Strona 1 z 1

LUME+

: 23 sty 2017, 12:06
autor: LUME
Cześć Reprapowicze!

Przepraszam za moją chwilową nieobecność i dziękuję za wyrozumiałość. Musiałem zebrać trochę sił, ale nie było to czas w którym nic się nie działo dlatego przesyłam podsumowanie tego co zmieniło się w drukarce oraz czekam na Wasze uwagi.

MECHANIKA
- zmiana wałków Y i Z na fi 10
- zwiększenie rozstawu łożysk Z
- napinacze pasków X i Y
- paski mocowane bez użycia trytytek
- zmiana łożysk z flanszą na zębatki
- rozcięcie blachy nad silnikami aby nie trzeba było przekładać pasków przez otwór
- otwory do zamocowania drugiego silnika Z
- otwór do zamocowania tulejki ślizgowej dla śruby Z aby usztywnić oś X
- ze względów estetycznych śruby do montażu ramy zostają z łbem kulistym ale będą m6, pozostałe walcowe
- otwory gwintowanie w mocowaniach SHF dla ułatwienia montażu i kalibracji
- podgięcia w dolnej części obudowy do estetycznego mocowania przewodów i zamocowania stopek gumowych

Po testach z czujnikiem zegarowym opadanie pod wpływem ciężaru karetki X oraz silnika jest na poziomie 0.05 mm, niestety łożyska liniowe nie są na tyle sztywne aby wyeliminować je do 0. W mojej ocenie akceptowalne a jeżeli komuś to przeszkadza, będzie możliwość montażu drugiego silnika. Przy braku obciążenia karetki silnikiem opadanie na poziomie 0.01 mm.

Obrazek
Wybrany naciąg pasków:
Obrazek

ELEKTRONIKA
- 32 bitowa MKS sbase
- zasilacz 300W 24V
- stół mk3 z termistorem SMD
- gniazdo zasilania z włącznikiem, umieszczone po drugiej stronie względem elektroniki
- podgięcia w dolnej części obudowy do zamocowanie przewodów
- rozłączana grzałka i termistor do prostej wymiany elementów

EXTRUDER I HOTEND
- mk8
- głowica E3D V6
Nie jest to rozwiązanie, którym można się szczycić ale na chwilę obecną rozsądne i lepsze niż drukowane.
Karetka będzie pasować również do starej wersji drukarki i będzie można ją wymienić.

Obrazek
Obrazek

Testowałem bowdena i pierwszy wydruk wyszedł całkiem obiecująco, retrakcja ustawiona na 2 mm ale to było prawdopodobnie za mało. Wadą jest niestety kłopotliwa wymiana filamentu i "skręcanie" się co przy dłuższych wydrukach może kończyć się jego zacięciem. Być może to jakiś przypadek ale po wyjęciu filament był skręcony jak korkociąg.

Obrazek
Obrazek

Obecnie czekam już na testową partię obudów. Następnie zostaje nam do wykonania instrukcja, menu LCD, opakowanie i będziemy mogli przekazać drukarkę do testów. Teraz już będę bardziej aktywny i o wszystkim informował na bieżąco.

W między czasie też poddaliśmy drukarkę testom EMC.
Obrazek

Re: LUME+

: 23 sty 2017, 12:53
autor: dragonn
Filament skręcony w korkociąg? A czym drukowałeś? Jeszcze z bowden styczności nie miałem ale planuje właśnie na niego przeróbkę a to brzmi jak by rurka miała za duży promień.

Re: LUME+

: 23 sty 2017, 13:17
autor: marek91
Cieszy że projekt się rozwija :piwo:

A teraz z grubej rury: Jak tam temat drukarki na testy dla Filipa? :)

Re: LUME+

: 23 sty 2017, 13:33
autor: G4ever
Pisząc od E3D V6 masz na myśli oryginalną głowicę produkowaną przez E3D?

Re: LUME+

: 23 sty 2017, 13:49
autor: LUME
Obrazek
Dzieje się coś takiego, ale to być może tylko kwestia braku zamocowanej szpuli i filament nie rozwijał się prawidłowo.

Jak wspomniałem wyżej czekam już na testową partię, w między czasie powstaje instrukcja montażu oraz obsługi, opakowanie. Przekazana drukarka musi być już tym co będzie dostępne w sprzedaży, ale tak jak wspomniałem o postępach będę informował na bieżąco.

Chodziło tylko o typ głowicy. Nie jest to dla mnie satysfakcjonujące rozwiązanie, ale na chwilę obecną, kompromisowe cena-bezawaryjność. Extruder wymaga wielu prób, testów bo to element, który musi być niezawodny. Nie chcę teraz wprowadzać czegoś co nie jest dobrze przetestowane.

Re: LUME+

: 23 sty 2017, 16:06
autor: G4ever
LUME pisze:
Chodziło tylko o typ głowicy. Nie jest to dla mnie satysfakcjonujące rozwiązanie, ale na chwilę obecną, kompromisowe cena-bezawaryjność. Extruder wymaga wielu prób, testów bo to element, który musi być niezawodny. Nie chcę teraz wprowadzać czegoś co nie jest dobrze przetestowane.

Nie wprowadzaj tego typu niejednoznacznych określeń bo ktoś ci później zarzuci, że nie dostał tego co kupił.

Re: LUME+

: 23 sty 2017, 16:41
autor: Garreth
Za 32 bitową elektronikę to szacun.

Ale za użycie słów "e3d v6" w odniesieniu do chińskiej głowicy za $5 to szacunek ujemny;) Daj ludziom wybór dokupienia oryginalnej głowicy, tylko jasno napisz co jest czym. Te chińskie głowice to tylko problemów Ci przysporzą jak ludzie to będą co chwile na gwarancje oddawać.

Re: LUME+

: 23 sty 2017, 16:47
autor: DanyQsh
Jeśli nie ma śruby z prawej strony dla osi X to nie lepiej dać silnik ekstrudera z drugiej strony, tj. lewej? Takie spostrzeżenie na szybko bo szczerze to słabo znam temat tej drukarki.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

Re: LUME+

: 23 sty 2017, 17:15
autor: kswiorek
A co z możliwością dokupienia drugiego ekstrudera?

Re: LUME+

: 23 sty 2017, 17:57
autor: G4ever
A może zastosuj duet lama + dodo? Zamiast sbase daj np mks gen a różnice w enie na ekstruder i głowice to co wyżej pisałem

Re: LUME+

: 23 sty 2017, 21:40
autor: LUME
Przepraszam za wprowadzenie w błąd z głowicą. Proszę pamiętać, że chcemy osiągnąć dobrą jakość druku w przystępnej cenie dlatego nie ma możliwości zastosowania extrudera i głowicy, która będzie stanowiła 1/4 końcowej ceny drukarki. Jest to produkt DIY i każdy ma możliwość zamontowania dowolnej głowicy bez utraty gwarancji na wszystkie pozostałe komponenty. Ze swojej strony mogę zaoferować dostosowanie karetki do innych głowic, żeby nie robić "rzeźby".

Umieszczenie extrudera ćwiczyłem już na wszelkie sposoby i ten wydaje się być najlepszy pod względem dostępności, szybkiej wymiany. O położeniu decyduje też wiele innych komponentów, które są dość mocno upchane.

Jeżeli chodzi o karetkę dwugłowicową to jedyna możliwość to bowden. Jak wspomniałem wyżej, każda karetka będzie pasowała do starej oraz nowej wersji. Obecnie skupiłem się na standardowym rozwiązaniu bo jest sporo innej pracy ale do tematu powrócę.

Re: LUME+

: 23 sty 2017, 23:03
autor: gratis_lpg
W jakim zakresie będzie możliwy upgrade do plusa? Czy wiercąc otwory w ramie bedzie możliwość rozbudowy zwykłego LUME o drugi silnik? Znamy już cenę nowego wózka?;)

Re: LUME+

: 24 sty 2017, 07:03
autor: DVJCODEC
Napinacz paska po jego obu stronach to bardzo zły pomysł (po stronie silnika i po stronie łożyska odbioru). Silnik powinien być zamocowany na sztywno. Nie wiem co chciałeś osiągnąć tą modyfikacją, ale jest to nieprawidłowe.

Re: LUME+

: 24 sty 2017, 09:27
autor: LUME
Nie będzie problemu z wymianą karetki X ale drugi silnik to już wymagał by wymiany całej dolnej ramy. Wózek ze względu na błąd w ostatniej partii będzie dostępny po kosztach ale proszę w tej sprawie zgłaszać się mailowo lub przez PW.

Napinacz paska będzie 1 z przodu. Na górze napisałem, "wybrane rozwiązanie", może ciężko to zauważyć. Silnik zamocowany na sztywno jest korzystniejszym rozwiązaniem. Problemem było zagięcie tak małego ceownika bez przygotowywania specjalnych narzędzi i dlatego próbowałem z silnikiem.

Re: LUME+

: 24 sty 2017, 16:50
autor: Berg
kilka uwag na podstawie mojej Lume:
1. Bardzo fajnie, że głowica jest zdecydowanie bliżej osi X. W mojej "starej" Lume wyraźnie masa silnika i głowicy wpływa na wyginanie blachy w lewo i prawo przy szybkich ruchach i widać to na wydruku. Takie połączenie na jednym zagięciu nie jest niestety sztywne wystarczająco.
W tej nowej wersji głowicy nie da się czegoś zrobić, by jakby zamknąć profil, albo dołożyć kawałek blachy, poziomo, jakieś zagięcie by dodatkowo usztywnić?
Czekam, zwłaszcza że mam już samą ED6 i miałęm wydrukować jakiś wózek X pod nią.

2. masę stalowej ramki stołu też widać na wydruku. Do tego dałeś szybę 5kę. Masz jakiś pomysł jak jeszcze poza szybą można by to odchudzić? A w nowej wersji będą cięższe łożyska.

3. Przycisk już sam sobie wyciąłem ale z przodu :D ponieważ zasilacz (oryginalny padł bardzo szybko) mam teraz w wersji slim 350W ma wyjścia 12/240 po przeciwnych stronach. 24W też takie slim można znaleźć. To chyba nie jest głupie by lepiej odseparować oba napięcia

4. elektronikam stary RAMPS- wiadomo, nie ma co pisać.

5. obudowa jest tak jak pisałeś fajnie sztywna, dopóki stoi na równym stole. Niestety za każdym razem jak ją podniosę coś od spodu pomajstruję i położe na nowo, albo po prostu przesunę w bok na biurku, to stół jest do kalibracji. W tej płaszczyżnie jest miekką jak z tektury. Mogę podłżyć coś na 5mm pod jedną nóżkę a pozaostałe dalej leżą twardo. Moim zdaniem nad tym warto by byóo pomyśleć. Planuję rozwiązanie takie, żę kupię kawałek grubego MDFU i przykręce jakoś od spodu i dopiero do tego nóżki.

6. Z czasem obluzowały się gwinty od poziomowani stołu. Gwinty w blaszce 1.5mm które często się rusza, to nie jest dobry pomysł. Na szczęście to było łatwe. śruby od dołu i motylki od góry. NAjlepiej zrobić tak od razu.

7. To samo dotyczy śrubki od endstopu Z. W ogóle to miejsce, w którym jest ten end stop to jest katastrofa. Weź to daj gdzięś na prawo od śruby Z , bliżej stołu by był do regulacji jakiś dostęp.

8. Tak samo przydało by się coś to regulacji endstopu Y. Tak by sobie ustawić można było bezpieczną odległość od klipsów na szybę. Zwłaszcza to będzie potrzebne przy wymianie różnych głowic.

9. I na koniec. Gdybyś dodał na lewym wózku osi Y, w tym miejscu co jest endstop dodatkowe mocowanie wałka X. To założę się, że dostaniesz (i ja przy okazji, bo miałem w planie tam coś przykręcić) mniejsze opadanie X'a. Mocowanie górnego też da się usztywnić. Tam jest kawał marnującej się sztywnej blachy. Widzę, żę jak naciskam z prawej strony X w dół to w tym miejscu się rusza względem śrub od endstopu. Nie jest to jakoś dużo, więcej uginają się wałki Y, ale trochę tu, trochę tam i robi się luz
Obrazek

Re: LUME+

: 24 sty 2017, 17:07
autor: Berg
Ad 5. Tyle muszę umieść z lewej by zaczęła się unosić prawa strona (tył jest oparty).

Obrazek

Re: LUME+

: 24 sty 2017, 21:19
autor: LUME
Wiedziałem Rafał, że można liczyć na konkretne pytania od Ciebie.

1. Jeżeli mocno się z tym zacznie szarpać to da się tym zagięciem ruszać, ale przy pracy drukarki nie występują takie siły. Problemem w twojej wersji była zapewne tulejka m6 zamocowana na osobnym elementem. Silnik jest trochę bliżej osi X. Długo kombinowałem z innym umieszczeniem silnika extrudera, ale to jest jedyne słuszne do łatwego demontażu, obserwacji co się dzieje i wymiany filamentu.

Obrazek

2. W nowej wersji stołu dodałem rozcięcia, przez co łożyska powinny być delikatniej zaciśnięte. Ceownik potrafił je nieco rozpłaszczać. Masa nowego stołu jest taka sama jak z łożyskami 8 mm ~530 g. Szyba w nowej wersji nie jest przewidziana bo z grzałką Mk3 masa stołu to już prawie 1 kg. Dodałem również strzałkę, która będzie informowała w którym kierunku zamontować stół aby po wgraniu softu nie było zdziwienia, że porusza się w przeciwnym.

Obrazek

3. Też oglądałem zasilacze slim, ale nie znalazłem 24V. Obecne będą miały 300W 24V. Wyjście z napięciem skierowane będzie do przodu aby nie było kontaktu z nim a zasilacz zamontowany przez uprawnioną osobę. Również rozważałem wiele wersji włączników ale ostatecznie zostaje z tyłu ze względów estetycznych.

