Strona 1 z 1

Cienkie ścianki

: 29 sty 2017, 02:43
autor: Misiek
Witam, mam problem z za cienkimi ścianami. Chodzi o pomoc w wydrukowaniu projektu z architektury. W budynku znajdują się szklane panele które są za cienkie przez co olewane przez slicer. Wiem że jest to dobre zabezpieczenie lecz w tym przypadku fajnie by było jakby np. wygenerowała się ona jako pojedyncza ścieżka, nie zależy mi tutaj na dokładności wymiarowej lecz na końcowym wyglądzie. Używam Cury oraz Simplyfy3D. Czy ktoś wie co należy ustawić w którymś z nich albo który slicer jest w stanie sobie z tym poradzić ?:)

Re: Cienkie ścianki

: 29 sty 2017, 08:27
autor: kswiorek
A potrzebny ci jest środek budynku? Bo jeśli nie to w Meshmixerze możesz usunąć trójkąty w środku, ale to trwa bardzo długo.

Re: Cienkie ścianki

: 29 sty 2017, 08:39
autor: Kopytko
W simplify w adwanced na dole po lewej masz opcje cos jakby gap fill czyli procentowo ograniczenie lub dodanie grubosci sciezki . zwiekszaj procent do tego stopnia az sie pojawi scianka po cieciu. Niestety tez inne scianki moze zamienic z 2 obrysow np na 1 grubszy. Ale czesto jeden grubszy jest fadniejszy od 2. Wszystko zalezy od szybkosci i wydajnosci dyszy. Mi na pla z 0.4 dyszy przy predkosci 40mm/s potrafi wypluc scianke 1mm wiec ok 120% . a jak zwieksze mocno temp to nawet1.2mm

Cienkie ścianki mocne PET-G

: 17 kwie 2021, 20:25
autor: grander
Proszę o ustawienia w slicerze na mocne zwarte cienkie ścianki. Ścianka u mnie to nie cały 0,5-1 mm
dysza 0,20


Materiał PET G, wiem, że najlepiej ustawić bez chłodzenia i że lepiej, żeby temperatura była jak najniższa.



Moje obecne ustawienia , proszę o poprawę lub swoje sugestie .



Ustawienie Filamentu

Temperatura dyszy
Pierwsza warstwa 230C
druga : 245C (rozumiem, że im bardziej lejący sie filament to bardziej przylega i ścianka robi się mocniejsza )

Ustawienie druku
Warstwy i obrysy 3(rozumiem, że im więcej obrysów tym mocniejsza ścianka )
ptaszek na cienkie ścianki


Ustawienie drukarki

Prędkość ruchów jałowych
jałowy 180mm/s


Ustawienia Filamentu/ chłodzenie:
prędkość wentylatora 20 /20%
prędkość wentylatora przy mostach 20 %

Re: Cienkie ścianki

: 17 kwie 2021, 21:11
autor: Andrzej_W
W Cura zaznacz opcję Print thin walls i wydrukuje ci cienkie ścianki

Re: Cienkie ścianki

: 18 kwie 2021, 20:49
autor: grander
Tak mam już to tę opcję i drukuje mi, ale chciałbym, żeby ścianka była jak najbardziej zespojona z warstwami.

Re: Cienkie ścianki

: 18 kwie 2021, 22:14
autor: japim
Ścianka z warstwami? Jedno jest pionowe a drugie poziome. Możesz pokazac fotkę,/zrzut ekranu/powerpoint engineering o co dokladnie Ci chodzi?

Drukuję modele latajace o grubości scianki 0.35mm (pojedyncze przejście) na dyszy 0.4mm. Ale model pod to jest specjalnie przygotowany - zaprojektowany. Pokaż swój model to będzie wiadomo gdzie jest problem.

Re: Cienkie ścianki

: 02 maja 2021, 13:32
autor: tomekr
Misiek pisze:Witam, mam problem z za cienkimi ścianami. Chodzi o pomoc w wydrukowaniu projektu z architektury. W budynku znajdują się szklane panele które są za cienkie przez co olewane przez slicer. Wiem że jest to dobre zabezpieczenie lecz w tym przypadku fajnie by było jakby np. wygenerowała się ona jako pojedyncza ścieżka, nie zależy mi tutaj na dokładności wymiarowej lecz na końcowym wyglądzie. Używam Cury oraz Simplyfy3D. Czy ktoś wie co należy ustawić w którymś z nich albo który slicer jest w stanie sobie z tym poradzić ?:)
Mam dość egzotyczny program "Kisslicer", w którym definiuje osobno średnicę dyszy i szerokość ścieżki, np. dla dyszy 0,35mm deklaruje szerokość ścieżki 0.5mm i taką szerokością program drukuje, czyli dobiera taki wydatek filamentu, żeby przy określonej grubości ścieżki otrzymać pożądaną szerokość ścieżki. Przy drukowaniu cienkich obrysów program schodzi z szerokością ścieżki do średnicy dyszy, pomija tylko mniejsze ścianki od wielkości dyszy (i to nawet chyba 90% wielkości dyszy, czyli w tym przypadku nawet do 0.315mm), na pewno drukuje 0.35mm. Jest jeszcze jeden problem, często niezauważany, Kisslicer (i kilka innych slicerów) mają opcję drukowania w "ujemnej tolerancji" czyli np o 0.05mm mniej, wgłąb materiału, żeby zapewnić pasowanie elementów i po zadeklarowaniu takiej tolerancji np. ścianka 0.4mm zmniejsza się do 0.3mm. Jak nie mam mniejszej dyszy (bądź nie chce mi się jej zmieniać) dobieram wtedy deklarowaną średnicę dyszy mniejszą od nominalnej, pasującą do przewidywanej najmniejszej grubości ścianki i np. deklaruje że dysza 0.35 ma nominalnie 0,3mm, oczywiście szerokość ścieżki zostawiam taką jak potrzebuje.
Generalnie drukowanie nieco szerszą ścieżką niż średnica dyszy daje lepszą spajalność warstw, jednak należy to uwzględnić gdyż nie da się zrobić tak szerokiego "nawisu" jak przy większej średnicy dyszy i ograniczyć go w parametrach slicera.