Strona 1 z 1

Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 04 mar 2020, 21:39
autor: Krychol rc
Witam

Przy drukowaniu płaskich powierzchni powstają takie górki jak na zdjęciach, czym to może być spowodowane ?
Materiał PET-G DD, 230st, prędkość 40mm/s, dysza 0.5, szerokość ścieżki 0.72, wysokość warstwy 0.3, wypełnienie 12% ale przy 30 było to samo, ilość warstw górnych 3.

Z góry dziękuje i pozdrawiam

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 04 mar 2020, 21:51
autor: FlameRunner
Wydruk się dobrze trzyma stołu?

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 04 mar 2020, 22:08
autor: Krychol rc
Tak, drukuje na Hegronie wiec innej opcji nie ma ;)

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 04 mar 2020, 22:18
autor: Zepco
To co na foto to górna warstwa? Jeśli tak to pod nią była warstwa wypełnienia czy od razu górna na dolnej?

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 04 mar 2020, 22:23
autor: Krychol rc
Dwie warstwy dolne, wypełnienie (jakieś 2mm) i 3warstwy górne.

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 04 mar 2020, 22:35
autor: TDI-CAD
Ja bym włączył manual bed leveling. Nie potrzeba czujników, na kartkę papieru ustawiasz , dostrajasz odległość dyszy od stołu. Genialne w swojej prostocie.

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 04 mar 2020, 22:50
autor: Zepco
TDI-CAD pisze:Ja bym włączył manual bed leveling. Nie potrzeba czujników, na kartkę papieru ustawiasz , dostrajasz odległość dyszy od stołu. Genialne w swojej prostocie.
Na tej wysokości po wypełnieniu nierówność stołu nie powinna mieć już znaczenia. No chyba, że nadmiar materiału gdzieś się gromadzi a potem przy drukowaniu góry zbiera go i psuje warstwy.

Czy jak przejeżdża głowica w tych miejscach to zawadza Ci o poprzednią warstwę, słychać "szorowanie"?

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 04 mar 2020, 23:09
autor: Krychol rc
Postaram się to zaobserwować przy następnym wydruku bo ten będzie szedł do 8 rano.

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 04 mar 2020, 23:57
autor: Berg
w zasadzie to ja też tego nie zagłębiłem :D Po prostu czasem tak się dzieje :D Choć ostatnio mi się nie dzieje. Chyba gdy jest za bardzo wprasowane w stół ale jednocześnie nie na tyle by się "zabetonowało".

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 05 mar 2020, 06:27
autor: Krychol rc
A wiec wstaję rano patrzę na drukarkę a tam się, coś wyj....ło :/
Nie wiem czy nie mam uszkodzonego kabla między octoprintem a skr bo ostatnio już kilka razy się zatrzymała i po zmianie gniazda w malinie chodziło bez problemu, jednak wczoraj przeniosłem drukarkę do kuchni by nie spać przy niej i powtórka ...
Kolejna sprawa to ze drukując górę i spód pojemnika jedna cześć wyszła ok (zanim się wywaliło) a druga jakaś szorstka zaczęła się drukować, nie wiem o co tu biega czy był to już jakiś problem w transmisji zanim się wywaliło czy co ?
Poniżej fotki, po powiększeniu widać delikatne niteczki na wydruku oraz czuć to pod palcami.

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 05 mar 2020, 11:49
autor: Berg
szukasz dziury w całym. wygląda dobrze.

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 05 mar 2020, 11:55
autor: Krychol rc
Uwierz mi, że nie nie wyglada dobrze. Postaram się uchwycić to lepiej.

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 05 mar 2020, 12:13
autor: FlameRunner
To jest wydruk przerwany w trakcie? Ile się zdążyło litych warstw wydrukować na górze? Ze dwie? To normalne, że wypełnienie trochę przebija, jeszcze warstwa lub dwie i byłoby gładko.

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 05 mar 2020, 12:40
autor: Krychol rc
Jak widać warstwa przedostatnia ładna a ostatnia nie wiem co się dzieje...
Wypełnienie, dwie warstwy i to jest trzecia przerwana w trakcie.

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 05 mar 2020, 12:51
autor: FlameRunner
Krychol rc pisze:Jak widać warstwa przedostatnia ładna a ostatnia nie wiem co się dzieje...
Nie rozumiem. Moim zdaniem obie nie wyglądają dobrze.

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 05 mar 2020, 13:03
autor: Krychol rc
Na zdjęciu po prawej stronie jest 2 warstw a po lewej przerwana 3 która zaczęła się jakoś dziwnie strzępić itd.
Do drugiej nie mam absolutnie zastrzeżeń czego o ostatniej nie mogę powiedzieć.

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 05 mar 2020, 17:27
autor: matikyle
Krychol rc pisze:Witam

Przy drukowaniu płaskich powierzchni powstają takie górki jak na zdjęciach, czym to może być spowodowane ?
Materiał PET-G DD, 230st, prędkość 40mm/s, dysza 0.5, szerokość ścieżki 0.72, wysokość warstwy 0.3, wypełnienie 12% ale przy 30 było to samo, ilość warstw górnych 3.

Z góry dziękuje i pozdrawiam
Z petu-g drukujesz to musi nitkować. Taki jest ten materiał. Nawet jeśli skalibrujesz dobrze retrakcje to i tak będą nitki. Mam pet od Nebula, F3d i fiberlogy - wszystkie zachowują się tak samo, dodatkowo muszę je drukować 10-20 stopni niżej niż napisane na szpuli, bo albo zabardzo nitkują albo powierzchnia robi się bąbelkowa.

Te puste rogi na zdjęciach to z projektu części czy też jakiś problem drukarski?

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 05 mar 2020, 20:39
autor: Zepco
Z petem u mnie bywa tak, że jak chcę coś wydrukować wprasowanego w stół (żeby odbiła się jego ładna faktura) to nitkuje i zgrubia materiał. To potem jest zebrane przez dyszę i potrafi zahaczać o nowo drukowane miejsca robiąc właśnie takie dziwne rzeczy. Bywa tak, że siedzę podczas pierwszych warstw przy drukarce i zbieram pęsetą nagar z dyszy. Z innymi materiałami nie mam tego problemu tylko z PETG. Jednak tak się dzieje głównie na samym dole, gdy dochodzi do wypełnienia to ono zbiera większość "syfu" i potem jest już ładnie, choć też nie zawsze.

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 06 mar 2020, 20:53
autor: Krychol rc
Generalnie pierwsza warstwa po wypełnieniu wychodzi ok, druga wyglada idealnie a trzecia jak obecnie na zdjęciach ... zastanawia mnie czy nie jest to problem prędkości druku gdyż ostatnia warstwa idzie z inna prędkością niż reszta ?

Te puste rogi to z projektu akurat ;)

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 06 mar 2020, 21:44
autor: matikyle
W sumie dlaczego tak wolno na górze masz? To są ustawienia domyślne z prusy, czy Ty tak ustawiłeś? W każdym razie wygląda na dobry trop.

Re: Dziwne „górki” na płaskich powierzchniach.

: 07 mar 2020, 21:36
autor: aaannnd
Gdzieś już na forum było, że PETG nie lubi niskich prędkości. Z lenistwa nie szukam, tylko wyciągam z pamięci :D