Obrazek

4. Nie ma :/

5. Są dodatkowe podgięcia pod ramą, podgięcie w środku (równoległe do zasilacza i elektroniki). Podstawa dostała też trochę grubości. Można było by jeszcze pogrubić przedni Panel, dać drugą śrubę z przodu ale znowu estetyka cierpi a kawałek względnie prostego blatu, podłogi to nie jest coś nieosiągalnego. Na tle wielu konstrukcji to i tak jest "czołg".

6. Chciał bym dać w przyszłości PEMy, oczywiście nie ma problemu z wdrożeniem Twojej propozycji bo nie trzeba nic zmieniać.

7. Przeniesienie endstopu Z już dawno planowane, chciałem się też pozbyć otworów z bocznych paneli. Wymagało to dodatkowego elementu giętego z blachy. Być może kręcenie krótkim imbusem było kłopotliwe, przy długim z kulistą końcówką da się to zrobić bez problemu.

8. Tutaj również nie ma problemu, wystarczy jeden otwór w stole, sprężynka, śrubka. Będzie trochę więcej do montażu.

9. Też to zauważyłem, zwiększyłem rozstaw samych zacisków prętów. Mocowanie dwóch prętów pewnie by coś pomogło, ale pojedynczego chyba niewiele.

Re: LUME+

: 24 sty 2017, 21:36
autor: Berg
To się nazywa "trudny klient".Kiedyś będziesz miał takie divsion w firmie od takich.
Póki co:
Ad 5. Kiedyś kumple grali w Quaka, Diablo a ja Pontifex Bridge Building .( mam jakieś World Awards ;) ) Dlatego nie daje mi spokoju tak teoretycznie nawet tylko: drewno/stal żelazo/ gdzie i ile by pociąg przejechał z 10 wagonami. Co tam dołożyć by było lepiej.

Re: LUME+

: 25 sty 2017, 08:37
autor: McKee
4. Wyłącznik IMHO powinien być bardzo łatwo dostępny, więc z przodu (przednia ścianka). Pal diabli estetykę (chociaż da się przecież ładny dobrać - ten czerwony na zdjęciu Rafała wygląda OK, ale czarny na żółtej drukarce to nawet centralnie nie jest umieszczony / krzywo / paskudnie). Ale jak coś źle idzie i trzeba awaryjnie wyłączyć drukarkę to szukanie wyłącznika z tyłu (jeszcze jak jest mało miejsca) jest strasznie frustrujące.
Ew. może jakieś głosowanie/ankietę w tym temacie zrobić (jeśli dopuszczasz porady "społeczności" :rotfl:).

Re: LUME+

: 25 sty 2017, 15:21
autor: matm60
Ja polecam włącznik bistabilny fajnie wyglądają Ale też cena trochę też nie za fajną bo od 22zl się zaczynają

Re: LUME+

: 25 sty 2017, 19:59
autor: Artu
Jakoś nie doczytałem, czy dostęp do gniazda karty SD będzie z przodu :roll:

Re: LUME+

: 25 sty 2017, 21:23
autor: LUME
Będzie możliwość zamontowania zewnętrznego czytnika kart pamięci, karta wkładana od góry.

Re: LUME+

: 01 mar 2017, 12:38
autor: FlameRunner
@LUME, jak postępy?

Re: LUME+

: 01 mar 2017, 12:41
autor: Kopytko
Nie logował się kolega od 30 stycznia, prace chyba w mega toku...
A Ty Filip jak tam recenzja?

Re: LUME+

: 01 mar 2017, 12:47
autor: FlameRunner
Recenzja... czego?

Re: LUME+

: 01 mar 2017, 12:47
autor: marek91
Widać cała sprawa zaczyna trącić lekką lipą :)

Re: LUME+

: 01 mar 2017, 12:56
autor: Kopytko
AAAA myślałem ,ze dostałeś tą LUMe na testy...

Re: LUME+

: 01 mar 2017, 13:07
autor: jestan
Kopytko pisze:AAAA myślałem ,ze dostałeś tą LUMe na testy...
Na pewno dostanie nową LUME+, bo to ma być sztandarowym produktem. :)

Re: LUME+

: 01 mar 2017, 13:08
autor: marek91
Miało być... dawno temu... :)

Re: LUME+

: 01 mar 2017, 13:13
autor: Berg
chyba już nie będzie :/
Kurcze, szkoda, chciał bym kibicować jakiejś polskiej firmie, co robi budżetowe drukarki i jest otwarta na społeczność (jak Josef). Robił bym do niej upgrejdy :D i dobrze pisał na forach.

Re: LUME+

: 01 mar 2017, 13:51
autor: jestan
rafaljot pisze:chyba już nie będzie :/
Kurcze, szkoda, chciał bym kibicować jakiejś polskiej firmie, co robi budżetowe drukarki i jest otwarta na społeczność (jak Josef). Robił bym do niej upgrejdy :D i dobrze pisał na forach.
Myślę, że jednak się nie zawiedziesz. pamiętajcie, co LUME mówił. Chce wreszcie wypuścić produkt, do którego nie będzie musiał ciągle dokładać ani go nadmiernie wspierać. To musi trochę potrwać.... no chyba, że się nie znam na ludziach ;)

Re: LUME+

: 01 mar 2017, 13:58
autor: marek91
Prawda, jednak w tym przypadku trzeba przeorać nie tylko sprzęt ale również model biznesowy i strategię sprzedażową :)

Re: LUME+

: 01 mar 2017, 17:10
autor: emartinelli
Czyli reasumując nie będzie taniej drukarki...

Re: LUME+

: 01 mar 2017, 17:15
autor: dragonn
Mi się wydaje że zbyt szybko stawiacie wyrok ;). Bo zakończeniu sprzedaży LUME autor też dość długo się nie logował tu, a jednak jakieś zdjęcia prac były wrzucone a nie tylko same słowa.

Re: LUME+

: 01 mar 2017, 17:36
autor: marek91
Bo już wiele razy widzieliśmy ten sam scenariusz...

Re: LUME+

: 01 mar 2017, 18:40
autor: jestan
marek91 pisze:Bo już wiele razy widzieliśmy ten sam scenariusz...
Pewnie, że jak ktoś siedzi w tym dłużej i niejedno widział i niejedno słyszał...(zabrzmiało jak w baśniach ;) to może być większym sceptykiem i ma do tego prawo!. Miałem jednak okazję bezpośrednio porozmawiać przez kilka minut z twórcą tej drukarki w momencie zakupu i zrobił na mnie jak najlepsze wrażenie. To bardzo opanowany i rzetelny człowiek. Osobiście mu wierzę, że będzie chciał doprowadzić swój projekt do końca, ale też nie wymagajmy żeby w wypadku skrajnych trudności miał poświęcać "życie" dla sprawy :)

Re: LUME+

: 02 mar 2017, 10:29
autor: marek91
Pożyjemy zobaczymy :)

Re: LUME+

: 02 mar 2017, 15:48
autor: DVJCODEC
Jak poprawi w wersji + to co było skopane od początku w tej drukarce LUME to już nie będzie budżetowa :rotfl:
Prawda jest taka, że produkcji i zakupu części nie oszukasz i nie zrobisz niskiej ceny sprzedając 10-20 drukarek miesięcznie. Tu by musiały iść setki zestawów miesięcznie aby dostać DOBRĄ cenę na części, które wchodzą w skład drukarki (oprócz ramy z blachy giętej wszystkie inne części są importowane lub kupowane w Polsce).

Prosta kalkulacja:
- 5 silników od producenta to jakieś 2 stówki (wliczone opłaty celne i transport i oczywiście zakup większej ilości)
- rama takiej drukarki z malowaniem proszkowym - strzelam, ale ok. 150 zł
- elektronika (nie RAMPS) - 200 zł
- zasilacz - 50 zł (nowy Xbox przykładowo)
- głowica - 50 zł (chińczyk z ewentualnymi poprawkami)
- wyświetlacz - 50 zł
- grzałki 60 zł
To daje razem 760 zł (w zakupie oczywiście)
Do tego cała reszta części potrzebnych jak łożyska, śruby montażowe, śruby pociągowe, zębatki, paski, instalacja, szyba, formatka stołu (dolna i górna), jakiś wentylatorek ...

Oczywiście ktoś to jeszcze musi wszystko spakować, do tego musi być karton/kartony. No i fajnie by było jeszcze zarobić NIE 100 zł na zestawie.

Takie są moi drodzy realia i jeśli ktoś obieca że za 1000-1200 zł zrobi zestaw w którym nie trzeba będzie nic poprawiać to ja życzę mu wszystkiego dobrego i niech tylko nie odezwą się klienci w okresie gwarancji z wymianą części, bo to dodatkowe koszty.

Taki projekt się POPRAWIA w tydzień czasu, bo to tak prosta konstrukcja że za bardzo nie ma co się główkować i TYLE podobnych na rynku ;)
Do tego w temacie drukarki wszystkie jej wady użytkownicy wytknęli, więc to też bardzo duże ułatwienie.

Sorry, ale ja staram się realnie spojrzeć na to a nie wierzyć w obiecanki ...

Re: LUME+

: 02 mar 2017, 15:57
autor: Berg
święta prawda. budzetowy zestaw DIY to jest dobra strategia biznesowa. Ze wszystkim swoimi wadami i zaletami . W takim podejściu ważne moim zdaniem są takie rzeczy jak dobra instrukcja z poradnikiem, wsparcie społeczności, drobne, regularne upgrejdy, zamiast rewolucji po kilku miesiącach życia produktu. n Zarabia się wtedy też na materiałach eksploatacyjnych. częściach, które stali klienci chcą kupować z ulubionego zrodla itd.


Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Re: LUME+

: 02 mar 2017, 16:02
autor: Kopytko
Tyle ,że grom użytkowników nie jest takich dłubaczy jak My?
Przykład, ogląda sobie dzieciak drukarkę na allegro.... TATO TATO chce taką... tatko kocha synka kupuje. NA zdjęciach ładne wydruki itp, no ale jest jak jest, problem z silnikami itp. Co tato zrobi? Odeśle na serwis , bo nie chce się tym interesować i nie ma zamiaru. Nie działa i koniec. Tak jak Krzysztof wspomniał, trzeba jeszcze liczyć wskaźnik gwarancyjny , który tez wlicza sie w kalkulację budżetowa sprzętu sprzedawanego dla klienta nie profesjonalnego.

Re: LUME+

: 02 mar 2017, 16:13
autor: Berg
dlatego "zestaw czesci niezbędnych do zbudowania drukarki" jest barierą dla takich klientów. Tylko to powinno być wyraźnie powiedziane. Dla innych klientów pewnie można mieć te sama drukarkę jednak, tak ona będzie 1000-1500 droższa.

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Re: LUME+

: 02 mar 2017, 16:54
autor: DVJCODEC
Ale "zestaw części niezbędnych do zbudowania drukarki" też swoje kosztuje jeśli ma to być dobre a nie szajsowate. W mojej kalkulacji nie uwzględniłem czegoś takiego jak montaż drukarki, więc to tylko i wyłącznie zestaw części.

Z perspektywy czasu i prowadzenia działalności w tej branży mogę teraz śmiało napisać - zarobek 400 zł na jednym zestawie DIY to zdecydowanie za mało (tyle ja przykładowo miałem). Ja sprzedawałem zestawy DIY w cenie 1950-2500 zł brutto. Sprzedawałem po 20-25 zestawów miesięcznie. Miałem 3 pracowników. 25 zestawów X 400 zł = 10000 zł. Miałem w tym momencie na 3 wypłaty dla chłopaków (i ich ZUS-y) i dla siebie NIC. A gdzie jeszcze opłacenie ZUS mojego, najmu pracowni, opłaty związane z ogrzewaniem, prądem, internetem, telefonem, wywozem śmieci ? Jak wpadła cała drukarka na sprzedaż (a tych były 2-3 sztuki w miesiącu, niekiedy więcej) to dopiero miałem zarobek dla siebie. Gorzej jak był miesiąc słaby (bo i takie były) i trzeba było z własnej kieszeni na pracowników wyłożyć. Do tego zamówienia części, które na magazynie leżały w ilościach dużych, bo przesyłki z Chin trochę czasu idą.
Fakt faktem, wtedy części były dużo droższe niż teraz, ale to nie ma znaczenia - tu ma znaczenie tylko i wyłącznie zarobek 400 zł na 1 zestawie DIY. ZAROBEK, czyli to co zostaje na rękę po odprowadzeniu podatku i VAT (czyli ok. 600 zł z podatkiem i VAT-em).

Byłem w o tyle lepszej sytuacji niż sprzedawcy teraz, bo wystartowałem z tym w naszym kraju i miałem zawsze pewniaki w postaci złożonych drukarek, które regularnie były składane i wysyłane + drukarki na zamówienie z różnymi parametrami. Do tego sprzedaż części i własnych elektronik - jak startowałem na Allegro z częściami do drukarek to w tej kategorii była zaledwie JEDNA strona z aukcjami :) Zarabiałem dodatkowo na częściach.
Produkowałem własne elektroniki, produkowałem własne głowice - z tego zawsze coś wpadło.

Re: LUME+

: 02 mar 2017, 17:09
autor: marek91
Jak wpadła cała drukarka na sprzedaż (a tych były 2-3 sztuki w miesiącu) to dopiero miałem zarobek dla siebie.
To mnie cieszy że kupując gotową i2 wykarmiłem głodnego Krzyśka :D ;)

Ja bym jeszcze dodał tyle że na tak skalkulowanym biznesie nie ma mowy o budowy sieci dystrybucji = cały czas zapierniczamy sami.
Jako że sprzęt z tanich części to obsługujemy dużo gwarancji, po sprzedaży odpowiedniej liczby zestawów nie robimy już nic po za gwarancjami, bo nie starcza czasu na nic innego. (to z takiej historii o konstruktorze co się na pieniądzach nie znał)

Re: LUME+

: 02 mar 2017, 17:47
autor: DVJCODEC
Sieć dystrybutorów tu by NIC NIE DAŁA, nie przy takim zarobku. Kolejni pracownicy by zarabiali na siebie i to jest fakt. Każdy dystrybutor by musiał dostać rabat, przynajmniej 20%, więc zarobek jeszcze mniejszy.

