Strona 1 z 1

Autopoziomowanie stołu

: 29 sty 2017, 10:44
autor: misiek1811
Witam
Posiadam czujnik HIGHLY TS12-05N-2 http://www.tme.eu/pl/details/ts12-05n-2 ... dc/highly/, i prosił bym o pomoc w konfiguracji firmware repetier tak żeby ustawić autopoziomowanie stołu.

Re: Autopoziomowanie stołu

: 29 sty 2017, 11:38
autor: samezrp
Tu masz wszystko co potrzeba:
https://www.repetier.com/documentation/ ... z-probing/
i... na tym poprzestanę.
Nie dlatego, że jestem złośliwy czy coś, po prostu u siebie tego nie zaimplementowałem. Poddałem się. A na koniec stwierdziłem, że to jest bez sensu.
Może się zacząć teraz wielka dyskusja, natomiast ja stoję na stanowisku, że Z-probe świetnie nadaje się do poziomowania ręcznego stołu.
Czyli: zakładam mechaniczny czujnik, ręcznie wywołuję G30 i mierzę odległość czujnika od stołu, to samo w kolejnych rogach, ustawiam śruby i jeśli za 3 razem we wszystkich 4 rogach mam taką samą wysokość z dokładnością do 0,01mm kończę kalibrację.
Drukuję na szkle więc zakładam, że nie ma wybrzuszeń, zostaje dobranie wysokości głowicy nad stołem i tyle.
Chwilami myślę nad BL Touch, który pozwala na stosowanie nie tylko metalowych czy specjalnych stołów, ale na tę chwilę tylko myślę.

Re: Autopoziomowanie stołu

: 29 sty 2017, 12:15
autor: Uran
samezrp pisze:po prostu u siebie tego nie zaimplementowałem. Poddałem się.
Nie lepiej było popytać ? Na pewno ktoś pomoże.
samezrp pisze:Czyli: zakładam mechaniczny czujnik, ręcznie wywołuję G30 i mierzę odległość czujnika od stołu, to samo w kolejnych rogach, ustawiam śruby i jeśli za 3 razem we wszystkich 4 rogach mam taką samą wysokość z dokładnością do 0,01mm kończę kalibrację.
A co jeśli stół jest wybrzuszony na środku ? :D
samezrp pisze:Chwilami myślę nad BL Touch, który pozwala na stosowanie nie tylko metalowych czy specjalnych stołów, ale na tę chwilę tylko myślę.
Są czujniki do dla których rodzaj powierzchni nie jest problematyczny. Czytaj inne niż indukcyjne.

Re: Autopoziomowanie stołu

: 29 sty 2017, 13:44
autor: samezrp
1. to nie takie typowo "poddałem". W trakcie rozumienia jak to działa uznałem, że to nie ma sensu, jak dla mnie;
BTW @miśkowi1811 jakoś nikt się nie kwapi pomóc ;) :P
2. dlatego napisałem o szybie, ona szanse na wybrzuszenie redukuje, poza tym wolałbym zmienić stół niż go levelingiem korygować. Poza tym jakoś do ~0.05-0,1 różnicy to nie ma znaczenia, więcej to już naprawdę bym stół zmieniał;
3. dlatego napisałem o BL Touch. Jakoś nie przekonują mnie te mechaniczne orczyki itp. załączające czujnik. Przy metalowym stole indukcyjne są spoko, przy innym to loteria IMHO;

Re: Autopoziomowanie stołu

: 29 sty 2017, 15:06
autor: Uran
samezrp pisze:BTW @miśkowi1811 jakoś nikt się nie kwapi pomóc
Ty już mu pomogłeś.
samezrp pisze: poza tym wolałbym zmienić stół niż go levelingiem korygować.
Niektórzy preferują blondynki ale to chyba tajemnica poliszynela. I z tego co widzę w poście wcześniej nic nie wspominałeś o szybie.
samezrp pisze:Poza tym jakoś do ~0.05-0,1 różnicy to nie ma
Oj ma znaczenie. Wartości 0,01 mogą nie mieć.
samezrp pisze:dlatego napisałem o BL Touch
BL Touch z tego co pamiętam dużo nie rożni się od czujnika pojemnościowego, cena jest dość wysoka jeśli chodzi o porównanie tych dwóch sensorów (oczywiście BL Touch wypada nie korzystnie).

