Strona 1 z 1

Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 18 lut 2020, 22:44
autor: Zepco
To będzie kontynuacja tematu Odwrócony worklog - moja druga drukarka 3D - MendelMax 1.5 tyle, że przeze mnie czyli nowego właściciela tej pięknej zabytkowej maszyny. Załączone zdjęcie jeszcze autorstwa FR, ja dopiero kompletuję okablowanie.
W planach:
  • Wymiana całego okablowania
  • Umieszczenie wyświetlacza w góry
  • Przymocowanie RAMPS i zasilacza do ramy i wydrukowanie im obudowy
Czeka trochę zaciskania i lutowania, ponieważ FR wyciął wszystko w pień (łobuz jeden!).
Kable zasilające mam, ale mam do Was pytanie jakie najlepiej kupić do zasilania silników, krańcówek i innych sygnałowych, żeby były dobrej jakości i nie sprawiały problemów?

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 27 lut 2020, 17:08
autor: Zepco
Zamawiam części i mam zagwozdkę. Zakupiłem konektory
https://www.aliexpress.com/item/3275126 ... 4c4dLP450s
i nie bardzo mi pasują do silnika. Internety mówią, że to jest ten typ. Może ktoś podpowiedzieć gdzie kupić właściwy? Najlepiej w PL bo czas nagli.

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 27 lut 2020, 17:13
autor: Cosik
Ale co potrzebujesz, do przewodów do silnika czy od strony rampsa? W abcrc można zarobione kupić, osobne to może allegro i na pewno tme. Może piekarz - https://www.piekarz.pl/ jeszcze ma

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 27 lut 2020, 17:19
autor: FlameRunner
@Zepco:
Być może potrzebujesz PH?
https://www.tme.eu/Document/9771e055b31 ... PH_2mm.pdf

@Cosik:
Potrzebny wtyk do silnika, pasujący do silników w tamtej drukarce.
Od strony RAMPS to akurat prosto, bo goldpin. Zarobienie kabla to też nie problem. ;)

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 27 lut 2020, 17:25
autor: Zepco
Tak to wygląda, że będą PH i rozstaw jest 2mm nie 2.54. Dzięki wielkie, wracam do zamawiania. :-)
To jeszcze jedno pytanie. Do grzałki i stołu na rezystorach termistor można dać taki https://tdi-cad.pl/czesci/elektroniczne/NTC_3950_100K ?

Co do gotowych przewodów znalazłem najdłuższe 25cm póki co, jakby były 1m to może się skuszę.

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 27 lut 2020, 17:41
autor: FlameRunner
Przy tych no-name termistorach "NTC 3950 100K" zawsze mam wątpliwości, jak skonfigurować firmware.
Kupujesz jakiś termistor 100k 3950 i możesz w Marlinie wybrać jakiś termistor 100k 3950 - czy to na pewno to samo?

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 27 lut 2020, 17:53
autor: Cosik
Tu masz niezarobiony z jednej strony tutaj https://abc-rc.pl/product-pol-9326-Prze ... ka-3D.html a tutaj masz do 150cm ale nie z goldpinami a z XT https://hobby-store.pl/czesci-do-drukarek-3d/kable

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 27 lut 2020, 19:25
autor: Artu
A ja taki znalazłem :) Przewód kabel silnika krokowego 100cm NEMA 3D CNC W opisie "Wtyczka na silnik 6 pin PH2.0" więc zapewne raster 2mm, ale dopytaj sprzedawcę.

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 18 mar 2020, 19:49
autor: Zepco
Większość rzeczy zakupione i ruszyłem powoli z tematem.
Na pierwszy rzut poszła mała rozbiórka, wymycie ramy i plastików oraz przegląd stanu. Tak jak FR pisał plastiki w większości mają się dobrze i rama jest bardzo sztywna. Jedynie dwa małe mocowania pasków pękły na tyle, że trzeba będzie je dodrukować.
Do wymiany będą też łożyska stołu, bo po zdjęciu paska mocno się zacinał.
IMG_20200318_143326.jpg
Na pierwszy rzut w planach jest stworzenie obudowy na zasilacz z gniazdem na przewód sieciowy, wyłącznikiem i dodatkowym bezpiecznikiem. Już prototyp wydrukowałem, ale popękał i miał jeszcze kilka błędów projektowych.
Zgodnie z sugestią FR zakupiłem dwa kolory z plastspawu, ale niestety moje przypuszczenia okazały się trafione i kolory różnią się, ale póki co tak będzie musiało pozostać. Może na targach (jeśli się odbędą) uda się trafić coś zbliżonego.