Ja na szczęście robiłem to w dobrych czasach, więc narzekać nie mogę. Niemniej jednak gdybym miał żyć TYLKO ze sprzedaży zestawów DIY to by była plajta po kilku miesiącach i długi w banku.

Gwarancje na szczęście mnie jakoś nie obciążały - tu zawsze starałem się nie oszczędzać, bo wiem że tanix by się szybko zemścił.

Re: LUME+

: 02 mar 2017, 18:35
autor: Berg
jaki wniosek zatem?
Chińczyk? i nie ma innej opcji?
EDIT: w sensie że rodzima produkcja w tym segmencie nie ma szans?

Re: LUME+

: 02 mar 2017, 18:56
autor: DVJCODEC
Rodzima produkcja ma rację bytu, ale nie przy takiej cenie i nie bez dobrej dystrybucji.
Sam mogłem powrócić do drukarek i sprzedaży - nie zrobiłem tego mimo zdobytego doświadczenia w ciągu 5 lat jako prowadzący działalność sam oraz jako udziałowiec w spółce i szef działu R&D. Za dużo bym musiał pieniędzy wyłożyć na rozruch, reklamę, bardzo dobrego marketingowca i bym musiał się modlić aby w ciągu roku czy dwóch to ruszyło. Do tego NIGDY bym nie startował z kolejną drukarką FDM bo to strzał w kolano szczególnie gdy chcesz firmę rozbujać.
Gdybym miał 40-50 tyś zł na start, to bym wolał ściągać i handlować chińczykami, bo bym miał 100% pewności ze bym miał zarobek :) Gdybym miał 400-500 tyś zł na start (wolnych a nie krwawicę odłożoną) to bym wchodził w produkcję i sprzedaż (ale nie FDM) i z bardzo okrojonym składem pracowniczym.

Re: LUME+

: 02 mar 2017, 21:46
autor: jestan
Przyznacie jednak, że pewnym nowym aspektem, który również wpłynął na szybkość sprzedaży LUME był design. Nie bez znaczenia jest to, że autor jest z zawodu projektantem. Czas takich dziwolągów, które straszą widocznymi silnikami, kupą prętów i rurek też będzie stopniowo mijał... Tak myślę ;)

Re: LUME+

: 02 mar 2017, 23:30
autor: McKee
Raczej się tak szczęśliwie złożyło że był okres przedświąteczny i dość niska cena.
Design nie miał tu dużego związku, bo przecież chińskie drukarki wcale gorzej nie wyglądają. Może w kwestii oszczędności (tania rama) design się trochę liczył. I (to już moje bardzo subiektywne zdanie) nie uważam, że ta drukarka była sukcesem (dla jej producenta). Kwoty, które tu Lume podawał jakoś nie wprawiały w zachwyt. To nie był biznes mogący się kilka lat pokręcić, mający odpowiedni bufor na rozbudowę, reklamę i RnD.
Życzę Lume żebym się mylił i żeby jeszcze coś z tego wyszło, ale grupa docelowa (hobbyści) moim zdaniem nie rokuje dobrego zarobku.

Re: LUME+

: 03 mar 2017, 12:31
autor: marek91
jestan pisze:Przyznacie jednak, że pewnym nowym aspektem, który również wpłynął na szybkość sprzedaży LUME był design.
Moim zdaniem - tak. Dlatego też zwróciłem na nią uwagę. :D

Re: LUME+

: 03 mar 2017, 21:24
autor: animos
Bardzo dobra kalkulacja (400/drukarka)
To co przeszkadza to system obecny prowadzenia działalności.
Planują to zmieniać, miał być podatek jednolity (zrezygnowano), zapowiadają ułatwienia dla DG.
Jak będzie się pewnie okaże - zbyt dużego optymizmu raczej nie planuję, bo są obciążenia 500+.

A może zredukować koszty, zatrudnienie - zlecać wszystko na zewnątrz, zająć się tylko kompletowaniem?
Nie mam w tym doświadczenia - może to nie ten kierunek.
Może wchodzić w inkubatory przedsiębiorczości itp.

Kolejny aspekt to czas na nową konstrukcję.
Wydaje się, że parę miesięcy to minimum - może nie jest jeszcze nowa konstrukcja dopracowana.

Wnioski nasuwają się same - na małą skalę nie opłaca się prowadzić działalności.
Mając kapitał pewnie by się to udało, ale też inwestując go (nie koniecznie w dg) też były by z tego dochody.
A wtedy zastanowić się trzeba czy warto ryzykować?
Jedyne co mi się pozytywnego nasuwa na myśl to budowa własnej marki - działając nawet bez zysku (a nawet na stratach) generujemy rzeszę zadowolonych klientów [tylko jak to wykorzystać w przyszłości ].

Re: LUME+

: 03 mar 2017, 21:35
autor: Artu
Ja myślę, że inwestowanie w cokolwiek związane z drukarkami FDM raczej nie ma już sensu. Rynek powoli się "nasyca" i jest opanowany przez daaaalekowschodnie firmy.
Jeśli już, to "myśleć" o nowszych technologiach... SLA :roll:

Re: LUME+

: 03 mar 2017, 22:20
autor: animos
Artu pisze:Ja myślę, że inwestowanie w cokolwiek związane z drukarkami FDM raczej nie ma już sensu. Rynek powoli się "nasyca" i jest opanowany przez daaaalekowschodnie firmy.
Jeśli już, to "myśleć" o nowszych technologiach... SLA :roll:
Racja, ale jak jestem na targach to pytają (ostatnio Yru) gdzie twoja drukarka.
Warto coś zrobić własnego, wrzucić do netu ... i po sprawie, załatwione.
To pewnie sprawa bardziej wizerunkowa, ambicjonalna - a skoro nie ma znaczenia ekonomicznego może być najprostsza konstrukcja fdm.
Bez znaczenia już jest, czy będzie miała dużą popularność jak np. x3d, czy nie.
Inne technologie mogą być niestety kosztowne.
Jedynie to jest potrzebne, aby była to konstrukcja różniąca się czymś więcej niż nazwą od już istniejących drukarek.

Re: LUME+

: 03 mar 2017, 22:52
autor: jestan
Artu pisze:Ja myślę, że inwestowanie w cokolwiek związane z drukarkami FDM raczej nie ma już sensu. Rynek powoli się "nasyca" i jest opanowany przez daaaalekowschodnie firmy.
Jeśli już, to "myśleć" o nowszych technologiach... SLA :roll:
Ja wiem, czy jest takie nasycenie? Nasycenie jest może w kręgach takich dłubaczy jak my tutaj, ale Ci np, którzy nie mają zamiaru kupowania drukarki DIY, a chcą mieć w miarę tanią drukarkę i zarazem piękny mebelek w domu jeszcze muszą trochę poczekać..

Re: LUME+

: 03 mar 2017, 23:35
autor: DVJCODEC
Tylko dłubacze kupują zestaw DIY a ci są już na wymarciu a reszta z nich ma jedną albo kilka drukarek :rotfl2:

Re: LUME+

: 04 mar 2017, 12:54
autor: Blazi
Tylko dłubacze kupują zestaw DIY a ci są już na wymarciu a reszta z nich ma jedną albo kilka drukarek
Że niby kiedyś dłubaczy było więcej niż teraz? Bzdura! Cały czas hurtowo powstają w garażach, piwnicach i akademikach w całej Polsce pruski. To, że wydaje się, że jest ich mniej wynika głównie z 3 rzeczy:

- Lepsza dokumentacja sprzętu i opisanie problemów, nie ma sensu pytać o coś technicznego co bez problemu jest do znalezienia przez Google
- Fora tracą na popularności wobec grup na FB
- Hype na domowy druk 3D skończył się a ludzie ogarnęli, że prosta drukarka FDM to już nie jest żyła złota i produkcja części do kolejnych drukarek nie spłaci jej w 3 miesiące

Problem w tym, że mało który dłubacz chce łożyć na krajowy kit jak może mieć produkowaną i sprzedawaną masowo drukarkę 2-3x taniej z Allegro czy Ali - w końcu i tak będzie ją rozkręcał na części pierwsze i przerabiał wedle uznania a efekty osiągnie takie same.

Re: LUME+

: 04 mar 2017, 13:16
autor: Yorg 68
Blazi - zastanawiam się skąd Ty wziąłeś to 2-3xtaniej.
A tak ogólnie to wypadało by wydzielić te dywagacje na temat drukarki do oddzielnego tematu.
Szanujmy @LUME - choćby za samozaparcie i WIARĘ w to jego pomysł na życie jest godny dalszej realizacji. Zalecam tylko @LUME badania kardiologiczne od czasu do czasu (na wizytę czeka się 3-6miesięcy).

Re: LUME+

: 04 mar 2017, 16:17
autor: McKee
Ale o co ci chodzi? Jakie badania? I po co?
Brak sensownego biznesplanu leczenia nie wymaga.
Absolutnie pomysł na drukarkę za 1000zł nie ma sensu - to się po prostu nie składa w dłuższym czasie. Jaki to pomysł ma życie? Chyba raczej pomysł na wpadnięcie w długi.

Re: LUME+

: 04 mar 2017, 16:34
autor: kswiorek
To jak Lume już się pojawił na forum, to mam uwagę do nowej drukarki. Przydałoby się, żeby na karetce był jakiś uniwersalny uchwyt, wtedy każdy mógłby sobie tam zamontować, co mu się podoba, a nie próbować coś przymocować do istniejącego.

Re: LUME+

: 04 mar 2017, 18:21
autor: Berg
zdaje się taki był plan, gdzieś tam wcześniej w wątku były rysunki

Re: LUME+

: 04 mar 2017, 19:06
autor: kswiorek
Możliwe, wcześniej nie zauważyłem.

Re: LUME+

: 04 mar 2017, 19:22
autor: LUME
Chciał bym przedstawić krótką historię projektu, który ma dopiero pół roku. Drukarka składa się z 78 różnych komponentów (wiele wykonywanych na zamówienie), łącznie 312 elementów zamawianych u kilkunastu wykonawców/dostawców. Ogarnięcie tego wszystkiego nie zajmuje tygodnia czy dwóch. Nie chcę popełnić poprzedniego błędu i dlatego po wykonaniu wersji V1.1, obserwacji osób składających ją pierwszy raz, sposobie pakowania, powstała wersja V1.2, która poza karetką X/extruderem jest końcowa. Oczywiście patrząc na zdjęcie drukarki, niektórym wydaje się, że nic się nie zmienia a sporo liczy, że projekt umarł, ale ma się dobrze i jest już na końcowym etapie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: LUME+

: 04 mar 2017, 20:00
autor: SQ9KRD
Kiedy premiera i gdzie można zapisać sie na pre-liste

Re: LUME+

: 05 mar 2017, 14:02
autor: DVJCODEC
Dlaczego nadal JEDEN silnik w osi Z? Przecież to (przy takim mocowaniu prowadnic do x-endów) to jakaś porażka. Czemu dla oszczędności 60 zł dalej taka kicha?

Re: LUME+

: 05 mar 2017, 14:12
autor: FlameRunner
Krzysiek, podobno przy takim rozstawie łożysk nie robi to różnicy. Z niecierpliwością czekam na testowy egzemplarz drukarki, by móc to potwierdzić. ;)

Re: LUME+

: 05 mar 2017, 14:16
autor: Berg
Super!

1. Czemu nie wygniesz tej blachy od stołu inaczej? tak by górne zagięcie było wzdłuż osi a nie w poprzek. Kurcze, to jest powód, dla którego właśnie wymieniam tę całą blachę. Tak zagięta pracuje przy większym jerku, prosto można by to skorygować. Zero dodatkowego kosztu,

2. bardzo dobrze działa to przełożenie 2:1 co zrobiłem w swojej Lume. ( koszt minimalny, 50% więcej paska i 8 łożysk na 2 rolki X i 2 Y)

3. Drugi silnik Z. Potwierdzam po kilku miesiącach testów, że nie jest niezbędny. Jedak nie ma problemu by było dla niego miejsce, jak ktoś by sobie chciał go dołożyć, to czemu miał by tego nie zrobić.

I wiele innych uwag, jakby co.....nie ma sprawy.

Re: LUME+

: 05 mar 2017, 14:42
autor: marek91
Ja z uporem maniaka będę drążył temat biznesowy...
Same kwestie konstrukcyjne to błahostka, wszystko jest w odpowiednim w temacie, wystarczy przeczytać go ze zrozumieniem i już wiadomo jakie poprawki należy wnieść. Dużo większym problemem jest natomiast obrany model biznesowy, czy w tej kwestii również będą duże zmiany?

Fabrykator.pl pisze:Dlaczego nadal JEDEN silnik w osi Z? Przecież to (przy takim mocowaniu prowadnic do x-endów) to jakaś porażka. Czemu dla oszczędności 60 zł dalej taka kicha?
Dopisuję się do pytania Krzyśka.

Re: LUME+

: 05 mar 2017, 14:47
autor: DVJCODEC
FlameRunner pisze:Krzysiek, podobno przy takim rozstawie łożysk nie robi to różnicy. Z niecierpliwością czekam na testowy egzemplarz drukarki, by móc to potwierdzić. ;)
Wszystko jest fajnie jak jest nowe, ale po czasie łożyska na prowadnicy gdzie nie ma silnika zaczną chodzić z większym oporem, mocowanie prowadnic po stronie x-enda z silnikiem lekko opadnie, itp itd. Jak już napęd z jednej strony, to zdecydowanie lepiej jest pozostawić drugą stronę osi X bez prowadzenia aby nie było koszenia i ewentualnych oporów. .

Testy nowej drukarki dadzą ci tyle co nic ;)

Re: LUME+

: 05 mar 2017, 14:53
autor: dragonn
Fabrykator.pl pisze:
FlameRunner pisze:Krzysiek, podobno przy takim rozstawie łożysk nie robi to różnicy. Z niecierpliwością czekam na testowy egzemplarz drukarki, by móc to potwierdzić. ;)
Wszystko jest fajnie jak jest nowe, ale po czasie łożyska na prowadnicy gdzie nie ma silnika zaczną chodzić z większym oporem, mocowanie prowadnic po stronie x-enda z silnikiem lekko opadnie, itp itd. Jak już napęd z jednej strony, to zdecydowanie lepiej jest pozostawić drugą stronę osi X bez prowadzenia aby nie było koszenia i ewentualnych oporów. .