Re: Autopoziomowanie stołu

: 29 sty 2017, 16:11
autor: samezrp
Ojtam, ojtam :)
Clipboard11.png
Clipboard11.png (2.73 KiB) Przejrzano 6662 razy
Zastanawiałem się jaka wielkość nie ma znaczenia, 0.1 może mieć, powiedzmy, ale już 0.05 raczej nie ma.
Cenal BL u chińczyka zaczyna się od $18, robi się rozsądnie, a tu wielkiej jakości nie trzeba, powtarzalność istotna.

Re: Autopoziomowanie stołu

: 31 sty 2017, 16:09
autor: misiek1811
@samezrp miałeś rację co do pomocy odnośnie autopoziomowania :) na innech forach odsyłają mnie jeszcze gdzie indziej :)
Pozdrawiam

Re: Autopoziomowanie stołu

: 31 sty 2017, 17:28
autor: samezrp
Ale jeszcze nie przekonałem, że tego nie chcesz? ;)

Re: Autopoziomowanie stołu

: 31 sty 2017, 21:56
autor: misiek1811
w sumie to chyba już mi się odechciało :) szkoda tylko wydanej kasy :)

Re: Autopoziomowanie stołu

: 31 sty 2017, 23:03
autor: samezrp
Ale nie o to mi chodziło... Zainstaluj czujnik. Jak to zrobić w razie co pomogę, idealnie sprawdzi się do poziomowania stołu. Jak pisałem na początku, nie używam autolevelingu, ale używam do kalibracji stołu. Do tego nadaje się idealnie :)

Re: Autopoziomowanie stołu

: 30 kwie 2017, 17:18
autor: przemo330
Witam, podepnę się pod temat, bo walczę już tydzień i nie wiem o co chodzi, otóż mam trzy klony arduino i dwie oryginalne płytki, na jednym klonie działa auto poziomowanie na pozostałych klonach i oryginałach nie, tzn włączam w repetier hoście "mapowanie wysokości stołu" i drukarka przechodzi cały cykl, czujnik ( 3D Touch ) ładnie działa , na końcu wyświetla wyniki skanowania ( max, min, średnie, centrum ), ale gdy włączam drukowanie to oś Z z wyjątkiem jednego klona o którym pisałem nie niweluje nierówności. Zastanawiam się czy przypadkiem ta płytka która działa nie jest walnięta i dla tego działa :), a pozostałe nie działają bo coś źle ustawiłem Repetier-Firmware konfiguratorze. W drukarce dysza porusza się w osi X Y a stół Z. Dołączam plik Configuration.h jak by któryś z kolegów mógł zerknąć w Repetier-Firmware konfiguratorze czy wszystko dobrze zaznaczyłem :) bo mi skończyły się już pomysły. Rozumiem że oś Z powinna działać od razu, czy trzeba wpisać jakąś komenę w G kodzie?

Re: Autopoziomowanie stołu

: 21 paź 2017, 13:43
autor: Marcin3D
Witam,
czy jest sens montować czujnik SN04-N lub LJ12A3-4 do Anet A8 ?
Pytam ponieważ tam gdzie zamawiam zestaw mają sporo części do ulepszania i widzę te dwa czujniki do auto poziomowania.

Re: Autopoziomowanie stołu

: 21 paź 2017, 16:09
autor: SQ9KRD
A gdzie zamawiasz Anete??

Re: Autopoziomowanie stołu

: 21 paź 2017, 18:08
autor: Marcin3D
Bezpośrednio w shenzhen przez alibabe przy okazji innego zamówienia.

Re: Autopoziomowanie stołu

: 30 paź 2017, 07:55
autor: 11master
Witajcie.
samezrp pisze:Ale nie o to mi chodziło... Zainstaluj czujnik. Jak to zrobić w razie co pomogę, idealnie sprawdzi się do poziomowania stołu. Jak pisałem na początku, nie używam autolevelingu, ale używam do kalibracji stołu. Do tego nadaje się idealnie :)
Czy mógłbyś rozwinąć tę myśl? Jestem ciekaw rozwiązania.

Re: Autopoziomowanie stołu

: 30 paź 2017, 08:02
autor: dragonn
Robi autoleveing i wrzuca macierz otrzymaną do jakiegoś programu który przedstawia to graficznie?
Ja ostatnio zacząłem używać 3dtouch (klon bltouch). I co mogę powiedzieć, jestem zadowolony - działa to pięknie. Oczywiście każdy kto powie że autoleveling jest zbędny ma rację, ale to po prostu jest mega wygodne xDD.

