to jak ślimak.
(...)
Płytka na Atmedze 2560
Nie, ten uC jest w stanie deltę przyzwoicie rozbujać.

Nie napisałeś ile to jest "jak ślimak", ale zakładam że nieproporcjonalnie mniej niż w innych konstrukcjach. Sytuacje gdy takie coś osiągniesz widzę dwie:
  • gdzieś masz w konfigu/eepromie ograniczenie przyspieszenia czy prędkości,
  • generujesz gcode o zbyt dużej rozdzielczości i uC się nie wyrabia.

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 05 maja 2022, 15:49
autor: Jarewa
Silcer może też hamować bo wylicza prędkości z max przepływu filenamentu. Tak że przyczyn może być sporo...

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 05 maja 2022, 15:52
autor: dziobu
Ale to można łatwo sprawdzić jeżdżąc głowicą manualnie.

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 05 maja 2022, 18:49
autor: Jarewa
patrzę pisze: Kiedy robię bed leveling, albo home, to całkiem sprawnie to idzie, dopiero druk się ślimaczy.

No właśnie pisze że tyko wydruki się ślimaczą. Oczywiście to tylko sugestia bo przez gcode również może być zmiana przyspieszeń i prędkości.

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 05 maja 2022, 20:57
autor: patrzę
Dzięki za podpowiedzi.
Najważniejsze, że powinno to działać normalnie, bo obawiałem się, że po prostu płytka nie wyrabia.
A skoro powinno, to i zmuszę ja aby śmigała;)
Slicer raczej wykluczam, bo próbowałem Cury, Prusa i Idea, ale jeszcze sprawdzę, bo prościej w nich grzebać, niż w Marlinie.
Ekstruder to klon Dual Drive, skalibrowany ~100/100mm zadanych, zresztą, za ładne wydruki wychodzą, aby było z nim coś nie halo.
Pogrzebię i będzie widać, co z nią nie tak.

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 05 maja 2022, 22:36
autor: Jarewa
Jak używasz silcerPrusa to daj zakładki (Ustawienie drukarki/limity maszynowe) (ustawienie filamentu/zaawansowane) (ustawienie druku/ prędkości)

I wrzuć jakiś byle jaki gcode modelu z tego programu.

Re: Delta - jaki kontroler i soft

: 05 maja 2022, 22:41
autor: konradsdev1
Jeśli chcesz wykluczyć to, że Atmega się nie wyrabia to puść wydruk dużego sześcianu bez wypełnienia.
Normalnie Atmega może przetworzyć około 200 do 400 lini G-code na sekundę.
Jeśli slicer potnie dokładnie jakiś model na małe odcinki to wielkość pliku może być przyczyną powolnego druku.