Testy nowej drukarki dadzą ci tyle co nic ;)
Po jakim czasie Twoim zdaniem problem może się objawić? Bo jeśli będę sobie musiał raz do roku wymienić łożyska na osi Z to dla mnie to jest zerowy problem :cool2: , wiadomo że taka drukarka jak auto wymaga pielegnacji.

Re: LUME+

: 05 mar 2017, 15:05
autor: kswiorek
Bo jeśli wydam 15 zł roczne na nowe łożyska, to mam 4 lata drukowania za cenę jednego silnika.

Re: LUME+

: 05 mar 2017, 17:40
autor: Berg
:mrgreen: W poprzedniej duży napis LUME zdecydowanie bardziej mi się podobał.

Re: LUME+

: 05 mar 2017, 20:30
autor: animos
Prowadzenie z drugiej strony musi być.
Jeden silnik to moim zdaniem zaleta (tak jak w stoliku na osi z na jednej śrubie) - mniej już się nie da niż 1.

Drukarka za to jest wyższa (przez rozsunięcie łożysk) -> optycznie wyższa drukarka kojarzy się z większym zakresem z (droższa drukarka).

Kupując drukarkę nie wielu zastanawia się, jak będzie ona pracowała za jakiś czas.
Co innego specjaliści, co się na tym znają, ale oni raczej zbudują sobie coś sami niż zastanowią się ewentualnie na zakupem.
A decyzja zakupowa to o co chodzi, ewentualnie zamiany można dokonać później w ramach upgrade itp.
Może nie jest to podejście fair do klienta, ale inaczej wiele biznesów nie miało by nawet szans na start, bo są jeszcze nie do końca dopracowane zdaniem ich autorów.

Re: LUME+

: 05 mar 2017, 22:42
autor: virgin71
kswiorek pisze:Bo jeśli wydam 15 zł roczne na nowe łożyska, to mam 4 lata drukowania za cenę jednego silnika.
I masz 3 procedury wymiany, zamiast ich braku. Jeśli używasz drukarki do pracy, to jest to absurd. Jak drukujesz stojaki na długopisy, dla mamy i taty, to spoko, można wymieniać.

Re: LUME+

: 05 mar 2017, 22:48
autor: dragonn
virgin71 pisze:
kswiorek pisze:Bo jeśli wydam 15 zł roczne na nowe łożyska, to mam 4 lata drukowania za cenę jednego silnika.
I masz 3 procedury wymiany, zamiast ich braku. Jeśli używasz drukarki do pracy, to jest to absurd. Jak drukujesz stojaki na długopisy, dla mamy i taty, to spoko, można wymieniać.
Na wymianę oleju w aucie też narzekasz :rotfl: ? A jeśli ktoś potrzebuje drukarki do "pracy" to nie kupuje czegoś najtańszego tylko bierze takiego ultimakera i sobie drukuje ;). Drukarka to dla mnie hobby i raczej nikt nie kupił LUME do pracy, tak samo jak ludzie nie kupują chińskich Prus i3 z akrylu do pracy.

Re: LUME+

: 05 mar 2017, 23:35
autor: Garreth
W aucie wiesz, ze musisz wymienic olej po 15k km i to robisz. W drukarce elementy degradujace sie relatywnie powoli stanowia wiekszy problem, bo ich diagnoza bedzie bardzo trudna. Po prostu kolejny element, ktory po czasie bedzie stopniowo degradowac jakość wydruku. Takich elementów w drukarkach jest oczywiscie sporo, ale to nie znaczy, że jest sens dokładać kolejny dla niewielkiej oszczednosci.

Mozna by Z zrobic w bramie na jednym silniku i dwoch śrubach przenoszac naped zamknietym paskiem na obie śruby.

Ale jak to mowia - oszczedzajacy przeplacaja dwa razy :)

Re: LUME+

: 05 mar 2017, 23:45
autor: dragonn
Pasek na dwie śruby to moim zdaniem zbyt przekombinowane :D. A jeśli wiadomo że takie coś może się dziać to można napisać w instrukcji i wtedy tak jak z olejem wiesz że możliwe będziesz musiał to wymienić po jakimś czasie. Oczywiście nie bronię rozwiązania z jedną śrubą, na pewno lepiej mieć dwie ale nie zgodzę się z tym że jedna śruba to jakaś "tragedia/katastrofa" itd.

Dla mnie oczywiste jest że każdy sprzęt trzeba sobie pielęgnować i dbać o niego i to naprawdę każdy.

Re: LUME+

: 06 mar 2017, 07:08
autor: DVJCODEC
dragonn pisze:Pasek na dwie śruby to moim zdaniem zbyt przekombinowane :D. A jeśli wiadomo że takie coś może się dziać to można napisać w instrukcji i wtedy tak jak z olejem wiesz że możliwe będziesz musiał to wymienić po jakimś czasie. Oczywiście nie bronię rozwiązania z jedną śrubą, na pewno lepiej mieć dwie ale nie zgodzę się z tym że jedna śruba to jakaś "tragedia/katastrofa" itd.
Dla mnie oczywiste jest że każdy sprzęt trzeba sobie pielęgnować i dbać o niego i to naprawdę każdy.
To bardzo mało wiesz o konstrukcjach jak piszesz takie bzdury. No, jeśli użytkownicy tych drukarek będą mieli takie podejście "sam sobie wydam, sam sobie na prawię" to producent może zrobić LUME 500+ i tego nie poprawi bo po co :rotfl:

Nic tu po doradzaniu, bo jak widać ciemnogród panuje i ludzie od nowa koło wymyślają, gdzie inni 4-5 lat temu trąbili na reprapowie o wielu bolączkach, które użytkownicy Lume teraz znajdują i próbują naprawiać w "niekończącym się temacie o tytule: Kolejny temat o drukarce Lume" :rotfl:

Re: LUME+

: 06 mar 2017, 07:49
autor: Berg
Fajne tu jest niezrozumienie ludzi. Jedni traktują temat drukarek jak swój spełniony albo niespełniony pomysł na business. Dudzy jak zabawa klockami LEGO. Ci pierwsi krytykują drugich za to że poświęcają czas na złożenie LEGO zestawu, który ktoś na świecie już złożył 4-5 lat temu. Mix pasji i frustracji :D

Re: LUME+

: 06 mar 2017, 08:41
autor: Berg
z tego co widzę na fotce to jest otwór pod drugi silnik z lewej (p. od tyłu) , mała średnica, ale z prawej tez jest mała, pewnie pod silnik ze zintegrowaną śruba.

Re: LUME+

: 06 mar 2017, 08:45
autor: dragonn
Faktycznie jak się przyjrzeć to w + coś tam widać.

Re: LUME+

: 06 mar 2017, 08:50
autor: Berg
Widać też wiele innych dobrych poprawek. Wyższy dół, wczesniej zasilacz wchodził na styk, nie mieściły się lepsze silniki, była mało sztywna ta część. Podgiecie ramy od wewn przy stole - tam też mogło się uginać delikatnie i wpływać na konieczność stałego korygowania Z, zwłaszcza jak nagrzewa sie od zasilacza. Gniazdo sieciowe z dala od elektroniki.
Tak to wszystko wymyślono wiele lat temu. Jak i to że produkt dobrze wypuszczać przed świętami, że ma być ładny i kolorowy, ma się wyróżniać i że nie może być doskonały, że ważne " by sie mówiło", ze nie można krytykować i nie szanować klientów i podchodzić z pasją do teg co się robi ale też z dystansem.

Re: LUME+

: 06 mar 2017, 13:46
autor: LUME
SQ9KRD pisze:Kiedy premiera i gdzie można zapisać sie na pre-liste
Nie trzeba zapisywać się na pre-liste, jak już zaktualizujemy zdjęcia, podam adres sklepu w którym będzie można dokonać zamówienia. Jeżeli ktoś jest z Pomorza to przed zakupem będzie można obejrzeć pracę drukarki. Zakładaliśmy odpalenie preorderu w lutym a realizację zamówień do końca marca dlatego większość komponentów mamy już na stanie i nie będzie niespodzianek z czasem realizacji. Ponieważ wprowadziłem kilka dodatkowych modyfikacji, trzeba zrobić nowe zdjęcia (poniżej V1.1), żeby nie tłumaczyć dlaczego w wersji (V1.2) np. silnik Y jest z przodu a nie z tyłu, krańcówka Z jeździ góra dół. Karetka X ma jakieś szersze łożysko a extruder był złoty a jest aluminiowy. Wentylatorki, grzałki, termistor mają wtyczki do prostego demontażu głowicy a grzałka stołu miała przyklejony termistor a jest wlutowany na płytce.


Obrazek
Obrazek
Obrazek


marek91 pisze:Ja z uporem maniaka będę drążył temat biznesowy...
Same kwestie konstrukcyjne to błahostka, wszystko jest w odpowiednim w temacie, wystarczy przeczytać go ze zrozumieniem i już wiadomo jakie poprawki należy wnieść. Dużo większym problemem jest natomiast obrany model biznesowy, czy w tej kwestii również będą duże zmiany?

Fabrykator.pl pisze:Dlaczego nadal JEDEN silnik w osi Z? Przecież to (przy takim mocowaniu prowadnic do x-endów) to jakaś porażka. Czemu dla oszczędności 60 zł dalej taka kicha?
Dopisuję się do pytania Krzyśka.
60 zł nie wystarczy nawet na zakup silnika ze zintegrowaną śrubą Z od producenta a doliczyć trzeba: przesyłkę, cło, vat, marżę.
Na dodatkowy silnik było przewidziane miejsce od samego początku wątku, więc będzie dostępny jako upgrade.
Oś X opada o 0.1 mm pod wpływem ciężaru silnik i karetki, nie ma problemu z pracą na 1 silniku a finalnie ma znaczący wpływ na koszt zestawu.
Praca osi Z gdzie ruch jest bardzo powolny nie wpłynie na szybsze wycieranie się łożysk.

rafaljot pisze:Super!

1. Czemu nie wygniesz tej blachy od stołu inaczej? tak by górne zagięcie było wzdłuż osi a nie w poprzek. Kurcze, to jest powód, dla którego właśnie wymieniam tę całą blachę. Tak zagięta pracuje przy większym jerku, prosto można by to skorygować. Zero dodatkowego kosztu,

2. bardzo dobrze działa to przełożenie 2:1 co zrobiłem w swojej Lume. ( koszt minimalny, 50% więcej paska i 8 łożysk na 2 rolki X i 2 Y)

3. Drugi silnik Z. Potwierdzam po kilku miesiącach testów, że nie jest niezbędny. Jedak nie ma problemu by było dla niego miejsce, jak ktoś by sobie chciał go dołożyć, to czemu miał by tego nie zrobić.

I wiele innych uwag, jakby co.....nie ma sprawy.
1. Próbuję poruszać choć by jednym zagięciem i nie mogę :) W inną stronę nie da się zagiąć bo dolna obudowa musiała by być dłuższa co wpłynie na sztywność, wielkość ramy.

2. Warte rozważenia, ale nie uda się wprowadzić już do tej wersji.

3. O drugim silniku Z można by już napisać esej.

4. Z dodatkowych Twoich uwag - jest wkręt do regulacji krańcówki osi Y w przypadku stosowania np klipsów.

Obrazek

Na koniec przesyłam zdjęcia z montażu pierwszej testowej partii.
Obrazek
Obrazek

Re: LUME+

: 06 mar 2017, 13:52
autor: SQ9KRD
No i widać progres. Będziecie na tagrach by pochwalić się nowym LUME??

Re: LUME+

: 06 mar 2017, 14:11
autor: Berg
Ad. 1. Da się. Narysuję.
Pogadamy o zestawie części do upgrejdy z 1.0 ? ;)




Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Re: LUME+

: 06 mar 2017, 14:40
autor: meler
@LUME a na jakiej elektronice bazuje nowa wersja?

Re: LUME+

: 06 mar 2017, 14:42
autor: dragonn
meler pisze:@LUME a na jakiej elektronice bazuje nowa wersja?
Mi to wygląda na jakiegoś MKS, pytanie czy 32 bitowy czy dalej 8 bitowy.

Re: LUME+

: 06 mar 2017, 14:45
autor: marek91
Zacytuję sam siebie :)
"Dużo większym problemem jest natomiast obrany model biznesowy, czy w tej kwestii również będą duże zmiany?"

Re: LUME+

: 06 mar 2017, 15:08
autor: Blazi
@marek, IMHO nie ma im co zaglądać w portfel. Jak chłopaki uznali, że im się będzie spinać to ich sprawa.

Re: LUME+

: 06 mar 2017, 15:11
autor: dragonn
Blazi pisze:@marek, IMHO nie ma im co zaglądać w portfel. Jak chłopaki uznali, że im się będzie spinać to ich sprawa.
Raczej w pytaniu o formę biznesową nie chodzi o "portfel" tylko bardziej sposób sprzedaży, serwisowania itp.

Re: LUME+

: 06 mar 2017, 15:54
autor: Paatryk93
Dołączam się do pytania, czy LUME+ pojawi się na targach w Kielcach?

Re: LUME+

: 06 mar 2017, 16:09
autor: jestan
Nooo i tak się wszyscy smucili, że LUME już dogorywa... a tu niespodzianka :))
:good:

Re: RE: Re: LUME+

: 06 mar 2017, 19:03
autor: Berg
LUME pisze:
1. Próbuję poruszać choć by jednym zagięciem i nie mogę :) W inną stronę nie da się zagiąć bo dolna obudowa musiała by być dłuższa co wpłynie na sztywność, wielkość ramy.
Kurcze, a ja mogę co więcej wydaje mi się że wystarczajaco by masa stołu tym poruszała się. Nie wiem, jak to zmierzyć. Jakby było tak zagięte to by się nie ruszyło. Oczywiście, że to są mikrometry.