Re: Autopoziomowanie stołu

: 30 paź 2017, 20:05
autor: samezrp
11master pisze: Czy mógłbyś rozwinąć tę myśl? Jestem ciekaw rozwiązania.
Zainstalowałem czujnik osi Z, nie jako krańcówkę, a jako dodatkowy czujnik Z_PROBE_PIN niezależny pin. Ustawiłem FW tak, że jeden pomiar składa się z trzech próbek. Wydrukowałem uchwyt wraz z miejscem na magnes neodymowy (karetkę mam stalową). Wygląda to tak:
20171030_195612.jpg
I teraz, gdy potrzebuję wypoziomować stół podłączam czujkę, magnes ją trzyma wystarczająco, ustawiam ręcznie karetkę w miejscu gdzie chcę mierzyć, wydaję polecenie: G30 P0. Czujka mierzy odległość od stołu z dokładnością do tysięcznych mm. Zaczynam od jednego rogu, zapisuję zmierzoną wartość (choć RepHost ją wyświetla cały czas), przechodzę do kolejnego rogu i znowu G30 P0. Jak się różnią, to reguluję z dokładnością do 0,05mm. Tyle wystarczy. I tak dwa kółka, bo wiadomo, że jedna regulacja ma, minimalny, ale jednak, wpływ na resztę rogów.
Po takiej regulacji wystarczy skalibrować odległóść głowicy od stołu dla pierwszej warstwy, Metoda na kartkę jest spoko, można to robić w downolym miejscu stołu, bo jest równy. Kartką robię to zgrubnie, a potem z doświadczenia jak wygląda pierwsza warstwa dostosowuję Z-axis.

Re: Autopoziomowanie stołu

: 31 paź 2017, 05:50
autor: McKee
11master pisze:Czy mógłbyś rozwinąć tę myśl? Jestem ciekaw rozwiązania.
Przy okazji tutaj masz jeszcze filmik jak to działa w Gate 2.0 (serwo wysuwa czujnik dotykowy, w sumie proste i tanie rozwiązanie):
https://www.youtube.com/watch?v=7_lQZgN0eNM

Re: Autopoziomowanie stołu

: 02 lis 2017, 08:14
autor: 11master
@ samezrp
Dzięki. Tak mniej więcej myślałem.

Zbieram właśnie informacje i pomysły bo jestem na takim etapie, że muszę już w końcu jakoś pozbierać sprzęt i zakończyć kilkumiesięczny bałagan na biurku :)

Sam używam indukcyjnego czujnika zbliżeniowego fi18 (notabene szkoda, że nie ma 14-16, bo ta 18 to troszkę wielkie jest). Działa to całkiem ładnie, ale stół troszkę wygięty jest - dwa przeciwległe rogi są obniżone; próbowałem troszkę wyginać, lecz mam stracha by nie popsuć bardziej. Tak więc wymyśliłem sobie szybkę - parę mm, a do tego arkusz PEI i klipsy by wyciągnąć wydruk i potem łatwiej oderwać.

No i teraz są schody ponieważ: płytkę mam oryginalną i tym samym brak wolnych pinów aby coś dodać jak samezrp. Z doświadczenia wiem, że używanie samego czujnika indukcyjnego bez innego endstopu kończy się dziurami - w moim przypadku w anycubic/coropad - co prawda to było na początku przy testach oprogramowania itp. ale jednak. Muszę więc jakoś równolegle podpiąć stary endstop i odpowiednio go ustawić bo nie chcę dziury w pei lub rozwalić szybki.

Po drugie używam do poziomowania macierzy 3x3, w założeniu gdy będę korzystał z szybki i jest prosta to wystarczą mi tylko 3 punkty, ale no właśnie skoro stół pod spodem (pod szybką) mam wygięty to nie mogę mierzyć końców trójkąta równobocznego (róg, róg, środek (pomiędzy przeciwległymi dwoma rogami)) tylko musiałbym mierzyć na podstawie trójkąta prostokątnego (róg, róg, róg) - nie wiem czy to tak wyjdzie.
W grę wchodził jeszcze UBL, ale do tego potrzeba graficznego wyświetlacza, a mam tekstowy więc znowu koszty i nie mam 100%, że będzie dobrze.

Jak ktoś przebrnął przez te moje wypociny to jakieś wnioski lub pomysły mile widziane.

Re: Autopoziomowanie stołu

: 02 lis 2017, 10:28
autor: samezrp
Co to "strachu" dot. braku innego endstopu i podłączenia równoległego doskonale Cię rozumiem. Dokładnie z tego samego powodu nie usuwałem swojego. Ale jak pisałeś w przypadku braku pinu można równolegle, taki jak ja zrobiłem również, ważne, żeby były wszystkie wyzwalane tym samym stanem.
11master pisze:@ samezrp
W grę wchodził jeszcze UBL, ale do tego potrzeba graficznego wyświetlacza
O czym piszesz? Touch BL czy odpowiednik? Jeśli tak, to nie bardzo rozumiem, na tekstowym wyświetlaczu to normalnie chodzi.