W międzyczasie czeka precyzyjna robota, a mianowicie opanowanie "wtyczki" silnika nema23, a wygląda to tak
IMG_20200318_153334.jpg
IMG_20200318_153328.jpg
Na szczęście przewody przylutowane są do płytki, więc jest duża szansa powodzenia. Jeśli dobrze zidentyfikowałem pary to będą dwa środkowe i dwa zewnętrzne przewody, resztę wylutuję na wszelki wypadek. To będzie też okazja do wykonania przewodu o długości takiej jaka będzie mi potrzebna.
Czy będzie problem, jeśli wykorzystam do tego przewód 0,5mm2?

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 18 mar 2020, 21:19
autor: Holgin
0.5mm2 to bardzo dobry wybór :) Daj znać czy silnik po tej operacji działa dobrze.

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 18 mar 2020, 21:43
autor: Zepco
Myślisz, że coś nie zadziała?

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 18 mar 2020, 21:53
autor: Holgin
Może być różnie ;)

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 18 mar 2020, 22:31
autor: matikyle
Jeśli zamierzasz robić złączki jst-ph to maksymalnie z przewodami 0,34(i tak się średnio na nich zaciska) najlepsze są do tego 0,25 ale może to być trochę mało dla takiego silnika.

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 18 mar 2020, 23:16
autor: Zepco
Faktycznie z 0,5 było ciężko upchnąć przy samym silniku. Zastosowałem 0.25 silikonowe. Działa, ale będę obserwował czy jest OK, w razie czego zakupię grubsze. Wtyczka miała iść zwykła goldpin.

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 18 mar 2020, 23:24
autor: Holgin
Hm, ja zaciskam 0.5mm2 (FLRY) zarówno na złączach 2.54 jaki 2.0mm :)

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 19 mar 2020, 18:40
autor: matikyle
Holgin pisze:Hm, ja zaciskam 0.5mm2 (FLRY) zarówno na złączach 2.54 jaki 2.0mm :)
Piszę na bazie swoich doświadczeń. Na 0,34 przy tych małych zdarzyło mi kilka razy urwać przewód zaraz za zaciskiem, z 0,25 nie miałem problemu. (nie mam profesjonalnego sprzętu itd. - zaciskarka z ali)

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 19 mar 2020, 19:46
autor: Zepco
Troche pobawiłem się z zaciskaniem 0,5 do goldpinów i idzie całkiem nieźle i dobrze się trzymają.
Tak czy inaczej zamówiłem AWG22 (czyli 0.33) do silnika, może na jutro przyjdzie, bo zorientowałem się, że te co mam to nie 0,25, tylko jeszcze cieńsze (AWG 26).

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 20 mar 2020, 19:58
autor: Zepco
W oczekiwaniu na przewody do silnika przyszła kolej na okablowanie stołu. Stara wersja wyglądała tak
IMG_20200320_113227.jpg
Odizolowany drut trochę przerażający, ale w sumie był oddalony od stołu to niby bezpieczny. Pozostałe już miały tak przegrzaną izolację, że pękała i kruszyła się w rękach. Nie mogłem tego tak zostawić i przylutowałem nowe silikonowe 2 mm2. Nie było to łatwe, bo oczka w rezystorach są małe, ale znalazłem i na to sposób. Dodatkowo zabezpieczyłem miejsca lutu koszulkami termokurczliwymi z klejem wulkanizującym.
Teraz muszę wymyślić dobry sposób na połączenie przewodów i myślę o przymocowaniu kostek wago 221 i ze stołu dalej tym samym kablem silikonowym poprowadzić w łańcuchu, żeby się ładnie zaginał. Łańcuch mam, ale szukam projektu mocowania (niestety thingi ssie), a jak nie będzie to sam coś skrobnę.
Teraz wygląda to tak:
IMG_20200320_124056.jpg
IMG_20200320_144011.jpg
Wymieniłem łożyska stołu i teraz nawet przy małym pochyleniu stół jedzie bez zacięć na całej długości. :-)
W międzyczasie przyszły nowe przewody 0.33 mm2 (22AWG) i już je wymieniłem w silniku.

Re: Projekt MendelMax 1.5 - konserwacja zabytku :-)

: 20 mar 2020, 20:37
autor: Zepco
I teraz kolejne wyzwanie, czy zna ktoś wtyczkę którą mógłbym zastąpić to co jest, żeby przewody były pochowane?
Jest wogóle coś z JST nie do druku tylko zaciśnięcia, bo na TME i Allegro nie mogę znaleźć?