Obrazek

Re: LUME+

: 06 mar 2017, 21:49
autor: DanyQsh
Fajnie to wszystko wygląda. Niech chłopak walczy. Może nie chce zdradzać modelu biznesowego, a to forum to nie cały świat i nie robi tej drukarki tylko dla nas. Nigdy nie poprawi tej drukarki na 100%, bo zawsze każdy klient coś wymyśli albo uważa, że wie lepiej. Jeśli na pewnym etapie działa to pora to sprzedawać. Widać też, że jest trochę kasy zainwestowane, trzeba czasem zaryzykować jeśli jest dobry plan. Poczytajcie historie np. Bransona. Też nie miał łatwo na początku ale wywracał biznesy do góry nogami.

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

Re: LUME+

: 09 mar 2017, 22:41
autor: LUME
Bardzo chcieli byśmy uczestniczyć w targach Kieleckich ale w tym roku nie damy rady.
rafaljot pisze:Ad. 1. Da się. Narysuję.
Pogadamy o zestawie części do upgrejdy z 1.0 ? ;)
Nie ma problemu, jak zbiorą się chętni (a jest ich sporo) to mogę zlecić ich wykonanie "przy okazji" bo ciężko z jednostkową produkcją. Jednak szczegóły dogadamy na priv, żeby nie robić kolejnych wątków.

Jeżeli chodzi o stół, to niestety musi mieć odpowiedni kształt aby nie kolidował z silnikiem Y. Tak długie uszka niestety pogięły by się w trakcie użytkowania, zwłaszcza prób oderwania wydruków.

Jak już jesteśmy przy temacie stołu to przesyłam zdjęcia grzałki poprawionej na nasze zamówienie, która rozgrzewa się bez izolacji do 100 stopni w 2 min:
- montaż pasków bez użycia trytyek
- brak wystających wkrętów
- termistor smd
- dioda sygnalizująca pracę

Obrazek
Obrazek
marek91 pisze:Zacytuję sam siebie :)
"Dużo większym problemem jest natomiast obrany model biznesowy, czy w tej kwestii również będą duże zmiany?"

Pytanie jest ogólnikowe, ale rozumiem, że chodzi o to, czy będziemy dążyć do złożenia zestawów z jak najtańszych komponentów aby zachować najniższą cenę?

W drukarce LUME+ staraliśmy się przede wszystkim wyeliminować problemy, na które największy wpływ miała elektronika. Obecnie nie będzie już stepsticków, używanych silników, przegrzewających się mosfetów, słabego zasilacza. Wiązki nie da się podłączyć odwrotnie jak również nie trzeba będzie przedłużać żadnego przewodu a soft jest skonfigurowany pod nasze komponenty. Takie usprawnienia dadzą możliwość dużo szybszego złożenia oraz uruchomienia drukarki.

Jeżeli chodzi o poprzednią wersję to bardzo chciał bym zrobić porządek w wątku "Kolejny temat o drukarce 3D LUME." aby można było łatwo odnaleźć interesujący temat, który dotyczy w większości elektroniki a przyda się również innym posiadaczom rampsów.

Re: LUME+

: 09 mar 2017, 23:42
autor: Paatryk93
LUME pisze:Bardzo chcieli byśmy uczestniczyć w targach Kieleckich ale w tym roku nie damy rady.

Jeżeli chodzi o poprzednią wersję to bardzo chciał bym zrobić porządek w wątku "Kolejny temat o drukarce 3D LUME." aby można było łatwo odnaleźć interesujący temat, który dotyczy w większości elektroniki a przyda się również innym posiadaczom rampsów.
To o czym piszesz można by zrealizować za pomocą FAQ ( Frequently Asked Questions), chociaż wymagało by to przejrzenia całego wątku i sprawdzenia z czym najczęściej były problemy.

Re: LUME+

: 10 mar 2017, 00:50
autor: Berg
Powiem z głowy, to całe zestaw kłopotów z Lume, i pewnie połową podobnych konstrukcji. Może ktoś rozwinąć te punkty po kilka zdań i będzie FAQ:
1. z grzaniem stołu - standardowe poprawki RAMPSa (wymiana MOSFETa, ew. bezpieczników, zielonej złączki) rozwiązywały sprawę. ilka zdjęć z opisem jak to zrobić zebranych w jenym miejscu.
2. kiepski zasilacz - ciekawe czy komuś do dziś przeżył, porada, wymienić, możne trochę podkręcić 13,5-14V, nie ma moim zdaniem jednak sensu za bardzo kombinować w stronę 24V, nie ta drukarka, nie ta elektronika. (przerobiłem wszystkie wersje popularnych zasilaczy ATX, xboxy, ledy 12/24, jakieś testy z transformatorem AC na stół... w sumie ciągle temat otwarty :D )
3. z zakłóceniami wyświetlacza, transmisji z SD - pomagały ferryty na zasilaniu, lepsze taśmy i diody. Ferryty i diody - kolejny miesiac i po tym upgrejdzie rampsa całkowicie te kłopoty mam wyeliminowane. Nie wiem jak tam ten SBASE 1.3, tak, to ta płytka? widział ktoś od niego schemat?, jak nie ma diody zabezpieczających (niby klon smoothie, to powinien mieć) to elektronika roku nie wytrzyma. Tę kwestię zgłębiłem najgłębiej. Polecam do każdej drukarki, nawet jak nie ma problemów, to założyć, dłużej pożyje.
4. trzeba uważać przy metalowej obudowie z różnymi przebiciami. potrafi się grzałka w głowicy uwalić tak, że popłynie prąd po prętach albo przez śruby mocujące stół. Dobry elektronik musi przeglądnąć całą obudowę pod tym kątem, wybrać jakiś wariant, czy masa na obudowie, czy nie, czy izolacja elektroniki, co z zabezpieczeniem ("uziemieniem").
5. różne nieścisłości w dokumentacji, w dużej mierze wynikające ze zmian.
6. nieskonfigurowany dobrze soft, pewnie z tego samego względu co wyżej, brak domyślnie PIDu, dobrze ustawionych krańcowek i takie tam
7. nie wiadomo jakie termistory, wiem, że nie trzymają normy, ale może chociaż w ramach jakiejś jednej partii trzymają, i można by dla nich zrobić tabelę, tak by 200'C to było te 200'C a stół jak ma 70 to 70 +-5'C a nie nie wiadomo, czy 45, czy 90. Mam wrażenie, że sporo ludzi marudziła, że im się nie grzeje a tam już jaja można było smażyć i odwrotnie
8. jakieś lepsze oznaczenie krańcówek, bo dało się podłączyć odwrotnie
9. kalibracja obudowy
10. dodać napinacze pasków
11. wywalić met. dzwigienkę ze switcha i przełożyć krańcówkę Z - też człowiek od razu będzie odrobinę szczęśliwszy.
12. i najprzyjemniejsza część do FAQ ustawienie parametrów w slicerze do pierwszego próbnego wydruku, na kilku przykładach z thingiverse, zdjęcia, jak powinien taki wydruk wyglądać z tej drukarki.
13. jakiś opis narzędzi, części zamiennych, które warto mieć (i gaśnica :D)

Brak tego FAQ powodował, żę ludzie kombinowali w różne strony, co wielokrotnie powodowało jeszcze większe kłopoty.

reszta to drobiazgi, faktycznie elektronika to największy kłopot ale ten ramps nawet jest do ogarnięcia po doinwestowaniu 20zł.

Re: LUME+

: 10 mar 2017, 06:21
autor: kswiorek
rafaljot pisze: 2. kiepski zasilacz - ciekawe czy komuś do dziś przeżył
Mi przeżył, może dlatego że mało drukowalem z ABSu, na niskich temperaturach.

Re: LUME+

: 10 mar 2017, 07:29
autor: dragonn
Mój też jeszcze żyje :D, ale pewnie dlatego że wpakowalem do niego na starcie wentylator 70mm. Fakt jest taki że obudowa w miejscu zasilacza mocno się nagrzewa.

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka

Re: LUME+

: 10 mar 2017, 08:30
autor: DVJCODEC
Rozwój konstrukcji w dobrą stronę (widać spore poprawki, choć nadal warto by było ten drugi silnik osi Z wrzucić). Z ciekawości jaka będzie cena zestawu DIY?

Re: LUME+

: 10 mar 2017, 09:56
autor: Berg
Fabrykator. dla zabawy i podtrzymania nieśmiertelnego tematu nie zgodzę się z Tobą.
dwa aspekty techniczny i biznesowy.
1. techniczny
Po pierwsze faktycznie jest mało potrzebny ten drugi silnik. np jak zatnie się filament, to ekstruder ciągnie os X do góry, w dodatku nierowno. no drugi silnik by pomógł ale tylko na takie mini zacięcia. Ten kłopot można rozwiązać lepiej inaczej. wiadomo jak.
Sprawdzilem to, drukowalem po lewej, prawej te same obiekty równocześnie i osobno. Jeden silnik jest wystarczający. albo inaczej, artefakty wynikające z jego braku ukryte są pod innymi, które należy rozwiązać w pierwszej kolejności.
2. Z biznesowego punktu widzenia a ciągle to pytanie wraca najlepiej moim zdaniem dać dziurę na silnik. i sprzedawać ten silnik do kompletu razem z czymś jeszcze jako jakiś tuning pack. Klienta mniej boli zapłacić za dwa miesiące +300 zł. niż od razu 2150 zamiast 2000. Zwłaszcza że na początek chodzi po ofertach i niekoniecznie dostrzega różnice a ceny dostrzega. Nie jest to żadne dymanie klientów. to też fajna zabawa - dołożyć sobie coś.

Re: LUME+

: 10 mar 2017, 10:55
autor: McKee
Tak w temacie "biznesowo-reklamowym": Mam wrażenie, że kupujący Lume mają sporą świadomość niedociągnięć tej drukarki i spore chęci do jej modyfikacji (choć mogę to mylić z koniecznością ;) modyfikacji). Fajną rzeczą było dostarczanie "niekompletnej" drukarki, gdzie dysze wentylatora trzeba sobie było samemu dodrukować. To jest też część zabawy - tak zaprojektować sprzęt, żeby dawał trochę rozrywki kupującemu. (to drukarka dla "dłubaczy", a nie użytkownika "biznesowego"). Tego typu dodatki fajne są. Może ten aspekt warto umieścić w reklamie i/lub instrukcji (kupiłeś Rep-Rap-a, więc dodrukuj sobie ulepszenia).

Re: LUME+

: 10 mar 2017, 11:32
autor: marek91
LUME pisze:
marek91 pisze:Zacytuję sam siebie :)
"Dużo większym problemem jest natomiast obrany model biznesowy, czy w tej kwestii również będą duże zmiany?"

Pytanie jest ogólnikowe, ale rozumiem, że chodzi o to, czy będziemy dążyć do złożenia zestawów z jak najtańszych komponentów aby zachować najniższą cenę?

Dobra... poddaję się :roll:

Re: LUME+

: 10 mar 2017, 11:40
autor: Berg
Moja historia z drukarką Lume jest taka:
1. nie wiedziałem za wiele o druku, stwierdziłem, kupię tanio, to się dowiem, najwyżej mało wtopię kasy.
2. ładnie wyglądała
3. zobaczyłem, że wyróżnia ją to, że oferta nie jest od kogoś kto jest jedynie resellerem i mu wszystko jedno czy sprzedaje drukarki 3D, czy kosiarki, że jest to produkt w jakimś % chociaż polski,
4. zagooglałem i znalazłem, że ktoś już coś o nie napisał na jakimś forum
5. kupiłem

Dzisiaj wiem, żę dla mnie, to raczej lepsza na początek by była konstrukcja typu Mendel90, używając dobrych materiałów, dobierając kolory widzę da się zrobić by też była ładna, za to fajna do zabawy w customizację. Ciekawe, nikt takiego zestawu startowego nie sprzedaje. Czy coś opartego na profilach alu, oczywiście czarnych. Jednak wtedy tego nie wiedziałem. Alternatywnie raczej przyglądałem się wtedy takim rzeczom jak daVinci.

Re: LUME+

: 30 kwie 2017, 21:24
autor: niedved
Czy Lume+ jest juz dostępna w sprzedaży ?? Będzie ?? nie będzie ??

Re: LUME+

: 07 sie 2017, 21:07
autor: Berg
zdechło, nie ?

Re: LUME+

: 07 sie 2017, 21:08
autor: dragonn
rafaljot pisze:zdechło, nie ?
Jak to? Nie widziałeś wątku <placeholder>?

Re: LUME+

: 07 sie 2017, 21:37
autor: Berg
ano nie widziałem

Re: LUME+

: 07 sie 2017, 21:42
autor: dragonn
rafaljot pisze:ano nie widziałem
Pewnie już znalazłeś ale wrzucam linka viewtopic.php?f=30&t=1115 :P.

Re: LUME+

: 28 sie 2017, 15:42
autor: jestan
niedved pisze:Czy Lume+ jest juz dostępna w sprzedaży ?? Będzie ?? nie będzie ??
Ano właśnie LUME jak Fenix z popiołu odżyła w takiej oto postaci

Kto żyw może zobaczyć nową stronkę i załapać się na promocję 20% taniej! ;)

Re: LUME+

: 28 sie 2017, 15:45
autor: dragonn
jestan pisze:
niedved pisze:Czy Lume+ jest juz dostępna w sprzedaży ?? Będzie ?? nie będzie ??
Ano właśnie LUME jak Fenix z popiołu odżyła w takiej oto postaci

Kto żyw może zobaczyć nową stronkę i załapać się na promocję 20% taniej! ;)
OMG :piwo: strona prezentuje się świetnie :D.

Re: LUME+

: 28 sie 2017, 16:08
autor: Artu
Ciężko będzie odbudować zaufanie klientów, którzy zostali totalnie olani, i pozostawieni sami sobie :evil:

Re: LUME+

: 28 sie 2017, 16:14
autor: anraf1001
Oj gdyby nie Hajperkjub to już bym kupił xD

Re: LUME+

: 28 sie 2017, 19:11
autor: DanyQsh
Robi wrażenie :-o

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka

Re: LUME+

: 28 sie 2017, 19:50
autor: Paweł CD3D
Bardzo ładny sprzęt i cena też interesująca. Szkoda tylko, że mamy drugą połowę 2017 r., a nie pierwszą 2014 r.