Re: Autopoziomowanie stołu

: 02 lis 2017, 10:30
autor: dragonn
samezrp pisze:Co to "strachu" dot. braku innego endstopu i podłączenia równoległego doskonale Cię rozumiem. Dokładnie z tego samego powodu nie usuwałem swojego. Ale jak pisałeś w przypadku braku pinu można równolegle, taki jak ja zrobiłem również, ważne, żeby były wszystkie wyzwalane tym samym stanem.
11master pisze:@ samezrp
W grę wchodził jeszcze UBL, ale do tego potrzeba graficznego wyświetlacza
O czym piszesz? Touch BL czy odpowiednik? Jeśli tak, to nie bardzo rozumiem, na tekstowym wyświetlaczu to normalnie chodzi.
Pewnie chodzi mu o to http://marlinfw.org/docs/features/unifi ... eling.html

Re: Autopoziomowanie stołu

: 02 lis 2017, 10:34
autor: samezrp
dragonn pisze: Pewnie chodzi mu o to http://marlinfw.org/docs/features/unifi ... eling.html
OK, nie znam Merlina, stąd moja niewiedza. Użyłem googla, ale mnie nie naprowadziło na to jw.
Dzięki.

Re: Autopoziomowanie stołu

: 02 lis 2017, 12:03
autor: 11master
@up
Dokładnie; nie dopisałem, że mam marlina myślałem, że wszystkie systemy mają podobnie możliwości.
Chodziło mi o: Unified Bed Leveling - UBL. Ale skoro mam już sondę to chcę z niej korzystać po prostu.

Re: Autopoziomowanie stołu

: 27 lut 2018, 07:48
autor: 11master
samezrp pisze: I teraz, gdy potrzebuję wypoziomować stół podłączam czujkę, magnes ją trzyma wystarczająco, ustawiam ręcznie karetkę w miejscu gdzie chcę mierzyć, wydaję polecenie: G30 P0. Czujka mierzy odległość od stołu z dokładnością do tysięcznych mm. Zaczynam od jednego rogu, zapisuję zmierzoną wartość (choć RepHost ją wyświetla cały czas), przechodzę do kolejnego rogu i znowu G30 P0. Jak się różnią, to reguluję z dokładnością do 0,05mm. Tyle wystarczy. I tak dwa kółka, bo wiadomo, że jedna regulacja ma, minimalny, ale jednak, wpływ na resztę rogów.
Po takiej regulacji wystarczy skalibrować odległóść głowicy od stołu dla pierwszej warstwy, Metoda na kartkę jest spoko, można to robić w downolym miejscu stołu, bo jest równy. Kartką robię to zgrubnie, a potem z doświadczenia jak wygląda pierwsza warstwa dostosowuję Z-axis.
Tak się zastanawiam nad tym Touchem i pytanie mam to co Ci sprawdza pozycję Z przy g28?

Re: Autopoziomowanie stołu

: 27 lut 2018, 12:53
autor: samezrp
Normalny Z-min endstop.

Re: Autopoziomowanie stołu

: 27 lut 2018, 23:39
autor: 11master
@samezrp
Reasumując. Jak to wygląda z softwerowego punktu? W gcodzie masz normalne g28 i do tego używasz normalnego end stopa na switchu i prawdopodobnie masz go stawiony prawie na styk dyszy do stołu, bo niżej nie można bo dziura w stole, a jak wyżej to się coś połamie.

I teraz w sofcie end-stop tylko do g28, a na innym pinie masz ustawioną czujkę dokładaną ręcznie która reaguje tylko na G30. I teraz na początku g28 i wiemy gdzie jest stół w Z, potem g30 i poziomujesz stół biorąc odczyty z dołączanej czujki. Ale jak to potem znów skorelować z tym czujnikiem z end-stopa? Ustawiasz go tak, żeby znów był na styk do stołu i potem ustawiasz offset Z za pomocą M851? To tak się da?

Tak szczerze to nie widzę sensu stosowania tej dodatkowej czujki troszkę to komplikuje całość IMO. Gdy miałem w anecie stockowy firmware to ustawiałem wszystko za pomocą end-stopa tzn. poziomowałem stół i g28.