Re: LUME+

: 28 sie 2017, 20:07
autor: Berg
Śliczna instrukcja.

Re: LUME+

: 29 sie 2017, 20:56
autor: LUME
Witam wszystkich po mojej krótkiej nieobecności.

Dziękuję za miłe słowa :)

Tydzień temu tak naprawdę rozpoczęliśmy oficjalną sprzedaż całkowicie odświeżonej wersji drukarki. Oczywiście nie ma tu mowy o błędach i wadach, które popełnione zostały przy pierwszej wersji. Osoby, które miały (nie)przyjemność z powodu: elektroniki, słabego zasilacza, używanych silników, konieczności przedłużania wiązki myślę, że doceniły by wyeliminowanie tego w nowej wersji. Oczywiście niestety wszystko jest kosztem ostatecznej ceny urządzenia.

Miło do was wrócić. Nie uciekam, nie zmieniłem szyldu - masz problem ze starą drukarką - pisz - pomogę.
Teraz już tylko pozostało kilka dni na dokończenie instrukcji obsługi i czekanie na pierwsze komentarze :)

Zapraszam na naszego fan page, gdzie będziemy starali się umieszczać ciekawe projekty:
https://www.facebook.com/lumeplus

Re: LUME+

: 29 sie 2017, 22:19
autor: Berg
:rotfl: :rotfl: :rotfl:

Re: LUME+

: 29 sie 2017, 22:29
autor: Berg
zwolennikom teorii spiskowych od razu odpowiem tak:

Re: LUME+

: 30 sie 2017, 08:42
autor: virgin71
Paweł CD3D pisze:Bardzo ładny sprzęt i cena też interesująca. Szkoda tylko, że mamy drugą połowę 2017 r., a nie pierwszą 2014 r.
Alternatywą nie może być przecież Panowin f1, ze względu na obszar druku. Nie zawsze się drukuje coś dużego, ale owe 12cm, to jednak mało.

Re: LUME+

: 30 sie 2017, 08:49
autor: dragonn
Moim zdaniem z LUME+ trochę się zmienia przedział 'alternatyw'. Nowa LUME to bardziej będzie alternatywa pomiędzy jakimiś chińskimi lepszymi zestawami jak CR-10 czy i3 Mega a Prusą i3 MK2S. Jeśli jakość wydruków będzie dobra oraz kontrola jakości elementów również na odpowiednim poziomie to moim zdaniem jest szansa na sukces, szczególnie że nie każdy ma ochotę ściągać z Chin całej drukarki a MK2S jednak kosztuje trochę więcej. No nic, ja trzymam kciuki pomimo złego wrażenia co niektórych z poprzedniej wersji.

Re: LUME+

: 30 sie 2017, 22:37
autor: DVJCODEC
Hmmm, to jeszcze są czasy PREORDERÓW drukarek FDM postaci Prusy i3? Rozumiem KIEDYŚ, gdy rynek nie nadążał z produkcją, firmy potrzebowały zastrzyk gotówki na szybszy rozwój. Moim zdaniem takie "ponowne wejście na rynek" bez produktu i na zasadzie PRZEDSPRZEDAŻY to strzał w kolano.

Tu powinno się wyjść z magazynem gotowych produktów by pokazać jakie firma ma moce a nie z ładną stroną i obietnicami ;)

3 lata temu jeszcze by to przeszło, bo po większych fuckupach były przedsprzedaże, ale w 2017 roku tuż przed jesienią? Do tego mieć bardzo "gdzieś" rodaków i instrukcję robić w j. angielskim? Wiem że to obrazki, ale opisy aż rażą jak się ogląda instrukcję klikając wcześniej POBIERZ (a nie DOWNLOAD) :thumbdown:

Drukarka ładna, ale "ładność" nie wystarczy jeśli nie ma produktu. Życzę sukcesów w sprzedaży, bo fajnie jak się lokalny rynek rozwija, ale proponuję zmienić podejście do sprzedaży jeśli ma to zatrybić ;)

Re: LUME+

: 31 sie 2017, 21:41
autor: jestan
Kupiłem Lumę 1.3 jako jeden z ostatnich. Złożyłem dokładnie według wskazówek instrukcji, używam od początku plik konfiguracyjny autora, bardzo niewielkie modyfikacje i drukarka działa od grudnia 2016 świetnie!. Dlatego tak się zastanawiam, czy zakup drukarek typu DIY nie przerasta czasem wielu użytkowników nie mających doświadczenia ani z elektroniką, którzy w ręku nie trzymali nigdy lutownicy?
Wiele osób na forach roztacza setki problemów, a może wystarczy przeczytać tekst ze zrozumieniem (podobno aż 70% Polaków ma z tym kłopoty), nie eksperymentować bez potrzeby, mierzyć sił na zamiary???

Re: LUME+

: 31 sie 2017, 21:59
autor: DVJCODEC
Dłubacze, hobbyści, modelarze - ta grupa docelowa skończyła się 4 lata temu. To był bardzo dobry klient dla zestawów DIY, bo składali, odpalali, drukowali. Minimum pytań, minimum problemów (o ile były). Od dłuższego czasu za zestawy DIY biorą się osoby, którym wpaja się że to się składa jak meble z Ikei. O ile to może być prawdą, tak niestety sprzedawcy nie biorą pod uwagę że składanie mebli z Ikei dla tych wielu to też duży problem :)

Re: LUME+

: 01 wrz 2017, 12:40
autor: Zepco
Fabrykator.pl pisze:Dłubacze, hobbyści, modelarze - ta grupa docelowa skończyła się 4 lata temu. To był bardzo dobry klient dla zestawów DIY, bo składali, odpalali, drukowali. Minimum pytań, minimum problemów (o ile były). Od dłuższego czasu za zestawy DIY biorą się osoby, którym wpaja się że to się składa jak meble z Ikei. O ile to może być prawdą, tak niestety sprzedawcy nie biorą pod uwagę że składanie mebli z Ikei dla tych wielu to też duży problem :)
Dobrze to ująłeś. Na co dzień zajmuję się elektromechaniką a po godzinach trochę dłubię, ale mimo to nie uniknąłem wielu błędów przy składaniu prusy mk2s (która ma dość szczegółową dokumentację jak klocki lego), przez co przez pierwsze dwa tygodnie żałowałem, że oszczędziłem i kupiłem KIT, ale z pomocą forum i YT się udało wszystko wyprostować. Ale mam kolegę który zobaczył wydruki i tak się podjarał, że chciał kupić coś do 1000zł i jak usłyszał ile z tym problemów i trzeba robić modyfikacje to dał sobie spokój.
Co do sprzedaży i reklamy, to najlepiej pokazać gotowe wydruki, filmy z pracy i mieć zadowolonych klientów, którzy polecą produkt. inaczej będzie to kolejna drukarka których teraz wyrasta jak grzybów po deszczu

Re: LUME+

: 01 wrz 2017, 13:23
autor: Berg

Re: LUME+

: 01 wrz 2017, 15:05
autor: MosfetN
Teraz jest to bardzo ciężki rynek w szczególności ,że chińscy przyjaciele nie śpią i produkują coraz to lepsze drukarki w coraz lepszej cenie. Tak jak Krzysztof powiedział ludzie którzy na prawdę potrzebują drukarek 3D (rynek profesjonalny + dłubacze i hobbyści) już dawno je sobie kupili , Teraz zawęża się to głównie do tych którzy chcą sobie kupić gadżet do zabawy (drukowanie figurek z thingi) a potem nie wiedzą co z tą drukarką zrobić ;) . Wystarczy spojrzeć na google trends i wpisać hasła związane z drukiem 3D , widoczny jest taki gwałtowny skok popularności kilka lat temu kiedy wszystko się zaczęło a teraz się to wszystko stabilizuje a może nawet lekko spada (bardzo wąski rynek). Myślę ,że ten wykres bardzo dobrze reprezentuję światowe zainteresowanie daną tematyką - teraz wszystko i zawsze najpierw odbywa się poprzez wyszukanie info na daną tematykę w wujku google.
Przechwytywanie.PNG

Re: LUME+

: 01 wrz 2017, 15:26
autor: MosfetN
Jeszcze z ciekawości zrobiłem średnią w Excelu ,no i faktycznie lekko spada popularność druku 3d na świecie.
Przechwytywanie2.PNG

Re: LUME+

: 02 wrz 2017, 20:51
autor: DVJCODEC
Popularność spada, bo mit o drukarce w każdym domu (jak powstały niskobudżetówki) umarł i nie będzie miał happy endu. Wiele osób przetarło oczy, bo po pierwszym zachwycie i kupnie drukarki dostali kubeł zimnej wody na łeb i zobaczyli, że bez umiejętności projektowania (i co najważniejsze POTRZEBY) drukarka 3D to zbędne narzędzie. Cieszy fakt że powstają nowe konstrukcje, tanie konstrukcje, z naprawdę przyjaznym oprogramowaniem, dzięki którym próg wejścia i przekonania się czy mi to potrzebne jest na przyzwoitym poziomie cenowym.
Teraz jest rynek na nowe, fajniejsze niż to co dotychczas konstrukcje. Z nowymi możliwościami. To produkt po który sięgną ci, którzy już mają prostą drukarkę i poznali jej możliwości do bólu i szukają czegoś lepszego. Segment DIY to przeszłość, no chyba że w cenie 400 zł, to wtedy sięgną po to dzieciaki, które uzbierają pieniądze, bo będą ciekawe.
Tak jak powiedziałem w wywiadzie na CD3D (w kontekście do kolejnej drukarki FDM):
"Nowa, nowsza, jeszcze nowsza, kolejne hasło „bardziej przyjazna, innowacyjna„? Proszę, już się niedobrze od tego robi."
http://centrumdruku3d.pl/krzysztof-dymi ... 3novatice/

Cieszę się, że mogłem być w tej branży jak to wszystko zaczęło rosnąć na tych wykresach aż do momentu jakiejś tam stabilizacji. Teraz rynek drukarek 3D jest rynkiem dla firm z dużym zapleczem finansowym, które mogą zrobić ŁADNĄ drukarkę. Które stać w zainwestowanie w formy wtryskowe, które idą na rynek z ilością i dobrym wzorem. Mali producenci, wręcz garażowi producenci powoli będą się wykruszać.

Re: LUME+

: 02 wrz 2017, 22:33
autor: robertm
Fabrykator.pl pisze: "Nowa, nowsza, jeszcze nowsza, kolejne hasło „bardziej przyjazna, innowacyjna„? Proszę, już się niedobrze od tego robi."
Krzysiek masz masę racji, ale dla mnie jest jeden wyjątek, który w sumie nie powinien dziwić - oryginalna prusa i3 MK2S - już dawno wydawać by się mogło, że zostało powiedziane i zrobione wszystko w temacie tej konstrukcji, a pomimo tego Josef Prusa co jakiś czas zaskakuje chyba nas wszystkim tym co jeszcze potrafi z tym projektem zrobić i co mnie osobiście bardzo "nakręca" w tym, to to, że nadal masę części jest wydrukowanych, a nie z formy. Czyli patrząc na to z punktu widzenia "garażowej fabrykacji" - to nadal działa tak jak na samym początku - oczywiście w pewnej przenośni, ale jednak :)

Re: LUME+

: 03 wrz 2017, 00:44
autor: Berg
jeśli chodzi o spadek trendów w wyszukiwaniu słów to się zgodzę z faktem ale chyba nie z diagnozą. Przykładowo słowo "reprap" spada równo od 2013. O czym to świadczy? A no o tym że coraz więcej ludzi wie co to znaczy i już nie szuka. nie koniecznie, że się nie interesuje, nic nie robi, nie kupują części. Przykładem na to, żę właśnie tak jest może być projekt HyperCube Evo. Od kwietnia 2017, w ciągu 4.5 miesiąca 3000 osób dodało do kolekcji na Thingi. Przykładowo D-Bot ma 5400 ale pracował na to dwa lata.
Wygląda na to, że trend wyszukiwania słowa reprap jest odwrtotnie proporcjonalny do liczby osób, które robią sobie drukarkę. Potwierdzają to trendy wzrostowe dla takich marek jak "BuildTak", "E3D", "tmc2100" i o dziwo też "a4988" ciągle rośnie. :shock:

gdy patrzę na 5 letnią historię wyszukiwania "3d printer" to jakoś bardzo spadku nie widzę. Wdać wyraźną sezonowość ale rok do roku jakby ten rok jest lepszy.

Re: LUME+

: 03 wrz 2017, 10:34
autor: MosfetN
Co do diagnozy jak najbardziej się zgodzę - można te dane interpretować na wiele sposobów , tak z ciekawości poprzeglądałem jeszcze statystyki osobno dla części i materiałów eksploatacyjnych i osobno dla firm produkujących drukarki 3d czy samych drukarek 3D . Te pierwsze wykazują tendencje wzrostowe a te drugie spadkowe. Ekstremalnym przypadkiem jest Makerbot który spadł do poziomu z przed tej całej reprapowej "rewolucji" . Ogólnie wszystkie większe firmy
jak i mniejsze związane z bezpośrednią produkcją drukarek 3d tracą na popularności (makerbot,stratasys,ultimaker,zortrax,3d systems,lulzbot itd.). Jest to jeszcze okres takiej stabilizacji , za kilka lat może (nie musi) być po tym całym boom,ie na drukarki 3d. Wszystko będzie się dalej kręcić lecz nie będzie rosnąć bez końca , a na rynku utrzymają się tylko najsensowniejsze i najsilniejsze firmy.

Nie ma co już śmiecić w tym wątku ;) , zobaczymy jak to wszystko wyjdzie LUME w praktyce bo teoretyzować można bez końca :) .

Re: LUME+

: 29 gru 2017, 17:12
autor: BobekNierobek
Czy ktoś z was ma może już LUME+ i podzieli się wrażeniami ?
Chce sobie zrobić nową drukarkę i jestem zainteresowany kupnem ramy LUME+. Ponoć nie ma bardziej solidnej ramy na rynku ?

Re: LUME+

: 29 gru 2017, 17:41
autor: marek91
Flamerunner ma chyba LUME+... od dawna, nawet coś wspominał że to całkiem poprawnie drukuje :)

Re: LUME+

: 29 gru 2017, 18:31
autor: Artu
Tylko że kosztuje taka rama prawie 6 stówek... Niby 267 elementów... https://www.lume.tech/product-page/stalowa-rama-lume
Stalowa Rama Lume+.jpg

Re: LUME+

: 29 gru 2017, 18:50
autor: FlameRunner
Szczerze mówiąc jeszcze mało wiem.
Na tę chwilę drukarkę jako całość oceniam raczej pozytywnie.
Jednak na samą ramę niekoniecznie bym się skusił, blacha jest cieniutka. Pytanie ile kosztuje wycięcie czegoś typu Graber i3 lub P3Steel?

Re: LUME+

: 29 gru 2017, 18:55
autor: dragonn
P3steel moim zdaniem jest mniej stabilny - i grubość tutaj nie ma znaczenia - stabilności w LUME dodają zgięcia tej blachy gdzie w takim p3steel praktycznie wszystko jest płaskie.

Re: LUME+

: 29 gru 2017, 19:08
autor: BobekNierobek
Interesuje mnie sama rama ponieważ mam ze swojej drukarki silniki, elektronikę itp...
600 zeta nie mało, ale jeśli będzie do naprawdę solidna konstrukcja to może się skuszę.

Re: LUME+

: 29 gru 2017, 19:58
autor: Marcin1415
Rama p3steel jest mało stabilna jak dla mnie (oś Y) i do tego okropnie wpada w wibracje (stal) co bardzo negatywnie odbija się na jakości wydruków. Gięta blacha też do mnie nie przamawia jakoś. Rama z profili aluminiowych będzie tańsza i sztywniejsza.

Re: LUME+

: 29 gru 2017, 21:34
autor: Berg
BobekNierobek pisze:Interesuje mnie sama rama ponieważ mam ze swojej drukarki silniki, elektronikę itp...
600 zeta nie mało, ale jeśli będzie do naprawdę solidna konstrukcja to może się skuszę.
moim zdaniem warto kupić.
JEdynie trochę mi szkoda, że nie ma tam kilku opcji. konfiguracji.
Zwłaszcza związanych z drugim Z. i ew montażem szerszego stołu przy 2*Z. ale nie będę tu rozwijał tematu
Od czego jest wiertarka :D

Rama jest spoko.

Re: LUME+

: 29 gru 2017, 21:40
autor: dragonn
Hmmm przecież w + jest domyślnie otwór na drugie Z?

Re: LUME+

: 29 gru 2017, 22:41
autor: Zima
Pytałem o ten drugi silnik:
LumeZ.png
Na drugi silnik Z jest takie rozwiązanie i możemy dorzucić jej gratis. Trzeba jednak mieć silnik Z z bardzo krótki korpusem (przy aluminiowych sprzęgłach) lub zintegrowaną śrubą aby się zmieścił.
Więc jak się dogadasz z producentem, to dostaniesz zmodyfikowany wózek Z.

Re: LUME+

: 29 gru 2017, 22:52
autor: BobekNierobek
A tak w ogóle to te łożyska liniowe to tak tylko na wcisk się trzymają ?

Re: LUME+

: 29 gru 2017, 22:56
autor: dragonn
BobekNierobek pisze:A tak w ogóle to te łożyska liniowe to tak tylko na wcisk się trzymają ?
Tak, zero problemów z tym.

Re: LUME+

: 29 gru 2017, 23:43
autor: Marcin1415
BobekNierobek pisze:A tak w ogóle to te łożyska liniowe to tak tylko na wcisk się trzymają ?
Jak nie beda sie trzymać to sznurkiem zwiazesz. :lol:

Re: LUME+

: 30 gru 2017, 00:32
autor: LUME
Miejsce na dodatkowy silnik Z jest standardem, osobiście nigdy go nie zainstalowałem a przedrukowałem w swoim życiu ponad 100 kg filamentu.

Planujemy ramy podzielić na dwie wersje:
ECONOMY - składać się będzie z 4 elementów głównych ramy (dół, boki, góra), części mechaniczne zastąpione drukowanymi we własnym zakresie mając już Anet A8/A6, w zestawie wszystko co potrzebne do przełożenia (mając już Anet A6/A8 złożyć) aby złożyć działającą drukarkę, która będzie o wiele sztywniejsza i estetyczniejsza.

STANDARD - cena nieco większa od obecnych 600 zł ale będą w cenie wałki hartowane h6 10mm, łożyska, aluminiowe mocowania SHF
Obecnie w zestawie są dwa wałki hartowane, drukowane mocowania shf, stół pod plastikowe obudowy od Anet A8/A6.

Re: LUME+

: 30 gru 2017, 13:24
autor: BobekNierobek
LUME pisze: Obecnie w zestawie są dwa wałki hartowane, drukowane mocowania shf, stół pod plastikowe obudowy od Anet A8/A6.
Nie miałem pojęcia, że komplecie są tylko dwa wałki. Na allegro z opisu aukcji to nie wynika. Jest gdzieś informacja jakie by miałby być te brakujące wałki ? Ciekawe jakie jeszcze niespodzianki wyjdą w praniu.

Nie wiem też o co chodzi z "stół pod plastikowe obudowy od Anet A8/A6"

Re: LUME+

: 30 gru 2017, 13:28
autor: dragonn
BobekNierobek pisze:
LUME pisze: Obecnie w zestawie są dwa wałki hartowane, drukowane mocowania shf, stół pod plastikowe obudowy od Anet A8/A6.
Nie miałem pojęcia, że komplecie są tylko dwa wałki. Na allegro z opisu aukcji to nie wynika. Jest gdzieś informacja jakie by miałby być te brakujące wałki ? Ciekawe jakie jeszcze niespodzianki wyjdą w praniu.

Nie wiem też o co chodzi z "stół pod plastikowe obudowy od Anet A8/A6"
A nie jest tak że pozostałe wałki pasują z Anet? Nie wiem ale tak strzelam.

Re: LUME+

: 30 gru 2017, 15:39
autor: LUME
dragonn pisze:
BobekNierobek pisze:
LUME pisze: Obecnie w zestawie są dwa wałki hartowane, drukowane mocowania shf, stół pod plastikowe obudowy od Anet A8/A6.
Nie miałem pojęcia, że komplecie są tylko dwa wałki. Na allegro z opisu aukcji to nie wynika. Jest gdzieś informacja jakie by miałby być te brakujące wałki ? Ciekawe jakie jeszcze niespodzianki wyjdą w praniu.

Nie wiem też o co chodzi z "stół pod plastikowe obudowy od Anet A8/A6"
A nie jest tak że pozostałe wałki pasują z Anet? Nie wiem ale tak strzelam.
Jakie niespodzianki? Nie ma brakujących wałków bo 4 szt wykorzystujemy od Anet A6/A8.
Czy posiada Pan w ogóle drukarkę Anet A6/A8?
Jest prosta zasada posiadając drukarkę Anet A6/A8 i nasze komponenty z tego ma powstać gotowa drukarka.

Niedostępne jeszcze w sprzedaży:
Economy - wykorzystuje więcej części z Anet i we własnym zakresie trzeba wydrukować elementy
Standard - w zestawie wszystkie elementy metalowe osi uzbrojone w łożyska, wałki 10 mm, aluminiowe mocowania SHF

Podział wynikł tylko z tego aby była tańsza alternatywa. Przygotuję listę elementów, choć poglądowo wszystko jest na wizualizacji.

Tak wygląda stół pod plastikowe obudowy, zamówiliśmy próbną partię, ale ponieważ te mocowania są słabej jakości i łożyska chodzą w nich ciężko w wersji economy nie będzie stalowego stołu tylko do wykorzystania fabryczny z Anet A6/A8. W wersji standard stół będzie od LUME+.

Re: LUME+

: 30 gru 2017, 15:53
autor: BobekNierobek
LUME pisze: Jakie niespodzianki? Nie ma brakujących wałków bo 4 szt wykorzystujemy od Anet A6/A8.
Czy posiada Pan w ogóle drukarkę Anet A6/A8?
Jest prosta zasada posiadając drukarkę Anet A6/A8 i nasze komponenty z tego ma powstać gotowa drukarka.
W opisie ramy czy to na allegro czy na stronie lume.tech nie ma słowa że potrzebne są jakieś elementy z Anet-a.

Może jestem mało rozgarnięty, ale czytając opisy wydawało mi się, że jest to kompletna rama, z elementami mechanicznymi bez elektroniki, silników, grzałki itd.

Może warto dopisać co brakuje z mechanicznych części ?

Re: LUME+

: 30 gru 2017, 16:27
autor: LUME
BobekNierobek pisze:
LUME pisze: Jakie niespodzianki? Nie ma brakujących wałków bo 4 szt wykorzystujemy od Anet A6/A8.
Czy posiada Pan w ogóle drukarkę Anet A6/A8?
Jest prosta zasada posiadając drukarkę Anet A6/A8 i nasze komponenty z tego ma powstać gotowa drukarka.
Jasne, że nie mam Anet-a. Dlaczego miałbym posiadać ? W opisie ramy czy to na allegro czy na stronie lume.tech nie ma słowa że potrzebne są jakieś elementy z Anet-a.

Może jestem mało rozgarnięty, ale czytając opisy wydawało mi się, że jest to kompletna rama, z elementami mechanicznymi bez elektroniki, silników, grzałki itd.

Komplet elementów mechanicznych ramy LUME pasujący do drukarki Anet A6/A8 (tak zaczyna się opis w aukcji) w sklepie rzeczywiście nie było to zaznaczone więc przepraszamy za zamieszanie, błąd już poprawiony.

Aby umożliwić osobom nie posiadającym drukarki Anet A6/A8 wystawimy ramę w wersji Standard skonfigurowaną, tak jak Pan napisał: kompletna rama, z elementami mechanicznymi bez elektroniki, silników, grzałki itd. Oczywiście cena będzie proporcjonalnie podniesiona o wartość łożysk, wałków, aluminiowych mocowań SHF.

Re: LUME+

: 31 gru 2017, 00:21
autor: LUME
Tak wygląda drukarka po zmontowaniu części z Anet A8/A6 i ramy Lume dostępnej obecnie na aukcji.

Re: LUME+

: 31 gru 2017, 00:46
autor: Berg
dragonn pisze:Hmmm przecież w + jest domyślnie otwór na drugie Z?
jest. ale jak się założy drugie Z, to umiejscowienie pierwszego zaczyna być bez sensu. wtedy lepiej by lewe Z było tak samo jak prawe. Zatem pasowało by po prawej zrobić symetryczne mocowanie.

A jak już się tak zrobi, to okazuje się, że silnik X jest bez sensu i lepiej dać też bardziej z lewej, blisko wałka Z

A jak się go już da z lewej przy wałku, to się okazuje że jest dodatkowe 5cm na szerszy stół (np Prusy MK2/MK3? ).

Wówczas fajniej było by przesunąć wałki Y tak by były symetrycznie pod tym większym stołem, czyli w lewo. Nie muszą być tak rozsunięte - nic to nie daje.

i wtedy nawet ładniej wygląda, bo więcej bebechów jest schowanych za pionowymi słupkami

:D
Zima pisze:Pytałem o ten drugi silnik:
LumeZ.png
Na drugi silnik Z jest takie rozwiązanie i możemy dorzucić jej gratis. Trzeba jednak mieć silnik Z z bardzo krótki korpusem (przy aluminiowych sprzęgłach) lub zintegrowaną śrubą aby się zmieścił.
Więc jak się dogadasz z producentem, to dostaniesz zmodyfikowany wózek Z.
Już mam dwie Z. Długo byłem zwolennikiem jednej ale jednak widzę różnicę. Zacząłem ją widzieć po tym jak zrobiłem HyperCube z podwójnym Z, i na 4 wałkach 12 w Z, Dowiedziałem się co to znaczy równe warstwy :D

Re: LUME+

: 31 gru 2017, 01:02
autor: LUME
rafaljot pisze:
dragonn pisze:Hmmm przecież w + jest domyślnie otwór na drugie Z?
jest. ale jak się założy drugie Z, to umiejscowienie pierwszego zaczyna być bez sensu. wtedy lepiej by lewe Z było tak samo jak prawe. Zatem pasowało by po prawej zrobić symetryczne mocowanie.

A jak już się tak zrobi, to okazuje się, że silnik X jest bez sensu i lepiej dać też bardziej z lewej, blisko wałka Z

A jak się go już da z lewej przy wałku, to się okazuje że jest dodatkowe 5-7cm na większy stół.

Wówczas fajniej było by przesunąć wałki Y tak by były symetrycznie pod tym większym stołem, czyli w lewo. Nie muszą być tak rozsunięte - nic to nie daje.

i wtedy nawet ładniej wygląda, bo więcej bebechów jest schowanych za pionowymi słupkami

:D
Bebechy to ładnie wyglądają jak są schowane razem z plątaniną przewodów :D

Re: LUME+

: 31 gru 2017, 11:39
autor: Zepco
Czy przewody do stołu są mocowane do platformy i dalej już nie pracują czy tak są zaginane jak na zdjęciu i na całej długości się zginają?

Re: LUME+

: 31 gru 2017, 13:21
autor: LUME
rafaljot pisze:
Już mam dwie Z. Długo byłem zwolennikiem jednej ale jednak widzę różnicę. Zacząłem ją widzieć po tym jak zrobiłem HyperCube z podwójnym Z, i na 4 wałkach 12 w Z, Dowiedziałem się co to znaczy równe warstwy :D
Masz może jakieś porównanie zdjęciowe? Osobiście oglądałem wydruki z drukarek: Stratasys Mojo, Davinci Pro, Zortrax M200 i wydaje się, że to bardziej kwestia technologii ma już gdzieś swój koniec a różnica między najbardziej precyzyjną mechaniką i najwyższej jakością użytego filamentu jest nieodczuwalna dla "domowego" użytkownika drukarki 3D.