Chyba, że terasz te nastawy są takie minimalne, że nie ruszasz wcale end-stopa, tylko czujką lekko regulujesz stół i tyle wystarcza.

Potwierdź, zaprzecz, sprostuj. :piwo:

Ten BL/3D Touch by się nadawał idealnie do tego i jako G28 i jako poziomowanie ręczne stołu bo ABL to już mnie nie kręci, dojrzałem do tego . :yahoo: ale z tego co pamiętam napisałeś że nie zadowalała Cię dokładność w/w czujki. Hmmm.

Re: Autopoziomowanie stołu

: 16 mar 2018, 15:08
autor: samezrp
11master pisze:@samezrp
Reasumując. Jak to wygląda z softwerowego punktu? W gcodzie masz normalne g28 i do tego używasz normalnego end stopa na switchu
tak.
i prawdopodobnie masz go stawiony prawie na styk dyszy do stołu, bo niżej nie można bo dziura w stole, a jak wyżej to się coś połamie.
mam ustawiony "normalnie", znaczy tak jakby nie było w ogóle z-probe.
I teraz w sofcie end-stop tylko do g28, a na innym pinie masz ustawioną czujkę dokładaną ręcznie która reaguje tylko na G30.
tak, choć nie jestem teraz pewien jakiej komendy używam, do sprawdzenia (czytaj niżej).
I teraz na początku g28 i wiemy gdzie jest stół w Z,
tak
potem g30 i poziomujesz stół biorąc odczyty z dołączanej czujki. Ale jak to potem znów skorelować z tym czujnikiem z end-stopa? Ustawiasz go tak, żeby znów był na styk do stołu i potem ustawiasz offset Z za pomocą M851? To tak się da?
nie.
Z-probe nie używam do poziomowania stołu do wydruku, a tylko i wyłącznie do kalibracji stołu.
Czyli endstop robi swoje, a z-probe pozwala na ustawienie stołu.
Czytaj kalibrując stół
-podłączam na magnesie z-probe, na dowolnej wysokości, tak, żeby wyzwoliła się wcześniej niż endstop;
-idę do punktu 5, 5, mierzę z-probe odległość czujki od stołu (w tej chwili nie pamiętam g-codu, jak trzeba przypomnij, G30?), zapamiętuję pomiar;
-idę to 195, 5, ponawiam pomiar i jak trzeba śrubą koryguję
-idę do 195, 195 jw i tak ze dwa kółka.
Wtedy zakładam, że mam skalibrowany, równy stół, a za pomocą endstopu ustawiam odległość dyszy od stołu.
Niby wiem, że to nie niweluje nierówności stołu, ale używam szyby, gdyby jej nierówność była większa niż 0,1mm, to... bym ją skoszował, a nie próbował niwelować tablicą z-probe.
Tak szczerze to nie widzę sensu stosowania tej dodatkowej czujki troszkę to komplikuje całość IMO. Gdy miałem w anecie stockowy firmware to ustawiałem wszystko za pomocą end-stopa tzn. poziomowałem stół i g28.
jeszcze raz: ta czujka nie jest używana do niwelowania nierówności stołu, a tylko i wyłącznie do ułatwienia ręcznej, mechanicznej kalibracji wysokości stołu. Pomiar z-proble jest robiony z dokładnością do 3 miejsc po przecinku (używam i tak dokładności dwóch) i na 100% jest lepszy niż czujnik zegarowy czy inne.
Potwierdź, zaprzecz, sprostuj. :piwo:
mam nadzieję, że teraz jasne.
Ten BL/3D Touch by się nadawał idealnie do tego i jako G28 i jako poziomowanie ręczne stołu bo ABL to już mnie nie kręci, dojrzałem do tego . :yahoo: ale z tego co pamiętam napisałeś że nie zadowalała Cię dokładność w/w czujki. Hmmm.
Zdecydowanie nie zadowala.
Po wielu próbach doszedłem do wniosku, że porządnie skalibrowanego, stabilnego stołu nie zastąpi żadna proteza w postaci BL itd.

Re: Autopoziomowanie stołu

: 16 mar 2018, 16:53
autor: Berg
samezrp pisze: Zdecydowanie nie zadowala.
Po wielu próbach doszedłem do wniosku, że porządnie skalibrowanego, stabilnego stołu nie zastąpi żadna proteza w postaci BL itd.
:piwo:

Re: Autopoziomowanie stołu

: 16 mar 2018, 22:28
autor: artur_n
Panowie stół mam wsunięty bardziej niż BlTouch jak przed pomiarem go wysunąć o określoną długość?

Soft: Marlin 1.1.8