Przewód się układa w taki sposób:

Re: LUME+

: 31 gru 2017, 18:55
autor: Berg
ok. wydrukuję porównanie na Lume. łatwo odkręcić nakrętkę. sam jestem ciekaw bo zawsze mogło być tak, że przyczyna był jeszcze w czymś innym.

Jakby co, to tu jest projekt pod prawą nakrętkę Z. Używam teraz śrub 5mm.

jednak teraz myślę, że można by ten element montażowy silnika zintegrować z mocowaniem wałka Z. Może nawet tak by odległości były kompatybilne z Prusą.

Re: LUME+

: 31 gru 2017, 20:17
autor: Berg
na razie warstwy na 2 Z:
nie mogę jednak ogarnąć tej rurki przelotowej i ciągle mi z niej trochę cieknie. to też wpływa na to czy jest równo. Mimo wszystko wyszł, jak wyszło.

PLA zielony warstwa 0.2, czerwony-0.25, dysza 0.35 prędkość 40, jerk 20, acc 3000, travel 200, travel acc 5000.

(kliknij by powiększyć zdjęcia)

Re: LUME+

: 31 gru 2017, 22:19
autor: Marcin1415
Super kostki wyszły. Pokaże kolega benchy z tej drukarki?

Re: LUME+

: 01 sty 2018, 14:04
autor: Berg
Halo Panie @Marcin1415, czy leci z nami pilot?
viewtopic.php?f=14&t=1635&start=85

Re: LUME+

: 01 sty 2018, 14:39
autor: Marcin1415
rafaljot pisze:Halo Panie @Marcin1415, czy leci z nami pilot?
viewtopic.php?f=14&t=1635&start=85
No tak przecież to lume.

Re: LUME+

: 02 sty 2018, 09:15
autor: Berg
jedyne co zrobiłem, to zdjąłem prawą nakrętkę Z.
z lewej jedno Z, z prawej dwa. Wydruki w vase mode warstwa 0.25, podstawa 50x20mm ostawione dłuższym bokiem w X na środku stołu.

tylko tak co by była jasność. Oba wydruki są dobre. By było widać różnice musiałem chwilę kombinować by odpowiednio odbić światło do zdjęcia. Zagadzam się z tym, że jedna oś daje radę. widziałem sporo drukarek z podwójną Z, które radzą sobie gorzej niż pojedyncza Z w Lume i kosztowały więcej.
Najczęściej i tak nierówna praca ekstrudera inne luzy są bardziej widoczne niż ta nierówność warstw wynikająca z poj Z.

Pojedyncza Z ma też taką zaletę, że spokojnie można sobie kręcić ją ręką i nie ma kłopotu z ustawianiem potem.

wydaje mi się, że te łożyska lekko się zacinają, nawet dobre, nawet idealnie ustawione, czasem się też wyrabiają, wpada w nie kurz. To sa bardzo delikatne zacięcia, prawie nie wyczuwalne ręką. Jednak jak nie ma do pomocy drugiej Z to je widać na wydruku.

w innych komentarzach ludzie piszą o jakimś "efekcie opadania z prawej" przy poj. śrubie z lewej - nie ma niczego takiego. Nic z prawej nie opada. Karetka jak jedzie z lewej w prawo i z powrotem na 100% nie ma żadnego ruchu na prawym wałku w Z. No chyba, że ktoś słabo wszystko poskręca albo ma mega kiepskie wałki/łożyska - to nie wiem, może wtedy opada.

Podsumowując. Moim zdaniem nie jest niezbędna druga Z. Jednak fajnie by była taka opcja ( i ponoć jest - super :) ). JEśli ktoś zauważy brak, to sobie doda. Na wejście zawsze ma trochę tańszy sprzęt, który też działa i jest prostszy w poskładaniu, ustawieniu, obsłudze.Myślę, że różne opcje, upgrejdy też są dobre z punktu widzenia "marketingu"

Re: LUME+

: 02 sty 2018, 10:18
autor: FlameRunner
Jak dla mnie różnica jest bardzo duża...

Re: LUME+

: 02 sty 2018, 11:11
autor: LUME
rafaljot pisze:jedyne co zrobiłem, to zdjąłem prawą nakrętkę Z.
z lewej jedno Z, z prawej dwa. Wydruki w vase mode warstwa 0.25, podstawa 50x20mm ostawione dłuższym bokiem w X na środku stołu.

tylko tak co by była jasność. Oba wydruki są dobre. By było widać różnice musiałem chwilę kombinować by odpowiednio odbić światło do zdjęcia. Zagadzam się z tym, że jedna oś daje radę. widziałem sporo drukarek z podwójną Z, które radzą sobie gorzej niż pojedyncza Z w Lume i kosztowały więcej.
Najczęściej i tak nierówna praca ekstrudera inne luzy są bardziej widoczne niż ta nierówność warstw wynikająca z poj Z.

Pojedyncza Z ma też taką zaletę, że spokojnie można sobie kręcić ją ręką i nie ma kłopotu z ustawianiem potem.

wydaje mi się, że te łożyska lekko się zacinają, nawet dobre, nawet idealnie ustawione, czasem się też wyrabiają, wpada w nie kurz. To sa bardzo delikatne zacięcia, prawie nie wyczuwalne ręką. Jednak jak nie ma do pomocy drugiej Z to je widać na wydruku.

w innych komentarzach ludzie piszą o jakimś "efekcie opadania z prawej" przy poj. śrubie z lewej - nie ma niczego takiego. Nic z prawej nie opada. Karetka jak jedzie z lewej w prawo i z powrotem na 100% nie ma żadnego ruchu na prawym wałku w Z. No chyba, że ktoś słabo wszystko poskręca albo ma mega kiepskie wałki/łożyska - to nie wiem, może wtedy opada.

Podsumowując. Moim zdaniem nie jest niezbędna druga Z. Jednak fajnie by była taka opcja ( i ponoć jest - super :) ). JEśli ktoś zauważy brak, to sobie doda. Na wejście zawsze ma trochę tańszy sprzęt, który też działa i jest prostszy w poskładaniu, ustawieniu, obsłudze.Myślę, że różne opcje, upgrejdy też są dobre z punktu widzenia "marketingu"
Dziękuję bardzo za rzetelne porównanie, bo tylko ten sam gcode, filemant, oświetlenie mogą dać jasny pogląd czy coś jest lepsze. Mam jeszcze prośbę abyś potwierdził, czy wady poza kadrem są przypadkowe, czy wynikły z braku drugiego silnika Z. Moim zdaniem w tej części nie ma żadnej różnicy w jakości uzyskanych ścianek. Chyba, że na tej najniżej wysokości były jakieś problemy z podnoszeniem Z (jeżeli tam gdzie wydruk jest mniej udany to spód).

Re: LUME+

: 02 sty 2018, 11:31
autor: Berg
w tej części, co wyciąłeś, różnica jest bardzo mała. To potwierdza moją tezę, że różnice wynikają jedynie z przypadkowego zacinania się osi Z z prawej. akurat przy tym wydruku wypadło trochę poniżej wyciętego przez Ciebie fragmentu a powyżej było już lepiej. Innym razem pewnie by wypadło gdzie indziej. Przy dwóch Z po prosu się taki przypadek zdarza rzadziej albo wcale.

I jeszcze jedno. przy jednej Z obowiązkowa jest rurka prowadząca filament do ekstrudera i zamocowana na stałe pod szpulą. Inaczej będą widoczne również miejsca w którym filament szarpnął szpulę.

jeszcze jedna uwaga. Ja mam założone trapezowe tr5-2. Testowałem różne śruby w konfiguracji z pojedynczą Z. Ta tr5-2 dawała bardzo dobry efekt jako pojedyncza, lepszy od tr8-8. Choć bardzo trudno to porównywać, bo efekt za każdym razem jest nieco inny :D jak zdejmę i założę znowu tę samą to też nieraz jest różnica. do tego dochodzą różne sprzęgła. Atkualnie używam rurki mosiężnej 6/5, która na stałe spina silnik z trapezówką. tak jak w zintegrowanej śrubie z silnikiem.

w zał te same kostki ale jeszcze pod innym kątem - wygląda lepiej.

Re: LUME+

: 02 sty 2018, 17:54
autor: virgin71
Jak tylko się ogarnę całkowicie, to coś napiszę - mam LUME+. Pomimo mojej wcześniejszej niechęci, jestem całkiem pozytywnie zaskoczony.

Re: LUME+

: 18 sty 2018, 02:29
autor: LUME
Rama LUME będzie dostępna w następujących wersjach:
- komplet do przełożenia dla posiadaczy Anet A6/A8
- LUME+ (kompletna mechanika z zębatkami, wałkami, łożyskami, aluminiowymi mocowaniami SHF)

Mogę zapewnić jako projektant, że od strony gabarytowej rama nie ulegnie zmianie a w przyszłości w raz z rozwojem produktu dostępne będą: karetki pod inne extrudery, nowe panele lcd oraz otwory montażowe pod elektronikę. Pragnę również podziękować @rafaljot za wiarę w ten produkt i konstruktywną krytykę, dzięki takim osobom mam jeszcze w sobie trochę siły aby dokończyć to co zacząłem :)

Teraz już będę mógł w końcu zająć się drukowaniem projektów a nie projektowaniem drukarki co będziemy publikować na naszym profilu:
https://www.facebook.com/lumeplus/
Zapraszam również na grupę założoną przez Rafała, gdzie proszę zgłaszać wszelkie napotkane problemy z każdą wersją lume, oczywiście również sprawnie odpisujemy na maile.
https://www.facebook.com/groups/131664870776037/

Re: LUME+

: 18 sty 2018, 14:07
autor: Berg
spoko pomysł z tym by dać użytkownikom Anetów możliwość upgrejdu obudowy bez wyrzucania części mechanicznych, elektroniki. Choś ta elektronika to też..... taka sobie.
No ale małymi krokami...

Re: LUME+

: 25 sty 2018, 10:14
autor: Berg
Marvin z Lume+ jakby ktoś pytał ;)

Jeszcze za słabe chłodzenie ale i tak nieźle jak na tylko jeden wentylator. Pomyślę jak wsadzić dmuchawkę 5010
coś jest nie tak z osadzaniem zdjęć. Na podglądzie jest obrócone. Po kliknięciu powiększenia odwraca się prawidłowo.
coś jest nie tak z osadzaniem zdjęć. Na podglądzie jest obrócone. Po kliknięciu powiększenia odwraca się prawidłowo.
20180125_100619.jpg

Re: LUME+

: 25 sty 2018, 10:40
autor: dziobu
[OT]
rafaljot pisze:coś jest nie tak z osadzaniem zdjęć. Na podglądzie jest obrócone. Po kliknięciu powiększenia odwraca się prawidłowo.
Podgląd nie uwzględnia orientacji z EXIFu i robi miniaturkę jak jest (oryginalnie zdjęcie jest do góry nogami). Częsty zabieg. Natomiast przeglądarka już to robi (domyślnie, bo można wyłączyć) dlatego pełne foto wyświetla tak jak powinno być.

Re: LUME+

: 23 sie 2021, 21:15
autor: artur_n
Panowie, odkopując temat lume. Szukam jakiegoś sensownego ekstrudera, lecz w związku z rozstawem wałków nic mi znanego nie podchodzi. Ktoś mógł by coś doradzić?

Re: LUME+

: 23 sie 2021, 21:17
autor: dragonn
Nie rozumiem, jak nie wchodzi?
U siebie mam BMG z lite6 (tańsza wersja V6).
Każdy ekstruder wejdzie, kwestia narysowania mocowania :D

Re: LUME+

: 23 sie 2021, 21:29
autor: artur_n
dragonn pisze:Nie rozumiem, jak nie wchodzi?
U siebie mam BMG z lite6 (tańsza wersja V6).
Każdy ekstruder wejdzie, kwestia narysowania mocowania :D
Trafiłeś w sedno :D :D
A może tak byś się podzielił mocowaniem? BMG mi bardzo odpowiada.
Ogólnie chciał bym wrzucić tam direct BMG oraz jakieś poziomowanie.

Re: LUME+

: 23 sie 2021, 21:33
autor: dragonn
Bazowałem na projektach berg, jest gdzieś na forum to znajdziesz albo sam zaraz podrzuci :D.

Re: LUME+

: 23 sie 2021, 23:38
autor: Berg
Nie śledziłem wątku wyżej ale wszystko co robiłem do Lume dałem na thingi

Re: LUME+

: 24 sie 2021, 05:11
autor: artur_n
Wiec albo ja nie potrafię znaleźć albo tego już nie ma :-)

Re: LUME+

: 24 sie 2021, 09:11
autor: Berg
W załączniku jakaś ostatnia wersja 5.3.1 i niedokończona 5.4.

Jednak dziś chyba bym na to mocowanie założył jakoś kompletnego moda od Prusy MZ76
https://www.thingiverse.com/thing:3754163
+ mocowanei na mosqiuto od forumowego kolegi @Marvin27 https://www.thingiverse.com/thing:4093069

albo coś nowszego jeśli powstało ostatnio, nie śledziłem.

Re: LUME+

: 24 sie 2021, 15:32
autor: artur_n
Panowie nie mam SketchUp, czy jest jakaś dobra dusza która przekonwertuje to do stl?
Nie mam ochoty instalować oprogramowania do przekonwertowania jednego pliku.

Re: LUME+

: 24 sie 2021, 15:52
autor: dziobu
Masz wszystko - w kupie i każde osobno.
5.4 wygląda na nieskończone.
Lume STL.rar
(650.02 KiB) Pobrany 111 razy
A jak coś - tu masz Sketchupa online: https://www.sketchup.com/plans-and-pric ... tchup-free

Re: LUME+

: 03 wrz 2023, 17:24
autor: Bucic
Czy można liczyć jeszcze na jakieś wsparcie dla tej drukarki? support@lume.tech już nie działa.
viewtopic.php?p=157445